door den innemenden heer Kolbe, die vergunning vroeg, om hoewel de voorzitter in het Engelsch had gesproken, de taal te mogen bezigen, welke immers bijna alle aanwezigen verstonden, het Zuid-Afri- kaansch (lulde bijval). Deze spreker gewaagde van den aangenamen en leerzamen dag, dien men hier had doorgebracht, prees niet enkel de gastvrijheid van den heer van Foreest, maar ook de vriendelijk heid, de bekoorlijkheid van diens dochters, die van Heiloo af den tocht meemaakten. De gasten hadden onmiddellijk gevoeld, dat zij onder vrienden waren en zij meenden te hebben waargenomen, dat dit ge voel wederzij dsch was. De gastheer mocht trotsch wezen op Nederland, de Zuid-Afrikaanders waren het ook, omdat zij hier hadden waargenomen een streven, dat het edelste is van het leven. Een lange toespraak wilde spr. niet houden en daarom stelde hij voor een dronk te wijden aan de gezondheid van den gastheer en diens dochters, die hem zoo geholpen hadden om het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te ma ken. Spontaan werd door allen staande het „for he is a very good fellow" anageheven, het feestliedje, waar mee een „beste kerel," hij moge minister of wat ook zijn, gehuldigd wordt. Nadat het jongste dochtertje van den voorzitter had bedankt voor den heildronk, op de dames uitge bracht, hield dr. N. Mansvelt uit Amsterdam nog een zeer opmerkelijke rede, deels in het Hollandsch, deels in het Engelsch. Spreker was dankbaar dezen tocht mede te mogen maken. Bijna een menschen- leeftijd heeft hij in Zuid-Afrika doorgebracht. Om standigheden hebben er toe geleid, dat hij zijn positie daar ginder heeft moeten verlaten en zijn harte- wensch, om er nog eens terug te keeren, zal wel niet meer vervuld worden. Dankbaar was spreker daar om nog eens als van ouds te mogen verkeeren in een Zuid-Afrikaansch gezelschap en daar oud-studenten van hem te mogen ontmoeten, zooals de heer Bester (hear! hear)! Hoogst dankbaar was spreker echter, dat hij heeren van het gezelschap, die een Engelsche opvoeding hadden genoten, het Zuid-Afrikaansch heeft hooren spreken. Dit wijst op een ernstig stre ven naar bevordering van een goeden onderlingen omgang. Hier hebben zich allen waardige verte genwoordigers van het Zuid-Afrikaansche volk ge toond en wanneer men zoo doorgaat, zal die ver menging ontstaan, welke Zuid-Afrika zoozeer noodig hffift Dankbaar was spreker tenslotte voor hetgeen hij dezen dag genoten had. Hij had in eigen land din gen gezien, die hem tot dusverre onbekend waren ge bleven. Hij had waargenomen, wat ondanks tegen spoed bij de echt-Nederlandsche deugden van volhar den en doorzetten tot stand kan worden gebracht. Daarvoor bracht de heer Mansvelt dank aan het hoofdcomité, in het bijzonder aan de heeren van Fo reest en Croesen, secretaris-penningmeester. Nadat de heer Jhr. C. van Foreest, als Afrikaander van Hollandsche afkomst, een dronk had geledigd op den voorspoed van Zuid-Afrika werd de tafel opge heven, daar dra het oogenblik naderde, waarop de gasten naar Amsterdam moesten vertrekken. En spoedig tuften wij in race-tempo over de nu stille wegen met den heer Stikkel naar Alkmaar toe, in ge dachten-snelheid herdenkend dezen buitengewoon dag, navoelend den trots, waarvan de heer van Fo reest gewaagde op onze schoone omgeving, maar vooral meenemend de herinnering aan vriendelijke en dankbaar gestemde Zuid-Afrikaanders, met wie in kennis te mogen komen een voorrecht is geweest. BINNENLAND. PROVINCIALE STATEN. Verschenen zijn eenige commissie-rapporten over de voordrachten van Oed. Staten. Met groote waardeering heeft de commissie van ad vies kennis genomen van de algemeene regeling be treffende de subsidieering van het vakonderwijs in Noord-Holland, door Gedeputeerde Staten in gediend. De meerderheid der commissie stelde ei echter prijs op, dat van de zijde van Gedeputeerde Staten zou worden verklaard dat het koord „perso neel" in den ruimsten zin moest worden verstaan. Voor het geheele personeel reeds nu een soort peu- sioensregeling te vorderen, kwam der meerdeiheid evenwel zeer bedenkelijk voor, wijl dit voor kleine in richtingen uitermate bezwaarlijk kan zijn en moeilijk heden kan opleveren. De commissie was voorts van oordeel, dat de voorwaarde van rijkssubsidie om pro vinciale subsidie te erlangen, te absoluut was gesteld. De meerderheid van de commissie was van oordeel, dat alle gesubsidieerde inrichtingen moesten open staan voor bezoeken van leden der Staten. Uitvoerige besprekingen heelt de desbetreffende commissie gehouden over het voorstel van Ged. Sta ten betreffende het algemeen reglement op bet bestuur der provinciale krankzinnigengestichten Meerenberg en Duin en Bosch. Verschillende leden hadden voornamelijk grieven tegen de loouen en werktijden. De loonen van J 11 en 12 moeten tot 12 en 13 minstens verhoog worden, plus vijfjaarlijksche verhoogingen van OU cents per week. De eindverhooging van 2 na tien jaren dienst achtte men zeer gering. Aangedrongen wordt door de meerderheid op de invoering van een werkregeling, die neerkomt op een 9-urigen werkdag (nu 10 en 10'A uur). De commissie van rapport over het voorstel van Ged. Staten omtrent een nieuwe sluis te IJmuiden ad viseert eenparig, dit voorstel aan te nemen. De commissie, in wier handen het voorstel van Ge deputeerde Staten omtrent de subsidie-aanvrage der Noordhollandsche Propaganda-Commissie der iNe- derlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken werd gesteld, heeft met 8 tegen stemmen geadviseerd, het subsidie w e 1 toe te steam De behandeling van het voorstel van Ged. Staten •om afwijzend te beschikken op het verzoek van de N. V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming om subsidie uit de provinciale kas voor 1915, gaf in den boezem der commissie, in wier handen dit voorstel om pni advies was gesteld, aanleiding tot uitvoerige g - tenwisseling. De meerderheid adviseert de gevraagde 3000 voor een jaar toe te staan. MnnnfW. Det commissie uit de Staten, die had te pp ren over de begrooting van 1915, gewaagt met waa- deering van de openstelling van eenige duinwegen onder Bloemendaal, hetgeen men meende te toeschrijven aan de tusschenkomst van Ged. Staten. In verband hiermede werd de wmsc^^d gesproken, dat de duingronden meer a g P gesteld zullen worden ten bate van wanddaars. H lid van Gedeputeerde Staten, dat in de commissie zi ting had, onderschreef ten volle de wen®^ell-£ het publiek van het natuurschoon der duinen dan tot nu toe zou kunnen genieten, doch geldelijke opofferingen, hun terreinen met prikkel draad af te zetten en daardoor voor het publiek on toegankelijk te maken. Gevraagd werd, hoe het stond met de Ijebossching der duinen. Met waardeering werd gesproken over de verdwij- ing van de ontsierende reclameborden en gevraagd werd, of de provincie ook nog een stap verder kon doen door het bevorderen van sierlijker woningbouw, zooals b.v. reeds geschiedt in Laren, waar door het uitzenden van een circulaire reeds betere en fraaiere huizenbouw mogelijk is geworden. Een lid van de commissie, die had te rapporteeren over het voorstel van Ged. Staten om 500 te verlee- nen aan den Bond voor geitenfokvereenigingen in Noord-Holland, deelde mede, dat het in zijn bedoe ling lag in de zitting der Staten een voorstel te doen om dat subsidie te brengen op 1000. Gedeputeerde Staten hadden geadviseerd geen sub sidie meer te geven aan de Varkensfokvereeniging te Hoorn, omdat de fokkers zelf zooveel geld verdienen, dat zij voldoende in staat zijn het zonder subsidie te stellen. In de commissie werd er op gewezen, dat de bijdrage van 0.50 per lid veel te gering is, maar van andere zijde werd betoogd, dat deze vereeniging den financieelen steun van de provincie verdiendt, omdat het haar te doen is om het oder controle brengen van varkens het dat het systematisch fokken van den boer een goede administratie eischt. Met de kleinst mogelijke meerderheid adviseert de commissie mee te gaan met de voordracht van Gede puteerden en dus het subsidie niet te verleenen. dat meer pleegt te gedragen, of liever misdragen, herftvtrsc lende eigenaars genoopt, soms ten kosten van g Gemengd nieuws. Ut triESItN VAN JACOB KWAST. Ue zaugvereenigmg „Jacob Kwast'' te Wognum vierde Z-onclag en neden onder bijzonder groote be langstelling uaar 23-jarig des taan. Voor die belangstelling was alleszins reden, omdat de jubileereude vereeniging, onder leiding van haar hoogst muzikalen irecteur Willem Saai, in binnen- en buitenland reeds zoovele lauweren had behaald, maar ook, omdat ze zooveel deed tot verheffing van den volkszang en ze zoo vele malen optrad in 't belang der lijdende menschheid. We herinneren hierbij aan haar concerten overal m Nederland, maar ook in Duitschland, België, Enge land en Zwitserland gegeven. Verder aan de liefda digheids-concerten voor dé Gezinsverpleging, Lupus- vereeniging, Groene Kruis, voor de vereeniging Ter wille van het Kind, vereeniging tot steun, voor ver pleegden aan gasthuizen, vallende ziekten, Krankzin nigengestichten, voor verwaarloosde kinderen, enz. Maar ook, hoe zij door het ten gehoore brengen van uud-Hollandsclie volkliederen, zoowel ais com posities in de volkstaal van levende meesters en dat op onberispelijke wijze die liederen aan duizenden en duizenden heeft bekend gemaakt. „Jacob Kwast" heeft haar gasten op luisterrijke wij ze ontvangen. Een zeer smaakvol met groen en bloe men versierde feesttent bood plaats voor 4000 perso nen. Óp een keurig versierd podium, waaraan in 't midden het met bloemen omlijste portret van Willem Saai prijkte, hingen verschillende kransen, o. a. aan geboden door het gesticht „Duin en Bosch" te Castri- cum, „Bethesia Saripta" te Haarlem, Vereeniging voor Wijkverpleging in de classis Hoorn. Ook waren tal van bloemstukken aangeboden. Nadat het fanfarecorps „West-Frisia" van Twisk een nummer had uitgevoerd, werd het openingswoord gesproken door den heer Commandeur, burgemeester van Wognum, voorzitter van het Eere-Comité. Deze herinnerde daarbij aan het onderwijs van meester Jacob Kwast en hoe diens streven was het zangonderwijs op de openbare school zoo hoog mo gelijk op te voeren. Jacob Kwast legde den grondslag van het muzikale gevoel der Wognummers en geen wonder dan ook dat de jubileerende vereeniging diens naam koos, toen ze zich een naam moest kiezen. Spreker wenschte directeur en leden hartelijk geluk met hun 25-jarig feest. Hierna werd het woord gevoerd door den heer U. C. van Balen Blanken te Spanbroek, die de vele ver diensten der zangvereeniging in het licht stdde Spreker overhandigde namens het Eere-Comite een zilveren lauwerkrans en een eerekruis. Ten slotte sprak ds. Vlieg te Hauwert, namens het Hoofdbestuur van de Gezinsverpleging in de classis Hoorn. Hij overhandigde den directeur een krans Om half twee ving ten aanhoore van ongeveer 4000 bezoekers het concours van plattelandsche gemengde zangverenigingen aan. In de tweede afdeeling traden op: Gemengd Koor te Zuid-Scharwoude, Kolhorn te Kolhorn, C rescendo te De Rijp. Zang en Vriendschap te Landsmeer, Oost woud te Oostwoud, Oefening baart Kunst te Andijk, Amstels Zangkoor te Uithoorn, en Zanglust te Berk hout. ,\ls jury traden op de heeren Dr. L. A. Dokkum te Sneek, H. J. den Hertog te Amsterdam en Willem Saai te Wognum, directeur van Jacob Kwast". In deze afdeeling werd veel goeds geboden en over het algemeen zongen de koren liederen, liggende in het kunnen der leden. De volgende prijzen werden toegekend: le pr. ver guld zilveren medaille en 50 benevens als eerepnjs de groote zilveren medaille van Prins Hendrik, de vereeniging te Kolhorn, dir. de heer K. Dikstaal, die zonk „in Mei" en „Lindeboom". Toegekend met 2—1 stem 2e pr. zilv. med. en 25 met alg. st. toegekend aan de vereeniging Oostwoud, dir. de heer C. Koo- men, die zong „Ontwaakt, „Loopt Herders dezen nacht" en „Barcarola". 3e pr. zilv. med. en 10 toegekend met 2 tegen stem aan Zanglust te Berkhout, directeur de heer J. Stroomberg, die zong „Morgenhymne" en „Wiege liedje". 4e pr. zilv. med. met 2 tegen 1 stem toegekend aan Amstels Zangkoor, dir. de heer H. R. Huisman, die zong „Een nieuw lied van een meisje en een schip per" en „Woudgedachten". 5e pr. bronzen med. met 2 tegen 1 stem toegekend aan Zuid-Scharwoude, dir. de heer J. Schrijver, zong „Morgenlied" en „Dankt nu den Heer". Inmiddels waren de Commissaris der Koningin in Noord-Holland en zijn gemalin in de feesttent aange komen en met het „Wilhelmus" begroet. Nadat alle koren der 2e afdeeling hadden gezongen sprak de heer van Balen Blanken nog een kort woord en deelde mede, dat „Jacob Kwast" ter eere van de hooge gasten zich zou laten hooren. 't Was het beste wat men Z. Exc. kon aanbieden. „Jacob Kwast" zong daarna met veel wijding „Kerstnacht". De Commissaris der Koningin compli inenteerde den directeur en zijn koor voor de schoone vertolking. De heer J. Winkel, Dijkgraaf der Vier Noorder Koggen, sprak vervolgens zijn groote ingenomenheic uit over het bezoek van den heer en mevrouw Van Leeuwen, 't Was „Jacob Kwast" een groote eer hen op dit feest te zien. Met een driewerf heil eindigde spreker, waarna allen met groot enthousiasme het „Wilhelmus" staande zongen. De Commissaris dankte allen voor de buitengewoon vriendelijke ontvangst, daarbij „Jacob Kwast" geluk wenschende met haar feest. van de Houdt die vereeniging in eere, zei spreker, dit is het beste, dat ik u kan toewenscheo. Vervolgens vereenigden feestcommissie, eere-comité en genoodigden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd, lat van speechen getuigden van de groote waardeering voor de vereeniging ,Jacob Kwast" en haar directeur, den heer Saai. De heer Van Balen Blanken opende de lange rij van speechen met het inzetten van een dronk op de leden van het Koninklijk Huis. Een telegram van hulde werd aan H. M. de Koningin verzonden. Staande werd het „Wilhelmus" gezongen. Inmiddels werd om half 6 door de vereeniging „West-Frisia" van Twisk, dir. de heer Koolhaas, een uitstekend geslaagd concert gegeven. Om 7 uur ving het concours der eerste afdeeling aan. Hieraan namen deel: Ons Genoegen te Assen- delft, Vox Humana te Santpoort, St Caecilia te Vel- sen, Oefening kweekt Kunst te Nieuwendam, Crescen do te Noord-Scharwoude, Apollo te Wieringerwaard, J. S. Bach te Watergraafsmeer, Oefening baart Kunst te Sappemeer, Concordia te Westzaan en Frysk Sjong- koor te Gorredijk. De jury stond voor een lastige taak, want er is bij na zonder uitzondering uitstekend werk gegeven. Vooral omdat geen verplicht nummer was opgegeven, was de beoordeeling jseer moeilijk. Bij de stemming der jury bleek dan ook, dat de drie leden verschilden in de toekenning van den lsten prijs. De punten zijn daarna opgeteld en de eerste prijs toegekend aan dat koor, dat zoo de meeste punten behaalde. Voor 2en en 3en prijs is daarna geloot, omdat zij na de telling gelijk aantal punten hadden. De uitslag was: le prijs verg. zilv. med. en 100 benevens zilv. med. van de Koningin-Moeder, toegekend aan Santpoort, dir. de heer J. G. Eisner, dat zong „Avondvrede" en „der Greis". 2e pr. zilv. med. en 50 aan Noord-Scharwoüde, dir. de heer W» Dorsman, dat zong „Lentezang" 3e pr. zilv. med. en 25 Concordia te Westzaan, dir. de heer P. v. d. Rovaart, dat zong „Salve Regina" en Een nieuw lied van een meisje en een schipper 4e pr. zilv. med. (alg. st.) Ons Genoegen te Asse- delft, dir. de heer Jan Zwart, dat zong „Hoe leit dit kindeken" en „de Ruyter". 5e pr. br. med. St. Cecilia, te Velsen, dir. de heer Anton Smit, dat zong „Woudzang" en „Super Flumi- na Babylonis". i Aan den eerewedstrijd namen deel: Kolhorn „Lin deboom", Santpoort „der Greis", Noord-Scharwoude „Lentezang", Oostwoud „Barcarola", en Westzaan „Salve Regina". De uislag was: le pr. gr. zilv. lauwerkrans en zilv. med. Koningin met 2 tegen 1 st. Santpoort. 2e pr. verg. zilv. med. met 2 tegen 1 stem Noord- Scharwoude. In deze eere-wedstrijd was de heer K. Hule van Hoorn opgetreden als jurylid in plaats van den heei Hertog. Hiermede was dezen concertdag afgeloopen. Zeer velen bleven echter nog geruimen tijd op 't electrisch verlichte feestterrein, of namen deel aan het bal, gege ven in de fantastisch electrisch verlichte feesttent. Deze eerste feestdag is èn door het heerlijke weder èn door het groote enthousiasme waarmede men het feest van „Jacob Kwast" vierde, in alle opzichten ge slaagd. Heden (Maandag) werden de feesten voortgezet met een wedstrijd in ringrijden en een concours-hip pique. DE TRAMSTAKING TE DEN HAAG. Zaterdagavond was het in Den Haag volkomen kalm, ook de dag van gisteren verliep heel rustig. hi verband met het door de directie der H. 1. M. vastgestelde feit, dat het ophalen van werkwilligen in auto's onder politiegeleide hoe langer hoe bezwaar- ker wordt en tal van klachten van 't werkwillige per soneel daarover bij haar inkomen, heeft de directie Zaterdag aan de autoriteiten aangevraagd de auto's voortaan te doen begeleiden ook door marechaussees. De directie der H. T. M. deelt mede, dat het ver schillende geldzendingen ontvangen heeft ter verdee ling onder het in dienst gebleven personeel. Zaterdag heeft in het gebouw van den R. K. Volks bond de uitkeering van steun plaats gehal. De bijdragen van de vakvereenigingen zullen eerst de volgende week inkomen. Van particulieren alleen is thans reeds 8000 ontvangen. Verschillende perso nen hebben wekelijksche bijdragen van 10 en 25 toegezegd. Aan de gehuwden werd uitbetaald 10 en 0.25 voor elk kind, aan ongehuwden 6. Een groot aan tal weigerde echter steun te aanvaarden. Woensdag zal er nog een extra-uitkeering plaats hebben. Van de „Volharding" is een bijdrage van 200 ontvangen. De afdeeling Den Haag van de Neder landsche Ver eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft uit de kas voor de stakers 1000 uitgetrokken en de R K. vereniging St. Rafaël heeft 2500 beschikbaar gesteld. In de vergadering van den raad van beheer der H. T. M. is Zaterdag besloten al het Duitsche personeel terug te zenden, aangezien de Maatschappij op het oogenblik voldoende personeel bezit, waarop zij re kenen kan om een beperkten dienst gaande te houden. De directie van de H. T. M. heeft aan hen, die bij haar aan het werk gebleven zijn, een gratificatie uitge keerd van 50. Bovendien is het loon van de contro leurs blijvend met 2 per week verhoogd. De afdeeling den Haag van de Tucht-Unie ver zoekt in een adres een loonregeling te bevorderen, die onafhankelijk is van fooien en met een verbod van het aannemen hiervan gepaard gaat. KNOEIERIJEN MET SPOORKAARTJES. Het was al sedert eenigen tijd bij de Haagsche poli tie bekend, dat zekere personen, een soort flesschen trekkers, aan spoorkaartjes wisten te komen die, door het in de drukte niet te controleeren van de reizigers in den trein, dienen konden om, op den dag der afgif te aan het station der H. IJ. S. M. te Amsterdam, er, nadat de reis naar Den Haag was afgelegd, nogmaals een spoorreisje Amsterdam—'s- Gravenhage mede te maken. De kaartjes die alleen het dagstempel van het kantoor van afgifte droegen en dus niet het knip-tee- ken, dat de treinconducteur er onderweg in behoorde aan te brengen als er controle zou geschied zijn, wer den bij aankomst van den reiziger in Den Haag wèl ingenomen door de controle bij den uitgang, maar dan niet, zooals plicht was, later ingeleverd bij de administratie doch door een klaarblijkelijk medeplich tig controleur, verstrekt aan in het complot zijnde personen, die ze voor lagen prijs wisten kwijt te ra ken aan reizigers met een niet al te nauw geweten pen die met een der eerstvolgende treinen naar Amster dam gingen met de bedoeling nog denzelfden dag of avond naar Den Haag terug te keeren. Den volgenden dag zou natuurlijk met het kaartje als dragende een ander dagstempel niets meer zijn uit te voeren. Niets was gemakkelijker om met het frauduleuze kaartje we der de terugreis naar Den Haag te maken, want had de bezitter te Amsterdam zijn zaken verricht, dan kocht hij eenvoudig aan het station aldaar een perron kaartje en eenmaal aangeland op het perron van ver trek naar Den Haag, stapte hij gemoedelijk in den trein en reisde voor een koopje terug op het kaartje, dat hij 's morgens voor vertrek uit Dfcn Haag van de sjacheraars gekocht had. Gisteren is door de Haagsche politie een der lieden, die op deze wijze op het stationsplein te 's-Gravenha- ge de kaartjes in handen wist te spelen van naar Am sterdam reizende personen, gearresteerd. Het is zekere V. L. te 's-Gravenhage, wonende in de Boekhorststraat. In verder verband met deze zaak is gisteren ook aangehouden de controleur der H. IJ. S. M., werk zaam aan het station te 's-Gravenhage, Van der L., die bekend heeft, de frauduleuze handelingen te heb ben gepleegd. Er moeten nog andere controleurs in deze zaak be trokken zijn. DE NOORSCHE REIS VAN PRINS HENDRIK. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden is na een kort oponthoud te Moskou te 's-Gravenhage terugge keerd en heeft Zaterdagmiddag aan boord van den kruiser „Zeeland" de terugreis naar Nederland aan vaard. OVERSTE THOMSON. Mevrouw de weduwe Thomson heeft van den Ko ning van Montenegro voor haar overleden echtgenoot het kruis in de orde van Danilo ontvangen, met een begeleidenden brief van den Koning, waarin deze hul de brengt aan de nagedachtenis van den gesneuvelden overste. DE STAKING AAN DE PLANTENBOTER- FABRIEK. Zaterdag is een afvaardiging van de stakende werk lieden aan de Plantenboterfabriek te Am sterdam aan de directie komen mededeelen, dat deze bereid waren heden weer aan het werk te gaan op de bekende, door de directie gestelde voorwaarden. Deze heeft daarop te kennen gegeven geen rancunemaatregelen te zullen nemen, maar te blijven bij haar standpunt van niet-erkenning van de bestaande organisatie. Wel wil zij eventueele grieven bespreken met een met haar medewerking op te richten nieuwe organisaties van het personeel, en over de grieven, waarover dit conflict geloopen heeft onderhandelen met een commissie uit het werkvolk. Hiermede is genoegen genomen, zoodat heden 't werk hervat werd. IJSBOND „HOLLANDS NOORDERKWARTIER". Op een daartoe gedaan verzoek namens den IJ. H. N. heeft de heer mr. dr. W. F. van Leeuwen, Commis saris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, bij schrijven van 13 Juli dezes, bericht, dat hij het Be schermheerschap over den Ijsbond „Hollands Noor derkwartier" aanvaardt. VOLKSHUISVESTING TE ZAANDAM. Bij Kon. Besluit is een voorschot verleend aan de gemeente Zaandam van ten hoogste 268.000, ten einde haar in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de Woningbouwvereeniging „Zaandams Volkshuisvesting", ten behoeve van den bouw van 124 arbeiderswoningen op van de gemeen te in erfpacht te verkrijgen terreinen. KORTE BERICHTEN. Het Haagsche comité voor de pestbestrijding heeft een bedrag van 20.300 bijeengebracht. Het Belgische spoorwegdepartement heeft den aanleg van een nieuwe lijn tusschen België en Neder land in studie genomen. De heer J. van der Laan, gemeente-secretaris van Sneek, heeft thans als zoodanig eervol ontslag aange- vraagd. De losse werkman J. S., die Donderdagmiddag in de Kalkoenstraat in Den Haag zijn vrouw met een paar revolverschoten van het leven heeft beroofd, heeft een volledige bekentenis afgelegd. De 18-jarige boerenknecht S. K. te Nijehome is gisteravond bij het baden in de rivier de Linde ver dronken. Een commissie uit alle onderwijzersverenigin gen te Haarlem voor het houden van een enquete ten aanzien van het bioscoopbezoek, acht het vaststellen van een verordening gewenscht. STADSNIEUWS. GtMttNlLLlJK WtKKLuüZENTÜNDS. in nel tnans verscnenen jaarverslag van het Ge meentelijk werkloozenfonds te Alkmaar over het boek jaar 1 juni 1913 tot en met ultimo Mei 1914, wordt allereerst een woord van waardeering gewijd aan de uagedacütenis van den heer Uitenbosch, in wiens piaais door B. en W. werd benoemd de heer W. J. öcüepper. Van de vijf vereeuigingen welke hiertoe aanvraag deden, konden er vier worden toegelaten, in behande ling oieei de aanvraag van de afd. Alkmaar van den Algeineenen Nederl. Metaalbewerkersbond. Melding wordt gemaakt van een geschil over een voorgeschoten bijslag ad 2.5Ü, gedaan door de R.K. Timmerliedenvereeniging „St. Joseph", aan een lid, dat in den zin van de op dat oogenblik vigeerende verordening niet als „arbeider" werkzaam was ge weest, maar had gearbeid aan door hem aangenomen werk. Het bestuur der betrokken vereeniging werd uitgeuoodigd voor een samenspreking, maar liet, on der dankbetuiging voor de betoonde welwillendheid, weten, dat de kwestie door de vereeniging zonder res titutie van de 2.50 als afgedaan zou worden be schouwd. Aanvragen tot het verstrekken van reisgeld kwamen niet in. Onvrijwillige werkloosheid viel sporadisch te constateeren. Met het oog op den geringen weerstand dien de werkloozenkas nog vermag te bieden, besloot de af deeling Alkmaar van den Nederl. Schildersgezellen- bond het doen van uitkeeringen te bepalen tot de maanden December en Januari. Waar de contributies aan de vereenigingen niet al tijd geregeld worden ontvangen, kan de controle daarop slechts bij benadering geschieden. In het geheel zijn thans aangesloten 8 gen, met te zamen 216 leden, die voor de van gemeentelijken bijslag in aanmerking men. Uitgekeerd werd totaal 109, n.l. aan 8 personen der Timmerliedenvereeniging voor totaal 112 dagen werkloosheid, aan 3 voor 18 dagen van de-R. K. Tim merliedenvereeniging „St. Joseph", aan 3 voor 61 da gen van de afd. Alkmaar van den Nederl. Schildeis gezellenbond, aan 2 voor 27 dagen van de kalk- en steenbewerkersvereeniging „St. Marinus", in he ge heel dus aan 16 personen gedurende 218 dagen. Door de betrokken vereenigingen werd aan de werkloozen- kassen onderscheidenlijk uitgekeerd 62, J 2U,oU, 30.50 en 25.50 of totaal 138.30. Met de bijdrage van de gemeente al 250 beliep hel saldo, dat aan het begin van het boekjaar J 850.9U be droeg, aan het einde 1016.26. G YMN ASTIEKFEEST De Turnbond „Alkmaar en omstreken" hield giste ren wederom een tumdag op het bij uitstek daarvoor geschikte terrein, aan de Zandersloot. Kwart voor drie arriveerden de ongeveer 200 turners en turnsters op het terrein, na vanaf het Doelenveld een optocht te hebben gemaakt door de stad. Onderweg natuurlijk veel belangstelling. Het aantal toeschouwers op he terrein viel ons mee. In de tribune waren een grool aantal genoodigden aanwezig, waaronder wij o. m. vereenigm- toekenning kunnen ko- aan ioi nu iuc *.uu wijze, waarop het publiek zich in de vi-rscliil- „Motet". a. x W7 i

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2