Enorme offers zou een oorlog van hef Duitsche volk eischen, doch onzen tegenstanders zullen wij toonen, wat het beteekent Duitschlana aan te vallen en nu be veel ik u in Qode aan* Gaat thans naar de kerken, knielt daar voor Ood neder en bidt Hem om ons dap pere leger te helpen.'' Een geestdriftig gejuich brak los toen de Keizer ge ëindigd had en luide weerklonk het „hoch", terwijl patriottische liederen gezongen werden. Toen Hunne Majesteiten in een open automobiel 't slot verlieten, weerklonk opnieuw een donderend ge juich. DE KROONPRINS. De Kroonprins is benoemd tot commandant der eerste garde-divisie. FRANKRIJK. DUITSCHE TROEPENBEWEGINGEN AAN DE GRENS. Uit de te Nancy ingekomen mededeelingen blijkt, dat het optrekken van de Duitsche troepen, die hun posten komen bezetten, blijft aanhouden. Duitsch- land heeft een bepaald aantal reservisten in de rijks- landen en het dal van den Rijn onder de wapenen ge roepen. In diezelfde streken is voer de troepen be slag gelegd op den noodigen voorraad levensmidde len etc. De Duitsche bewakingsdienst op de verbin dingswegen is zeer streng. De militaire autoriteiten hebben de inwoners van Elzas-Lotharingen verboden zich naar Frankrijk te begeven. AANSLAG OP EEN TUNNEL. Er is gistermiddag een poging gedaan om den tun nel bij Chalyfort in de lucht te laten vliegen. Deze tunnel is gelegen in het departement Seine et Mame, op geringen afstand van Parijs. Een schlidwacht schoot op een automobiel waarin drie personen gezeten waren, die de vlucht namen. JEAN LEON JAURèS. t In het café Croisant te Parijs zijn gisteravond door een individu verscheiden revolverschoten gelost op den heer Jaurès, die aan de bekomen verwondingen is overleden. Nadere bijzonderheden ontbreken. Maar zeker is, dat de socialist het slachtoffer is geworden van een dier krankzinnige aanslagen, welke anders in den re gel aan staatshoofden het leven kosten. De heer Jaurès toch was vredelievend. En een chauvinist, een die den oorlog wilde, heeft in over spanning gemeend, door den betooger voor den vrede, den tegenstander van den 3-jarigen dienstplicht te treffen, zijn doel te kunnen bereiken, althans de oor logszuchtige stemming te kunnen bevorderen. De heer Jaurès was de man van het woord. In den laatsten tijd zagen wij hem in de Fransche pers nog al eens aangeduid als „Manneken-parle", waardoor op geestige wijze naar het Brusselsche voorbeeld de welsprekendheid van den leider der Fransche socia listen in de Kamer werd aangegeven. Prof. Quack zegt van hem: „Bepaald éénig bleek weldra, was de degenzwaai van zijn meestal aanvallende verwering, het pathos zijner sonore voordracht, de soms verpletterende wen ding van zijn hooghartige verontwaardiging, en het opstuiven van zijn weloverdachte en schoon geformu leerde bedreigingen. Hij passionneerde dadelijk het debat als hij daaraan deelnam; zijn lange, klinkende, eenigszins emfatisch daverende volzin, zijn flikkeren de metafoor, zijn sterke stem, beheerschten het ge woel en de dwarreling van het parlement. Hij be waarde steeds in het debat een hoogen toon, zoo af stekend tegen het baloorige en ruige geluid van velen zijner bent, die zich in de Kamer slechts kenmerkten door het opzetten van een vervaarlijke keel." Vroeger professor in de filosofie Quack geeft op dat hij een neef van den bekenden admiraal was, maar wij meenen dat hij diens broeder was had hij zich de logische methode der wetenschap goed eigen ge maakt. Hij was een historie-schrijver van erkende be kwaamheid. Zijn hoofdwerk behandelt de Fransche revolutie en voorts schreef hij tal van socialistische studiën. Merkwaardig, dat deze bekwame, ontwikkelde man aanvankelijk met zooveel moeite in de Kamer is geko men. De arbeiders van Carmaux, die hem hadden af gevaardigd, herkozen hem in 1898 niet als volksverte genwoordiger, wijl hij tegen hun wil van de zaak Dreyfus een socialistische propaganda-leu3 ging ma ken. Toen redigeerde hij met hartstocht de courant „La petite République" en werkte in de pers vurig voor het socialisme. In April 1902 werd hij echter weer door Carmaux in de Kamer gebracht en in Ja nuari 1903 werd hij tot vice-president der Kamer ge kozen. Zijn positie is sindsdien geleidelijk gestegen. Wij herinneren er slechts aan dat de heer Jaurès door de Kamer het presidium van de Rochette-commissie waardig gekeurd werd. Het is alweer een blind toeval, dat juist de socialist door den kogel van een chauvinist wordt getroffen, die in zijn leven een grooten strijd heeft moeten voe ren tegen het anti-militarisme. Nimmer vergeten is bijv. zijn uitlating in de zit ting der Kamer van 17 Februari 1894, over vader landsliefde der Fransche socialisten, die zooals hij zeide wel in hun hart het symbool van het roode vaandel bewaren, maar het denkbeeld „vaderland" nimmer zullen aantasten, omdat dit denkbeeld niet ge bonden is aan economische of staatkundige formules. Hij heeft zelfs was het niet in 1903? een ont werp voor den dienstplicht ontworpen. Natuurlijk was hij fel tegenstander van den drieja rigen dienstplicht en hij heeft een heftige campagne geleid voor den terugkeer tot den tweejarigen. Zijn laatste groote rede heeft de heer Jaurès Woens dagavond te Brussel in een meeting tegen den oorlog gehouden. Hij werd bij het beklimmen van 't podium ontvangen met een ovatie en kreten „leve Frankrijk" Het verslag zijner rede wemelt van tusschenvoegsels als lang aanhoudende toejuichingen, warm qpplaus. Zooals men weet, had de socialistische leider alle hoop, dat de spanning van Europa zonder wapenge weld zou worden weggenomen. Hij zeide o. a. dat Frankrijk den vrede eischte en goeden raad aan Rus land gaf. De heer Jaurès was voorzitter van het internatio naal socialistisch bureau, dat dezer dagen eveneens te Brussel bijeenkwam en o. m. besloot, dat het congres. 23 Augustus te Weenen te houden, den 9den Augustus te Parijs zal bijeenkomen. Of dit congres moge door gaan of niet, in elk geval werpt de dood van den heer Jaurès een droeven schaduw over de socialistische vredesbeweging, gelijk het overlijden van baronnesse von Süttner heeft gedaan ten opzichte van de niet-so- cialistische. DE PERS. In een heftig hoofdartikel, getiteld „Duitsche dub belzinnigheid" gespreekt de Temps de gebeurtenissen en zegt dat de laatste stappen van Duitschland slechts bestemd zijn om de wereld aangenaam bezig te hou den. Het besluit van Duitschland om den krijgstoestand af te kondigen zegt het blad, dat het is ingeleid door gewichtige militaire toebereidselen. Het blad vertelt verder, dat na den eersten dreigen den stap Duitschland den volgenden meer verzoe- ningsgezinden stap te St. Petersburg heeft gedaan: ,.F.erst vro°g de Duitsche rrezant. of de verklaring, dat Oostenrijk geen landveroveringen zoent, voor Rusland voldoende was om zijn mooilisatie te staken. Russische minister van buiten landsche zaken Sasonof zeide van niet; Rusland kon de door Oosten- rijs aangekondigde executie van Servië met toelaten. De gezant vroeg toen met veei omwegen, op welke condities Rusland dan zou willen demobiliseeren. De heer Sasonof antwoordde, dat vragen van dien aard eerst gesteld moesten worden te Weenen, aange zien het de Oostenrijksche verklaringen en oorlogs daden waren, die Rusland tot mobilisatie hebben ge tracht. Daarop werd het gesprek niet voortgezet. Na dit onderhoud heeft Duitschland zich in verbin ding gesteld met Weenen, wat het tot dusver gewei gerd had. Maar het zei daarbij ook, dat het geen pres sie of ook maar bemiddeling beoogde, het wilde slechts vragen. Te St. Petersbuurg zoo vervolgt de „Temps" heeft men den indruk, dat deze vragen, gegeven de oorlogstoestand, toch niets uitwerken kunnen. Rus land zet dus kalm zijn mobilisatie voort, ofschoon het de onderhandelingen met Weenen nog niet als afge broken beschouwt. Het wil zoodoende eenerzijds be wijzen, niet onhandelbaar te zijn, anderzijds zorgen niet net slachtoffer te worden van een militaire ver rassing. De St. Petersburgsche „Temps"-correspondent legt er den nadruk op, dat Rusland tusschenbeide komt voor de Servische souvereiniteit, omdat het een even- tueele suzereiniteit van Oostenrijk over Servië niet zou kunnen dulden. Het wil echter wel helpen zoe ken naar een formule, die Oostenrijk alle waarborgen zou geven voor de satisfactie, waarop het recht heeft. Maar intusschen is ook Oostenrijk op de Russische grens aan het mobiliseeren, en de toestand is dus hoogst ernstig. UITVOER VERBODEN. De regeering heeft den uitvoer verboden van ver schillende artikelen, welke in de termen vallen om als contrabande beschouwd te worden. BELGIË. MOBILISATIE. De Belgische regeering heeft gisteren gemobili seerd. De totaalsterkte van het leger in oorlogstijd wordt geschat op 340.000 man. De oproep onder de wapenen omvat dertien lich tingen. De regeering heeft de overtuiging, dat het grond gebied van België zal worden gerespecteerd, doch neemt alle maatregelen, om dat respect te verzekeren, evenals het dit deed in 1870. Zij neemt verder alle economische en financieele maatregelen, welke de toe stand noodzakelijk maakt. De mobilisatie zal in 7 dagen gereed zijn. EEN WAARSCHUWING TEGEN HET FRANSCHE GEVAAR. Met vette letters drukt heden de „Vlaamsche Gazet" af: „Belgen, weest op uw hoede, alle berichten, die ons toekomen, doelen uitsluitend op de oostergrens, op Duitschland, is de regeering dan zoo zeker, dat uit het zuiden, uit Frankrijk met het minste gevaar dreigt. Hare verantwoordelijkheid is groot, zij ver- gete dit niet." EEN PANIEK. Up de beurs heerschte een zeer gedrukte stemming, toen het weldra bevestigde gerucht zich verspreidde, dat een gedeelte van een Engelsch eskader tasschen Ostende en Vlissingen kruiste. Zeelieden hadden n.l. verklaard, dat zij 's nachts een eskader hadden waargenomen, samengesteld uit Engelsche kruisers, die met gedoofde vuren in Noord oostelijke richting opstoomden. Een ware paniek ontstond onder het volk. Bankbil jetten werden tegen den halven prijs ingewisseld, daar men ze in de winkels overal weigerde. GRAAN OPGEKOCHT. De „Etoile Beige" deelt mede, dat de regeering, on der bedreiging van beslaglegging, den gehenlen voor raad graan opkocht De Balkanmogendheden. BULGARIJE. De minister-president Radoslawof heeft verklaard, dat Bulgarije in den Oostenrijksch-Servischen oorlog strenge neutraliteit zal bewaren. De Bulgaarsche regeering droeg haar gezanten in het buitenland op, die neutraliteitsverklaring ter ken nis der regeeringen te brengen. EEN RUSSISCH ARCHIEF NAAR BULGARIJE. Het blad „Utro", te Sofia verschijnend, meldt, dat het archief van het Russische gezantschap te Belgrado naar Bulgarije is gebracht en in het archief der am bassade te Sofia is opgeborgen. DE KONING VAN MONTENEGRO Donderdagnamiddag kwam plotseling te Korfoe het jaent van den koning van Montenegro. De comman dant van het jacht verklaarde, dat hij zich naar Anti- vari wilde begeven, toen hij op korten afstand van de haven een Oostenrijksch schip zag, dat de Montene- grijnsche kust blokkeerde. Het jacht wijzigde onmiddellijk van koers, om de Grieksche wateren te bereiken, tevergeefs gevolgd door twee Oostenrijksche torpedojagers. NEDERLAND. NEDERLAND'S POSITIE. De Berlijnsche correspondent van het „Hbld." tele foneerde gisteren: Wat de positie van Nederland en België bij eten Europeeschen oorlog aangaat, uit absoluut betrouw bare bron verneem ik, dat België er dan slechter aan toe zou zijn dan Nederland. De waarschijnlijkheid, dat Duitschland de neutraliteit zal schenden door over de grenzen, in het bijzonder de Limburgsche, te trekken, wordt in Berlijn zeer gering geacht. Duitsch land heeft er belang bij, voor den invoer van zijn le vensmiddelen, Nederland te vriend te houden. België zit tusschen heetere vuren, en dat blijkt nu reeds hieruit, dat de premie voor oorlogsverzekering van schepen hooger is voor schepen, die naar Antwer pen gaan dan voor schepen met bestemming naar Rot terdam. Op open zee hebben schepen, die onderweg waren naar Antwerpen, van de reederijen last gekre gen naar Rotterdam en niet naar de Schelde te stoo- men. De vraag is natuurlijk alleen, of Engeland even tueel zou toelaten, dat Duitschland ten deele geap proviandeerd wordt via Rotterdam. De economische toestand te IJmuiden wordt zeer kritiek. Nu Duitschland de kolenuitvoer ver boden heeft, zou zeer spoedig de stoomtreilervloot stilgezet moeten worden. De voorraden Duitsche steenkolen, te IJmuiden aanwezig, strekken nog 1 1% week. Erger werd de toestand, toen gister ochtend den vischhandel werd „aangezegd, dat per spoor geen ijl- of vrachtgoed verzonden kon worden. De visch, die dus nog te verwachten is, zal derhalve zeer laag in prijs zijn. Na de aanzegging van de Hol landsche IJzeren Spoorweg-Mpij. liepen de prijzen van de volle haring ruim een hafven gulden, meldt het N. v. d. D. ruim een halven gulden GEHEIMHOUDING PFRIW.N lo. Geheimhouding van militaire aangelegenheden wordt in het bijzender onder de tegenwoordige om standigheden verplichtend opgelegd aan ieder die tot het leger of de landweer behoort. Het is ten strengste verboden mededeelingen, van welken aard ook, aan de drukpers te doen, tenzij daar toe uitdrukkelijk machtiging wordt verleend. 2o. In gesprekken en brieven mogen geen mededee lingen worden gedaan over voergenomen of in uit voering zijnde militaire maatregelen, ondernemingen, opstellingen, enz. Men ontwijke de beantwoording van vragen van militairen aard. 3o. De tot het leger of de landweer behoorende personen zijn verantwoordelijk voor alle, ook zonder hunne voorkenn<9 uit hunne oarticuliere briefwisse ling in de pers verschijnende berichten. In gesprekken met kameraden over militaire maat regelen moet in het bijzonder in tegenwoordigheid van oningewijdea, groote omzichtigheid worden In acht genomen. OPPERBEVELHEBBER LAND- EN ZEEMACHT. Een buitengewone Staatscourant, gisteravond laat verschenen, bevat het volgende Kon. Besluit van 31 Juli 1914, no. 100: Wij, Wilheknina. enz. Op de voordracht van Onzen Raad van Ministers van 31 Juli 1914: Overwegende, dat het oogenblik gekomen is, de algemeene voorbereiding en leiding der landsverdedi ging in handen te leggen van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht; Hebben goedgevonden en verstaan: te benoemen en aan te stellen tot Opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht den Luitenant-Generaal C. J. Snijders, Chef van den Generalen Staf. Onze Ministers van Oorlog en Marine zijn, ieder voor zooveel hem betreft, belast met de uitvoering van dit besluit, dat in de Staatscourant zal worden ge plaatst en waarvan afschrift zal worden gezonden aan Onze voornoemde Ministers en aan de Algemeene Rekenkamer. 's-Gravenhage, den 31 Juli 1914. WILHELMINA. De Tijdelijke Voorzitter van den Raad van Ministers, CORT v. d. UN DEN. HANDHAVING NEUTRALITEIT. Het Oostenrijksche gouvernementsstoomschip Arad, gekomen van Fiume, het laatst van Dieppe, gisteren te IJmuiden aangekomen, werd op last van den com mandant van het pantserfort aldaar, aangehouden, op de overweging, dat het stoomschip militairen ver voert Aan boord bevinden zich 31 leerlingen van een Oos tenrijksche zeevaartschool, die door officieren worden opgeleid tot marinematrozen. De fortcommandant plaatste het schip onder mili taire bewaking, in afwachting van instructies van hoogerhand. Na het ontvangen dezer instructies werd het schip uit de militaire bewaking ontslagen en stoomde het naar Amsterdam op. EERSTE KAMER. Het oproepen tot bemiddeling gezonden aan den De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dindag- namiddag te half twee. HET ROODE KRUIS. Het hoofdcomité van het Roode Kruis kwam gisteren in vergadering te 's-Gravenhage, onder voorzitter schap van Z. K. H. den Prins, president, bijeen, ter bespreking wat het Roode Kruis met het oog op den internationalen toestand te doen heeft. DE ALGEMEENE REKENKAMER. De Algemeene Rekenkamer werd in verband met de financieele gevolgen, uit den oorlogstoestand voort vloeiende waarvoor heden consent noodig is te gen vanmiddag in buitengewone vergadering bijeen geroepen. NEDERLANDSCHE AUTO'S IN DUITSCHLAND. Op last van de Duitsche regeering zijn door den Duitschen consul voor Nederland alle loopende pas sen van den Toeristenbond, die nog uitgereikt zouden worden, ingetrokken. Degenen die met geldige pas sen in Duitschland vertoeven, kunnen niet meer met die passen in Holland terugkeeren. Deze maatregel geldt voor automobielen, motorrij tuigen en rijwielen. H. M. DE KONINGIN NAAR SCHEVENINGEN. H. M. de Koningin, vergezeld van Haren adjudant, generaal-majoor baron Van Tuyl van Serooskerken, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het wan- delhoofd te Scheveningen. Hare Majesteit wandelde de pier rond, gevolgd door velen die zich op het wandelhoofd bevonden. Ook de visschershaven werd door H. M. bezocht. UITVOER VAN GOUD VERBODEN. Gisteravond verscheen een buitengewone „Staats courant", bevattende het tijdelijk uitvoerverbod van gouden munt en goud-munt-materiaal, met de bepa ling, dat het gezamenlijk bedrag van de omloopende bankbiljetten, bankassignatiën en rekening-courant saldo's bij de Nederlandsche Bank voor een vijfde gedeelte zal moeten zijn gedekt yoor munt of munt- materiaal. STAKINO STOOMTRAMDIENST. De Geldersche Stoomtra mheeft den dienst op het traject Gendringen-—Issclburg moeten staken. De trein, die gisteren om 3.55 van Isselburg naar Holla nd zou vertrekken, bestaande uit 2 personenrijtuigen, 1 bagagewagen en een locomotief, i3 in beslag geno men. Het personeel werd vrijgelaten. De bedoeling dezer inbeslagneming is, de Maat schappij te verplichten het verkeer Isselburggrens te onderhouden. De grens mag echter niet worden ge- EXAMENS GESCHORST. De examens acte Engelsch, die in het Loge-gebouw te 's-Gravenhage werden gehouden, zijn voorloopig geschorst, in verband met de beschikking over het ge bouw mei een ander doel. DE NEDERLANDSCHE BANK. De directie van de Nederlandsche Bank maakt be kend, dat tot nader onderzoek de provisie voor stor tingen in rekening-courant is opgeheven. Deze maat regel terstond in werking getreden bij alle bankkan toren, zoodat de rekening-courant-houders en zij, die zich nu een rekening laten openen, tijdelijk een franco rekening-courant bij de bank kunnen onderhouden. Op deze wijze zal het storten van gelden en weder inleveren van bankpapier bij de bank voor het publiek zeer vergemakkelijk worden. Dit is geschied ter vergemakkelijking van het geld verkeer en ter besparing van het gebruik van bank biljetten. Ieder, die betalingen te doen heeft aan een persoon of firma die in rekening-courant verkeer staat met de Nederlandsche Bank, kan zonder kosten op diens rekening storten. Wanneer de persoon of firma, die het geld moet ontvangen, nog geen reke ning-couranthouder van de Nederlandsche Bank Is, is een eenvoudige aanvraag voor ieder ter goeder naam staande persoon of firma voldoende om zich een rekening-courant geopend te zien. Aldus kunnen alle geldv?Tzkeningen door het geheele land zonder eenif? koeten ov»r rekening-courarf *>9 de NVWiand- sche Bank geschieden. NEDERLANDERS GEARRESTEERD WEGENS SPIONNAGE. Twee Nederlanders, nL Jacob Eliza Marie Sineps die de uniform droeg van Nederlandsch grenadier, en Gerard Sineps, student aan de landbouwschool te Wageningen, werden voor den burgemeester van New Port (eiland Wight) geleid. Zij hadden foto's genomen aan de buitenzijde van het Fort aan de Freshwater Bay., waardoor zij inbreuk maakten op de Spionnagewet Zij zouden tot Zaterdag in voor- loopige bewaring worden gehouden. VARIA. BEMIDDELING. Het Bemer Vredesbureau te Brussel heeft oproe pen tot bemiddeling gezonden aan den Paus, den Duitschen keizer, den Tsaar van Rusland, den ko ning van Italië, Wilson, Poincaré, den vorst van Monaco, minister-president Viviani, de ministers van buitenlandsche zaken in België, Zwitserland, Nederland, Portugal, Denemarken, Zweden, Noor wegen en Luxemburg. DE MILITAIRE LUCHTVAART. In den komenden oorlog zal, zegt het Hbld. aan de militaire aviatiek, die in de laatste jaren zoo reus achtige, vorderingen heeft gemaakt, zeker een belang rijke rol bij de krijgsverrichtingen worden toebedeeld. Wij achten daarom eenige mededeelingen omtrent de sterkte der verschillende luchtvloten niet van belang ontbloot. De Tripte Entente beschikt over 800 vliegmachines, waarvan 350 Fransche, 250 Russische en 200 Engel sche; 29 bestuurbare ballons, waarvan er 10 Fransch zijn, 12 Russisch en 7 Engelsch; en over 1200 Fran sche, 250 Russische en 700 Engelsche bestuurders. De Trite Alliance beschikt over 700 vliegmachines (450 Duitsch, 100 Oostenrijksch en 150 Italiaansch) 37 bestuurbare ballons (21 Duitsch, 8 Oostenrijksch en 8 Italiaansch) en als bestuurders daarvoor 650 Duitschers. 240 Oostenrijkers en Hongaren, en 180 Italianen. EEN PLAN VAN PRESIDENT WILSON. President Wilson heeft het plan gevormd de scheepvaart der wereld voor een groot deel onder de Amerikaansche vlag te brengen gedurende de troebe len in Europa. Hij wil te dien einde door het Con gres een wet doen aannemen, waardoor het mogelijk wordt, dat buitenlandsche schepen in Amerika wor den geregistreerd. De president beraadslaagt over de wenschelijkheid van dien maatregel met de leiders van het Congres. OORLOGSHONDEN. In de oudheid heeft men niet alleen van paarden, olifanten en kameelen, maar ook van honden in den oorlog gebruik gemaakt. Ook in de middeleeuwen had men honden in den oorlog noodig. Uit een handschrift, dateerende uit de veertiende eeuw, dat zich in de Nationale Bibliotheek te Parijs bevindt, blijkt hiervan het volgende: Men maakte gebruik van „bloedhonden", die er op afgericht waren, den vijand aan te vliegen. Hun lijf was bedekt met een soort pantser, waaraan een korte lans bevestigd was. Ook hadden ze soms op den rug een steenen vat, waarin zich licht ontbrandbare stof fen bevonden, die bij de nadering van den vijand in brand gestoken werden. De honden waren voorts af gericht in de pooten der paarden te bijten. Bracht de puntige lans geen verwondingen aan, dan gelukte dit wellicht aan de brandende stoffen. En wanneer ten slotte ook hierdoor in het vijandelijk leger geen ver warring werd veroorzaakt, bleven nog altijd de vree- 8elijke tanden van de honden over. Zelfs in de vijf tiende eeuw werden in Frankrijk nog de honden bij het oorlogvoeren gebruikt. In dien tijd vond deze ma nier van oorlogvoeren evenwel weinig of geen navol ging. In de zestiende eeuw zijn de honden ook uit het leger verwijderd. EEN MOOI INITIATIEF VAN VROUWEN. De Reichs organisation der Hausfrauen Oester- reichs, 30.000 leden tellende, heeft in de bladen een stuk geplaatst waarin het alle vrouwen oproept om, met terzijdestelling van alle verschil van meening. eensgezind te zijn in het verleenen van diensten. Het bestuur beschouwt het als de plicht der vrouwen, hen, die oconomisch het zwakst zijn, in de aanbrekende tijden van nood niet zonder steun te laten. Het verklaart, dat in een staat, waarin negen mil- Hoen vrouwen beroepsarbeid verrichten, zoo noodig mannearbeid door vrouwenarbeid kan vervangen worden. Daartoe wekt het de vrouwenvereenigingen in het land op, vrouwenorganisaties voor arbeidsbe middeling in te richten. Ondernemers worden uitgenodigd zich tot deze organisaties te wenden en ook worden vrouwen en huismoeders uitgenoodigd, de vrouwen van opgeroe pen soldaten in de gelegenheid te stellen om geld te verdienen, en om hiervan aan de vrouwenorganisaties mededeeling te doen. De „Reichsorgauisation" geeft voorts in overwe ging, kostelooze maaltijden te organiseeren voor de kinderen, opdat de vrouwen der opgeroepenen onge hinderd haar arbeid kunnen verrichten. Ook wordt aangeraden, dat elke vrouw, naar gelang van haar financieele omstandigheden, een of twee kinderen van achtergebleven vrouwen dagelijks van het noodige voedsel voorziet. Dit wordt voorgesteld niet als wel dadigheid, maar als plicht; op lijsten kan men aan- teekenen hoeveel kinderen men voor zijn rekening neemt of op welke andere wijze men steun wil ver leenen. Ook heeft de „Rheichorganisation der Hausfrauen" het uitgeven van vrijbiljetten voor levensmiddelen ter hand genomen. Zij heeft ook de stichting van een hulpfonds voorbereid. Het bestuur hoopt, zelfs uit de Kleinste bijdragen een fonds voor de zwaarste tij den bijeen te kunnen brengen. Zie vervolg 2e blad. LAATSTE BERICHTEN. DUITSCHLAND WENDT ZICH TOT FRANKRIJK EN RUSLAND, LOS VAN DEN DRIEBOND? PARIJS, 1 Aug. De „Matin" publiceert een spe ciale editie, bevattende een telegram uit Rome, dat de Duitsche regeering aan de Fransche de verzekering heeft gevraagd voor 12 uur heden, dat Frankrijk neutraal zal blijven en dat de Duit sche regeering aan de Russische regeering heeft gevraagd voor 12 uur de mobiiisatiemaatregelen te eindigen. De „Matin" verklaart voorts, dat Italië Duitsch land niet helpen zou, indien het trachtte de ge beurtenissen te verhaasten. Italië reserveert zijn houding in dit geval voor latere gebeurtenissen, naccppfH

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2