klaarde, dat de zaak er schitterend voorstaat. Spre- £uuotue met, dat de Kaaü het vrije reent van organi sme zat muiten, van cernge uuaernandetuig nut geen sprake zjju, zou de duecue dat recht met zal uebüen erkend, Ala de heer Hoejenhos Katholiek waa, zou mj zien om oat stuk van pater Weijera met druit tnoxen. um zijn houdrng van lyUJ ia die naar 'n klei ne pastorie verplaatst. Ut üij nu naar een nog kleinere zaï gaan is spr. unoekenu. Pater Werjers üegrypt ne zaak met. Het is, zeide spreker ten slotte, met een staking ais met een parUj touwtrekken. L>e zaak staat er goed voor. We zuilen den strijd winnen ten koste van aues, en met rusten voor we de tegenpartij aan deze zijde van de streep hebben. Gisteren zijn er weer een viji-en-twintig-tal jon gens in arrest gesteld. Onder de gearresteerden was een 14-jarige knaap, die een scherp geslepen schroe vendraaier bij zich had, naar hij verklaarde met de bedoelmg om daarmede de paarden te steken. Vandaag zou behalve op lijn 9 ook op lijn 13 naar het Erankenslag de dienst worden hervat. HET MIDDENSTANDSCONGRES. In de gisteren te Dordrecht voortgezette vergade ring werd de volgende conclusie met algemeene stem men aangenomen inzake de vakopleiding: Verbeterd zoude de toestand kunnen worden: 1. door het op richten van bureaux van advies, ten dienste van ou ders, voogden en leerlingen, waar nopens de vooruit zichten in de betreffende vakken, de geestelijke en lichamelijke eischen aan den leerling te stellen, en verder alles wat geacht kan worden tot voorlichting te dienen, gratis informatiën worden verstrekt; 2. door het bezit van een meester-diploma als eisch te stellen aan patroons, die zich met de opleiding van leerlingen willen bemoeien, en van overheidswege toezicht te houden op de opleiding dezer leerlingen, en naar behoefte den opleidenden meesters een scha deloosstelling te verstrekken. Ter uitvoering van punt 2 wordt verder voorge steld: De oprichting met financieelen steun van ge meente enz. van Patroonsleergangen. Eveneens werd aangenomen de conclusie van den heer G. Muller uit Amsterdam, inleider van het on derwerp „Vreemdelingenverkeer". De conclusie luidt als volgt: Het congres spreekt de wenschelijkheid uit, dat door den middenstand krachtige steun worde ver leend aan vereenigingen tot bevordering van vreem delingenverkeer. De heer de Groot, vertegenwoordiger van den mi nister. van Binnenlandsche Zaken, zeide, gaarne de wenschen van den Bond ten opzichte van vakoplei ding aan den minister te zullen kenbaar maken. Wat spreker persoonlijk, dus niet als vertegenwoor diger van den minister, zou willen zeggen is dit, dat men moet bedenken, dat in een wetsontwerp algemee ne lijnen moeten worden neergelegd: De punten, waarvoor o. a. wettelijke regeling noodig zal zijn met betrekking tot de vakscholen, zijn: financieele rege ling, organisatie, toezicht op jaarwedden enz. Met overgroote meerderheid werd aangenomen het advies van het Bondsbestuur, dat het niet gewenscht is voorloopig tot verhooging van contributie over te gaan. De afgevaardigden van de Utrechtsche handels- vereeniging en van den Bond van rijwielhandelaren (1700 leden tellende) hadden met uittreding gedreigd, wanneer de contributie zou worden verhoogd. In een advies over „bestrijding van oneerlijke con currentie zonder tusschenkomst van den wetgever", werden als oneerlijke concurrentie genoemd: gefin geerde veilingen, advertenties met gefingeerde aanbie-' dingen; de handel door ambtenaren in rijks- of ge meentedienst en in het algemeen het „scharrelen" in een bepaald bedrijf om daaruit een bijverdienste te slaan. Als middelen ter verbetering in den toestand worden genoemd: krachtige organisatie van den mid denstand; voldoende installatie met voldoenden voor raad; het samenstellen van een lijst van erkende han delaars; het vaststellen van een bepaalden prijs, be neden welken niet verkocht mag worden met boete op overtreding. Het laatste voorstel, öp de agenda vermeld, was dat van de Nijmeegsche Handelsvereeniging betreffende z.g. vliegende winkels. Op voorstel van den voorzitter werd de volgende motie aangenomen: De algemeene vergadering draagt aan het Hoofdbestuur op bij de regeering aan te drin gen op wettelijke maatregelen en voorzieningen, waarbij het houden van z.g. vliegende winkels aan meer bezwarende formaliteiten gebonden zal zijn en waarbij de houders van dergelijke winkels zwaarder in rijks- en provinciale- en gemeentelijke belastingen zullen worden getroffen; en de aandacht van de ge meentelijke autoriteiten op de betreffende bepalingen in de drankwet te vestigen, waardoor het houden van vliegende winkels in lokalen, welke onder de Drank wet vallen, kan verhinderd worden. De voorzitter legde na afhandeling der agenda nog maals den nadruk op de noodzakelijkheid van een wet op de oneerlijke concurrentie en hij verzocht den heer Collard, vertegenwoordiger van den minister van Tu- stitie, Z. Exc. er op te wijzen, dat de Middenstand sterk verlangt naar dat wetsontwerp. Hierna werd het congres gesloten. NEDERLANDSCHE AANNEMERSBOND. Het hoofdbestuursvoorstel inzake het bindend be sluit werd gisteren ongewijzigd met 171 tegen 31 st. en 11 stemmen blanco aangenomen. De volgende ver gadering zal te Delft worden gehouden. Naar aanleiding van het voorstel Haarlem werd een motie aangenomen. „De vergadering acht het dringend noodzakelijk, dat leden van den Bond zich onthouden van het tee kenen en optreden als borg bij aanbestedingen indien de inschrijving niet in overeenstemming is met eenig bindend besluit." CHINEEZEN IN ROTTERDAM. Behalve het groot aantal Chineesche kooplieden in speksteenartikelen enz., dat zich in Rotterdam sedert eenigen tijd ophoudt en van daaruit ons land berei zen, is zich opnieuw een groote Chineezen-nederzet- ting in die stad komen vestigen. Zij hebben een heel groot huis gehuurd, waarvan alle ramen met donkere gordijnen zijn behangen en waarin een vijftigtal Chineezen gehuisvest zijn. Rot terdam krijgt dus ook een Chineezenwijk. DE STAKING TE ZAANDAM. De staking aan de loonzagerij en schaverij de „Prins van Oranje", waar 14 arbeiders het werk neer legden, omdat zij weigerden z.g. besmet hout te los sen, is gisteren na twee dagen geduurd te hebben we der opgeheven. Overigens is in den stand der staking geenerlei wij ziging gekomen. HET BEZOEK DER ZU1D-AFRIKAANSCHE - LANDBOUWERS. Gistermorgen zijn de Zuid-Afrikaansche landbou wers, ten einde een achtdaagsche studietooht door ons land te maken, aangekomen. Het gezelschap bestaat uit 56 personen, w. o. 4 da mes, uit de Kaap-Kolonie, Transvaal, Oranje-Vrijstaat, Natal en Rhodesia. Verschillende inrichtingen en fabrieken en boerde rijen zullen worden bezichtigd, voornamelijk in Noord- en Zuid-Holland, Gelderland, Friesland en Groningen. Men zal dan o. m. bezoeken: Rotterdam, Amster dam, Heiioo, Leeuwarden, Deventer en Apeldoorn. In 's-Gravenhage werd o. m. een bezoek gebracht aan het boter-controle-station, hetgeen zeer de be langstelling wekte. 's Middags ging men per auto naar het Westland, waar de verschillende kassen werden bezichtigd. Aan den offtcieelen maaltijd te 's-Gravenhage ge houden, zaten o. m. aan de Minister van Buitenland- sche Zaken, jhr'. dr J. Loudon, de Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid, mr. M. W. F. Treub, en het Kamerlid voor Alkmaar jhr. mr. P. van Foreest. Door den tafelvoorzitter en vice-voorzitter der ont vangende vereeniging, de heer jhr. Ruijs de Beeren- brouck, werd in een tafelrede medegedeeld, dat bij het bezoek aan het Loo H. M. de Koningin alle leden van den tocht persoonlijk ten gehoore zal ontvangen. Na het diner had in de schitterende zalen van de „Ridderzaal" de officieele ontvangst der Regeering plaats. De Ministers Loudon, Treub, Rambonnet, Bosboom en Pleyte waren aanwezig, voorts de gene raals Klerk de Reus, Doorman, Quanjer en vele land- bouwautoriteiten en bekende personen uit de Haag- sche kringen. UIT HOORN. In de gisteren gehouden raadsvergadering werd na zeer uitvoerige discussies besloten vast te houden aan de aanstelling van een controleur-marktmeester. Ver worpen wera een voorstel op dat besluit terug te ko men en alleen een marktmeester te benoemen. Tot con troleur-marktmeester werd benoemd de heer E. J. Eg- gink, controleur der gemeente-belastingen te Zutfen. Vier biljetten waren in blanco en 1 van onwaarde. De heer J. P. Bloem werd benoemd tot regent van het R.-K. Wees- en Armenhuis. Een raadscommissie werd ingesteld voor den reini gingsdienst. Benoemd werden de heeren Schermer en v. d. Burg. Besloten werd het salaris der gemeente-geneeshee- ren met 300 te verhoogen. Aan de Kennemer Electricitelts-Maatschappij werd vergunning verleend tot het leggen van intercommu nale hoogspannings- en telefoonkabels in den openba ren weg. Aan de Christelijke Bewaarschool werd een subsi die van 300 verleend. De heer Veldhuijsen (S. D. A. P.) hield een interpel latie over het feit, dat aan enkele werklieden der gas fabriek minder wordt betaald, dan in het bedrijfsplan staat. UIT HEILOO. Gisteravond werd in het café van den heer Helder een vergadering van ingezetenen gehouden, belegd door de Vereeniging tot Bevordering van het Vreem delingenverkeer „Heiioo Vooruit". De voorzitter, de heer Berkhout, sprak zijn voldoe ning uit over de opkomst, getuigenis afleggend van de belangstelling, welke er in deze gemeente bestaat voor de kwestie: de tot standkoming van een rijks post- en telegraafkantoor. Spreker gaf een overzicht van deze kwestie. Hij herinnerde er aan, dat nu de heer Brouwer, die met veel plichtsbetrachting en ijver zijn betrekking van brievengaarder heeft vervuld, zijn ontslag heeft geno men, het oogenblik was aangebroken om in deze ge meente een post- en telegraafkantoor te vestigen. Het rijk dacht er blijkbaar ook zoo over, immers het deel de B. en W. mede, dat het bereid was hier een derge lijk kantoor te vestigen en 4,5 pet. voor de waarde van den grond en 6 pet. van de bouwkosten als jaarlijk- schen huur te betalen, indien de gemeente een derge lijk gebouw zou willen stichten. Voor de inwoners is het een tegenslag geweest, dat B. en W. gemeend hebben te moeten antwoorden, dat zij voor dit doel geen geld beschikbaar konden stellen. Spreker kwam dit standpunt onjuist en de bezwaren overdreven voor. Inmiddels had het bestuur van „Heiioo Voor uit" zich gewend tot den gemeenteraad met het ver ziek de totstandkoming te willen bevorderen. Het gemeentebestuur heeft echter een afwachtende hou ding aangenomen. Het bestuur heeft daarna van den inspecteur een schrijven ontvangen, waarin werd ge vraagd of een particulier of een corporatie bereid was een gebouw, waarvan de bouwkosten op 18000 werden geraamd, te stichten en dat dan op de boven genoemde voorwaarden aan het rijk te verhuren. Na deze mededeelingen werden uitvoerig de voor- deelen van een post- en telegraafkantoor besproken. Opgemerkt werd dat zouden worden verkregen: lan gere openstelling van het kantoor, spoedige en koste- looze bestelling, In den kom van het dorp althans, van telegrammen, vluggere afwikkeling van financiee le aangelegenheden (postkwitanties e. d.), misschien meerdere postbestellingen. Met voorbeelden werd aangetoond, hoe gebrekkig hier de telegraafdienst geregeld is. De Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij laat diensttelegram- men altijd voorgaan en de bestelling geschiedt geens zins met den noodigen spoed. Een telegram, in den Helder om 3 40 verzonden, werd aan het station ont vangen om 7.20 en bereikte dengeen, voor wien het bestemd was, eerst om 9 uur. Een ander telegram, om kwart na zes aangeboden, kwam eerst om half tien op de plaats zijner bestemming enz. Tegen de instelling van een post -en telegraafkan toor werd aangevoerd, dat bij den tegenwoordigen toestand, de postbodes als het ware wandelende post kantoren zijn, zij verkoopen zegels en formulieren, be talen postwissels uit, nemen deze aan enz. Ook werd verzekerd, dat men ten opzichte van de ontvangst der telegrafische marktberichten tevreden is. Opgemerkt werd, dat het Rijk bezig is overal postkantoren te stichten, omdat het een te veel aan ambtenaren heeft, die dan directeuren worden. Ziet het rijk zoo werd gezegd in, dat een postkantoor in Heiioo noodzakelijk is, dan zal het er zelf wel een bouwen; daarom werd het niet juist en tevens te bezwaarlijk geacht, dat de gemeente dit zou doen. Daartegenover werd echter opgemerkt, dat de las ten voor de gemeente niet zoo zwaar wegen. Men zal de eerste jaren weinig onderhoud hebben en bij een jaarlijksche aflossing van bijv. 500 niet zoo heel veel behoeven bij te passen. Ook in andere gemeen ten werden dezelfde voorwaarden geaccepteerd. Voor het vreemdelingenverkeer, voor de vestiging van vreemdelingen werd het bestaan van een post- en tele graafkantoor een groot voordeel genoemd, dat den bloei van de gemeente ten goede zal komen, haar fi nancieele draagkracht zal vermeerderen en den tegen woordigen inwoners gemak en profijt zal opleveren. Reeds zal het neringdoenden en de gemeentekas ten goede komen, wanneer hier een directeur komt wonen en het personeel wordt uitgebreid. Met algemeene (38) stemmen sprak de vergadering zich uit voor de wenschelijkheid, dat in deze gemeen te een post- en telegraafkantoor wordt gevestigd. Met op één na algemeene stemmen (een blanco) werd besloten zich tot den gemeenteraad te wenden met het verzoek te besluiten, dat de gemeente een ge bouw zal stichten, om dat tegen de door het rijk aan geboden voorwaarden voor post- en telegraafkantoor te verhuren. Aan den inspecteur van de post- en telegrafie zal van dit besluit kennis gegeven worden. Wel was er nog uitvoerig over gesproken, of het gewenscht zou zijn, dat het bestuur zich zou wenden tot het rijk met het verzoek zelf te bouwen de mo gelijkheid dat dit zou geschieden door een persoon of een corporatie achtte men geheel buitengesloten doch deze stap werd totaal overbodig geacht. Morgen komen hier de Zuid-Afrikaansche land bouwers met 23 auto's deze autotocht is door de firma Stikkel, Oly en ten Zeldam te Alkmaar georga niseerd op Neijerburg, waar ongeveer 150 koeien en ruim 50 schapen en lammeren in oogenschouw zullen worden genomen en geluncht zal worden. De demonstraties gaan uit van den Bond van Rundvee- fokvereenigingen en van de vereeniging tot bevorde ring van ae schapenfokkerij, beide in Noord-Holland. De regeling hebben op zich genomen de heer R. Vis ser te Berkhout voor de koeien en de heer E. Dm. Go- vers voor de schapen. De beesten worden deels per trein, per tram en per wagen aangevoerd. De bedoeling is enkel om te demonstreer en, om den Zuid-Afrikaanders een denkbeeld van den stand van den veeteelt te geven. Na den lunch vertrekken de bezoekers per auto o\fer Wieringerwaard naar Hoorn. Vermoedelijk zullen de auto's omstreeks twaalf uur en omstreeks twee uur langs den straatweg rijden. TERECHTZITTING IN DE OPEN LUCHT. Men meldt uit Vaals aan de „Limb. Koer.": Dezer dagen had alhier in de Grensstraat eene te rechtzitting in de open lucht plaats. Voor twee leden der Rechtbank en den wachtmeester van hier moest verschijnen een jonge man, zoon van W. te Vylen. Deez, uit Duitsdie ouders te Vylen geboren, werd eenige dagen na zijn geboorte naar Pruisen gebracht, om aldaar tot heden zijn verblijf te houden. Nu had genoemde jongeling den ouderdom bereikt, waarop er moet worden geloot. In weerwil van een daartoe strekkend advies der Nederlandsche aptoriteiten, heeft hij aan de oproeping tot loten geen gevolg gegeven en wordt hij dientengevolge hier als deserteur be schouwd. Hij meende zoo te moeten handelen, omdat een oudere broeder, welke wat betreft zijn geboorte, in hetzelfde geval verkeert als hij, voor een paar jaren hier wel geloot heeft hij trok gelukkig een hoog nummer en toch in Pruisen moest dienen, 't Mooie van 't-geval is evenwel, dat noch Consul, noch Com missaris der Koningin, noch Minister deze zaak in 't reine hebben weten te brengen. De jongeheer W. bleef op Duitsch gebied. Dit viel hem niet moeilijk, daar de samenkomst met de heeren rechters aan den in de Grensstraat staanden rijks grenspaal plaats had. Immers, ware hij op Neder- landsch gebied overgestapt, dan zou hij in Nederland ingelijfd zijn geworden en zou de Duitsche regeering hem alsdan als deserteur hebben beschouwd. W. ver keert dus in een eigenaardige, lastige positie, daar zijn ouders te Vyleh woonachtig zijd en hij hun niet mag bezoeken. Na eenige formaliteiten vervuld en eenige vragen beantwoord te hebben, werd de zitting opgeheven en toog de „noch Duitscher, noch Nederlandsche onder daan" weer naar Aken. UIT SCHAGEN. De raad van Schagen verkoos in zijne vergadering van 16 Juli tot wethouder de heer P. Hopman. UIT BERGEN AAN ZEE. Heden, morgen en Zondag worden op de banen van het Parnassia-park tenniswedstrijden gehouden. Ter gelegenheid van deze wedstrijden is er in de on middellijke nabijheid der banen een oud-Hollandsche thee-salon geplaatst. KORTE BERICHTEN. Door den krijgsraad te 's-Hertogenbosch is te gen een milicien-solaaat uit Roermond, die zijn broe der, met het voornemen hem te dooden, zoodanig met de bajonet wondde, dat hij spoedig stierf, 6 jaar ge vangenisstraf onder aftrek van voorloopig arrest en vervallenverklaring van den militairen dienst ge- eischt. Te Soerabaja stortte op het terrein van de nieu we haven een silo in, gevuld met steenslag. Eenige koelies werden door den neervallenden steenslag ge troffen, waardoor een werd gedood en drie licht wer den gewond. Tot op 13 Juli is bij den penningmeester van het eere-comité voor de pestbestrijding binnengekomen een bedrag van 221,738,73. In de te Steenwijk gehouden raadsvergadering werd geklaagd over de verregaande baldadigheid der jeugd.De ambtenaar van het O. M. te Heerenveen bleek niet geneigd te zijn een vervolging in te stellen tegen de jeugdige belhamels, die door de politie ge verbaliseerd werden. Men verwacht van de tusschen komst van den Minister van Justitie verbetering van den toestand. Te 's-Gravenhage schoot iemand die in onmin met zijn echtgenoote leefde, haar met een revolver dood. Daarna richtte hij het wapen tegen zichzelf en werd hij in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis gebracht. Te Nordhom bij Oldenzaal werd .gisteren een boerderij door den bliksem getroffen, zij brandde tot den grond af. Zeven koeien kwamen in de vlammen om. Naar „het Volk" meldt is het verdwenen socia listische gemeenteraadslid Kuipers uit Hengelo, Maandagavond te Rotterdam opgepakt. De politie vond hem als een zwerver onder een lantaarnpaal. Gisteren verspreidde zich in Roermond het ge rucht, dat 14 arbeiders door een instorting van een spoorbrug te Buggen um om het leven waren gekomen. Het bleek, dat een arbeider een zwaar voorwerp op zijn voet was gevallen, waardoor de teen en werden verbrijzeld. LAATSTE BERICHTEN. BEGRAFENIS Jhr. ROëLL. 's-GRAVENHAGE 17 Juli. Het stoffelijk over schot van den overleden vice-president van den Raad van State Jhr. Mr. J. Roëll is heden onder zeer groote belangstelling te Leusden bij Amersfoort ter aarde besteld. De lijkwagen was behangen met een aantal prachtige kransen, waaronder een van H. M. de Ko ningin en werd gevolgd door twee staatsiekoetsen van het Hof met roode bokken en gepoederpruikte koet siers. In deze koetsen waren gezeten de vertegen woordigers van H. M. de Koningin, oud Vice-admi- raal P. ten Bosch, lid van den Raad van State en kamerheer in buitengewonen dienst, en die van Z. K. H. Prins Hendrik, adjudant Kapitein Ruys. In den lijkstoet was o.a. de president-Minister Mr. Cort van der Linden aanwezig en vele familieleden, die in den dienst van Vorstenhuis en land hooge waardigheden bekleeden. Ook was daar de burge meester van Amsterdam Jhr. Mr. Dr. A. Roëll. Aan het Staatsspoorstation waren o. a. aanwezig alle leden van den Raad van State, leden van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten Generaal, van de hofhoudingen enz., de Ministers Ort, Pleyte, Ram bonnet en Bosboom, de burgemeester der Residentie Jhr. van Kamebeek enz. Het stoffelijk overschot werd in een extra-trein ge dragen, terwijl allen den overledene een laatsten groet brachten. Om 10.17 vertrok de trein met genoodigden naar Amersfoort. UTRECHT, 17 Juli. Tegen 1 uur kwam de rouw stoet van phr. mr. J. Röell op het kerkhof te Leusden onder klokgelui aan. Op de baar lagen kransen van de Koningin en den Prins. De kransen van de familie en den Senaat der Utrechtsche Universiteit werden aan het graf nedergelegd. Aan de groeve waren talrij ke belangstellenden, waaronder de Ministers Loudon en Treub, de Kamervoorzitter Borgesius, de Kamerle den Ter Spill, Rutgers en Smeenge, de Senaat der Utrechtsche Universiteit en van het Utrechtsche Stu dentencorps, de burgemeester en twee wethouders van Utrecht. Aan de groeve spraken Minister Cort van der Linden, Mr. W. H. de Beaufort, de heer Bor gesius, Prof. Kouwer, de Sergeant-Majoor Berghuis. Namens de onderofficiersvereeniging „Ons Belang" de heer Bronsveld, namens de oud-christelijke kiesver- vereeniging de heer L. v. d. Berg van Heemstede na- mesn het college van kerkvoogden van de Herv. Ge meente te*'s-Gravenhage en de heer Fockema Andeae als burgemeester van Utrecht. De broeder van den overledene, de heer W. baron Röell, dankte namens de familie. STADSNIEUWS. HET ONGEVAL VAN GISTEREN. Nader is ons gebleken, dat het jurkje van het vier jarig dochtertje van den heer v. d. Meulen, dat met de beide andere kinderen op den stoep van den heer Ruyter stond, terwijl de moeder in den winkel van den heer Pels een boodschap deed, door den wagen gegre pen werd, waardoor het meisje met het hoofd op de straat terecht kwam. Het meisje klaagde heden nog over hoofdpijn. Op voorschrift van de dokter ligt het nog steeds met ijs op het hoofdje. Nog dient vermeld, dat niet de handwagen van de knechts van den heer v. Vuure het rijtuig aanreed, doch dat de handwagen, voortgeduwd door de knechts van den heer Doeschot, tegen den linkervoorpoot van het paard is gereden. CADETTENSCHOOL. De sergeant-majoor Berentsen, van het 22ste regi ment infanterie, is bij de Cadettenschool overge plaatst, ter vervanging van den sergeant-majoor H. J. Kuimans, die den dienst, in afwachting van pensioen, heeft verlaten. ORDE DER ADVOCATEN. Door de orde van advocaten alhier is tot Deken ge kozen de heer Mr. W. C. Bosman, in de plaat's van Mr. F. H. G. van der Hoeven, die deze betrekking heeft nedergelegd. PRIJS GEWONNEN. Bij de courses, Woensdagmiddag te Duindigt ge houden, won „Dumas" van den heer N. Schermerhom alhier, berijder J. Witteveen, in de draverij om den Duindigtprijs, afstand 2000 Meter, den lsten prijs, 400. CONCERT door het STEDELIJK MUZIEKKORPS Directeur de Heer H. A. MAAS op Zondag 10 Juli, 's avonds van 714914 uur, in den Hout Programma: 1. Marche de Concert Morks. 2. Ouverture „Pique Dame" Von Suppé. 3. a. Stephanie, gavotte Czibulba. b. Loin du bal Gillet. 4. Fantasie over het lied „Mein Dimdel is harb auf mi" Neibig. Solo voor clarinet, door den heer Nijenhuis. Pauze. 5. Reveille, Marsch H. A. Maas. 6. Grande Ouverture caractéristique C. v. d. Linden. (Episode de la révolution fran^aise). 7. Tesoro mio! valse-populaire E. Becucci. 8. Finale. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 19 Juli. Groote Kerk. 10 uur, Ds. de Pree, Avond 6 uur, Ds. Kloosterman. Kapel, 10 uur, Eerw. heer ds Borst, cand. t. d. H. D. te Schagen (voor Ds. Verwaal). Evangel. Luth. kerk, 10 uur, Ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. v. Dorp van Eg- mond aan den Hoef. Rem.-Geref. Kerk, 10 uur, Ds. de Regt. Geref. Kerk, 10 uur, en avond 6 uur, Ds. Meijer. Woensdagavond, 8 uur, vergadering van de Jonge- lingsvereeniging „Paulus". Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraat, vergadering 's morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Gebouw „Waakt en Bidt", Laat: Zaterdagavond 8.3010 uur, vergadering van de Christ. Jongelingsvereeniging „Zacheus" voor jonge lieden boven 16 jaar. Zondagmiddag 5.30—7 uur, vergadering van de Christ. Knapenvereeniging „Timotheus" voor knapen van 12 tot 16 jaar. BUITENLAND. ENGELAND. Onder leiding van lady London derry is te Belfast een vergadering gehouden van Ulstervrouwen. In haar openingsrede verklaarde de presidente o.a. dat de vrouwen vast besloten waren met hun mannen den strijd tot het uiterste uit te strij den. Zij zette verder uiteen wat de vrouwen hadden gedaan om de mannen practisch te helpen, hetgeen voornamelijk bestond in de inrichting van 'n geregel- den hospitaaldienst. Uit de door haar genoemde cijfers bleek, dat de vrouwen niet hadden stilgezeten. Het Hoogerhuis heeft het wetsontwerp be treffende de afschaffing van het meervoudig stemrecht, dat voor den tweeden keer naar het Hoo gerhuis werd gezonden, met 119 tegen 49 stemmen verworpen. Edward Carson, die in Ulster verblijf hield, is door een dringend telegram naar Londen geroepen. Men meent, dat deze overhaaste ontbieding als een goed teeken beschouwd kan worden inzake de Ulster kwestie. Te Stockton-on-Tees zijn 150.000 patronen in be slag genomen, die voor Belfast bestemd waren. RUSLAND. Volgens „Novoje Wremja" is de re geering tot de terugroeping van den militairen atta ché te Berlijn besloten, daar hij de onvoorzichtigheid heeft begaan zich met zekere personen in verbinding te stellen tot het verkrijgen van geheime documenten ofschoon hij van de regeering instructies had ont vangen zich van dergelijke daden te onthouden. ZWITSERLAND. Op voorstel van de commissie voor de militaire luchtvaart heeft de regeering beslo ten, ten behoeve van het leger, zes tweedekkers van de Duitsche Luchtvaartmaatschappij te Berlijn aan te koopen. SPANJE. Naar verluidt bereiden de soc.-dem. over het geheele land een algemeene staking van één dag voor. Zij is in de eerste plaats bedoeld als een pro test tegen den veldtocht in Marokko, maar is tevens een soort proefneming eener mobilisatie van arbeiders in grooten getale. KORTE BERICHTEN. De staking in de metaalindustrie te Breslau die meer dan 28 weken heeft geduurd en meer dan 30.000 arbeiders omvatte is gisteren ten ein de gekomen.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2