H.S. Zondagstotluurgenpend Heeren-, Jongeheer en- en Kinderkleeding met speciale af- deeling voor kleeding op maat. Begrafenis Overste Thomson. Zondags tot 1 uurgeopend Alkmaar, Tel ef. 212. Voorna-amste inrictiting- voor Alkmaar, Telef. 212. LAAT, hoek Boterstraat, Eigen werkplaatsen a h magazijn. LAAT, hoek Boterstraat, Eigen werkplaatsen a/ii. magazijn. Nabij Schans zijn twee broeders van 27 en 29 jaar bij het baden verdronken. Van een viertal „grappemakers" die op den Schinkel bij Amsterdam roeiden, werd er een door zijn kameraden overboord gegooid, terwijl men trachtte zijn hoofd onder water te duwen. Op zijn hulp geroep werd hij door eenige polderwerkers ont zet. Te Drongelen kreeg iemand die alleen woonde, een beenbreuk, waaruit het bloed vrij vloeide. Toen een buurvrouw een dokter had gehaald, en deze kwam, was de man doodgebloed. Te Doornspijk zijn gisteren twee hooibergen en een koe door den bliksem getroffen.' Te Oldenbroek werden drie koeien door den bliksem gedood Te Wezep zijn drie boerderijen door den bliksem getroffen en verbrand. In Almen is een grondwerker door de hitte be zweken. Het onderzoek naar de vermoedelijke oorzaken der ontploffing van eenige stralen cylinders, bevat tende waterstof, in den morgen van 14 Januari aan de Maaskade te Rotterdam heeft aan het licht ge bracht, dat men hier met een uitzonderingsgeval te doen heeft. „De Telegraaf" heeft voor een Thomson-hulde- blijk 1000 afgestaan. Bij de gisteren gehouden verkiezing van drie gemeenteraadsleden te Schoten zijn de drie socialis tische candidaten gekozen. Zooals men weet, was de verkiezing van deze drie leden ongeldig verklaard. DE MIDDAGHOOGTE. Maandag-avond is in het Nutsgebouw te Haarlem een bijeenkomst gehouden van afgevaardigden der afdeelingen Haarlem, den Haag, Alkmaar, Bever wijk en Eindhoven voor „de middaghoogte", ten einde een bond op te richten. E envoorstel van den heer dr. A. H. de Hartog wenschte om art. 2 der voorloopige statuten, luiden de: „De christelijke wereldbeschouwing te verde digen en te verdiepen en meer in het bijzonder om aan te toonen, dat de godsdienst door de wetenschap wordt gehandhaafd" te veranderen inDoel der vereeniging is, te toonen, dat Godsdienst door We tenschap gehandhaafd wordt", werd met algemeene stemmen aangenomen. Hierna werd besloten tot oprichting van een Bond met het door dr. De Hartog voorgestelde doel. Het voorstel van Haarlem, den stichter, dr. De Hartog te benoemen tot permanent voorzitter, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Verder wordt uit iedere plaatselijke vereeniging een bestuurslid gekozenUit HaarlemJac. Rustige, secretaris. Den Haag Jonkvro.uwe Rethaan Macaré, Alkmaar A. C. de Regt. Beverwijk ds. van Calcar. Eindhoven ds. de Ligt. Zutfen dr. P. E. van den Bergh van Eysinga. -• r LAATSTE BERICHTEN. (Ongecorrigeerd) IJMUIDEN, 15 Juli. Gisteravond is de „Noord brabant" met het lijk van den held van Durazzo hier aangekomen. Mr. dr H. Verloren van Ihemaat, bur gemeester van Veizen, legde namens de gemeente een fraaien palmtak op de kist neer. Diep geroerd dankte kapitein Thomson voor deze eerste hulde, aan de nagedachtenis van zijn broeder op vaderlandschen bodem gebracht en met tranen in de oogen wisselde hij een handdruk met de leden van het dagelijksch bestuur der gemeente. AMSTERDAM, 15 Juli. Zacht en vol weemoed klinkt in het vroege morgenuur de treurmuziek welke de in haar wezen zoo eenvoudige militaire plechtig heid bijzonderen luister bijzette. De zware praalkist werd om 9 uur uit de rouwkamer van de „Noord-Bra bant" gedragen. De commandant bracht den gevalle ne een laatst militair saluut en toen trok de droeve stoet van boord. Dadelijk achter de kist schreden schepelingen, het hoofddeksel, de sabel en ridderor den van den overledene voor zich uitdragend. Dan volgde nog een man van de „Noord-Brabant" met de krans door het gemeentebestuur van Veizen op de kist gelegd. Niet zoodra had men den vasten grond betreden, ot kolonel D. W. de Jager, commandant der 7e infante rie brigade, aan wien was toegevoegd de le luitenant J. A. Willinge Brantsma, van het 3e regiment huza ren, nam het militair saluut van den commandant van de „Noord-Brabant" over. Indrukwekkend waren de weinige oogenblikken, waarbinnen het stoffelijk overschot onder de tonen der treurmuziek en het eere-saluut der militairen het Rouwpaviljoen werd binnengedragen en op de kata falk geplaatst. Aan den kop der Handskade was door middel van vele rappe handen binnen weinige dagen als uit den grond verrezen de „Chapelle Ardente", het paviljoen waarin dé rouwplechtigheid voor den held van Durazzo plaats vond. In het rouwpaviljoen was de katafalk geplaatst, waarover een stemmig zwart kleed met Grieksche rand Het stoffelijk overschot werd daarna in alle stilte geplaatst op het katafalk en gedekt-met het lijk kleed en de Nederlandsche vlag. Hierna traden de zooeven genoemde dragers naar voren en plaatsten met devoten eerbied hoofddeksel, sabel en ridderorden op het lijkkleed. De rouwplechtigheid had, daar alles zeer precies geregeld was, een bijna pijnlijk aandoend snel verloop. Door den Hoofdceremoniemeester, den waarnemen- den adjudant van den Bevelhebber in de le Militaire Afdeeling werden de namen der kransleggers met lui- i den stem afgeroepen. Het zijn de le luitenants G. A. Visser, H. J. van Steensel van der Aa, P. Keg en H. C. v. d. Bijl, allen van het 7e regiment infanterie en de 2e luitenants P. Smits en P. van Exter, beiden van het 2e regiment vesting-artillerie, die hier als ceremonie meesters uitstekende diensten bewezen. Majoor Ridder van Kappardt, die H. M. de Ko ningin bij den doortocht van het stoffelijk overschot te Amsterdam vertegenwoordigde, legde op de lijk baar, namens de Landsvrcfuwe een bloemenkrans. Kapitein Thomson legde een bloemenhulde van Prins Hendrik op de baar. Aangrijpend was het oogenblik, waarop mevrouw Thomson diep ont roerd, haar krans neerlegde. Tactvol werd de diepbedroefde weduwe naar haar zetel geleid, doch reeds verhief zich in de benauwende stilte de sympa thieke stem van Z. Exc. den Minister van Oorlog Bos boom, die woorden sprak namens de regeering, die niet nalaten kunnen bij al de eindelooze droefheid van net onherstelbaar verlies het hart van echtgenoote en dochter met trots te vervullen. „Aber Thomson ist gefallen" nog klonken den minister deze woorden, hem in den namiddag van den loden Juni telefonisch overgebracht, in het oor. Waarom moest het bloed van een der onzen den bo dem drenken, die ons vreemd is? De latere geschiedschrijver, de wording van den rechtstaat Albanië teekenend, zal met eerbied gewa gen van een handvol wakkere Nederlandsche officie ren, die er naar streefden orde te brengen in den cha os, te breidelen het ruwe recht van den sterkste, maar bovenal zal het de naam van Thomson zijn, waaraan hij een bladzijde in zijn geschiedboek zal hebben te wijden. De regeermg heeft het oogenblik van ontroering dat er door den lande ging bij het vernemen van de doodstijding willen vastgrijpen en daarom heeft zij 't stoffelijk overschot van dezen uitstekenden Neder lander onder Nederlandsche vlag doen vervoeren naar den Vaderlandschen bodem. En hier zoo eindigde de minister in het oude Amsterdam, waar de hartader van Nederland klopt, hier, waar wij dat stoffelijk overschot op den vasten wal van het vaderland in ontvangst nemen, is het der Regeering een behoefte en een plicht hare eerbiedige hulde te brengen aan de nagedachtenis van den man, wiens dood de beteekenis heeft gekregen van een sym bool onder nationale eenheid. Na den minister sprak luitenant-generaal Buhl- mann, commandant van het veldleger, vervolgens Mr. Th. de Meester, het Unie-liberale Kamerlid, toen, na het Thomson's-comité het lid der Eerste Kamer, de heer Staal, die den overledene herdachten en hulde brachten aan zijn nagedachtenis. Namens de Nederlandsche Padvindersorganisatie sprak de heer A. E. Dudok van Heel. Hij uitte een woord van eerbiedige en dankbare hulde en wees er op, dat de grootheid en den roem van het Vaderland gedragen worden door de heldenfiguren, die zich bo ven de massa verheffen. Zulk een heldenschaar vormt het troepje Nederlanders, dat met Overste Thomson het Vaderland verliet om aan verre stranden den Ne ierlandschen naam voor heel Europa hoog te hou den Uit naam van bovengenoemde vereenigingen leg de spr. ten slotte een palmtak op de lijkkist neder. Ten slotte werd nog door de afdeeling Amsterdam van den Koninklijken Nederlandschen Bond van On der officieren het woord gevoerd. Alle vertegenwoordigers van vereenigingen en cor poraties legden bloemen of palmtakken neder, die, naast hunne woorden, getuigenis aflegden van den eerbied en de dankbaarheid der natie in al hare gele dingen voor den verdienstelijken landgenoot, den kloeken strijder in zoo vele opzichten, door wiens laatsten strijd gansch een volk werd geëerd. Nadat alle redevoeringen uitgesproken waren, volgde de kranslegging door paticulieren en corporaties. De kranslegg. toch traden aan de Westzijde 't Kouwpavil joen binnen en verlieten dit weder aan de Oostzijde. Wij merkten o. a. op: Ridders der Militaire Willems orde; kolonel Schott (namens garnizoen Amsterdam); Wapen der Koninklijke Marechaussee; Officieren Vlïe Inianterie-Brigade; 4e reg. infanterie; onderofficieren van het garnizoen Amsterdam; vrijwillig militair mo torrijderskorps, Adelborsten der Koninklijke Militai re Marine; Kolonel van Es; Kapitein-Kwartiermees ter J. Blok; Amsterdamsche Vrijmetselaarsloge; Dag blad „De Avondpost"Vereeniging van Officieren der Nederlandsche Zeemacht; Vereeniging „Onze Vloot"; Vereeniging van Oud- en actief dienende Onderoffi cieren van het N. I. Leger en van de troepen in West- Indië „Madjoe"; Algemeene Bond van Onderofficie ren der Koninklijke Marine en het Korps Mariniers; Koninklijke Vereeniging van Ned.-Indische Oud Strij ders van Zee- en Landmacht; 17e Alg. Ned. Verbond; Amsterdamsche Christelijke Oranje-Vereeniging; Am sterdamsche Vereeniging „Het Vaderland Getrouw"; Koninklijke Nederlandsche Weerbaarheidsvereeniging, Koninklijke Studenten-Schietvereeniging te Amster dam; Bond van Vrijzinnige Propaganda-Vereenigin- gen in Nederland; Vereeniging „Het Generaal van Heutsz-Fonds"Vereeniging „St. Lucas"; Nationale Oranjebond „Wat ook vall, trouw staat pal"; Jonge- lings-Weerbaarheidscorps „De Prins Hendrik-Gar de"; Nederlandsche Padvinders-Organisatie. Niet zoodra was de laatste palmtak op de baar ne- dergelegd, of mevrouw Thomson werd door den be velhebber van de Eerste Militaire Afdeeling, den ge- neraal-majoor A. R. Ophorst, naar haar rijtuig geleid, waarmede tegelijkertijd het teeken werd gegeven, dat de rouwplechtigheid was afgeloopen. Inmiddels hadden zich reeds tijdens de plechtigheid de slippendragers aan weerszijden van de katafalk gesteld, front makende naar het Westen; het waren kolonel A. van de Moer van den Geneeskundigen dienst, kolonel J. E. Ranneft van de Artillerie, kolonel W. J. A. Colthoff van de Genie en kolonel W. P. van Leeuwen van de Intendance. Plechtig werd nu het stoffelijk overschot van de ka tafalk naar den lijkwagen gedragen. Ook dit deel van de ceremonie roerde een ieder; middelerwijl deed zich aangrijpende treurmuziek hooien en stond het gansche detachement als van staal en bracht als één man den gevallen hoofdofficier het eeresaluut. De veertien onderofficieren van het Garnizoen Am sterdam, waarvan 8 van de infanterie, 2 van de cava lerie en 4 van de artillerie, schreden naast en uit waarts van de burgerdragers en toen het lijk in den wagen was geplaatst, plaatsten zij zich ter weerszij den daarvan, aan elke zijde 7, in volgorde van infan terie, cavalerie, artillerie en steeds voldoende uit waarts van de slippendragers. Door dichte hagen van belangstellenden trok hierna de schier eindelooze stoet de muziek van het 7de regiment voorop, dan de militaire begeleiding, en de lijkWagen, de kransenwagen, de familie van den over ledene, en vervolgens een talrijke menigte van wapen broeders, vrienden en vereerders van den luitenant- kolcmel in volmaakte orde naar het Centraalstation. Onder treurmuziek en militaire eerbewijzen werd het stoffelijk overschot in den gereedstaanden spoorweg wagen geplaatst. Hiermede was de plechtigheid te Amsterdam afgeloopen en de rouwtrein vertrok te 12.19. Bij het vertrek deed treurmuziek zich hooren en gaven de militairen opnieuw eerbewijzen. UKUiNiNULN, 15 Juli. Op het station alhier wa ren ane militairen mj aankomst aanwezig, lot het brengen van militaire eerbewijzen üeelt ue trein te Amersfoort 3 minuten, te z.woile 5 minuten en te /es sen 4 minuten gestopt. Bovenalen stonden ie Naaraen- aussus, Harderwijk en Oldenbroek eveneens troepen opgesteld. Uier is de eerste klasse wachtkamer geheel gereser veerd vuur alle genoodigden, die met den rouwtrein waren medegekomen. Generaal Buhlman zal het stot- leiijk overschot aan de familie overdragen. Een dichte menigte heeft zich hier in alle straten en Singels waai de stoet langs trekt, opgesteld. Geheel Groningen legt op onmiskenbare wijze getuigenis af, dat men be- seit een groot burger te hebben verloren. Van ette lijke huizen hangt de vlag, ten teeken van rouw half stok. Hier staat het geheel onder leiding van den luitenant-kolonel E. Staal. In de buurt van de Zuider Begraafplaats is de drukte nu reeds onbeschrij felijk. Bij de kransen zullen hier gevoegd worden o. a. die van de Volksweerbaarheid, de Loge LUnion Proncinciale. Het Groningsch sub-comité voor de Na tionale Thomson-hulde. Op verschillende punten in de stad staan potten, als van het Heinlsleger, opgesteld, bewaakt door Gro- ningsche Padvinders, welke den voorbijgangers noo- den hun bijdrage te offeren voor de op te rochten ouste van kolonel Thomson. ELEDE MIDDENSTANDSBOND. DORDRECHT, 15 Juli. Evenals in 1908 wordt hier net Middenstandscongres gehouden. Vele winkels zijn feestelijk versierd. Gisteravond werden de afge vaardigden officieel ontvangen ten stadhuize. Burge meester Wichers wees in zijn rede op de Midd. Tech nische School, een middenstandsschool bij uitnemend heid. Hij wenschte voorts, dat de middenstand de vrouw in zijn gelederen zou opnemen en dat van haar kracht zou uitgaan tot verheffing van den Midden stand. De heer Meuwsen antwoordde. In „Kunst min" werd door het gemeentebestuur een tuinconcert aangeboden. Hedenmorgen omstreeks negen uur is het congres geopend door den voorzitter den heer J. S. Meuwsen. Spreker herinnerde in den aanvang zijner rede eraan, dat op het vorige congres, eveneens te Dordrecht werd gehouden, o. .a. behandeld werd het vakonderwijs voor den Middenstand. Evenals elders deed zich in de Hoofdstad des Rijks de behoefte ge voelen aan de gelijk goed Handelsonderwijs voor den toekomstigen middenstander. Er werd een com missie benoemd om voor te bereiden de stichting eener handelsschool met een leerprogramma, dat zich ge heel zou aanpassen aan de behoefte van den handel. Moeilijk en zwaar was de taak dezer commissie, en onnoembaar vele de moeilijkheden, welke zij te over winnen had. Het werd deze schoolcommissie niet gemakkelijk gemaakt, doch het ijverige streven van het schoolbe stuur werd beloond. Een groot aantal leerlingen te groot voor de ruimte der school werd ingeschre ven, en volgde de lessen der eerste klasse. Een ver grooting der school bleek noodzakelijk omdat reeds in het tweede jaar een honderdtal leerlingen niet geplaatst kon worden, niettegenstaande met paral lelklassen werd gewerkt. Het Congres dat ons heden en morgen te samen brengt, heeft een uitgezochte agenda, waarbij het vakonderwijs een voorname plaats inneemt. Ook de overige onderwerpen der agende zijn belangrijk het eene meer als toekomstmuziek, het andere meer van direct praktisch belang. Spr. kwam hierna tot het vraagstuk der oneerlijke concurrentie. Reeds bij het allereerst ontwaken van den middenstand, werd de wensch geuit, dat de eer lijke handel door den Staat, wettig beschermd zou worden tegen de geweten looze praktijken der oneer lijke concurrentie. Vervolgens wees spreker op het feit, dat tallooze voortreffelijke instellingen te plaatselijk zijn, te veel op zichzelf staan. Een onderlinge glasverzekering in Bolswar of in Weesp moesten door Centralesatie de te behalen voordeden zoo groot mogelijk doen worden. De Bond kan voorlichten, doch niet zelf oprichten, niet de gewenschte leiding geven. In het jaarverslag door den Bondssecretaris reeds voor eenige weken uitgebracht, komt een mededeeling voor, waarop spr. hier nog even wil terugkomen. Hij bedoelt de uittreding van de R. K. Confessioneele Vereenigingen uit den Middenstandsbond Spr. juicht het toe, dat de Middenstandsvereenigingen, welke in de eerste plaats een confessioneel doel voor oogen hadden uit het organisatie zijn getreden. Het zal in de toekomst blijken dat dit uittreden geen ver lies - dodi veeleer een aanwinst zal beteekenen. De wijzigingen in de statuten'zijn van zeer princi- pieelen aard, daar zij van den Bond een geheel ander lichaam maken dan hij tot dusver was. Welk een ar beidsveld ligt er voor onze groote organisatie dan voor u allen open, doch ook zal dan van u allen een hoog verheven eendrachtige samenwerking gevorderd worden, om alles te bereiken, wat voor "onze organi satie mogelijk is. Zooals gij weet, streeft het Bonds- bestuur er reeds lang naar, een instelling in het leven te roepen, waardoor het mogelijk zal zijn aan klein- industrieelen wien daartoe de noodige fondsen ontbreken voorschotten te verstrekken tot het ver krijgen van moderne machines en werktuigen voor het kleinbedrijf. Doch steeds stond men voor het feit, dn de statuten het niet toelieten, dat de Bond op der gelijke wijze in het belang van den Middenstand op trad Ik geloof niet, dat het noodig is hier te zeggen, dat de Bond de bevoegdheid tot het stichten van in stellingen, welke in het belang van den Middenstand zijn, moet bezitten, om zijn grootsche taak naar be- hooren te vervullen. Daarna verklaarde spr. de elfde algemeene vergade ring van den Middenstandsbond voor geopend. Hierna bracht spreker hulde aan de nagedachtenis van overste Thomson. Een collecte voor de oprichting van een gedenkteeken bracht 50 op. Het jaarverslag en het verslag van de commissie der administratie van den penningmeester werden goedgekeurd; de begroo ting voor 1914, welke over ontvangsten en uitgaven een cijfer aangeeft van 4375, werd eveneens goedge keurd. DE STAKING VAN HET HAAGSCHE TRAMPERSONEEL. 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. Uit mededeelingen in den Gemeenteraad door den Burgemeester gedaan, bleek, dat de H. T. M. zich bereid verklaard heeft, vóór 1 October een regeling van de arbeidsvoorwaar den met een arbeidsgerecht voor het personeel te ont werpen. De gemeenteraad heeft ten slotte aangenomen de motie, om zich na de mededeeling van den burgemees ter niet verder over de tramstaking uit te spreken. DE AANSLAG TE SERAJEWO. SERAJEWO, 15 Juli.. Uit Dolna Tutzla wordt gemeld, dat de politie aldaar eene nieuwe samen zwering ontdekte onder de Servische gymnasiasten, die ook verband hield met den aanslag op den aarts hertog. Een hoofdleeraar en 30 studenten zijn ge arresteerd; BUITENLAND. JAPAN. Gisteren is het vonnis in het proces we gens de vlootschandalen gewezen. De beklaagden werdett resp. tot twee jaren gevangenisstraf en een kleine boete, tot een jaar, tot tien maanden en tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. De uitvoering van alle vonnissen, behalve dat van den eerste bekl., is voor drie jaar geschorst. KORTE BERICHTEN. Aan de kanselarij van den Zwitserschen bonds raad zijn 102,000 handteekeningen gezonden, waar van de schrijvers het verbod der „paardjesspelen" in de Kurzalen wenschen. Gisteren is aan de Kamer van Uraguay een ont werp voorgelegd, strekkende om aan de vrouwen staatkundige rechten toe te kennen. Op het vliegveld van Otschakon v i e 1 een avia- teur met zijn toestel. De vlieger en zijn mecani cien waren beiden onmiddellijk dood. Te Salameria (Columbia) is brand uitge broken. De schade is zeer aanzienlijk. Over geheel Zwitserland woedden hevige o n w e d e r 8, die groote schade hebben aangericht. Op vele plaatsen is door aardverschuivingen tiet ver keer onderbroken. Bij het meer van Constanz werden 5 huizen door den bliksem getroffen en in de asch ge legd. Vele huizen moesten wegens gevaar voor instor ting ontruimd worden. Te Oranjeburg in Zuid-Carolina heeft de menig te een negerin gelyncht, dié een 12-jarig blank meisje, met wier familie ze ongenoegen had, had doodgeranseld. EEN ONGEKEND ZINTUIG. Reeds dikwijls heeft men vermoed, dat dieren en planten over allerlei zintuigen zouden beschikken, die wij, menschen, niet kennen. Den aard van die zintuigen kunnen wij natuurlijk niet nagaan. Wij kunnen hoogstens de werkzaamheid van een onbe kend zintuig bespeuren. De Amerikaansche natuur onderzoeker Leonard Bastin meent thans zoo'n zin tuig bij planten te hebben ontdekt. Het is echter nog de vraag, of het hier werkelijk gaat om een nieuw zintuig, dat de mensch dus absoluut nog niet kende, of dat het als een verfijnde vorm van het gevoel moet worden beschouwd. Het is een bekend feit, dat de drosera vliegen vangt; de bladeren van deze plant zijn voorzien van zeer gevoelige vangarmen, die de buit omvatten. Met deze plant heeft Bastin allerlei proeven genomen. Hij bond een vlieg vast op eenigén afstand van de plant en merkte toen op, dat het meest nabijzijnde blad zich naar de buit toeboog. Het moet allermerkwaardigst zijn geweest te zien, hoe dit blad zichtbaar bewoog. u

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2