ALkmaarsche Hi" tui; Slirtciii - nu DRUKWERK. Pandhuis. Gebr. Bouwterrein J. F. I THEE en KOFFIE J. HOED. SÉlIrt, ttM.IiiM.liM. „Alkmaar Packet". Werkt nog steeds met volledig personeel, aantal paarden, wagens en rijtuigen. W. H. SLINGER. y Stalhouder^ en Onderneming van Begrafenissen. Belast zich met het Inklaren ran Bultenlandsche Goederen. Zendt in vertrouwen den vrachtrijder. Heden rerkrljgbaar bij W. X>3ES 9V de fijnste BOERENKAAS KantoorBBEEDSTBAAT 28. Inter®. Telephoon 92. f 400.-, on waterleiding, een ouderwetsch lloeronlinis, M. H.Mantieim, Laat D No. 63, Filiaal No. 67 en Appelsteeg C 3, GEBR.BISKANTER, Alkmaar. Nassau-Kwartier. Lindelaan, Lamoraalstraat, Yan der Meystraat, Nassauplein, Egmonderstraat, Nassaulaan. FEUILLETON. Er is nog wel voor twee maanden „Alcmaria" Cacao en Chocolade in onze stad aanwezig, verkrijgbaar zonder prijs- verhooging b|j uwen leverancier. MILITAIRENVraagt onze Victoriereepen h 7'|2 cent per stuk met recht op cadean. BtJRGERSNu is het nog tijd om een of meer bussen Alcmaria daalders Cacao in te slaan. Expeditie: KONINGSSTRAAT. Tel. 200. Stalhouder ij: RIDDERSTRAAT. Telefoon 4. Zaadmarkt 41, Telef. 332, Alkmaar, Te BERGEN te huur: aan het KERKPLEIN, hoek HOELA AN, bevattende twee groote en vier kleine kamera, keuken, bjjkeuken, ruimen zolder, flinken kelder en provisiekamertje, vrjj gelegen in tuin, met grooten schuur. Te bevragen nOFLAAN A 230. Ten einde zijn personeel zoo lang mogelijk aan 't werk te kunnen houden, verzoekt onder- geteekende beleefd om druk werk Handelsdrukkerij. BREEDSTRAAT 55. De ondergeteekende maakt bekend, dat zijn Pandhuis eiken dag, uitgezonderd des Zaterdagsmiddags van 2—5 uur, geopend is. Verdronkenoord, hoek Nieuwstraat, Alk maar. (STAALHAEMATOGEN) Een aangenaam smakend bij uitstek bloedvormend ver sterkingsmiddel, in ge vallen van bloedarmoede, bleekzucht en alle daaruit voortkomende zwaktetoe standen. Uitnemend middel tegen pijnlijke menstruatie. Prjjs per */2 Literflesch, vol doende voor ongeveer 20 dagen ƒ3.-. Dr. H. NANNING's Pharma- oeutisch-Chemlsche Fabriek DEN HAAG. Afslag Ossenvleesch. Prima Lappen Gehakt Poulet Roastbeuf Lenden Haas Rollade of stukjes Biefstuk 40 oont per 5 ons 40 40 45 45 45 45 50 5 5 5 5 5 5 5 Prijscourant Varkensvleesch. Filet, Beuf, Rib of Schijf Magere Lappen of Carbonnde Saucijsjes of Gehakt Doorregen Lappen Vette Lappen Beleefd aanbevelend, 35 cent per 5 ons 33 33 35 33 IN HET Te bevragen by A. G. DEN BOESTERD Bfassunpleln 41, Tel. 568. BEHANGER en STOFFEERDER, Aannemer van Verhuizingen. Muskietengaas Vitrage- en Gordijnstoffen. Alkmaarsche Crediet- en Effectenbank. LANGESTRAAT A 45. Telefoonnummer 489. Incasseert Wissels op Binnen- en Buitenland. De Fransche Hoeve. Roman naar bet Duitsch, van LOUISE WESTKÏRCH. 36) o „Je bent bent een goe goed mensch", zei Clussmann stotterend, tengevolge van zijn hikken. „Wanneer jij om OGodswil Brink Brinkmeier je weetweet wel „Ja, ja, ik weet, Piter, dat je graag weer in Spreck- holm wilt wonen. En daar is ook niemand tegen, geen enkele van de kolonisten alleen die dikkop, die Brinkmeier, onze burgemeester." ?,Ja, ja, buurman. Maar drink nu eerst eens. En luister, je kunt hier van nacht op de hoeve blijven, de bedstede in de kleine kamer." Hij zelf nam de in Dan rumflesch onder den arm. „Zoo, ga nu mee. zullen wij beiden samen eens keuvelen." De ijzeren kachel in de kleine kamer gloeide. Lu- erke Voss schoof er twee stoelen vlak bij. Hij meng de den grog en stopte de pijpen. Een gevoel van wel behagen, van dankbaarheid maakte zich van den ver moeiden, doornatten man meester. Hij zou nu die natheid, na de koude, lange wandeling, een nacht, een ganschen, langen nacht in een goed veerenbed in het warme vertrek slapen en werd op den koop toe nog vriendelijk welkom geheeten. „Och, Luerke Voss waarom hebben ze jou niet tot burgemeester gemaakt?" „Ja, dat mag je wel vragen", antwoordde Voss. „Wanneer ik burgemeester in de kolonie was, dan hadt je een dak boven je hoofd." Pieter Clussmann snikte. „Maar weet je, ik ben niet barsch genoeg", ging Luerke Voss voort. „Ik sla niet op de tafel, als iemand tegenspreekt. Ik hoor aan, wat hij te zeggen heeft. Dat kunnen veel menschen niet verdragen." Pieter Clussmann's gedachten dwaalden af. „Toni GrSveloh heeft Brinkmeier toch onderstand gegeven. Waarom wil hij mij dat dan niet geven? Ik vraag, Luerke Voss, waarom geeft hij mij dat niet?" „Tja", zei Voss. „Je bent toch ook geen manden maker. Je hebt toch geen twijgen gesneden bij den zwarten poel dien avond, toen Annmarei Rademaker daar kwam te drijven. Het kan een mensch een dak en een eigen haard bezorgen als hij ter rechter tijd op de rechte plaats is." Clussmann hief zijn hoofd op. „He? Wat zeg je?" „Wel, de wilgen stonden daar dicht op elkaar voor dertig jaren. Nu zijn er ten naastebij geen meer. Als iemand dien avond in het wilgenboschje heeft gezeten, die kan precies vertellen, wie om den poel heenwan- delde of de deern alleen, of nog een meer en ook of zij zich uit zich zelf in den poel wierp, of dat een ander haar daarbij een handje geholpen heeft." Clussmann begon door den nevel van zijn roes de strekking van Luerke's toespelingen te begrijpen. Hij sperde zijn oogen wijd open. „Als jij op den avond voor den trouwdag van Hin- nerk Brinkmeier bij den Zwarten poel was geweest, dan zat je nu al lang in Hinnerk Brinkmeier zijn huis je onder de pijnboomen en Alheid Brinkmeier sleepte je de zijden spek bij manden vol in huis." Clussmann streek zich over het voorhoofd. „Maar ik ben er geweest!" „Bij den Zwarten poel?! Op dien avond voor den trouwdag van Hinnerk Brinkmeier?" „Ja, ja. Het stond er toen dien dag al heel slecht bij met mijn hoeve. En ik wou immers ik wou. Ik was wanhopig. En wou En toen kon ik niet." Voss was opgesprongen. Hi' greep zijn gast voor bij den kraag van zijn jas en schudde hem. „Dan heb je tocli moeten zien „Heb ik ook! Wat er te zien was, dat heb ik gezien! Luerke keek wantrouwend op den beschonken bede laar neer. „Je hebt daar nooit met een enkel woord van ge- 1 i i n i Droge bergplaats voor Inboedels. Beleefd aanbevelend, J. HOED. (stil huis, geen winkel), van de Alkmaarsche markt van 7 Augustus 1914, voor QO en 90 cent per stuk. Laat dit een voorbeeld wezen voor andere artikelen, welke goedkooper ver kocht kunnen worden. Burgers van Alkmaar en Omstreken, vertrouw deze Advertentie, daar ze waarheid bevathet is volvette Kaas en 4 pond zwaar. Leest zelf verder de marktberichten in de courant. Doet uw voordeel Doet uw voordeel kikt, Piter. Niet tegen de kolonisten en ook niet te gen de heeren van het gerecht, toen die daar rond vraag naar deden." Clussmann maakte een trotsch gebaar met zijn hand. „Ik ben geen kletser. Maar als ik zeg, dat ik er geweest ben dan ben ik er geweest." „En je hebt Annmarei Rademaker gezien?" „Jawel 1" „En en ook een manspersoon?" „Ja. Er liep ook een manspersoon." „Wie? Wie dan? Hoe zag hij er uit? Was hij groot? Was hij klein? Kun je zeggen of 't Hinnerk Brinkmeier geweest is?" „Een groote, zware kerel. Ja. Dat kan wel Hinnerk Brinkmeier geweest zijn." „Clussmann, als jij wilt getuigen dat Hinnerk Brinkmeier dien avond bij den Zwarten poel is ge weest, dan speel ik 't klaar, dat jij in de kolonie wordt opgenomen en dan zal ik, begrijp het goed, dan zal ik, Luerke Voss, voor jouw onderhoud zorgen, zoo lang als je leeft. Versta je mij?" „Jawel", verzekerde Clussmann. „Jij bent een goed mensch, Luerke Voss. Geef me nog een g—las van je grog. Je bent een goed mensch. En Brinkmeier is een hardvochtige kerel. Waarom zou ik dat niet wil len getuigen? ik zal dat voor je getuigen. J-ja wel Zijn hoofd viel voorover. Hij sliep vast. Voss keek naar hem en in den roes van zijn triomf maakte twijfel zich van hem meester. Sprak de Ja- maicarum uit den ouden drinkebroer? Of een herin nering, die hij dertig jaren lang had verzwegen? Voor 't oogenblik was dat niet uit te maken. Hij riep Geschmargret, en samen trokken zij den slapende de laarzen uit en sleepten hem naar de bedstede. Daar lag hij als een doode tot den morgen. Maar zoodra bij het schijnsel van een walmend olielampje de dag op de hoeve een aanvang nam, ging Luerke Voss weer naar hem toe. Hij sliep altijd weinig, en dien nacht had hij in het geheel niet gesla pen. Als verteerd door de koortsige opwinding van de haat, stond hij voor de bedstede, toen Clussmann wakker werd, en zich met veel omslag de oogen uit wreef. Slechts met moeite en ongaarne kwam hij na zijn heerlijken bewusteloozen toestand weer tot het besef van zijn ellende. Hij herinnerde zich slechts langzaam, waar hij was en nog langzamer de gebeur tenissen van den vorigen avond. Iemand was goed voor hem geweest en ja! dat was een oude zaak in hoe lang had hij daaraan wel niet gedacht? Hij kon ook niet met zekerheid zeggen of die werkelijk heid was of verbeelding. Dertig jaren lieve he mel! Dertig jaren, zooals hij die had doorgebracht, die stompen het herinneringsvermogen van 'n mensch af. Maar als de zaak waar was, dan wat had Lu erke Voss ook weer gezegd? dan zou hij op zijn ou den dag een dak hebben en zooveel eten als hij lustte. Het zou dus een goed ding zijn, als zoo iets voordee- ligs waar was. Voss schudde hem ongeduldig. „Zeg, ben je wak ker?" „Nou zoo wat. Langzaam aan." „Hoor eens, Clussman, je hebt gisteren wat gezegd ik weet niet of jij je dat nog kunt herinneren? Je hadt immers een kleine verheuging „Oho! Als ik wat gezegd heb, dan heb ik dat gezegd." Hij richtte zich overeind. O wee! Wat stak en trok dat onder zijn schedel! En wat kletterde de re gen tegen de kleine ruitenEn nu moest hij zich weer op weg begeven en weer verder marcheeren! Een dak boven zijn hoofd. Wie dat kon hebben I Voss was zoo zenuwachtig, dat hij een paar malen moest slikken, voordat hij spreken kon. „Je hebt dus werkelijk en waarachtig Annmarei Rademaker dien avond, voordat Brinkmeier trouwde, bij den Zwarten poel gezien? En Hinnerk Brink meier ook?" (Wordt vervolsd.) n K.TIKTAK's niet verhoogd. p a a pa sa n—b bb a b b mi VAN ALKMAAR: 6.-, 8.-, 10.-, 11.30, 2.30, 4.-, 0.—, 7.30 VAN AMSTERDAM 6.30, a-, 9.30, 11.30, 2.15, 4.-, 7.30

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 4