Verkiezing Kamer van Koop handel en Fabrieken. betrekkingen htsschen de State*? onder'lng tot geweid wordt overgegaan, komen de onderteekend hebbende Mogendheden overeen, alle pogingen in het werk te stellen om de vreedzame beslechting van internatio nale verschillen te verzekeren. Titel II. Over de goede diensten en de bemiddeling. Artikel 2. In geval van ernstige oneenigheid of van geschil komen de onderteekend hebbende Mogendheden overeen, alvorens hunne toevlucht te nemen tot de wapenen, de goede diensten of de bemiddeling in te roepen van één of meer bevriende Mogendheden, voor zoover de omstandigheden zulks zullen toelaten. Artikel 3. Afgescheiden van dat beroep, achten de ondertee kend hebbende Mogendheden het nuttig dat ééne of meer buiten het geschil staande Mogendheden uit eigen beweging voor zoover de omstandigheden zich daartoe leenen, hare goede diensten of hare bemid deling aanbieden aan de Mogendheden in geschil. Het recht van goede diensten of bemiddeling aan te bieden komt toe aan de buiten het geschil staande Mogendheden, zelfs gedurende den loop der vijande lijkheden. De uitoefening van dat recht kan nooit door de eene of andere partijen in geschil als eene minder vriendschappelijke daad worden beschouwd. Gelijk men weet heeft sir Edward Orey, die aan vankelijk van plan was Duitschland, Frankrijk, Ita lië én Groot-Brittanje uit te noodigen te trachten Oostenrijk-Hoogarije en Rusland te bewegen de mi litaire operaties op te schorten en voorts te beproeven bijlegging van het geschil tot stand te brengen, de Engelsche minister van financiën, de Engelsche ge zanten te Parijs, Berlijn en Rome telegrafisch opge dragen, de regeeringen aldaar te vragen of zij ge neigd zijn, een overeenkomst aan te gaan, waarbij besloten zou worden dat de Fransche, Duitsche en Italiaansche gezanten met hem te Londen in confe rentie zouden bijeenkomen, teneinde te trachten een middel te vinden tot bijlegging van de tegenwoordige moeielijkheden. Tevens droeg de minister de Britsche vertegenwoor digers op, die regeeringen te verzoeken, hare verte genwoordigers te weenen, St.-Petersburg en Belgra do te machtigen, de regeeringen aldaar in kennis te stellen met ae voorgestelde conferentie en haar te verzoeken de militaire operaties te staken tot na af loop der conferentie. De zaken zijn nu reeds te ver gevorderd, dan dat de krijgsverrichtingen nog gestaakt zouden kunnen worden. Ook heeft Oostenrijk geen inmenging van derden gewenscht en in verband hiermede heeft Duitschland, ondanks het aandringen van Italië, naar het heet, het voorstel niet aanvaard. Frankrijk was er wel voor te vinden, en Rusland moet hebben verklaard zich er in beginsel mee te kunnen vereeni- gen. Het Duitsche standpunt vinden we in de Lok. An- zeiger aldus weergegeven: „Men betwijfelt hier, dat een betrekkelijk zoo inge wikkeld werktuig als de gezanten-conferentie, in staat zal zijn, te midden van dringende politiexe ge beurtenissen zoo snel het geschikte middel te vinden tot opheffing van de moeilijkheden. Ook verheelt men niet, dat het scheppen van een dergelijke Areo pagus van vier mogendheden,, die geroepen zou zijn om een kwestie van twee mogendheden, die er niet bij betrokken zijn, te regelen, iets nieuws zou zijn op het gebied van de internationale diplomatieke gebruiken. „In de regeeringskringen hier ter stede gelooft men daarom, met alle waardeering van het door Sir Ed ward Grey aan den dag gelegde vredelievende initia tief, dat de zaak toch nog beter gediend zou zijn, als de reeds met het meeste succes begonnen bemid- delings-actie van kabinet tot kabinet voortgezet wordt. In dezen geest heeft men op het Engelsche voorstel geantwoord. Vooral moet men hierbij ook wijzen op het feit, dat tot op het oogenblik de rechtstreeksche diplomatieke onderhandelingen tus- schen Weenen en St. Petersburg voortgezet worden. Men zal sneller zijn doel bereiken als de mogendhe den, hetzij gemeenschappelijk, hetzij ieder voor zich zelf, al hun invloed gebruiken op die plaatsen, die hiervoor in de eerste plaats in aanmerking komen, n.l. te St. Petersburg en te Nisj. Duitschland is in ieder geval besloten, met alle kabinetten in gedachtenwis- 8eling te blijven, om dit doel te bereiken. Tegenover deze pogingen, zoowel van de Duitacöc regöefik? van ae overige kabinetten, moet men alle alarmèeren- de berichten over het mislukken van de Internationale bemiddelingspogingen tendentieus en volkomen onge grond noemen." Rusland heeft overigens te kennen gegeven, dat men de rechtstreeksche gedachtenwissellng met Wee nen wenscht voort te zetten. De houding der mogendheden. Engeland brengt zijn vloot in gereedheid. In de haven van Portland liggen thans 29 slagschepen, 4 groote krui sers en 9 kleinere kruisers der eerste vloot. Deze heb ben gisternacht kolen geladen en zouden gisteren en heden voorzien worden van oorlogsmateriaal en pro viand voor vescheidene weken. Rusland heeft nog niet gemobiliseed. De ge troffen militaire maatregelen blijven echter gehand haafd totdat de crisis voorbij is. Aan Duitschland moet zijn medegedeeld, dat Rus land de algemeene mobilisatie zal gelasten, zoodra Duitschland zijn leger begint te mobiliseeren. Uit het buitenland zijn tal van Russen naar hun land onder weg om zich bij hun corpsen te voegen. Als losse geruchten zijn te beschouwen, dat de Tsaar zou hebben gezegd: „De handschoen is ons toegeworpen, ik neem hem op," of „Wij hebben de zaak nu zeven en een half jaar lijdelijk aangezien. Nu is het echter genoeg." Griekenland en Roemenië hebben een vriendschappelijken stap te Sofia gedaan, ten einde de Bulgaarsche regeering mede te dee- len, dat zij geen inbreuk op de bepalingen van het vredesverdrag van Boekarest zullen dulden. België. Alle manoeuvres zijn gestaakt en de manschappen hebben zich naar hun verschillende garnizoenen begeven. De bewakingsdienst aan de grens, die uit gendarmes en douanen bestaat, is Zon dag al in werking getreden. Bijzondere telegraaf diensten zijn zoo aan de Fransche als langs de Duit sche grens ingericht. Ingevolge een nieuwe vergadering van den minis terraad is zoo goed als tot gedeeltelijke mobilisaae besloten, zegt de N. R. Crt. Misschien zouden heden ochtend reeds de drie jongste klassen worden opge roepen: de soldaten zullen denzelfden dag hun gar nizoen moeten bereiken. De troepen die zich gereed maakten om naar het kamp te vertrekken, blijven ter plaatse. Bevestigd wordt, dat de krijgsdepots in or de worden gebracht om de militielichtingen te ont vangen. Aan de grenzen wordt van nu af aan ge patrouilleerdonder de bruggen over de Maas te Luik worden loopmijnen met ontploffingsstoffen ge- legd. Nederland. Het Nederl. Correspondentiebu reau in Den Haag meldt: t De toestand uit militair oogpunt, welke na de ver ontrustende oorlogsgeruchten voor ons land is mg- treden, is aldus weer te geven, dat sedert Maandg strategische voorzorgsmaatregelen zijn genomen, voor liet geval dit noodig mocht worden, een event ï- eele mobüis* -, ing van het leger en de marine zullen bespoedigen en vlug van stapel doen loopen. De eerste twee telegrammen, die ia dergelijke om standigheden uitgaan, zijn tot de legerautoriteiten ge richt. De meeste opper- en verdere officieren, die bin nenslands met verlof waren, zijn uit eigen beweging naar hun standplaatsen of garnizoenen teruggekeerd. De in het buitenland aanwezigen kwamen successie velijk terug. De chef van den generalen staf is uit Duitschland in de residentie teruggekeerd. Een wetsontwerp is naar den Raad van State ge zonden, beoogende bekrachtiging van de vermelde maatregelen, genomen tot het langer bij het leger in dienst houden van de militie welke op 1 Augustus zou worden ontslagen, dan wel zou overgaan naar de landweer, zoomede tot het in dienst houden van de landweermannen, welke op denzelfden datum voor goed zouden worden ontslagen. Door de burgemeester van Zutphen is aan de be woners der huizen in de nabijheid der IJselbrug het volgende schrijven gericht: Als gevolg van den Europeeschen toestand, zijn de spoorwegbrug en de voetbrug over den IJsel te Zut phen door militairen bezet. De noodzakelijkheid kan ontstaan, die bruggen op een gegeven oogenblik door dynamiet te moeten laten springen. Ik vestig er uw aandacht op, dat uw belang mede brengt, zoolang de militaire bezetting dier bruggen duurt, door het openzetten van ramen en door het oordeelkundig plaatsen van voorwerpen, die door val len schade kunnen aanrichten of beschadigd kunnen worden, u zooveel mogelijk te vrijwaren tegen nadee- len, die een eventueele ontploffing kan veroorzaken. Men seint uit Berlijn aan de N. R. Crt.: Dr. A. van Tienhoven, die tijdens de beide Balkan oorlogen leider van een Nederlandsche ambulance in Servië was, zal op verzoek van de Servische regee ring morgen van Berlijn over Warschau, Odessa, Boekarest en Sofia naar Servië vertrekken. Zuster J. N. de Groote uit Amsterdam, die ook In de beide vo rige oorlogen bh de Nederlandsche ambulances in Servië dienst heeft gedaan, zal hem vergezellen. Vredesvrienden en oorlogsbetoogera. Het Internationaal Vredesbureau te Brussel heeft ten teeken van protest tegen de wijze waarop Oosten- rtjk-Hongartje zijn minachting heeft te kennen gege ven voor de verbintenissen, die het op de vredescon ferenties in Den Haag heeft aangegaan en die inhou den, dat men vreedzame middelen zal bezigen bij net besiecinen van conflicten met andere staten, beslo ten net eene twintigste vredescongres, dat in Sept. a.s. te Weenen zou bijeenkomen, met daar doch te Bern te houden. Baron tl Lstournelles Constant, de voorzitter van ue parlementaire groep voor arbitrage, ueeft aan üeu neer Aoel rerry, den onderminister van buiten- landsche zaken, het volgende telegram gezonaen: „Uit naam van de parlementaire groep voor aibiuage en vertrouwende op de wijze pogingen tot bemidde ling die gaande zijn, veroorloof ik mij, u er aan te herinneren, dat in geval van een acute botsing tus- schen twee ondergeteekende mogendheden de neutra len zich uitdrukkelijk verbonden hebben, een vriend schappelijke tusschenkomst niet alleen als een recht, maar als een plicht in het belang van den vrede te beschouwen. Heden zou er te Brussel eene groote internati onale betooging tegen den oorlog plaats hebben; on der voorzitterschap van den heer Emile Vandervelde zullen het woord voeren de heeren Jaurès (Frankrijk), Molkenbuhr (Duitschland,) Keir Hardie (Engeland), Roebanowitsj (Rusland), Agnini (Italië), Pablo Igle- sias (Spanje), Troelstra (Nederland), Branting (Zwe den), Stauning (Denemarken), Nilssen (Noorwegen) en Grimm (Zwitserland). Te Berlijn zijn gisteravond 28 socialistische ver gaderingen gehouden, ondanks het verzoek der con servatieven om deze bijeenkomsten te vertreden. De dagorde luidde: „Oorlog aan den oorlog". In alle is een uitvoerige motie aangenomen, waarvan het slot luidt: „Evenals op de Fransche werklieden rust ook op de Duitsche thans de plicht, door invloed te oefe nen op hun regeeringen, te verhoeden dat de volken van beide landen aan Oostenrijksche of Russische ge- zags- of veroveringspolitiek worden opgeofferd. Weg met alle ophitsing tot oorlog. Leve de internationale verbroedering der volken." De betoogingen mochten evenmin als de patri- otische op straat worden voortgezet. Unter den Linden, het drukke gedeelte met Ko ninklijk paleis en regeeringsgebouwén in de nabijheid kwamen echter herhaaldelijk botsingen voor en tegen den oorlog voor. Overal hoorde men „Die Wacht am Rhein" en het socialistisch strijdlied. De opwinding onder talrijke publiek was zeer groot. Allerlei nevenverschijnselen. Reeds nu klagen al lerlei badplaatsen, dat logeergasten plotseling ver trekken. Zooveel Russen verlaten bijv. de Duitsche Oostzeepl. dat er gisteren extra treinen naar Rus land moesten loopen. Het telegrafisch verkeer is ln Duitschland reeds zoozeer met Oostenrijk gestoord, dat de telegrammen maar met het spoor worden mee gegeven. Het postverkeer is trouwens ook geheel in de war. In Boheme zijn de levensmiddelen nu reeds verba zend in prijs gestegen. Het meel is bijv. al tweemaal duurder geworden. DE NEDERLANDSCHE MAATREGELEN. DEN HAAG, 29 Juli. De Raad van State werd heden in spoedvergadering bijeengeroepen voor een wetsvoorstel betreffende de ïndienst- houding van militie en landweer, voor afdoening waarvan de Staten-Generaal desnoodig spoedig zullen worden bijeengeroepen. Vanmiddag werd weder een buitengewone mi nisterraad gehouden. AMSTERDAM, 29 Juli. De Amsterdamsche beurs was heden gesloten. DEN HAAG, 29 Juli. De wetsvoordracht tot het langer in dienst houden van Militie of Land weer brengt nog niet mede een onmiddellijke bij eenroeping der Staten Generaal, omdat de Ko ningin bevoegd is den overgang naar de Land weer of het ontslag der Miliciens te doen schor sen, totdat omtrent bedoelde voordracht zal zijn beslist. GEVECHTEN AAN DE BOSNISCHE-SERVI- SCHE GRENS. WEENEN, 29 Juli. Uit Serajewo komt het bericht, dat aan de Bosnisch-Servische grens reeds een strijd in gang is. Nadere berichten ontbreken. SERVIë VERTROUWT OP RUSLAND. BELGRADO, 29 Juli. Over geheel Servië is lied. He regeering vertoeven te Nisj. staat van beleg afgekondigd. Het Hof en de de zitting van den ministerraad verklaarde de minister-president, dat de natie op Rusland en op het eigen leger vertrouwt. OORLOGSZUCHTIGE STEMMING IN RUSLAND. SL-PETERSBURG, 29 Juli. Onder voorzit terschap van den Tsaar is een nieuwe minister raad gehouden. Het grootste deel der ministers sprak zich uit voor ondersteuning van Servië. De Tsaar zond een telegram aan Keizer Wilhelm. Het is niet bekend, of al een antwoord is ingeko men. NEEMT RUSLAND REEDS MAATGELEN? RIGA, 29 Juli. (N. R. Crt.) Alhier is be richt ontvangen, dat wagens zijn ontladen om ter beschikking van de militaire autoriteiten te worden gesteld. De mond van Duna is door mijnen versperd. FINANCIEELS MOEIELIJKHEDEN. AMSTERDAM, 29 Juli. Verschillende effec tenfirma's verkeeren in moeilijkheden tengevolge van den toestand in het buitenland. HAARLEM, 29 Juli. De commissionairs in effecten, de firma Oolgaari en Proot is failliet verklaard. EEN KEIZERLIJK MANIFEST. AMSTERDAM, 29 Juli. Het Hbld. meldt: De Keizer heeft het volgende manifest uitge vaardigd: Aan mijn volken, Het was mijn Innigste wensch, de jaren, die mij door Gods genade nog geschonken zullen worden, te wijden aan de werken des vredes en mijne volken te bewaren voor de zware offers en last van den oorlog. In den Raad der Voorzie nigheid was echter anders besloten. Van haat vervulde vijanden dwingen mij, tot handhaving van de eer mijner monarchie, haar aanzien en haar machtspositie en tot verzekering van haar bezit, na lange jaren van vrede het zwaard op te nemen. Ik stel vertrouwen in mijn volken, die zich in alle stormen steeds in eendracht om mijn troon schaarden en voor de eer, de grootheid en de macht van het vaderland, steeds tot de zwaarste offers bereid waren. Ik vertrouw op Oostenrijks dapper, van zelfopofferende geestdrift bezield leger. Ik vertrouw er op, dat de Almachtige aan mijn wapens de zege zal ver leenen. FRANS JOZEF. COngsscarrigearrl BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, ter voldoening aan artikel 10, alinea 4 van het Algemeen Reglement voor de Ka mers van Koophandel en Fabrieken, ter kennis van belanghebbenden, dat de verkiezing van een lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze ge meente, ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer S. DE LANGE PBz„ is bepaald op DONDERDAG 30 JULI aa„ des na middags van 1 34 tot 334 uur, in een der lokalen van het Stadhuis. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BUITENLAND. MADAME CAILLAUX VRIJGESPROKEN. De jury beantwoordde de beide gestelde vragen (opzettelijke moord, voorbedachte rade) met neen. De geheele zaal stond op. Er werd geroepen: „Le ve Caillaux, leve Labori", terwijl van andere zijde werd geschreeuwd: „Leve Chenu", „Caillaux is een moordenaar". Eenige advocaten werden handgemeen. Het Hof kon het vonnis niet uitspreken. De president weigerde om bij zoo'n woest lawaai het vonnis voor te lezen en deed de zaal ontruimen. STADSNIEUWS. AANBESTEDING POST- EN TELE GRAAFKANTOOR. Men seint ons uit den Haag: Heden werd alhier aanbesteed de bouw van een Post- en Telegraafkantoor met Directeurswo ning te Alkmaar. Minste inschrijver de heer P. Rings Jr. te Santpoort voor 70.460. EINDEXAMEN H. B. S. (5-jarigen cursus). ZAANDAM, 29 Juli. Van de 3e groep zijn ge slaagd mejuffr. J. Manni, Helder; Mejuffr. A. F. Bouvy, Haarlem; P. J. Leemeijer, Alkmaar; P. de Gruiter, Haarlem; J. Aten, Zaandam; A. R. Winkel, Hoorn; M. C. Kingma, Haarlem; A. J. H. Reijnders, Haarlem; G. J. Tiessens, Haarlem; Mejuffr. J. M. E. Klik, Helder; J. de Veer, Alkmaar; J. Koerse, Zaan dam; P. C. M. Domensino, Amsterdam; P. Koster, Haarlem; W. F. de Wit, Hoorn; L. H. ten Bruggen Cate, Haarlem, A. Visser, Alkmaar, Mejuffr. H. L G de Stoppelaar, Haarlem. Afgewezen 3 candidaten. A. A. Z. Bij de gisteren gehouden stemming voor vertegen woordigers der verzekerden in het Alg. Afd. Zieken fonds zijn gekozen de heeren J. A. B. Fenijn en J. Greeuw. ALKMAARSCHE VEREENIGING VOOR DEN HANDELDRIJVENDEN EN INDUSTRIEELEN MIDDENSTAND. Bovengenoemde vereeniging hield gisteravond een ledenvergadering in de bovenzaal van het café Central, onder presididum van den heer Jb. Cloeck. Deze wees er op, dat de tijd tekort is, om nu al een goed verslag uit te brengen van het gehouden Mid denstandscongres. Spr. citeerde in verband met het congres uit een artikel hieromtrent van de hand van den heer J. Knoppers W. Kzüb. in de Groene Amster dammer. De heer K. is het met spreker eens, dat het vertegenwoordigd zijn op het congres noodig en nut tig is. Het nut van samengaan, vervolgde spr., is gebleken bij de veiling van rijwielen, eergisteren, 't Was een verkoop van den heer Beumer te Arnhem, gebleken is dat de heer Amoureus niet heeft onder zocht, dat hij een verkoop hield onder valsche vlag. Het was geen verkoop wegens faillissement, de heer Beumer „ramscht" en gaat dan de boei- op. De Bond van Rijwielhandelaren heeft zich hier nu doen gelden. Aande orde werd gesteld de benoeming van een candidaat voor de Kamer van Koophandel en Fabrie ken. De voorzitter wees op de taak van de K. v. K. De vraag of er andere mannen in de Kamer moeten is, meende spr., een vraag, welke niet behoeft te wor den beantwoord. Spr. wees er op, dat aan het ka naal Helder—Amsterdam veel terrein ligt en er ver bindingswegen zijn, die mogelijk den handel en in dustrie tot meer bloei kunnen brengen dan thans het geval is. Met de buitenlandsche verbindingen is het droevig gesteld. Men moet 's nachts met de boot om den vroegtrein te Amsterdam te halen. Uit Uitgeest ver trekt een trein waarmee men 's morgens verbinding krijgt met het buitenland. Met een beetje meer em- stigen aandrang zou <*ok hier wel eenige dagen per week 'a n»rgw?s verbindin te krijgen. Spr. wees op ae treinverbinding, welke sche me* bei buitenland z'in mevr. van Reen en tusschen Amsterdam en Alkmaar tqt gimd wist t« krijgen, Wat één vrouw kan, dat kan ook de K. v. K. Wat het verkeer met handwagens in de stad aan gaat op Maandag, Vrijdag en Zaterdag, dat zou zeker beter zijn te regelen. Slechter dan thans kan het niet. De toestand op de graanmarkt is allesbehalve zoo als het hoort, 't Is een schande, dat we, als we er met iemand over spreken, er op moeten laten volg dat we hebben een Kamer van Koophandel en brieken. Over het maken van een nieuwe sluis bi| Oudorp, waardoor de schippers Alkmaar rechts zou den laten liggen, heeft de Kamer zich geen enkelen keer warm gemaakt, voor de kooplui aan den Lan gen dijk zich er warm voor hebben gemaakt. Het is een publiek geheim, dat de directie der Ijzerfabriek, welke aan honderd gezinnen brood geeft, wegens het niet hebben van geschikte terreinen voor uitbreiding, er over denkt om de industrie van hier te verplaatsen naar een meer geschikte plaats ondanks ae Kamer van Koophandel en Fabrieken, welke onverplichte adviezen moet geven over handel en industrie. De kleinhandel moet ook in de Kamer vertegenwoordigd zijn. Dat is geen eerebaantje, zoo als de heeren het jarenlang hebben beschouwd, 't is een werkpost, een werkplaats. Na deze inleiding, welke door applaus onderstreept werd, gaf de voorzit ter gelegenheid over dit punt het woord te voeren. De heer Fortuin zei den voorzitter geluk te willen wenschen met diens verkiezing tot lid van de com missie van toezicht op het lager onderwijs. Vroeger keek men niet naar ons om, aldus spr. De heer Uitenbosch en spr. wezen er indertijd in den raad reeds op, dat ook de middenstand vertegenwoordigd moet worden in de bedoelde commissie. Ook verheug de het spr. dat de voorzitter der vereeniging is geko zen, omdat deze, als hij iets doet, dit doet op een wijze, welke ons allen zoo sympathiek is. Spr. hoopte dat de heer Cloeck in de commissie ter sprake zou brengen de wenschelijkheid van het tref fen van maatregelen, dat niet alleen leerlingen van de school van den heer Aukes, maar ook die van an dere scholen zonder examen kunnen worden toegela ten tot de Handelsschool. De voorzitter zei, dat ook hij in zijn benoeming met genoegen had gezien een erkenning van onzen kring, ornaat we ons indertijd zoo veel moeite heb ben getroost voor de handelsschool. Ook spr. achtte het verkeerd, dat jongens van de gewone school niet zonder examen tot de handelsschool worden toegela ten, hij zal dit punt dan ook zeker in de commissie ter sprake brengen. Voor candidaat van de Kamer van Koophandel werden daarna genoemd de namen der heeren J. C. Baan en Jb. Cloeck. Uit de discussie bleek, dat men wcnschelijk achtte thans in de Kamer een vertegen woordiger van den kleinhandel te brengen en geen fabrikant. Tot candidaat werd daarna gesteld de heer Jb. Cloeck met 13 stemmen, tegen 6 op den heer Baan. Op de heeren G. W. v. d. Veen en J. A. B. Fenijn was 1 stem uitgebracht, terwijl één lid blanco stemde. De heer Cloeck verklaarde in strijd te zullen hande len met alles wat hij had gezegd, indien de candida- tuur niet door hem werd aanvaard. Hij sprak de hoop uit, dat de middenstand hem in November niet alleen zou laten staan. Hij nam de benoeming aan en hoopte, wanneer hij wordt gekozen, goed werk te verrichten. (Applaus). De heer Lewijt wilde er even op wijzen, dat de door den voorzitter aan mevr. v. Reenen toegeschreven treinverbinding het eerst ter sprake is gekomen in de vergadering van V reem de 1 in gen verkeerwaaraan spr. een eeresaluut wilde brengen. Later is geconfereerd met den heer v. Reenen en met de zustervereenigingen te Bergen en Egmond. De voorzitter zei niet de bedoeling te hebben gehad te kort te doen aan de verdienste van de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Ingekomen was een concept-adres met memorie van toelichting aan den raad, van den R. K. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, afd. Alkmaar, houdende het verzoek over te gaan tot wettelijke win kelsluiting na negen uur 's avonds. De afd. verzoekt adhaesie te betuigen aan dit adres. Allereerst werd door den heer Fenijn mededeeling gedaan van een gehouden enquête inzake 9-uurslui- ting en Zondagsluiting. Op desbetreffende vragen waren een 53-tal briefkaarten met antwoorden inge komen. Er verklaarden zich voor sluiting op Zon dag na 1 uur en in Juli en Augustus na 9 uur 25; voor sluiting op Zondag geheel en het geheele jaar na 9 uur 6; voor sluiting op Zondag geheel en het geheele jaar na 8 uur 1voor sluiting op Zondag geheel en in Juli en Augustus na 9 uur 4; voor slui ting op Zondag geheel en in Juni, Juli en Aug. na 9 uur 1voor sluiting op Zondag geheel en in in de week niet na 9 uur, 8tegen sluiting op Zondag na 1 uur en tegen sluiting na 9 uur, 3; tegen sluiting op Zondag na 1 uur en voor sluiting na 9 uur 1. Voor een wettelijke regeling verklaarden zich 2, terwijl 2 schreven wel te willen sluiten als allen het deden. De voorzitter zei daarna, dat hij Maandagavond een onderhoud had gehad met den voorzitter en den secretaris van de adresseerende vereeniging. Spr. is persoonlijk een tegenstander van wettelijke winkelslui ting. In Amsterdam wordt het verzet steeds grooter, men stuit steeds meer op het onaangename gevoel, dat men geen vrijheid heeft in eigen huis. Het is beter, dat de vakgroepen zich afvragen: Kunnen we in onze branche komen tot 9-uur sluiting? Men is thans op den goeden weg, een 40-tal winkeliers sluiten gedu rende de maand Augustus om negen uur. Spr. heeft tot de heeren, die hem bezochten, gezegd: u krijgt, wat u wilt, als u zich goed organiseert. In den klei nen man moeten we onzen vriend zien en deze wordt door de 9-uur sluiting vermoord. De kleine man heeft niets dan zijn arbeidskracht welke hij ieder uur van den dag wil aanwenden om er bovenop te ko men. Wanneer een groote bediende een klein pa troon wordt, dan zal ook hij van vöör de arbeider naar zijn werk gaat tot zoolang iemand koopen wil, klaar staan om een paar dubbeltjes te verdienen. De heer Lewijt wilde voorstellen het ingekomen stuk voor kennisgeving aan te nemen, evenzoo de heer Teerink. De heer Pels verklaarde zich tegen iedere wettelijke inmenging in de zaken der winkeliers. De neer Teerink merkte op, dat hij niet bij de 53 inzenders van briefkaarten behoorde, hij wilde geen meening op een briefkaart plaatsen, welke dienen moest voor de algemeene winkeliersvereeniging. Spr. is voor Zondagssluiting en winkelsluiting voor vak ken. De heer Fortuin merkte op, dat het adres zeker wel aanleiding zou geven tot polemiek in den raad. Spr. zou nu zijn stem afhankelijk willen maken van de meening der leden van de beide middenstandsveree- nigingen. Spr. heeft een persoonlijk standpunt, maar wil de winkeliers van dienst zijn. Hij verbindt bier- zijn collega's - - - ook hun meening weten. Vóór de behandeling in den raad zal spr. als eenigste winkelier in het college nog wel eens over dit punt spreken met andere raadsleden, komt men a bout portant, dan verliest men het pleit altijd.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2