handelstractaten, was zoo goed als niet met hen gere kend. en bij de van 1906 tot einde 1917 van kracht zijnde Duitsche handelstractaten was vrijwel niet op hunne belangen gelet. Vandaar hun rusteloos streven om daarin verandering te brengen, vandaar hun steeds meer omvattende tuinbouworganisatie. Gelijk in ons land, voor tuinbouwproducten ex portland bij uitnemendheid, de tuinbouworganisatie de vlag van den vrijhandel in top voert en daarom dan ook zeer sterk gewaarschuwd heeft voor een ver andering in het tarief van invoerrechten bij Kolk- man's tariefwet, zoo heeft de Duitsche tuinbouworga nisatie de protéctievlag geheschen. yerhooging van invoerrechten is haar leus, zoo mogelijk wering, ten minste sterke belemmering, van den buitenlandschen invoer van tuinbouwproducten. Dam onze Neder- landsche tuinbouw groote belangen heeft bij een niet hooger wordend Duitsch tarief van invoerrechten op tuinbouwproducten, is het een oorzaak van vreugde te zien, dat de kansen der Duitsche tuinbouw-organi- satie in de laatste maanden niet zijn gestegen. De ver klaringen van de Duitsche regeering, dat zij niet van plan is, de handelstractaten op te zeggen, de steeds veldwinnende meening dat Oostenrijk het van zijn kant evenmin doen zal, doen de kansen grooter wor den, dat alles bij het oude zal blijven. Voor onzen froenten- en vruchtemiitvoer ware dit te wenschen. Er an natuurlijk in dezen stand van zaken nog verande ring komen, maar een feit is dat voor Nederland de kwestie in den laatsten tijd gunstiger is geworden. PRINS HENDRIK TE KOPENHAGEN. Prins Hendrik der Nederlanden is gistermorgen te Kopenhage aangekomen voor een bezoek aan den ko ning en de koningin van Denemarken. Te 10 uur kwam de koning, in generaalsuniform met het lint van den Nederlandschen Leeuw. Hoewel de aankomst van den Prins op 10 uur was vastgesteld kondigde eerst tegen 11 uur het geschut van het fort de nadering van het pantserschip Zeeland aan, dat door een marine-watervliegtuig werd vergezeld. Te 11 u. 20 min. ging Prin9 Hendrik aan wal. Aan den voet van de landingstrap werd hij verwelkomd door den koning en de prinsen. Na de voorstelling reden de koning en de Prins der Nederlanden in een open, met vier paarden bespannen rijtuig naar het slot Amaliënborg. Bij aankomst in het paleis is Prins Hendrik door de koningin ontvangen. Na een kort oponthoud zijn de koning en de Prins naar het slot Rosenborg gereden en hebben er de chronologische verzameling bezichtigd. Daarna heeft de Prins in gezelschap van den koning en de koningin het middagmaal gebruikt en vervolgens een afvaardi ging van vier leden der Nederlandsche kolonie te Kopenhagen ontvangen. De afvaardiging bood den Prins namens de kolonie een geschenk en de Prins heeft zich eenigen tijd met de leden der afvaardiging onderhouden. Gistermiddag zijn de koning, de koningin en Prins Hendrik naar het slot Charlottenlund gereden om de koningin-weduwe een bezoek te brengen en daarna naar Hilleröd om het Frederik Borg-paleis te bezichti- gen. Gisteravond acht uur werd ter eere van Prins Hen drik in het paleis van Christiaan VIII een galamaal tijd gegeven, waaraan, behalve het gevolg van den koning, de koningin en den Prins, alle leden van de koninklijke familie, behalve de koningin-weduwe, deel namen. NED. POST- EN TELEGRAAFBOND. Zondag werd te Utrecht de 20ate jaarvergadering gehouden van bovenegenoemden Bond, Aangenomen werd een voorstel van 's-Gravenhage, om den Minister van Waterstaat te verzoeken voor- loopig geen examen uit te schrijven voor de betrek king van surnumerair, daar de toevloed van surnume rairs de positie-verbetering der klerken in den weg staat. Ook werd aangenomen een voorstel om den Minis ter van Waterstaat te verzoeken om voorloopig geen examen meer uit te Bchrijven voor adspirant-coramies met inachtneming van overgangsmaatregelen. Voorts zal den Minister verzocht worden eene betere rege ling te treffen omtrent de vergoeding der verhuis kosten. HET SPOORWEGONGELUK TE HOEK VAN HOLLAND. Omtrent de oorzaak van het ongeluk te Hoek van Holland schijnt vast te staan dat de Westinghouse- rem niet werkte, wat het treinpersoneel reeds eenigen tijd te voren bemerkt moet hebben, getuige het feit, dat dit bij tijds van de locomotief en uit de goederen wagen sprong. BOND VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTE-WERKLIEDEN. In Amsterdam werd gisteren de jaarvergadering van bovenstaanden Bond gehouden. Uit de openingsrede van den heer Van Hinte bleek, dat het ledental 7100 bedraagt, terwijl het aantal af- deelingen steeg van 27 tot 34. De Bondsvoorzitter wees er op, dat niet alleen in de Tweede Kamer, maar ook in de Provinciale Staten van Noord-Holland de sociaal-democratische fractie versterkt is. Dan is Zaandam „rood" geworden. Daar is voor het gemeente-personeel de 8 uren-werk dag ingevoerd. In andere gemeenten werd het Zaan- sche werkliedenreglement nagevolgd. Op die wijze werd o. a. ook in Alkmaar veel verkregen. Het voorbeeld van Zaandam noemde spr. een goed voorbeeld, doch men moet daarin niet berusten, maar strijden om nog beter te verkrijgen. Sommigen willen de particuliere bedrijven opzetten tegeen de ge meente-werklieden, maar men moet zich stellen op het standpunt van de solidariteit. Men moei zich stellen op het standpunt, dat de gemeente-werklieden evenals de particulieren medezeggingschap hebben In 't vast stellen van hun arbeidsvoorwaarden. Uit naam van den Belgischen Bond van gemeente werklieden deelde de heer IJyteroever o. m. mede, dat de gemeente-werklieden te Brussel, Leuven en Seraing gereed staan, om in Btaking te gaan, wanneer er po gingen gedaan zullen worden, om hun den 8-urendag af te nemen. DE STAKING TE ZAANDAM. Naar aanleiding van de opstootjes van Zaterdag j.l. te Zaandam besluit „Het Volk" aldus: „Intusschen, dit optreden der betrokken agenten verdient en verkrijgt ook te Zaandam algemeene af keuring. Als de politie den scheldenden kwajongen had meegenomen, was dat de éénig goede oplossing geweest, waartoe deze o. i. zelf de aanleiding had ge geven. Nu maakte zij veel kabaal zonder reden, en wekte verbittering, die het rustig optreden niet kan bevorde ren. Ook in Zaandam moet het koips der agenten nog veel leeren op het gebied der ordehandhaving, zonder de „wapenen der barbaren", die immers de overheid dhèr evenmin sieren als de strijdende arbeiders. De heer Donia, die ooggetuige was van t voor gevallene, moet burgemeester Ter Laan daaromtrent uitvoerig hebben ingelicht. De burgemeestere zegde een nauwkeurig onderzoek toe. De heer K. ter Laan heeft aan een verslaggever van het Hbl. medegedeeld, dat zijn bezoek aan den miaistpr vas bhaoesi aafca» 2*03 ^tteSJsVag bad op de werkstaking. Voorts verklaarde de burgemeester dat hij geen ver sterking van de politie noodig oordeelde. meende dat wat 't schieten ran j.l. Zaterdag be treft, dit niet noodig was geweest, omdat de agent zich gemakkelijk op andere wijze bij zijn collega had kunnen voegen, terwijl hij ten slotte verklaarde, dat bij zooveel mogelijk zich door eigen aanschouwing op de hopgte stelt van hetgeen er voorval bij het naar huis geleiden van werKwiliigen. EEN INSEKTENZWERM. Vrijdagavond zijn de bewoners van de dorpen in het Oldambt en zeker ook elders in de provincie Gro ningen, getuige geweest van een zelden voorkomend verschijnsel in de dierenwereld. Tusschen 6 en 7 uur toch vloog een reusachtige zwerm insekten van Noord westelijke in zuid-oostelijke richting over de dorpen. De zwerm, welke zeker millioen deelnemers telde, was naar schatting wel 300 meter breed en een kwar tier gaans lang. Ze vloog op eene flinke huis hoogte. Hoogstwaarschijnlijk bestond de „wolk" uit verschil lende soorten glazenmakers. HET AMSTELVELD. Krachtens besluit van den gemeenteraad is het breede Amstelveld te Amsterdam voor de dagelijk- sche modemarkt aangewezen. Gisteren werd de mo- demarkt in gebruik genomen. De vrij onoogelijke stalletjes, welke het plein des Maandags gewoonlijk kris kras, zonder eenige regelmaat in de opstelling, ontsierden, hebben thans ruimte gemaakt voor vaste, frisch uitziende tenten, van welke men het meer duur zame karakter onmiddellijk herkent. Onopgemaakte hoeden, lintjes, kanten, blouses, gar neering, knoopjes en zooveel van dien aard, kortom alles wat aan het modevak nauw verwant is, wordt te koop aangeboden. Sommige neringdoenden hadden hunne tentjes versierd met papieren guirlandes in de nationale kleuren, anderen boden op dezen eersten dag als reclame „souvenirs" aan, mits men meer dan een kwartje besteedde. Luidkeels prezen de kooplie den, onder wie tengevolge van de malaise In de dia mantindustrie, zich vele werkelooze diamantbewer kers bevinden, hun waar aan, in de hoop met hunne „koopjes" het voorbijgaand publiek te lokken. Her haaldelijk hoorde men roepen: Eén een koopje, allemaal een koopje vandaag 1" De gemeente heeft de standplaatsen gedurende de eerste drie maanden kosteloos aan de gegadigden in gebruik gegeven, ten einde aldus het marktbezoek aan te moedigen. Aan den voorzitter van den marktbond „Nieuw Leven." den heer S. Kopée. werd voor zijn krachtig optreden in deze stalletjes-kwestie een enveloppe met inhoud en een bloemenhulde aangeboden. Een der bestuurderen van den Marktbond wekte den kooplieden nog op tot krachtige organisatie. Daardoor immers heeft men ook thans zooveel be reikt EEN VLEESCHOORLOG. Te Amsterdam weigerden de grossiers in vleesch voor de Joodsche slagers, die ritueel geslacht vleesch verkoopen, te slachten. De weigering is een gevolg van een kwestie, die tusschen de grossiers en de sla gers was ontstaan over het af te leveren vet van ritu eel geslachte dieren. De Joodsche slagers hebben nu zelf koeien gekocht en deze zelf in het abbattoir laten slachten. BEGRAFENIS LUITENANT SPANDAW. Gistermiddag had de uitvaart van luitenant Span- daw plaats op de begraafplaats Moscowa te Arnhem. Verschillende sprekers voerden aan de groeve het woord. De broeder van den overledene dankte ook namens zijne moeder en verdere familieleden voor de bewezen eer. VERGIFTIGING DOOR SCHOENSMEER. Het Maandbl. tegen de Vervalschingen wijst op ver- giftigingsgevallen, welke bijna steeds plaats vonden bij pas geglansde schoenen, doch werden ook bij uit gedroogd Teder waargenomen. Vooral door het trans- pireeren bij zomertemperatuur werden de schadelijke verschijnselen van zware hoofdpijn, braken, duizelig heid, verminderde hartwerking enz. waargenomen. Opmerking verdient het feit, dat ook bij geel gekleur de Bchoencrêmes nadeelige gevolgen geconstateerd werden. Het schijnt dat deze kleurstof, genoemd „Martin's geel" hoewel tot nu toe tot de z.g. ge oorloofde voor de kleuring van voedingsmiddelen ge rekend, vergiftige eigenschappen heeft. Hier te lande werden officiéele waarschuwingen ge- Eubliceerd tegen sommige schoencrêmes. Het is, zegt et Maandblad, evenwel zeer waarschijnlijk, dat men deze namen verandert om het publiek op een dwaal- NED. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER GENEESKUNST. Te Leiden vindt m de eerste helft dezer week de 65e algemeene vergadering gehouden van bovengenoemde maatschappij. Vertegenwoordigd zijn 46 afdeeiingen, uitbrengende 134 stemmen. De verslagen der afdeeiingen getuigde over het al gemeen van een toenemend verenigingsleven, zoowel op wetenschappelijk, als op maatschappelijk gebied. In verschillende verslagen werd melding gemaakt van het plan, een afdeelingsziekenfonds op te richten en van de voorbereidende werkzaamheden, daaraan ver bonden. Gememoreerd wordt, dat de afdeeling Alk maar en O, het eerst van allen gereed was met de op richting van een algemeen afdeelingsziekenfonds. DE HAAGSCHE WONINGKWESTIE. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft na een middag- en avondvergadering over de voorstellen van B. en W. betreffende de volkshuisvesting, zich ver- eenigd met een voorstel tot het zoo spoedig mogelijk bouwen van volkswoningen van gemeentewege. Voorts is aangenomen het praeadvies van B. en W. strekkende tot het onderhandelen betreffende woning bouw met particulieren op den voet van 2 pCt. stor ting van het stamkapitaal door de vereenigingen. spoor te brengen zoodat men met z.g. „nieuwe" artikelen zeer voorzichtig behoort te zijn, en officieel toezicht te dezer zake in het algemeen belang zeer noodzakelijk geacht moet worden. FEESTEN H.IJ.S.M. Te Amsterdam is een regelings-coxnmissie benoemd tot het organiseeren van festiviteiten bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan der H.IJ.S.M. op 19 Sep tember a.8. Het voornemen bestaat, op den feestdag een demon stratie te doen houden uit alle categoriën van het H. IJ. S. M.-personeel, voor zoover dit vrij van dienst is, het geven van muziekuitvoeringen etc. etc. UIT HENSBROEK. Bij de wedstrijden van den West-Frieschen Turn bond, Zondag te Venhuizen gehouden, behaalde onze Gymnastiekvereeniging een lsten, een 2den en een 3den prijs, zoodat „U. d. I." reeds in de vijf jaren van haar bestaan 20 medaljes heeft verworven. UIT OBDAM. Tot lid van het Dagelijksch Bestuur van onzen Pol der en Banne is gekozen de heer J. Blauw. De heer J. Bood, thans rijksveldwachter te Am sterdam, is als zoodanig overgeplaatst naar Spierdijk. UIT OUDKARSPEL. Oisteren vergaderde de afdeeling Langedijk van den bond voor Staatspensionneering ten locale van den heer Buckmaa met ft". klein aantal letka. Uit de mededeeling van den secretaris bleek, dat het hoofdbestuur een bedrag van j 40.heeft toegestaan tot dekking in het tekort. In behandeling kwam hierna de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering, die een drukke be spreking uitlokte. Bij de rondvraag werd ter sprake gebracht het op richten van een afdeeling te Zuid-Scharwoude. Besloten werd daar de a. s. winter een propagan- daavond te beleggen, mede ten doel daar een afd. te stichten. UIT WIERINGERWAARD. Bij Kon. Besl. van 3 dezer is tot dijkgraaf van het heemraadschap Wieringen benoemd de heer J. Keij- zer Nz., alhier. UIT SCHOORL. Bij den overweg der tram nabij 't station had gis teravond een ongeluk plaats. De landbouwer Mosk van Schoorldam passeerde met paard en jachtwagen de spoorrails, juist toen de tram van 6.43 van Schoorldam binnenkwam. Komt men van Schoorl dan kan men de tram zeer slecht zien, zoodat Mosk dan ook doorreed. Gevolg was dat de locomotief 't achtergedeelte van den wagen greep en vernielde, doch door sterk remmen door den machinist werd erger voorkomen. De inzittenden kwamen met den schrik er af, of schoon ze uit het rijtuig vielen, 't Paard geraakte los en holde weg, doch werd iets verder tot staan gebracht. Wel blijkt 't noodig dat op dit gevaarlijke punt af doende maatregelen genomen worden. Thans was er alleen maar materieele schade, doch 't had evengoed menschenlevens kunnen kosten. UIT BERGEN. Tot voorzitter en secretaris der Commissie tot we ring van schoolverzuim in deze gemeente zijn be noemd respectievelijk de heeren P. B. van Don en K. Bij de alhier gehouden publieke aanbesteding van het doen van herstellingen aan de kade van de Schermersloot in deze gemeente, is het werk gegund aan den laagsten inschrijver K. Admiraal alhier te gen den prtis van 64 cent per strekkenden Meter. KORTE BERICHTEN. In de Lieve Vrouwe-kapel te Gemert zijn in den nacht van 1 op 2 dezer de offerblokken door middel van lijmstokken geledigd. Gisteren is de dader door de marechaussee uit Gemert gearresteerd en naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Een tuinder te Zwijndrecht heeft, wegens de ge ringe prijzen, die de aardbeien opbrengen, aan eeni ge zijner klanten te Dordrecht aangeboden bij hem een geheelen dag aardbeien te komen plukken en deze mede te nemen, zonder daar iets voor te betalen. Op het oogenblik dat juist een sleeperswagen passeerde, liet een meisje gistermiddag op de Voor straat te Delft haar zusje van 3 jaar vallen. Een der achterwielen ging over het kindje, dat spoedig over- leed. Twee jongens, die sedert een week te Bussum vermist werden, zijn Zondagavond in de ouderlijke woning teruggekeerd. Zij zijn de daders van de in den laatsten tijd te Bussum en omstreken gepleegde inbraken. Tijdens een hevig onweder brandde te Ottersum (L.) een huis en Bchuur van een landbouwer af. Van het weinige dat men met moeite had gered, werd een muntbillet van 50 mark, eenige winkelwaren en zelfs hammen vermist. Men beweert, dat vrouwen de hammen, onder de rokken verborgen, meenamen. De fuselier, die aan een Chinees te Batavia een vervalscht lot verkocht, is gevat Van de 5000, die hij er op geinregen had, werd nog 200 in zijn bezit gevonden. Te Amsterdam is de dader aangehouden van den zilverdiefstal te Bloemendaal, welke in den nacht van 4 op 5 Juni in een villa werd gepleegd. Bij Leiden reed een chauffeur met zijn auto door de neergelaten slagboomeu van den spoorweg. De auto was zwaar beschadigd en bleef midden op de rails staan. De seinwachter wist de seinen voor den naderenden trein nog op onveilig te zetten. Tegen den chauffeur is proces-verbaal opgemaakt. Voor het Amsterdamsch Kantongerecht is de „kankerjuffrouw" tot 300 boete Bubs. 60 dagen hech tenis veroordeeld. Iemand te Gouda is sedert enkele dagen verdwe nen, een vrouw en vijf kinderen in behoeftige omstan digheden achterlatende. Men vermoedt dat de man de wijk heeft genomen naar Amerika. Te Gorredijk geraakte een dienstbode te water en was moeilijk te redden; plots sprong een Juffrouw van den hoogen wal in het water, zwom naar de plaats „des onheils" en redde de in nood verkeerende dienstbode. Te Beverwijk is een 27-jarige man in staat van dronkenschap ie water geraakt en verdronken. Een jongen uit Amsterdam werd te Bloemendaal door een rijtuig oveneden. De knaap was bijna on middellijk dood. Zijn vader waa getuige van het droe vig ongeluk. Gistermorgen is er door onbekende ooizaak brand ontstaan" in een landbouwerswoning te Dalen (Dr.). Huis en inboedel gingen geheel verloren. LAATSTE BERICHTEN. VERKIEZING LID EERSTE KAMER. 's-GRAVENHAGE, 7 Juli. De Provinciale Sta ten van Zuid-Holland hebben gekozen tot lid der Eerste Kamer (vacature wijlen baron van Wassenaer) m. van der Hoeven, wethouder van Rotterdam met 45 st. tegen 29 op dr. Plats. GEEN NEDERLANDSCHE OFFICIEREN GEVANGEN GENOMEN? 'b-ORAVENHAQE, 7 juli Bij het departement van oorlog is een telegram ingekomen van majoor Sluis uit Valona van den volgenden Inhoud: „Be richt officieren te Koritza niet bevestigd en onwaar schijnlijk." CHINEEZEN IN INDIë, AMSTERDAM 7 Juli. De correspondent van het Hbl. te Batavia Beint: JEr heerscht onder de Chineezen te Semarang groo te beroering wegens het doodschieten van een Chinees bij de overvalling van een speelhuis. In eene door Chineezen aldaar belegde vergadering werd besloten beklag te doen over dit feit bij den pre sident der Chlneesche republiek en bij den Chinee- schen consul-generaal te Batavia. Ook besloten de bij de tentoonstelling te Semarang werkzame Chineezen den arbeid te staken." DE GIFTMOORDENAAR. PRIJS, 7 Juli. De zaak van de giftmoordenaar St. Martin, den gearresteeerden apotheker, die verdacht wordt een vierdubbele giftmoord te hebben gepleegd, blijft in hooge mate de belangstelling der Parijsche bladen trekken. De groote bladen hebben bijzondere correspondenten naar Toulouse gezonden. St. Mar tin ontkent het hem ten laste gelegde. Hij erkent ech ter zijn tweede vrouw die eeen hartkwaal had, meer malen een mengsel van vingerhoedsbloem gegeven te hebben. Het kan zijn dat de oplossing een beetje te sterk was. Het publiek vertelt nu alle mogelijke ge schiedenissen over den apothekers o.a. dat hij in een speelclub én Toulouse op een avond tienduizenden .baseert jog Stófca gisvocwsi, Sijót fo» spebo swt gc merkte kaarten. GROOTE STAKING. LONDEN, 7Juli. (V. D.) Alle arbeiders in het Arsenaal van Woolwich in het geheel 16000 man zijn sedert gisteren in staking. De toestand is voor de regeering zeer ernstig, daar de arbeidersfederatie bekend is gemaakt, dat vanaf morgen ook in de werk plaatsen van Plymouth Devonsport Enfield en Port* mouth de arbeid zal worden neergelegd wanneer de directie van het Arsenaar te Woolwich de eischen van de werklieden niet inwilligt en den man om wien de strijd bgeonnen is niet weder aanneemt Gistermid dag lag het werk geheel stil. VIERVOUDIGE MOORD. LONDEN, 7 Juli. Uit Blue Island in Illinois (V. S.) wordt memeld: Alhier werden zekere Meslesha, zijne vrouw, doch ter en tweejarig kleindochtertje met gespleten sche del dood in bed gevonden. Een met bloed bedekte bijl werd in het huis gevonden. De politie zoekt naar den echtgenoot van de ver moorde dochter, Anslield geheeten, die den moord gepleegd heeft. KIESRECHTVROUWEN. 4 LONDEN, 7 Juli. Toen het Engelsché Konings paar gisteren bij een bezoek aan Edinburg in een open rijtuig het station verliet en door de Ruthland- street reedj wierp een kiesrechtvrouw een aantal vlugschriften in net rijtuig en verder een papierbal met het opschrift: „Om den Koning te doen weten, dat vrouwen gefolterd worden, omdat zij de vrijheid verdedigen." BOMMEN VOOR DEN TSAAR? PARIJS, 7 Juli. In de nabijheid van Beaumont aan de Oise hebben de gendarmen gisteren twee land- loopers gearresteerd, die geen woord Fransch spra ken. Zij werden naar de wacht gebracht en aan een grondig onderzoek onderworpen. Een tweetal bom men werd enop hen bevonden. Het bleken Russische anarchisten te zijn afkomstig uit Russisch Polen, die reeds meermalen wegens deelname aan samenzwerin gen waren gearresteerd en veroordeeld. Zij beken den naar Frankrijk te zijn gekomen met een geheime opdracht. Zij zwegen stil over het doel van de bom men. In den loop van het verhoor verklaarden zij echter dat de bommen bestemd waren geweest om gebruikt te worden tegen het leven van den Tsaar. DIEFSTAL. ORAN, 7 Juli. Een diefstal van 100.000 ïres. In banknoten heeft hier gisteren bij de Algerijnsche Bank plaats gehad. De gestolen banknoten bevon den zich in een brandkast waarin zich nog 19 milli oen fres. aan banknoten bevonden. De Politie heeft tot heden zonder gevolg in deze zaak gearbeid. STADSNIEUWS. AUPERS IN HOOGER BEROEP. Barbara Maria Aupers, de vorige week door de Rechtbank alhier, wegens oplichting en het gebruik maken van valsche geschriften, overeenkomstig den eisch van het O. M. tot 4 jaar gevangenisstraf ver oordeeld, heeft tegen dit vonnis hooger beroep aange- teekend. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van heden. A. K., Amsterdam, 15 boete subs. 10 dagen hech tenis. J. W., Hoogcarspel, 30 boete subs. 15 dagen hechtenis. J. B., Barsingerhom, bevestiging vonnis appèl in beide zaken. J. C., Ursem, I maand gevangenisstraf. J. P., Oude Niedorp, 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. A. F., Medemblik, 14 dagen gevangenisstraf. P. Fb., Medemblik, 10 boete subs. 5 dagen hech tenis. C. H., Helder, 1 maand gevangenisstraf. A. J. K., Alkmaar, 3 dagen hechtenis en opzending voor 2 jaar naar een rijks werkinrichting. G. v. V., Hoorn, 3 maanden en 2 maanden gevange nisstraf. C. Tr., vonnis bekrachtigd. EEN TRAMONGELUK. Van de Noord-Hollandsche tram die hedenmorgen kwart voor negen van hier vertrok, geraakten de bei de achterste goederenwagens, waarvan een geladen met kaas en de ander met boonen, aan den Omval uit de rails. De as van de voorste goederenwagen knapte af, een gevolg van een oude breuk. De rails werden ont wricht. Aan belde ladingen werd geen schade toe gebracht. De boonen werden onmiddellijk overgela den, terwijl voor de kaas een wagen uit Amsterdam moest komen. Aangezien een en ander tegenover een wissel ge beurde, kon de dienst zonder vertraging voortgang vinden. PROMOTIE9. Ter verkrijging van den graad van doctor lts de wis- en natuurkunde aan de universiteit van Am sterdam is door den heer K. W. Walstra, geboren te Arnhem, thans tijdelijk Iearaar aan de R. H. B. School alhier, een proefschrift vervaardigd „isother men van waterstof bij 15°.5 C. en 20 C. tot 2200 at mosferen," hetwelk id} morgen aan de \msterdam- sche universiteit zal verdedigen. Ter verkrijging van den graad van doctor In 3e rechtswetenschap zal de heer P. Boelmans ter Spill alhier Vrijdag a. st. een 26-tal „stellingen" voor de faculteit der rechtsgeleerdheid aan. de universiteit te Leiden verdedigen. SOLDATEN J Het tromgeroffel, dat vanmiddag even vóór half twee door ae straten klonk, wekte méér dan gewoon lijk de belangstelling van groot en klein. En vooral scheen het alsof het oor der dienstmeisjes bijzonder was getroffen. Of was haar neus zoo goed, dat ze al op een afstand wisten, dat de soldaten van het een-en-twintigste uit Hoorn in onze stad waren? De gebruinde mannetjes waren nog niet zóó vermoeid of ze hadden nog wel een lonkje voor deze bijzondere belangstelling over. En daarbij zal het dan ook wel blijven vanavond moeten ae soldaten zich aan Mars wijden en schiet Amor er bij in. Gelijk wij reeds mededeelden wordt er tijdens de oefeningen met los kruit geschoten. De soldaten be trokken vanmiddag het bivak naast de gevangenis en verlaten morgen weer de stad. HET EERSTE VAARDIGHEIDSDIPLOMA BEHAALD. De heer D. J. de Vries, secretaris N. A. U., vroeger alhier, heeft het eerste volledige vaardigheidsdiplo ma behaald. In groep I liep hij de 100 M., aan de eischen van groepen II, III en IV voldeed hij ruim schoots, voor groep V koos hij 35 K.M. wandelen en VI schermen. Met een hartelijke toespraak memo reerde luitenant De Jong, bestuurslid van het N. O. C., het feit, dat het eerste diploma was behaald en wel direct met gesp voor bijzondere prestaties voor groep VII (kogelstooten, speer- en discuswerpen). Intusschen heeft de heer De Vries, die eerst onlangs secretaris van de Nederlandsche Athletiek Unie werd, bewezen, naar z'n administratieve capaciteiten op sportgebied, ook practisch een „all-wunck sports man" te zijn. We willen hopen, zegt de Tel., dat inderdaad velen

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2