De schrijver zegt ten slotte, dat circa 60 procent van het personeel werkwillig is, maar teruggehouden wordt door misleiding en door bemoeilijking. Be dreigingen van allerlei aard geschieden er, bij aommi gen zijn zelfs vrouw en kinderen het huis uit gedre ven, trwijl de man op de tram stond en ia 't huiaraac kort en klein geslagen. Het tramverkeer. Nadat gisteren om half zes de laatste tramwagen van lijn 8 naar Scheveningen was vertrokken, werd de afzetting van het Plein opgeheven. De dienst op lijn 8 was reeds om 5 uur des namid dags geëindigd. Het heet, dat een beperkte dienst op een lijn vol doende is om te voldoen aan de concessievoorwaar den en het ontloopen van de gemeentelijke geldboe ten. Vandaar het rijden van enkele trams. Overigens is het meerijden thans een heele onderneming. De hoefijzer-correspondent van het Handelsbl. verzekert, nog nooit zoo hartelijk te zijn uitgescholden als giste ren gedurende een tramritje. Bij het instappen wer den den passagiers de meest sombere vooruitzichten geopend: ,,'t Gaat naar 't kerkhof, hoor!" „Menschen, jullie rijdt je dood tegemoet!" en zoo voort. Een deel van het publiek verliet de trams. Van bijna alle mo torwagens, die tijdens de staking hebben dienst ge daan, zijn een of meer ruiten ingegooid. Politieagen ten waarschuwden telkens bij het instappen, dat het rijden niet geheel veilig was. Dienst deden op de tram o. a. studenten uit Delft. Nabij de tramremise Laan van Meerdervoort be vond zich gisteravond een vrij groot aantal menschen onder wie een Delftsch student, die er op pochte, dat hij als bestuurder op de tram had gestaan. Dit be kwam hem slecht: in een oogwenk zag hij zich be dreigd en werden hem graszoden en andere voorwer pen naar het hoofd geworpen. Met groote moeite slaagde hij er in, zich in veilig heid te stellen. Naar men verneemt, zijn enkele jongelui, die buiten hun ouders om op verzoek van de tramdirectie als hulpconducteurs dienst deden, door die ouders per auto naar huis gehaald. Ernstige relletjes. Jongens en mannen, die met de staking niets uit te staan hebben, vermaakten zich gisteravond met het uitjouwen van de ordebewakers, vooral op het Plein en op het Spui. Verschillende verslaggevers zijn het er over eens, dat de politie wel wat minder lankmoe dig had kunnen optreden. Ten slotte zag de politie echter ook in, dat kalmte en zachtheid niet baatten tegenover het relletjes-zoekend gespuis. Nadat het Plein herhaaldelijk ontruimd doch telkens weer volge- loopen was en nabij de Heerengracht de politie met steenen werd gegooid waarna eenige schoten wer den gelost kwamen 40 marechaussées, die met de politie charges uitvoerden met de blanke sabel. Het betoogend publiek werd daarbij teruggedreven tot aan de Veerkade toe. Hier en daar zagen de betoogers kans de straten op te breken; met de losgewerkte klinkers wierp men naar de marechaussées, die dan weer nieuwe charges uitvoerden. In de nabijheid van de Bagijnestraat kreeg een poli tieagent een grooten steen op het hoofd. Een burger werd bij een uitval gewond en moest in een apotheek worden verbonden. Van het Spui drong men 's avonds de politie terug tot aan de Kapelsbrug. Tegelijkertijd wierp de opge wonden menigte steenen door de straatlantaarns, wel ke onmiddellijk ophielden te branden. De volkomen duisternis maakte den toestand steeds erger. Met behulp van de bereden marechaussées wist men de oproermakers terug te drijven tot voorbij de Hout markt. Dat hierbij menige gevoelige klap viel, laat zich be grijpen; verschillende schoten werden gelost. De winkeliers draaiden zoo spoedig mogelijk hun étalage-lichten uit. Waar men een lamp zag branden, smeet men steenen door de ruiten. Ook in de Bagij nestraat, waar werpprojectielen voldoende in voor raad bleken te zijn, was het volkomen donker. Een sterke politiemacht hield aan den ingang daarvan de wacht; zij waagde zich echter, terecht, niet in het donkere hol, waar het trouwens rustig bleef. Het raadslid Hoejenbos heeft met een soc.dem. par tijgenoot gisteravond uit een auto velen van de bij de opstootjes betrokkenen en nieuwsgierigen toegespro ken en hen getracht te bewegen tot heengaan. Natuur lijk kregen ook weer tal van menschen, die noch met de staking noch met de betooging iets te maken had den, klappen, en geraakten er vrouwen en kinderen onder den voet. Een slager liep een ernstige wonde aan den schedel op, een kapper kreeg een bloedende hoofdwonde. Men zag meer dan een dame, die een flauwte nabij was en de verslaggever van de N. Rott. Ct. had de grootst mogelijke moeite een juffrouw te kalmeeren, die letter lijk met achterlating van hoed en pruik en van alles wat zij bij zich droeg, naar hem toegevlogen kwam, meer dood dan levend. De burgemeester heeft in een proclamatie er aan herinnerd, dat alle deelneming aan samenscholingen en volksoploopen verboden is en een beroep gedaan op de burgerij, om alles te vermijden wat de politie bij het tegengaan van wanordelijkheden zou kunnen belemmeren. De houding van het publiek. Het publiek zegt de Tel. correspondent leeft met de stakers mee. Er is veel sympathie voor hen. De vraag is maar, hoe lang dat duurt. Het publiek is grillig, vooral als het stagnatie betreft in een open baar middel van verkeer en dan met die hitte. En inderdaad, als men de eischen der stakers beziet, moet men erkennen, dat ze niet overdreven zijn. De Hbld. correspondent verklaart, dat een zeer ongunstigen indruk de weigering der directie ge maakt heeft om de bemiddeling van den burgemees ter te aanvaarden. Indien de stakers zich onthouden van baldadigheden en flauwe dreigementen, zal ten slotte uit de burgerij zeker een sterke druk op de tramdirectie ten gunste van het personeel uitgaan, maar daartoe zijn vóór alles kalmte en waardigheid vereischten, aldus deze verslaggever. Gisteren waren de Poten en de Heerenstraat voor het grootste gedeelte van den avond niet toegankelijk voor het publiek. Dit beteekent een ernstige schade voor de in die buurt wonende neringdoenden, die dan ook in een adres aan den burgemeester, als hoofd van de politie, verzocht hebben maatregelen te nemen, waardoor aan dezen teostand een einde wordt ge maakt. Een vrouwenvergadering. In het gebouw van den R.-K. Volksbond is gister avond een vergadering gehouden van vrouwen van stakend H. T. M.-personeel. Naar schatting waren er 600 bezoeksters. De heer Van Delft, hoofdbestuurder, die de verga dering opende, deelde mede, dat een heer hem 500 was komen brengen. De bondsvoorzitter, de heer Moltmaker, gaf een overzicht van hetgeen er gebeurd was en veroordeelde het indienstnemen der Duitschers. Mevrouw Suze Groenewegen spoorde de vrouwen aan te toonen, dat zij hooger staan dan de Engelsche vrouwen uit de bourgoisie, die kunstwerken vernie len. De tramdirectie heeft de lieden uit Duitschland behandeld, zooals ze waard zijn, want de ruiten zijn uit de wagens genomen: zoo heeft spr. altijd vee zien vervoeren. Het voorstel om een optocht door de stad te hou den, werd met daverend applaus begroet, doch moest dadelijk weder worden ingetrokken wegens den wan ordelijken toestand in de stad. Tenslotte droeg mevr. Sannes eenige gedichten voor van mevr. Roland Holst en Adama van Schelte- ma. De voorzitter maande den aanwezigen kalm naar huis te gaan en niet te zingen. De Maasbode raadt den R. K. vrouwen aan: „gaat niet naar vergaderingen, met dergelijke, louter socia listische sprekers en spreeksters, die hun haat in platheid van woorden de zaal inwerpen en het gif der ontevredenheid voor altijd zoeken u in te geven." „Dat is geen taal voor onze R. K. vrouwen om aan te hooren. In dergelijke vergaderingen hooren zij niet thuis. En op deze manier zal de sympathie van de Haag sche bevolking zeker niet vermeerderd worden." DE BEGRAFENIS VAN THOMSON. Na afloop der rouwplechtigheid te Amsterdam zal de lijkwagen worden voorafgegaan door een muziek korps en eenige legerafdeelingen. De slippen van het rouwkleed, dat over den lijkwagen is gespreid, wor den gedragen door de kolonels A. van de Moer, van den geneeskundigen dienst, J. E. Ranneft, van de artil lerie, W. J. A. Colthoff, van de genie en W. P. van Leeuwen, van de militaire administratie; aan elke zij de van den lijkwagen 7 onderofficieren, dragers van het lijk, dan volgen de kransenwagen, de offcieren van het garnizoen, de afgevaardigden, corporaties en par ticulieren, een detachement cavalerie en vesting-artil lerie. De muziek eq de voorste compagnie van het gewa pend detachement gaan den lijkwagen vooraf naar het perron, het overige gedeelte maakt, wanneer het hoofd daarvan bij den voet van den oprit is gekomen, halt en front en verricht de eerbewijzen. De Minister van Oorlog, generaal-majoor Bos boom, en de Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr, Loudon, zijn voornemens eveneens te Amsterdam de laatste eer aan den overledene te bewijzen. WEER EEN AARDBEVING TE BENKOELEN. Zaterdagmiddag had te Benkoelen weer een aard beving plaats, waarbij vier personen werden gewond. Gemengd nieuws. uL tlANz-E. De tlanze, Bona van Roomsen-Katholieke Vereem- gingeu van uen Hancieidrijvenüen en inüustrieeien Miüüensianü in het Bisdom ilaarlem, heeft gisteren en heden de 2 iste vergadermg van den Centralen naad, tevens naar zevende aigemeene jaarvergadering te z.ierikzee genSuden. Eerst werd vergaderd aan boord van de stoomboot „stad Zierikzee", uit Rotterdam vertrokken, later in liet Huis van Nassau te Zierikzee. Van de 88 aldeelingen waren er 23 vertegenwoor digd. Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. J. L. Wij- demau te Anunaar met 6o van de 08 stemmen terwijl gekozen werd de heer Th. v. d. Ham te Voorburg met 4u van de 68 stemmen. De volgende jaarvergadering zal te Krommenie worden gehouden, waar de plaatselijke afdeeling dan haar 10-jarig bestaan viert. Het aantal aideelingen is dit jaar 38 gebleven, het ledental gestegen van 430U tot 4600. Het totaal van de bijeengebrachte gelden voor het fonds tot stichting van een altaar ter eere van het Al lerheiligst Hart van Jesus in de St. Bavo te Haarlem bedraagt 1842.98. In het uitgebrachte jaarverslag werd in het bijzon der hulde gebracht aan den bondsadviseur, den Zeer- eerw. heer rector Stroomer. Het totaal der bijeengebrachte gleden voor het al taarfonds bedraagt thans 1834.20% Hulde wordt gebracht aan de talrijke medewerkers, als geestelijke en rechtskundige adviseurs, en in het bijzonder aan den bondsadviseur den zeereerw. heer rector Stroomer. Van het fonds U. B. O. vermeerderde het ledental met 296, zoodat het thans bedraagt 646. Drie sterfge vallen kwamen voor, waarbij aan de nabestaanden 668.45, 668.45 en 707.07 kon worden uitgekeerd. Wanneer thans een sterfgeval mocht voorkomen, zal de uitkeer mg 913.15 kunnen bedragen. Het orgaan van den bond, geredigeerd door den heer J. F. M. Endel, wordt thans in 4600 exemplaren wekelijks verspreid. Bij de bespreking van het orgaan werd een beroep gedaan op de medewerking van de zijde der geestelijke en rechtskundige adviseurs, en op de welwillendheid der leden. Betreurd werd, dat de financieele zijde van het or gaan niet voordeelig is, al valt dan ook te constatee- ren, dat de grootere oplage grootere uitgaven nood zakelijk heeft gemaakt. De brandverzekering zalaan den centralen raad ter goedkeuring worden voorgelegd, terwijl de commis sie tot oprichting der ziekteverzekering haar rapport aan dien raad zal ter hand stellen. Het jaarverslag van de coöp.centrale middenstands credietbank luidde schitterend. Bedroeg de omzet in het eerste boekjaar 1911 1.086.642.94y2, het 2e boek jaar 1912 7.765.913.13%, dit jaar (1913) bedraagt iiaar omzet niet minder dan 18.094.699.33y2, zegge ruim achttien millioen gulden. Ook in elk onderdeel van het bedrijf valt een flinke vooruitgang te constateeren. Omzet in rekening-courant: le boekjaar (1911) 206.766.66y2, 2e boekjaar (1912) 2.139.106.67, 3e boekjaar (1913) 5.375.200.34y2. Spaarkas: Aantal boekjes le boekjaar (1911) 283, 2e boekjaar (1912) 763, 3e boekjaar (1913) 1261. Inge legd 51.910.531/2, 114.534.24, 172.773.04. Terug genomen 28.177.89, 50.331.33, 88.182.5iy2. Deposito geplaatst: le boekjaar 1911 22.732.52, 2e boekjaar 1912 218.267.49, 3e boekjaar 1913 461.986.391/2. Teruggenomen: 1911 6.407.57, 1912 91.053.62, 1913 314.359.72. Incasso: le boekjaar 1911 9.347.55, 2e boekjaar 1912 425.317.84, 3e boekjaar 1913 1.119.830.33. Aandeelenkapitaal: in 1911 geplaatst 697 aandee- len ad 104.550, in 1912 geplaatst 422 aandeelen ad 63.300, in 1913 geplaatst 164 aandeelen ad 24.600, te zamen 1283 aandeelen ad 192.450. Een winst is gemaakt van 5.411.47, welke als volgt is verdeeld: 3 pet. voor de leden te zamen 1.586.82; voor het reservefonds 1.324.65, reserve dubieuze debiteuren 2500. Het verslag besloot met een opwekking tot deelna me aan de gesloten retraites, om meer vuur en ijver te verkrijgen in de Roomsche actie en met een hartelijk dankwoord aan Z. D. H. den Bisschop voor zijne hooge belangstelling in de Hanze en zijne hoogge waardeerde adviezen. Na het uitbrengen van het jaarverslag, dat tot eeni ge opmerkingen aanleiding gaf, werd de vergadering geschorst en kon men volop genieten van het heerlijke boottochtje. In het Huls van Nassau dv voorzitter der af deeling Zierikzee, de heer J. W. Gudde, de aanwezi gen welkom, waarin hij er o. a. aan herinnerde, dat Zierikzee de eenige plaats in Zeeland is, die een af deeling der Hanze bezit Deze toespraak werd beant woord door den bondsvoorzitter, den heer J. A. A, Verbeek, die de wensch uitsprak, dat als vrucht der vergadering spoedig meerdere afdeelingen in Zee land zouden worden gesticht. Hierah werd behandeld het financieel verslag van den bondspenningmesster, den heer J. Wijdeman man. Allereerst constateerde, naar de Maasbode meldt, deze, dat alle afdeelingen aan hare financieele ver plichtingen ten opzichte van den bond hebben vol daan en dat alle posten van uitgaven onder de be grooting zijn gebleven. Het verslag gaf aan inkom sten een bedrag van 2344.92y2, aan uitgaven een be drag van 1717.7iy2, aan saldo 627.2% welk be drag vermeerderd moet worden met de vorderingen op de verschillende dioceane instellingen als ziekte verzekering, glasverzekering, informatie- en incasso bureau en schildersgilde ten bedrage van 240.40y2. De penningmeester knoopte hier een aanvrage aan vast om machtiging van de vergadermg om 600 a te dragen aan het orgaan. Op voorstel van den heer Peters uit Amsterdam werd deze zaak aangehouden tot de kwestie van het orgaan aan de orde zou zijn. De heer Van Alphen, afgevaardigde van de afdee ling Schiedam, leidde vervolgens het onderwerp in, luidende „Wijziging boterwet". Hij kwam tot de conclusie dat wijziging van art. 8 van de Boterwet noodzakelijk is, ten einde daardoor te verkrijgen, dat kleine melkslijters in het vervolg mogen kamen, in werkplaatsen waar margarine ten verkoop of ter be waring aanwezig is, en dat zoo noodig de grens van de hoeveelheid te verwerken melk worde vastgesteld, beneden welke het in voorraad hebben van margarine geoorloofd zij, omdat knoeierij alleen mogelijk is in zuivelfabrieken, waar belangrijke hoeveelheden ver werkt worden. Ook art. 7 eischt wijziging; daarin worde opgenomen, dat ieder voertuig, waarmede mar garine in detail aan de huizen der klanten wordt be zorgd, moet worden voorzien van een duidelijk op schrift „margarine", om daardoor oneerlijke concur rentie tegen te gaan. Door de vergadering werd het hoofdbestuur ge machtigd, deze zaak ter harte te nemen, en zich met een gedocumenteerd adres tot de regeering te wenden, of de andere noodige stappen te doen, ten einde tot de gewenschte wijzigingen te geraken. Hierna werd de vergadering geschorst. Na het gemeenschappelijk diner in hotel van Op pen, had om 9 uur een concert plaats, aangeboden door het bestuur der sociëteit „Genoegen". DE STAKING TE ZAANDAM. Gisteren werd, bij het naar de fabriek geleiden van een werkwillige, deze lastig gevallen door zijn buur man, een staker. Toen de politie hem wilde wegdu wen, voegde hij den agent eenige beleedigende uit drukkingen toe, naar aanleiding waarvan tegen hem proces-verbaal zal worden opgemaakt. De GEMEENTE ALS WINKELIER. Een gemeentelijke winkel. Is dat nu niet het nieuwste nieuws? vraagt de Am- 8terdamsche briefschrijver der Arnh. Ct. De gemeente, die gaat concurreeren tegen haar eigen belastingbeta lende burgers. Het zal een winkel zijn in gasornamenten en alles wat tot het gasbedrijf behoort. In een van de drukste winkelstraten, de Leidschestraat, zal hij ingericht worden. Ik geloof, dat de directeur van onze gasfabr. zoo'n winkel heel erg noodig vindt om aa n het pu bliek te laten zien de nieuwste snufjes op dat gebied! Weet men dan niet bij de directie aan de gemeente gasfabrieken, dat de fabrikanten van die nieuwste vin dingen er toch werkelijk wel voor zorgen, dat hun artikelen via de huishoudelijke en andere winkels zoo spoedig mogelijk komen bij het publiek? Dat is toch hun belang en dat van den winkelier. Waarom gaat de gemeente dan ook handel drijven, waarom gaat zij haar burgers concurrentie aandoen, die door haar zelf op zware lasten worden gezet? 't Is onbegrijpelijk, maar men zou haast zeggen onge oorloofde concurrentie. Wanneer die winkel er eenmaal is, zal dat vermoe delijk toch wel niet een zeer aantrekkelijke zaak zijn. Want de gemeente-winkelier is een ambtenaar met een vast salaris, die het natuurlijk bitter weinig zal kun nen schelen of de zaak floreert of niet. Hij zal, zoo dunkt mij, niet als gewoon winkelier, alles voor u om halen om toch maar te trachten iets te verkoopen. Hoofdzaak zal wel bij hem zijn om alles administra tief in de puntjes te hebben. Is het bovendien een commercieel aangelegd man, dan zal hij de uiterste voorzichtigheid in acht moeten nemen en zorgen, dat zijn handelsgeest hem niet te ver voert, want hij komt dan onmiddellijk in botsing met zijn superieuren, die ambtenaren als ze zijn nooit zullen kunnen tolereeren dat er gemarchandeerd wordt. Alleen zou zoo'n winkel een groote cliëntele kun nen krijgen, wanneer beneden de gewone winkelprij zen wordt verkocht en dat zou toch zeker en terecht een storm doen opgaan. Reeds met de gewone win kelprijzen kan in den gemeente-winkel grooter winst gemaakt worden. Belastingen van allerlei aard be hoeven niet betaald te worden. Het is van de gemeente een gevaarlijke stap op een zeer glibberig pad, want wanneer eenmaal de gasbe drijven er mee begonnen zijn, waarom zullen de an dere gemeente-bedrijven dan niet volgen. Straks krijgen we dan ook een winkel in eledrische toestellen en waarom zou het gemeentelijke kleeding- magazijn geen winkel openen in confectie en costuums naar maat. Zoo zouden er wellicht nog meer gemeen tebedrijven zijn die er een zaakje bij konden nemen, waar artikelen betrekking hebbende op dat bedrijf te gen lagere prijzen dan overal elders aan den man ge bracht kunnen worden. Ik vraag echter: Is dat loyaal, om te gaan concur reeren tegen de burgerij Door een aantal winkeliers is bij het bestuur van de Alg. Winkeliersvereeniging dan ook een algemeene vergadering aangevraagd, waar de zaak ter sprakê zal gebracht worden. Ik ver moed dat er ook nog wel een Raadslid zal gevonden worden, die aan B. en W. inlichtingen zal vragen over deze commercieele gemeentelijke aangelegenheid. De opening van den winkel is nog voor de eerste maan den niet te wachten, want voor het gebouw, waarin de zaak gevestigd zal worden, moet nog de eerste paal geslagen worden. Er is dus overvloed van tijd om te protesteeren en te confereeren. JHR. MR. JOAN RöELL. Zooals we reeds in een deel van onze vorige oplage meldden, is gisteren te 's-Gravenhage overleden jhr. mr. Joan Röell, vice-president van den Raad van Sta te, welke betrekking hij sinds Februari 1912 bekleed de. De overledene was in 1844 te Haarlem geboren, na zijn promotie tot doctor in de rechten in 1866 aan verschillende griffies werkzaam, daarna gedurende verschillende perioden lid van de Eerste of Tweede Kamer, van 19051909 voorzitter van laatstgenoemd college, terwijl hij in 1894 het kabinet-Roëll samen stelde, dat tot 1897 aan het bewind bleef en zelfs den lof van tegenstanders als dr. Kuyper en mr. Troelstra heeft mogen inoogsten. Mr. Plemp van Duiveland schetste jhr. mr. Joan Roëll in „Mannen en Vrouwen van beteekenis" aldus: „Een gematigde natuur, man van karakter, buiten gewoon arbeidzaam en nauwkeurig. Van vaders- en moederszijde uit een regentengeslacht gesproten; nochtans voor nieuwe denkbeelden alleszins toeganke lijk. Aristocraat van den geest; ondanks een volko men beminnelijkheid van vormen, ja een uiterlijke har telijkheid in den omgang, niet licht op vertrouwelij- ken voet zelfs met zijn naaste omgeving. Evenwel li beraal in zijn beschouwing, van overtuigingen, meé- ningen en zelfs manieren, geheel afwijkende van de zijne." Thans herdenkt deze schrijver in de Nieuwe Cou rant den overledene èn als persoon èn als vaderlander en noemt hem „een van de oude staatkundige garde, wier individualiteit een thans vervlogen tijdperk ken schetst, een dienaar van den Staat wiens nagedach tenis zijn volk tot eere strekken blijft" DE GEMEENTE-ARCHITECT TE VELSEN. Gisteren vergaderde de raad van beroep voor, ge meenteambtenaren te Velsen tot voortzetting van* het onderzoek in de zaak van den gemeente-architect. Gehoord werden twee gemeente-ambtenaren, en een accountant, wien een onderzoek naar de boekhouding was opgedragen. Deze verklaarde, dat hij het niet heeft kunnen constateeren, doch wel den indruk heeft gekregen, dat hier fraude is gepleegd, hetgeen hij uit het onderzoek toelichtte. Ook een der gemeente ambtenaren legde bezwarende verklaringen af. MEER GEEUK DAN WIJSHEID. Men schrijft ons up den ljweg te Haarlemmermeer verloor een heer een tascn, waarin zich ruim 14.000 bevond. Eenige kinderen vonden het en brachten het hun moeder in ongeschonden toestand. Ecmgen tijd daarna kwam de heer zoeken naar zijn gein en vernam waar het was. Hij ontving zijn ver mogen en gal den eerlijken kinderen een ruime beloo- ning. ZIGEUNERWEE. i e Haitweg wordt wenerom veel last van Zigeuners onuervondeu. ^Zondag arriveerde een gezelschap met 21 paarden en vele wagens. Eenige Zigeunermannen gewapend met zeisen, gingen het land van een boer op en begonnen naar hartelust te maaien. Zij zouden zoowat aues schoongemaaid hebben, indien niet de veüiwacmer Lokerse hun zulks door krachtig optre den verhinderd had. Den geheelen nacht werden zij door dezen veldwachter en zijn collega P. van Laar achtervolgd en niet eer met rust gelaten alvorens zij te Buitenhuizen veilig en wel over het Noordzeeka naal waren gezet. UIT KWADIJK. Zondag 9 Augustus hoopt dr. H. A. van der Meulen, Ned. Herv. predikant te Bergen op Zoom, den dag te herdenken, waarop hij veertig jaar gele den alhier het predikambt aanvaardde. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Bedankt voor het beroep te Alblasserdam ds. J. Mulder alhier. UIT HEER-HUGOWAARD. Maandag werd bij het café van de Wed. C. Berk hout ringsteken gehouden voor jongens en korfbal- werpen voor meisjes, beide spelen per rijwiel. Aan den eersten wedstrijd namen 8 jongens deel, aan den tweeden 17 meisjes. Bij het ringsteken werden de prijzen gewonnen door: N. Stam van Noord-Scharwoude, P. de Goede en A. Kooij alhier. Bij den korfbalwedstrijd werden de prijzen gewonnen door: A. de Boer van Amsterdam, A. Kooij en M. Leegwa ter alhier en de troostprijs door M. Kooij alhier. UIT BERGEN. Door het concertbureau Fernhout en Co. alhier, is op Maandag 2ü Juli, in de „Rustende Jager" een concert georganiseerd, waar enkele der eerste krachten zuilen optreden. De heer Sam Swaap, concertmeester van het Resi dentieorkest te 's-Gravenhage en ex-concertmeester te Abo (Finland) heeft de vioolpartij op zich genomen; de heer Johan Hoorenman de pianopartij, terwijl Riek van Zijp uit Nijmegen, als zangeres zal optreden. Ongetwijfeld zullen niet alleen uit Bergen, maar ook uit Alkmaar velen dit concert bijwonen, te meer, daar er een tramverbinding is. KORTE BERICHTEN. Te Batavia heeft een dokter een aanklacht inge diend tegen een apotheker, wegens het afgeven van verkeerde medicijnen, die den dood van een patiënt ten gevolge zouden hebben gehad. Te Nieuwkoop (Z.-H.) is een boerderij afgebrand doordat een 5-jarig meisje met lucifers speelde. Alles was laag verzekerd. Twee heeren, die in een badinrichting te Am sterdam hadden gezwommen, vermisten uit hun kleed- ramertje hun gouden horloge en ketting en een be drag van 30. Tengevolge van het eten van vergiftige rozijnen is te Rotterdam een 7-jarig meisje ernstig ongesteld geworden. De stoomtram der Staatsspoor Den HaagSche veningen heeft Zondag ten gevolge van de staking in den Haag 30,559 personen vervoerd. De chef-machinist van de Chemische Fabriek te [Jmuiden is gisteren door een drijfriem gegrepen en gedood. In het gymnastieklokaal der O. L. school te Knij- pe (Fr.) bouwt een zwaluwpaar zijn nest. Al wordt er rakelings langs het nestje aan de ringen gezwaaid, de diertjes gaan toch geregeld met bouwen voort. Ge regeld wordt een tuimelraam voor het in- en uitvlie gen opengehouden. De onlangs te Soerabaja opgerichte afdeeling van de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij stelde twee candidaten voor het lidmaatschap van den ge meenteraad aldaar Zondagmorgen is te Bruinisse een twee en een half jarig kindje dat op de tramrails speelde, door de tram overreden en gedood. Er bestonden plannen op een stuk heide te Put ten, een vliegkamp te maken. Toen de eigenaar van het land dat daarvoor zou worden ingericht vernam

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2