De Grieken hebben daar, zon vertelde de heer Door man, veel verschrikkelijke wreedheden bedreven. Hij heeft het plan, over deze barbaarschheden eenige arti kelen te schrijven. Denkt u, zoo werd den heer Doorman gevraagd, dat de andere Nederlandsche officieren spoedig huis toe zullen gaan? Daar is niets van te zeggen, antwoordde de kapi tein. Dit hangt geheel van de mogendheden af. Grij pen die in, dan zullen ze zeker gaarne van de diensten onzer officieren gebruik maken. Nu kunnen de Ne derlandsche officieren absoluut niets doen. Generaal de Veer heeft dan ook alle colonnes terug laten ko men. Durazzo, zoo zeide kapitein Doorman verder, zal niet licht vallen. Majoor Kroon heeft een zeer goeden maatregel genomen, om het terrein om de stad, over een afstand van 800 M. te laten afbranden. Verder kunnen de Albaneezen niet aanvallen. Valona is niet te houden. Binnen korten tijd zullen de opstandelingen deze stad in hun macht hebben. De heer Doorman gelooft, dat de mogendheden wel zullen ingrijpen. En indien de Nederlandsche officie ren met verlof, dan hersteld zijn, zullen ze ongetwij feld naar Albanië teruggaan, kapitein Doorman ten minste met graagte. EEN NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGER IN ALBANIë. De „Kamper Courant"*heeft bezoek gehad van een jongmensch, den heer C. Vogelsang, uit Zutphen, wien de lust tot avonturen en de herinnering aan de indertijd meegemaakte oefeningen van het voorberei dend militair onderricht hadden doen besluiten op eigen kosten als vrijwilliger naar- Durazzo te gaan. Maandagavond 6 Juli lag hij er op de reede aan boord van een Oostenrijksche Lloydboot, al opgeno men met twee Duitschers en twee Oostenrijkers bij een detachement Roemeensche soldaten, die een in Al banië reeds aanwezige afdeeling gingen versterken. Zoo kwamen zij, een troep van een kleine vijftig man, den volgenden ochtend te Durazzo binnen, zonder dat men ook hem, enkel met een bewijs van Nederlan derschap in zijn zak, iets had gevraagd. In de ka zerne aangekleed in een eenvoudige zelf bekostigde uniform en gewapend met niet het nieuwste model geweer en vijftig patronen, heeft hij dadelijk dien och tend gedéfileerd voor Mbret en Mbretina, na afloop waarvan een woordje tot allen werd gesproken door de Vorstin! En dienzelfden avond heeft hij al pa trouille-dienst verricht van 9 tot 1 uur. Met exercee- ren, patrouilleeren en op schildwacht staan heeft hij de verdere dagen doorgebracht, op Woensdag 15 Juli, den avond vóór zijn vertrek, nog een algemeen alarm meegemaakt hebbende. Want toen majoor Roelfsema er achter was geko men, dat onder de nieuw aangekomen vrijwilligers zich ook een Nederlander bevond er zijn nog een oud-koloniaal, ridder M. W. O., en een landgenoot, die, hier in dienst geweest zijnde, over Duitschland in Albanië is terecht gekomen hebben hij en ij de an dere officieren uit Nederland hun best gedaan, om den heer V. te belezen weer terug te gaan, ook het daarvoor benoodigde reisgeld bijeengebracht. En zoo heeft de heer Vogelsang tegelijk met de offi eieren Snellen van Vollenhoven en Doorman de terug reis weer aanvaard. Onder de overwegingen die de Nederlandsche officieren te Durazzo lieten gelden was vooral deze, dat de Nederlanders stonden buiten alle officieele bescherming, daar enkel de zes groote Europeesche mogendheden er door oorlogsschepen en in de controle-commissie vertegenwoordigd waren En waarschijnlijk mede deze dat, zooals ook onze vrijwilliger spoedig heeft kunnen bemerken, het in de tegenwoordige omstandigheden eigenlijk geen aanbe veling zou verdienen nieuwe krachten uit Nederland te werven. DILETTANTEN-INBRAAK. Te VeNen is, schrijft het Nws., een bijzonder onge lukkig geslaagde poging tot inbraak gedaan in de vil la van den heer Van 't K. De dilettant-inbreker ver brak het gaas van het raampje van het privaat en klauterde binnen. Maar bij dien toer verloor hij zijn evenwicht en greep den ketting van 't closet. Door dit geruisch midden in den nacht werd de bewoner wak ker en begaf zich naar beneden, waarop de inbreker blijkbaar langs denzelfden on-ceremonieelen weg dien hij eerst gekozen had, zich direct verwijderde, niets achterlatende dan wat vuile vlekken, een gebroken steenen tabakspijp en wat afgebrande lucifers. SPOORWEGONGEVAL. Bij Nijeveen is gistermorgen de trein die in de rich ting Steenwijk vertrok, ontspoord. De ontsporing had op of even voorbij den wissel plaats, nadat het station was gepasseerd. De trein had gelukkig nog maar weinig gang. De locomotief zat diep in het zand, de tender was daar bovenop ge- loopen, terwijl de daaropvolgende goederenwagen met de buffers onder de buffers van den tender schoof. Het daaropvolgende 3e klasse personenrijtuig was mede uit de rails geloopen. De rails zijn verbogen. Men begon onmiddellijk met het vrijmaken van den weg. UIT RUSTENBURG. De bliksem sloeg Woensdagmiddag in de woning van G. Blom. In de onmiddellijke nabijheid van diens vrouw met een kind op den arm werd een stijl- uit den grond gerukt en het aarde- en glaswerk op het linnen kastje tegen den -vloer gesmakt. Het hemelvuur ver liet de woning en versplinterde een boom van den boomgaard op de naburige hoeve. UIT GRAFT. Tijdens een hevige onweersbui werd Woensdag middag j.l. een paard van M. P. te Graft, in het land door den bliksem gedood. UIT WEST-GRAFTDIJK. In den nacht van Woensdag op Donderdag ont stond door een onbekende oorzaak brand in de schuur van den landman P. Sm. aan het Oudelands- dijkje, nabij West-Graftdijk. De bewoners van de na bijgelegen boerenplaats lagen in diepe rust en wer den gewekt door iemand die den brand had opge merkt. De schuur brandde geheel af. Een varken kwam in de vlammen om. UIT SPIJKERBOOR. Gisteren werd het fort alhier geïnspecteerd door Z. E. den Minister van Oorlog, vergezeld door den Generaal-Majoor, Commandant in de stelling Am sterdam en de Kapiteins der Artillerie, de heeren Logger en Van Hasselt. UIT WINKEL. Een stierengevecht. In den nacht van Woensdag op Donderdag is in het weiland van den heer A. S. te Winkel een woedend gevecht ontstaan tusschen een stier en 2 paarden. Een der paarden is letterlijk door den stier afgemaakt, de horens van den stier waren diep in het vleesch van zijn slachtot- fer gedrongen. De stier werd daarna door het andere paard zoo geslagen, dat hij beide horens kwijt raakte, KORTE BERICHTEN. Tot 20 Juli kwam voor het Hoefijzerverbond een bedrag in van 70301.49V2- Te Nieuwe Niedorp is Woensdagnamiddag net 2V2-jarig zoontje van den heer J. S. in een sloot ver dronken. Besloten is de openbare school te Rheeze (Arno - Hardenberg) aan de Vereeniging voor Chr. Onderwijs te verkoopen. Aan de „Tel." wordt gemeld, dat het bericht, als zouden van den vroeger te Amsterdam gevestigden godsdienst-onderwijzer Leils, in Amerika drie zonen iij een spoorwegongeluk om het leven zijn gekomen, onjuist is. De burgemeester van Termunten heeft zijn be middeling aangeboden ter beëindiging van de uitslui ting in' het landbouwbedrijf te Woldendorp en Ter- munten. Gisternacht is ingebroken in de Tilburgsche ver- zinkerij. Een bedrag van 350 werd ontvreemd. Gistermorgen viel te Rotterdam de metselaar B. in de in aanbouw zijnde broodfabriek van Paul Kai ser, Coolsingel, door een liftkoker van 21 M. hoog op een steenen vloer. Hij kreeg een schedelbreuk en stierf onder de behandeling. Tijdens een hevig onweer is de 14-jarige zoon van den veehouder P. Rollema, onder Ijlst, terwijl hij met zijn vader en zijn broer zat te melken, door den bliksem gedood. De anderen bleven ongedeerd. Den 20sten dezer is het hospitaal te Sablimbin- gan (Borneo) van de gouvemements-steenkoolontgin ning tengevolge van de ontploffing van een kooktoe- stel afgebrand. De zieken konden, meldt de N. Rott. Crt., in veiligheid gebracht worden. UIT BROEK OP LANGENDIJK. De heer N. Ouweland alhier, slaagde te 's-Gra- venhage voor acte L. O. UIT HEILOO. In een gisteren in het café van den heer Ruijter ge houden vergadering is besloten tot de oprichting van een afdeeling van het Centraal genootschap voor Herstellings- en Vacantie-Kolonies. Het voorloopige bestuur bestaat uit de dames mevr. Hoekstra, mevr. Eilerts de Haan, mevr. Berkhout en de heeren Dr. Hoekstra en Berkhout. Hotel de la Promenade voorheen huize Over weg zal morgenavond in tegenwoordigheid van genoodigden geopend worden, terwijl het Zondag voor het publiek zal worden opengesteld. STADSNIEUWS. DE MIDDENSTAND EN DE KAMER VAN KOOPHANDEL. Naar wij vernemen hebben gisteravond de besturen van de R. K. Middenstandsvereeniging „de Hanze" en van de Alkmaarsche Vereeniging voor den Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand gemeen schappelijk vergaderd. Besloten werd tot samenwer king bij de verkiezing voor de Kamer van Koophan del en Fabrieken (vac. de Lange). Dinsdag zal de Alkmaarsche vereenig. v. d. H. en I. M. bijeenkomen tot het stellen van een candidaat. Woensdagavond houdt „de Hanze" een vergadering, waarin het be stuur zal voorstellen den candidaat der andere veree niging over te nemen. Tevens zijn de besturen overeengekomen aan hunne vereenigingen voor te stellen voortaan steeds samen te werken bij de verkiezingen voor de genoemde Ka mer, op dezen grondslag, dat zij blijft samengesteld uit 3 katholieke, 3Protestantsche en 1 Israëlitisch lid. GESLAAGD. Voor het te Rotterdam gehouden examen voor akte Middelbaar Onderwijs M. f., slaagde de heer P. Lan- genberg, leeraar aan de Ambachtsschool alhier. Van den cursus voor de hoofdacte, alhier, slaag de te Amsterdam de heer J. J. Lanhester te Hoorn. JEUGDIGE DEUGNIETEN. Gisteren werden naar het politiebureau gebracht twee jongetjes van resp. 10 en 11 jaar. Door inslui ping hadden ze zich toegang verschaft in een tuinders- schuur aan de Nieuwpoortslaan en uit een daar han gende broek van een knecht drie kwartjes ontvreemd, terwijl ze uit de lade van een verlofhouder aan den Bergerweg 65 ets. stalen, toen ze zich in diens zaak vervoegden, om lucifers te verkoopen. Het geld was reeds voor een deel versnoept. IN HOOGER BEROEP. Men meldt ons uit Amsterdam: K. S., groentenventer te Zuid- en Noord-Schermer, die een onbewoonbaar verklaard huis niet goedschiks had willen verlaten en zich daarbij had schuldig ge maakt aan wederspannigheid, waarna hij door de Rechtbank te Alkmaar op 28 April j.l. werd veroor deeld tot 10 dagen gevangenisstraf, werd heden door het Hof, dat het destijds gewezen vonnis vernietigde, doch thans opnieuw recht deed, dezelfde straf opge legd. CONCERT door het STEDELIJK MUZIEKKORPS Directeur de Heer H. A. MAAS op ZONDAG 26 JULI, 's avonds van 7Va9V2 uur, in den Hout Programma: 1. Die G locken von Chicago Sousa. 2. Ouverture Comique Keler Béla. 3. Donau Wellen, Walzer Ivanovici. 4. Fantaisie sur des motifs de l'operette „La Mascotte" Audran. Pauze. 5. Ivanovici, marsch H. A. Maas. 6. Ouverture „Le fils de la nuit" Joh. Coenen. 7. Espana, Walzer Waldteufel. 8. Finale. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 26 Juli. Groote Kerk. 10 uur, Ds. de Pree, Avond 6 uur, Ds. Vinke. Kapel, 10 uur, Ds. Kloosterman. Evangel. Luth. kerk, 10 uur, Ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, geen dienst. Remonstr. Geref. Kerk, 10 uur, Ds. J. Beijerman van Meppel. Geref. Kerk, 10 uur, en avond 6 uur, Ds. Meijer. Woensdagavond, 8 uur, vergadering van de Jonge- lingsvereeniging „Paulus". Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraat, vergadering 's morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Gebouw „Waakt en Bidt", Laat: Zaterdagavond 8.30—10 uur, vergadering van de Christ. Jongelingsvereeniging „Zacheus" voor jonge lieden boven 16 jaar. Zondagmiddag 5.30—7 uur, vergadering van de Christ. Knapenvereeniging „Timotheus" voor knapen van 12 tot 16 jaar. tijdens de staking in dienst gekomenen met ontslag zal worden gestraft In de hierop gevolgde stakers- vergadering werd besloten op deze voorwaarden het werk niet te hervatten. HET PROCES-MEVROUW CAILLAUX. PARIJS, 24 Juli. Hedenmorgen was de belang stelling voor het proces nog grooter dan andere da gen. Om tien uur werd ae zitting geopend. Allereerst werd gehoord de heer Pascal Ceccaldi, afgevaardigde van Aysne. Deze getuige hield een langdurig betoog, waarin hij allereerst verklaarde, dat het proces moet worden opgelost, zonder dat daarin bijzaken worden betrokken. Hij zeide nooit beter huwelijk te hebben gezien, dan dat van het echt paar Caillaux. Nooit had hij ook maar het geringste geschil waargenomen. Mevrouw Caillaux had hem verklaard, dat zij meer dan eens pogingen had aan gewend om haar man het politieke leven te doen ver laten, daar zij vreesde, dat de laster, die tegen hem werd rondgestrooid, onaangename gevolgen zou heb ben. Getuige sprak de geruchten tegen, welke in om loop zijn en volgens welke de heer Caillaux ver raad zou hebben gepleegd. Na de politiek-Caillaux te hebben verdedigd, bracht hij den arbeid in herinnering, welke is verricht door de parlementaire commissie belast met het onderzoek naar het rapport-Fabre. De zitting duurt voort. SERVISCHE TROEPEN-BEWEGINGEN. SERAJEWO, 24 Juli. Uit Zwomik wordt gemeld: Aan den Servischen oever van de Jaedina Planina worden troepenbewegingen waargenomen. Op de wegen langs den rechter oever van de Drina ziet men troepen Servische reservist enaanrukken. Het lijdt geen twijfel, of in Servië zijn belangrijke militaire voorbereidingen aan den gang. DE OOSTENRIJKSCHE NOTA EN DE PERS PARIJS, 24 Juli. V. D. De pers houdt zich le vendig bezig met de Oostenrijksche nota. Toch mee- nen enkele bladen dat men aan de nota het karakter van een ultimatum niet mag toeschrijven en men zich niet ongerust behoeft te maken. Men vreest geen gevolgen van emstigen aard. De Echo de Paris keurt den stap van Oostenrijk ten sterkste af. BERLIJN, 24 Juli. V. D. In de commentaren der morgenbladen over de nota van Oostenrijk wordt iet zeer ernstige van den toestand naar voren ge bracht en de vrees uitgedrukt dat een. vriendschap pelijke oplossing niet kan worden verwacht. De Berl. Lokal. Anz. schrijft: Deze nota wordt in Belgrado beschouwd als een slag in het gezicht van de Servi sche regeering. WEENEN, 24 Juli. V. D. Het officieuse Frem- denblatt geeft in zijn morgenblad van heden een com mentaar. De nota van de monarchie aan Servië is op zoo korten termijn gesteld, omdat zij een einde moet maken aan de crisis waarmede Oostenrijk be dreigd wordt en die reeds zeer langen tijd in de mo narchie in het leven is geroepen. Oostenrijk wenscht zulks niet langer aan te zien. Geen regeering in de wereld zal het kunnen dulden dat haar hoogst ge stelde personen door allerlei intriges en met misdadi- •e middelen arbeidende propaganda in gevaar wor- ïen gebracht. Wij hopen zegt het blad, dat Servië in de gegeven omstandigheden zal buigen en dat zij op afdoende wijze aan onze eischen zal willen vol doen. Ongecorrigeerd. LAATSTE BERICHTEN. DE ZUID-AFRIKAANSCHE LANDBOUWERS. HET LOO, 24 Juli. H. M. de Koningin ontving hedenmorgen het gezelschap Zuid-Afrikaansche land bouwers in het park het Loo. DE TRAMSTAKING TE DEN HAAG. 's-GRAVENHAGE, 24 Juli. Een deputatie uit het trampersoneel had hedenochtend een onderhoud met de tramdirectie, die de terugneming van den hulpcon ducteur van Putten weigerde en op de vraag, of geen rancunemaatregelen zullen worden genomen, ant woordde dat bijzondere maatregelen niet zullen wor den genomen, maar de directie zich voorbehoudt zeil de weder in dienst te nemen personen te kiezen. De Directie waarschuwde, dat plagerij of onkameraad schappelijken omgang met de in dienst gebleven jropaganda met alle haar ten dienste staande midde- en te onderdrukken. De Servische regeering verplichte zich een verkla ring in dezen geest, waarvan de inkleeding wordt voorgeschreven, in ae regeeringsorganen en door een dagorder aan net leger uit te vaardigen. Voorts eischt de nota dat de vereeniging „Narodna Obrana" onmiddellijk worde ontbonden; dat de offi cieren en ambtenaren, die zich schuldig maakten aan de propaganda tegen Oostenrijk-Hongarije, worden BUITENLAND. of ENGELAND. In verband met de uiteenioopeuüe beschouwingen over de zinsnede in de rede van den Koning, waarin van het gevaar voor een burgeroor log werd gewaagd, heeft de afgevaardigde Dalziel in het Lagerhuis gevraagd, hoe de minister-president die zinsnede heeft opgevat, toen de rede aan zijn goed keuring werd onderworpen. De heer Asquith antwoordde: Naar mijn meening zegt bedoelde zinsnede alleen (hetgeen ik ook juist acht) dat zelfs verantwoordelijke en bezadigde man nen, waartoe ik mij misschien zelf mag rekenen, het gevaar voor een burgeroorlog beseffen en er over spreken (toejuichingen bij de oppositie en gelach). Iets anders is niet bedoeld en mag men naar mijn in zicht in de gebezigde woorden ook niet leggen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het dreigement is er - aan aei vie is een ultimatum gezonden. De Oostenrijksch-Hongaarsche gezant te Belgrado heeft gisteravond om zes uur de Servische regeering een nota, houdende de eischen der Oostenrijksch- Hongaarsche regeering, overhandigd. Antwoord wordt verlangd vóór Zaterdag 25 Juli te zes uur 's avonds. De nota, te Belgrado ingediend, luidt als volgt Den 23sten Maart 1909 heeft de koninklijke Servische gezant aan het hof te Weenen in opdracht zijner re geering aan de keizerlijk-koninklijke regeering de vol gende verklaring overhandigd: Servië erkent, door den in Bosnië tot stand gekomen toestand (de annexa tie door Oostenrijk-Hongarije) in zijn rechten niet ge troffen te zijn. Servië zal zich mitsdien schikken naar de besluiten, welke de mogendheden in verband met art. 25 van het Verdrag van Berlijn zullen nemen. Ge volg gevende aan den raad der mogendheden verbindt Servië zich zijn houding van protest en tegenstand, die het ten aanzien van de annexatie sedert October j.l. heeft aangenomen, op te geven. Het verbindt zich verder de richting van zijn tegenwoordige politiek tegenover Oostenrijk-Hongarije te veranderen en voor taan met Oostenrijk-Hongarije op voet van vriend schappelijke en buurschappelijke betrekkingen te le ven. De geschiedenis der laatste jaren, vooral de droeve gebeurtenissen van 28 Juni, bewezen het wroeten van een oproerige beweging in Servië, wier doel het is van de Oostenrijk-Hongaarsche monarchie zekere dee- len los te rukken. Deze beweging, die onder de oogen van de Servi sche regeering ontstond, uitte zich, buiten het gebied van het koninkrijk, door daden van terrorisme, door een reeks aanvallen en moorden. De Servische regeering, instede de formeele ver plichtingen, neergelegd in de verklaring van 23 Maart 1909 na te komen, deed niets om de beweging te on derdrukken. Zij duldde het misdadig drijven van een aantal tegen de monarchie gerichte vereenigingen, de onbekookte taal der pers, de verheerlijking van de aanstichters tot moord, het deelnemen van officieren en ambtenaren aan oproerige daden; zij duldde het voeren van een prikkelende propaganda bij het open baar onderwijs en liet ten slotte alle betoogingen toe. welke de Servische bevolking konden verleiden tot haat tegen de monarchie en tot verachting harer in stellingen. Deze lankmoedigheid van de Servische regeering duurde steeds voort, ook tijdens de gebeurtenissen van 28 Juni, welke aan de geheele wereld de afgrijselijke gevolgen van deze toegevendheid toonden. De keizerlijk-koninklijke regeering ziet zich ge dwongen, van de Servische regeering de officieele verzekering te eischen, dat zij de propaganda tegen Oostenrijk-Hongarije veroordeelt, met welke propa ganda bedoeld worden de gezamenlijke pogingen, wier einddoel is het losrukken van de Monarchie van haar toebehoorend gebied, en dat de Servische regee ring zich verbindt om deze misdadige terroristische der tegen de territoriale integriteit der Monarchie gerichte beweging in Servië; gerechtelijk onderzoek :egen de deelnemers aan het complot van 28 Juni, waarbij gedelegeerden der Oostenrijk-Hongaarsche regeering deelnemen aan het uitvoeren der maatre gelen en het arresteeren van aangewezen gecompro mitteerde personen; maatregelen tegen het smokkelen van wapenen en bommen; ontslag en strenge bestraf fing van zekere ambtenaren van den grensaienst; op helderingen aangaande uitlatingen van hoogge plaatste Servische ambtenaren over de moorden en ;en slotte, dat de Oostenrijk-Hongaarsche regeering onmiddellijk in kennis worde gesteld met de uitvoe ring der hierboven geëischte maatregelen. De nota eindigt met de mededeeling, dat het ant woord der Servische regeering uiterlijk Zaterdag avond zes uur wordt ingewacht. Aan de nota, naar het Hbld. meldt, is toegevoegd een memorie, bevattende de resultaten van het te Se- rajewo ingesteld onderzoek betreffende de in de nota genoemde ambtenaren. Daaruit blijkt, dat het plan om den troonsopvolger tijdens zijn verblijf te Serajewo te vermoorden te Belgrado werd opgemaakt door Princip, Cabrino- witsj, een zekeren Milan Ciganowitsj en Trifko Gra- bez met behulp van majoor Voja Tankosc. De zes bommen en de vier Browningpistolen, waar van de misdadigers zich bedienden, werd Princip, Cabrinowitsj en Grabez te Belgrado gegeven door Ciganowitsj en Taskosc. De bommen zijn handgra naten uit het wapendepot van het Servische leger te Krajugewatz. Om het welslagen van den aanslag te verzekeren, onderwees Ciganowitsj Princip, Grabez en Cabrinowitsj in het schieten met de Browning. Om Princip, Cabrinowitsj en Grabez den overgang van de grens gemakkelijk te maken en het binnen smokkelen der wapens mogelijk te maken, organiseer de Ciganowitsj een geheimen transportdienst. Het binnenkomen der misdadigers en de wapens in Bosnië werd mogelijk gemaakt door de grenskapiteins van Schabatz en Loznica, en de douane-ambtenaren van Rudivoj Grbic en Loznica, met hulp van verschillen de andere personen. Wat de Servische regeering zal antwoorden? De Servische minister-president heeft zich vóór de ontvangst der nota, naar de „Lok. Anz." meldt, zeer verzoeningsgezind uitgelaten. Wij zullen zeide hij alles doen wat in onze macht is, om den ongunstigen politieken toestand, die een gevolg is van de gebeurtenissen te Serajewo, te verbeteren, opdat niet geheel Servië te lijden heeft voor hetgeen één enkele, wiens geestvermogens hoogstwaarschijnlijk gekrenkt zijn, in zijne onbezon nenheid heeft gedaan. Om den goeden wil en bereid willigheid te toonen, verklaar ik, dat wij volkomen voldoening zullen geven en natuurlijk al die personen .a verhoor zullen nemen en voor de rechtbank zullen brengen, die zich op Servischen bodem wanneer door het verhoor het bewijs daarvan wordt geleverd door medeweten aan de afschuwelijke misdaad te Serajewo hebben schuldig gemaakt Wij doen ons best, met alle mogendheden vriendschappelijke be trekkingen te onderhouden. Met Roemenië en Grie kenland zijn die betrekkingen hartelijk, met Turkije zeer goed en onze gezant zal in de aanstaande week te Konstantinopel zijn. Van een unie met Montene gro is hoewel die wenschelijk zou zijn, daar wij dezelfde taal, dezelfde zeden en gewoonten hebben op het oogenblik geen sprake. Dat de stand van zaken op den Balkan te wenschen overlaat, bewijst de mededeeling van Tsaar Ferdinand van Bulgarije, dat de politieke toestand van 't oogen blik hem niet veroorloofde de Festspiele te Bayreuthen bij te wonen. RUSLAND. De toestand is onveranderd. Bij een botsing met de politie werden een aantal werklieden gearresteerd; bij een andere botsing werd eén vrouw gedood, een agent van politie gewond. Gisteravond legden 400 man van den Nicolai- spoorweg den arbeid neer; zij hervatten dien toen de raddraaiers gearresteerd waren. Vijfhonderd stakers poogden den Nicolai-spoorweg te naderen, doch wer den door de kozakken verdreven. Het tramverkeer is gedeeltelijk hersteld; maar het aantal wagens die rijden is onbeteekenend. Gisteren werden bij het bestormen van een barrica de zeventien personen gewond. Op de scheepswerf van de „Nikolajewer Maat schappij" zijn achtduizend werklieden in staking ge gaan. De werklieden hieven revolutionaire liederen aan en ontplooiden de roode vlag. Er ontstond een botsing met de soldaten, waarbij een aantal personen gewond werden. ALBANIë. Te Malik (bij Koritsa) hebben vertegen woordigers der Epirotische regeering met aanhangers van Essad pasja vergaderd en besloten tot verdere onderhandelingen, die te Saloniki zullen plaats heb ben. Blijkens berichten uit Walona heeft de gouverneur aldaar ontslag genomen, omdat hij ontsticht is over de rol die Ismael Chemal bei er tracht te spelen. De opstandelingen moeten thans bij Wojoessa gele gerd zijn. PARTICULIERE HAVENS. Naar het Engelsche blad „De Standard" meldt, ts na onderhandelingen, welke twee jaar geduurd heb ben, aan de heeren Thijssen, de groote ijzergieters en eigenaars van kolenmijnen vergunning verleend voor aanleg van een particuliere haven en daarbij behoo- rende werken aan den Nieuwen Waterweg in de na bijheid van Rotterdam. De kracht, waarmede de wenschen van deze maat schappij zijn voorgestaan door den Duitschen gezant in den Haag, is, schrijft- de Haagsche correspondent van genoemd blad, al voldoende om het gewicht te doen uitkomen, dat de Duitsche politiek hecht aan de ze nieuwe phase in de „vreedzame binnendringing' van Nederland. En waarlijk, de nauwe betrekkingen tusschen de Duitsche regeering en de heeren Thijssen sluiten de veronderstelling, dat het plan zuiver com mercieel is, uit. TWEE SCHEPEN NA AANVARING GEZONKEN. Het stoomschip Berlin is gistermiddag in het Haff van Stettin in aanvaring gekomen met de sleepboot Ostsee, die een groote vrachtboot op sleeptouw had. Beide schepen zonken, er zijn veel gewonden, KORTE BERICHTEN. Eergi8termorgen schoot te Osterweddingen bij

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2