f400.-, en waterleiding, een ouderwetsch Heerenhuis, RUSLAND. De Duitschers en de Belgen. bekwame Strijkster en 2 flinke Meisjes De Oostenrijkers en de Serviërs. VARIA. NEDERLAND. VARIA. EEN OPSTAND IN POLEN. De Weenaehe Rdchspost veraam uit Krakuu il.d. 3 dezer: In Russisch Polen is gisteren een uit War schau gedagteekende oproeping voor een Poolschen opstand verspreid, die door tal van Poolsche partij en onderteekend was. De oproeping zet het toekom stige optreden daartoe uiteen. Ook een vrouw wekt er de bevolking in op, om de burgerlijke en militaire overheid alle mogelijke hindemissen in den weg te leggen. De Poolsche organisaties moeten nauwkeu rig van de bewegingen van de Russen ingelicht wor den. Elke gemeente wordt ultgenoodigd, overheids personen aan te stellen en zich van Rusland onaf hankelijk te verklaren. HET IN BRAND SCHIETEN VAN VISé. Omtrent 't in brand schieten van Visé wordt aan de Tel. gemeld, dat de Duitschers er toe overgingen toen aanstormende uhlanen-regimenten, meenende, dat enkele kartetsen de bevolking schrik hadden aange jaagd, het ongeveer 1500 inwoners tellende dorp meen den te kunnen nemen. Jong en oud had echter naar de wapenen gegre pen en, hoewel de doodenrit der Duitsche cavalerie niet kon worden gestuit, bleven de bewoners weer bieden tot op het laatste oogenblik. Uit de huizen werd op hen geschoten: volgens oor logsrecht gaven, in die omstandigheden, de Duit schers geen pardon. Zij drongen in de huizen, waar uit gesdioten werd en fusileerden een aantal inwoners aangetroffen met het geweer in de hand. Het niet weerbare deel der bevolking had, bij het naderen der Duitschers, de vlucht genomen naar onze 'i MÉÉd*» «wAti 'li ii'«iiliiiVi'f"'y :'ii Jiwa De Stoomwasscherlj der fa. S. KROM kan een plaatsen. Te BERGEN te huur: aan het KERKPLEIN, hoek HOPLA AN, bevattende ue K.-K.. liefdezusters verzorgen vrouwen en kinde ren. QEVECHT BIJ VISé. Aan het „Handelsblad" wordt geseind: De oorlog is begonnen, neen meer dan dat, de slach ting heeft een aanvang genomen. Met felheid, met verbittering wordt gestreden. De Belgen zijn door den aanval op hun grondgebied schier tot het waan zinnige opgezweept, niet alleen de soldaten, alles vecht mee, uit ieder zolderraam, uit iedere kelderope ning dreigt den Pruisischeu soldaten het doodend lood te bereiken. Achterblijvers worden herhaaldelijk in het door hen bezette gebied neergeschoten, een groot aantal fusillades heeft reeds plaaas gehad van mannen, die met de wapenen in de hand uit hun woning worden gehaald en op de plaats zelf terechtgesteld en dat veroorzaakt weer nieuwe wraakoefeningen, nieuwe dolle verbittering. In Visé is het den afgeloopen nacht vreeselijk ge weest. Ongeveer half één hernieuwden de Duitschers hun poging, om de rivier over te trekken en onmiddel lijk daarop flikkerde van alle kanten het vuur, dreun den de zware kanonnen van tie vestingen, ratelden de mitrailleurs, knalden de geweren en verspreidde zich een regen van het moordende lood over het stadje. Een van de vele vluchtelingen, die evenals vele an deren dezen morgen het stadje verliet, vertelde mij Niemand in heel Visé heeft dezen nacht een oog toe gedaan. We hadden ons nog op de gewone plaat sen ter ruste begeven, maar toen van alle zijden de schoten weerklonken, toen we de kogels hoorden flui ten, teen kropen we weg in den kelder en zoo hebben nagenoeg alle inwoners den nacht doorgebracht. Deze uren van angst zal Ik n o o 11 vergeten Toen ik naar het bedje van mijn kind ging, lag daar een kogel onder de dekens Het lood had eerst het huis doorboord, ook de beddeplank, doch was in het kussen blijven steken. Wanneer ik een oogenblik naar boven ging, om te kijken, zag ik aan alle kanten huizen in brand staan. Het huis van mijn buurman werd van voor tot achter door een granaat door boord. Maar, voegde de man er in al zijn ellende en de herinnering aan de doorgestane angsten triomfan telijk aa ntoe: „Toch zijn de Pruisen nog niet over i de Maas." Wat het laatste betreft, dat is tot dit oogenblik, 8 uur 's avonds, juist. Zooals ik reeds seinde, is het een enkelen keer gelukt, kleine troepenafdeelingen over te zetten, maar nauwelijks waren dit weder een 40 of 50 man, of een welgericht granaatschot maakte aan de overtrekkende beweging een einde en van voor af aan moesten de Duitschers weder beginnen. Waren die kleine troepenafdeelingen afgesneden van het hoofdleger, dan werden ze óf krijgsgevangen óf dood geschoten, vermoedelijk hei laatste, want aan de over zijde in hagen en boschages lag ook de Belgische in fanterie. Zeker ia dat de verliezen vooral aan de zijde der DuiischerB reeds groot zijn. Dinsdag en Woens dag Is Maastricht overtroomd door vluchtende Duitschers; ongeveer 4 5000 zijn nu reeds in de richting van Maastricht uit België verwijderd. Talrijke gezinnen zijn totaal geruïneerd en hebben zelfs geen geld om voedsel te koopen. Te Maastricht heeft zich onder voorzitterschap van de échtgenoote van den burgemeester, mevrouw Van Op pen Schmeddink, een comité gevormd om deze men- schen te spijzigen en te voorzien van de meest dring ende behoeften. Niet minder dan 60 man treinperso neel waren in het hotel De l'Empereur den geheelen nacht bezig om broodjes te smeren en er wat tusschen te leggen. Twee lange treinen vertrokken Woensdagmorgen in de richting van Simpelveld. In het hotel De PEmpereur was een kindje van eenige maanden achtergebleven, dat de vluchtelingen in hun verbouwereerdheid vergeten hadden. De conducteur liep nog met het wicht langs den trein om de rechtmatige voorzorgers op te roepen, maar één trein was reeds weg en niemand van de rei zigers deed zich als vader of moeder kennen. Vele moeders uit Maastricht staken echter bereid willig de handen uit om hei kind mede te nemen en aan een van haar werd het kind medegegeven. Zoo hoog is de woede der Belgen gestegen, dat zij den braven Maastrichtenaars de door hen aan de Duitsche vluchtelingen verleende hulp zelfs euvel duiden. Men meldt ons van andere zijde uit Maastncnt aan het Hbld.: Tot 12 uur zijn hier 10 gewonde Duitschers door de auto's van het Roode Kruis binnengebracht. De lichtverwonden worden naar het Urselinenklooster te Eijsden vervoerd; de zwaar verwonden, naar Calva- riënberg, de anderen in het Roode Kruis-hospitaal. Vluchtelingen uit de Belgische dorpjes Eben en Can oe rijn hi*r ...angekcw1 alle» wordea onder dak gebracht qj Vaa etea vooraten. Ue ueyoumig ie kaug cu steeüs op hulp bedacht. Een ooggetuige, die den nacht bij het Belgische plaatsje then doorbracht, beween, dat mijn urenlang paardengetrappel hoorde, dus dat de JJattache troepen groot m aantal moeten zijn. Er ia nog geen bevestiging, nat de Duitschers een brug over de Maas geslagen hebben. Z_e zijn de Maas overgezwommen. Men hoort nog steeds kanongebulder. Aan de „lel." ontteenen-we de volgende bijzouder- üeden: ue rnui'uk is, dat de Duitschers leelijk het hoofd ueooen gesiooten en de Beigen vochten als leeuwen, ie mat twaaii is het offensief weder begonnen door een aanval van de uianen. Op 't slagveld liggen de dooden bij twintigtallen en oveiai liggen cadavers van doode paarden. De bloeiende velden zijn vertrapt, en de boomgaar den vernield. Bij het eerste treffen in den morgen van den 5en, ongeveer 4 uur, is een groote Belgische troepenafdeeling, die omsingeld was, totaal in de pan gehakt. z.e hoorden geweervuur in den rug en meen den, dat het van de reddingbrengende Franschen was. Dat er aan de grenzen geducht is opgetreden, blijkt wei uit het feit, dat de veldwachter van Eysden door een Duitsche patrouille is doodgeschoten. De man was op Belgisch grondgebied, en werd door de Duitschers doodgeschoten, toen hij zijn revolver wou trekken. ie Bernot «wanien ae voorposten in gevecht met de burgers, die van de huizen uit, van de daken af en door de vensters ais razenden op de invallers scho ten. Zelfs vrouwen schoten mee. Een achttienjarig meisje schoot met een revolver op een officier. Zij wera door een uhlanenpatrouille omvergereden en af gemaakt. Het huis waar ze in trachtte te vluchten wer din brand gestoken. De boeren en de inwoners onderhielden een gere geld vuur op de aanstormende infanterie, die onder steund door de artillerie, en de mitrailieus, het dorp als doorzeefden. Het Maa8trichtsche Roode Kruis haalde de gewon de Pruisen uit de school te Bemot en bracht hen naar Maastricht. De inwoners, die met de wapenen in de hand gevat waren, werden onmiddellijk tegen een muur geplaatst en gefusileerd. Toen het scheen alsof de nog niet gevluchte bewo ners zich niet meer verzetten, werd op commando van den bevelvoerenden officier een carré gevormd, dat de menschen omsloot. Nadat de soldaten onder het res- teerend deel der bevolking een manifest hadden uitge deeld, waarin, in de Fransche taal, namens den maar schalk der opereerende armée werd medegedeeld, dat de Duitschers niet waren gekomen om te veroveren en zij de eigendommen en rechten der Belgen zouden eer biedigen, trad de militaire commandant naar voren. Hij wendde zich in het Fransch tot de burgerlijke be volking, herhaalde andermaal dat de Blgen in de Duitschers geen vijanden moesten zien en alleen de dringende noodzakelijkheid tot het betreden van den Belgischen bodem had geleid. De bewoners zouden zich thans naar de Duitsche krijgswetten moeten schikken en eiken aanval op de Duitsche troepen oi eenig deel er van, zou als hoog verraad met den kogel worden gestraft. Toen de officier het laatste woord had uitgespro ken, werd er plotseling op he mgevuurd en zeeg hij ontzield ter aarde. Onmiddellijk werd een achttal personen, uit wier groep het schot was gelost, gearresteerd en op de plaats gefusilleerd. De overige bewoners werden met de kolven der ge weren binnen het restant der woningen gedreven. DE STRIJD BIJ LUIK. Volgens een officieele mededeeling sloegen de Bel gische troepen alle aanvallen der Duitschers in de omstreken van Luik door krachtige tegenaanvallen zegevierend af. De Duitsche soldaten die zich waag den in de open ruimten tusschen de forten, werden al len gedood. De koepels en de pantseringen bleken uitstekend bestand tegen de Duitsche projectielen. Het fort Evegnée, dat gedtfrende den geheelen dag aan de actie deelnam, bleef totaal onbeschadigd. De Belgische aviateurs doen In niets onder voor de Duitsche. De Duitsche soldaten fusilieerden verschillende burgers te Visé en staken het stadje in brand. DE KONINO TOT DE TROEPEN. Vóór het vertrek der troepen naar het front heeft de Koning gisteren een proclamtie tot het leger ge richt. Daarin wordt o. a. gezegd: Zonder de gering ste provocatie van onze zijde heeft een buurman, prat op zijn kracht, de verdragen geschonden, die zijn handteekening dragen, het erf onzer vaderen geschon den en ons aangevallen omdat wij weigeren onze eer te verzaken. De gansche wereld ziet bewonderend onze loyale houding. LaLat haa rachting en haar eerbied u ster ken nu gij uw onafhankelijkheid ziet bedreigd. De na tie trilt, haar kinderen snellen naar de grenzen als moedige soldaten voor een heilige zaak. Ik heb ver trouwen in uw vasthoudende dapperheid. In naam van België breng ik u mijn groet. Triumfeert, want gij zijt de macht in dienst van het recht. Roem dale op u, leger van het Belgische volk, herinner u voor den vijand, dat gij strijdt voor de vrijheid van uw be dreigden haard. Duitsche vliegeniers vliegen werd gisteren ge seind boven Luik. Een Belgisch aviateur wierp zich op een Duitsch toestel en sneed dit middendoor; de Belg kon zijn vlucht vervolgen. De Duitsche vlie ger werd gedood. APOTHEKER DOODOESCHOTEN. Een apotheker, die om den arm den band van het Roode Kruis droeg, werd door de Duitschers» gedood, omdat hij, toen zij een agressieven houding tegen hem aannamen, zijn revolver had afgeschoten. VOORTGANG IN DE KRIJGSVERRICHTINGEN Berichten van de Weensche troepen die aan de Servische grens staan, behelzen dat er in de krijgs verrichtingen meer voortgang komt. Bij Belgrado heeft het Servische vestinggeschut van de heuvels, die nabij de vesting liggen, getracht ■door hevig vuur het voortrukken der Oostenrijksche troepen langs den Oostenrtjkschen oever te verhinde ren en de scheepvaart op Donau en Save te belemme ren. Dit heeft de Oostenrijksche artillerie genood zaakt gisteren het vuur te beantwoorden, daardoor is het Servische geschut tot zwijgen gebracht en de vestingwerken zwaar beschadigd. De stad zelf is ongedeerd gebleven. Aan de Drina werkt de veiligheidsdienst der troe pen, met name der infanterie en de grens jagers, uit stekend. DE OORLOG EN HET WEER. Het is algemeen bekend, dat het weer den oorlog kan beinvloeden. Menig jldheer v,^. door een on- weer&oi Napoleon noond. d w jft» bond genoot; hij zonneschijn werd hij overwinnaar, en toai hetu de genadeslag werd toegebracht, was het weer druilerig ea onbestendig. Pichegru, oe groote Fransche generaal, zeide eens: aan het weer heb ih alles te danken. Vandaar, dat ik ervan overtuigd ben, dat ieder soldaat een weer-pro- feet moet zijn. Ik leg me vanaf mijn twintigste jaar op de weerkunde toe. Een van Pichegru's adjudanten was een meteorolo gisch waarnemer, en pleegde met den generaal voort durend overleg, om tot een goede weervoorspelling te komen. Die adjudant de weerkunde was toen natuurlijk nog geen echte wetenschap maakte een apinnen-observatorium. Volgens hem was de spin eigenlijk je ware weer-profeet. Van het doen en laten van de spinnen zou dan af te leiden zijn, welk weer te wachten was. Waren de spinnen b.v. onrustig, dan zou een weersverandering waarschijnlijk zijn, verstopten de spinnen zich, dan was vorst op-til, enz. Ook in den modernen oorlog zal het weer ongetwij feld een grooten rol spelen. - Omgekeerd wordt, althans door sommige meteoro logen wordt dit aangenomen, maar andere gelooven het niet, het weer door den oorlog beïnvloed. Wan neer het geschut het uren in den omtrek doet donde ren en daveren, wordt de barometer onrustig. Evenals de dierenwereld schijnt het weer van het kanongebul der bang te worden. Het weer verliest zijn vast ka rakter, de zonneschijn wordt getemperd door een Cir- ro-Stratus-dek, eindelijk wordt onweersfornjatie waar genomen: er is een locale depressie ontstaan, en een plaatselijke storing is te wachten. Maar..... de ka nonnen hebben alleen dan invloed op het weer, als het luchtdrukverachil uiterst gering is, en als er geen andere depressies of krachtige anti-cyclonen aanwe zig zijn. En wanneer gebeurt zulks? EEN SYMPATHIEK DREIGEMENT. De Pruisische minister van koophandel dreigt met sluiting der zaken, hotels en koffiehuizen, die het aannemen van papiergeld weigeren. AL DE DUIVEN LOSGELATEN. Te Brussel heeft de militaire overheid al de duiven tillen doen openzetten. Als er nu spionnen waren, die vreemde duiven in huis hadden om die met berichten naar Frankrijk of naar Duitschland uit te zenden, zullen die vreemde duiven, merkt de „Nieuwe Gazet" op, wel vanzelf weggevlogen zijn, natuurlijk zonder op een bood schap te wachten. Zeer waarschijnlijk zal een zelfde maatregel ook te Antwerpen worden genomen. NON-COMBATTANTEN. Er is uit Luik bericht, dat, naar verluidde, particu liere personen op de Duitschers gevuurd hadden, waarna dezen de bevolking gedecimeerd en Visé in brand gestoken hadden. Of dit bericht juist is, weten wij niet zoo schrijft de N. Rott. Crt. maar het kan zeer goed juist we- zeu. Men weet b.v. uit den oorlog van 1870 hoe zwaar een dorp, soms een heele streek gestraft werd, wanneer persouen, die niet tot het Fransche leger be hoorden, aan de vijandelijkheden hadden deelgeno men. Dat is regel in den oorlog. Wij brengen derhalve onder de aandacht van ons volk, dat, indien wij onverhoopt in den oorlog be trokken mochten worden, een ieder, die niet op eenige wijze tot onze gewapende macht behoort, zich zorg vuldig moet onthouden van elke actieve deelneming aan de vijandelijkheden. Dit is niet alleen zijn be lang en dat der zijnen, maar van zijn heele omgeving. VRIJWILLIOERS BIJ DEN LANDSTORM. De Staatscourant van gisteravond bevat een konin- kij lk besluit van 4 Aug., waarin gewezen wordt op den prijzenswaardigen ijver, waarmede velen, die niet tot de militie, de landweer of den landstorm behoo- ren, wenschen deel te nemen aan de voorbereiding der landsverdediging en ovedwogen wordt, dat het ge- wenscht is al dadelijk de vorming van landstormaf- deelingen uit vrijwilligers bij den landstorm ter hand te nemen; „Hebben goedgekeurd en verstaan te bepalen: Art. 1. Met afwijking van art. 53 van het land- stormbesluit kunnen personen reeds nu op grond van art. 8, 3de lid, der LaLndstormwet tot eene vrijwillige verbintenis bij den landstorm worden toegelaten. Art 2. Uit de in artikel 1 bedoelde personen kun nen naar mate van de behoefte gewapende landstorm- afdeelingen worden gevormd" De Minister heeft verschillende regelen vastgesteld voor de samenstelling enz. van gewapende landstorm- afdeelingen, bestaande uit vrijwilligers bij den land storm. LICHTSCHEPEN BINNENGEHAALD. De Nederlandsche Regeering maakt bekend, dat, met het oog op den internationalen toestand, de licht schepen „Terschellingerbank" en „Haaks" worden binnengehaald, en dat de kustlichten, met uitzonde ring van die te IJmuiden, Scheveningen, Hoek van Holland en Westhoofd, worden gebluscht. De vaart van koopvaardijschepen op IJmuiden, op den Nieuwen Waterweg en bij daglicht op Dordrecht, op de Schelde en via de reede van Texel op Harlin- gen blijft met de aoodige voorzorgsmaatregelen en op loodsaanwijzing open. NEDERUiNDSCH STOOMSCHIP AAN GEHOUDEN.. Het Nederlandse!; stoomschip „Houtman" van de Java—Austraiië-liju ;s, naar uit Baiavia wordt ge seind, op zee aangehouden door het Duitsche oorlog schip „Geier" en doorzocht. Een torpedo-vernieler is uitgezunden om een onder zoek in te stellen. De uitvoer van rijst is gestaakt. ARB F JDSBEMIDDELEN VOOR DEN LANDBOUW. Door het Bestuiir der vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier is in samenwerking met den Rijkslandbouwleeraar te Schagen een bureau gevestigd, waar iedere werkzoe kende inlichtingen kan bekomen omtrent arbeidsge- legenheden in de landbouwbedrijven in Noord-Hol land, boven het Noordzeekanaal, terwijl ook ieder, die voor landbouwarbeld werkkrachten noodig heeft, zich tot dit bureau kan wenden om adressen van werkzoekenden. Men gelieve zich te wenden tot den Rijkslandbouw leeraar te schagen. SPROEDVERGADER1NG AMSTERDAMSCHE GEMEENTERAAD. De Amsterdamsche gemeenteraad werd in spoed vergadering bijeengeroepen tegen hedenmiddag 4 uur. In behandeling zou kénen een voordracht van Bur gemeester en Wethouder* om over te gaan tot de uit gifte van gemeentelijk papiergeld tot een waarde van 1 en 2.50. De barkbiljetten kunnen bij den ge meente-ontvanger tegra het ge*u entelijk papiergeld worden ingewisseld. Tot ultimo Augus'tus zal het gemeentelijk papier geldig zijn en uiterlijk op dien da tum is hét inwisselbaar tegen Rijksmunt onder garan tie der ge^ enie. Te Rotterdam reed een auto, d»e voor bet leger moest gekeurd worden, een vrouw en twee kinderen aan. Het jongste kindje van jaar, dat door moeder op den arm werd gedragen, stierf. De chauffeur, die op het politie-bureau aan een ernstig verhoor werd onderworpen, moest bij zijn overbrenging tegen de woedende menigte in bescherming worden genomen. Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft de Ameri kaans che regeering in overweging gegeven een zen ding goud per oorlogsschip naar hier te zenden, om de Amerikaansche reizigers, die, in Europa vertoe vend, door den oorlog zijn overvallen, van geld te voorzien. De directie van de H. IJ. S. M. zal aan degenen onder haar personeel, die als militieplichtige onder de wapenen zijn, het volle salaris uitkeeren; echter niet aan hen, die een vrijwillige verbintenis hebben aangegaan. Het stoomschip „Vliestroom" heeft verlof gekre gen de reis naar Londen voort te zetten. DE STAKING TE ZAANDAM GEËINDIGD. De'staking in het houtbedrijf te Zaandam, welke ruim 4 maanden heeft geduurd, is opgeheven. INGEZONDEN STUKKEN. Te Schoorl en Groet hebben zich dezer dagen B. en W. de geestelijken, de hoofden der scholen en eenige andere notabelen tot een Noodhulp-commissie ver- eenigd, die gisteren op eene groote algemeene verga dering, voor alle ingezetenen boven 16 jaar toeganke lijk, eene onderlinge bespreking van den oorlogstoe stand aan de orde stelde. Ofschoon hiervan waarschijnlijk elders officiéél ver slag zal worden gegeven, meenen wij, met instemming van het Comité, in verband met de tijdsomstandig heden, alvast het volgende onder ieders aandacht te moeten brengen. Een der punten van bespreking op bedoelde verga dering was de voorzorg betreffende het binnenhalen van den oogst, opdat daarvan door eventueele beroo- ving van werkkrachten, die natuurlijk steeds onvoor ziens te waditen is, toch niets verloren moge gaan. Wat ons eigen dorp betreft, kon in dezen wel de geruststelling worden gegeven, dat bij voldoende al gemeene medewerking op dit punt geen vrees behoef de te bestaan, doch dit geeft mij aanleiding tot een dringende opwekking aan de notabelen van allerlei omliggende plaatsen, om genoemd voorbeeld toch zoo spoedig mogelijk te volgen. Vooreerst, om daardoor het contract tusschen de verschillende gemeenten voor eventueele ruil van werkkrachten en producten weer zoo goed mogelijk te kunnen organiseeren, juist voordat de nood aan den man is, maar ook omdat er overal „periculum in mo ra" kan zijn, d. w. z. alle afwachting, uitstel of ver zuim ernstige nadeelen of verliezen na zich kan slee pen. Van morgen bleek hier het water in alle sloo- ten gerezen, dit beteekent, dal als de militaire over heid het mocht noodig achten, een deel onzer polders zou kunnen worden onder water gezet. Ik weet vol strekt niet In hoeverre die kans werkelijk reeds nabij zoude zijn, maar wij hebben in deze tijden wel dege lijk ernstig met alle mogelijkheden te rekenen, en daarom is ook de vraag alleszins gewettigd: zijn alle personen en gemeenten die dit lot boven het hoofd hangt, zich daarvan voldoende bewust en moe ten alweer geen voorzorgsmaatregelen worden ge troffen, dat ook daardoor van den oogst die te velde staat zoo min mogelijk verloren ga en zooveel moge lijk tijdig je, desnoods iets te vroeg, worde binnenge haald, beter dan dat hij verrotte of verdrinke. Wat zijn er op het oogenblik niet een mannen en vrouwen, die als het noodig mocht wezen, zouden kunnen en moeten helpen tot de redding der levens middelen, die in tijden als deze, meer waard zijn dan zilver en goud. A. J. P. BOEKE. Schoorl, Augustus 1914. STADSNIEUWS. SPOEDEISCHENDE RAADSVERGADERING. (Kort verslag). In de heden gehouden spoedeischende raadsverga dering, waarin de heer D. J. Govers werd geïnstal leerd, is op voorstel van B. en W. zonder discussie of hoofdelijke stemming besloten de kermis dit jaar niet te doen houden. De voorzitter deelde mede, dat alle mogelijke maat regelen zijn genomen o meen geregelden gang van het gasbedrijf te verzekeren. Het jiercentage waterstofgas is aanzienlijk vermeerderd. Spreker hoopte, dat het publiek zal medewerken om gasverspilling te voorko men, even als waterverspilling. Bij verspilling zullen krachtige maatregelen worden genomen. Ook zal in deze gemeente geruimen tijd geen gebrek aan zout be hoeven te ontstaan. Onder applaus der vergadering bracht de heer Van den Bosch dank aan B. en W. in het bijzonder aan den heer Ripping, voor de wijze waarop in Alkmaar alles is bezorgd tot groote tevredenheid van burgerij en le- ger-autoriteiten. De voorzitter hoopte op aller mede werking te kunnen blijven rekenen. Op een desbe treffende opmerking van den heer Udo deelde de voorzitter mede, dat de meeste welwillendheid en zachtheid zal worden betracht bij het heffen der belas ting voor degenen, wien het belastingbetalen be zwaarlijk valt. Tevens, dat de bekend gepiaakte prij zen der levensmiddelen maximum-prijzen zijn. De vergadering werd hierop voor eenigen tijd ge schorst. Na heropening deelde de Voorzitter mede, dat de raad had gesanctionneerd den aankoop van 1000 zak meel, welke de oudste wethouder van morgen voor de gemeente deed. Verder, dat het col lege van B. en W. een blanco crediet is toegekend om dit aan te wenden al naar gelang de tijdsomstandighe den dat noodzakelijk maken. Hierna sluiting. ARBEIDSBEURS. Het Comité tot oprichting van een tijdelijke Ar beidsbeurs te Alkmaar heeft samenwerking verkregen met dat tot steun tijdens de mobilisatie. Gezamenlijk werd besloten, dat voor steun van laatstgenoemd Comité alleen zij in aanmerking ko men, die ter arbeidsbeurze ingeechreven niet aan voor hen of haar passenden arbeid geholpen kon den worden. Aan alle vakvereenigingen zal hiervan kennis wor den gegeven en om hun medewerking worden ge vraagd. De Arbeidsbeurs wordt geopend Vrijdag 7 Augus tus 1914. Het Comité houdt zitting iederen werkdag van 6 tot 7 uur namiddags in de oude secretarie ten stad- huize. Bij dit Comité heeft zich nog aangesloten mevrouw M. J. C. Dorbeck-Kortmann, voorzitster van den R.-K. Vrouwenbond. REMONSTR. GEREF. GEMEENTE. Men verzoekt ons te melden, dat Zondag de dienst in de Remonstrantsche Gemeente niets zal stilstaan, maar door ds. De Regt zal worden vervuld. GESLAAGD. Voor het examen M. O. Fransch, akte A. slaagde gisteren te den Haag mej. C. G. A. Andriessen, alhier. twee Sfroote en Vier kleine kamera keuken Krilraiib-pr,

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2