der franschf marine. NEDERLAND. YAEIA. Telegraimneii van heden. Püitschland-België. Duitschland-Engeland. DuitscMand-Frankrij k. PF ACOUSTTFKP tflfgraaf t> Rrausehe marine heeft juist haar schepen voor alen van een. nieuwe uitvindingde acoustieke tele graaf. Langen tijd hebben de verschillende schepen van de eskader uitsluitend door optische signalen met elkaar in verbinding gestaan. Deze wijze van bevelenoverbrengen was natuurlijk zeer van het weer afhankelijk en daardoor allergebrekkigst. Men trachtte in deze moeilijkheid te voorzien door het aan brengen van maconi-instrumenten, waarna zich weer het bezwaar voordeed, dat draadlooze telegrafiesta- tions alleen voor grootere afstanden berekend zijn. Voor korte afstanden gebruikte men nu de acoustieke telegrafie. Het apparaat door den aviateur en vlieg machine-constructeur Blériot vervaardigd, doet uit stekend zijn plicht. De sirene, die het kan doen hoo- ren, werkt door een „morsetaster", die geopend en gesloten wordt door een electromagneet; de sirene stoot een aantal tonen in de lucht, die door het morse alfabet gegroepeerd worden. Alle zeeofficieren heb ben deze taal geleerd en verstaan de signalen. De sterkte van het geluid is door een meer of minder groot aantal ventilators te regelen. Apparaten voor zien van drie ventilators zijn op een afstand van 2600 M. nog zeer duidelijk waarneembaar DE UITVINDER VAN DEN REVOLVER. Samuel Ooit, de uitvinder van den revolver, was een man van zeer veelzijdigen aanleg. Ziin uitvin ding dateert van het jaar 1842. Colt, den 19den Juli* 1814. dus honderd jaar geleden geboren, wissel de toen zijn beroep van practlsch chemicus, waaraan dat van kajuitsjongen was voorafgegaan, met het ambt van directeur der Patent Arms Company, een vennootschap met 300.000 dollar kapitaal, die echter spoedig failleerde. Het jaar 1847 met den Mexicaanschen oorlog was Colt's redding. 'Hij kreeg een bestelling voor 28.000 dollars, spoedig gevolgd door tallooze aanvragen van particuliere zijde. De Amerikaansche Onaf hankelijkheidsoorlog bracht Colt er geheel en al bo venop. In die dagen leverde hij 1000 revolvers per dag, en dit was nog te weinig. DE OORLOG EN ONZE PSYCHE. Men zou zoo meenen, dat de invloed van den oor log op onze psyche niet bijster gunstig is. De oorlog veroorzaakt zenuwachtigheid, krankzinnigheid en een heele serie andere trieste dingen. Toch zijn er psychologen, die het tegendeel beweren. Een Fran sche zielkundige, Hebeux, publiceerde onlangs een artikel, waarin hij de volgende stellingen verkodigde: De oorlog is voor den modernen mensch een geeste lijk bad. Onze energie wordt erdoor ontwikkeld, on ze wil wordt gestaald, onze hersenen getraind. Door den oorlog leer en wij kloekheid en vastberadenheid. Wij leeren doen, zelf-doen. Wij leeren erdoor beslui ten. Het aarzelen ver leeren wij. En dan gaat He beux verder: De schoonste vruchten van genialiteit rijpen in den oorlogsstorm. Dan ontplooit ieder zijn talenten. Hij woekert ermee. Dichters dichten, zang ers zingen, en wanneer de teekenaar voor den veld slag eenigen tijd hebben, schetsen zij het oorlogstoo- neel. Der langen Rede kurzer Sinn: Zonder oorlog geen vooruitgang 1 Er is natuurlijk veel tegen in te brengen. Maar voor de theorie van Hebeux is ook iets te zeggen. Echter wanneer wij de voordeden van den oorlog met de nadeden ervan vergelijken, gelooven wij wel, dat de nadeden het verre en verre zal winnen. DE ZENUWEN IN DEN OORLOG. Een groot krijgskundige heeft eens gezegd, dat het leger, dat de Berkste zenuwen bezit, altijd overwin naar zal zijn. Dit klinkt weliswaar ietwat bruut en eenzijdig, en het is maar goed, dat de militaire autori teiten nog iets meer hebben gedaan, dan zenuwen trai nen. Doch in deze eeuw va nsnelheid en zenuwin spanning dient op dit onderdeel der gezondheid nauwkeurig acht geslagen. De oorlog was nog niet uitgebroken, de toestand zag er. alleen nog maar drei gend uit, en reeds vernam men van beurspanieken en menschen, die plots krankzinnig waren geworden. Dr. H. Nimier, chef-inspecteur bij den Gezond heidsdienst van het Fransche leger, niet de eerste de beste dus op militair-medisch gebied, heeft vóór het uitbreken van den oorlog in de „Revue Scientific" een zeer interessant artikel gepubliceerd over „Dé zenu wen in den oorlog". Hij wijst erop, dat in onze tijd, nu zoovele zenuwen niet goed functioneeren, de psy chische werking van den oorlog van het grootste be lang is. Daar moeten de generaals mee rekening hou den. Van hetgeen de soldaat ziet, heeft hij weinig te vreezen. De vijand is te ver verwijderd, de kogels zijn klein, zij fluiten door de lucht. Een gevecht van man tegen man zal bijna niet voorkomen. Alleen wanneer de soldaat zijn makkers ziet sneuvelen, wordt het er ger. Maar dan is de slag reeds in vollen gang en zul ten de gebeurtenissen om hem heen niet zoo'n indruk meer op hem maken. Wat de soldaat echter hoort, heeft den meesten in vloed op hem. Hierbij moet men echter niet vergeten, dat het gedonder der kanonnen dat hij hoort van zijn eigen leger komt. Hoorde hij ook, hoe zich ginds dc vijanden weren, wellicht zou hem dan de moed in de schoenen zinken. Nu echter kan het gedonder van het geschut bij hem den moed doen opleven. Dr. Nimier is ten slotte van meening, dat de gemid delde mensch de verschrikkingen van den oorlog nier kan verdragen. Hij wijst op de panieken, die in den jongsten Balkan-oorlog onder de Turken zijn ont staan. Wil men den soldaat harden tegen het helsche lawaai van het slagveld, dan moet men hem in tijd van vrede daaraan reeds wennen. Zijn zenuwen moe- te als het ware getraind worden. M. a. w.: Dr. Ni mier wil ook in vredestijd de soldaten laten oefenen bij kanongebulder, hij wil hebben, dat soldaten in vre destijd granaten zien springen, enz. Dr. Nimier verwacht ook iets van de luchtschepen en vliegmachines. Hij gelooft, dat die de eigen solda ten zullen imponeeren. Komen zij daarentegen boven den vijand, dan zullen zij daar licht verwarring ver oorzaken. DE NEUTRALITEIT VAN DE SCHELDE GEWAARBORGD. De LoLndensche correspondent van het Hbld. ver nam, dat Engeland beloofde de neutraliteit van de Schelde te eerbiedigen en geen oorlogsschepen de Schelde op te zenden. Nederland beloofde de Schelde open te houden vooi koopvaardijschepen. VERBOD VAN UITVOER VAN VERSCHILLENDE ARTIKELEN. Een gisteravond verschenen buitengewone „Staats courant" bevat ee naantal Koninklijke Besluiten, hou dende uitvoerverbod van: Salpeterzuur, soda, cacao, aceton, thee, potasch, al cohol, zwavelzuur, katoen in eiken vorm, aether, am monium, carbonaat, boekweit, suiker, stroop, natri um, salpeter, glycerine, koffie, antimoon, regulus, mu- nutiën benevens buskruit en lood. HULP VOOR AMERIKANEN. Op aanvraag van den Amerikaanschen gezant te 's-Gravenhage komt te Rotterdam een Amerikaansch schip met 2V2 millioen dollars aan goud, o mAmeri- kaansche reizigers te steunen bij hun terugkomst naar het vaderland. V HFT VOTKFNRFCHT r< a Roode-Kmi#=vtïpWg8ter «it Maastricht titelt aa« «ie „Ma-asbode" het volgende mede: Zij verpleegde in de buurt van V isó gewonden in een woning waarboven de Roode Kruis-vlag wapper de. Tot haar verbazing en schrik speelden weldra de koge's uit Belgisch geschut om de plaats. Het huis werd in brand geschoten en slechts met de grootste moeite konden de gewonden in veiligheid worden ge bracht. Daarenboven Is herhaalde malen op den auto van het Roode Kruis geschoten door de Belgische bevol king. Slecht8 onder bewaking van Duitsche officieren gelukte het haar naar Maastricht terug te keeren, waar werder voor verpleging werd zorg gedragen. UITVOER VAN GOUD EN ZILVER UIT INDIë. Blijkens een telegram, Ingekomen bij het departe ment van koloniën, is de uitvoer van goud en zilver uit Nederlandsch-Indië verboden. VRIJWILLIGERS. In verband met den grooten toeloop van adspirant- vrijwilligers voor den militairen dienst Is de maatre gel tot het voor onbepaalden tijd aannemen van per sonen van 17 tot 60 jaar tot nader order buiten wer king gesteld. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gelijk wij reeds hebben medegedeeld is 3 Augustus 1.1. een Koninklijk Besluit genomen, waarin bepaald wordt, dat de termijn van veertien dagen, bij artikel 16, eerste lid, der wet op de Rijkspostspaarbank, vastgesteld voor de terugbetaling van op Rijks- postspaarboekjes verschuldigde gelden, wordt ver lengd tot zes maanden, met dien verstande evenwel, dat binnen den genoemden termijn van zes maanden op elk spaarboekje desverlangd terugbetalingen zul len geschieden tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste vijf en twintig gulden in zeven dagen. Er zijn inleggers bij de Rijkspostspaarbank, die meenen, dat zij voor bedragen boven de 25.steeds zes maanden op uitbetaling zullen moeten wachten. Deze meening is echter niet juist. De bedoeling van het Koninklijk Besluit is eenvoudig, dat de inleggers terugbetalingen kunnen eischen tot een bedrag van 25.in de 7 dagen. Hoogere bedragen moeten evenals tot nog toe immer boven 50.worden aan gevraagd aan den Directeur en deze kan de uitbeta ling uitstellen tot 6 maanden hoogstens, maar behoeft zich aan dien termijn van zes maanden niet te hou den, immers hij is bevoegd om, als hem gebleken is, dat de terugbetaling dringend noodzakelijk is en de tijdsomstandigheden dit toelaten, een korteren en zelfs een zeer korten termijn te stellen. Natuurlijk blijft net gewenscht, dat zoo weinig nig mogelijk gebruik wordt gemaakt van de gelegen heid tot het opvragen van grootere sommen, in de eerste plaats in het belang van de inleggers zelfs, wier geld bij de Rijkspostspaarbank volkomen veilig is, in de tweede plaats in bet algemeen belang, om dat de opvragen van spaargelden en het uittrekken van baar geld èn de Nederlandsche Bank èn de Staat èn het geldverkeer in groote moeilijkheden brengt; en ten slotte inhet belang van het personeel der Rijkspostspaarbank, hetwelk door de algemeene mobilisatie zoo gekrompen is, dat het slechts met moeite den nu reeds zeer verzwaarden dienst kan gaande houden. ECONOMISCHE ZWARIGHEDEN. De Donderdagavond in den Haag gehouden confe rentie in het departement van Landbouw, waaraan deelnamen de Ministers van Landbouw en van Justi tie, de Presidenten van de Nederlandsche Bank en van de Ned. Handelsmaatschappij, van de verschillen de Effectenvereenigingen, talrijke kooplieden, indus- trieelen en vertegenwoordigers van den middenstand, duurde tot laat in den avond. Men kwam tot overeenstemming ten aanzien van den middenstand, voornamelijk vertegenwoordigd door den heer J. S. Meuwsen. Besloten werd te trach ten coöperatieve vereenigingen te stichten, die voor crediet bij het Bankiers-Consortium in aanmerking zouden kunnen komen. De heer Van Aalst verklaarde zich bereid, zijn hulp daartoe te verleenen. PINS HENDRIK IN MAASTRICHT. Toen de Prins Donderdagavond te Maastricht aan kwam, begaf hij zich rechtstreeks naar het Roode- Kruishospitaal, waar de Prins, vergezeld door den commissaris der Koningin, rondgeleid werd door Dr. Brocx. De Prins sprak zijne hooge tevredenheid uit over de inrichting. Hij bezocht de zieken en onderhield zich eenigen tijd met een gewonde Mecklenburger die in der tijd in zijn regiment gediend had. Gistermorgen bezocht de Prins de Calvarienberg; later vertrok hij naar Eisden. De 3 militairen, te Maastricht overleden, werden gisteren met militaire eer begraven; de adjudant van den prins had een krans besteld, op de linten een kroon met H. Gisternacht zijn nog 3 gewonden binnengebracht waaronder een Belgisch militair. Nog 2 krijgsge vangenen zijn te Maastricht aangekomen, zoodat er thans 33 in de kazerne zijn. Van hoogerhand zijn gisternacht in Friesland waarschijnlijk ook wel elders de wegwijzers van den A. N. W. B. verwijderd. Wel zoo eenvoudig en toch ook doelmatig ware 't geweest de palen een halven slag om te draaien, merkt het N. v. d. D. op. In Naarden-Bussem moeten 285 villa's worden ontruimd. Ook rondom Zeist worden de villa's ont ruimd; men doet de zware boomen langs den weg met dynamiet springen. Te Sneek is, naar het „N. v. F." meldt, ds. Hor reus de Haas, de bekende socialistisch gezinde predi kant aldaar, door de politie gearresteerd, in verband met uitlatingen van hem omtrent den oorlog en de mobilisatie. Het comité voor Assen en Omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis heeft een noodziekenver- pleging georganiseerd, welke men in 24 uur hoopt te kunnen mobiliseeren; indien de omstandigheden dit eischen. Men beschikt over 60 bedden. Het Roode Kruis te IJmuiden heeft het gebouw, van de vroegere vischhal ingericht als hospitaal. Het biedt ruimte en heeft bedden voor ongeveer 400 ge wonden. Het Witte Kruisgebouw is, indien noodig ter beschikking gesteld van de afdeeling Roode Kruis. Voor den Hoogen Raad werd gisteren beëedigd als advocaat en procureur mr. H. van der Feen te 's-Gravenhage. De heer Van der Feen, die thans onder de wapenen is, verscheen in de uniform van korporaal der grena diers met toga en bef. In bet hospitaal te Maastricht liggen thans on geveer 100 gewonden. Ds. O. Casemier, gewezen predikant bij de gere formeerde kerk, die werd aangehouden, verdacht van opruiing tegen landweermannen te Sneek, is gisteren door de justitie te Leeuwaren op vrije voeten gesteld. Een vermoedelijk Noorsch stoomschip is onge veer 12 mijl van Vlissingen in de Wielingen op een mijn gevaren en gezonken. De mijner'egger „Hydra" vertrok direct daarhien rtdde de b manning, die in booteu -w; r -igiu,. «a gingen ter as&ateostü uit, Hei ^muuot; kip wr Bijbelverspreiding" stelt gram ter verspreiding aider onze militairen 100,000 Bijbdfraaaten ai Evangeliën beschikbaar. TlNNENLAND. Gemengd nieuws. UIT HEILOO. Gisteravond werd in het café „de Rustende Ja ger" een veigadering genouden op initiatief van den burgemeesteijhr. N. van Foreest, ten einde te komen tot een comi van steun aan huisgezinnen van mili ciens en anderen in deze gemeente. In zijn welkomstwoord deelde de burgemeester me de, dat het schoolfeestcomité had besloten bet feest niet door te laten gaan, doch de ingezamelde gelden 250 te bestemmen voor bovenstaand doel. Naar aanleiding van een vraag uit de vergadering verklaarde de voorzitter, dat er 90 a 100 personen uit deze gemeente zijn opgeroepen en dat 20 h 25 gezin nen z. i. voor financieelen steun in aanmerking ko men. De mogelijkheid werd geopperd of de gemeente niet zou steunen, vooruitloopend op hetgeen het rijk zal doen, en oi het niet beter was dat de gemeente allen gewenschten steun zou verschaffen teneinde daardoor een waarborg te krijgen dat door de burgers pondsponds gewijze zal worden bijgedragen, wijl an ders allicht Uoor sommigen, ten koste van goedgeef- schen onevenredig weinig wordi gegeven. Daartegen over werd opgemerkt, dat de particuliere liefdadig heid onafhankelijk van overheidssteun veel te doen zal vinder, dat niemand zich in deze benarde omstandig heden mag ontrekken aan den plicht, die als burger van Nederland op he mrust, dat waar de eenen hun goed en hu- bloed moeten offeren, de anderen niet mogen, niet zullen weigeren naar mate van hun krach ten tinancieele hulp te verleenen. Bovendien zal een comité in moreel opzicht veel kunnen doen, door raadgeven etc. Op voorstel van jhr. mr. van Foreest werd beslo ten, dat de Leeren Van Galen, kapelaan, Eilerts de Haan, predikant, en jhr. N. van Foreest, burgemees ter, een comité zouden samenstellen. Nadat deze drie heeren even hadden geconfereerd, deelde de voorzitter mede, dat zij bij de samenstelling zich vooral hadden laten 'eiden door de overweging, dat de comité-leden veel vrijen tijd moesten hebben, zoodat zij geheel zich aan de veeleischende taak zou den kunnen wijden. Het comité zal best, an uit de dames Maas Geeste- ranus,, Hoekstra, Eilerts de Haan en freule E. v. Fo reest en uit de heeren jhr. N. van Foreest, Eilerts de Haan, Van Galen, C. Bakker en Jongerling, terwijl het eere-voorzitterschap werd aangeboden aan jhr. mr. P. van Foreest. Aan het comité werd het recht van assumptie toegekend. De burgemeester stelde voor het comité de raadzaal disponibel. UIT BERGEN. B. en W. stellen den Raad voor dit jaar geen ker mis in deze gemeente te doen houden. UIT EGMOND AAN ZEE. Tegen gisteravond was hier een vergadering bijeen geroepen door den lsten luitenant der infanterie, den heer G. Snoeks. De mannen van 16 tot 50 jaar wa ren opgeroepen om hen de gelegenheid te geven vrij willig in dienst te treden. De deelnemers aan de verbintenis waren niet velen, slechts 10 jongelingen meldden zich aan, terwijl 10 jonge dames zich beschikbaar stelden voor het Roode Kruis. UIT HENSBROEK. In de gister gehouden raadsvergadering werd we gens periodieke aftreding van de heeren Klaver en Smal voor het college van zetters de volgende voor dracht opgemaakt: Klaver, Smal, Wit, Schrooder. Met algemeene stemmen werd van de hand gewezen een verzoek van den heer Luken, onderwijzer aan de gemeenschappelijke school te Spierdijk, om bij zijn aanstaand pensioen een jaarlijksche toelage van ge meentewege te mogen ontvangen. Verder werden besprekingen gehouden over de elec- trificatie van ons dorp. De jaarlijksche kermis, die de volgende week zou plaats hebben, is, met het oog op de ernstige tijdsom standigheden, ingekrompen tot slechts één dag, n.l. den Zondag. UIT OUDKARSPEL. In de gisteravond gehouden vergadering van den raad dezer gemeente afwezig waren de heeren Over en Kalverdijk is met algemeene stemmen besloten de kermissen in deze gemeente tot nader besluit uit te stellen. Dit besluit betrel! de kermis in het midden van het dorp; aan het uoordcinde van het dorp en verder de kermis te Noord-Scbarwoude, voor zoover dit Oudkarspel aangaat. Aanvankelijk scheen wel het plan de kermissen ge heel af te stellen, doch hier verklaarden enkele leden zich tegen. UIT ZUÏDSCHARWOUDE. Terwijl de heer H. Jongert van hier gisteravond een oogenblikje vertoefde ten huize yan den heer C. Wagenaar te Broek op Eangendijk, zette hij z'n fiets tegen het hek voor ds voniag van den heer W. Toen de heer J. wilde vertrekken, was de fiets verdwenen. De politie heeft de zaak in handen. UIT HEERHUGOWAARD. In overleg met enkele handelaars besloten verschil lende aanvoerders ter markt van Nleuwleven tot het inmaken van zilveruien nu dit product niet naar het Buitenland kan worden verzonden. Maaxidagavond a.s. zal de veiling aan het stati on Noord-Scharwoude worden heropend. PREDIKBEURTEN. Chr. Geref. Kerk te Broek op LaLngendijk, 9.30 en 2.30 uur, Dc. JL de Br'in. Woensdagavond, 7 uur, Da. J. de Bruin. Onder werp Aandrang tot gebed. Herv. Kerk te Oudkarspel, 9.30 uur, D9. G. de LeLeuw. OnderwerpHeilige strijd en oorlogsgruwel. DE STRIJD OM LUIK. MAASTRICHT, 8 Aug. Omtrent de inne ming van Luik dour de Duitschers vermeldt de „Limburger Koerier" o.a. de volgende bijzon derheden Vrijdagochtend ha1! vier maakte zich een waanzinnige paniek van de bevolking meester, als gevolg van het bombardement, dat de Duitschers Ngonneu. De menschen kropen in schuren en kelder, kortom overal waar zij maar eenige dekking konden vinden. Door het bom bardement werdc vele huizen vernield. Het garnizoen verliet in den oentend de stad in de „richting van Serraing. Tot half zeven bleven de Duitschers vuren daariia rveeg de artillerie. De Duitsehe tnxfa». fciMaadte lalwtftrie ai cavalerie, trokken ia groeten getale de stad binnen. De bewoners boden geen weerstand, blijde, dat zij gespaard bleven. De Duitsche troepen rukten op Herstal aan om dit te om singelen. Van acht uur af in den morgen begon nen werd dit schieten om twee uur nog duidelijk gehoord. Bij Serraing werd een groot aantal Belgen gevangen genomen. Vele vluchtelingen uit Luik en omliggende dorpen kwamen te Maastricht aan. Van ai de grens werden zij onder militair gelelde gesteld en te Maastricht naar den Garnizoenscommandant gebracht. LUIK, 8 Aug. (V.D.) Een divisie van het 6e regi ment Duitsche cavalerie moet In haar geheel vernietigd zijn door de Belgische infanterie onder leiding van generaal LeLhmann, na het bereiken van den anderen oever van de Maas ten Noorden van Luik. AMSTERDAM, 8 Aug. Een Reuterbericht zegt dat volgens mededeelingen van den generalen staf, 125.000 Duitschers de stellingen en forten van Luik aanvielen. Ze vochten met groote woe de, doch slaagden er niet in de fortenrij aan te randen. Duizenden gevangenen zijn naar het bin nenland gebracht. De Duitschers bestrijden de Belgen zonder geestdrift. De bladen zeggen, dat de middenforten om Luik nog niet zijn gevallen. LUIK, 8 Aug. (V. EX.) Het fort Loncin bood nog hardnekkigen tegenstand en bevindt zich nog niet in handen der Duitschers. Overigens zijn de stad en de forten gevallen. De Citadel heeft door het vuur zeer veel geleden. BRUSSEL, 8 Aug. (V. D.) 20.000 gevallen Duit schers zouden volgens de Duitschers vóór de ves ting liggen. Men neemt zulks hiér niet aan en gelooft, dat de reden van het verzoek om wapen stilstand is, dat de Duitsche troepen vóór Luik in een diploxable toestand bevinden. De men schen zijn volkomen uitgeput en gedemoraliseerd. BRUSSEL, 8 Aug. Het fort LoLncin bij Luik biedt nog steeds weerstand. De andere forten zijn genomen. LUIK BELOOND. PARIJS, 8 Aug. De Fransche regeering heeft het Legioen van Eer geschonken aan de stad Luik. WAPENSTILSTAND NIET TOEGELATEN. LONDEN, 8 Aug. De Belgische legatie beves tigde, dat een wapenstilstand door de Duitschers werd gevraagd. BRUSSEL, 8 Aug. (V. D.) De wapenstilstand is alleen van toepassing op de forten, niet op het leger. BRUSSEL, 8 Aug. De „Petit Bleu" deelt mede, dat de wapenstilstand door generaal Lee man te Luik niet is toegestaan. DE BELGISCHE BLADEN ZWIJGEN. BRUSSEL, 8 Aug. De hedenmorgen versche nen Belgische ochtendbladen maken geen enkele melding van de mogelijke bezetting van de stad Luik. Slechts wordt gesproken over het al of niet toestaan van den wapenstilstand. Verschil lende berichten doen vermoeden, dat te Brussel niets van de bezetting door Duitsche troepen van de stad Luik bekend is. Zoo dit wel waar is, schijnt het geheim te worden gehouden. HEEFT BEIEREN GEPROTESTEERD. BRUSSEL, 8 Aug. Beieren heeft ernstig ge protesteerd tegen den oorlog. De regeering te Wünchen heeft volgens de Vingt Siècle doen op merken, dat de Servische kwestie voor Oosten rijk geen levenskwestie was en dat voor Duitsch- land geen casus fendalis aanwezig was. GEEN NOORDZEE-GEVECHT. LONDEN, 8 Aug. In het parlement sprak mi nister Churchill het bericht van een gevecht in de Noordzee tegen. IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. ROME, 8 Aug. De „Tribuna" bevestigt, dat de kruisers „Goeben" en „Breslau" Messina verlieten. Hierop werd een hevig kanonvuur ge hoord in de zeeëngte, waar 10 Engelsche sche pen de kruisers opwachtten. Het Oostenrijksche eskader verliet Pola om de beide Duitscne krui sers te hulp te komen. PARIJS (officieel) 8 Aug. V.D. De Duitsche kruisers „Goeben" en „Breslau" zijn van Mes sina terug gekomen om kolen in te nemen, waar na zij weder gisteravond zee kozen. Zij vertrok ken naar het Zuiden, om daarna in Oostelijke richting op te stoomen. De „Goeben" en „Breslau" vroegen hulp aan de Oostenrijksche vloot. De Pola zou die hulp geweigerd hebben, daar Oostenrijk, Engeland nog niet den oorlog heeft verklaard. NAAR DE GRENZEN. PARIJS, 8 Aug. Het Oostenrijksche leger rukt op naar de Fransche grens. De Fransche ruiterij

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2