laas zijn de bewijzen voor het grijpen, dat de camaril la van de oorlogszuchtigen weer met de grootste ge wetenloosheid aan het werk is o malle acties van de regeering te niet te doca en het vrettelijke door te zetten: de volkerenoorlog. de verwoesting van heel Europa." In het voortreffelijke verleden jaar verschenen werk „Das deutsche Heer" van majoor v. Schreibershofen, wordt uitvoerig beschreven hoe de mobilisatie van het Duitsche leger eventueel geschiedt. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het mobilisatie-bevel is betrekkelijk kort, geeft slechts aan, dat de mobilisatie bevolen is en vermeldt voorts den eersten mobilisatie-dag. Zonder verdere aanwijzingen of bevelen heeft nu de overgang van het leger in vredestijd tot oorlogssterkte plaats, op grond van de maatregelen, welke zijn voorbereid. De voor- loopige mobilisatie-werkzaamheden worden door el- ken staf, elk troependeel en elke overheid jaarlijks uit gewerkt en steeds bijgehouden. Al deze instanties hebben een z. g. n. „Mobilmachtingskalender," een kalender, welke naar enkele mobilisatie-dagen inge richt is en waarin in tijdorde alles vermeld staat, wat op den betreffenden dag moet geschieden. Daarbij stelt men zich niet tevreden met korte aanteekeningen en verwijzingen, maar alle maatregelen en aanwij zingen zijn reeds woordelijk zoover klaar, dat alleen nog maar de datum ingevuld behoeft te worden, voor dat zij afgekondigd worden. Zelfs de couverten leg gen gereed! Voor de brieven en bevelen, welke over gebracht moeten worden zijn de boden en ordonnan- cen met name aangeduid, hun routes voorgeschreven. Zoodra zij zich aan de bureaux aanmelden, krijgen ze de intusschen klaargemaakte brieven met een" adressen-lijst en bezorgen deze zonder meer. Voor grootere afstanden staan reeds wagens klaar. De boden keeren terug met een ontvang-bewijs, zoodat men zekerheid heeft, dat elk schrijven zijn bestem ming heeft bereikt. Zoo worden door de districts commandanten de afzonderlijke gemeenten en ge huchten ingelicht en de oproepingsbevelen aan de manschappen met groot verlof gebracht, voorzoover deze niet verplicht zijn zich zonder meer aan te mel den (in den militairen pas der reservisten staat op gegeven waar dit moet geschieden). De manschap pen melden zich dadelijk bij de regimenten, waartoe ze behooren, of bij de district-commando's, waar zij met groote transporten naar hun troepenafdeelingen gebracht worden, tenzij er op de plaats zelf een nieu we troepenafdeeling wordt opgesteld. Een mobiel infanterie-batalj on bestaat uit 1080 man, terwijl een bataljon in vredestijd 500 a 600 manschappen telt. De laatste lichtingen der reserve worden ter versterking van de actief-dienende troepen gebezigd. Uit de overblijvende lichtingen der reserve en uit de laatste der landweer worden nieuwe troepen afdeelingen, z.g.n. reservetroepen, geformeerd. Zij worden bij alle wapens gevoegd. Men formeert hier uit reserveij divisies en reservekorpsen. Gerekend wordt op 25—30 divisies of 15 reservelegerkorpsen. Zij worden op dezelfde wijs als de actieve legerkorp sen in de voorste linie gebruikt, teneinde zich in de eerste groote beslissende slagen de numerieke meer derheid te verzekeren. Ja, het is zeer wel mogelijk, dat de beslissing juist van hen afhangt. Uit de oudere lichtingen der landweer worden ge mengde landweerbrigades gevormd, die hoofdzake lijk gebruikt worden voor bezettings- en etappe-doel einden. In geval van nood worden zij ook tot deelne ming aan den veldslag opgeroepen. De landstorm vormt slechts enkele bataljons, eskadrons en batterij en en dient hoofdzakelijk als vesting-bezetting en voor grens- en kustbewaking. Voor elke troepen-afdeeling wordt een aanvulling gereed gehouden (voor een infanterie-regiment een Bataljon, voor een cavalerie-regiment een eskadron). De cavalerie-regimenten, die in vredestijd uit vijf eskadrons bestaan, gaan slechts met vier eskadrons het veld in (voornamelijk omdat in vredestijd paar- denmateriaal wordt gebezigd, dat voor den oorlog niet dienen kan, terwijl de aangekochte paarden tegen de vermoeienissen niet bestand zijn en reeds na de eerste marschen achtergelaten moeten worden. Bij de mobilisatie wordt er onmiddellijk een mili tairen spoorwegdienst ingesteld. Alle treinen worden voor militaire transporten gebezigd en voor het pu bliek zijn maar uiterst weinig treinen beschikbaar. Zoodra de eerste reservisten-transporten in de ka zernes aankomen, worden ze uitgerust. Het passen van uniformen en vooral van laarzen is een tijdro vende bezigheid. De reservisten en landweerlieden zijn meestal dikker, de laarzen hard en stijf gewor den. Ieder man krijgt een herkenningsteeken, een rond blikje, waarop de naam van zijn afdeeling en een nummer gegrift staan. Dit blikje wordt aan een koordje om den hals op het lichaam gedragen en dient om dooden en gewonden te kunnen herkennen. Het nummer moet overeenstemmen met dat van ge weer, bajonet en kookgerei. Zoodra de compagnie ge reed is, wordt zij ingedeeld, er wordt inspectie ge houden, de krijgsartikelen worden voorgelezen, on derwijs wordt gegeven over oorlogsrecht en oorlogs- gebruiken, terwijl inlichtingen worden verstrekt over het opmaken van testamenten. Ook wordt er ge schoten, geëxcerceerd en vooral gemarcheerd. De bur- gerkleeren worden ingepakt en teruggezonden. De mobilisatie van leger en vloot heeft een ontzet ten den invloed op het economische leven van den staat. Het land wordt van het beste deel van zijn arbeidskrachten beroofd, tal van bedrijven krijgen een knak en voor vele voorwerpen (weelde-artikelen biiv.) is geen markt en afzetgebied meer te vinden. Andere bedrijven, welker voortbrengselen noodzakelijk zijn voor leger en vloot zullen aan de aanvragen niet kun nen voldoen. Uit- en invoer worden belemmerd, om dat de kusten versperd zijn en de handel over zee stopgezet is. Handel en nijverheid zullen echter trachten nieuwe handelswegen te vinden, in plaats van den zeeweg wordt bijv. de langere en duurdere weg over het neutrale buitenland genomen. Voor de mannelijke arbeidskrachten zullen vrouwelijke hulp krachten worden gebruikt. Bij staatsinstellingen, (spoorweg, post, telegraaf, telefoon) worden de voor den dienst noodzakelijke mannen zoo lang mogelijk in hun functie behouden. Vele inrichtingen (munitie-fabrieken, kolenmijnen bijv.) zullen hun personeel moeten vergrooten reeds in vredestijd zijn hiervoor contracten geteekend. Ernstige moeielijkheden zullen zich voordoen bij de verschaffing van voedsel voor leger en vloot. (Jok moeten Rijksbank en de groote banken financieele mo bilisatie-plannen uitwerken, teneinde te kunnen voor zien in ae behoefte aan baar geld. Aangenomen mug worden, dat de regeering daarover het de leidende in stellingen overeenkomsten getroffen heeft. In de straten van Berlijn schijnt op dezen jme- len avond aldus wordt aan de N. R- Ct. geseind de heele bevolking op de been. Onder de Linden is de menschenmenigte zoo dicht als bij een vorstelijken in tocht, maar er niet meer, zooals op vorige avonden, rumoer. Er staat een groote menigte voor het paleis van den rijkskanselier, dat ondanks het late uur ge heel verlicht is. Er schijnt een conferentie plaats te vinden. Ook het departement van buitenlandsche za ken is verlicht, maar referendarissen hangen cigaret- ten rookend uit de ramen. Ook daarvoor heef. zien een groote menschenmenigte verzameld^ Om het pa leis is het vrij rustig en het Oostenrijksch gezant schap ligt verlaten. Voor de gebouwen van een paar groote bladen staan veel menschen en kijken vooral nieuwsgierig naar de verlichte poort, waarschijnlijk in de verwachting van bulletins, m de hooidstraten is een gedrang van wandelaars als op de drukste wandeluren. Tn de groote café's ia net stampvol menschen. Op deze wijze brengt Berlijn dezen span- nendeu, misschien voor de geschiedenis van ons we relddeel beslissenden nathi door. Het publiek is kalm en schijnt zelfs opgewekt. Nu er geen couranten en ook geen bulletins meer verschij nen, is het alsof de geweldige spanning van dezen midfdag wat opgelucht is. Het was eenige uren zoo, dat ieder opvallend geluid, hei springen van een automobielband, het gekijf van een paar koetsiers, de voorbijgangers deed opschrikken. Het is begrijpelijk, dat onder die omstandigheden het valsche bulletin over de mobilisatie onder de Linden zoo iets als een paniek deed ontstaan. Het is nu reeds lang na middernacht en het blijft nog steeds bedrijvig op de straten. Velen zullen daar waarschijnlijk de komst van de morgenbladen afwach ten. Papiergeld wordt vaak niet aangenomen. De brug gen worden door militairen bewaakt en de treinen naar Frankrijk streng onderzocht. Uit Breslau wordt gemeld: De gemeenteraad heeft vanochtend in geheime zitting eenstemmig be sloten 20 miilioen ter beschikking te stellen tot ver zorging van de burgerlijke bevolking van Breslau met levensbehoeften ingeval van mobilisatie. Uit Saarbrücken wordt aan de Lokal Anzeiger geseind In de heele streek hier heerscht oorlogskoorts. De wildste geruchten worden grif geloofd en alles haast zich om zich van levensmiddelen te voorzien. De win kels worden evenzeer bestormd als spaarbanken. Tot ver op straat staan de koopers, en den winkeliers wor den de waren uit de handen gerukt. De aanvraag naar meel, erwten en boonen en aardappelen enz. heeft een hevig stijgen van de prijzen veroorzaakt. Vele winkels hebben reeds moeten sluiten. RUSLAND. Bij Keizerlijke Oekase werden onder de wapens geroepen: lo. de reservisten van 23 heele gouvernementen en 71 districten van 14 andere gou vernementen; 2o. een deel der reservisten van 9 di- tsirtcten in 4 gouvernementen; 3o. de reservisten van de vloot, in 64 districten van 2 Russische, en een Finsch gouvernement; 4o. de Kozakken met verlof in het Dongebied Kuban, Terek, Astrakan, Orenburg en Oeral; 5o. een daarmede overenekomstig aantal reser ve-officieren, geneesheeren, paarden en wagens. Van verschillende zijden werd toen gemeld, dat de Duitsche regeering zien had gewend tot de regeering te St.-Petersburg met eenige vragen. Gevraagd werd lo. wat de mobiliseering beoogde; 2o. of zij tegen Oostenrijk was gericht en 3o. of Rusland bereid was de mobiliseering te staken. Er werd verzocht om zoo spoedig mogelijk antwoord. Uit dit bericht, dat Reuter zegt te hebben uit de meest betrouwbare bron, bleek dus niet, dat er een termijn van 24 uur was gesteld. Men heeft te Ween en vertrouwbare berichten uit Russisch Polen ontvangen, dat de revolutionnaire be weging Haar niet verzwakt, maar veeleer groote uit breiding gekregen heeft. Het springen van de kruit- toren in Warschau was het werk van revolutionnairen en het heet, dat Warschau reeds in opstand verkeerd. Oostenrijk. Keizer Frans Jozef is gisteren on der weergaloos gejuich van een menigte van honderd duizenden menschen te Weenen aangekomen. De Keizer hield tot de troepen een toespraak, zeg gende, dat hij vol vertrouwen bouwde op den geest van het getrouwe leger. Aartshertog Frans Salvator, inspecteur-generaal van den vrijwilligen gezondheidsdienst, is aan het hoofd van het Roode Kruis geplaatst. Aartshertogin Maria Theresia heeft den Keizer ver lof gevraagd het Roode Kruis als zuster te mogen die nen. De „Gerliner Lokal Anzeiger" verneemt uit Wee nen: De prijzen der levensmiddelen stijgen enorm. Men overweegt het vaststellen van maximum-prijzen. Op een der markten vielen ongeregeldheden voor. De koopers, meest vrouwen, veroorzaakten stormachtige scenes tegen de koplui, die hooge prijzen vroegen. Hun stalletjes werden omvergeworpen en de kooplie den zelf mishandeld. Het publiek is zelf de schuld van die prijsverhooging, omdat iedereen voorraden inslaat. De Weensche beurs blijft nog gesloten. De Oostenrijksche minister van onderwijs heeft een oproep gericht tot de akademische jeugd, waarin hij er aan herinnert, dat ook de jongelieden die niet te velde trekken, zich nuttig kunnen maken voor het vaderland door zich te wijden aan de vrijwillige zie kenverpleging en zich beschikbaar te stellen voor diensten ten beste van het algemeen. Verder spoort de minister de jeugd aan in den zwa- reu tijd zich de verheven grootte van het verleden te herinneren, dan zouden ook zij deel hebben aan het herstel van de eer en den roem van het vaderland. Het „Berliner Tageblatt" geeft een beschrijving van de eerste dagen der mobilisatie in Bohemen. De beide eerste dagen van mobilisatie stelden aan de spoorwegen hooge eischen. De gewone treinen, die gemiddeld een uur vertraging hadden, waren niet voldoende, om de groote menigte van opgeroepenen te bevatten. Het personenvervoer is deels beperkt, deels geheel onderbroken. Extra-treinen zijn in groo- ten getale ingevoegd en daar er gebrek is aan pasa- gierswagens, worden veewagens voor het vervoer van reservisten in diens gesteld. Er bestaat geen verschil van klassen. Vandaag reed ik in een waggon lste klasse met een hooggeplaatst officier en een aantal beschonken reservisten. Scherp is het verschil van houding tusschen Duitschers en Tsjechen. Daar de plaatsen volgens de nationaliteiten gescheiden zijn, spreekt het ook vanzelf, dat de Tsjechen en Duitschers aparte waggons zoeken. Terwijl de Duitsche reservis ten hun kameraden, die op de stations wachten, met hoera-geroep begroeten op hun doortocht, blijven de Tsjechen over het algemeen zwijgen. Op de stations hadden aangrijpende afscheidstoo- neelen plaats. Vrouwen weenden, kinderen klampten zich aan hun vaders vast, die zelf hun tranen niet konden bedwingen. Onder de soldaten zelf heerscht een vroolijke stemming. Er wordt gezongen, de pas aankomenden worden begroet. Het eenige gesprek is de oorlog. Het schijnt, dat alle andere belangen op den achtergrond zijn gedrongen. De winkels sluiten. Reeds verhoogen de winkeliers in consumptie-artike len hun prijzen. Het meel is hier in één nacht acht Heller duurder geworden. Alleen de herbergiers ma ken voorloopig goede zaken. In Jozefstadt, waar groote militaire depots zijn ge vestigd, heerscht de grootste bedrijvigheid. Heele rijen wagens, beladen met kleedingstukken, keukengereed schap, zadels en dekens trekken naar het station. Militaire treinen rijden naar alle richtingen; de manschappen zijn reeds in de nieuwe veldunifonnen gestoken. Officieren in veldtenue rijden heen en weer en elke trein brengt honderden en nogmaals honder den nieuwe reservisten. De kazernes kunnen de menigte niet bergen, die, zoo goed en zoo kwaad als het gaat in scholen en particuliere batzen worden ingekwartierd. De op- marsch der ïn deze stad liggende regimenten zal nog deze week plaats vinden. De mobilisatie komt voorts het land zeer ongele gen. De oogst, die dit jaar juist in Noord-Bohemen zooveel beloofde, staat voor de deur. Op de akkers staat het koren vorr den zeis gereed, en plotseling worden de beste arbeidskrachten aan het landbouw bedrijf omruk!, De oogst kan niet binnengebracht worden, a !es zal op het veld moeten bederven; nau welijks zal men de noodige zorgen aan het vee kun nen wijden. Op de akkers ziet men slechts grijsaards, vrouwen en kinderen. Laarbij komt, dat alle paarden, die maar eenigszins voor den dienst geschikt zijn, voor militai re doeleinden gerequireerd zijn. Servië. Uit Boedapest wordt geseind: Volgens berichten uit Saloniki is in Zuid-Macedonië een uit gebreide opstand uitgebroken tegen de Serviërs. De Macedonische benden worden door Bulgaarsche Ko- mitadzji's gesteund en aangevoerd. Het heet, dat het tot bloedige ootsingen gekomen is tusschen de opstandelingen en de Servische soldaten. Uit Saloniki wordt gemeld: Zondag kwam hier een Servisch officier met zijn vrouw in een hotel, waar hij zich als majoor Bojako- vic liet inschrijven. Door personen, died en officier van vroeger kenden, werd vastgesteld, dat deze ma joor Bojakovic identiek is met mapoor Volo Tanko- vic, wiens onmiddellijke arrestatie in de Oostenrijk sche nota werd gevraagd en 'van wlen de Servische regeering in haar antwoord mededeelde, dat hij nog op den avond van den dag waarop de nota over handigd werd, zou worden gearresteerd. Frankrijk. Tot vijf uur was de indruk in de wandelgangen der Kamer gisteravond zuiver pessi mistisch, daarna echter wijzigde de meening zich be langrijk naar aanleiding van het bericht, aat er di recte besprekingen worden gehouden tusschen Berlijn en St.-Petersburg. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde openlijk in de wandelgangen, dat de toestand beter Is dan men beweert en dat men het oogenblik tegemoet mocht zien, dat de besprekingen zich zouden bewegen in de richting van een gunstige oplossing. Hij voegde daaraan toe: Wij hebben van de zijde van Duitsch- land berichten ontvangen, zooals wij ze niet hadden durven hopen. Minister Angagneur (buitenlandsche zaken) beves tigde de mededeelingen van zijn collega Malvy. Een nota van Havas spreekt tegen dat de reser visten bevel hebben ontvangen, zich bij hun korpsen te voegen. De genomen maatregelen omvatten alleen de terugroeping der verlofgangers van enkele korpsen en de terugkeer naar hun garnizoen van die troepen, welke er te ver van verwijderd waren. Deze maatre gelen zijn uitsluitend van verdedigenden aard en ge nomen om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. De maatregelen van Duitschland zegt de nota verder ofschoon zij ook van verdedigenden aard schijnen, gaan veel verder dan de onze. Zoo heerscht bijv. te Metz en in de omgeving groote bedrijvigheid. Er wordt een strenge bewaking uitgeoefend op alle punten en verkeerswegen die naar het nabijgelegen ge bied leiden. De troepenbewegingen, daarvoor noo- dig, hebben de bevolking aan beide kanten van de grens in ongerustheid gebracht, maar men moet er de beteekems niet van overdrijven. Voorts zegt de nota, dat de Duitsche regeering verbod van uitvoer heeft gelegd op enkele producten, die het leger noodig heeft. Het zal wel overbodig zijn er bij te voegen, dat in de geheele streek der Alpen de grootste rust heerscht en dat alle geruchten over voorbereidselen tot de mo bilisatie van ons leger ongegrond zijn. Twee feiten hebben hier het publiek vooral ge troffen, zoo wordt aan de N. R. Ct. geseind. Ten eerste een volslagen gebrek aan specie, zoodat men zelfs geen biljet van fr. 50 meer kan wisselen, en ten tweede het in beslag nemen van een middagblad, „Pa ris Midi". Op sommige plaatsen kocht de politie het heele pak op van courantenventers en verbrandde ze. De geldkwestie is buitengewoon hinderlijk. Het is een soort paniek. De burgermenschen houden al hun metaalgeld vast. Dit strookt weder met het Fransch karakter. Het in beslag nemen van de „Paris Midi" is een merkwaardige kwestie. Merkwaardig is ook, dat èn te Parijs èn te Berlijn omstreeks 12 uur berich ten over het voorbereiden van de mobilisatie bekend gemaakt werden en dat in beide steden die berichten onmiddellijk tegengesproken werden, en de bladen, die ze bekend gemaakt hebben, in beslag genomen werden. Waarschijnlijk waren echter beide berichten juist. Het bericht van de „Paris Midi", dat ik u sein de, heeft een eigenaardige bevestiging gekregen. Ter wijl dit blad in beslag genomen is en de hoofdredac teur en de uitgever vervolgd zouden worden, geeft de „Temps" een logenstraffing, die in werkelijkheid meer op een bevestiging neerkomt De Parijsche editie van „The New-York Herald" van 30 Juli schrijft: Vlug maar kalm gaat de Fransche regeering voort met het maken van toebereidselen. Al de spoorbrug gen en belangrijke stations worden door troepen be waakt en alles is in het werk gesteld om de mobilisa tie te vergemakkelijken. De ernst van den toestand be gint thans eenigszins te werken op de zenuwen van het volk en hoewel de publieke opinie kalm blijft, is de nervositeit duidelijk merkbaar uit de manier, waar op allen, mannen, vrouwen en kinderen het laatste nieuws uit de dagbladên opnemen. Natuurlijk is de zenuwachtige spanning, voorname lijk aan de oostelijke grenzen, zeer groot. In de grens steden, waar garnizoen ligt, wemelen de Btraten van menschen, die Parijsche bladen koopen en druk den toestand bespreken. Iedereen slaat levensmiddelen op om op alles voorbereid te zijn. Vele winkels worden bestormd. In de straten van deze grensplaatsen ziet men slechts weinig militai ren; allen blijven in de kazernes. Nu en dan snellen bereden gendarmes door de plaatsen om berichten te brengen naar reservisten en dezen mede te deelen, wat hun bij eventueele mobilisatie te doen staat. Treinen, volgepropt met soldaten van het actieve leger komen van heinde en ver aande lieden, die een vacantiereis maakten, keeren ijlings naar hunne haardsteden terug. De gemeenteraad van Parijs heeft dadelijk na het ontstaan van de crisis beraadslaagd over het voorzien van de stad van levensmiddelen in geval van mobili satie. De militaire gouverneur van Parijs was bij de beraadslaging tegenwoordig. Er is nu in enkele da gen een voorraad gevormd van 150.000 centenaars meel. België. De staatscourant bevat een koninklijk besluit, waarbij voorloopig wordt verboden: de uit voer over de land- en zeegrenzen van alle soorten vee, kaas, spelt, mengkoren, rogge, haver in schoven, als graan en als meel, hooi, stroo en andere fourages, automobielen, oliën, vetten, etherische oliën en essen- oen voor het opwekken van motorische kracht, voer tuigen van alle soorten en paarden (behalve veu lens). BELOIë. België heeft besloten de forten van Luik en Namen te mobilisecren. Gendarmes en douaniers bewaken de grens De belgiscne genie is, volgens een bericht in „Le Matin," bezig mijnen aan te brengen in de peilers der bruggen over de Maas te Luik en overal waar treinen uit Duitschland overgaan. De bruggen boven en be neden de Maas waren reeds ondermijnd, evenals de tunnel van de Vestres en het viaduct van Tolhain. Op de beurs te Brussel wordt, naar aan de N. Rot. Cxi. wordt gemeid de toestand bedenkelijk; de prijs der granen stijgt steeds, daarentegen daalt de prijs der kolen, daar uit Engeland en Duitschland maar weinig meer wordt ingevoerd. Het bankpapier daalt in waarde; men kan in sommige lokalen een bankbil jet van twintig frank voor zeventien frank in zilver koopen; in al de banken is er strijd om de loketten waar de deposito's worden afgehaald. In de Nationa le Bank moest bij de uitwisseling van papier de poli tie werkdadig optreden, zoo groot was de toeloop. Een blad meldt, dat een bankier Oostenrijksch goud weigerde. Zooals ik u seinde zal het vredesbureau een oproep doen tot de kleine staten; overal richt men zich in voor de ontvangst van de binnengeroepen soldaten, zoo gaf men aan de jongens der scholen van Ostende vrijaf om in de lokalen de soldaten te kunnen huisves ten. Engeland. In antwoord op een vraag in het La gerhuis betreffende de crisis, antwoordde Sir Ed ward Grey, de minister van buitenlandsche zaken gis ter: „Het spijt mij dat ik niet kan mededeelen dat de toestand minder ernstig is dan gisteren. De voor naamste feiten zijn hoofdzakelijk onveranderd geble ven. Oostenrijk is den oorlog tegen Servië begonnen. Rusland heeft een gedeeltelijke mobilisatie gelast. Voor zoover wij ingelicht zijn, heeft dit tot nu toe niet geleid tot eenige daaraan evenredige stappen bij de andere mogendheden. Wij gaan voort het eene groote doel voor oogen te houden, n.l. den Europeeschen vre de te waarborgen; en daarom blijven wij in nauwe aanraking met de andere mogendheden. Ik ben ver heugd te kunnen zeggen dat zich in deze gedachten- wisseling tot nu toe geen moeilijkheid met de andere mogendheden heeft voorgedaan, al is het den mo gendheden ook niet mogelijk geweest zich te vereeni gen in een diplomatiek optreden, zooals het voorstel van 27 Juli dat bedoelde. De besprekingen over het wfjzlgingsontwerp inzake zelfregeering, welke in het Lagerhuis zouden aanvan gen, werden uitgesteld na een ernstige verklaring van den Engelschen minister-president Asquith, waarin hij den nadruk legde op aen ernst van den toestand, welke zonder weerga is, cn waarbij het voor Oroot-Britannië een levensbelang is met het gezag van een niet-inwendig verdeelde natie te handelen. Asquith zeide o. a.„Wij bevinden ons in een Eu- ropeesche crisis welke in onze ervaring bijna zonder weerga is. De factoren welke vrede of oorlog bren gen moeten, zijn in de waagschaal gesteld en daarme de het gevaar voor een ramp waarvan de afmetingen niet overzien kunnen worden. Het is een levensbelang en in het belang van de gansche wereld dat Groot- Brittannië, wiens eigen belangen niet onmiddellijk op het spel staan (toejuichingen), vereenigd weerstand zal bieden (luide toejuichingen) en in staat zal zijn, zijn stem te laten hooren en te handelen met het gezag van een niet inwendig verdeelde natie (toejuichingen). Wanneer wij voortgingen met het ontwerp, dan zou- .den wij ons onvermijdelijk in scherpe strijdpunten be treffende de binnenlandsche geschillen gaan begeven. Ik behoef niet méér te zeggen dan dat zulk een gebruik van onzen tijd op een oogenblik als dit nadeelige en blijvend-nadeelige gevolgen op den internationalen toestand zou hebben. De leider der oppisitie Bonar Law deelt in alle opzichten de gevoelens waaraan ik hier uitdrukking gegeven heb. Wij stellen voor de be handeling van het ontwerp uit te stellen in de hoop dat bij dit uitstel de vaderlandsliefde van alle partijen samen zal werken, opdat gedaan kan worden wat in ons vermogen ligt om de rampen welke de wereld be dreigen, zoo niet af te wenden dan althans te beper ken. Alle oorlogsschepen Iaden op Malta in aller haast kolen, alsook zooveel munitie en proviand mogelijk. Bijna de geheele Engelsche Middellandsche-Zeevloot is hier nu samengetrokken. Een proclamatie behelzende voorzorgsmaatregelen voor de verdediging van de baai is gisterochtend te Gibraltar uitgevaardigd en daarna weder ingetrokken. .Wegens de crisis in Europa zijn de manoeuvres die in Transvaal zouden worden gehouden afgewim peld. Alle rijkstroepen keeren naa rhun post terug. Elders in Zuid-Afrika neemt men bizondere maatre gelen. Volgens een telegram uit Gibraltar aan de „Ex change Telegraph" heeft de Spaansche regeering last gegeven aan alle beschikbare oorlogsschepen, om zich naar de Balearen te begeven. Het .pantserschip „Po- layo" en verschillende kruisers hebben de Marok- kaansche kust verlaten om zich naar dit concentratie punt te begeven. De kruiser „Estramadura" en de flottilje torpedojagers en torpedobooten hebben bevel gekregen Algesiras te verlaten en eveneens naar de Balearen te gaan. Alle voorzorgsmaatregelen zijn ge nomen. ITALIë. Volgens berichten uit Rome zou een ern stig meeningsverschil bestaan tusschen den minister van buitenlandsche zaken di San Oiuliano en den premier Salandra, die niets zou willen hooren van een steunen van Oostenrijk tort et h travers, waar voor de eerste zou pleiten. Uit ene telegram van den Romeinschen correspon dent van de „Indépendance Beige" blijkt, dat Salan dra in deze geheel en al het standpunt inneemt van het Italiaansche volk, dat zich ook weerspiegelt in de pers. Op slechts enkele uitzonderingen na, veroor- deelen de bladen min of meer openlijk het onverwach te en brutale optreden van Oostenrijk, dat door niets gerechtvaardigd wordt. Men weet hier wat men te denken heeft van de resultaten van die Oostenrijksche enquête naar den oorsprong van het moordcomplot, en dat de keizerlijke politie gewoonlijk niet al te best is ingelicht. Men vraagt zich af, of het nu werke lijk aannemelijk is, dat die politie, welke niets gewe ten heeft van het complot om den troonsopvolger te vermoorden, nu ineens in korten tijd op het spoor is gekomen van geheel den opzet en de voorbereiding van dat complot. Verder ziet men in, dat het Servische antwoord voldoening genoeg gaf, indien de Oostenrijksche no ta maar niet slechts een voorwendsel ware geweest. Over het algemeen is men in Italiaansche politie ke kringen overtuigd, dat Oostenrijk niet een derge lijk avontuur zou begonnen zijn, indien het niet de Zekerheid had, gesteund te zullen worden door Duitschland. Geheel Italië verkeeit onder de vrees, dat men ge dwongen zal worden mee te doen. Het volk verkeer de in de meening, bij de verlenging van het Drievou dig Verbond, dat men nimmer in den toestand zou ko men, dat de gevolgen zouden moeten aanvaard wor den. Men ziet nu in, dat het wel eens anders zou kun nen loopen en het vooruitzicht, betrokken te worden in een conflict, uitgelokt door Oostenrijk en uitslui tend ten behoeve van Oostenrijksche belangen, stuit hier iedereen tegen de borst. Men voelt er niets voor aan de zijde van Oostenrijk te moeten strijden tegen

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2