rpïï Arbeidsbeurs. Opengesteld vanaf Vrijdag 1 Augustus 1914. Bouwterrein Bouwterrein Damrubriek. Vraag en Aanbod. Te huur een huis Te koop 4 huizen, reukloos JACHTWATER N assau-Kwartier Liudelaau, Lam oraal straat, Tan der Meystraat, Nassauplein, Egmonderstraat, Nassaulaau. ANSINGH MESMAN Eten is een noodzakelijkheid. Het moet een genoegen zijn. im' "k hü m i wk wk m, y wL A mm A 'w; A Het roode merkteeken. Maandag 10 Augustus verschijnt Mej.W.S. SCHILLING vau Piano-onderwijs. TE KOOP aan den Westerweg en Van der Woudestraat. Voor vele menschen is het, helaas! een pijniging. Wij bedoelen de ongelukkige» die een bedorven maag hebben, en die, telkenmale dat zij voedsei genruiKen, de ergste pijnen ondervinden om het te verteren. De Pink Pillen zijn gemaakt om paal en perk te stellen aan het lijden van die menschen. Als een lij der aan slechte spijsvertering de Pink Pillen neemt, sluit hij vrede met zijn maag en wordt het eten een genoegen voor hem. Gelooft niet dat gij ongenees lijk zijt omdat uw maag u doet lijden en gij er nutte loos middelen tegen hebt ingenomen. De Pink Pillen hebben menschen genezen die jaren lang aan de maag geleden hebben en zonder succes daarvoor be handeld zijn. Houdt ook wel in het oog dat de Pink Pillen, in gevallen van maagziekte, een duurzame genezing ge ven. De verbetering die gij spoedig ondervindt, is geen oogenbedrog; de ongemakken komen niet te rug, zoodra gij met het gebruik er van opgehouden zijt. Dank zij de Pink Pillen, is uw maag berstd en werkt op nieuw als alle andere organen. D? Pink Pillen brengen een algemeene heretelling va het organisme te weeg en hergeven de kracht aan alle verzwakte organen. Dit verklaart het innige gevoel van welzijn door allen ondervonden, die de behande ling met de Pink Pillen volgen -ij zijn onovertroffen tegen de bloedarmoede, de bleekzucht, de neurasthenie, de algemeene zwakte, J, maagpijnen, de rheumatiek, de zenuwzwakte. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a 1.75 per doos, en 9 per zes doozen bij net Hoofddepot der Pink- Pillen, Dacostakade 15. Amsterdam. Te Alkmaar bij Nierop en Slothouder, Langestraat 83. weer onvast, men amuseerde zich, alsof nergens oor log was of oorlog dreigde. De couranten gedragen zich natuurlijk als wilde mannen, ten minste de Torybladen, die van den be ginne af schreeuwden en Rusland te helpen tegen Duitschland. Ze nemen eikaars opgewonden artike len en schrikverwekkende telegrammen over en vragen een oogenblik, wat het zou beteekenen voor de toe komst van Europa, wanneer een barbaarsch onbe schaafd volk van woestelingen als de Russen den bo ventoon in Europa kan voeren. Een onvermijdelijk gevolg van den toestand is, dat ;eld hier uiterst schaarsch is, nu de Engelsche bank aar goud zooveel mogelijk vasthoudt, Amerikanen kunnen hun dollarbiljetten bijna niet kwijt raken en ons Nederlanders bieden de wisselaars kalm 15 voor een bankje van 25. In de groote clubs kun nen de leden in gewone tijden chèques in betaling ge ven, tot een bedrag van hoogstens 5 pd. st. per dag. Die faciliteit is eerst verminderd tot 3 pd. st. en daar op tot 1 pd. st. per dag, terwijl alleen in zilver wordt uitbetaald. Dat de effectenbeurs gesloten is, is be kend. 't Was hoog noodig, want tal van menschen wilden in de paniek hun effecten tegen eiken prijs van de hand doen. Ook uit het buitenland kwamen groote orders om te verkoopen en daar die paniekprijzen de waarde der effecten bepalen, verminderde het kapi taal zelfs van groote effectenfirma's in die mate, dat ze theoretisch onder nul geraakten. Het beursbe- stuur wilde er eerst niet toe besluiten, doch toen een roote firma zich kalm failliet liet verklaren en een leine honderd importante huizen dreigden hetzelfde te doen, als men de beurs niet sloot, ging men er toe over. Hetzelfde deden allerlei spaarbanken, die volkomen solvent zijn, doch hun reserve in effecten beleggen en daarop nu niet voldoende geld kunnen krijgen. Het jevolg is dat men de eerste dagen 's morgens bij de anken bijna even groote queu's zag staan, als 's middags en 's avonds bij de theaters. Ik beweer vol strekt niet dat die queue's door dezelfde menschen werden gevormd, doch vertel het alleen als bewijs dat in elk geval er weinig angst en gedruktheid heerscht. Als een eigenaardig kenmerk van den stand van zaken noem ik ook nog het feit, dat de „Times", die anders een financieel en commercieel bijblad geeft, dat 4 of 6 pagina's beslaat, dit nu be perkt heeft tot drie kolommen, die in de gewone cou rant zijn opgeborgen. Aan de andere kant heeft het bestuur der „Baltic", de beurs voor de schipperij, cargadoors, scheepsbe vrachters enz. wier leden voornamelijk zaken doen op de Oostzee, besloten verleden Maandag „Bank- holiday" of niet, open te wezen. Het is voor de ree- ders enz. natuurlijk een tijd vol zorg. Zondagmid dag liep reeds het gerucht naar men zei afkomstig van een beambte aan het departement van Oorlog dat verschillende Engelsche schepen in de haven van Hamburg in beslag waren genomen door de Duitsche regeer ing. Diezelfde Zondagmiddag was getuige van een reus achtige volksvergadering in Trafalgar Square, om ter elfder ure te protesteeren tegen een mogelijk deel nemen aan den oorlog 'door Qroot-Brittanniê. Te re kenen naar het aantal menschen dat te hoop geloo- pen was, was de vergadering een groot succes. Niet alleen stond het plein vol, doch langs de hooge ba lustrade aan de noordzijde, in de aangrenzende straten: Strand, Charing Oross, Cockspeer Street, Pall Mall East, enz., waren ook groote massa's bij een. Dg socialisten vormden, ook wat het aantal banieren betreft, een groote meerderheid en behalve die banieren, droegen ze groote borden rond, rood geverfd, waarop met kolossale letters stond: O ij zult niet doorslaan r' De sprekers, heeren en dames, wezen op de bar- baarsche toestanden in Rusland, waar onschuldigen in Siberië doodgemarteld worden. Joden bestolen en vermoord, vrouwelijke studenten tot prostitutie ge dwongen, waar het volk dom en dronken wordt ge houden, in één woord waar de democratie niets, de bureaucratie alles te zeggen heeft. Men sprak wan trouwen uit in de verzekeringen der regeering, die beweerde geen verbond met Frankrijk te hebben be sloten, terwijl Frankrijk zijn geheele vloot naar de Middellandsche Zee heeft gestuurd en zijn geheele westkust openstelt voor Duitsche landingstroepen, wat alleen de Engelsche vloot kan beletten. En zoo was er meer. Men mag niet beweren dat die tienduizenden het al len met elk dezer beweringen eens waren; aan de westzijde van het plein» liet de oppositie zich gelden en een groot contingent behoorde tot het gewone Zondagspubliekdom in elk geval toonden de leiders den moed hunner overtuiging, tot, om vijf uur, een geweldige regenbui, bijna een wolkbreuk aan de ge schiedenis een ontijdig einde maakte en bijna ieder een goed heenkomen zocht. Een blijvende herinnering aan den oorlog, onver schillig hoe die afloopt, zal de duurte wezen in le vensmiddelen. Alle prijzen gaan omhoog en dit is een gevolg niet alleen van de slimheid der kooplui, doch ook van de angstige domheid van het publiek. Er bestaat bijvoorbeeld geen de minste reden om in een land, dat genoeg steenkool heeft en bijna niets daarvan uitvoert, midden in den zomer groote hoe veelheden in te slaan. Toch worden de steenkolen handelaren met bestellingen overstroomd, zoodat zij ze onmogelijk kunnen uitvoeren, het publiek dagen moet wachten en dit zich volkomen noodeloos, vree- selijk opwindt. Doch er zijn andere artikelen, zooals suiker die f per i.»na yf mini V' mnt oer KQ omboet? ging: m- ei dat j per ton Kiotn, zoo dat het öioód' van af a.s Dinsdag 1 stuiver per pond meer zal kosten; met spek is net eveneens gesteiü; Amerika begint zijn graan al vast te nouaen; uit Zuia-Amerika noort mui van uiaatregcicu urn op net vieescn iunite extra- wrnst te maiten. Oos ut uoler- ui kaaspiijzen gaan gestadig omnoog, en zoo is er meei dat de huis moeders de vraag op de lippen legt, wat moeten we beginnen? üeld is niet te krijgen en we hebben veel meer noodig 1' (Deze brief werd reeds geschreven, voordat Enge land aan Duitschland den oorlog verklaarde. Red.) Aan de Dammers 1 Met dank voor de ontvangen oplossingen van pro bleem 298 (auteur J. TURC.) Stand Zwart: 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, i9, 30, 31, 35, 36. Wit: 22, 24, 27, 28, 29, 32, 33, 39, 44, 46, 50. Oplossing 1. 39-34 1. 3Q;39 2. 27—21! 2: 19:30 3. 29-24 3. 3Q 19 4. 21—17 4. 12 21 5. 22—18 5. 13 22 o. 28 37 6. 39 28 7. 32 1 wint. Joede oplossingen omvingen wij vmi de heeren: j. Aineisoeek, C. betiem jr., G. Cloeck, D. Oer ling, J. Houtkooper, j. K., G. van Nieuwkuijk te Alkmaar, 6. fioinan, Wijde Wormer, H. E. Lantinga, Haarlem, D. Klaij, Oudkarspel (ook van 't eindspel uit de vori ge rubriek). „VOOR DE JEUGD". Het bijblad van „het Damspel", dat maandelijks on der bovenstaanden titel verschijnt, is nog steeds zeer interessant, en zelfs voor geoefende dammers bevat het telkens aardige artikelen en lang niet gemakkelijke vraagstukjes. Onlangs schreef het vo<5r jeugdige dammers een prijsvraag uit, bestaande in het samenstellen van een damslag. De prijs werd gewonnen door W. Polman Jr. De Redactie merkte ter gelegenheid van de plaat sing op: „Iets nieuws of verrassends is er niet gele verd, maar de prijswinnaar heeft zijn damslag bij goe den stand der schijven handig opgebouwd en vrij diep verborgen. Zoo kan een slag in het middenspel voor komen." Wij laten den stand met de oplossing hieronder volgen Wit wint door: 1. 34—29 1. 23 34 2. 28—22 2. 17 39 3. 38—33 3. 39 :28 4. 32 14 4. 21 41 5. 42—37 5. 41 32 6. 43—38 6. 32 :43 7. 48 8 7. 3 12 8. 14 3! Een mooie damzet. EINDSPEL-VRAAGSTUK. Het volgende interessante vraagstuk troffen wij eveneens in het Jeugdblad aan. 't Is van de hand van „Mr. Zwartenhalm", bij de dammers welbekend. Op dat allen er hunne krachten op zullen beproeven laten wij hier den stand op diagram volgen, met de'vraag: „Waarom mag zwart niet 4742 spelen?" 1 ÉH mm. m 'WM m Zwart: Schijf op 8, dammen op 29 en 47. Wit: Schijven op 37 en. 46, dammen op 25 en 48. Verder ter oplossing voor deze week: Probleem 299 van D. KLAIJ, Oudkarspel. (Eerste publicatie). Zwart: 3, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 17, 18, 19, 21, 23, 24, 26, 29. Wit: 30, 31, 32, 37, 39. 40, 41, 42, 43, 44, 45, 47, 48, 49, 50. Oplossingen van eindspel en probleem vóór of op Donderdag 13 Augustus Bureau van dit Blad. SUNUGHT OMSLAGEN „Een 8trooper De gendarmes doken; zij probeerden zachtjes en voorzichtig door het kreupelhout vooruit te kruipen. Maar zij waren reeds door den strooper gehoord. Schuw blikte hij rond, deed de oogen toe om intenser te kunnen luisteren. Hij zag de uniformpet van den bewaker langs den grond kruipen. Ijlings sprong de beloerde op en sneed er van door. De twee veldwach ters achter hem aan, maar de vervolgde liep als een haas zoo vlug en om nog gauwer te kunnen rennen, schopte hij haastig zijn schoenen uit. De beide men schen van het gerecht puften onder de warmte, het loopen door den zandigen, dikken, hollen weg viel hun zwaar, zij hijgden naar adem; Inmiddels ontkwam de vlugge vosl „Dat loopt ons nu ook niet mee, hoorl" bromde de eene diender. „Laten wij ons troosten", zeide Seligourd met een bijna vroolijke stem. Hem hebben wij niet, maar we hebben toch zijn schoenen!" „Ach wat, gooi die maar weg," zei Jumel. „Wat heb je daar nu aan !'- Seligourd krabde zich achter het oor; hij nam de schoenen, bekeek ze zeer aandachtig, een sluw lachje gleed over zijn gezicht. „Ouwe vriöiu, kijk me deze schoenen eens aan; zij verraden ons stellig den drager." „Hoe zoo?" „Geloof me maar!" Hij nam uit zijn zak een stuk je rood papier, dat toevallig gegomd was en kleefde een onbeduidend klein reepje op den rand van den schoen. „Zie zoo, nu laten wij ze hier liggen. De kerel komt ze stellig weer ophalen. Wij zullen hem wel opsnor ren, wees daar zeker van Vader Francru uit Sotteville zat knie aan knie met Marthurin Chantre uit Villa-Rouet. Zij onderhandel den over den verkoop van een een koe. „Vijftig pistolen (een pistool 4.75) voor zoo'n jonge koe, die nog niet gekalft heeft? Neen, dat is mij te min, daarvoor kan ik 't beest niet verkoopen. Zeg zestig pistolen en ik sla toe. —Enen ik doe er nog een voorstel bij, zeg zestig pistolen en u krijgt van mij nog op den koop toe mijn schoepen." Dit voorstel leek den oude niet zoo kwaad. Hij glim lachte tevreden. Haastig zei hij„Toon mij de schoe nen." Marthurin Chantre trok zijn schoenen uit en liet ze hem zien. Het ware werkelijk mooie, solide schoenen. Vadertje Francru beschouwde ze met aandacht, aan alle kanten, en trok ze eens aan. „Zij passen mij waarachtig 1" riep hij verheugd uit. Hii bekeek ze opnieuw. Plotseling vroeg hij: „Hé, kijk eens, wat zit daar voor grappig rood teeken op?" „Weet u niet wat dat is?" gaf de ander hem met een onaangedaan gezicht ten antwoord. „Maar dat is tegenwoordig de mode in Parijs I" „Zoo?" „Maar dat weet toch een ieder, die Parijs kent! Je moet maar in Parijs koemn om te zien wat chic is en chic staat!" Toen vader Francru dit alles hoorde, verdween de laatste bedenking. Hij betaalde de zestig pistolen uit en met de schoenen in de eene hand en met de koe aan de andere, ondernam hij blijmoedig den tocht naar huis. Vol trots toonde hij de schatten aan zijn vrouw. En wijzende op de schoenen, legde hij uit: „Bekijk me die daar eens terdege. Zie je wel dat roo de band? dat is modem, dat dragen ze in Parijs ook!" Hij kon de verzoeking niet weerstaan om ze ook aan zijn buurman, den smid, te toonen. In de smederij verzameiden zich 's avonds steeds alle boeren; ook dezen avond waren ze er bij elkaar onder het genot van een pijpje tabak. Vader Francru liet er zijn schoenen bewonderen. „ja, ja, dat is nu de laatste Parijsche model" Den volgenden dag was er markt in Argentau. De gendarme Seligourd kuierde door de straten der stad. Hij iiep langzaam, met gebogen hoofd, den blik naar den grond gekeerd. De kooplui schreeuwden en pre zen om 't luidst hun waren aan. De gendarme keek niet op. Reeds twee lange uren liep hij al op en ne der, zonder moe te worden, voortdurend langs den grond kijkend, speurendPlotseling bleef bij staan. Zijn oogen knipten, lichtten; hij glimlachte stiekum, ziels-gelukkig. Vóór hem zag hij de rood gemerkte schoenen. Vader Francru had dus de brutaliteit gehad zelf ter markt te komen! Aan een touw voerde hij zijn koe. Verkoopen wilde hij het dier niet, maar zooals een ander zijn wandelstok met zich nerant, zoo nam hij zijn koe mee. En zijn schoenen uroeg hi; met bijzonderen trots. „Zoudt u zoo goed willen zijn", vroeg Seligourd spottend, „mij te willen vertellen, of deze schoenen van u uw werkelijk eigendom zijn?" „Maar natuurlijk!" antwoordde vadertje Francru verontrust En wat voor een rood teekentje zit daar aan den buitenkant? Kunt u mij dat ook vertellen?" Vader Francru stelde zichzelf in postuur en met een zelfvoldaan vet glimlachje, de oogen half-toeknij- pende, antwoordde hij: „dat is naar de laatste mode van Parijs!" „Zooik zai je leeren, die laatste mode van Pa rijs! Vandaag ben je niet minder brutaal dan voor eenige dagen bij je vlucht....'" Vader Francru stona paf. Toen hg hoorde, dat hij een wilddief, een strooper heette en nog onlangs bij het jagen betrapt was geworden, kende zijn verbazing geen grenzen meer. Maar geen loochenen baatte bij de onomstootelijke zekerheid van den gendarme Seli gourd. „Jouw schoenen heboen je verraden, waarde vriend. Ik ken die maar al te goed!" Terwijl vadtr Francru, onvrijwillig, het aangename van een marktdag vaarwel zei en hopelooze vloeken tegen de onrechtvaardigheid van zijn lot uitstiet, mar cheerde gendarme Stligwrd, wonder In zijn nopjes, naast hem vederder. Maar wat ontdekte hij daar plotseling? Vergiste hij zich? Zag hij andere schoenen nu vóór zich, eveneens hef roode kenteeken dragend? Hij bleef ver bluft stilstaan. Opnieuw zag hij weer eenige daar weerverder ookDat was te veel voor den armen gendarme. Had hg zijn kop verlo ren? Hoe was dat mogelijk? Gendarme Seligourd kwam te weten, dat hier geen hekserij in 't spel was en dat al de roodgemerkte schoenen aan de inwoners van Sotteville toebehoor den, en, om elegant F chijnm, zich gekleed hadden naar de laatste Parijsche mode Dit feit redde vader Francru uit de handen van het gerecht. Al had onze Seligourd nu wel niet zijn strooper te prJ'J en gekregen hij had dan io» 'h -en nieuw* mode gelanceerd! i n dat is toch we' iets buitengewoons voor een gendarme! ONGEM. KAMERS TE HUUR. Adres Snaar- manslaan 80. GEDIPLOMEERDE COSTUUMNAAISTER biedt zich aan voor HUISNAAISTER. Brieven onder letter O 339 bureau van dit blad. Gevraagd eene NETTE WASCHVROUW. Adres J. TWISK, Nieuwpoortslaan. OM DADELIJK TE AANVAARDEN. Wordt TE HUUR aangeboden Een Heerenhuis met Tuin en vele gemakken als Gas- en Waterleiding enz., huur prijs f 325 p. j. Te bevragen bij J. DE GRAAFF, Laat 103, Alkmaar. TE HUUR AANOEBODEN Een huls met voor- en achtertuin, en andere geriefelijkheden, huurprijs f 5.per week. Te bevragen bij J. DE GRAAFF, Laat 103, Alkmaar. DIENSTMEISJE GEVRAAGD, niet onder de 14 jaar, van 912, per week, f 1,50. ZEVENHUIZEN 3a. GROOTE AFSLAG van AARDAPPELEN GROENTEN en FRUIT. Puik beste Aard. 25—30 en 35 ct. de 5 kop, Mooie Qroote Westlandsche Druiven 30 ct. p. pond. Beleefd aanbevelend, Q. W. v. d. POL, Schoutenstraat. ADVERTENTI6N. Stationsweg No. 118, huurprijs f 325 per jaar, direkt te aanvaarden, het huis is ook TE KOOP. Te bevragen Stationsplein bij J. G. SCHAAF Jr. Nieuwpoortslaan, alle goed verhuurd, solide geldbelegging voor f 6000. Te bevragen Spoorstraat 8£ Aanmelding iederen werkdag van 67 uur nam. in de oude Secretarie ten Stadhuize. (in kleurendruk), Diploma N. T. V. - GEESTERSINGEL E 32. beveelt rich aan tot het geven Onmisbaar voor kinderen is het A SO Ct. per FLACON van fir ILSA&ft li S| JIM V Q OU Advertentiën van 1—5 regels 25 Cts. J. B. L. SIMON, Steenhouwer, Koningsweg 46. MARMERSLIJP tot onderhoud van marmeren vloe ren. MARMERPOLITOEli voor Schoorsteenman tels, Waechtafels enz. Onovertroffen kwaliteit. STEENHOUWERIJ A. KALLANSEE. NlE'U W ESLOOT No, 1. Specialiteit in GRAF7.ERKEN hoto gratis. TE KOOP: Meubelen, Stoelen en Spiegel® in ver schillende stijlen, KamermeubeLon, ook eolied' Stof- feerwork te leveren. Aan/bevelend, Firma P. J. O. NTEROP, ALKMAAR. FNIDSEN 113. LANGEFTRAAT 68. waarop rijn aangegeven de forten en ver sterkingen der voornaamste oorlogvoerende party en. De kaart is gedrukt op zeer sterk papier en geeft een duidelijk beeld en is een gemakkelijke gids voor den oorlog te land en ter zee. Grootte 108 X 80 cM. Ten einde niet teleurgesteld te moeten worden ra den wij ieder aan, vooral spoedig deze kaart te be stellen 'bij de N.V vh HERMs COSTER ZOON, Voordam O 9 Telefoon No. 8. IN HET Te bevragen by A. G. D£JV UÜENÏEitl) Nassau plein 41, Tel. 568. Apothekers en Drogisten. Magdalenenstraat - Telei. 458 Adres J. KOSTER, Van der Woudestraat 9.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 8