WEST-INDISCHE Schaakrubriek. Vraag en Aanbod. Klieumatisclie pijnen. „Out Truus, ben jij daar", riep Anna, haar de hand toestekend. „Is je kleed al af? Is er al prijsuitdeeiing geweest?" vroeg Lize. „Nog niet, maar nu moet ik naar huis, papa wacht me. Dank u tante", en daarmee nam ze afscheid. On der 't weggaan hoorde ze nog, dat tante tot de nicht jes zei: „Ja, dat handwerk, daar komt natuurlijk niets van terecnt, in plaats dat ze nu met wat anders nog ver dienen kon. Natuurlijk zullen wij weer met geld moe ten bijspringen." Als een dolksteek troffen deze woorden, die nu wel niet voor haar bestemd waren, het arme kind. Liefst had ze tante het heele mandje met eten teruggegeven, maar, 't was om vader, om hem mocht ze zoo niet handelen. Hij was ziek en zwak, de voedzame spijzen zouden hem goed doen, hij mocht zich niet opwinden Ze moest de bittere pil slikken, de arme Gertrude. Haar kracht en weerstandsvermogen werden de vol gende weken op een zware proef gesteld. Haar vader werd zwaar ziek en 's nachts moest ze bij hem waken Bij karig licht was ze dan onderwijl met handwerken bezig, om' er wat mee te verdienen. Zoo werd het Kerstmis, en hiermede kwam een opklaring in haar duister bestaan, de zieke beterde; den morgen vóór Kerstmis vroeg hij haar: „Kindlief, heb je al voor een Kerstboom gezorgd? „Nog niet, vadertje; maar zal ik er gauw een ha len?" „Ja, die mag niet ontbreken, en vooral van 't jaar niet, we vieren immers mijn genezing! Ik heb zoo'n voorgevoel, dat het een prettig feest zal worden. Ge, loof jij het ook niet, Gertrude, dat God ons nog eens een zonnetje geven zal?" Of ze 't geloofde? Dat wist ze niet; ze voelde zich zoo moe, lichamelijk en geestelijk uitgeput. De zorgen hadden zoo zwaar op haar jonge schouders gedrukt Wat had ze getobt om het vader toch nog zoo goed mogelijk te geven van 't karig inkomen, dat al maar kleiner werd. Toch haalde ze den boom, en op den middag van den vier-en-twintigsten December stond hij daar zoo mooi versierd, dat het een lust was om te zien. Daar kwain vader binnen, wat een vreugde, 't was de eerste dag dat hij opmocht. Truus had de leuningstoel bij de kachel gezet en daar nam hij zijn oude plaatsje weer in, door haar lieve handen zorgvuldig met een plaid toegestopt. Er speelde weer een lachje om zijn mond. Hoe vriendelijk was alles nu. Als haar hartje maar niet zoo klopte bij de gedachte aan haar inzen ding, en dan die zorgen, o die zorgen, zoo aanstonds was het Nieuwjaar en moest de huur betaald en de beurs was zoo leeg Ze ging voor 't raam staan kijken naar de voorbij gangers, wat hadden ze allemaal een haast. Werd daar geklopt? Ja, 't was de brievenbesteller, die bracht twee brieven, en verzocht ze af te teekenen Als in een droom staarde ze er op. Wat ze daar las schemerde voor haar oogen: vijfhonderd mark. Ter wijl ze haar naam teekende, telde de bode de goud stukken voor haar uit. Toen hij weg was, scheurde ze met bevende vingers den brief open en daar stond het: „We hebben het genoegen u kennis te geven, dat u met uw theetafelkleed den eersten prijs van vijf honderd mark behaald hebt. Het handwerk is aange kocht door Hare Koninklijke Hoogheid de prinses A. Uw arbeid mocht Hare hooge goedkeuring verwer ven Toen ze zoover gelezen had begon ze hartstochte lijk te snikken. Vader liet haar uithuilen. Hij streek eens met zijn hand over haar blonde lokken, 't Was als een uithuilen over alle ellende die er geweest was in haar jonge leven. „O, vadertje, nu zal ik u gauw weer gezond maken, nu kan ik weer vroolijk zijn en u geven wat u noodig hebt, de lieve God heeft nog juist bijtijds geholpen en zal nu ook wel verder met ons zijn. Maar nu moet u nog een half uurtje wachtenO, wat is het heerlijk, te kunnen koopen, als men daarmee gelukkig kan ma ken!" En wat was ze zelf gelukkig met dien schat, dien ze onder den Kerstboom kon uitspreiden voor haar besten vader! „O, vadertje", zei ze, toen ze ermee klaar was, „zou er wel iemand zijn, die een gelukkiger Kerstfeest viert, dan wij beidjes?" Ingezonden Mededeelingen. Kheumatiscüe pijnen vertoonen zien het sterkst bij veranaering van üet weer. Zij worden veroorzaakt uour net urinezuur, dat ten gevolge van niet behoor lijke werking der nieren, in het lichaam achterbleef en zich kou kristalliseeren in de spieren en gewrichten. Verschietende pijnen, die zich nu eens hier^ dan weer daar doen gevoelen, treden op. Wanneer de onzui verheden zich eenmaal vastgenesteld hebben, is het lichaam door zijn natuurlijke bronnen zelden in staat om haar te verwijderen en indien aan de nieren geen hulp geboden wordt, hoopt het urinezuur zich meer en meer op. De pijnen worden ondraaglijk, de pa tiënt kan zich ten slotte niet meer bewegen, de ge wrichten worden verwoest, terwijl de handen knob bels gaan vertoonen en misvormd worden. De ziekte kan zich tot een chronische kwaal ontwikkelen. Het is daarom van belang om bij het optreden van de eerste pijn in de lendenen en gewrichten Foster s Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Door hun ver sterkenden invloed op de nieren bewerken zij, dat deze organen hun werk naar behooren verrichten, en voortdurend en geregeld het urinezuur uit het lichaam afvoeren. Te Alkmaar verkrijgb. bij de hh. Nietop en Slothouber, Langestr. 83. Toezending geschiedt fr. na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de i echte Foster's Rugpijn Nierenpillen, f weigert elke doos, die niet voorzien ["mar*, is van nevenstaand handelsmerk. VOOR DAMES. MODE. Aan nieuwe modellen is ook ditmaal geen gebrek. Zooveel hoofden, zooveel zinnen en even zooveel uit werkingen van de grondgedachte; met weinig stof een japon te makenniet te lang want dat zou overbo dig zijn niet te wijd want dat zou niet mooi zijn en niet hl te ondoorzichtig We zien dus volants, over- en onderkleeden, lange schooten, sjer pen en gordels zoo dikwijls herhaald en met elkaar in verbinding gebracht, dat elk kleed een eigen idéé is. Naast batist (dat met kant wordt gegarneerd) en ninon komt nu de tafzij, nog wel in lichte en spre kende kleuren, doch voorloopig nog slechts voor ele gante middagtoiletten. Voor de wandel-, straat- en eenvoudige visite-toi letten brengt het seizoen een rijke keuze van stoffen met allerlei namen, die niets te beteekenen hebben en door niemand onthouden worden. Alle witte stoffen zijn niet meer kalkwit, doch melk wit, dus zachter van kleur en meer flatteus. Kleurig borduurwerk is zeer in trek. De stof, die op het oogenblik het meest wordt ge dragen, is een bontgebloemde waschbare crêpe, waar van de patronen en kleuren eensdeeis aan den rococo tijd, anderdeels aan de bioemenpatronen van onze grootmoders zijn ontleend. Er zijn ook stoffen, die geheel in Pompadourstijl zijn gehouden, andere we derom, die geheel den smaak van 1830 gevolgd heb ben. De meeste stoffen vertoonen kleine sierlijke bloeme tjes in verschillende kleuren met groene blaadjes. De parasols zijn tegenwoordig voor de dames, die haar huid bij allerlei sport rustig laten verbranden, niet meer onontbeerlijk, zooals vroeger en daarom wordt er ook weinig aandacht aan geschonken. DE OOSTERSCHE RICHTING IN DE MODE. Parijs is sedert eenigen tijd alleen nög maar in naam de geboorteplaats der damesmodes. In werke lijkheid zijn de meest sierlijke modellen en teekenin- gen, waarmee we nu dweepen, in het verre Oosten ontstaan. De mannen van de Rue de la Paix krijgen hun inspiraties uitsluitend uit het Oosten. Origineele modellen kennen wij sinds lang niet meer! Ispahan, Pamir, Mongolië, daar hooren onze modes thuis. De modieuze toiletten herinneren aan de sprookjes uit Duizend-en-een-nacht, en hun kleurenorgie aan de In dische Durbar. Aan het Oosten is de Arabische schoudermantel ontleend, aan het Oosten danken wij de Turksche „roovermantel," de Kaftans, de Indische en Turksche muiltjes, de tulbanden met veeren, de Perzische rokmodellen, de Japansche lintceintuurs en sluiers en onze nieuwste parasols. Hoe we plotseling zoo Oostersch geworden zijn? Het is niet de wil der heeren modescheppers geweest. U liet zich eenvoudig leiden door den geest van den tijd. Het Japansche too- neel, het Russische ballet kwam hier in eere! De Eu- ropeesche dames gingen dweepen met de fijne kleu rencombinaties, die de Oosterling voor oogen wist te tooveren. Welnu, die voorkeur moest op de mode in vloed hebben, vooral, wanneer men bedenkt, dat de chique vrouw zich nu eenmaal niet kleedt om geen kou te lijden of uit andere practische overweging, doch uitsluitend om te behagen. En zoo zien wij de modieuze vrouw van heden in een toilet wandelen, dat vroeger uitsluitend tot het boudoir verbannen was. Het décolleté van heden, zou een tiental jaren geleden zelfs het meest brutale bak- vischje niet aangedurfd hebben. Aan doorzichtige voi le blouses, die haast geen kleedingstuk meer mogen heeten, zijn we allang gewend. Met de opzichtige en aandacht trekkende kousen is het al haast weer ge daan. Alleen nog het schoentje van tegenwoordig dwingt attentie af. O, zeker, het helroode fluweelen muiltje met z'n halve maan op de neus is snoezig, en het paarse schoentje, dat zoo grappig afsteekt tegen een helgroen toilet, kan menig oog bekoren, doch zou men niet wijzer, niet zelfbewuster en vooral niet beter handelen, met zulke dinkskes op te bergen en voor den huiselijken kring te bewaren? Ingezonden Mededeelingen. CHOCOLADE EN CACAO met natuup4JKen Cacaosmaak Weet LrvdtacFie Import Co Heerenor 4S5 Amsterdam Oplossing probleem 449. (H. WEENINK). L d 3 enz. Goede oplossingen ontvingen we van de heeren: P. J. Boom, F. Böttger en C. Visser te Alkmaar; J. Vijzelaar en Le Comte te den Haag; J. Balder Sr. te Harderwijk; mr. Ch. Enschedé te Haarlem; J. Deuze- man te FrederiksoordP. Bakker te Amsterdam; J. Reeser te Voorburg; K. J. de Geus en S. te S. BINNENLAND. Gemengd nieuws. GEEN NEDERLANDSCHE OFFICIEREN MEER IN ALBANIë. Door een te 's-Gravenhage gevormd comité is een oproep aan het Nederlandsche volk gericht, welke o.m. het volgende bevat: „Bij de begrafenis van Thomson dwaalden onze ge dachten als vanzelf naar Albanië, waar nog een aan tal Nederlandsche officieren en onderofficieren zijn op aanvrage en onder verantwoordelijkheid van de mogendheden in dienst van dien staat. bedriegen de teekenen Zijn daar niet velen in den lande, die met zorg het lot van die Nederlanders vol gen „Zoo gaarne hadden wij vernomen, dat onze Regee- rmg, die de nagedachtenis van Thomson zoo gevoel vol heeft gehuldigd, bij de Mogendheden stappen had gedaan, om te bevorderen, dat zij de officieren en on derofficieren, die zij daarheen hebben geroepen, ook steunen „Het is zeer goed mogelijk, dat de Regeering in de ze hare taak niet tekort schiet. Maar wij hooren niets 1" „Bij ruime instemming zouden wij er bij de Regee ring op willen aandringen, dat zij de mogendheden wijze op haar zedelijken plicht om van tweeën één, öf aan die militairen alle middelen te verschaffen, om hunne taak van onderwerping, bevrediging en rege ling naar behooren te volvoeren, öf zoo daartegen onverhoopt bezwaren bestaan te bevorderen, dat de officieren en onderofficieren in dienst van Albanjë eervol worden ontheven van een taak, welke zij rede lijkerwijze zonder die middelen, niet kunnen vol voeren. De onderteekenaren van dit stuk, de heeren J. D- ten Bosch, gep. generaal-majoor N. I. L.mr. K. W. Brevet, raadseheer in het gerechtshof; B. van Haers- ma Buma, directeur der Dordtsche Bank; C. K. Elout, redacteur Flandcl blad; A. Gerber, inspecteur der registratie, mr. Sc. Gratama, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden; P. de Joncheere, in specteur der registratieW. A. T. de Meester, oud- commandant van het veldleger; jhr. mr. H. de Ra- nitz, advocaat: C. D. Schuckink Kool, gep. dir. off. v. gez. 1ste kl. N. I. L.; T. H. Sypkens, commissaris van politie; J. de Waal, gep. luit-generaalA. K. Nol- thenius, gep. maj. O. I. L.; mr. H. J. Carsten Bzn, ad vocaat; mr G. J. Verburgt, directeur Ongevallen-Ver zekering Mij. „Fatum," doen daarom een beroep op het gevoel van saamhoorigheid van het Nederlandsche volk met de officieren en onderofficieren in Albanië en verzoeken om bewijzen van intsemming in den vorm van kaartjes, aan hun adres gezonden. UIT SINT PANCRAS. Gistermorgen 10 uur vergaderde de raad dezer ge meente voltallig. Van Ged. Staten is bericht ingekomen dat de grond slagen voor pensioen gemeente-ambtenaren voorloo pig zijn vastgesteld op de bedragen der jaarwedden. Goedgekeurd zijn ingekomen de af- en overschrij vingen 1013, de betalingen uit de post van onvoor ziene uitgaven en de suppletoirë begrooting. Uit de raming voor 1915 ingekomen van de Ge- zoudneidscommissie blijkt, dat deze gemeente zal heb ben bij te dragen 16,16. Door den Rijksontvanger is aan den gemeente-ont vanger 387.Oo en 108,68 uitbetaald. Door den Rijksbetaalmeester aan denzelfde 525.70. Gedurende de maand April zijn 31, Mei 15 en Juni 49 telegrammen behandeld. Bij gehouden kasverificatie bleek overeenkomstig de boeken in kas 320.30. Uit de gemeente-rekening over 1913 blijken de ont vangsten 9585.26, de uitgaven 9329,53 te bedra gen, alzoo een batig saldo van 255.73. De rekening zal worden nagezien door de heeren Bakker, Duif en Nol. Inzake de missive van de Gezondheidscommissie be treffende de instelling schoolartsen hebben B. en W. gemeend geen adhaesie te moeten betuigen op ge noemde missive, daar ze liever de zaak in eigen han den houden om wanneer de raad er eventueel in mee gaat, zich met de plaatselijke geneesheeren in verbin ding te stellen. Aldus wordt besloten. In het college van zetters zijn aftredend de heeren D. Kloosterboer en A. Kroonenburg, waarvan de laat ste niet herkiesbaar is. Op de voordracht worden ge plaatst de heeren D. Kloosterboer, P. Groen Cz.; J. Wagenaar Cz., P. Bakker. Besloten werd aan het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie het verzoek te richten voor deze ge meente een derde postbestelling en verzending in het leven te roepen omstreeks 12 uur. Door de bewoners van de Pauwelaan werd geklaagd over beschadiging van hekken door handwagens en zij vragen daarom toestemming in het midden aan de einden een paal te mogen zetten. De raad maakte hier tegen bezwaar, daar dit voor fietsen, kinderwagens enz. te lastig zal zijn. Met 5 tegen 2 stemmen werd besloten geen toestemming te geven. De heer Duif wil een bordje plaatsen „verboden voor handkarren en wagens," waartoe werd besloten. De heer Kloosterboer vroeg hoe vlug de motorboo ten mogen gaan door de gemeente. De voorzitter zei 3 K.M. per uur. Besloten werd hierop toe te zien en zoo noodig proces-verbaal op te maken. Verder wees de heer Kloosterboer er op, dat weer zooveel bloemkoolbladeren in het water worden ge worpen, waardoor het water wordt verontreinigd. Dan mogen ze ook de doodgeschoten ratten wel uit het water halen, zei de jieer Wagenaar. Tevens werd de aandacht erop gevestigd, dat zoo- vraagt aan de jonge vrouw, hoe ze den tijd verdrijft. „O, we amuzeeren ons heerlijk! Hij schildert, ik kook, en wanneer we moe zijn, geven we elkaar te raden, wat' het had moeten worden - „Je moeder overrompelde je dus, toen mijn heer Müller je kuste, lieve Rosa?Is ze niet flauw gevallen?" „Neen, toen niet maar van te voren, toen ik haar vroeg, mij te overrompelen, als hij mij kuste!" In een klein plaatsje stierf plotseling tijdens zijn vacantie mijnheer X, tengevolge van een beroerte. Een kennis ontmoet daar de weduwe in vreeselijke droefheid. Eerst 'na geruimen tijd was ze in zooverre hersteld, dat ze op de troostende woorden kon ant woorden: „Dat hij nu juist hier moest sterven verleden jaar waren we tenminste nog in Ostende!" Op de huwelijksreis: Sara: „Eindelijk al leen." Maurits: „Wat zeg je, alleen? We zijn toch met ons tweeën?" Heer tot een jonge dame, die herhaaldelijk uit het zadel gegleden is: „U hebt in het geheel geen aanleg om te blijven zitten." Aan boord van een transatlantischen stoom boot hadden twee vrienden samen een hut. Toen ze zich den eersten avond ontkleedden, zei de eene: „Je zult eens zien, of ik weet te reizen." En daarbij trok hij een gemakkelijke pyjama aan. „Daarmee is men in geval van nood steeds klaar." „Je weet er niets gegarneerd, koket mutsje op en trekt een mooie damesnachtjapon rose strikken aan. En aan zijn verwonderden een schipbreuk i g Waals 200veel het ideaal-bioscooptheater. En, opmerkelijk genoeg, de teplakkm en waar noodig krasse maatrege- gemeente,.kierJtonn" verheugt zich niet ieen t de veel aardappelloof te water worat geworpen, waarvan de visch doodgaat. Besloten werd het desbetreffende artikel in kan aan len te nemeri. Hierna sluiting DE STAKING AAN DE PLANTENBOTER- FABRIEK BIJ AMSTERDAM. Het bestuur van de arbeidersorganisatie O. D. N L., die aan de directie der plantenboterfabriek, waar onlang3 staking is uitgebroken, wegens 'tniet erken nen door de directie dier vakvereeniging, telefonisch een onderhoud had gevraagd, kreeg daarop het ant woord, niet als zoodanig, doch wel als stakers-depu tatie ontvangen te zullen worden. In het daarop vol gend onderhoud werd hen medegedeeld, dat zij giste ren aan het werk konden gaan. Ook was de directie geneigd uit het arbeiderspersoneel een vereeniging te vormen, die een eigen bestuur zou kunnen kiezen, en wier statuten goedgekeurd zouden moeten worden Men is echter niet aan het werk gegaan. Door de Directie is nu aan ieder der arbeiders per soonlijk een schrijven gericht, waarin hun wegblijven wordt verklaard te zijn „een verbreking der dienstbe trekking, met het oogpunt deze te beëindigen." Indien de arbeiders Maandagmorgen om 6 uur aan het werk verschijnen, worden zij weer in hun betrekking beves tigd, en zullen de onderhandelingen volgen. De meesterknechts logeeren, naar het Hbld. meldt, in de fabriek, aangezien de stakersposten weigeren hen door te laten. EEN VREEMDE RUITER. Men schrijft uit Staveuisse aan de „Tel.": In een boekje met zeer laag bij den grondsche hu mor staat: „Als een aap paard rijdt, doet hij dit meest al op een hond." Maar hier hebben wij een kat, die paard rijdt. Bij herhaling rijdt zij met een der huis- genooten mee op een paard, en terwijl deze zijn werkzaamheden op het veld verricht, blijft poes, in overeenstemming met hare aloude reputatie ais het ge iucrimineerde geduld, trouw op hem wachten. Een hond, die poes bij zoo'n gelegenheid wilde verjagen, vond zóó'n krachtig verweer, dat hij het verstandiger oordeelde, zoo spoedig mogelijk aan den haal te gaan. UIT SCHAGEN. Het Schager marktfonds verzekerde in het afgeloo- pen kwartaal 967 stuks slachtvee. Daarvan werden in de openbare slachthuizen 2 geheel en 21 gedeeltelijk, wegens tuberculose afgekeurd. De ontvangsten be droegen 2065.40, de uitgaven 1838.63, zoodat dit kwartaal met een voordeelig saldo van 226.77 sloot. De heer A. J. van Deijl, alhier, treinsmid bij de H. IJ. S. M. te Alkmaar, hoopt op 29 Juli den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar bij die Maatschap pij werd aangesteld. Gemengde mededeelingen. DE AFNEMENDE MISDADIGHEID DER VROUW. Volgens een Duitsche statistiek valt een verminde ring in de misdadigheid der vrouw waar te nemen. Ofschoon de vrouw in den laatsten tijd steeds meer liet openbare leven meeleeft, en men daardoor een toe name der vrouwelijke misdadigheid zou kunnen ver wachten, is toch een vermindering te constateeren. Op de 100.000 personen der vrouwelijke strafbare bevol king werden in 1882, het beginjaar der Duitsche mis daden-statistiek wegens misdaden veroordeeld: 379 vrouwen; daarentegen in 1911 slechts 374. Deze geringe afname komt slechts in het juiste licht, wanneer men deze bij de sterke toename van de man nelijke misdadigers vergelijkt. Op de 100.000 manne lijke personen werden in 1882 1667 veroordeeld, in 1912 echter 2049. Het misdadigerscijfer is bij het mannelijke geslacht met 22.9 procent toegenomen, terwijl het tegelijkertijd bij de vrouwen is achteruit gegaan. Waren er in 1882 100 mannelijke veroordeelden tegen 24.7 vrouwelijke misdadigers, in 1911 waren het er slechts 19.5. Daar bij zijn de veroordeelden wegens het ongeschikt ma ken voor den dienst door verminking niet meegere kend, omdat zulk een misdrijf natuurlijk niet bij de vrouw kan voorkomen. Van alle misdaden kwamen 16.1 pet. op rekening der vrouw en wel van alle wegens koppelarij veroor deelden 96.4 pet., wegens meineed 44.5 pet., wegens heling 40.6 pet., wegens beleediging 39.3 pet., wegens eenvoudige diefstal 30.7 pet., wegens oplichting 20.5 pet., wegens afpersing 18.2 pet en wegens doodslag 16.8 pet. Als bij uitstek vrouwelijke misdaden kan men dus rekenen koppelarij, ook meineed, heling en beleedi ging. Een typisch mannelijke misdaad is daarentegen roof; op elke 100, wegens dit feit veroordeelden waren slechts drie vrouwen. HUMOR UIT HET BUITENLAND. Een kunstschilder en zijn jonge vrouw zijn juist van de huwelijksreis teruggekeerd. Een vriend van,'' zei de ander, en zet een met kant met rose strikt vriend legt hij doodkalm uit: „Bij redt men de vrouwen het eerst." De tienjarige George vraagt zijn vader, hem geld te geven, om zijn vriendje Johnnie iets voor zijn verjaardag te kunnen geven. Johnnie zal een groote partij geven en heeft George beloofd, hem uit te .noodigendoch zonder geschenk kan deze niet gaan. Vader is echter in een slecht humeur en meent, dat hij niet alle dagen geld voor nuttelooze geschenken kan geven, dan zou hij spoedig bankroet zijn. Als George geen uitnoodigingen aannemen kan, die geschenken overbodig maken, moet hii maar thuis blijven. Den volgenden dag echter had de vader berouw van zijn strengheid en kocht een paar mooie boeken, welke hij aan zijn zoon gaf met de opmer king, dat hij nu anders over het geval denkt. „jammer van het geld," zei George met een be droefd gezicht. „Het is nu te laat, ik heb Johnnie vanmorgen vreeselijk afgeranseld, dan hoeft hij mij niet uit te noodigen." EEN IDEAAL-BIOSCOOP. De stad Stettin beschikt sedert eenigen tijd over een ieaal-bioscooptheat gemeente-„kientopp" verheugt zich niet alleen in de toegenegenheid van alle paedagogen der stad Stettin, doch heeft ook de sympathie van de film-industrieelen daar ter stede. In deze kringen begroet men de bewe ging als brenger van hernieuwde belangstelling voor de kinematografie. De grondgedachte, die bij het Gemeentebestuur van Stettin heeft voorgezeten, is de erkenning van de waarde der bioscoopbeelden als opvoedend element. Men heeft zich daarop tot een der grootste bioscoop directies der stad gewend en is met haar overeenge komen, dat er wekelijks gedurende den schooltijd gra tis voorstellingen voor de kinderen der gemeentescho len en zeer goedkoope voorstellingen voor de leerlin gen der middelbare en hoogere scholen zullen'gege ven worden. Bovendien heeft de maatschappij zich op verlangen der schoolcommissie verplicht, elke week gedurende de avondvoorstelling van 8—10 uur minstens een film te vertoonen voor kinderen, die dc school reeds verlieten, tegen geen hoogere entrée dan 6 cent. Behalve deze speciale jeugdvoorstellingen wil men avondjes voor de volwassenen organiseeren. Alle nieuwe programma's moeten de goedkeuring hebben van een stedelijke commissie. Ten slotte heeft de bi oscoop-maatschappij op verzoek en tegen geringe ver goeding haar gebouw met apparaten af te staan aan vereenigingen. DE WERELD-PERS. Volgens het adresboek voor den boekhandel zijn er in ons land ongeveer 80 dagbladen. De krantenman weet echter, dat dit aantal feitelijk te groot is, dat er minstens een vijftiental z.g. kopkranten bij zijn; het aantal „echte" kranten wordt zoodoende op 65 gere duceerd, tl. één dagblad op de 100.000 inwoners. Een statisticus heeft naar de gegevens van het jaar i9tU berettend, dat dit relatief getal het aantal dag bladen op de 100.000 inwoners dat voor ons land dus 1 is, voor de andere landen als volgt is: Duitschland 1,12; Engeland 1,05; Zweden 0,96; Noorwegen 0,89; Denemarken 0,86; België 0,76; Frankrijk 0,82; Oostenrijk-Hongarije 0,75; Italië 0,60, Spanje 0,40; de Balkanlanden 0,30; Rusland 0,25. In Japan moet dit relatief getal ook bij de 0,25 liggen, in de Vereenigde Staten schommelt het aantal dagbla den zeer, vooral wanneer er een verkiezing nadert. Het is te schatten op 0,50. Merkwaardig is het volgende: In de West-Euro- peesche landen, ook in ons land, neemt het relatief getal af; het aantal dagbladen zelf blijft er ongeveer stationnair. Een en ander brengt men in verband met de uitbreiding van den lezerskring der groote dagbladen in de hoofdsteden („Lokal Anzeiger", „Berliner Tageblatt", „Times",, en bij ons b.v. een blad als „De Courant"). Vooral in Scandinavische landen is het relatief ge- tal in de laatste jaren merkbaar toegenomen. TE KOOP GEVRAAGD: HUISRAAD en INBOE- DELS en alle voorkomende GOEDEREN. Aanbevelend, K. VERWER, Koningsweg 67—62, Alkmaar. Ook aan huis te ontbieden. TE HUUR: PAKHUIS of WERKPLAATS, pl. m. 70 Vierk. M. Te bevragen Vamebroek 15. TE HUUR: Een PAKHUIS, aan de Laat. Te bevragen Nieuwpoortslaan 99. TE HUUR aangeboden een HEERENHUIS, staan de Prins Hendrikstraat, van alle gemakken voorzien. Huurprijs 325 per jaar. Aanvaarding naar verkie zing. Te bevragen bij J. DE GRAAFF, Laat 103 te Alkmaar. dp mlitiPvi»mrHBn,'nrr TT I u oicum uesuinu seueu eemgen uja over een Dp Advertentiën van 1—5 regels 25 Cts. J. B. L. SIM'ON, Steenhouwer, Koningsweg 46. MARMERSL1JP tot onderhoud van marmeren vloe ren. MARMERPOL1TOER voor Schoorsteenman- tels, Wasehtafels enz. Onovertroffen kwaliteit. STEENHOUWERIJ A. KALLANSEE. NIEUWESLOOT No. 1. Specialiteit in GRAFZERKEN. Foto gratig. IE KOOP: Meubelen, Stoelen en Spiegels in ver schillende stijlen, Kamermeubelen, ook solied' Stof- feerwerk te leveren. Aanbevelend, Firma P. J. C. N1EROP, ALKMAAR. FNIDSEN 113. LANGESTRAAT 58.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 6