DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Yerkoop van Zont. Nieuwe Abonnementen. NO. 187e Honderd en zestiende Jaargang. 1914. MAANDAG 10 AUGUSTUS. De Duitschers en de franschen. BELGIË. FEANKEIJK. ENGELAND- Andere Mogendheden. Duitschlaud-Eugeland. ALKMAAR, 10 Augustus. De Franschen staan in den Elzas. Dit is het eerste bericht dat de buitenwereld van de Fransche operaties heeft vernomen. Een begin van offensief optreden, dat niet mooier had kunnen zijn, Immers welke tijding had voor de Franschen heugelijker kunnen wezen, dan de mare, dat de troe pen het gebied zijn binnengetrokken, dat 43 jaar het verloren land is geweest, doch dat nu als hét land van belofte wordt beschouwd? Wanneer men leest, hoe de Elzassers de grenspalen uit den grond hebben gerukt, hoe ze de Fransche sol daten hebben omhelsd, dan denkt men onwillekeurig: ziedaar het antwoord op Zabeml Terwijl alle militairen uit Elzas-Lotharingen naar de Russische grens zijn gezonden, hebben de thuls- geblevenèn met blijdschap de Fransche vaandels be groet en met ontroering de Fransche proclamatie van generaal Joffre gelezen aan de „kinderen van den Elzas", waarin het betreden van dezen grond door Fransche troepen als het begin van het groote werk der revanche wordt gevierd. En in Parijs weerklinkt reeds de jubelkreet: „A. Colmar", de hoofdstad van het distriet Opper-Elzas. Hieruit zou men afleiden, dat het den Franschen te doen is om allereerst den geheelen Elzas te her overen, een poging, die wanneer ze gelukt, een gewel digen moreelen invloed ten goede op de Fransche troepen moet hebben. Een telegram meldt ons reeds de inneming van Col- mar als een feit. Van Fransche zijde wordt bijzonder een charge met de bajonet voor Altkirch geroemd. En van méér dan een zijde wordt verklaard, dat de Franschen een groot deel van België schoongeveegd hebben, hetgeen zeker met een korreltje zout moet worden aanvaard. Tusschen Duitsche en Fransche troepen wordt, vlak aan de Zwitsersche grens, nabij Bazel een tref fen verwacht. Met Luik is het een raadselachtig geval. Het is niet mogelijk uit de tallooze elkaar tegensprekende berichten wijs te worden, maar de meest voor de hand liggende veronderstelling is, dat de stad Luik en de citadel in handen zijn van de Duitschers, en dat de ringforten in de handen der Belgen zijn gebleven. Het is wel vreemd, na de stelligheid, waarmede Za terdag werd gemeld, dat alleen nog maar het fort Loncin stand gehouden had, doch er zullen nog wel vreemder dingen gebeuren! Trouwens in oorlogen doet zich herhaaldelijk het verschijnsel voor, dat men zelfs in het betrokken land niet weet, of een 8tad al dan niet gevallen is. Dikwijls dringen er bijv. vijandelijke patrouilles binnen en dat doet dan het gerucht ontstaan, dat de stad gevallen is, terwijl, wanneer zulke troepen worden teruggeworpen, onmid dellijk een tegenspraak volgt. Over de forten lazen we nog een aardige bijzonder heid: Bismarck moet al zijn invloed op de Belgische re geering hebben aangewend om deze forten bij Luik te doen bouwen. Toen generaal Brialmont met de uit voering der versterkingen van de Maaslinie werd be last, vroeg hij den Franschen minister van Oorlog, of hij eens een Fransch fort mocht zien. Hfl kreeg een beleefd, maar weigerend antwoord. Toen vroeg hg hetzelfde aan Duitschland en daar kreeg hg de gevraagde vergunning De Duitschers zullen toen weinig gedacht hebben, dat zg van die versterking nog eens zooveel last zou den ondervinden! Boven de ster der forten rondom Luik waait dus nog de Belgische vlag, „les trois eouleurs, qui n'ont pas peur", zooals de Brusselsche krantenjongens Zaterdagavond schreeuwden. Volgens berichten te den Haag ontvangen, zgn de Engelschen begonnen troepen te ontschepen in België Het is haast niet aan te nemen, dat dit waar is. Een aardige bijzonderheid, biedt 'n kaartje van de Daily Chronicle: „waar ons d. i. het Engelsche leger kan vechten", immers daarop zgn als landingsplaatsen Ca lais, Duinkerken en Ostende aangegeven, terwgi Ant werpen als zoodanig geheel buiten beschouwing blijft. De Daily News zegt, dat 165.000 man naar het vaste land zou worden overgebracht. Frankrijk heeft aan België het aanbod gedaan van de toezending van 5 legerkorpsen. Uit een bericht hieronder blijkt, dat Franschen in derdaad reeds in België zijn aangekomen en dat er een verbroedering heeft plaats gehad waarschgn- lijk hebben Fransche en Belgische reeds' gezamelp tegen Duitsche troepen gevochten. In een proclamatie aan zijn leger zeide koning Albert: Soldaten van het Belgische leger, vergeet niet, dat gg op de voorposten staat van de ontzagigke legers van dezen reusachtigen strijd, en dat wij maar alleen de aankomst van onze Fransche wapenbroeders af wachten, om de volledige overwinning te behalen. Ook in België wordt een belangrgke actie verwacht Tusschen Oostenrgkers en Russen zgn aan de Gali- cische grens de gevechten in vollen gang de bezet ting van Warschau zal echter wel voorbarig zijn, al kan het daartoe wel komen, en te eerder, omdat er daar dezer dagen een oproeping tot het Poolsche volk was gericht, o mde Russen zooveel mogelijk te gen te werken. De geruchten over een slag in de Noordzee blijven aanhouden. Zg liepen heden ook in onze stad en nog al in fabelachtigen vorm. Daarom is het niet overbodig op te merken, dat verschillende marine-des kundigen ervan overtuigd zgn, dat de Duitsche en Engelsche hoogzeevloten niet zoo heel spoedig slaags zullen geraken.Duitschland zal zijn groote schepen voorloopig stilletjes in de Oostzee houden en trachten door zijn uitnemende torpedo- en onderzeebooten de Engelsche vloot zooveel mogelijk te benadeelen, ten einde het Engelsche overwicht te verkleinen. IN ELZAS-LOTHARfNGEN. De Franschen hebben met succes de Duitschers in Eizas-Lotharmgen aangevallen. Het Fransche ministerie deelt hierover het volgende telegram naar de N. Rott Ct. meldt, mede, verzonden Zondag twaalf uur uit Parijs: Vrijdag bij het vallen van den avond kwam de Fransche brigade van de voorhoede voor Altkirch aan. De plaats was verde digd door goede veldwerken en door een Duitsche brigade bezet. De Franschen liepen storm met bui tengewoon geweld; een Fransch infanterieregiment nam de Duitsche verschansingen in na een heftig ge vecht. De Franschen hebben de Duitschers met de bajonet op de vlucht gedreven. De Duitschers weken in groote wanorde, de werken der tweede linie verla tend, dié nochtahs nog hadden kunnen dienst doen. Een regiment dragonders heeft de Duitschers achter na gezet in de richting van Walheim-Tagolsheim en Illfurth en hun groote verliezen toegebracht. De ko lonel en zeven officieren van het Fransche regiment werden gekwetst. De Duitschers konden in de duis ternis wegsluipen; de Franschen zijn Altkirch, een ouder stad van den Elzas, binnengetrokken. Zij wer den geestdriftig ontvangen. Grijsaards, vrouwen en kinderen omhelsden de Fransche soldaten. De grens palen zijn uitgerukt en worden in triomf rondgedra gen; de ontroering is onbeschrijfelijk. Bij het krieken van den dag ging de voorhoede weer op marsch zon der Duitschers te ontmoeten. In den namiddag kwa men verkenners aan de vele weidwerken die de stad beschermden en zij stelden vast dat die verlaten wa ren. Om 5 uur kwamen onze kolonnen voor Mülhau- sen aan, gaande langs de spoorlijn. Te Brunstadt be groetten de Elzassers die de stad verlaten hebben de Fransche vaandels met geestdrift. In minder dan een uur is Mülhausen bezet. De Fransche ruiterij, die in draf door de stad rijdt, heeft de Duitsche achterhoede achtervolgd; de Fransche voorposten hebben stelling gekozen ten Noorden van Mülhausen. Met ware voor barig de gevolgen van dit eerste slagen te overdrij ven, maar het staat vast dat de Fransche brigade een verschanste Duitsche brigade heeft verstrooid. De Fransche verliezen zgn niet groot, wanneer men den uitslag in het oog houdt. De bezetting van Mülhau sen, een groot intellectueel en nijverheidscentrum in den Elzas, zal grooten weerklank vinden in ganscli Europa. Altkirch ligt op 17 K.M. van Mülhausen en op 18 K.M. van de grens. De Franschen zgn duB reeds ongeveer 40 K.M. diep in den Elzas doorge drongen. De Duitschers hebben zich teruggetrokken in de richting van NeubreiBach. Geheel Elzas is in opstand tegen de Duitschers; dit zal den toestand voor hen verergeren. Generaal Joffre heeft aan den Elzas een proclamatie afgekondigd, die dadelijk werd aangeplakt en met hartstocht door de Elzassers gelezen. De proclamatie luidt: „Kinderen van den Elzas: Na 44 jaren van smartvol wachten betreden de Fransche soldaten op nieuw den grond van uw edel land. Dit is het begin van het groote werk van weerwraak. Welk een otroe- ring en fierheid voor hen die dit werk mogen vol tooien; eendrachtig drijft de Fransche natie hen voor waarts en in de plooien hunner vaandels zijn de too- verwoorden geschreven: recht en vrijheidI LeLve El zas! Leve Frankrijk!" De Fransche minister van oorlog heeft den opper bevelhebber het volgende telegram doen toekomen: De intocht der Fransche troepen in Mülhausen on der het gejuich der Elzassers doet geheel Frankrijk van geestdrift trillen. Ik koester de vaste overtuiging dat het vervolg van den veldtocht ons overwinningen brengen zal, wier waarde die van heden overtreffen zal, maar dit begin van een krachtdadlgen krijg, de schitterende aanvallende beweging in ae Elzas brengt ons in geestdrift, die voo rons een kostbare hulp is. Ik ben overgelukkig u in naam der regeering nüjn .groote erkentelijkheid te kunnen betuigen." Te Parijs wordt bevestigd, dat na de ontrui ming van Mülhausen de Duitschers zich hebben te ruggetrokken op Neu Breisach. Onderweg hebben zij tal van gebouwen, magazijnen van levensmiddelen en veevoeder in brand gestoken en het bosch omgehakt. De Duitschers terroriseeren de Elzassers en kondigen aan dat zij zonder genade alle verdachten zullen doodschieten. De geestdrift onder de Elzassers begint allengs grooter te worden. Saksische krijgsgevangenen verklaren dat Saksen aan den oorlog deelneemt, doch dat het dien betreurt. FRANSCH—BELGISCHE VERBROEDERING. De Fransche troepen, die de grenzen hebben over schreden z|n door de Belgische bevolking met onbe- schrijfeigke geestdrift ontvangen. Men begrijpt dat wij, aldus l Etoile, geen aanwijzingen zullen geven, waar de Fransche troepen zich bevinden, maar het is belangwekkend te kunnen melden, dat op verscheide ne plaatsen de vereeniging der Belgische en Fransche troepen met een handdruk plaats had. De Fransche onderofficieren omhelsden de Belgi- schische, terwijl de Belgische soldaten de Marseillai se aanhieven. EEN BELGISCHE STAD VERDUITSCHT. De „Soir" meldt: De stad Verviers is geheel ver- duitscht. Een Duitsch burgemeester heeft den Bel gischen burgemeester vervangen, die gearresteerd werd. De stad wordt bewaakt door Duitschers met de bajonet op het geweer. De burgemeester was tegeigkertffld deken der Ka mer. UIT DE BELGISCHE PERS. Hoe men zijn vaderland ook kan dienen schetst 1' Etoile beige aldus: Allereerst en vóór alles geen opwinding. Kalmte. Gaat rustig aan uwe gewone bezigheden. Voegt u niet bij hen, die trachten betoogingen te houden op straat. Ten tweede: Denkt meer dan gewoonlijk aan ande ren. Denkt aan uwe plichten tegenover uw medebur gers en tegenover het geheele volk. Aarzelt niet bij te dragen in alle nuttige werken, naar de draagkracht van uwe middelen. Betracht zui nigheid en overleg. Vermijdt verkwisting. Werkt niet mee, de levensmiddelen te verminderen, door het inslaan van buitengewone voorraden. Houdt geen geld vast. Doe niets wat de omloop wan het geld kan bemoeilijken. Wacht niet met de be taling uwer schulden aan hen wier bronnen van in komsten zijn beperkt. Werkgevers, doet wat ge kunt teneinde het getal werkloozen te verminderen. Werknemers, houdt rekening met de moeilijkheden waarin uw werkgever kan komen. Ondersteunt en moedigt onze dappere soldaten aan. Draagt bij in alles waarmede men hun gemak en wel zijn kan bevorderen. Tracht aan allen de grootheid van het doel, dat door de wapenen verdedigd wordt, te doen begrij pen. Iedereen in België moet weten dat we voor het recht en de vrijheid strijden. De „Nederlandsche Vereeniging de Bruxelles", on der voorzitterschap van ridder de Stuers, heeft aan België een ambulance geschonken, welke onder zijn zorgen is uitgerust De heer Andriesse, president van de „Nederlandsche Vereeniging van Weldadigheid", heeft in zijn fabrieken een veertigtal bedden geplaatst, om de Belgische gewonden op te nemen. De fabrieken Van den Bergh hebben hun geheelen voorraad grondstoffen ter beschikking gesteld van den burgemeester van Brussel. Het is niet twgfelachtig of de Hollandsche kolonie zal ruim bijdragen om ons te helpen de talrijke noo- den van het oogenblik te lenigen, zegt l'Etoile. De „Patrië te Brugge schrijft: Des nachts heeft men naar Brugge een onder-offi cier en 39 bereden uhlanen gebracht, die in de ca valerie kazerne zgn opgesloten. Deze krijgsgevangen en werden gearresteerd door vijf dapperen, die hen krijgsgevangenen maakten. Deze onwaarschgnigke daad is volbracht door man nen van de 9de linie: plotseling bevonden ze zich tegenover een peleton uhlanen van 53 man; ze open den een snel geweervuur, waardoor er 13 gedood wer den, de onderofficier werd op zgn beurt gedood, toen hq den arm ophief om zgn mannen aan te vuren. De manschappen, zwart van het kruit namen den eeratvolgenden trein om naar den strijd terug te keeren: ze hadden Luik te ongeveer 10 uur 's avonds verlaten en de stad hield geestdriftig stand. Tegenover daden van aeze soort begrijpt men de woorden der Luikenaren, toen ze de Pruisische hor den zag wemelen: „Een tegen Hen, dat is de goede verhouding." De luitenant-vlieger Tapproge, van het vliegkamp bij Namen, kwam Donderdagmorgen te hard op den grond neer. De aviateur werd met gebroken ledema ten, gekwetste wervelkolom en het lichaam overdekt met kneuzingen naar het militaire hospitaal te Namen overgebracht. Zgn toestand is hopeloos. Wij hebben ons, aldus 1' Etoile beige, cenigen tgd onderhouden met dezen jongen soldaat, die verklaar de, dat de Belgen eerst vochten als leeuwen, doch dat zij een aanzien lijk leger tegenover zich hadden, dat verwoed aanwees. Volgens hun, bewogen de compagniën, welke hg voor zich zag, zich als een .„vlucht eenden" voort, d. w. z. in een driehoek, te beginnen met den top. Ze werden gecommandeerd door onderofficieren, die met de revolver in de hand, den eerste den beste ncers 8ohoot, die in den weg kwam. De jonge soldaat was verwonderd dikwijls de Belgische officieren het eerst te zien vallen, maar hg meende weldra te begrijpen, dat de vijand de uniformen herkende, die hem dan onmiddellijk als mikpunt dienden. De Duitsche Officieren daarentegen, droegen uni formen, welke weinig verschilden van die hunner D a g e I ij k s bestaat gelegenheid tot het nemen van een abonnement op de „Alk- maarsche Courant." - Het reeds verschenen gedeelte van een kwartaal wordt niet in rekening gebracht Oe „Alkmaarsche Courant" bevat dage lijks o.m. de laatste telegrammen van het oorlogsterrein. Voor een geregelde bezorging worden alle mogelijke maatregelen genomen. Aangiften voor nieuwe abonnementen bij de Admi nistratie Voordam C 9, bij de Agenten en Brieven gaarders. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van de neringdoenden, dat het ten strengste verboden ls bet ZOUT, ook ln bet klein, te verkoopen tot een li oogereu prijs dan van O «ent por E.G. G. BIPPIXG. Alkmaar, ÏO Ang. 1014. manschappen. Over het bezetten van Luxemburg dopr de Duitsche troepen vertalen we uit 1' Etoile het volgende: Toen Zondag 2 Augustus, Luxemburg ontwaakte, bevonden de stad en alle verkeersmiddelen zich in handen der Duitschers, en de Luxemburgera waren niet weinig verrast, aan het hoofd der Duitsche de- tachementen, die de stad in bezit namen, talrijke be ambten te zien, die tot verschillende groote handels agentschappen behoorden. Deze lieden werkte twee den dag tevoren nog in Luxemburg. Nu kwamen zg terug in uniform, en aan het hoofd der detachements loopend, leidden zij dezen door de straten; huiszoe kingen en invallen werden gedaan in de woningen. Meer dan tweehonderd Elzassers en Lotharingera, die den Duitsche dienstplicht waren ontloopen en die zich in Luxemburg veilig waanden, werden uit hun bed gelicht, gearresteerd en meegenomen. Sedert heeft men nen niet teruggezien. Op elk tegenstrib belen antwoordden de Duitschers met dreigementen. Majoor van Dljck, de commandant van de plaats, die protesteerde tegen het geweld, dat men het volkeren recht aandeed, kreeg ten antwoord: „Het zijn waar- scijhnlijk niet uw zaken, doch de onze." En een re volver op hem richtende riep de kapitein „Plaats maken." Wie op de wegen, waar de Duitsche convooien zijn opgesteld, wordt aangetroffen, wordt als spion gear resteerd en zonder onderzoek gevangen gezet Kinde ren van 8 of 10 paar, die lachten bij het aanschouwen der soldaten, werden gearresteerd, gedurende een dag opgesloten en den volgenden dag aan hun ouders te ruggegeven. Overal, en dit is kenschetsend, gedroegen de Duit schers zich, alsof ze thuis waren, d. w. z. in Pruisen. De Duitsche vrouwen in Luxemburug hoonden de Luxemburgsche vrouwen en zeiden dat ze nu naan de Duitsche vrouwen de toestemming moesten vragen naast hen te leven. AAN DE VROUWEN. De heer Viviani minister-president, heeft tot de Fransche vrouwen een oproeping gewekt, waarin hij zegt: „Het vertrek naar het leger van uw vader, uw zoons, uw echtgenooten, heeft het landwerk onderbro ken; de tgd voor den wijnoogst is nabg. In naam van het volk doe ik een beroep op uw welwillendheid. Ik vraag u de werkzaamheden op de velden voort te zetten, den oogst van dit jaar binnen te halen en die van het volgende jaar voor te bereiden. Ge kunt aan het vaderland geen grooter dienst bewgzen, ondep^ houd in de voeding der stadsbevolking en bovenal 'ln de voeding voor hen, die de grens verdedigen. „Alles, waarmee het land gediend wordt, is groot. Roem zal in de toekomst voor iedereen zijn wegge legd. HULP UIT DE KOLONIëN. Een speciale editie van de „Times" bevat een tele gram uit Toronto, meldend, dat de Engelsche regee ring het aanbod van 20.000 geoefende Canadeesche soldaten voor den dienst in Europa heeft aanvaard. Deze troepenmacht steekt wellicht reeds binnen twee weken in zee. Zg bestaat uit 12.000 man infan terie, 3000 man artillerie met 27 kanonnen en 5000 man cavalerie. De Canadeezen zullen dadelijk door naar het vasteland worden gedirigeerd om daar het Engelsche leger te gaan veraterken, hetwelk in 't ge heel met 48.000 man overzeesche troepen wordt ver- sterkt. PORTUGAL. De minister-president heeft is den Senaat, onder toejuiching, verklaard, dat Portugal in ge^n geval te kort zou schieten in het vervullen van zijn plichten van bondgenootschap met Engeland, maar deze ver klaring bcteekent niet, dat Portugal van plan is, on middellijk het standpunt van neutraliteit te verlaten. ZWITSERLAND. Iu Zwitserland is de staat van beleg afgekondigd. De keurtroepen en de landweer zijn gemobiliseerd. De Duitschers doodden een Zwitsersch schildwacht. De publieke meening begint zich te verontrusten. AFRIKA. In de hoofdstad Lome ,van Togo, (Duitsche bezit ting in Afrika, aan de Goudkust), verscheen een sterke Engelsche troepenmacht, komende uit de Engelsche ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1