DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ■No. 108 Honderd en zestiende Jaargang,. 1014 ZATERDAG 18 JIJ LI. BINNENLAND. Gemengd nieuws. UIT KOEDIJK. De Raad vergaderde .gistermiddag te twee ure voltallig. Een vacature wegens vertrek van den heer Kramer. Bi] de opening sprak de voorzitter den wensch uit, dat de beraadslagingen mochten zijn in het belang van de gemeente. Een schrijven van de wed. Schouten, houdende het verzoek om vrijstelling van betaling van den hoofde- lijken omslag, werd ter behandeling in handen van de commissie van de desbetreffende reclames gesteld. Gedeputeerde Staten maakten bezwaar tegen de clausule in het besluit voor de tijdelijke geldleening, waarbij bepaald werd om rente en aflossing te doen uit de gewone en de buitengewone middelen, aange zien hiervoor alleen de gewone middelen gebruikt mogen worden. Besloten werd het besluit in dezen geest te wijzi gen. De voorzitter merkte hierbij op dat Gedeputeerden een dergelijk Raadsbesluit van 23 Januari 1910 wel goedkeurden. Hierna kwam het voorstel, om aan de K. E. M. voor het Zuidelijk deel van de gemeente, het maken van de huisaansluitingen voor 8 per aansluiting en de huisinstallaties voor 5 per installatie op te dra gen, ter sprake. De voorzitter deelde mede, dat reeds 105 aanslui tingen waren opgegeven, met een gezamenlijk aantal lichtpunten van 318 en een garantie van 1019.15. De voorzitter stelde tevens voor aan de K. E. M. de levering en plaatsing van de meters voor ten hoog ste 13 per meter on te dragen. De heer Beets zegt, dat dè commissie van bijstand zich hiermede niet kan vereenigen. In de commissie vergadering ie besloten om zich aan de opgegeven prijs van 12 te houden. De heer Visser is het hiermede ems. De voorzitter wijst er op, 'dat de K. E. M. een schrijven zond, waarin ze zegt, zich bij het opgeven van dezen prijs een weinig vergist te hebben, aange zien hierbij niets verdiend wordt. Op aandrong van ide commissie deed de K. E. M. reeds een vordering van 200 te niet, omdat zij, waar het hier een kleine gemeente betrof, deze schade liever voor rekening van de maatschappij wilde ne men; spreker is er thans voor, de meters met ten hoogste 13 te betalen. Na verdere dissussie werd met algemeene stemmen besloten het maken van de huisaansluitingen en hulsinstallaties aan de K. E. Mr op te dragen, alsmede het plaatsen en leveren van de meters tegen 12 per meter. Mei algemeene stemmen werd besloten een geldlee ning aan te gaan groot 12000, rentende ten hoogste 5 pCt., waarvan de eerste aflossing zal geschie den op 31 December 1016. Op voorstel van den heer Boldewijn werd besloten te bepalen dat 'de K, E. M. met de huisinstallaties met 1 September gereed moet zijn. De gemeenterekening, aanwijzende een ontvangst groot 48199.625, en een uitgaaf groot 4721.508, alzoo sluitende met een batig saldo groot 984.545, werd ter onderzoek in handen van de heer en Visser, Boldewijn en Beets gesteld. De rekening van het electriciteitsbedrijf over 1913 met een ontvangst van 32937.95 en een batig sal do van 314.56 werd eveneens ter onderzoek in han den van de heeren Boldewijn en v. d. Woude gesteld. In het advies omtrent de krachtinstallaties deelde de K. E. M. mede, dat het gewenscht was het desbe treffende tarief ongewijzigd te laten. Dit advies werd voor kennisgeving aangenomen. Na lezing van het jaarverslag van het electrisch bedrijf over 1913 door den voorzitter, bracht de heer Beets dank aan den administrateur voor de opstel ling van dat verslag, dat een juist beeld gaf van den toestand van het bedrijf. Na onderzoek van de geloofsbrieven van het ge kozen lid, den heer O, Slotemaker, werd tot diens toelating geadviseerd en besloten- De heer Boldewijn deelde hierop, namens de com- missie belast met het nazien van de rekening van het burgerlijk .armbestuur, mede dat deze rekening met een ontvangst van 3901.62 en een uitgaaf van 3491.92 sloot met een voordeelig saldo groot 409.7Ï). Aangezien alles in orde was bevonden, werd tot goedkeuring van deze rekening besloten. De heer Beets deelde hierop mede, dat de commis sie van bijstond voor het electrisch bedriji, met het oog op 3e uitbreiding der werkzaamheden van dat bedrijf, het voorstel deed, om het salaris van den ad ministrateur met 150, dat van den bode met 50 te verhoogen. De administrateur zal hiervoor ook de leiding van het bedrijf voor het zuidelijk deel van de gemeente op zich nemen. Het salaris van den ingenieur wilde de commissie met 40 verhoogen. De heer Boldewjjn kon zich met dit voorstel veree nigen, onder voorwaarde, dat de naam van den ad ministrateur zal worden „administrateur-bedrijfslei der"; spreker is van meening, dat met de verhooging de taak van den administrateur in dezen geest om schreven moet worden. De heer Beets verklaarde, dat dit ook in de bedoe ling van de commissie lag. Nog wilde de commissie de verhooging met 1 Sep tember laten ingaan. Het voorstel van de commissie werd hierna met al gemeene stemmen aangenomen. De voorzitter deed hierop het voorstel, om aan de leden van de commissie van bijstand van het elec trisch bedrijf een presentiegeld van 2.50 per ver gadering voor ieder toe te kennen. Spreker wees er op, dat het voorstel niet van B. en W. uitging, aan gezien in het college hierover verschil van gevoelen bestond. Spreker was overtuigd, dat dit de heeren wél toe kwam en wees er op, dat de desbetreffende commissie, van de gasfabriek aan den Langendljk eenzelfde be drag ontvangt. De heer Boldewijn was met den voorzitter van meening, dat het vele werk der commissie betaald moest worden. Waar men echter niet zeker wist of het bedrijf rendabel is, het eerste half jaar geeft voor het bedrijf tenminste een verlies aan, daar was spre ker echter van meening, dat men met kleine bedragen moest beginnen; spreker stelde daarom voor hei be drag op 1.50 per vergadering te stellen. De voorzitter: „U zegt daar zoo resoluut 3al iet eerste half jaar een verlies is." De heer Vissar: „Dat Is niet zoo." De hear Boldewijn: „Dan krijg ik een foutieve opgave van de K. E. M. De winsten over de maan' den Januari, Februari en Maart bedroegen 459.87. De verliezen over de maanden April, Mei en Juni bedroegen 634.41. Het eerste half jaar sluit dus met een totaal verliep van 174.34. De heer Visser: „Maar dat laatste rapport heb ik niet gelezen." De heer Beets: „WIJ zitten meer thuis in onze cij fers en dan zeg ik: „wij hebben winst." De heer Boldewijn„Ik vermoed wel, dat het tweede half jaar wel zoo gunstig zal zijn, dat wij winst maken, maar op het oogenblik hebben wfl dit nog niet." De voorzitter: „Er is op het oogenbJik 800 in kas en er moet van de gemeente nog wat ontvangen worden." De heer Boldewijn: „De K. E. M. neemt voor de aflossing iedere maand een twaalfde deel en het be drijf neemt dit op het eind van het jaar. Voor ons raadsleden is het rapport van de K. E. M. voor een duidelijk overzicht beter dan dat van de commissie." De voorzitter: „Maar de maximale belasting moet ojp het eind van het jhar betaald worden. Ik ben het dus beslist niet met u eens." De heer Boldewijn: „De maximale belasting is voor Iedere maand toch een twaalfde deel?" De heer v. d. Woude: „Men moet geen half jaar lijksche berekeningen maken." De heer Boldewijn: „Men moet ook rekenen op de 1000 aflossing." De heer Visser: „Ik geloof wel te kunnen zeggen, dat het bedrijf wel rendabe? zal blpen. De laatste maanden zijn veel beter dan de eerste." De heer v. d. Woude stelde voor het presentiegeld op 2 te stellen en wel met terugwerkende kracht. De heer de Geus vond 1 voldoende. De heer Bruin: „Zij doen hei in hun vrijen tijd, Zij kunnen het gemakkelijker voor 1 doen dan wij voor jf 10 het wethoudtkschap." De voorzitter: „Kan u zich mei 1.50 vereeni gen?" De heer Bruins „Nu, als hel moet wet, daar kun nen zij het gemakkelijk voor doen. Zfj doen hel toch maar 's avonds." De heer Beets: „Weet jij hoeveel mij de avonden waard zijn." De heer Bruin: „Dan moet je hef over dag doen, je moet er geen winst van hebben. Het !s voor het algemeen belang en je loopt hier ook den geheelen middag naar toe voor 1." De heer "Beets: „Dit kost mij vandaag 2.50 en ik ontvang li Op deze wijze kan iemand die niet bemiddeld is, zijn afvaardiging van de kiezers niet waarnemen. Waar de rekening van 1913 reeds ge sloten is, daar kan de vergoeding niet van terug werkende kracht gemaakt worden. De voorzitter: „Men kan dit ten laste van de re kening van 1914 brengen." De heer Boldewijn: „Het kan terugwerkende kracht hebben vanaf 1 Januari 1914." De heer Bruin: „Ik wil beginnen met 1 Januari 1915, Ze waren met de verhooging van ons wet houderssalaris ook voor, om het later te doen ingaan. De heer de Geus was ook voor het doen ingaan op 1 Januari 1915. De heeren Boldewijn en v. d. Woude waren voor het doen ingaan op 1 Januari 1914, waardoor de stemmen staakten, aangezien de heeren Beets en Vis ser als leden van bedoelde commissie buiten stem ming moesten blijven. Met algemeene stemmen werd besloten het presen tiegeld op 1.50 te stellen. De datum waarop dit za! ingaan, zal later worden vastgesteld. Tot tweede vervau .ster voor bet telegraaftautoor tje weid Dieuwertje Anna de Waal benoemd. Aan den heer Kikkert werd op diens verzoek we gens zijn benoeming te Zandvoort, met ingang van 1 September eervol ontslag als onderwijzer verleend Rij de rondvraag wees de heer Boldewijn er op, dat het gewenscht was, wat meer de hand te houden aan de politieverordening waarbij bepaald is, dat het laten zwemmen van eenden in de maanden Juni, Juli, Augustus en September verboden is. Van jaar tot jaar komen er meer en dit gaat ton koste van an deren. Wanneer ze dm haverakker van den heer Zwetsman te pakken krijgen, dan blijft daarvan niet veel over. De voorzitter zegde maatregelen toe. De heer Boldewijn stelde voor, thans over de plaats van het aanplakbord een beslissing te nemen. De voorzitter wees er op, dat B. en W. hierover nog niet hadden beraadslaagd. De heer Boldewijn was van meening dat men in den tijd van twee maanden hierover wel een oordeel had kunnen vormen. De heer Beets: „Het staat de heeren daar wel goed." De voorzitter vroeg of men er genoegen mee nam, om dit punt tot een volgende vergadering uit te stellen. De heer Boldewijn had hiertoe geen bezwaar. De heer v. d. Molen vroeg of men al iemand op het oog had die aan het zuideinde de eventueele re- paratiën voor het electrisch bedrijf kon uitvoeren. De voorzitter noemt den heer Zeeman. De heer v. d. Woude was er niet tegen wanneer deze het kreeg, aangezien de heer Zeeman zich thans reeds oefende. De heer Beets vroeg of de spreekcel nog kwam. De voorzitter wees er op, dat hiervoor een en ander in orde gebracht moest worden omdat de cel niet uit elkander genomen kan worden. Hierna'werd de vergadering gesloten. UIT PURMEREND. Met ingang van 1 Augustus is de kommies J. de Maar, van Amersfoort, naar hier overgeplaatst. UIT AKERSLOOT. In deze gemeente hebben de schietoefeningen tot verhooging van 's Lands weerkracht oen aanvang ge nomen. Op de gehouden propaganda-avond hadden zich 17 personen aangemeld, maar door 12 personen werd de eerste oefening bijgewoond. Dit kleine aantal is wel te danken aan de nog alhies keerschende drukte in land- en tuinbouw. Voortaan zal lederen Dinsdag avond van 7—9 uur oefening in café Kultwaard wor den gehouden. UIT HARENKARSPEL. Alhier is gisteren het 4-jarig zoontje van het echt paar E., dat naar de R.-K. kerk was om hun jongste kind te begraven, in een Bloot achter het huis gevallen en verdronken. UIT DE ZIJPE. De afdeeling Zijpe van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw zal op 14 September te Schager- brug eene veetentoonstelling houden Zij betreft paarden (6 afdeelingen), hoornvee (II afdeeltngen), wolvee (8 adfeelingen), varkens (2 afdeelingen), klein vee en'pluimgedierte (9 afdeelingen), bloamen, plan ten, honig, bijen, kaas en boter. Secretaris is J. van Leverink te Schagerbrag. UIT WIERINGERWAARD. Donderdagmiddag werd onze gemeente bezocht door den ingenieur der Kennemer Eleetridteits-maat schappij, vergezeld van 3 heeren. Op sommige plaat sen aan den weg werden opmetingen gedaan. UIT SINT PANCRAS. Het Bestuur der Vereeniging tot Bevordering van getrouw Schoolbezoek heeft besloten, dat de rijtoer naar Bergen en Egmond aan Zee voor de jongste leerlingen der openbare school zal plaats hebben op 24 Juli a.8„ en 't bezoek san „Arfis" door de oudste kinderen op 31 Juli a.s. zal geschieden. UIT HENSBROEK. Op onrustbarende wijze breidt zich nu met het war me weer de beruchte koolziekte, de draaihartigheid, uit Geheele akkers zijn aangetast en zeer vele plan ten daardoor totaal waardeloos geworden. UIT WINKEL Dbor mej. M. de Wit,- onderwijzeres aan de O. L. School te Winkel, is tegen 1 September a.& ontslag gevraagd. Door de Commissie tot wering van schoolver zuim is benoemd tot voorzitter de heer J. Dekker en tot secretaris de heer A. Egmond. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Gistermiddag half vier vergaderde de raad dezer gemeente. Goedkeuring is ingekomen op de af- en overschrij vingen en de posten onvoorziene uitgaven. Verder is goedkeuring ingekomen op de heffings- verordening betreffende den keuringsdienst. Door den Rijksontvanger is aan den gemeente-ont vanger uitbetaald 89.10, 953,40 en 248,94. De Rijksbijdrage voor het Herhalingsonderwijs be draagt "f 81. Gedurende Mei zijn 135 en gedurende Juni 492 te legrammen behandeld. De gemeente-rekening over 1913 gaf aan een ont vangst van 28103,39, een uitgaaf van 26706,73%, alzoo een saldo van 1396,65%, De rekening zal worden nagezien door de heeren Ven en C. Slot Goedgekeurd werd een suppl begrooting in ont vangst en uitgaaf op 6271,82 Bij gehouden kasopname bleek overeenkomstig de boeken in kas te zijn 3339,261/<i. In het college van zetters was 1 vacature ontstaan door het overlijden van den heer van Bommel, terwijl aftredend is de heer A. Dirkmaat De dubbeltallen werden als volgt opgemaakt. 1. J. Kostelijk, 2, A. Glas; 1. A. Dirkmaat, 2 K. Wagenaar. De rekening van de lijn Alkmaar—Broek op Lau- gendijk kwam ter tafel, waaruit bleek, dat het saldo bedraagt 3919,44%. De heer de Does vroeg of de gemeente naast de plichten ook nog eenige rechten heeft Bij nat weer kan men niet mei droge voeten uit des tela tosea en de derde klas wagens zyn treurig. De voorzitter zei met den inspecteur van weg en werken gesproken te hebben in hoofdzaak over den overweg. Verbetering is daar toegezegd. De voorzit ter zei toe over het een en ander eens te zullen spre ken. Hij was er van overtuigd, dat men wel wat stief moederlijk wordt behandeld. Voor een jaar terug zou er reeds een wachtlocaal komen. Nu zijn eindelijk de steenen eens aangekomen voor een zeer primitief lo kaaltje. Van den heer K. v. d. Molen Kz. is een adres inge komen met de mededeeling dat hij de tol, weg en brug wil verkoopen voor 14000. Eenzelfde adres is ge richt aan de gemeente Heerhugowaard en aan den polder Heerhugowaard en aan de banne Broek. Wenscht de gemeente de tol te behouden, dan is de tegenwoordige tolgaarder bereid dit te blijven doen op een jaarwedde van 1040, terwijl het tolhuis kan worden gehuurd voor 100 per jaar. Dit adres werd gesteund door 50 ingezetenen. B. en W. hadden deze zaak besproken, doch konden geen advies uitbrengen. Voorgesteld werd daarom een commissie te benoemen, die deze zaak nader on der de oogen ziet. De houding van de gemeente Heer hugowaard vond men vreemd, men sprak zich er in beginsel vóór uit en een voorstel om een commissie te benoemen werd met groote meerderheid verworpen. Het is toch een zaak in 't algemeen belang en de Waard heeft er het meeste belang bij. Na breedvoerige bespreking werd besloten een com missie te benoemen bestaande uit de heeren Ven, C. Slot en de Does. Aan de orde kwam voorts de begrooting voor de gasfabriek voor 1915, in ontvangst en uitgaaf op 68000 met een post buitengewone uitgaven groot 6000. In de uitgaven komt voor een post extra af schrijving groot 2530, noodig geoordeeld voor het vormen van een reservefonds groot 25000. De ge wone aflossing bedraagt 5417,40. De salarisregeling van het personeel is als volgt: Klerk van 450 tot 650, j&arljjkache opklimming 50, (heeft thana 600), baas 15 per week met vrij gas en 26 H.L. cokes. Ie fitter 11 tot 13, jaarlijk- sche verhooging 0.50 per week (heeft thana 11). Leerlingfitter 5.50 per week. Ie stokers 13 tot 15 en 26 H.L cokes, jaarlijksche vetftooging van 0.50 per week (hebben thans 14). 2e stokers 12 tot 14 en 26 H.L. cokes, jaarlijksche verhooging 0.50 per week (hebben thaas 15), hulpstokers 11 tot 13 en 26 H.L. cokes, jaarlijksche verhooging 0.50 per week (hebben thans 11.50), lantaamcontroleur 10.75 per week. Controleur te St. Pancraa 250 per jaar. Verder genieten alle werklieden 8 verlofdagen per jaar met behoud van loon. Het tegenwoordige tractement van den directeur is 1850. Een en ander werd door den Raad goedgekeurd. De heer de Does zou de commissie op willen dra gen er op aan te sturen, dat zoo spoedig het kan tot gasprijsverlaging kan worden overgegaan en vond het niet zoo noodig zulk een sterk reservefonds te vor men. De heeren C. Slot en Kostelijk waren hei hier niet mee eens, de laatste zei, dat de gascommissie ook wel voor verlaging is, doch het reservefonds moet zoo spoedig mogelijk volgestort, en bovendien heeft de commissie zich" te houden aan de regeling. Als bijdrage voor de gezondheidscommissie zal moeten worden betaald 36.20 Het adres betreffende schooartsen ging zonder bespreking van de baan. Overeenkomstig het voorstel van de gezondheids commissie werd besloten de in werking treding der keuringsdienst voor onbepaalden tijd aaa te houden, van 't gesticht Meerenberg was bericht Ingekomen, dat de verpleegster Aweel van de register Is afgeschre ven. Verder deelde de voorzitter mede, dat de sluis klaar is, doch p. m. 250 meer heeft gekost dan geramd was. Betreffende de kwestie overdracht grond Wed. Dirk maat zal hiervoor 10.fn rekening worden ge bracht. Bij de rondvraag zei de heer Ven, dat het bij de sluis een onhoudbare toestand is met het water. Ge tracht zal worden, hierin verbetering te brengen. De ontvangsten van het personenvervoer op de Broeker lijn bedroegen in het jaar Mel 1913—1914 In totaal 13.919.44%. 't Waarborgkapitaal is 10.000, alzoo een overwinst van Yt 3919,44%, UIT BERGEN. Zooals we reeds mededeelden te door het con certbureau Femhout en Co, alhier op Maandag 20 Juli een concert georganiseerd, in de concertzaal van de Rustende Jager waartoe de heeren Sam Swaap en Johan Hoorenman en mej. Riek van Zijp hun mede werking verleenen. Het programma bes tost uit num mers van Lacatelli, Badh, Mozast (Vioolconcert D,- dur) Brams, Césai Frank, Grieg. Op den dag der uitvoering bestaat aan de zaal ge legenheid tot plaatsbespreking, UIT SCHOORL Vanwege het Staatsboschbeheer wordt per kaart de aandacht van de bezoekers der Schoorlsche duinen gevestigd op het groote gevaar voor bosebbranden op het verbod van rookeo. Tevens worden de bezoekers verzocht hunne welwil lende medewerking te verleenen voor Set togen gaan van beschadiging en vernieling van boomen, planten, banken enz. Gaarne vestigen wij ook langs deze weg fle aan dacht op dit zeer billfke verzoek. Hel zou zeer ze ker te betreuren zijn, wanneer door een ondoordacht of onvoorzichtig optreden het resultaat van vele ja ren arbeid, in het belang vaa de gemeenschap ver richt, verloren ging, UIT HEER-HUGOWAARD. fete zeer ongewoons is te zim m de boesdgsf vm sa fesear Blottsr aan den aBbterr taenma ■liggen assigan ai. een schaap alhier; melk af. ZESTIG JAAR PREDIKANT. De oudste der dienstdoende predikanten bij de Ned Herv. Gemeente, de 84-jarige ds. G. Boer te Ennelo, hoopt in de eerste helft van September zijn 60-jarige evangelie-bediening te herdenken. Ds. Boer is van af 1888 in zijn tegenwoordige standplaats werkzaam en diende voor dien de gemeen ten te Pemis, Ouderkerk a. dl ÏJsel en Urk. De krasse grijsaard, die nog den ouderwetsChen steek draagt, gaat schier dagelijks in zijn karretje er op uit in zijn wijd uitgestrekte gemeente en betreedt nog geregeld iederen Zondag tweemaal de kansel. KORTE BERICHTEN. De Boun fen Fryske Selskippen bü Fryslhn heeft 500 bijeengebracht voor het te Leeuwarden op te richten monument voor den Frieschen schrijver en dichter Waling Dijkstra. De heer J. P. J. Kuipers, het verdwenen sociaal democratische raadslid van Hengelo, heeft els zooda nig ontslag genomen. Bij Kon. Besl. van 14 dezer is ingevolge de Pen sioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913 aan den heer J. van Schravendijk, gemeente-secretaris te Vlaar- dingen, een pensioen toegekend van 1840. De heer Van Schravendijk is ongeveer 3 maanden geleden te Leiden overleden, zegt de N. Ct. De Haarlemsche raadscommissie is voornemens aan den Raad voor te stellen, in te voeren een ver plichte winkelsluiting tusschen 9 uur des avonds en 4 uur des morgens. Door een stoomtram uit Scheveningen is gister morgen te 's-Gravenhage een jongmensch overreden. Hij werd zwaar gewond naar een politie-posthuis vervoerd. Uit een weiland onder de gemeente Zoeter- meer-Zegwaart zijn twee hitten- meegenomen. In een vergadering van monler-werkers te Am sterdam, waarbij alle stakers tegenwoordig waren, werd met algemeene stemmen besloten de staking voort te zetten. ALKMAARSCIS COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 9