DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en zestiende jaargang. 1914. DONDERDAG 16 J LL So. 166 ALKMAAR, 16 Juli. Het gaat met Albanië als met een gevaarlijke zieke: men verbaast er zich over, dat een ernstige cri sis zoo lang kan voortduren, zonder dat er een keer ten goede of ten kwade komt. Walona, de hoofdstad van het zuiden, zal nu wel spedig vallen. En de opstandelingen van Durazzo, gevraagd Of zij met de internationale commissie van toezicht of met den Mbret zou willen onderhandelen, hebben kalmpjes geantwoord, dat ze eerst maar eens den val van Walona zouden afwachten. De Mbret heeft inmiddelsgesproken. Hij schijnt inderdaad te kunnen spreken uit de verschillende gelegenhe den om een woord van pas te zeggen, die hij onge bruikt liet voorbijgaan, zou men zoo langzamerhand gaan opmaken, dat zijn spraakorgaan in Albanië to taal onbruikbaar was geworden. De Mbret heeft gesproken en geklaagd. Hij heeft de gezanten van Oostenrijk, Italië, Frank rijk en Duitschland bij zich laten komen van lan den dus die het bij tweeën volmaakt eens zijn en heele- maal geen vijandschap tegen elkander koesteren. Hij heeft er over geklaagd, dat de mogendheden hem wel op den Albaneeschen troon geplaatst hebben, maar al bijzonder weinig lust getoond hebben, hem bij te staan in het bestrijden der moeilijkheden, waarmede hij te worstelen heeft. Alle andere Balkanstaten had den de mogendheden geholpen, en hij had onmiddel lijk hulp noodig. Hij heeft er bij de gezanten op aan gedrongen om een laatste beroep op hun regeeringen te doen voor militairen en financieelen steun. Of hij anders zou aftreden heeft hij niet gezegd. En wij ge- looven ook niet, dat de mogendheden dit als een te betreuren dreigement zouden hebben opgevat. Al moet worden toegegeven, dat de mogendheden voor een groot deel schuld hebben aan de moeilijkheden, waarin Albanië verkeert, aan den anderen kant is het ook zeker, dat de prins van Wied weinig koninklijks bezit, weinig standvastigheid, weinig karakter heeft getoond. Er wordt wel beweerd dat hij zelf wel graag weg had willen wezen, doch dat de vrouw in het spel is, die den titel van Membritsa te schoon vindt om hem zoo maar te laten varen. De mogendheden moe ten er aan denken, den Mbret nog eens een voorschot te geven en een Albaneesche militie in te stellen, ge organiseerd door de internationale detachementen van Skoetari 1 Inmiddels gebeurt er iets tusschen de mogendheden onderling. Oostenrijk vertrouwt Servië ook in Alba nië niet, Italië ziet met leede oogen het optreden van Griekenland in Epirus aan, en Oostenrijk en Italië maar dat weet men. Ernstige geruchten doen de ronde. Een feit is het, dat de Italiaansche reservisten opge roepen zijn. Italiaansche bladen verzekeren, dat er een expeditie naar Albanië zal worden gezonden. De Italiaansche regeering zal zich echter wel tweemaal bedenken, voordat zij tot een dergelijke actie overgaat. Het is duidelijk, dat Oostenrijk een dergelijk optreden niet zoo maar zou dulden. Wanneer Italië eens Wa lona kreeg, dan zou Oostenrijk in de Adriatische zee schaakmat zijn gesteld. Maar ook wanneer Grie kenland die haven eens nam, zou Italië in de Middel- landsche zee een geduchten mededinger hebben gekre gen. De instelling van den staat Albanië is geschied om de naijver der mogendheden onderling te bezweren. De staat is bezig te verdwijnen maar de naijver is onverzwakt blijven voortbestaan! BINNENLAND. Gemengd nieuws. DE STAKING VAN HET HAAGSCHE TRAMPERSONEEL. Gisteravond werden een 50 tal belhamels op het Plein tegelijk door de politie opgepakt. De ergste kwajongens werden in de cellen opgesloten, de ande ren werden naast elkaar in de donkere arrestanten- vertrekken geplaatst met het gezicht naar den muur en mochten geen woord kikken. In die houding bleven zij staan, tot ze afgehaald werdén door hun ouders. De jongens waren hevig ontdaan, terwijl de meeste „helden" tranen met tuiten huilden, vooral toen zij door de dienstdoende inspecteurs en den chef der af- deeling, den heer Besseling, op niet malsche wijze werden toegesproken. De geheele maatregel, die door de recherche was uitgedacht, werkte zoo voortreffelijk, dat op het Plein, dat de laatsten avonden het brandpunt was, wel vol ler stond dan gewoonlijk, maar optreden van de ge reedstaande politiemacht beslist onnoodig bleef. De Delftsche stoomtram heeft gisteren weer gere den, heden zou de dienst op lijn 8 (PleinSchevenin- gen) worden hervat met een 6 7 tal wagens met aan hangwagens. Het publiek schikt zich vrijwel in den toestand. De gelden voor de stakers vloeien zeer ruim binnen. In arbeiderskringen is men overtuigd, dat een staking, zoo eendrachtig en met zooveel geestdrift begonnen, zonder gevaar van verloopen wel een maand of lan ger kan worden volgehouden. In den Haagschen gemeenteraad heeft de burgemees ter gisteren medegedeeld, dat 't aanbod van B. en W. om de partijen den weg naar bemiddeling te doen be treden, door beide hoffelijk was beantwoord, namens de stakers toestemmend, door de Tramdirectie afwij zend; dat B. en W. vervolgens hadden verklaard dat het aanbod desondanks gehandhaafd bleef; dat de Tramdirectie nogmaals verklaard had in bemiddeling geen uitweg te zien, maar wel bereid te zijn over een arbeidsreglement met B. en W. te overleggen; dat daarop Dinsdagmiddag en -avond een conferentie met de heeren Van Stipriaan Luïscius en Van Houten was gehouden. En ten slotte las hij een brief voor, enkele uren tevoren van de Tramdirectie ontvangen, waarin deze berichtte, dat zij vóór 1 October aan B. en W. ter beoordeeling zullen voorleggen een volledig uit gewerkt arbeidsreglement, o. m. met bepalingen over groepsvertegenwoordiging, scheidsgerecht voor ern stige straffen, minimum loonen en verlofdagen. Toe zegging tot een vroegere indiening was niet mogelijk door de ingewikkelde verhoudingen. Intusschen blijft van kracht het besluit i. z. de loonsverhooging. Na eenige discussie werd met 18 tegen 16 stemmen besloten het debat te sluiten. In een vergadering der stakers verklaarde 's avonds het raadslid Hoejenbos, dat de beloften der H. T. M. niet het minste vertrouwen verdienen, alleen bewijzen, dat de directie zich zwak begint te gevoelen. De heer Moltmaker, hoofdbestuurder van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel, verklaarde, dat de besturen niet zullen loopen in de val, door burgemeester en tramdirectie voor hen open gesteld, dat alleen erkenning van de vakorganisatie het con flict zal kunnen doen oplossen. Voorts werd in een vergadering der stakers mede gedeeld, dat een werkman 1 in postzegels voor den „heiligen strijd" zond. „God schenke u de overwin ning", schreef hij. Er waren voorts eenige giften van 25 en 10 en toezeggingen voor sigaren, gratis scheren (2 h 3 maal 's weeks) en haarknippen. BEGRAFENIS JHR. RöELL. Bij de overbrenging van het stoffelijk overschot van den vice-president van den Raad van State, Jhr. Mr. J. Röell, van het sterfhuis naar het Staatsspoor-sta tion te 's-Gravenhage, zal de Koningin zich doen ver tegenwoordigen door staatsraad vice-admiraal Ten Bosch, adjudant i. b. d. van H. M. De Prins zal bij den lijkdienst en de begrafenis ver tegenwoordigd worden door kapitein Ruys, 's Prinsen adjudant. HET MINISTERIE EN DE VRIJHEID VAN DENKEN. Dr. W. Meyer te 's-Gravenhage schrijft: De weigering van minister Regout om aan de Ver eeniging Zedelijke Opvoeding subsidie te geven voor voogdijkinderen, haar door den rechter toegewezen, is door velen die daarvan kennis genomen hebben beschouwd als een inbreuk op de ons van oudsher gewaarborgde gewetensvrijheid. De verandering van regeering was een opluchting voor het land. En dat het een grondige verandering is geweest, blijkt nergens beter uit dan dat de regeering thans, ten slotte heeft ingezien dat voor bovengenoemde weigering geen reden te vinden is en aan de Vereeni- ging Zedelijke Opvoeding (althans voor een gedeelte) iet gevraagde subsidie heeft toegezegd. In beginsel is nu weer erkend, dat in Nederland gelijk recht voor allen geldt, zelfs voor hen die er voor durven uitko men dat een zedelijk leven en zedelijke opvoeding mogelijk is ook zonder leding der geestelijkheid. Al wat anti-clericaal is zal zich in dit besluit verheugen. EEN VRIJZINNIG PREDIKANT. Het bestuur van de Vrijzinnig Hervormde kiesver- eeniging Geloof en Vrijheid te Leiden, heeft een adres aan den kerkeraad en het kiescollege der Ned. Herv. gemeente verzonden met het verzoek, in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van ds. F. Ober man,'een predikant van vrijzinnige richting te beroe pen, en zoo mogelijk genoemde vereeniging. in de ge degenheid te stellen, de keus op een bepaald predikant van vrijzinnige richting te vestigen. In het adres wordt er op gewezen, dat de lasten door alle lidma ten gelijdelijk worden gedragen, dat het onderdruk ken en miskennen van een minderheid door de meer derheid niet meer van den tijd is en dat er tegen woordig bij toeneming naar een stelsel van evenredi ge vertegenwoordiging wordt gestreefd. NEDERLANDSCHE AANNEMERSBOND. Gisteren is te Amsterdam de vergadering geopend van den Nederlandsclien aanuemersbond. De voorzit ter, de heer Hendrix, was door familieomstandigheden verhinderd de vergadering te leiden, welke taak nu was overgenomen door den heer F. de Herder. Aanwezig waren 43 afdeelingen, uitbrengende 180 stemmen, terwijl 12 afdeelingen niet waren opgeko men. De voorzitter herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat het ongeveer 20 jaren geleden is, dat het weekblad „de Aannemer" werd opgericht. In die ja ren werd veel tot stand gebracht. Medegedeeld werd, dat het aantal afdeelingen tot 58 gestegen is. Het ledental bedraagt thans omstreeks 1300, dat van de Risico-vereeniging 582, waarvan het verzekeringsplichtig loon der in 1913 aangesloten le den bedroeg pl. m. 10,513,089. De ontvangsten bedroegen in haar geheel 14,699. tegen 9y06 in 1912, bij eene raming van 13,300! De uitgaven 13,065 tegen 11,508 in 1912, bij eene raming van 12,566. De bégrooting voor 1914 werd op 13,800 gesteld. Omtrent de Middelb. Techn. School voor de Bouw kunde werd medegedeeld, dat de regeeringssubsidie met 10,000 verhoogd is. De periodiek aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren W. de Vlugt, Th. G. Bergervoet, W. van Leeuwen Jr., B. Groenewegen, R. Jansen, G. J. Krij ger, Herm. Houx en F. van Balen, werden allen met groote meerderheid herkozen. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen: „De Ned. Aannemersbond, vergaderd op 15 Juli 1914 te Amsterdam, gehoord de inleiding met de daar opvolgende bespreking, geeft als zijn meening te ken nen, dat het „examen voor uitvoerder" bevorderlijk 'moet zijn aan de algemeene vakontwikkeling, beveelt ,die examens ten zeerste aan, en gaat over tot de orde van den dag." In het Kurhaus te Zandvoort werd een feestmaaltijd gehouden. ONEERLIJKE CONCURRENTIE. Het afdeelingsonderzoek van het wetsvoorstel van den heer Aalberse ter bestrijding der oneerlijke con currentie, heeft tot een aantal opmerkingen en be schouwingen aanleiding gegeven. Terwijl de waardeering voor de indiening van dit wetsontwerp in hooge mate uiteenliep, bestond er vrij wel eenstemmigheid wat betreft het oordeel over de verdiensten der Memorie van Toelichting. Vrij algemeen was men van oordeel, dat de voorstel ler, zijn voorstel op scherpzinnige wijze heeft toege licht en daarbij blijk heeft gegeven van groote ken nis van het onderwerp. De strekking van het voorstel, voor zoover die kan worden aangeduid als het tegengaan van slechte practijken in den handel, had aller sympathie, maar over de vraag of aan een wetsontwerp, dat speciaal beoogt de oneerlijke concurrentie tegen te gaan groote behoefte bestaat zoo groot, dat er zelfs aanleiding is het recht van parlementair initiatief toe te passen, werd verschillend gedacht. Uit een technisch oogpunt zouden eenige leden de bepaling zoo willen redigeeren, dat niet eenvoudig „een handeling tot misleiding" strafbaar wordt ge steld, wat vrijwel hetzelfde is als een poging tot mis leiding, maar een handeling, die in haar aard is ge karakteriseerd. Zij dachten zich een omzetting van de bepaling in dezen zin, dat zij komt te luiden„Hij, die met het oogmerk om het publiek of een bepaald persoon te misleiden, eenige bedriegelijke handeling pleegt tot vestiging, behoud of uitbreiding van zijn handelsdebiet, wordt, indienenz." Eindelijk wekte de strafmaat, in het artikel voorko mende, bij verscheidene leden bedenking. Zij achtten die te hoog in verhouding tot den betrekkelijk on- schuldigen aard, die vele handelingen onder het ar tikel vallende, kenmerkt. Blijft het artikel in zijn omschrijving ongewijzigd, dan behoort huns inziens de strafbepaling aanmerkelijk te worden verzacht. ELFDE MIDDENSTANDSCONGRES. Na de openingsrede sprak mr. Arts van Tilburg, afgevaardigde van een speciaal katholieke vereeniging, er zijn verwondering over uit, dat de voorzitter het uittreden van de Zuidelijke Vereenigingen niet voor stelde als een betreurenswaardig feit, maar zeide, dat wellicht dit uittreden een aanwinst zou blijken te zijn. Spreker betreurde dit en hoopte, dat de voorzitter een geruststellend woord zou spreken. De voorzitter herhaalde, dat de betrokken katholie ke vereenigingen zonder eenige reden zijn uitgetreden, liet bondsbestuur is steeds onpartijdig opgetreden. Er zijn echter oorzaken voor die uittreding, waarover spr. hier niet mag spreken, omdat ze van politieken en godsdienstigen aard zijn. Men heeft vroeger wel gedacht, dat spr. katholiek was. Het doet er echter niet toe, wat ik ben, zeide hij. Ik ben eenvoudig de voorzitter van den Middenstandsbond (Luid applaus). Wanneer de katholieke vereenigingen zich eventueel tot een algemeene organisatie vereenigen, kan zeer goed overwogen worden, of met deze organisatie zal worden samengewerkt. Het bestuur van den Midden standsbond zal nooit strijd aanbinden tegen andere Middenstandsvereenigingen. Het jaarverslag en het verslag van de commissie der administratie van den penningmeester werden goedge keurd; de begrooting voor 1914, welke over ontvang sten en uitgaven een cijfer aangeeft van 4375, werd eveneens goedgekeurd. De heer Hoefnagels vroeg naar aanleiding van een post op de begjooting of een bibliotheek van den bond wel noodig zou zijn. De voorzitter achtte het bestaan van een bibliotheek voor den Middenstand zeer zeker gewenscht, vooral met het oog op de toe komst en er moet eens een begin mee gemaakt worden. Bij de hoofdbestuursverkiezing werden bij enkele candidaatstelling herkozen de heeren H. Hermens Moons te Roermond; E. G. Schuurman, L. B. J. Gor- ris, beiden te Amsterdam; Meyer van Berg, te Heeren veen. In buitengewone algemeene vergadering werd ver volgens de voorgestelde wijziging der statuten in be handeling genomen. Daarbij stelde de heer Barends, uit Arnhem, con- tributieverhooging voor van 5 op 10 cent. Besloten werd dit voorstel hedennamiddag, na de pauze, in stemming te brengen. Overigens werd de gewijzigde statuten en het huishoudelijk reglement met algemeene stemmen aangenomen. Aangenomen werd de volgende motie van prof. J. G. C. Volmer: Het congres, gehoord de praeadviezen, verzoekt de regeering kennis te geven van de gehouden bespre kingen en haar te vragen, die maatregelen te treffen, die kunnen strekken tot verbetering van het betalings verkeer, ook voor den middenstand, zonder dat het crediet wordt benadeeld." Na behandeling van het onderwerp „reclame", deel de de voorzitter mede, dat het regeerings-instituut van den voorlichtingsdienst de middenstanders zou kunnen inlichten over de vraag h o e reclame te ma ken. Verder zou liet bestuur kunnen overwegen of het een algemeen advertentie-contract zal samenstel len. Met enkele stemmen tegen werd aangenomen het volgende voorstel van mr. Schürmann: Het congres spreekt de wenschelijkheid uit: le. dat ten spoedigste een herziening van de proces orde met het daarmede verband houdende materieeie recht aan de orde worde gesteld; 2e. dat bij de herziening rekening zal worden ge houden met de door den middenstand geuite wen- schen. Het voorstel van de commissie voor informatie- en incassobureaux werd naar het bestuur gerenvoyeerd, omdat een voorstel was ingekomen, waarover het be stuur zich nog niet heeft kunnen uitspreken. Daarna werd de vergadering gesloten. Te 6 uur vereenigden zich congressisten en genoo- digden aan een gemeenschappelijken maaltijd DE WARMTE. Onze V. B. medewerker schrijft ons: Er zijn de laatste dagen weer vrij hooge temperatu ren waargenomen. De thermometer steeg hier en daar weer boven de 80 gr. en mede door het hooge vochtigheidsgehalte van de lucht en de windstilte, was het nu en dan benauwd. Vooral de nachten, die anders verkoeling kunnen brengen, waren ditmaal drukkender dan anders. Ge woonlijk toch vallen dergelijke hooge temperaturen sa men met een vrijwel onbewolkten hemel. Gedurende de jongste hittegolf was dit echter niet het geval. De hemel had een lichte kleur, soms was hij koperachtig De nachtelijke uitstraling werd hierdoor niet bevor derd. Na de plaatselijke onweders van gisteren is het nu wel een beetje koeler. Maar een radicale weersomslag hebben wij nog niet. De tijd, waarin een frissche Noord-Wester door het heele land een thermometri- sche daling van beteekenis zal brengen, is nog niet daar. UIT WIERINGERWAARD. In de gisteren gehouden raadsvergadering, b be woond door alle leden (1 vacature) kwam o. m. i 'en dankbetuiging van Dr. G. J. Folpmers, voor de ir- deerende woorden aan zijn adres gesproken in o- rige vergadéring en de mededeeling, dat door is aangewezen als taxateur voor de brongas-insu.tie de heer Jb. Kooij Kz. Voorts een adres van den heer J. G. Hazeloop, hoofd der school, waarin wordt me degedeeld, dat deze met 1 Juni j.l. 15 dienstjaren had en in verband hiermede in aanmerking zou komen voor tractementsverhooging wegens anciënniteit. Een verzoek om subsidie van het bestuur van het Algemeen Tehuis Voor Militairen te Helder werd tot een volgende vergadering aangehouden. Hierna was aan de orde: Benoeming geneesheer. In de laatste week waren nog twee sollicitatiën ingeko men, n.l. van Dr. A. J. T. Oudendal, arts te Óegst- geest, en L .J. Gezelschap, med. arts te Utrecht. Dit zijn de eenige sollicitanten. Eerstgenoemde heeft zich persoonlijk gepresenteerd, doch alleen bij den burge meester, om reden zijn tijd bezet was, en heeft buiten dien een paar prachtige aanbevelingen kunnen over leggen. Van laatstgenoemde is alleen een sollicitatie ingekomen zonder meer. De heer Oudendal werd ook door Dr. Folpmers warm aanbevolen. De heer A. Visser vond de keuze niet groot, doch achtte deze met 't oog op de aanbevelingen enz. toch niet moeilijk. De voorzitter zeide, dat de tijd feitelijk te kort was om uitgebreide informatiën in te winnen. Met algemeene stemmen wordt daarna Dr. Ouden dal als gemeente-geneesheer benoemd, tegen 16 Au gustus a.s. De voorzitter hoopte, dat men een gelukkige keuze had gedaan en even tevreden zal kunnen zijn als met Dr. Folpmers. De aangeboden gemeente-rekening sloot met een batig saldo van 1155.86%. Voor 't nazien dezer re kening werd een commissie benoemd bestaande uit de heeren C. Blaauboer, Vries en H. Sijbrands. Deze zelf de commissie werd aangewezen om de geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid, den heer H. Lim- pers, na te zien. Na heropening der vergadering werd medegedeeld, dat de stukken in orde waren en werd tot toelating geadviseerd, waartoe besloten werd. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de heer Limpers nog vele jaren mag medewerken voor de belangen der e- meente. Voor de voordracht voor zetters werden herkozen de heeren K. K. Kaan en A. D. Sleutel; als plaatsver vangend de heeren C. Blaauboer, Vries en D. Kooij Jbz. Het laatste punt der agenda, n.l. „bespreking plan nen electriciteitsvoorziening", gaf aanleiding tot eeni ge discussie. De globale kosten voor het ontworpen net n.l. van af den heer C. A. Waiboer tot en met Nieuwersluis, de Barsingerweg tot aan den heer C. Blaauboer Vries en den Molenweg tot en met de mo lens, zouden zijn 30.000, waarvoor men heeft kabel en huisaansluiting. Met 160 aansluitingen kan de zaak rendeeren, zijn er meer, dan is er winst te maken, doch bij minder aansluitingen zou 't niet kunnen rendeeren. Deze ge meente met haar vele brongas-installatiën, verkeert in dit geval wel in een bijzondere omstandigheid. Ten slotte werd besloten dat elk raadslid een afschrift zal ontvangen van het gezonden rapport enz., opdat ieder zich er beter zal kunnen inwerken, terwijl een aanbod van den directeur der Kennemer om in een eerstvol gende raadsvergadering de zaak nader toe te lichten, werd aanvaard. Door den heer A. D. Sleutel werd nog verslag uit gebracht van de vergadering der N. V. Spoor Tram weg Wieringen—Schagen. Staande de vergadering werd nog aangeboden het rapport der taxateurs van de brongas-installatie bij Dr. Folpmers, waaruit blijkt, dat de ovememingssom bedraagt 403. Besloten werd dezen post bij de sup- pletoire te regelen en de kosten van taxatie voor zoo ver die voor rekening der gemeente komen, te betalen uit den post van onvoorziene uitgaven. Hierna slui ting. Men wil in onze gemeente een afdeeling op van het Centraal Genóotschap voer Kinder en AARSCHfi COURANT,

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1