DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. [giiriil- 5 fl 11« a!0lj-Stl ra AÉimollelen te kw. Adres: JAC. MET. No. 177 Honderd en zestiende jaargang. 1914 WOENSDAG 29 JULI. van 5-10112 nur. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0t80; franco door het geheele Rijk fl, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan. de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. A> Telefoonnummer 3. Dit nummer bestaat nlt 8 bladen. ALKMAAR, 29 Juli. Hei begin ia er. Oostenrijk heeft ServiB den oorlog verklaard. Het heette wel, dat dit niet noodig waa, omdat Ser vië zich niet bij de tweede Haagsche conventie heeft aangesloten, maar het ia dan toch geschied. Let wel nadat Oostenrijk zich het voordeel van het eerste optreden had verzekerd. In vroegere tijden was het gewoonte, dat eerst de oorlog werd verklaard en daarna tot vijandelijkheden werd overgegaan. Nu keert men de zaken om, slaat, men eerst zijn slag en is dan zoo beleefd aan te kondigen dat men verder slaan zal. De mobilisatie van de acht Oostenrijk-Hongaar- sche armeekorpsen is vlot tot stand gekomen, terwijl de regeering van plan moet zijn, ook de overige acht legerkorpsen op mobiele sterkte te brengen. In kor ten tijd kunnen vierhonderd duizend man tegenover de Serviërs staan. Ziehier een kort overzicht van de sterkte der beide leger, in sterk afgeronde cijfers: Oostenrijk-Hongarije: Staand leger 400.000, Re- serven 500.000, Landweer 1ste ban 330.000, Land weer 2de ban 500.000, Aanvullingsreserven 500.000, tezamen 2.330.000. Servië: Staand leger 30.000, 1ste ban 190.000, 2de ban 103.000, 3de ban 82.000, tezamen 405.000. Kleine Oostenrijksche troepen-afdeelingen hebben Mitrovitch aan de Dina het schetskaartje hierbo ven kan den lezer goede diensten bewijzen bezet, blijkbaar om den weg voor de groote Oostenrijksche strijdmacht vrij te houden, met name om den over gang over die rivier te verzekeren door opstelling langs den Servisch en oever. Verwacht mag worden, dat de Oostenrijksche troe pen binnen zeer korten tijd Donau en Save zullen overtrekken. Servië concentreert blijkbaar zijn troepen in den Morawahoek tusschen Kragajevac en Kroesjewatz aan de Orientlijn (BelgradoNisj). Ook wordt er hard gewerkt aan de stellingen in Novibazar in de buurt van Montenegro dus. Zeer plaatselijk wil Servië blijkbaar de Donau verdedigen wij vinden althans melding gemaakt van Servische troe pen bij de Ralja-rivier, dicht bij de Orientlijn. Het Servische hoofdkwartier is reeds van Valjevo naar Nisj verplaatst. Oostenrijk zal allereerst trachten de gewichtigste strategische punten te bezetten. Van Servië mag een inval in Bosnië worden verwacht; overigens zal het weinig anders kunnen doen dan een verdedigende houding in te nemen en te traohten de Oostenrijksche troepen door het afsnijden van de verbindingslijnen te bestoken. Belgrado hebben de Serviërs verlaten boven de stad waait reeds de witte vlag. Van zeer veel gewicht lijkt ons de op blazing van de Save-brug. Die brug toch zou uitne- meide diensten kunnen bewijzen bij de Oostenrijksche operaties. Thans zal alles moeten worden aangevoerd over de gewone wegen, die heel slecht zijn. HetMontenegrijnsche leger 30.000 man be dreigt uitnemend het front en de achterwaartsche verbindingen der Oostenrijksche troepen in Bosnië. Niet onmogelijk dat Oostenrijk hier offensief gaat optreden. Ziehier In het kort de stand van zaken op dit oogenblik weergegeven. Wij zullen er op deze plaats zooveel mogelijk naar streven overeenkomstig de laatste gegevens beknopt den toestand samen te vat ten, maar moeten natuurlijk het voorbehoud maken, dat daarbij geen rekening kan worden gehouden met de op het allerlaatste oogenblik ingekomen telegram men. De strijd is thans begonnen. „Wij staan voor de schrikkelijkste ramp, die ooit £et geheele land van Europa getroffen heeft," zoo sprak dezer dagen de heer Orey. Zal die ramp kunnen worden afgewend? Men zal o. L goed doen bij de beantwoording van die vraag niet al te optimistisch te wezen. Oostenrijk heeft wel is waar verklaard, dat het alleen een tuch tiging beoogt en geen politieke voordeelen c. q. land wil. Het heeft dit te St.-Petersburg laten we ten. Maar niemand minder dan de heer Orey stelt Oostenrijk en Rusland als de beide parijen voor. Eén militair dreigement van Rusland en Oostenrijks pres tige eischt dat de actie ook buiten Servië wordt ge voerd. Rusland heeft vroeger, voordat het program van Mürzsteg tot stand kwam en tijdens de Bosni sche crisis veel gedreigd, doet het dit thans weer, dan heeft zulk een bedreiging onder de tegenwoordi ge omstandigheden veel ernstiger beteekenis. En men bouvve toch vooral zijn hoop niet op mo menten als het Humbert-rapport, dat de desorganisa tie van de Fransche armee aantoont, als de sociale revolutie in Rusland. Wij zouden in de tegenwoordi ge omstandigheden aan deze factoren heel weinig gewicht willen toekennen. Er is immers hoegenaamd geen waarborg, dat èn in Rusland èn in Frankrijk betere toestanden zullen intreden, veeleer is de kans groot, dat later de omstandigheden voor het voeren van een oorlog nog veel ongunstiger zijn. Het komt ons voor dat het gestook van de Fransche pers tegen Duitschland ook in de overweging zijn oorsprong vindt. Duitschlands houding inzake het Grey-sche voorstel is overigens wel begrijpelijk. Duitschland wil te Berlijn en niet te Londen laten beslissen, omdat het dan beter voeling kan houden met Oostenrijk. Uit de tijdens het schrijven van dit artikel ingeko men telegrammen mag worden afgeleid, dat Rusland met de wapens Servië te hulp zal komen. Bevestiging dient echter afgewacht. Nederland en de toestand. Waar allerlei alarmeerende berichten de Neder- iandsche gemoederen in beweging brengen is het ze ker niet overbodig even een kalmeerend woordje te schrijven. De militaire maatregelen die genomen zijn, blijven vooralsnog geheim. Maar de veronderstelling mag worden uitgesproken, dat zij hun oorzaak vinden in de omstandigheid dat Nederland een doortochtland gaat worden, wanneer de groote mogendheden wa pengeweld plegen. Gaan onze buurlui vechten dan moeten wij althans een poging doen om onze deuren te sluiten. Langs de Oostgrens loopen tal van spoorlijnen van de voornaamste West-Duitsche garnizoenen naar en over de Nederlandsche grenzen. Duitschland zal (hoogstwaarschijnlijk), hls 't iets doet, daarbij niets kwaads in den zin hebben voor Nederland, maar al leen bedoelen zoo snel mogelijk positie te nemen aan de Noordzee tegenover Engeland. De te kiezen bes te steunpunten daarvoor zijn Rotterdam en Vlissin- gen. Alle lijnen die door Limburg loopen, ook de lijnen III (van Munster over Wesel Goch naar Box tel) evenals IV en V voeren direct naar die voor Duitschland, In geval van oorlog met Engeland, gewenschte steunpunten. Er liggen echter spoorbrug gen in die lijnen en wel in III bi] Gennep over de Maas, in IV (Crefeld-Kempen-Kalden-Kirchen-Ven- lo) bij Venlo over de Maas en in V (Dusseldorf- Gladbach-Roermond) even voor Weert, over de Maas. Die bruggen dienen dus bewaakt en desnoods, als 't spant en moet, vernietigd te worden. Of men dan den Duitschen doortoch kan tegenhouden blijft de vraag, maar er is dan tenminste een bewijs van goe den wil gegeven tegenoverEngeland, den West- buur. Er zijn Noord-Oostelijker nog meer spoorbruggen. De belangrijke spoorlijn Keulen—Emmerik—Arnhem heeft de brug bij Westervoort over de Rijn, en over den IJsei liggen bij Zutphen en Deventer ook groote spoorbruggen. Op de route Emden-Delfzijl-Neder land schijnt vooralsnog geen acht geslagen te wor den. Emden is sterker als men denkt, maar is be langrijker voor de Marine met Borkum achter zich. Als er iets gebeurt zijn de Limburgsche lijnen echter de kritiekste „deuren" naar ons land eu nu kunnen soldaten geen treinen tegenhouden, maar dynamiet- patronen in de brugkokers, die bijtijds springen, kun nen wel den rivierovergang verbreken. Daarom en omdat de absolute neutraliteit, d. w. z. handhaving van een onzijdig grondgebied tegenover alle buren die aan 't vechten gaan, moet in acht genomen wor den, heeft Nederland de handen vol met de gevolgen der Oostenrijksch-Servische kwestie, zonder dat dit echter behoeft te verontrusten. De oorlog verklaard. Oostenrijk-Hongarije heeft Servië den oorlog verklaard. Een bizondere uitgave van het Staatsblad bevat daaromtrent de volgende verklaring: Op grond van een besluit des keizers van den 28ste Juli is heden aan de Servische regeering in de Fran sche taal de volgende oorlogsverklaring gericht: Aangezien de koninklijke Servische regeering niet op bevredigende wijze antwoord heeft gegeven op de nota, haar den 23sten Juli door den Oostenrijksch- Hongaarschen gezant te Belgrado overhandigd, be vindt zich de keizerlijke en koninklijke regeering in de noodzakelijkheid om tot handhaving van haar rech ten en belangen haar toevlucht tot de wapenen te nemen. Oostenrijk-Hangarije beschouwt zich derhalve van dit oogenblik af in oorlog met Servië. w.g. De minister van buitenlandsche zaken graaf BERCHTOLD. De eerste krijgsverrichtingen. Op bovenstaand kaartje is de militaire situatie van gisteravond weer gegeven. De strijd is aan de Drina, de zijtak van ae Save, die de natuurlijke Servisch-Bosnische grens vormt, begonnen. Oostenrijksche troepen zijn over de Servische grens getrokken en hebben Mitro- witz op het kaartje Mitrovich geheeten bereikt. Deze inval men houde echter in het oog, dat zij slechts door kleine troepen-afdeelingen is volbracht kan voor de Serviërs zeer noodlottig worden daar dit westelijke deel van het land ongeveer een Achil lespees van Servië is. Vooreerst is het niet bereik baar per spoor. Een smal spoorbaantje in dien uit hoek van het land loopt slechts van Sabac (aan de Save) naar Losnica men raadplege het kaartje. Het dient vooral, voor transport van de groote hoe veelheden vruchten (pruimen) en ook granen waar van genoemde plaatsen de hoofdmarkten zijn. Valje- bi' grr dat aan de hoofdlijn Belgrado-Sofia ligt, een smalle vo is de dicht bijgelegen plaats bereikbaar per spoor van uit Belgrado. Echter begint bij Kadenovatsh, spoorbaan via Arandjlovatch, hetgeen dus voor aan zienlijk troepenvervoer met spoed ook een bezwaar is. Mitrovica in Oostenrijk ligt aan de spoorlijn Zagrab- Szabadka-Budapest. Het Servische Mikovischa, aan de overkant der van zeer groot belang maar dicht bezaaid met zeer Morgen, Donderdag Thé Compléte. kleine dorpjes. Aan de Drinazijde, dus aan de West grens vah Servië ligt Bosnië. De bewoners daarvan zijn feitelijk ook Slavisch. De vraag blijft hoe zij zich zullen houden. Helpen zij de Oostenrijkers dan is elke doorgezetten inval bij Mitrovitcha vooral daarom voor Servië noodlottig omdat het dan niet alleen met den vijand uit 't Noorden krijgt te doen, doch ook kans loopt uit het Westen in den rug aangevallen te worden 1 Over 'f spoorlijntje Sabac-L.osnica kan die Inval dan een algeheele invasie worden. Beneden Losnica en Valjevo begint echter het gebergte en daarin zijn de Serviërs goed thuis. i roepenbewegingen. De samenwerking van de Montenegrijnsche strijdkrachten vindt in verschillen de groepen plaats langs de westelijke grens van het koninkrijk Servië. Uit Belgrado wordt aan de Lokal-Anzeiger ge seind dat de bevelen in verband met de mobilisatie in Belgrado een gtedrukte stemming wekken. De weinige geestdrift, die in den eersten tijd van de mobilisatie nog merkbaar was, is volkomen verdwenen. De Hongaarsche regeering heeft een oproeping tot de natie gericht, waarin zij in hooggestemde woorden een ieder opwekt, zijn plicht te doen. Uit Praag wordt aan het Berliner Tageblatt ge seind: De mobilisatie gaat hier zonder eenige moei lijkheid in zijn werk. De Tsjechen zijn natuurlijk niet buitengewoon geestdriftig gestemd en ook uit Duitsch Bohemen wordt geen groote geestdrift, ge meld. Duitschers en Tsjechen komen echter voltallig op Servische vrijwilligers hebben op verschillende pun ten van de rivier geschoten. De Oostenrijksche grenstroepen beantwoordden het vuur. De Serviërs beschoten een hunner eigen transportschepen en hadden veel dooden en gewonden. De Oostenrijksche troepen werden in vaartuigen over de rivier gezt en daarbij door een monitor en twee patrouillebooten der Donau-flottilje gedekt. Servische troepen lieten zich niet zien. Toer; de eerste soldaten voet op Servisch gebied zetten, hieven zij een daverend gejuich aan. De compagnieën bleven aan den Donau-oever binnen het bereik van het geschut der monitoren in stelling. De bevolking der naburige Servische dorpen werd op het bericht van den Oostenrïjkschen troepenovergang door een paniek aangegrepen en ging op de vlucht." Uit Boedapest wordt aan de „Deutscher Ku- rier" gemeld: „Gisterochtend vroeg, om 4 uur, wil de een aantal Hongaarsche en Oostenrijksche vluch telingen in drie booten over den Donau varen. Servi sche soldaten beschoten de booten, waarin zij zaten. Een boot, waarin 26 personen zaten, sloeg om, door dat de vluchtelingen te dicht aan de kanten zaten. Slechts twee personen konden worden gered, de ove rigen verdronken. Vluchtelingen vertellen, dat in den nacht onbekende daders in het gezantschapsgebouw te Belgrado hebben ingebroken en verschillende, maar onbelangrijke documenten hebben medegenomen." Uit Weenen wordt verder geseind, dat het ministe rie van buitenlandsche zaken, 't welk eerst ontkende, dat de brug bij Semlin in de lucht gesprongen was en dat er een aanval had plaats gehad op Oostenrijksche schepen, gisteren deze berichten bevestigd heeft. De bemiddeling. Alvorens den stand van de be middelingspogingen na te gaan willen we even de conventie ter vreedzame oplossing van internationale geschillen vermelden, welke in den Haag werd getee- ;end door de gevolmachtigden der vorsten, vertegen woordigd op de eerste vredesconferentie (1899) In de eerste alinea's der overwegingen, welke de overeenkomst inleiden, wordt gezegd: „Bezield met den vasten wil om mede te werken aan de handhaving van den algemeenen vrede; Besloten om meta 1 hunne pogingen de minnelijke schikking der internationale conflicten te begunsti- gen; „Erkennende de solidariteit, die de leden der maat schappij van beschaafde natiën vereenigt; „Willende uitbreiden het rijk van het recht en versterken het gevoel van de internationale rechtvaar digheid; enz. enz. enz. En dan volgt onmiddellijk na de opsomming der gevolmachtigden de vastgestelde en onderteekende tekst der overeenkomst: Titel I. Over de handhaving van den algemeene vrede. Artikel I. Teneinde zooveel mogelijk te voorkomen, dat in de tegen billijk tarief. tlarrosseriefabrlkant. Telefoon 57». j o J- ««wit noo ui

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1