DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE GROOTE OORLOG. No. 181 Honderd en zestiende jaargang. 1914 MAANDAG 3 AUGUSTUS Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Duitschland en Rusland. De Duitschers in Frankrijk. De Duitschers in Luxemburg. De Duitschers in België. De Duitschers en Russen. Telefoon bummtir 3 ALKMAAR, 3 Augustus. Met den doffen klank van een omfloersten trom Is de oorlogsverklaring van Duitschland aan Rusland gis teren tot ons gekomen. Wa9 het niet alsof dit bericht het sombere voorspel was van een Doodenmarsch, zoo aangrijpend, als de beschaafde nieuwe wereld nog nooit heeft gehoord? Al de jammer, al de smart, welke Europa te wach ten staan nu millioenen menschen zijn gesteld in dienst van het geweld, In dienst van de onmensche- lijkheid wij hebben er geen van allen ook maar een flauwe voorstelling van. Wij missen elk besef van den feilen krijg, die Europa gaat teisteren. En wanneer straks de berichten komen over de bloedige veldslagen, waarin honderdduizenden tegenover hon derdduizenden hebben gestaan, uitgerust met de ver nuftigste vemielings-werktuigen, welke een tientallen van jaren steeds voorschrijdende technische ontwikke ling heeft voortgebracht, dan zullen zij ons aanvanke lijk misschien even schokken, maar dra zullen we ge voelloos zijn geworden voor de verliezen-tijfers, waarachter wij het leed en de ellende, welke zij weer geven, ter nauwemood bevroeden. Onze tijd is de tijd van records. Welnu, wij zijn thans een tijdperk ingetreden, waarin ook de oorlogs god Mars zijn eigen record kan slaan 1 Heel Europa ontredderd en dat door de schuld van één man. Europa's lot heeft gelegen In handen van den Tsaar aller Russen, wiens mond het woord oorlog of vrede had te spreken het nieuws hieronder laat hieraan geen twijfel. Had Nicolaas II den vrede gewild hij had haar de menschheid kunnen geven. Doch door slechte raadgevers geraden hoe kan men anders denken van zulk een zwak, bijgeloovig man heeft hij 't vredeswoord niet gesproken, maar aan 't militarisme de heerschappij gegeven, instede van te luisteren naar het Russische volk, dat zoomin als eenlg ander volk van Europa den oorlog heeft ge wild. Duitschland is deze oorlog het kan niet nadruk kelijk genoeg worden gezegd opgedrongen. Uit zelfverdediging heeft Duitschland aan Rusland den oorlog verklaard. De vijandelijkheden zijn begonnen. Russische troepen zijn reeds op verschillende plaatsen Duitsch land binnengedrongen, en de kleine kruiser Augs burg van de Noordzeevloot heeft reeds de Russische Oostzee-haven Libau in brand geschoten. De Duitschers zijn, gelijk te verwachten was, naar de Fransche grens getrokken, zij hebben Luxemburg bezet. Duitschland heeft Belgié gevraagd de Duitsche operaties te vergemakkelijken. Op het naar Brussel gezonden ultimatum ls echter het korte en fiere antwoord gegeven: „wij vervullen onze plicht." Duitschland zal zal nu vermoedelijk de Belgische neutraliteit schenden, zich ook België tot vijand ma ken, en naar alle waarschijnlijkheid Engeland tegen over zich krijgen. Intusschen hoort men niets uit Parijs. Een oorlogs verklaring tusschen Frankrijk en Duitschland heeft tot dusverre nog niet plaats gevonden. Italië heeft verklaard, dat het onzijdig zal blijven, een verklaring waarop het door den loop der gebeurtenissen wel zal moeten terugkomen. Wat ons land betreft, valt er gelukkig nog niets bij zonders te melden. Wanneer de Duitsche troepen in derdaad echter reeds de grensplaats Visé hebben be reikt, dan zou 't niet behoeven te verwonderen dat ook de Nederlandscbe regeering heel Bpoedig een Duitsch ultimatum toegezonden kreeg, waarop 't antwoord niet twijfelachtig zou zijnwij zijn gereed. Doch 't be richt is nog niet bevestigd en van een ultimatum aan ons land is nog geen sprake. Het feit, dat de vorstin von Erfbach haar kinderen naar hier heeft laten bren gen, wijst er veeleer op, dat ons land buitenschot zal blijven. DE OORLOGSVERKLARING. Na het bekend worden te Berlijn van de algemeene Russische mobiliseering heeft de Duitsche gezant te St. Petersburg de opdracht gekregen van de Russi sche regeering te eischen de mobiliseering die tegen Duitschland en de Oostenrijksche bondgenooten ge richt is, op te heffen en hieromtrent een bondige ver klaring binnen 12 uren af te geven. Deze opdracht werd volgens mededeeling van graaf Pourtalès in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus te middernacht uitgevoerd. Mocht het Russische antwoord onbevredi gend zijn, dan werd denDuitschen gezant verder ge last de Russische regeering te verklaren dat Duitsch land zich beschouwde op voet van oorlog met Rus land te zijn. De mededeeling van den gezant over het binnen korten termijn verlangde antwoord van de Russische regeering op deze vraag is te Berlijn niet aangekomen, evenmin is eenige tijding over de uitvoering van de tweede opdracht, hoewel de Duit sche regeering geconstateerd heeft dat het telegrafi sche verkeer met Rusland nog werkt, ingekomen. Daarentegen zijn Zondagmorgen tot vier uur des ochtends bij de groote generale staf de volgende me- dedeelingen binnengekomen Ten eerste: Zaterdagnacht heeft een aanval van een Russische patrouille op de spoorwegbrug over de Warthe nabij Eischenried op het baanvak Jarotschin- Wiesche plaats gehad. De aanval is teruggeslagen. Aan Duitsche zijde waren twee lichtgewonden. De verliezen van de Russen zijn onbekend. Een door de Russen tegen het station Miloslaw ondernomen tocht is verhinderd geworden. Ten tweede: De stationschef van Johannisberg en het houtvestersbestuur van Bialla melden dat Zater dagnacht (tusschen den eersten en tweeden Augustus) sterke Russische afdeelingen met geschut de grenzen ten zuidoosten van Bialla overgetrokken zijn, dat twee eskadrons Kozèkken in de richting Johannisberg op trekken. De telefoonverbinding tusschen Lyck en Bi alla is verbroken. Hierdoor heeft Rusland het Duitsche rijksgebied aangevallen en heeft Rusland de oorlog begonnen. DE VOORGESCHIEDENIS. Oe officieuze Duitsche en Russische bladen geven een voorgeschiedenis van den oorlog. Uit de Duit sche lezing blijkt, dat de Duitsche Keizer zeer vrede lievend is geweest, een indruk, welke de Russische le zing, die om de hoofdzaak heengaat, in geenen deele te niet doet. De Nordd. Allg. Ztg. dan schreef: Bij den Keizer is op 29 Juli een telegram ontvan gen van den Tsaar, waarin hij den Keizer dringend verzocht om hem in deze zoo ernstige oogenblikken bij te staan. Hij verzocht he mh,et ongeluk van een Europeesdien oorlog te voorkomen, en al het moge lijke te doen, om zijn bondgenooten ervan af te hou den, te ver te gaan. Denzelfden dag beantwoordde de Keizer dit in een lang telegram, verklarend dat hij de taak van bemid delaar en het beroep op zijn vriendschap en zijn hulp bereidwillig aanvaard had. Dientengevolge werd dadelijk een diplomatieke ac tie in Weenen ingeleid. Terwijl deze nog bezig was, kwam het officieele bericht, dat Rusland tegen Oostenrijk-Hongarije mo biliseerde. Dadelijk wees de Keizer den Tsaar in een tweede te legram er op, dat door de Russische mobilisatie tegen Oostenrijk zijn op verzoek van den Tsaar onderno men bemiddeling gevaar liep, ja zelfs onmogelijk zou kunnen worden gemaakt. Toch werd de in Weenen ingeleide actie voortgezet, waarbij de door Engeland begonnen en in dezelfde richting zich bewegende voorstellen door de Duit sche regeering warm werden ondersteund. Over deze bemiddelingvoorstelling zou heden in Weenen de beslissing vallen. Noch voordat de beslissing vallen kon, kwam bij de Duitsche regeering officieel het bericht in, dat het bevel van mobilisatie voor het geheele Russische leger en de vloot was uitgevaardigd. Daarop richte de Keizer een laatste telegram aan den Tsaar, waarin hij er op wees, dat de verantwoor delijkheid voor de veiligheid van het rijk hem dwong tot defensieve maatregelen. Hij was met zijn bemoei ingen voor het behoud van den wereldvrede tot aan de uiterste grens van het mogelijke gegaan. Niet h^ draagt de verantwoordelijkheid voor het onheil, dat thans de wereld bedreit. Hij beeft zijn vriendschap voor den Tsaar en het Russische volk trouw gehouden. De vrede in Europa kan nu nog worden behouden, als Rusland ophoudt Duitschland en Oostenrijk nog langer te bedreigen. Terwijl dus Duitschland op het verzoek van Rus land bemiddelde, maakte Rusland zijn geheele strijd macht mobiel en bedreigde daarmede de zekerheid van het Duitsche Rijk. dat tot dusver nog geen enke len buitengewonen militairen maatregel had genomen Zoo is dus de oorlog niet door Duitschland ont staan, veel meer heeft dit door de daad dien willen voorkomen. Het Telegraaf-agentschap te St. Petersburg mede, dat het gemachtigd is te verklaren, dat in het boven staande artikel de geschiedenis van het conflict en de loop der gebeurtenissen in een valsch daglicht zijn gesteld. Rusland heeft zich nooit onttrokken aan den plicht, haar door haar historische roeping voor geschreven, om nl. de verdediger der Serviërs te zijn. De gebeurtenissen der laatste jaren liggen nog te versch in het geheugen, dan dat het noodig is aan te toonen, dat de verbreking der goede verstandhou ding tusschen Oostenrijk-Hongarije én Rusland niet van ons zal afhangen. Voor Duitschland staat onze bescherming der Slaven gelijk met den ondergang van zijn bondgenoot. Weigeren onze broeders te be schermen ten einde aan de wenschen van Oostenrijk te voldoen, zou voor Rusland gelijk staan met een miskenning van zich zelf en zijn verleden. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" spreekt van het belang door Duitschland gehecht aan de po gingen der mogendheden om den Europeeschen vrede te bewaren. De wensch van het blad, het Engelsche publiek op een dwaalspoor te leiden, zal geen succes hebben. Het Londensche kabinet weet wel, dat al zou Rus land er in toegestemd hebben om deel te nemen aan eep conferentie van vier mogendheden, niet direct ge ïnteresseerd bij de oplossing van het conflict, Duitsch land zijn bondgenoot ondersteunt bij de weigering om op een bemiddelingsvoorstel in te gaan. Toen Duitschland pogingen in het werk begon te Btellen, die den indruk van oprechtheid verwekten, was het reeds te laat, want Oostenrijk was, ondanks het feit, dat de besprekingen in vollen gang waren, bezig met de daad, die thans tot de zoo fatale ontknooping ge leid heeft. Reeds van den aanvang af heeft Engeland den ernst van het conflict niet begrepen, of wel heeft zijn bondgenoot niet kunnen beïnvloeden. Het be richt van het Duitsche blad, dat de Russische minister van oorlog na 13 Juli ontkende dat er gemobiliseerd werd, berust op waarheid. Men weet, dat de mobilisatie in de arrondissemen ten Kief, Odesa, Kazan en Moskou eerst 17 Juli afge kondigd werd. De gebeurtenissen bevestigen het gebrek aan op rechtheid der Duitschers, die, als zij het hadden ge wild, den oorlog hadden kunnen voorkomen. Rusland kan van zijn kant met een gerust geweten zeggen, dat alles is gedaan om bloedvergieten te voorkomen. Van den aanvang af heeft het Russische gouvernement openlijk verklaard, dat het iedere inmenging van de hand wees, waarbij de waardigheid en onafhankelijk heid van Servië niet gewaarborgd zou zijn. De dy nastieke banden tusschen Rusland en Duitschland ga ven hoop, dat de uitslag van een dergelijke tusschen- komst niet tot de onmogelijkheden zou behooren. Eerst na de oorlogsverklaring heeft Servië door Oostenrijk aan Rusland orders tot mobilisatie gehoor gegeven, terwijl Oostenrijk van geen enkele toenade ring tijdens de onderhandelingen blijk gaf. Het Duitsche gouvernement is tijdig van deze mobi lisatie op de hoogte gesteld en Rusland heeft ver klaard dat deze maatregel .absoluut geen agressief ka rakter droeg. De Duitsche troepen zijn bij Sigivet, gelegen op een afstand van 33 kilometer van LLuneville Frankrijk binnengerukt. Vervolgens moet zijn opgetrokken naar Nancy, naar welke stad de Franschen alle regi menten uit Sedan moeten hebben gezonden. DE DUITSCHERS IN LUXEMBURG. De Duitschers zijn Luxemburg binnengetrokken. Een telegram uit Arlon spreekt zelfs over honderd duizend soldaten, die zich verspreidden langs de Fransche grens. BIJ TROIS-VIERGES. Zondagnacht half twaalf en twaalf uur kwamen plotseling twee Duitsche officieren het bureau van den stationschef van Trois-Vierges binnen en som meerden hem, onder bedreiging met den dood, hun zijne sleutels te overhandigen en het station telefo nisch en telegrafisch te isoleeren. De stationschef wilde zich in den aanvang hierte gen verzetten, maar gaf zich ten slotte gewonnen, overtuigd door de op zijn hoofd gerichte revolvers. De beide officieren, bijgestaan door een aantal sol daten, lieten daarop de spoorwegtunnel in de lucht vliegen, aldus de verbinding tusschen België en het groothertogdom vernielend. Daarop keerden zij naar het station terug, waar zij het tegenbevel kregen van hetgeen zij zoo juist hadden verricht. Zij gaven de sleutels weder aan den stationschef terug en vertrok ken. In den loop van den nacht keerden zij echter terug. De bezetting van Trois Vierges is thans een vol dongen feit. De boedeling der Duitschers is natuurlijk zich van de spoorlijnen in het groothertogdom te verzekeren. Trois-Vierges is gelegen In het noorden van Luxem burg, aan de rivier de Wolz. Duitsche soldaten trokken daarna naar Luxemburg, de hoofdstad De Duitsche regeering geeft op, dat afdeelingen van het achtste legerkorps de in Luxemburg bevin dende Duitschers spoorwegen hebben bezet, teneinde deze te beschermen. TE LUXEMBURG. De commandant van het detachement Luxemburg- sche vrijwilliger.protesteerde tegen déize schending der neutraliteit. De Duitschers trokken zich terug. De officieren begaven zich naar het regeeringsgc- bouw en ontboden daar de. hofambtenaren, die op het oogenblik met hen onderhandelen. De Duitschers zeggen, dat de spoorweg hun toe behoort en dat zij het recht hebben om hier te doen wat zij willen. Zij willen zich niet terugtrekken. De staatsminister van Luxemburg heeft door be middeling van den Duitschen gezant in Luxemburg een telegram van den kanselier ontvangen, waarin het heet, dat de in Luxemburg genomen militaire maatregelen geen vijandelijke daad jegens het groot hertogdom beteekenen, maar uitsluitend ten doel heb ben, de exploitatie der spoorwegen van en naar het Duitsche rijk te beveiligen tegen een eventueelen aan val der Fransche troepen. Luxemburg zal geheel en al schadeloos worden ge steld voor de aangerichte schade. W. g. son Schaeck, Regierungsrat. AAN DE BELGISCHE GRENS. De bewoners van Althus en Arlon, twee grens plaatsen, gelegen in België maar vlak bij Luxemburg, besloten de stad te verlaten, daar men een inval vreesde. Langs de Belgische grens van Moresnet tot Her- besthal, is op Duitsch grondgebied het 25ste Pruisi sche linie-regiment opgesteld. Alle wegen zijn door omvergeworpen boomen en wagens afgesloten. In Eydtkuhnen is een Russische patrouille binnen gevallen. Volgens een bericht, is het postkantoor te Bilder- weitschen verwoest. De vijand overschreed de grens op verscheidene plaatsen, hetgeen uit absoluut be trouwbare bron gemeld wordt. Johannisburg, dat door een eskadron van het 11e regiment dragonders is bezet, wordt op het oogen blik aangevallen. DUITSCHLAND. EETS OVER HET DUITSCHE LEGER. De vechtende troepen van een legercorps bedragen onder gewone omstandigheden 25 bataljons infante rie, 8 eskadrons, 24 batterijen met 144 stukken ge schut en 3 compagnieën veldpioniers. schut, 1 houwilser-bataljon met 16 stukken geschut en 3 compagnieën veldpioniers. Een legercorps is samen gesteld uit 2 lnfanterie-di- visies, samengesteld uit alle wapens, maar zonder co lonnes en trossen, welke slechts bij uitzondering aan een divisie worden toegevoegd. Tot een infanterie divisie behooren 2 brigades infanterie, 1 regiment ca valerie (de z.g.n. divisie-cavalerie) 1 brigade veld artillerie, 1. 2 compagnieën pioniers met een divisies- bruggentros, 12 compagnieën-ziekeveip leging en een afdeeling veldtelefoon. De reserve-divisies zijn op dezelfde wijze ingedeeld, alleen zijn ze meestal zwakker aan artillerie doch zij bezitten wel trossen en colonnes. Eerst bij mobilisatie worden cavaleriedivisies ge formeerd, die in vredestijd niet bestaan. Duitsch land wijkt in dit opzicht af van alle andere groote militaire staten, die in vredestijd wèl cavalerie-divi sies bezitten Een cavalerie-divisie bestaat uit 6 re gimenten, in 3 brigades (24 eskadrons) vereenigd. De rijdende artillerie verhoogt de gevechtskracht der cavalerie-divisies in niet geringe mate. Zn be staan uit een afdeeling van 3 batterijen met elk vier stukken geschut, bij elke afdeeling behoort een lichte munitie-colonne, waarbij zich ook patronenwagens ter vervanging van de gewezen munitie bevinden. Elke cavalerie-divisie bezit een afdeeling machine-geweren. Het aantal cavalerie-divisies is niet nauwkeurig op te geven. Vermoedelijk zullen er elf gevormd worden. Voor étappe-doeleinden zijn gemengde landweer brigades aanwezig, bestaande uit 6—9 bataljons in fanterie, 12 escadrons en soms ook nog 1*2 batte rijen, zij dienen voor de bescherming van de voor naamste ververschingsplaatsen, diking der pro viand-magazijnen en bezetting der voornaamste ver keerswegen (bruggen, stations, sluizen enz.) In geval van nood worden ook zij voor het front gehaald, daar men bij de beslissing nooit sterk genoeg kan zijn. Voor de belegering der vestingen worden bijzonde re veldtroepen niet van het begin af aan opgesteld, daar de noodzakelijkheid daartoe eerst In het verloop van een oorlog kan blijken. Bij een oprukken naar Frankrijk zullen de legers spoedig na het overtrekken van de grens op de linie van kleine forten lang spoor- of straatwegen Sperr- fortstinie) sluiten, welke vernietigd moet worden voor dat de opmarsch voorgezet kan worden. Dit moet het werk zijn van die legerafdeelingen, welke op deze versterkingen stooten, om hen tot dit werk In staat te stellen is de zware artillerie van het veldleger aanwezig. Deze bestaat uit de zware veld- houwimefs (15 centimeter) en uit een aantal 21 cen timeter Mörzer bataljons, hoofdzakelijk dienend om de pantser-versterkingen te bevechten. Moet tijdens den veldtocht een grootere vesting aanvallen en belegerd worden, dan worden er bijzon dere belegeringslegers gevormd, die uifdeelen van het veldleger en uit formaties der tweede linie be staan, benevens pioniers belegeringstrossen en de belegerings-regimenten der artillerie te voet, die tot op dat oogenblik zich in de eigen vestingen bevinden. Het getal der legercorpsen, cavalerie-divisies etc., is nog Te groot, dan dat ze direct van uit het groote hoofdkwartier geleid kunnen worden. Men heeft daarom verschillende legers gevormd, welke gemid deld uit 4—6 legerkorpsen, 1—2 cavalerie-divisies, eenige landweerbngades en de daarbij behoorende étappe-formaties bestaan. Aan het hoofd van het Duitsche leger staat de Keizer met het groote hoofdkwartier. De aange wezen man, met wien de monarch beraadslaagt, is de chef van den generalen staf, die in vredestijd het krijgsplan opgesteld en den opmarsch, voorbereid heeft, en wien ook verder de leiding van alle opera ties ten deel valt. ALEMAABSCH ODRAN ïtIA

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1