ENGELAND- De Duitschers en de Belgen. De Oostenrijkers en de Russen. VARIA. NEDERLAND. VARIA. Telegrammen van heden. In België. Nederland. Varia. storming der forten nutteloos verspillen, zij wa» *n ons bij onze plannen geen belemmering meer; men ■ken wachten tot de zware artillerie was aangekomen om dan zonder opoffering van één man de forten het een 11a het ander, plat te schieten, zoo althans de be zettingen zich niet reeds eerder zouden hebben over gegeven. Over dit s'les echter mocht een zijn plicht beseffend legerbestuur geen woord openbaren, voor zoo sterke legermachten op Luik waren samengetrokken, dat ze'fs de duivel het ons niet meer kan ontnemen. In deze positie zijn wij nu. Voor zoover wij thans kun nen beoordeelen, beschikten de Belgen over meer troe pen tot verdediging der vesting dan wij hadden voor den stormloop. Ieder deskundige zal de voortreffelijkheid der pres taties moeten erkennen, zij is eenig. Mocht ons volk nog eens ongeduldig op tijding wachten, dan verzoek ik het nu reeds aan Luik te willen terugdenken. Het geheele volk heeft zich één van zin onder zijn Keizer geschaard om aan de talrijke vijanden weerstand te bieden; het legerbestuur mag dus aannemen, dat men geen publicaties verwacht, die zijn plannen te vroeg aan den vijand zouden verraden en daardoor het vol brengen van de moeilijke taak zouden kunnen verijde len. De General-Quartiermeester von Stien. Op Russisch gebied hebben, aldus deelt het Duit- sche gezantschap te den Haag mede, de Duitsche troe pen voeling gekregen met het zuidelijk van hen op rukkende Oostenrijksche leger. In het westen is in succesvolle gevechten bij Belfort de poging van Fransche troepen om in Duitschlanc een inval te doen, verijdeld. Talrijke Fransche en Bel gische gevangenen zijn in Duitschland binnengeko men; terwijl de eersten reeds te Frankfort a. d. Main werden gevangen gezet, bevinden' zich ongeveer 4000 van de te Luik gevangen genomen Belgische soldaten op transport naar Duitschland. EEN SOCIAAL-DEMOCRATISCHE BETOO- OINO. Te Oelsenkirchen hield, naar Reuter meldt, een me nigte sociaalijdemocraten met fakkels in de rechter hand en roode vlaggen in de linker een optocht, tro c naar het gedenkteeken van Bismarck, maakte daar een brandstapel van de fakkels, verbrandde de roode vlag gen, ontplooide nationale vlaggen en trok daarna onder luid gejuich. ai VRIJLATING VAN KIESRECHTVROUWEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft gister in het Lagerhuis meegedeeld dat alle gevangen zit tende kiesrechtvrouwen en alle gevangenen, die ver oordeeld zijn wegens stakingsdelicten, bij beschikking van den koning zullen worden vrijgelaten. ULANEN TE TONGEREN. Volgens de „Soir" kwam een troep Lauenburgsche ulanen te Tongeren aan. De commandant drong met de sabel in de hand het raadhuis binnen en eischte, dat de Belgische vlag van het raadhuis en de kerk weggenomen zou worden, waarop de burgemeester verklaarde, dat hij alleen bevelen had te ontvangen van den Koning der Belgen. De commandant ging heen. Daarop kwam een ander officier met ulanen en nam 7600 fres. mede uit de gemeentekas en 10.000 van het postkantoor. Er werd daarop voor 1200 fres. levensmiddelen voor den troep gekocht, daar de soldaten uitgeput wa ren van honger. „DUIZEND SLAPENDE KOZAKKEN". De „Gazeta Poranna" bericht uit Krakau, dat 800 Oostenrijkers onder aanvoering van kapitein Frank, des nachts bij Mjechow, ten noorden van Krakau in Russisch Polen, ongeveer duizend slapende kozakken overvielen. De strijd duurde eenige uren en eindigde met een volledigen terugtocht der kozakken, die onge veer 400 dooden en gewonden hadden. Aan Oosten rijksche zijde werden 140 man gewond. Mjechow werd door de Oostenrijkers bezet. Uit LeLmberg wordt nog aan de „Neue Freie Pres- se" bericht: „De afdeeling, die Mjechow nam, zette in noordelijke richting den opmarsch voort naar Ksiaz, dat na een korte schermutseling werd bezet. Die Russen lieten vele dooden en gewonden achter, be nevens een grooten voorraad proviand. Het gerucht gaat, dat ook Militza en Kielce (Rus sisch Polen) door de Russische troepen zijn ontruimd. Onder de jonge Poolsche vrijwilligers heerechi groote geestdrift. DE VOORUITOANO DER MODERNE OORLOOSCHIRUROIE Met de ontwikkeling der moderne moordwerktuigen is de de vooruitgang der oorlogschirurgie hand in j hand gegaan. Het spreekt vanzelf, dat nu de kogels van vorm veranderd zijn, en dus anders wonden ach terlaten, het lichaam van den getroffen soldaat op andere wijze moet worden behandeld. Ook hebben de gewijzigde medische theoriën hun invloed gehad. De hedendaagsche wondhandeling berust uitsluitend op het principe, dat een wond met geen enkel stofje in aanraking mag komen. En de kleine kogels van te genwoordig leenen zich uitstekend hiertoe. De won de, die zoo'n kogel achterlaat, is zeer klein. Door de snelheid gebeurt het vaak, dat de kogel het lichaam aan de tegenovergestelde zijde verlaat. Wordt er geen edel orgaan getroffen, dan is het zeer waarschijn lijk, dat de wond in het vleesch bijna ongemerkt ver groeit. Verschillende medici, die in de laatste oorlogen hun krachten aan het verzorgen der gewonden be Icgseh'! 'ii-gi' tit er (<.'-■ ooruitgang de verschrik' k' gtu van hei riagveld echter wel deel zal temperen? MOED IN DEN KRIJG. Moed wordt nog steeds van iederen krijgsman ver ondersteld. Zeker, het Is een andere moed dan in de Middeleeuwen aan den dag gelegd werd. Toen be- teekende moed durf hebben, brutaal zijn, doen. Thans is het meer zijn plicht kennen, z'n leven veii te hebben voor den aanvoerder, voor het vaderland. Feitelijk neemt de soldaat niet deel aan het gevecht al vliegen hem ook de kogels om de ooren, en al vuurt hij onophoudelijk. Hij wordt voorwaarts gecomman deerd, krijgt misschien order zich terug te trekken, en zonder er iets van te begrijpen, volgt hij de bevelen. Hij weet het, hij is de pion, dien de veldheer op het oorlogsschaalbord verplaatst. Te denken heeft hij schier niet. Hij heeft zijn plicht te doen, d w.z. hij moet in stormpas voorwaartssnellen wanneer dit wordt gecommandeerd, ook. waqneer hij weet, dat 90% van ae manschappen zal omkomen, af wanneer hij geestelijk en lichamelijk uitgeput is, wanneer hij niet meer kan. Vroeger ging de veldheer vooraan. HIJ toonde z'n dapperheid, hij wilde door zijn moed de heldhaftig heid bij de manschappen opwekken. En thans? Zeker, Thomson ging ook vooraan, maar in Albanië zijn geen moderne veldslagen geleverd. De bevel hebber, de generaal, hg is beschermd, zelfs voor sluipmoorden. De kans dat bij sneuvelt, is betrekke lijk klein. Hij is als het ware omringd door een hgag van manschappen, die hem beveiligen, hij moet zoo goed mogelijk opgeborgen worden, want hij is het hoofd van het leger. Hij, en hij alleen, zij het dan ook in overleg met zijn staf, verzet de stukken, en tracht den vijandelijken koning schaakmat te zetten. Vroeger, 0, er waren ook voor den gemeensoldaat lauweren te behalen. Maar wanneer de soldaten nu hun plicht doen, nu hun moed toonen. dan wordt er misschien een dagbladartikel aan hen gewijd. Maai ze zijn er voor zichzelf van overtuigd, dat aan hen de overwinning niet danken is, niet direct tenminste. De moderne soldaat moet moedig zijn. En dat hi het in onze dagen nog kan zijn, hebben de eerste ge vechten in België bewezen. steedden, hebben op zelden geïnfecteerc dat zulke wonden slechts worden. De huid groeit vrij spoe dig dicht en de bloederige korst, die gevormd wordt, helpt nog mee, de bacillen buiten te sluiten. Werd er alleen met dergelijke kogels geschoten, dan zou de taak van het Roode Kruis niet zijn emormen omvang hebben. Doch helaas, een umanitaire oorlog moet nog worden uitgevonden. En zooals uit de gevechten in de Belgische dorpen blijkt, zijn de soldaten er se dert de Middeleeuwen niet menschlievender op ge worden. De moderne veldhospitalen zijn werkelijk voorbeel dig ingericht. De militaire arts van heden beschikt op het slagveld even goed over de Röntgen-appara- ten als wanneer hij rustig spreekuur houdt. Ampu- teertn doet men tegenwoordig niet veel meer. Het voornaamste werk is verbanden leggen en nog eens verbanden leggen. Een enorme vooruitgang der mo derne oorlogschirurgie is de overbodigheid van water Terwijl de militaire dokter van vroeger vaak bijna niets kon uitvoeren uit gebrek aan zuiver water niet zelden zijn mijlen ver rondom het slagveld door alle bronnen verpest desinfecteert men tegenwoor dig de handen met 60 alcohol. De omgeving der operatieplaatsen en de omgeving der wond worden gereinigd met jodiumtinctuur of mastisol. Door de droge behandeling worden de genezing der wond zoo wel als de steriliteit bevorderd. Of de moderne oor- DE KONINGIN EN DE NOOD. Zooals we gisteren reeds meldden, werd te 's-Gra- venhage op initiatief van H. M. de Koningin een ver gadering gehouden, welke bedoelde eenheid te bren gen in de pogingen ter leniging in den nood in de te genwoordige omstandigheden. H. M. zei in haar ope- ingswoord voor deze vergadering, dat den vorm van een proclamatie droeg, dat de kommer en de bezorgd heid, welke Haar allerwege tegemoet treden, Haar met groote deernis vervullen. „Het is daarom, aldus H. M., dat ik een beroep doe op al nhjne landgenooten, die tot helpen in staat zijn. ten einde met mij eendrachtig de handen ineen té slaan, om plannen te beramen en uit te voeren, opdat aan den nood der tijden zooveel in ons vermogen ligt het hoofd worde geboden." Daartoe waren de verschillende corporaties opge roepen. H. M. had met groote waardeering kennis ge- nemen van de alom werkzame hulpvaardigheid en zei dat bij den oproep totdevergadering van enkele mobi- lisatie-comité's geen voorkeur was getoond. H. M. vertrouwde, dat het te stichten comité het middelpunt zal vormen van de pogingen, die allerwegen gedaan worden tot leniging van den nood en dat wij allen eenmaal de blijde voldoening zullen smaken, dat me nig bezorgd hart ruimer zal kpnnen kloppen. Aan de vergadering namen deel de besturen van den Werkloosheidraad, den Vrouwenraad, den Tuin- bouwraad, het Landbouwcomit, de nijverheidsmaat schappij, de 8teuncomité's te Amsterdam, Rotterdam, ,s-Gravenhage en Utrecht, de directeur-generaal van den landbouw en den landarbeid en de hoofdinspec teur van den visscherijdienst. De vergadering werd gepresideerd door ministei Treub, die op den grooten ernst van den toestand wees en er nadrukkelijk de aandacht op vestigde, dat het initiatief tot deze vergadering uitsluitend is uitge gaan van H. M. de Koningin- De Minister wees er op, dat voor een aantal goede ren, inzonderheid voor levensmiddelen, onder den drang der omstandigheden een andere maatstaf naar voren komt; voor de levensmiddelen wordt thans de directe gebruikswaarde hoofdzaak en dit te meer, nu ook de regeering en wetgever gedwongen zijn door hun maatregelen ertoe bij te dragen, «lat de gewone regelen van het handelsverkeer op verschillende pun ten buiten werking worden gesteld of in abnormale banen wordt geleid. Voor levensmiddelen is het thans met de vraag, oi ze verkoopbaar, maar of ze eetbaar zijn. Nu met toevoer van buiten af plotseling niet meer in beteekenende mate gerekend mag worden, is een eer ste plicht, er nauwlettend op toe te zien, dat van wat er eetbaar is in Nederland, niets teloor gaat, onver schillig of het verkoopbaar is of niet indien met sne' en krachtig wordt ingegrepen, ver- f rotten en bederver: verschillende tuinbouwproducten, omdat z ijais handelswaar het plukloon met waaro zijn, weet men met sommige producten van de vts- stüierij geen raad, omdat men er geen koupers voor vinden kan; dreigen fabrieken van levensmiddelen, die in den regel voor export werken en wier product thans voor binnenlandsch verbruik hoogst welkom, zoo met onmisbaar kan zijn b.v. onze cacaofabrie ken te worden stopgezet. Dat alles moet verhinderd worden 1 Op de voorko ming daarvan moet de organisatie, die wij staan in liet ieven te roepen, in de eerste plaats bedacht zijn. Voorts moeten degenen, die steun behoeven, worden doordrongen van het besef, dat hun voedsel thans vaak van anderen aard zal moeten zijn dan dat, waar- aan zij gewend zijn. De aardappel zal soms vervan gen moeten worden door de een of andere groente, iiet brood zal bij sommige maaltijden plaats hebben te maken voor rijstepap, enz. Men zal thans het volk moeten doen beseffen, dat het niet meer kan aankomen op wat men graag lust, maar alleen en uilsluitend op wat men krijgen kan, en welke waarde het als voedsel heeft. Daartoe kunnen vooral de ontwikkelde vrouwen in Nederland veel bij dragen. Lamibouwcomité, 1 uinbouwraad en Maatschappij van Nijverheid zuilen in het op te richten comité de rol hebben te vervullen van fourageurs. Zij zullen het comité hebben in te lichten, waar en hoe land- en tuinbouwproducten, alsmede artikelen van de voe dingsnijverheid, die niet of moeilijk verkoopbaar zijn, verkregen kunnen worden, en welke prijzen men er voor kan besteden. Eenerzijds zonder de te vormen kas te spoedig uit te putten en anderzijds zonder nieuwe slachtoffers te maken door hen, die deze producten voortbrengen, zelfs niet een bescheiden belooning te geven voor hun voortbrengingsmoeite. Op hen, aldus de Minister, rust dat deel de rintendance, die wij gaan inrichten, dat de noodige levensmiddelen bescnikbaar zijn. Voor de verdeeling van de bijeengebrachte produc ten, alsook voor den steun in geld, daar, waar met de zen kan worden volstaan, zal op de andere organisa ties een beroep worden .laan. Dc Minisiur gaf in breed. (,iü der vr-° bük-<ri organisaties aan Hoe .rL-jib d« naaste '-conornrtche toekomst ook moge wötej, ui dus de minister, er tri 9 g geen honger worc- a geiedea in Nederland, en er z a 1 geen honger worden geiedea in Nederland. De Koningin aanvaardde liet eere-voorzitterschap en schonk een gift van 20,000. dot bijsrani aan den secretaris-generaal, den heer Van IJsselstein, verklaarden zich als secretarissen be reid en werden benoemdmr. Van Waterschoot van der Gracht, phr. mr. W. M. de Brauw, mr. De Wilde en Albarda, lid van de Tweede Kamer. De slotsom der uitvoerige discussie over de beste wijze, waarop steun, geld of levensmiddelen kunnen worden verkregen, was, dat onmiddellijk contact met de plaatselijke comité's van het steuncomité wensche- lijk is, in dien zin, dat de plaatselijke comité's worden gehandhaafd als plaatselijke centrales, waarin alle co mité's samenkomen, maar met voortdurende aanraking met het hoofdbestuur als centraal punt. Dit centraal bestuur zal zich ook bezig hebben te houden, behalve me+ de behoefte aan geld, ook vooral met het vraag stuk der voorziening in de behoefte aan levensmidde len en regeling van nog vele andere punten, in ver band met deze quaestie. Groote voorzichtigheid werd aanbevolen ten op zichte van het verzamelen en inkoopen van groenten en aanbevolen werd den uitvoer naar buiten niet ge heel te verbieden. Men zorge allereerst voor een goed vervoer en een oordeelkundige verdeeling van den aanwezigen voor raad levensmiddelen, op voor het land meest voordee- lige wijze Nog werd geconstateerd dat ook werkverschaffing, de zorg voor arbeidsgelegenheid, zal behooren tot dé taak van het comité; in één woord,' alle maatregelen zullen genomen worden om wéér tot den normalen toestand terug te kieren, al zal de abnormale toestand nog wel lang kunnen duren. Ter wegneming van de bestaande aagefflsQMd werd in overweging gegeven, contact met de groote werkgevers, opdat de vrees voo rsliuting van bedrij ven too veel mogelijk dnor afdoende inlichtingen wor de weggenomen. Omtrent den voorraad van aardappelen werden nog geruststellende mededeelingen gedaan. Tot dusver is er no govervloed van deze eetwaar. CONFERENTIE BIJ DE KONINGIN. H. M. de Koningin heeft gistermiddag ten paleize in den Haag o.ic. den minister van Landbouw, Han del en Nijverheid, den heer Van Aalst, president der Ned. Hand ..1 maatschappij en dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer, in conferentie ontvangen, ter bespre king van den economischen toestand en de maatrege len, die genomen kunnen worden en reeds genomen zijn. STAAT VAN OORLOG. Een te middernacht verschenen buitengewone Staatscourant bevat een Koninklijk Besluit, waarbij met ingang van i 1 Augustus in staat van oorlog wor den verklaard: de provincies Limburg, Noord-Bra bant en Zeeland, benevens het gedeelte van de pro vincie Gelderland bezuiden de Waal. Zooals men weet, duidt „staat van oorlog" op een rechtstoestand en niet op een oorlogstoestand. De directie van de Bioscope Union op den Heilige- weg te Amsterdam heeft zich, op verzoek van den ge- vormden Bond van Orde, bereid verklaard, steeds honderd plaatsen gratis voor de militairen beschik baar te houden» Dr. Noordhoff Ij echtgenoote, uit Groningen, zijn op de terugreis van Zwitserland, te München aangehouden. 1 heer Noordhoff (vrouwenarts) is, meldt het Nws. jfi dienst gesteld van de kliniek van prof. Döderlein, eertijds hoogleeraar te Groningen. Te Tiel (waar 2 vaste en 1 tijdelijke ambtenaar in militaire dienst zijn) voorzien eenige jonge d^mpa uit de gemeente belangeloos in het tekort aan ambte naren ten gemeentehuize. Te Leeuwaren is een beperkte straatverlichting ingevoerd. De winkeliers sluiten van gister af hun zaken voor 7 uur des avonds. Indrukwekkend was Zondag de godsdienstoefe ning voor Protestantsche militairen in de Ner. Herv. kerk te Scheveningen, waar in de uniform van res. le lui. der grenadiers ds. J. Barbas, uit Hengeloo (G.) sprak over Psalm 46. De kerk was geheel gevuld met militairen, onder wie commandanten. Aan het eind werden staande twee verzen van het Wilhelmus ge zongen. Meer dan dertig van de hoogst aangeslagen en in den hoofdelijken omslag te Sappemeer hebben zich >ereid verklaard hun aanslag te verdubbelen. Daar door heeft het steuncomité al aanstonds te beschikken over ongeveer 20,000. aan bovengenoemde insichtucv *outnar 298 baden door heeren, '3 door dames. 1 door weezen, 50 door onvermogenaen, te zamen 368 baden. Hoogste temperatuur van het water 67 gr., laagste temperatuur 64 gr. TIJDELIJKE ARBEIDSBEURS. Opgaaf van 10 Aug. 1914. Aanbiedingen: losse werklieden 81, sigarenmakers 16, schoenmakers 2, boekbinders 3, boekdrukkers 10, timmerlieden 7, schilders 8, stucadoors 5, metselaars 4, opperlieden 2, behangers 1, meubelmakers 2, sme den 3, borstelmakers 1, stokers 4; visschers 1, pak huisknechts 4, schippersknechts 4, bierbottelaars- knechts 1, slachtersknechts 1, tuindersknechts 3, goud smidsknechts 1, bakkersknechts 3, loopjongens 1, werkvrouwen 1, bouwkundige teekenaars 1, boerenar beiders 7, naaisters 2, suikerwerkers 1, glazenwas- schers 1, steenhouwers 1, blikslagers 1, boekhouders 1, ijzerwerkers 1, rijwielreparateurs 2, voerlieden 1, zeelieden 1, winkelbedienden 2, kleermakers 1. Totaal 192. Aanvraag van werkgevers: 4. BELGISCHE GEÏNTERNEERDEN. Vanmiddag kwamen uit Amsterdam, waar ze In het station overnacht hadden, alhier aan een 24-tal Belgische landers met hun luitenant Albert de Sel- liers de Moranville. zoon van den opperbevelhebber van het Belgische leger. Na een dwaaltocht hadden ze bij Breu9t (Limb.) onze grens overschreden en werden toen ontwapend. Den Belgen viel op hun wandeling naar het Rijks opvoedingsgesticht een buitengewone belangstelling van de zijde van het nieuwsgierige publiek ten deel. LUIT.-GENERAAL KLERK DE REUS. Lnit.-Generaal Klerk de Reus inspecteerde heden de militaire regelingen hier ter stede. STADSNIEUWS. AANWIJZING PLAATS VOOR HET HOUDEN VAN GEOENTENVEILINGEN. B. en W. stellen ueu raad voor te besluiten de van wegë de Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Alge meen Belang" In deze gemeente gehouden groente veilingen, mei Ingang vaa d«ü dagum van het te ne men raadsbesluit, definitief te doen houden op de Korenbeurs en daarbij voor zooveel noodlg ook ge bruik te maken van den Achterweg. ONDERHANDSCHE VERHURING PERCEEL LANGESTRAAT No. 74. B. en W. stellen den raad te besluiten het perceel Langestraat No. 74 ingaande 1 October 1914 tot en met 30 April 1918, met stilzwijgende verlenging der huur van jaar tot jaar, onder de nader door Burge meester en Wethouders vast te stellen voorwaarden, ondershands te verhuren aan den heer Mr. Th. Gou- veme, advocaat en procureur alhier, voor een huur- som gerekend naar 600 per jaar te voldoen volgens plaatselijk gebruik (waaronder begrepen de kosten der waterleiding voor huiselijk gebruik, dus met uit zondering van water voor bad, tuin en straat). B. en W. vragen een crediet van 375 voor eenige nood zakelijk gebleken herstellingen aan het perceel. BENOEMD. Bij Kon. Besluit Is benoemd hg het reserve-perso neel der landmacht, bij de infanterie, tot reserve-ko lonel, de gepensionnetrde luit.-kol. dm inf. van het Ned.-Ind. leger W. H. de Lussanet de la Sablonière, met bestemming om te worden belast met het bevel over het intemeeringsdepot te Alkmaar, en voor zoo lang als de Minister van oorlog zal noodig artifon ALG. AFD. ZIEKENFONDS. Het bestuur van het algemeen afueelings Zieken fonds, gehoord de vertegenwoordigers der verzeker de^ heeft besloten me' mgang van 17 Augustus de gezinnen, wier kostwinners door werkloosheid zijn ge troffen na gehouden overleg met de commissie tot steun van werkloozen en/.. vrij te stellen van bij drage. PRIJSVERLAGINGEN. De leden der Alkmaarsere Singersvereeniging heb ben besloten vanaf heden de prijs van ossen-,kalfs- en varkensvleesch met 20 ets. per K O te verlagen. De melkb aren beskien den prijs der melk van 9 op 7 ets. per Liter te brengen. ALXMAARSCHE BAD- Ew ZWEMINRICH TING. In de week van 31 Juli tot en 7 Augustus zijn DEN TOESTAND IN LUIK. BRUSSEL, 11 Aug. (Officieel. Sinds gistermor gen zijn geen inlichtingen ontvangen omtrent den toestand van het leger te Luik. LUXEMBURG NOG NIET „SCHOON". BRUSSEL, 11 Augu. Uit het groothertogdom Luxemburg wordt gemeld, dat tusschen de stad Luxemburg en den Moezel nog Ouitsche troepen staan, die dag en nacht op hun hoede zijn. Er zijn troepen uit Beieren aangekomen, om deze troepen te vervangen. (De troepen uit Beieren heeft men waarsehgnigk naar hier gedirigeerd, omdat de Belgische Ko ningin een Beiersche prinses is. Het verluidde reeds, dat de Beiersche troepen ongaarne ten strijde trokken. Red) BRUSSEL, 11 Aug. In het Noorden van Luxemburug ligt Duitsche cavalerie tot Marche. De Duitsche ruiters zijn voortgedrongen, doch den teruggedreven en vervolgd tot Jemelle. (Jemelle aan de Wamme en LoLmme, zijtakjes van de Lesse ligt aan de lijn Namen-Luxem burg. Red.) DUITSCHE LEVENSMIDDELEN IN BELGIë. BERLIJN, 11 Aug. Het Duitsche leger, dat aan den oever van de Maas en op het land van Hervé ligt, is buitengewoon talrijk. De troepen bewegen zich met bijzondere disciplpine. Groote auto's brengen onophoudelijk levensmiddelen aan. 8000 DUITSCHERS GEVANGEN. BRUSSEL, 11 Aug. In een dagorder van den Koning wordt medegedeeld, dat er 8000 Duitsche gevangenen zijn gemaakt door de 3e divisie en de 15de Brigade. KRASSE MAATREGELEN. BRUSSEL, - Aug. De arrestaties van spion nen duren in geheel België voort De militaire gouverneur van Antwerpen heeft bepaald, dat al le Duitschers, die zich niet binnen 24 uur hebben aangemeld, als spionnen zullen worden be schouwd en gefusilleerd zullen worden. LUIK, 11 Aug. De Duitsche militaire autori teiten hebben het bestuur der stad ingericht. De civiele autoriteiten der stad zijn voor het bestuur der stad aangewezen. In de omstreken hebben nog enkele gevechten plaats gehad. Duitsche troepen werden daarbij gevangen gemaakt of vluchtten. Sedert gistermorgen werden 200 ge vangenen gemaakt KLEINE GEVECHTEN. LUIK, 11 Aug. In de omstreken der stad hebben gisteren nog enkele gevechten plaats gehad. Duitsche patrouilles werden daarbij gevangen genomen of op de vlucht geslagen. Sedert gistermorgen zqn 200 Duitschers krijgsgevangen gemaakt.; BRUSSEL, 11 Aug. De Koning heeft voor eenlgen tijd het hoofdkwartier verlaten en had heden een langdurige conferentie met minister de Broqueville. DUITSCHLLAND—BELGIë. BERLIJN, 11 Auug. Het officieuse Wolfsbu- reau heeft een waarschuwing tegen de franc-ti- reus die bij den strijd te Luik schoten hebben ge lost. in deze waarschuwing wordt verklaard, dat er geen pardon voor deze personen zal wor den gegeven. H. M. Dp KONINGIN. 's-GRA VENHAGE, 11 Aug. Hedenochtend half elf verliet H. M. de Koningin het Paleis tot het doen van een militairen inspectietocht. DE VARKENS VAN DEN PRINS. 's-GRAVENHAGE, 11 Aug. Naar wQ verne men laat Prins Hendrik op het L0L0 geleidelijk de wilde zwijnen en het grof wild afschieten en onder de behoeftigen verdeelen, waardoor tevens de uitgaven voor wildvoeding worden bespaard. ROEMENIE STEUNT DEN DRIEBOND. KEULEN, 11 Aug. Uit Boekares wordt aan de Koln. Zeitung getelegrafeerd: Naar het re- geeringsblad meld, heeft Koning Carol de leiders van de verschillende politieke partijen nn de hoo- gere officieren er van overtuigd, dat slechts aan sluiting bij den Driebond Roemenië van Rus land kan redden. Hierop heeft de Ministerraad met toestemming van den Minister-president be-

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2