DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dtner en iionMlkMut 1UÉ MPUlt Luie Automobielen le li, Adres: JAC. MET. No. 171 Honderd en zestiende Jaargang. 1914 W O E If S 1) A G 22 J U LI. Donderdag 23 Juli van 5 tot 9 Dit nniumer bestaat alt S bladen. ALKMAAR, 22 Juli. De tweede dag van het proces-madame Caillaux. De juryleden, die in de zaal, waar de auto-bandie ten, mevrouw Steinheil, Therese Humbert en zooveel andere beroemde beklaagden terecht gestaan hebben, zullen rechtspreken, hebben gezworen dat zij dit zouden doen zonder haat, zonder nevenoverwegingen. Hoe zij zich echter zullen kunnen onttrekken aan politieke en andere invloeden is ons eenvoudig een raadsel. De Parijsche bladen toch behandelen dit moordproces als een politiek proces en de terechtzit tingen als Kamerzittingen. Zij leggen in hun arti kelen denzelfden partijdigen maatstaf aan als bij po litieke onderwerpen. Al naar mate zij voor of tegen den heer Caillaux zijn, juichen zij de verklaringen van de beklaagde toe of keuren ze af. De Figaro is het natuurlijk het ergst van allen. Het blad, dat de smakeloosheid had het verslag te laten schrijven door Leo Claretie, den vrocgeren echtgenoot van mevrouw Caillaux, zegt o.a. dat de beklaagde af en toe een boekje raadpleegt, hetwelk zeker „een gids voor moordenaars" is, dat de president voortdurend van „mevrouw" spreekt en niet van beklaagde, omdat, wanneer men een paar maanden te voren naast een vrouw aan tafel heeft gezeten en verwachten mag na eenige dagen weer naast haar te zitten, er uitdruk kingen zijn, gevaarlijk om te gebruiken 1 Over ge tuige Caillaux heet het: „Wij zagen het van woede vertrokken gezicht met de onbeteekenende en toch schrik inboezemende uitdrukking. Caillaux is de belichaming van de gewetenlooze stoutmoedigheid." Over de beklaagde wordt o.m. gezegd: „Haar heele gelaat toont de teleurstelling eener eergierige, het ploertige van een vrouw uit de provincie, die haar maatschappelijken stand verloren heeft en daarover ontroostbaar is. Zij gedraagt zich als de verbitterde echtgenoote van een dorpsnotarisje, wier heer en ge bieder geen uitnoodiging van den kasteelbewoner heeft gekregen. Dan verder: „Echte tranen vergieten schijnt deze vrouw niet te kunnen. Terwijl zij van haar eenige dochter spreekt, schijnt zij te vergeten, dat er twee weeskinderen zijn, die het verlies van haar be minden vader, Oaston Calmette, betreuren. Het woord „trouw" komt in haar woordenboek niet voor." Wij zullen het blad niet verder citeeren. Het boven staande is reeds voldoende om hartgrondig te doen instemmen met de verklaring der Aurore, dat de po litieke strijd nu ook reeds de rechtzaal binnen dringt. Teneinde den lezer goed op de hoogte te houden van den loop van het geding willen we er nog even aan herinneren, dat mevrouw Caillaux heeft ver klaard, dat haar tweede huwelijk volmaakt gelukkig was: „Ik had alles en ik heb alles en was ons huwe lijk niet door gelaster vergiftigd geworden, dan zou dit het reinste geluk zijn geweest." En verder heeft zij verklaard, dat de paar honderd scheldartikelen van Calmette haar hebben doen besluiten haar man te wreken. Zij heeft verteld, hoe zij besloot schan daal te maken, hoe ze naar een wapenhandelaar is gegaan en vandaar naar de Figaro, hoe ze geschoten heeft, omdat ze niet meer terug kon en ze zich niet belachelijk wilde maken. Gisteren werden allereerst verschillende employé's en redacteuren van de Figaro gehoord, wier verkla ringen hierin overeenstemden, dat mevouw Caillaux na het bedrijven van haar daad volkomen kalm was. Hierna werd de heer Caillahx die buiten de rechtzaal voortdurend door inspecteurs van den vei ligheidsdienst wordt geleid gehoord. Van zijn huwelijk met beklaagde zeide hij o. m.: Ze was de gezellin van mijn hoofd en mijn hart. Het is al het vuil der Figaro, hetwelk haar geest in verwarring heeft gebracht." „Ik beschuldig mij er zelf van," zoo ging de ge tuige voort, „de uitdrukking (ik zal Calmette op zijn gezicht slaan) gebezigd te hebben en mij niet vol doende rekenschap gegeven te hebben, welke uitwer king zij op mijne vrouw moest hebben. Ik beschuldig mijzelf verder nog, dat ik door de drukte en het vele werk, dat mijn ambtsbezigheden mij steeds gaven, niet voldoende gelet heb op den toestand, waarin mijn vrouw verkeerde en mij geen rekenschap gegeven heb van de verwoestingen, die de campagne van Calmet te in haar gemoed maakte en van de klimmende emo ties, waarin zij geraakte door de verwoede aanvallen tegen mij. Indien ik wat oplettender geweest was, zou ik zeker ook dat woord van: „Calmette op zijn gezicht slaan" niet gebezigd hebben, maar ik zou integendeel er op uit geweest zijn, haar zooveel mo gelijk te kalmeeren. Ik beschuldig mij er dus van, mij geen rekenschap gegeven te hebben van al het leed, dat mijne vrouw reed3 sedert geruimen tijd had uitgestaan." Ten opzichte van hetgeen hem tenlaste gelegd werd zeide de oud-minister, dat hij bij den dood van zijn vader 600.000 gulden had geërfd, op het oogenblik is zijn fortuin niets grooter. „Calmette heeft 13 mil- lioen nagelaten, ik wil niet nagaan hoe hij daaraan gekomen is." Een redacteur van de Figaro, Latzarus geheeten, had in de instructie gesproken over de afschriften van diplomatieke documenten, die den heer Caillaux In een zeer kwaad licht zouden stellen. De heer Calmette had ze in zijn bezit gehad, doch uit vader landsliefde niet gepubliceerd. „Ik ben bereid," zeide de heer Caillaux gisteren, „ze hier openlijk te bespreken, indien iemand de ver antwoordelijkheid op zich neemt, er mee aan te ko men. Ik Iaat hem natuurlijk de verantwoordelijkheid, maar dat insinueeren omtrent die documenten moet uit zijn. De bewering, dat men ze niet wil publicee- ren uit vaderlandsliefde, om op die wijze te trachten, mijn vaderlandsliefde aan te tasten, dat gaat niet langer aan." En de verdediger rnr. Labor! zeide heftig: „Er zweeft over dit alles een atmosfeer van onzekerheid en dubbelzinnigheid, die niet te dulden is. In het par lement neemt men daar misschien genoegen mee, maar hier kan dat niet. Ce president van de Repu bliek heeft die documenten zeker aan den minister van buitenlandsche zaken overgedragen, de tegen woordige regeering heeft die dus. Welnu, wij willen en moeten een uitlegging hebben. Het zijn stukken die gevonden zijn in een portefeuille van het slacht offer van dit drama. Die stukken kunnen niet ach tergehouden worden, of althans kan men er geen twijfel omtrent laten bestaan. Ik vraag dus aan den procureur-generaal, die hier de openbare macht, dat is de regeering, vertegenwoordigt, dat hij een uitleg ging zal geven of van de regeering zal verkrijgen. Wij moeten van de regeering zooal niet de stukken, dan toch een verklaring hebben, of deze stukken al of niet de eer en de vaderlandsliefde van den heer Caillaux aantasten." De heer Caillaux riep uit: „Ik doe met aandrang hetzelfde verzoek aan den procureur-generaal." Er ontstond opschudding, de zitting werd ge schorst, nadat mr. Labori had verzekerd, dat wanneer deze zaak niet door de regeering werd opgehelderd, hij geen pleidooi wenschte te houden. Ziedaar het verloop van den tweeden dag. BINNENLAND. H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin begaf zich gistermiddag met den trein van 3 uur 14 min. naar Ruurlo ten einde van daar uit per auto naar Eibergen te rijden, waar H. M. een bezoek bracht aan de Nedcrlandsche fa briek van leder en drijfriemen, voorheen Gebroeders Prakke. Van Eibergen reed H. M. over Groenlo, Winterswijk, Aalten, Varseveld, Terborg en Does burg naar Het Loo terug. Behalve door een klein gevolg wordt H. M. op de zen tocht vergezeld door den commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland, jhr. Van Citters. PROV. STATEN. In de gisteren gehouden zitting van de Prov. Sta ten dezer provincie kwam aan de orde de vaststelling van een algemeen reglement op het bestuur van de provinciale krankzinnigengestichten Meerenberg en Duinenbosch. Een uitvoerig debat ontspon zich over artikel 15. I. De bezoldiging en verdere arbeidsvoorwaar- der van het personeel beneden den rang van hoofd ambtenaar worden door de commissie van bestuur geregeld onder goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten. 2. Behoudens bijzondere omstandigheden wordt daarbij het volgende in acht genomen volwassen werklieden zullen een loon genieten van ten minste 11 's weeks; volwassen vaklieden id. ƒ12; gediplomeerde verplegers id. 14; gehuwde ge diplomeerde verplegers id. 16; allen met inbegrip van emolumenten. 3. Bij periodieke verhooging wordt het loon om de twee jaren verhoogd met twin tig ten honderd van het verschil tusschen de laagste en de hoogste wedde. 4. De werktijd wordt nor maal gesteld op niet meer dan zestig uren per week, verdeeld over niet meer dan zes dagen. ijVolgens den heer Gerhard leverde dit artikel een groote teleurstelling op. Tal van moties en amendementen werden erop in gediend. Bij motie wenschte de heer Gerhard c.s. bij artikel 14 aan Gedeputeerde Staten op te dragen een alge- meene regeling te treffen over de verhouding te be rekenen geldswaarde der emolumenten tot de loouen en de bedragen der geldloonen, die boven die emolu menten zullen worden genoten over het minimum be drag der maximum loonen over de regeling van de werkuren en rusttijden, over de bijzondere berekening voor overuren en werk op rustdagen, over de rege ling der vacanties en buitengewone verloven, met kost geld en toeslag op het loon en een regeling van loo nen bij andere dan bij aanstelling opgelegden arbeid, en eindelijk bepalingen bij ziekte en overlijden ook voor uitwonenden. Verder stelden die heeren voor de aanvangssalarissen niet te bepalen op 11 en 12 doch op 12 en 13 en verder de periodieke loons- verhoogingeu te stellen op minstens 60 ets. per week, tenminste vijf jaar achtereen, telkens na een jaar. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Ketelaar lichtte de wordingsgeschiedenis van artikel 14 toe. Wat tot nu toe werd uitgevoerd voor het personeel aan de beide gestichten kost 175.000 per jaar en zal, wanneer de huisvesting enz. is herzien bij elkaar een half miljoen kosten, waarvan de rente en aflos sing zullen moeten worden betaald. Tegen de motie- Gerhard c,s. zouden Gedeputeerde Staten allicht geen bezwaar hebben, als daarin alleen kon gelezen worden een verzoek en niet een bevel. Hij bestreed de amendementen tot loonsverhooging en de perio dieke verhoogingen, omdat absoluut niet was te be rekenen, wat de geldelijke gevolgen daarvan zullen zijn. De heer Gerhard was van oordeel, dat Gedepu teerde Staten over de kosten wel mededeelingen had den kunnen doen en beklaagde zich over te weinig toelichting. De vorige spr. wees dit terug. De motie werd verworpen met 41 tegen 26 stemmen en het eer ste amendement loonsverhooging tot 12 en 13 werd verworpen met 40 tegen 27 stemmen. Het ge- heele artikel werd hierop aangenomen. Na het vaststellen van verdere artikelen en het aannemen van eenige wijzigingen werd het heele re glement vastgesteld. Aan de N. V. Texels Eigen Stoombootonderneming werd voor één jaar 3000 subsidie verleend. Aangenomen werden de subsidievoorstellen in zake de openbare leeszalen en bibliotheken te Helder en Naarden-Bussum. Ged. Staten hadden afwijzend geadviseerd op het verzoek der N.-H Propagandacommissie der Ned. Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende Dranken en van de provinciale commissie om subsi die. De heer Zwart c.s. stelden voor 500 subsidie te geven. Na discussie werd dit voorstel aangenomen met 34 tegen 26 stemmen. In afwijking met het aivrfjzende praeadvies van Ged. Staten stelde de heer Zwart voor 250 subsidie te verkenen aan de propaganda-commissie van Noord-Hoilaod van den Alg. Ned. Geheelonthou ders-Bond. Met 39 tegen 22 stemmen werd besloten de subüidie te verleenen. Goedgekeurd werden de voorstellen van Ged. Sta ten inzake subsidieering dei proeftuinen te Aven- horn en Grootebroek en de subsidieering van de Rijkslandnouwpioeivelden in Noord-Holland. Het voorstel-Dekker om 500 subsidie te geven aan de Noordhollandschc Varkcnsfokvereemging werd verworpen met 31 tegen 14 stemmen. Den Prov. Bond van geitenfokvereenigingen werd 500 subsidie toegekend. PESTBESTRiJDING OP JAVA. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld is bij de Rcgeering van den Gouverneur-Generaal van Ned.-lndië bericht ontvangen dat, alhoewel de aan vankelijk aangevraagde twintig artsen voor de pest- bestrijding zijn aangenomen, uitzending van nog tien artsen wenscnelijk is. Aan verzoeken van artsen om uitzending naar Ln- dië ten dienste van de pestbestrijding kap dusalsnog worden voldaan. ONZE OFFICIEREN IN ALBANI6. Bij de familie van kap. Sonne te Apeldoorn is be richt ontvangen dat majoor Snellen en kap. Door man met ziekteverlof uit Albanië naar Nederland willen terugkeeren. RENTE-COMMISSIE. Staatscourant No. 169 bevat een Kon. besluit, waar bij aan den heer G. Klomp te Arnhem, op zijn verzoek eervol ontslag wordt verleend als lid der rente-com missie te Alkmaar (3) en benoemd tot lid dier rmte- commissie de heer J. A. Verder, secretaris der gemeen te Castricum, wonende aldaar. Gemengd nieuws. EEN VERGADERING ZONDER LEDEN. Maandagavond zou te Wieringerwaard vergadering zijn van het Ziekenfonds, doch alleen de dokter was present, terwijl nog 3 leden buiten stonden te wach ten op hen, die niet kwamen. Naar men aan de Sch. Crt. mededeelde, moest er o. ;m. een afgevaardigde worden benoemd voor de alge meene vergadering te Alkmaar. Na een half uur waeb- tens is ook de dokter maar weer vertrokken. KNOEIEN MET POSTZEGELS. Voor de rechtbank te Middelburg heeft gisteren te recht gestaan een vrouw uit 's-Heerenbroek, die be kende aan haar vriendin te Middelburg een brief te hebben gezonden, waarop zij twee postzegels van 2V2 tem plakte, de een*, postzegel was een gebruikte, waarop zij getracht had met een schaar het oude stem pel uit te krabben, terwijl de andere postzegel uit twee deelen bestond van verschillende postzegels, vol gens haar zeggen nieuwe. De beide deskundigen, de directeur van het postkan toor en een commies der posterijen, verklaarden aan het gebruik van een raderstempel te kunnen zien dat de postzegel een stempel bevatte, dat niet te 's-Hee- renhoek kon zijn aangebracht, terwijl zij niet kunnen verklaren of de beide bedoelde halve postzegels van oude of van nieuwe postzegels zijn. Het O. M. eischte 20 boete, subsidiair 20 dagen hechtenis. DOOR EEN SIGARET IN BRAND GERAAKT. Gisternacht te ongeveer twee uur, toen de adjunct inspecteur van politie Van den Hoorn te Leiden met een agent de ronde deed, bemerkten zij, dat in de Van der Werffstraat een jongmensch in lichtelaaie stond. Terstond snelden zij hem te hulp en rukten hem de brandende kleeren van het lijf. Onder hevige pijnen en met ernstige brandwonden bedekt werd het jongmensch,, dat later bleek te zijn de 18-jarige G. J. van Nieuwendijk, naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Daar verklaarde hij later, dat hij was be last met het toezicht op een schuitje, dat in de Mare lag, en dat hij, terwijl hij een sigaret rookte, in slaap is geraakt, waarbij de sigaret hem vermoedelijk uit den mond is gevallen, waardoor de kleeren in brand zijn geraakt. DE HAAGSCHE CHAUFFEURS. Vannacht zal te 's-Gravenhage vanwege den Bond van Transportarbeiders een vergadering worden ge houden van chauffeurs, waarin behandeld zullen wor den de arbeidsvoorwaarden der chauffeurs en de sta king van het trampersoneel, in verband met het ver voerwezen in deze stad op het oogenblik. DE GEMEENTE-ARCHITECT VAN VELSEN. T en gemeentehuize van Velsen hield de Raad van Beroep voor de gemeente-ambtenaren zijn derde zit ting ter onderzoek van de zaak Hartmans, den ge schorsten gemeente-architect. Gehoord werden de beide wethouders, de heeren Vermeulen en Handgraaf, die verklaringen aflegden, naar aanleiding van de uit 9 punten bestaande acte van beschuldiging, waarom zij den heer Hartmans aan den Raad voor ontslag voordroegen. Beiden wa ren van meening, dat de heer Hartmans niet kon worden gehandhaafd. De heer R. de Boer, rappor teur van de Raadscommissie, die een onderzoek naar de administratie instelde, bleef bij zijn gevoelen van vermoedelijke fraude. Deze noemde het verweer schrift van den architect grenzeloos brutaal en leu genachtig. Gehoord werden nog de boekhouder Schoolemans en de heer Lodder, die in 1913 de ad ministratie van het gemeentelijk bouwbureau in richtte. Diens voorschriften werden niet opgevolgd. De heer Lodder zeide den indruk te hebben, dat on kunde, onbekwaamheid de oorzaak was van deze zaak. PARTICULIERE HAVENAANLEG ONDER PERNIS. De maatschappij Rotterdam-West had, ten einde over te kunnen gaan tot den door haar voorgenomen aanleg van een haven op haar terrein tusschen de grens van Rotterdam nabij de Waalhaven, en de ha ven van Pernis, nog noodig de vergunning van den Minister van Waterstaat tot doorgraving van een stuk grond, dat de uitmonding vormt van de gepro testeerde haven, en dat de maatschappij in erfpacht heeft van het rijk. Die vergunning, welke de maatschappij in het begin van 1912 heeft aangevraagd, is haar thans door den Gewone consumptlepryzen. Toegang Try. Minister verleend, meldt de „N. Rolt Crt." Volgens de overeenkomst, tusschen de maatschappij en de gemeente Pemis gesloten, zou dus nu de eerste, wil zij de gestorte waarborgsom van 100.000 niet verbeuren, zorg moeten dragen, o. m. dat binnen een jaar na den dag op welken de vergunning is verleend, een verharde rijweg is aangelegd, die de bebouwde kom van de gemeente met haar terreinen verbindt; dat binnen twee jaar een aanvang is gemaakt met het gra ven van de haven, en dat deze binnen drie jaren zoo ver gereed is en voorzien van steigers en palen, dat zij behoorlijk ruimte biedt voor berging van op zijn minst zes zeeschepen. Mede zal de maatschappij dan zorg hebben te dragen voor verlichting, politietoe zicht, voorzieningen voor brandgevaar, drinkwater, rioleering, sanitair toezicht enz. enz. NED. BOND VAN VAKVEREENIGINGEN. In de gisteren voortgezette alg. vergadering werd een resolutie aangenomen met betrekking tot de ver zekering tegen werkloosheid, waarin het tot stand komen van een rijksregeling van de verzekering te gen werkloosheid noodzakelijk werd geacht. De Algemeene Vergadering beschouwt als voor waarden voor eene doeltreffende werking der rijksre geling: ten eerste, dat de bijdragen van Rijk (en gemeen- tefl) dd werkloosheidskassen in alle bedrijven moeten in staat stellen, zonder overmatige contributies te hef fen, zoowel bij goede als slechte conjunctuur'behoor lijke uitkeeringen te verstrekken gedurende een rui men uitkeeringstermijn ten tweede, dat, met behoud van de zelfstandigheid der werkloosheidskassen, de uitvoering der rijksrege ling onder toezicht en met medewerking van een re- eeringsvertegenwoordiger en onder zoodanige waar- orgen als het staatsbelang eischt, worde toever trouwd aan vertegenwoordigers der verzekerden. De heer van den Tempel berekende de totale kosten dezer verzekering op 1.200.0(10, zoodat als de ge meenten V» bijdragen, 800000 ten laste van den staat komen. DE ZUID-AFRIKAANSCIIE LAND BOUWERS. De Z. Afr. landbouwers bezochten gistermorgen te Leeuwarden de coop, zuivelfabriek aan het Kanaal. Om halfnegen vertrokken allen in auto's naar Marssuin ter bezichtiging van den veestapel van de firma Kuperus en van de coöperatieve zuivelfabriek De Eendracht aldaar. Te Leeuwarden teruggekeerd verdeelde het gezel schap zich na de lunch in drie groepen. De le groep, groep „akkerbouw" maakte om 1 uur per automobiel een rondrit, bracht te Beetgumermo len een bezoek aan het proefveld van den heer J. Bergstra, te Tjummarum aan de boerderij van den heer Klaas B. Bierma, waar een verzameling vee van de fokvereeniging Barradeel en van den heeren Oos- terbaau en Hoogterp was bijeengebracht, en te St. Jacobi-Farochie, waar op de boerderij van den heer Pieter Douwes Bierma werd afgestapt. De 2e groep, groep „vee," vertrok halftwee per auto naar Deersum, waar de veebedrijven van den heer Jelle van der Woude en van de firma Schaap werden in oogenschouw genomen. De 3e groep, groep „organisaties op landbouwge bied," bleef in de stad ter bezichtiging van de ver schillende veebedrijven, o.a. van de gebouwen van de Coop. Zuivelexportvereeniging, van den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken, van het Friesch Rund veestamboek, de Eierexportvereeniging en het Land- bouwhuis. Gisteravond werd in Prinsentuin den Z. Afrika ners vanwege de gemeente een concert en een vuur werk aangeboden. DE STAKING TE ZAANDAM. In een Maandagavond gehouden algemeene verga dering van de stakers, aangesloten bij de moderne en vrije organisaties, werd, meldt het Hbld., besloten een schrijven aan den patroonsbond te richten van den volgenden inhoud: „Ons bereikten in den laatsten tijd steeds scherper omlijnde mededeelingen, dat u bereid is met onze or ganisaties te onderhandelen over opheffing van de staking, zoodanig, dat de loonquaestie dan bij die bespreking wel in het reine zou gebracht worden. Echter zouden die besprekingen door u niet aan gevraagd worden, omdat naar uw oordeel uw pres tige niet toelaat met Heykoop en Kelder in relatie te treden. Deze geruchten namen vasteren vorm aan, toen ze door uw leden, de heeren Middelhoven en Van Doesburgh, dezer dagen werden bevestigd te genover eenigen onzer stakende arbeiders. Deze mededeelingen geven ons aanleiding u te be richten, dat onze bestuurders Heykoop en Kelder ons mededeelen niet de oorzaak te willen zijn van voort during van den strijd, als beëindiging op goed mate- rieele voorwaarden mogelijk is. In het belang dus van een eventueel herstel van den bedrijfsvrede, deelen wij u hierbij mede, dat het niet in de bedoeling ligt van Heykoop en Kelder eventu eel bovenbedoelde onderhandeling mede te maken. tegen billijk tarief. <Jarros«eri «fabrikant, Telefoon 572. ALRMAARSCHE COURANT. H i Idéé Jager."

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1