DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE GROOTE OORLOG. INLIJVING LICHTINGEN 1914 en 1915. Kanier van Kooptiandel en Fabrieken No. 182 Honderd en zestiende jaargang. 1914 DINSDAG 4 AUGUSTUS DUITSCHLAND. BELGIË. ENGELAND- MILITIE. Openbare Vergadering FRANKRIJK. ALKMAAR, 4 Augustus 1914. Hel nieuws van heden bepaalt zich voornamelijk tot herhaling en tegenspraak van het gisteren reeds geseinde. Men kan thans alvast deze ervaring rijker zijn geworden, dat ook officieel nieuws niet dan met het allergrootste voorbehoud moet worden aanvaard Of ficieel werd gisteren gemeld, dat de Duitschers reeds bij Visé stonden officieel wordt dit heden tegen gesproken. Dit sterk sprekende voorbeeld zij ~ëën waarschuwing om zich door de telegrammen niet al te gauw van de wijs te laten brengen. Reeds nu zij er voorts met nadruk op gewe zen, dat de censuur al druk werkt. De officieele leu gen zal dus niet spoedig door de niet-officieele waar heid kunnen worden achterhaald. De regeerings- ambtenaren laten natuurlijk enkel los hetgeen ze kwijt willen wezen en voor het overige zien ze scherp toe, dat dagblad-correspondenten niets in strijd met de officieele waarheid kunnen seinen. Het zou ons geenszins verwonderen, of het belang rijkste en betrouwbaarste nieuws bereikt ons weldra enkel per brief. Het is wel merkwaardig, dat er nu al dadelijk van alle kanten berichten over groote veld- en zeeslagen worden verwacht. Blijkbaar wordt geheel uit het oog verloren, dat er op dit oogenblik nog maar enkel sprake kan zijn van grensschermutselingen en voor posten-gevechten. Verscheidene dagen kan het nog aanhouden voordat het gros der troepen aan den strijd kan deelnemen en er dus groote slagen kunnen worden geleverd. Binnen een week is er stellig niets ernstigs te wachten. Vatten wij thans het belangrijkste nieuws van he den samen, dan mogen we vooropstellen, dat Duitsch- land zijn voor-troepen in het neutrale Luxemburg heeft geschoven, daar verschillende strategische pun ten heeft bezet en vervolgens door de kleine voordeur bij Longwy Frankrijk is binnengedrongen. Onze teekenaar heeft dit aanschouwelijk voorgesteld door de Duitsche hand de Duitsche lans op dit punt te doen werpen. Duitschland heeft dus een begin gemaakt met de .Fransche Noord-Oostgrens over te trekken. BelgiS bleef tot dusverre van Duitsche troepen ver schoond, maar hieruit optimistische gevolgtrekkingen te willen maken lijkt ons zeer gewaagd. Ook gaat het niet aan, het Duitsche ultimatum aan België maar als een bangmakerijtje voor te stellen. Immer's de oorlogstoestand moge tusschen Frankrijk en Duitschland zijn ingetreden, de oorlogsverklaring is nog niet, geschied en op het oogenblik is men nog niet verder dan het afbreken der diplomatieke betrekking en. Zoodra echter de oorlog verklaard is, zal voor België de kritieke tijd aanbreken. Evenmin als er dus op dit oogenblik reden is om den toestand voor BelgiS bijzonder gunstig voor te stellen, evenmin is er waarde te hechten aan het telegram der XXe Siècle volgens hetwelk Duitschland aan BelgiS den oor log zou hebben verklaard. Alsof België nog voor Frankrijk zou gaan 1 Blijkens de redevoering van minister Grey volgt Engeland zijn beproefde tactiek van „wait and see", afwachten en uitkijken. Wanneer Duitschland zijn vloot zendt door het kanaal of naar het Zuiden van de Noordzee, of de Fransche kust aanvalt, zal Engeland optreden. En misschien ook als Duitsch- lands eens klop mocht krijgen maar dat zei Earl Grey er niet bij. Had Engeland zich neutraal willen verklaren, dan was Duitschland blijkens een verklaring van het Duitsche gezandschap te Londen bereid geweest Frankrijk niet aan den zeekant aan te vallen, noch eenig gebruik te maken van de Belgische en Neder- landsche kusten. Engeland heeft zich echter dtfor een dergelijke neutraliteitsverklaring niet willen binden. Engelands belang bij België's neutraliteit was nog even groot als in 1870, zeide de heer Grey verder. Frankrijk had te kennen gegeven, dat het de neutra liteit van België zou eerbiedigen, als ze niet door een andere mogendheid werd geschonden, doch Duitsch land had zich zijn houding voorbehouden, daar een Duitsche verklaring dienaangaande de plannen van Duitschland zou onthullen. Het is misschien niet overbodig nog even op te merken, dat wanneer België in den grooten strijd mocht worden betrokken, hieruit geenszins voortvloeit dat dit ook met Nederland eveneens persé het geval is. De zinsnede in de rede van den heer Grey, waaruit dit zou kunnen worden afgeleid, spreekt over de onafhankelijkheid, niet over de neutraliteit. Tusschen Duitschers en Russen hebben grensge vechten plaats gehad. Maar groote dingen van be- teekenis zijn daar niet te wachten, voordat Duitsch land met Frankrijk heeft afgerekend. De zeeslag in de Oostzee met als slot effect de in sluiting van „de Russische vloot" (sic!) is natuurlijk een fantazietje. Evenals het bevestigde bericht over een ontmoeting van Fransche en Duitsche oorlogsschepen vlak aan de Engelsche kust. Voor wie tenslotte de Oostenrijksch-Servische oor log mocht zijn vergeten, is er onder de telegrammen een kleine herinnering in den vorm van een geestdrif tig gestemd Servisch bericht. De heer Kuhlmann, kanselier van de Duitsche am bassade, heeft een communiqué aan de pers gezonden, waarin wordt gezegd, dat Duitschland bereid zou zijn zich te verplichten om Frankrijk niet op zee aan te vallen en de kusten van België en Holland niet voor oorlogsdoeleinden te gebruiken, wanneer Enge land zich neutraal zou verklaren. Hij voegt daaraan toe: „Daar Engeland, naar het schijnt, niet van plan is Engelsche troepen naar het vasteland te zenden, zou het door deel te aan den oorlog geen andere diensten aan Frankrijk bewijzen dan die aan de ge noemde belofte reeds het gevolg zijn, zonder dat het aan den oorlog deelneemt. Bovendien zou het door zijn neutraliteit te handhaven veel belangrijke en diplomatieke diensten kunnen bewijzen. TE BERLIJN. Het Berlijnsche gemeentebestuur heeft maatregelen genomen voor een voldoende verzorging der bevol king met levensmiddelen en tegen de prijsopdrijving der levensmiddelen. Er zijn maximumprijzen vastge steld van 30 pf. per pond voor meel en voor zout. Rijksbanknoten moeten worden aangenomen. In het stedelijk telefoonverkeer moet Duitsch wor den gesproken. De stroom van vrijwilligers voor het Duitsche leger te Berlijn neemt, volgens de „Berliner Zeitung am Mittag" reusachtige afmetingen aan. De Keizer heeft tegen Woensdag een algemeenen bededag uitgeschreven. HET ULTIMATUM. In het Duitsche ultimatum gesteld aan België, were 0. m. medegedeeld, dat aanzienlijke Fransche leger- Irachten zouden worden samengetrokken aan de Bel gische grens o mtegen Gevet en Namen te opereeren. Feitelijk werd gevraagd, of België de forten van Na men ter beschikking van Duitschland wilde stellen. De Belgische regeering, die, gelijk men weet, wei gerde aan het Duitsdie verzoek te voldoen, heeft ge meend, vooralsnog geen beroep te moeten doen op de mogendheden, die België's neutraliteit waarborgen. Intusschen zijn er nog onderhandelingen gaande tusschen Berlijn en Brussel. De regeering heeft officieel laten weten, dat de Duitschers tot dusverre nog niet in België zijn bin nengedrongen. Het vermoeden wordt uitgesproken, dat Duitsch land België enkel bang heeft willen maken. DE NATIONALE BANK. De Nationale Bank is tot nader order ontheven van de verplichting biljetten voor specie in te wisselen. De biljetten moeten worden aangenomen, als wet tig betaalmiddel door openbare kassen en particulie ren, behalve in gevallen anders is bepaald. Dit besluit is gisteren in werking getreden. AFGEVAARDIGDEN VRIJWILLIGERS. Vijf afgevaardigden onder wie een socialist, heb' ben zich als vrijwilligers verbonden. EEN LUCHTSCHIP BOVEN BRUSSEL. De „Independance" meldt, dat zich een bestuur baar luchtschip boven de stad bewoog. Behalve Olieslagers' hebben, naar de Tel., meldt, Vertongen, Tyck en Goedels zich met hun vliegma chines ter beschikking gesteld van het leger. Gister nacht hebben zij reeds vluchten ondernomen. WAT HET BELGISCHE „HET VOLK" SCHRIJFT. Het socialistisch orgaan „Le Peuple" schrijft vol gens de Tel. o. n.: Wij hebben kennis genomen van het antwoord op het ongelooflijke ultimatum, dat het keizerlijke gou vernement ons gesteld heeft. Het is kalm en waardig zooals het behoort en wij staan er op te verklaren, dat heel de burgerij de houding van het Belgische gouvernement goedkeurd. Wij zijn tegen wil en dank meegesleept in een conflict, dat wij met al onze energie getracht hebben te vermijden. Wij zijn on tegenzeggelijk in staat ons te verdedigen. Een vreemd gouvernement wil ons zijn bevelen voorschrij ven. Men wil door ons grondgebied om Frankrijk aan te vallen. Men wil onze vrijheid verwoesten, om beter te kunnen strijden tegen de vrijheid der wereld. Soit! Wij zullen in de eerste rijen vechten voor de zaak der onafhankelijkheid der volken en wij zullen onze moed en ons enthousiasme in overeenstemming weten te brengen met de omstandigheden. Ondanks verdragen en formeele beloften heeft men België een onaannemelijk ultimatum voorgelegd. Dit ultima tum staat dus gelijk met een oorlogsverklaring. Men moet de meest, ernstige gebeurtenissen verwachten. Omhoog het hoofd, geen aarzeling. Laten wij bewijs afleggen van kalmte en koelbloedigheid. Het goed recht is aan onze zijde en dit bewustzijn zal ons hel pen om te triomfeeren. SIR EDWARD GREY AAN HET WOORD. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, met toejuichingen begroet, heeft gisteren in het Lager huis verklaard, dat hij onverpoosd had gearbeid aan het behoud van den vrede in Europa. Het was thana echter duidelijk, dat de vrede in Europa niet gehand haafd kon blijven. Sprekende over de verplichtingen van Engeland, zei- de hij: „Tot gisteren hadden wij geen belofte van meer dan diplomatieken steun aan Frankrijk gegeven: Hij las daarop den brief voor, van 22 December 1912, waarin hij erin had toegestemd, dat bijaldien een der beide mogendheden ernstige reden had om te ver wachten, dat zij zou worden aangevallen, zij in over leg zouden treden of zij niet gezamenlijk zouden op treden om den aanval te verhinderen. Geen land wenschte minder betrokken te worden in het Oostenrijksch-Servisch geschil dan Frankrijk. Het is daarin betrokken tengevolge zijner eereverplichtin gen. (Toejuichingen.) Hij wees erop, dat de Fransche vloot in de Mid- dellandsche Zee is en dat de andere Fransche kusten onverdedigd zijn. Wanneer dus een vijandelijke vloot deze kusten aanvalt kan Oroot-Britannie niet daarbuiten blijven. Lulde toejuichingen. En daarop deelde hij mede, dat hij thans aan Fran krijk de verzekering had gegeven, dat de Britsche vloot, indien de Duitsche door het Kanaal of de Noordzee mocht varen om Fransche schepen of de Fransche kust aan te vallen, aan Frankrijk alle moge lijke bescherming zal verleenen. Frankrijk had het recht, zoo zeide hij verder, om dadelijk té weten of het in dat geval op steun van Groot-Brittannië kon rekenen. Hij voegde daaraan toe, dat de door hem ge geven verzekering nog de goedkeuring van het parle ment behoefde, en dat zij geen oorlogsverklaring was. Hij nam aan, dat de Duitsche regeering bereid zou zijn om te beloven, dat zij de noordelijke kust van Frankrijk niet zou aanvallen, zoo Engeland zich tot onzijdigheid verplichtte, maar dat was een belofte, die Engeland niet ver genoeg gaat. (Toejuichingen). Wat de neutraliteit van België aangaat, verklaarde de minister, dat het belang van Engeland bij die rit. traliteit lieden ten dage nog even groot is als in 1870 en dat Engeland zijn verplichtingen thans niet minder De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens schrij ven van Z. E. den Minister van Oorlog d.d. 2 Augus tus 1.1. No. 56 M., afdeeling dienstplicht, bij de Twee de Kamer der Staten-Generaal wetsontwerpen zijn in gediend, die ten doel hebben: het eene om de mogelijkheid te scheppen, de alsnog bij de Militie te land in te lijven lotelingen van de lichting 1914 spoedig in dienst te stellen en te oefe nen; het andere om, met afschaffing van de loting voor de lichting 1 9 1 5, de ingeschrevenen voor die lich ting, die in de termen zouden vallen om aan de loting deel te nemen, te bestemmen ter inlijving bij de Mili tie en ook te hunnen aanzien de gelegenheid te ope nen tot spoedige inlijving. Wat de lichting 1914 betreft, wordt tevens mede gedeeld, dat de vervroegde inlijving waarschijnlijk niet zal worden toegepast ten aanzien van hen, die voor een bereden korps bestemd zijn, tenzij zij nog nader aan een onbereden korps mochten worden toe gewezen. Naar de pmschrijving van het betrekkelijke ontwerp- artikel zal, wat de lichting 1915 betreft, de dienst plicht worden gelegd op alle ingeschrevenen, met uit zondering van: lo. die voor den dienst bij de Militie ongeschikt zijn bevonden; 2o. die bij onherroepelijk geworden uitspraak voor goed of tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld; 3o. die bij onherroepelijk geworden uitspraak hetzij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst zijn uitgesloten. Alkmaar, 4 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPINO. te ALKMAAR. ten STADHUIZE, op Woensdag, 5 Augustus 1914, des avonds half negen. A. PRINS Azn., Voorzitter. Mr. J. VERDAM, Secretaris. ernstig opvat dan destijds. Toen de mobilisatie begon had hij aan de Fran sche en Duitsche regeeringen geseind of de neutrali teit van België zou worden geëerbiedigd. Frankrijk had verklaard, dat zij ze zou respecteeren, wanneer ze niet door een andere mogendheid werd geschonden. De Duitsche staatssecretaris verklaarde, dat hij niet kon antwoorden alvorens den Keizer en den Rijkskan selier te hebben geconsulteerd, hij verklaarde echter te betwijfelen of een antwoord op de vraag wel mogelijk zou zijn, daar het de plannen van Duitschland zou blootleggen. Minister Grey zeide verder: Onze regeering was de vorige week gepolsd, of bijaldien Belgie's integri teit ua den oorlog werd hersteld, Engeland zich daar mede tevreden zou stellen. In ons antwoord wezen wij op onze belangen en onze verplichtingen. Minister Grey las een telegram voor van den Ko ning der Belgen, van Koning George, waarin diens diplomatieke tusschenkomst werd ingeroepen ter be scherming van de onafhankelijkheid van België; die tusschenkomst heeft de vorige week plaats gehad. De heer Orey wees er verder op, dat, wanneer de on- jhankelijkheid van België verloren gaat, het ook ge- aan is met die van Nederland, en hij verzocht het huis wel te overwegen, welke belangen van Engeland thans op het spel stonden. Indien in den oorlog, die thans in Europa gevoerd wordt, de neutraliteit van een dezer landen mocht worden geschonden en indien troepen van een der strijdvoerende mogendheden die neutraliteit schendt en daartegen niet wordt opge treden, zal, welke ook de integriteit zij bij het einde van den oorlog, gedaan zijn met zijn onafhankelijk heid. (Toejuichingen.) Wanneer België zijn onafhankelijkheid verliest, zal Nederland volgen. Ik verzoek het Huis uit het oog punt der Britsche belangen na te gaan, wat er op het spel zal staan, wanneer Frankrijk totaal wordt gesla gen en zich moet onderwerpen aan den wil en de macht van een mogendheid grooter dan Frankrijk zelf. Ik loop niet vooruit op de gevolgen (toejuichin gen), omdat ik er zeker van ben, dat Frankrijk in staat is zich te verdedigen met alle energie, bekwaamheid en patriotisme, die het zoo dikwijls heeft betoond en indien België, Nederland en Denemarken onder den zelfden domineerenden invloed kwamen, terwijl wij in een crisis als deze onzijdig bleven staan. (Toejui chingen). Stel u niet voor, dat een groote mogendheid, als zij ip een oorlog als deze zich onzijdig houdt, aan het einde ervan in staat zal zijn een invloed aan te wen den Indien de toestand van België is zooals hij in de inlichtingen, door de regeering ingewonnen, wordt omschreven, rust op Groot-Brittannië ook de verplich ting al het mogelijke te doen om te voorkomen de ge volgen waartoe de medegedeelde feiten leiden, wan neer daartegen uiet werd opgetreden. UITSTEL VAN BETALING. De minister van inanciën heeft bekend gemaakt, dat liet moratorium, waarbij de betaling van schulden wordt uitgesteld tot 31 Augustus, slechts geldt voor deposito's en rekeningen-courant. De deposito-hou ders kunneu slechts 250 francs en 5 procent van het surplus opeischen. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1