OOSTENRIJK RUSLAND. SERVIË. DE Duitschers en de Russen. Andere Mogendheden. VARIA. NEDERLAND. YARIA. Telegrammen van heden. QEVANOENFN fN VRTJHFJD De miuiaterraad heeft besloten tei» aanzien van po litieke gevangenen „maatregelen van clementie" te ne men, hetgeen natuurlijk beteekent, dat deze in vrijheid zullen worden gesteld De decreten betreffende de sluiting en ontbinding van de geestelijke orden zijn geschorst. ANTI-DUITSCHE BETOOOING. Te Parijs zijn Zondagavond de winkelruiten van een Duitsche bijouteriezaak op een der groote boule vards ingeworpen. GEVAARLIJKE ELEMENTEN. Uit vertrouwbare berichten blijkt, zegt de regee ring in een officieele kennisgeving, dat zich in de Oos- tenrijksch-Hongaarsche monarchie een groot aandeel oproerige elementen bevinden, die de openbare veilig heid in de monarchie in de hoogste mate bedreigen. Daarom richt zij het algemeene verzoek tot alle offici eele organen, om uit vaderlandslievend plichtsgevoel deze gevaarlijke elementen met alle middelen onscha delijk te maken. Door voortdurende krachtige waakzaamheid in die richting kan iedereen bijdragen tot bet succes en den goeden uitslag der staats-actiea. Ernstige mededeellngen in den aangegeven zin kun nen desnoods aan het bureau voor oorlogsbewaking in het departement van oorlog worden gezonden. LIEFDADIGHEID. De Oesterreichische Kreditanstalt schonk 100.000 kronen aan het Roode Kruis en een even groot bedrag voor de gezinnen van de onder de wapenen geroepe nen. MILITAIRE MAATREGELEN. Grootvorst Nikolaas Nikolajewitsj werd tot gene ralissimus van de Russische strijdmacht benoemd. In een aantal gouvernementen is de staat van be leg afgekondigd. De minister van oorlog bracht ter openbare kennis, dat het dringend noodzakelijk is, de militaire maat regelen geheim te houden. De generale staf heeft de opdracht, heeft het pu bliek over den loop der oorlogsgebeurtenissen te on derrichten. De bevolking zal zich echter met korte, beknopte berichten moeten tevreden stellen, en bevrediging vinden in de gedachte, dat deze maatregel noodzake lijk is in het militaire belang des rijks. DE TOESTAND. Aan de „Daily Chronicle" wordt uit Si Peters burg geseind, dat nimmer te voren "een zoo omvang rijke mobilisatie in Rusland heett plaats gehad. Over de gansche uitgestrektheid van het land zijn de boeren van hunne akkers weggehaald en het oog sten is overgelaten aan oude mannen, vrouwen en kinderen. St. Petersburg, Moskou en bijna alle andere steden gelijken op legerkampen, met veldovens en houten hulpkazemes in de straten. Ieder gezin en ieder be roep heet soldaten moeten leveren, tusschen de 20 en 40 jaar oud. De menschen leggen een buitengewone kalmte aan den dag, als gebeurde er niets bijzonders. GROOTE OPROEPING ONDER DE WAPENEN. Uit Sofia meldt de Weensche „Roichspost", dat in Servië de geheele bevolking van Servisch Macedonië, beneden de 50 jaar onder ae wapenen is geroepen. EEN MOORDPARTIJ. In Vales (Kopsulu) is een moordpartij tegen de Bulgaren ontstaan. Geheele troepen van de Mace donische bevolking en Servische deserteurs uit Istip en Kotschaha vluchtten over de grenzen en verzoeken opneming in Kustendje. Grensgevechten. De Duitsche grensbeschermingstroepen bij LLubli- nitz hebben na een kort gevecht Czenstochau geno men. Ook Bendzin en Kalisch zijn door de Duitsche troe pen bezet. (Czenstochau is gelegen aan de Warthe, ongeveer twee k drie uur van de grens. Kalisch ligt veel noor delijker, vlak aan de grens. ZWEDEN. Zweden is gisteren tot handhaving der neutraliteit begonnen met de mobilisatie. TURKIJE. TUrkije heeft verklaard dat het neutraal wenscht te blijven. HET INTERNATIONAAL SOCIALISTEN CONGRES. Tengevolge der laatste gebeurtenissen is het Internationaal Socialistencongres, dat te Parijs zou worden gehouden, voor onbepaalden tijd uitgesteld. WAT EEN LEGER NOODIG HEEFT. Over de behoeften van een modern leger van een groote mogendheid deelde luitenant-veldmaarschalk baron v. Hazai onlangs het volgende mede: De dagelij ksche behoefte van het Oostenrijksch- Hongaarsche leger in een oorlog bedraagt 3,600,000 K G. proviand voor de manschappen. V oor de paar den is eiken dag 4,000,000 K.G. aan voeder noodig, als men een gemiddelde van 8 K.G. daags aanneemt. De dagelijksche behoefte aan stroo, brandhout enz. bedraagt 8,000,000 K.O. Bovendien heeft het legerbe stuur nog een ontzaglijke hoeveelheid rollend materi eel noodig. Het is daarom verplicht, gedurende zekeren tijd be slag op de spoorwegen te leggen. Voor wagens en karren moet het eiken dag tusschen de 300,000 en 400,000 paarden tot zijn beschikking hebben. Het aantal dienstpaarden, dat rechtstreeks op het slagveld gebruikt wordt, bedraagt verder een half millioen. Deze berekening is gemaakt voor een veldleger van 2 millioen man. DE STERKTE VAN LEGERS EN VLOTEN. In ,1'Etoile beige" vinden we de volgende opgave van legers en vloten Het leger op voet van oorlog. Frankrijk: 4 millioen, Rusland 5,5 millioen, Enge land 730.000, samen voor de entente-mogendheden 10.230.000 man. Oostenrijk 3,5 millioen, Duitschland 4,3 millioen, Italië 3,2 millioen, samen voor het drievoudig ver bond 11 millioen. Maar we vinden elders andere getallen opgegeven, zoodat men komt voor het Drievoudig Verbond op 9 millioen totaal en voor de drie Entente-mogendheden iets meer. Natuurlijk zullen er nooit 18 millioen tegelijk aan het gevecht deelnemen, maar men rekent er op, dat cr minstens 6 millioen zullen vechten, wanneer het tus- 8chan de - i „"-ger H «den to* ooHog zon Wijnen. v^nr de vloten worden opgegeven De Entente-mogendheden beschikken over 158 krui sers met een tonnemaat van 2.3 millioen. de mogend heden van het drievoudig verbond 1,1 millioen. De entente heeft 816 stukken geschut van 3420 C.M., het verbond o98. Engeland fmett 'tlleen geschut van meer dan 30,5 c.M. en van 30,5 c.M. heeft de entente 426, het verbond 238 vuurmonden. Ook voor de kleine eenheden heeft de Entente het grootste aantal. De Entente beschikt over 77 kleine kruisers, het Verbond over 47, voor de torpedojagers bedragen deze cijfers resp. 395 en 190, voor de torpe dobooten 189 en 159 ,voor de onderzeeërs 165 en 545. Wij geven deze cijfers zonder meer. Cijfers op het papier zeggen weinig, wanneer het op slag-leveren aankomt! TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting, waarin zooals reeds gemeld, alle spoedontwerpen werden aangeno men, werd het woord gevoerd door den heer de Sa- vornin Lobman (C.H.) den heer de Visser (C.-H.), die de instelling van een moratorium in over weging gai, en den heer Troelstra (S.D.A.P1, die er op wees, dat wanneer er één regeering is, die onschuldig is aan de verschrikkelijke ramp, die over Europa is losgelaten, het onze regeering is. Spr. noemde het plicht der regeering, aan welker zijde hij principieel staat, zoo goed mogelijk te zorgen voor den economischen toestand der bevolking en der ge zinnen. Spr. achtte het oogenblik voor critiek niet gekomen, omdat op het oogenblik de nationale ge dachte ae nationale geschillen overheerscht. (Ap plaus). Spr. vereenigde zich met den aandrang van dr. de Visser. Spr. vroeg verder de regeering de volksver tegenwoordiging zooveel mogelijk op ae hoogte te houden van de buitenlandsche politiek. De heer Troelstra verzekerde, dat de arbeiderspartij en de vakbeweging haar organisaties ter beschikking zal stellen om in de bestaande moeilijkheden te voorzien. Nadat nog de heeren Bos (V.D.) en Rutgers (A. R.) het woord gevoerd hadden, zei minister Gort v. d. Linden, dat, als 's lands belang het toelaat, de regeering mededeelingen zal doen omtrent de buitenlandsche politiek. Minister T r e u b wees er op, dat er deze laatste dagen personen zijn die meenen zich zelf te helpen door zooveel mogelijk zilveren ruilmiddel aan het verkeer te onttrekken. Daardoor schaden die perso nen het algemeen belang en zichzelf. (Applaus.) Het was tot nu toe onverstandig, maar het ziet er uit of het misdadig zal worden. Gaat men zoo door, dan zal de regeering daartegen zoo krachtig moge lijk ingaan. (Applaus). Maatregelen, om kosteloos waren te leveren, gelijk de heer Troelstra wenscht, achtte spr. thans nog niet noodig. De oorlogstoestand kan echter verder in grijpen der regeering noodig maken. De regeering acht een moratorium (uitstel van betaling) thans nog niet gewenscht. Maar zeker zullen maatregelen genomen worden om te voorkomen, dat de lieden we gens huurschuld uit hun huizen worden gezet. Hierna ging de vergadering uiteen. EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden zitting der Eerste Kamer drong de heer Fokker (H.L.) aan op de instelling van een moratorium in het belang der middelklasse. Hij diende in dezen zin een motie in. De heer van den Bi es en R.-K.) drong er op aan, onze jongelui, die naar de grenzen zijn ge trokken in de gelegenheid te stellen hunne godsdienst plichten te vervullen, en aalmoezeniers aan te stellen. Dan zou heel wat meer tevredenheid worden aange kweekt. De motieFokker werd op aandrang van verschil lende zijden ingetrokken. De heer Polak (S.D.A.P.) maakte enkele op merkingen overeenkomstig die van den heer Troelstra in de Tweede Kamer. Minister Treub antwoordde hem. De verschillende ontwerpen werden aangeno men. NIEUWE BANKBILJETTEN. De Directie van De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij in overleg met de Regeering zal over gaan tot de uitgifte van tijdelijke nieuwe typen bank biljetten ten einde op zoo volledige mogelijke wijze te voorzien in de buitengewone vraag naar bankpa pier. De nieuwe typen zullen zijn van de coupures van 10, 25, 40, 60. 100, 200, 300, 1000, 5000, 10,000, 25,000 en 50,000. Overeenkomstig de wettelijke bepalingen, houden de voorzieningen omtrent De Nederlandsche Bank, wordt verder bekend gemaakt: Dat de biljetten van 10, 25, 40 en 60 aan de voorzijde in het midden den volgenden tekst ver- toonen DE NEDERLANDSCHE BANK betaalt aan toonder (resp.) Tien, Vijf-en-twintig, Veertig en Zestig Gulden. Amsterdam, dagteekening). De Secretaris. De President. Door woorden voor de coupure van 10, in kar- mijnroode, voor 25 in blauwe, voor 40 in groene, voor 60 in bruine kleur gedrukt, uitgenomen de bei de aanduidingen van het nummer, die in zwart ge drukt zijn, zijn omgeven door een resp. in karmijn- roode, blauwe, groene en bruine kleur gedrukten or namentalen rand, waarin arabesken en andere figu ren in boekdruk uitgevoerd. Ter linker- en rechter zijde van den tekst zijn in verticale richting over de smalle zijde van het biljet in roode kleur gedrukt de woorden Uitgifte 1 Augustus 1914. De voor- en achterzijde zijn over haar geheel be drukt met een lichtblauwen ondergrond. In den on dergrond aan de achterzijde van het biljet zijn aange bracht in een langwerpig vierkant wit vak de woorden (resp.) tien, vijf en twintig, veertig en zestig gulden. Daaronder, eveneens in een langwerpig vierkant wit vak. de strafbepaling van artikel 232 van het Wet boek van Strafrecht. Over de geheele voorzijde is bovendien een licht gele grond gedrukt. De biljetten zijn gedrukt voor de coupure van 10 op papier van ongeveer 8.5 bij 15.8 C.M., voor de coupure va n25 van ongeveer 9 bij 16.2 c.M., voor de coupure van 40 van ongeveer 9.6 bü 16.6 c.M. en voor de coupure van 60 ongeveer 10 bil 17.2 c.M. Zij worden voorzien van den stempel der handteekeningen van den President en den Secretaris. Ook van de oudste biljetten vermeldt de Bank hoe er uitzien. De Nederlandsche Bank maakt verder opmerkzaam, dat in deze tijden van een eenigszins bemoeilijkt geld- vrekeer verrekening door overschrijving (per giro) zeer in het belang van handel en industrie, ja van het geheele publiek is. De Nederlandsche Bank heeft over al hare kantoren het overschrijven van gelden voor het publiek opengesteld, ook telegrafisch, en tijdelijk zonder eenige berekening van provisie. De formulieren, welke voor deze overwijzingen kunnen worden gebruikt, '.eeft de Btu. verkrijgbaar geste!?: tc. aan alle kwrtoren van De Nederlandsche Bank; 2o. aan de kantoren der voornaamste kassiers en bankiers. Te Amsterdam bij de firmn J. H. de Bussy, Rokin 60, terwijl verdere plaatsen van beschikbaarstelling nader zullen medegedeeld worden. Gaarne zal De Nederlandsche Bank aan aanvragen om formulieren voldoen waar deze aanvragen tot nut tige verspreiding van de formulieren kunnen mede werken. Deze formulieren kunnen worden gebruikt, al naar de verschillende soort, door de rekening-houders bij De Nedei iandscre Bank zelve, door de kassiers- en bankierskantoren voor hunne onderlinge verrekening en hunne verrekening met of door tusschenkomst van De Nederlandsche Bank, en eindelijk ook door alle rekeninghouders bij particuliere firma's, kassiers, bankiers, enz. om overschrijving te doen plaats vinden via hun eigen kassier, bankier, enz. op rekening vtm personen, die hunne rekeningen bij an dere kassiers, bankiers, enz. houden. De formulieren zijn overigens zóó eenvoudig en duidelijk, dat zij zeiven het gebruik aanwijzen. De aanvragen tot overschrijving moeten direct ge zonden worden aan de bankinstelling, kassiers, enz. aas welke de onderteekenaar vraagt de overschrijving van zijne rekening te doen geschieden. De bankinstel ling, kassier, enz. kan dan voor onmiddellijke over schrijving in de boeken zorg dragen, waardoor de be taling op deze wijze onmiddellijk perfect is geworden, op nog snellere wijze dan door uitbetaling van chè- aues aan de kassen eventueel zou kunnen plaats vin- en. De Nederlandsche Bank verzoekt heeren kassiers, bankiers en andere groote lichamen om bij voorkeur, indien dit mogelijk is, in deze dagen, van betaling door giro gebruik te maken. EEN TAAK VOOR DE VROUWEN. Het Hoofdbestuur van de vereeniging voor Vrouw enkiesrecht heeft het volgende schrijven verzonden aan de afdeel ingsbesturen Het Hoofdbestuur van de Ver. voor Vrouwenkies recht den ernst der tijden inziende, meent dat het wer ken voor onze zaak voor het oogenblik gestaakt moet worden. Strijdende voor onze rechten, moeten wij ons steeds bewust blijven van de plichten tegenover de samenleving, die als mensch en als vrouw op ons rusten. Als de grootste vrouwenvereenlging hier te lande meenen wij het aangewezen lichaam te zijn om de vrouwen op te roepen tot de taak, die thans op haar rust. Nu de mannen van hun arbeid worden wegge roepen, moeten de vrouwen, daar waar zij kunnen in het belang van het algemeen de open plaatsen aan vullen, opdat zoo weinig mogelijk storing in den gang van zaken en verlies van welvaart plaats vinde. Wij verwachten van U, dat gij onmiddellijk een vergadering uitschrijft, waarop gij alle vrouwen uit de plaats uwer inwoning dringend oproept tegen woordig te zijn. Daar sticht gij een Comité van vrouwen, dat niet behoeft te bestaan uit leden van het afdeelingsbestuur, zelfs niet uit leden onzer Vereeni ging, doch dat uit de meest geschikte personen moet worden samengesteld. Dit Comité verzamelt de namen en adressen van alle vrouwen uit de plaats waar het gevestigd is, die overtuigd zijn dat de omstandigheden, waarin wij thans verkeeren onvoorziene plichten op haar leggen en die zich daarom beschikbaar willen stellen voor het verrichten van die werkzaamheden, waarvoor zij het meest geschikt zijn. Tal van openbare diensten kunnen thans slechts gedeeltelijk worden waargenomen door gebrek aan personeel, tal van private ondernemingen verkeeren in moeielijkheden door het plotseling wegroepen der arbeidskrachten; in tal van gezinnen moet de moe der thans de plaats van den vader innemen, door diens bedrijf uit te oefenen of cp andere wijze in het onderhoud van het gezin te voorzien, waardoor dik wijls de kinderen onvoldoende verzorgd achterblijven. Wij wijzen slechts op enkele soorten van werk, dat wij nu zouden kunnen doen. Besteldienst bij post- en telegfafie, diverse administratieve werkzaamheden in gemeente en staatsdienst, conducteursdienst op tram men en sporen, en wat niet al meer. Met vrucht kunnen velen onzer nu werkzaam zijn door tijdelijk huishoudelijk hulp te verleenen in gezin nen of door de zorg op zich te nemen voor kinderen wier moeder afwezig is. Maar bovenal moet er voor gezorgd worden, dat de overal te veld staande, bijna rijpe oogst niet ge heel of gedeeltelijk verloren gaat, waardoor de na- deelige gevolgen van den hedendaagschen toestand nog zooveel verergerd zoude worden. Men vergete ook niet, dat in tal van boerderijen handen te kort ko men om den veestapel te verzorgen en dat er gezorgd moet worden dat tuinderijen, broodbakkerijen en zui velfabrieken geregeld kunnen doorwerken, zoodat er aan de eerste levensbehoeften vooreerst geen gebrek komt. Voor hen, die zich voor openbare diensten hebben opgegeven, stelt Tiet Comité zich in verbinding met bet Gemeentebestuur en, aan de private ondernemingen wordt medegedeeld, dat zü zich voor hulp tot het Comité kunnen wenden. Deze oproeping is uit dien aard der zaak zoo alge meen mogelijk bedoeld; daar waar de Gomitees na dere inlichtingen, wenschen, wende zich tot het Hoofd bestuur der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, Wouwermanstraat 37, Amsterdam. EEN tEF.OriP O? ONZE KONINGIN. Het Internationale Verbond voor Vrouwenkies recht te Londen heeft de volgende boodschap aan M. M. Koningin Wilhelmina gezonden: Het Internationale Verbond voor Vrouwenkiesrecht vertegenwoordigende de vrouwen uit 26 landen, doet een beroep ou Uwe Majesteit, als de Vorstin, in wier land het middelpunt der vredesbeweging ligt, om stappen te nemen ten einde de mogendheden, die zich aan den rand van een vreeselijken oorlog bevinden, in staat te stellen hun geschillen op vreedzame wijze bij te leggen. Als hoedster van het geslacht, welks ge zinnen moeten lijden, welks kinderen ons ontrukt zul len wordene doen wij een beroep ou Uwe Majesteit om ons Uw hulp te schenken ter afwending van dezen vreeselijken oorlog. Zal het Uwe Majesteit behagen een afvaardiging van het Internationale Verbond voor Vrouwenkiesrecht te ontvangen om U onze zaak voor te leggen? Zondagavond zijn te Breskens aangehouden drie Engelschen, die schetsteekeningen maakten; zij zijn naar Middelburg overgebracht Verschillende Bchepen op de Vlissingsche reede durven geen zee kiezen, zoo o. m. een stoomschip van den Noord-Deutschen Lloyd, met bestemming naar Baltimore, waarop zich 800 passagiers bevin den. De Vereeniging „Oranjedag" te Delft zal 31 Au gustus gppn feest organiseerenhaar kas, groot 1000 heeft ze a. het Rood? Kruis gezonden. De Haarltwache raad de ken<»« dit Jaar niet te doen doorgaan. De Staatsspoor en de N. C. S.poor keeren aan gehuwden en kostwinners, die onder de wapenen zijn, a/« van het salaris uit In verschillende steden worden Steuncomité'B opgericht ten behoeve van de door de tegenwoordige omstandigheden in nooddruft verkeerende gezinnen. Gistermorgen ontstond op de Paardenmarkt te Delft een ontzettende paniek, doordat een groot aan tal paarden op hol sloeg, De milicien der artillorie, P. de Bruijn, vader van 4 kinderen, kreeg het wiel van een caisson over het hoofd en was onmiddellijk dood, verscheidene militai ren, burgera en kinderen werden min of meer ernstig gewond. Het Rotterdamsche vrouwen- en mannen-comité van het Roode Kruis heeft de dispositie over 1860 bedden, waarvan 1510 onmiddellijk in gebruik kun nen worden genomen. Jhr. C. F. Wesselman te Helmond heeft zijn kasteel auto's rijtuigen en personeel ter beschikking van de Roode Kxuisafdeellng gesteld. De Belgische gezant te 's-Gravenhage had giste ren een onderhoud met minister Cort van der Linden. De minister van landbouw, handel en nijverheid wijst op de wenschelijkheid, dat vrijwilligers, die zich beschikbaar hebben gesteld voor belangeluoze hulp in de bedrijven, zich zoo spoedig mogelijk in verbin ding te stellen met de directie der arbeidsbeurs ter plaatse of zoo die niet bestaat, met die in een naburi ge plaats. Er is last verstrekt tot de voorbereiding van de militaire inundaties in de Nieuwe Hollandsche water linie. De V. D. Kiesvereeniging te Amsterdam heeft zich tot de andere gewend om te overwegen geen candidaten te stellen op 28 Aug. voor een vacature in de Prov. Staten, maar bij enkele candidaatstelling te voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. van Ogtrop, die R. K. wa3. Te beginnen met gisteravond i9 de straatverlich ting te 's-Gravenhage beperkt. Deze brandt nu ook in de avonduren als na middernacht. Het geschiedt bij wijze van zuinigheidsmaatregel, om kolen te spa ren. Te Temeuzen zijn de koffiehuizen en restaurants sedert Vrijdagnamiddag 5 uur gesloten. De stad ziet er uit alsof z ijin staat van beleg is. VADERLANDSLIEVENDE BETOOGING. 's-GRAVENHAGE, 4 Aug. Hedenochtend was in de Maliebaan de vereenigde troepenmacht grena diers, jagers, landweer, genie, cavalerie, mittrailleurs en artillerie. Ze defileerden voorbij het paleis, waar de Koningin met den Prins en het Prinsesje op het pa leisplein het défilé gadesloeg. Na het défilé werden door een reusachtige volksmenigte luide hoera's aan geheven, waarna de Koningin wuivende langs de dichte menschenrijen ging, die volksliederen aanhief, welke werden medegezongen door de Koningin. Het werd aldus een indrukwekkende, geestdriftige manifes tatie. De Koningin was diep ontroerd. De Prins, het Prinsesje omoog heffend, toonde haar aan de juichen de schare. NIEUW PAPIERGELD. AMSTERDAM,-4 Aug. De Minister van Fi nanciën besloot tot de uitgifte van 25 millioen gulden nieuw papiergeld van een gulden, vijf gulden en 2.50, gegarandeerd door den Staat. NABIJ DE HOLLANDSCHE GRENS. MAASTRICHT, 4 Aug. Den geheelen nacht is ten Zuiden van Maastricht kanongebulder waar genomen. De geruchten loopen, dat België de bruggen over de Maas heeft doen springen. De Duitschers trekken op in de richting van j Visé. Hedennacht werden 2 aviateurs gezien boven de stad. Ze gingen van Duitschland naar België. BELGISCHE AVIATEURS AAN GE HOUDEN. ROERMOND, 4 Aug. Twee Belgische officier- aviateurs, die bij Roosteres daalden, zijn door de Hollandsche grenswacht aangehouden. DE SPOED-ONTWERPEN. 's-GRAVENHAGE, 4 Aug. Het wetsontwerp ter aanvulling van de onteigeningswet, ter voor koming van het vasthouden van waren, is na aan neming der beide Kamers en bekrachtiging in de Staatscourant evenals de andere spoedontwer- j pen afgekondigd. DE BELGISCHE NEUTRALITEIT. PARIJS, 4 Aug. Frankrijk heeft officieel ver klaard, dat het zijn verplichtingen van de Belgi- sche neutraliteit na zal komen. KONING ALBERT PRESIDEERT DE KAMERS. BRUSSEL, 4 Aug. Hedenochtend komen de Kamers in plechtige zitting bijeen onder voorzit terschap van koning Albert. Er is een moratorium voor den tijd van een maand afgekondigd. GEESTDRIFT IN BRUSSEL. BRUSSEL, 4 Aug. Gisteravond hadden er verscheidene vaderlandslievende betoogingen plaats. Alle huizen vlaggen. Er heerscht alom groote geestdrift.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2