ENGELAND- DUITSCHLAND. OOSTENRIJK. SERVIË. De Duitschers en de Belgen. De Duitschers en de Franschon. D© Oostenrijkers en de Bassen. VAKIA. NEDERLAND. VARIA. zet en viel er een schol tusschen de voorbijtrekkende soldaten. Het standrecht voltrok zijn gerechtigheid en legde het huis, waaruit geschoten was In de asch. Dit bracht de rust niet. Opnieuw werd gestraft, doch den volgenden dag werd van de puinhoopen uit ge schoten. De Duitschers voelen zich dan ook zoo zeer bedreigd, dat zij zich slechts verplaatsen met den vinger aan den trekker of met de Browning in de hand. Een Duitsche overste zei ons, trillend van woede, „Mijn soldaten hebben onversaagd gevochten in den wapenstrijd, maar moet ik hen hier nu beuls werk laten doen?" terwijl een gewoon soldaat, ons naar een afdeelingscommando begeleidend, maar weeklaagde: „Dat arme vee, moet dat nu maar van honger omkomen? Waarom houden de mensdien zich niet rustig?" Tal van menschen vertellen ons hoe de Duitschers hunne verteringen „grof" hadden betaald. Een Nederlandsen Limburgsch meisje zei ons lachend: O, van ochtend om zes uur had ik al voor 4 mark melk verkocht. Haar broer had een fiets, haar moeder een prachtig cavaleriepaard gekregen. Evenwel een andere broer kreeg een fiets, diezijn vaders fiets bleek. Op onze vraag, of zij niet liever veilig naar ons land terug zouden willen, zeide het meisje ons: ,,'s Nachts gaan wij in Eijsden slapen. Vannacht zijn wij echter maar hier gebleven." Er zijn meer dorpen die het standrecht niet gevoeld heb ben. Daar schikt de bevolking zich in het onvermij delijke en laat aan de soldaten de beslechting van den strijd over. Daar ziet men gemoedelijke tafereeltjes van inwoners en overwinnaars, die op de bank voor het huis het landelijk bier drinken. GROOT-BRITTANJE BEHHERSCHT DE GOLVEN. De admiraliteit heeft tot de buitenlandsche reeders, die op Engeland varen, een rondschrijven gericht, waarin zij zegt, dat men ongestoord voort moet gaan met het verzenden van documenten en ladingen in on zijdige of Engelsche schepen. De admiraliteit ver klaart, dat op dit oogenblik de Engelsche schepen op den Atlantischen Oceaan reeds bijna even zoo veilig zijn als in tijd van vrede, terwijl de bewaking van de zeevaartwegen door Engeland nog met eiken dag toe neemt. OORLOGSSCHEPEN VERKOCHT AAN TURKIJE? De Fransche bladen schrijven over den aankoop door Turkije van twee Duitsche kruisers, de „Göben" en de „Breslau". De „Petit Parisien" zegt, aat deze zonderlinge* oplossing aanleiding zal geven tot on derhandelingen tusschen de Porie, Frankrijk, Enge land en Rusland:' Ook in Engeland doet het gerucht de ronde, dat Turkije de beide Duitsche kruisers „Goeben" en Breslau" zou hebben gekocht, welke schepen een toevlucht in de Dardanellen hebben gezocht. Er is nog geen enkele bevestiging van dit gerucht in officieele kringen ontvangen, die echter de moge lijkheid ervan erkennen. De „Exchange Telegraph Company" verneemt, dat de Duitsche kniisers „Göben" en „Breslau" de Dar danellen onder Turksche vlag invoeren. Naar veron dersteld wordt hebben de kruisers de Turksche vlag geheschen spoedig na het vertrek uit Messina. Dien tengevolge zijn zij onderweg niet lastig gevallen. DE BENOEMING VAN DEN BISSCHOP VAN POSEN. Deze benoeming van wijbisschop Likowski is tot aartsbisschop van Posen-Gnesen benoemd, heeft op dit oogenblik een groote politieke beteekenis. Het is een daad van tegemoetkoming jegens de Polen. De benoeming komt voort uit den wensch der regeering, met het oog op den oorlog alle partij-poli tieke tegenstellingen weg te nemen en ook een verzoe nende houding tegenover de Polen aan te nemen. De ze nationaal-politieke vredessluiting wordt bekrach tigd door de benoeming van een nieuwen aartsbis schop, een man die den Polen zeer sympathiek is en op wien Polen jarenlang vergeefts heeft gewacht. MAAR EEN RELLETJEII De heer Tisza, de Hongaarsche minister-president, heeft gezegd, dat de Oostenrijk-Hongaarsche monar chie tegenover een staat als Servië op een wijze te werk moet gaan, die te vergelijken is met het optre den van de politie bij een relletje in een herberg. De monarchie moet zich derhalve terdege voorbe reiden, en door een opmarsch die uitwerking heeft in eens en voor goed orde te stichten. De beslissing zal niet lang meer op zich laten wachten. Tot nog toe zijn slechts onbeduidende defensieve voorpostengevechten gelverd. EEN PROTEST. Naar het officieuse Correspondentie-Bureau mede deelt, gaat het Servische Persbureau voort met het verspreiden van leugenachtige berichten over de voor vallen, die er op het Zuidelijke oorlogsterrein plaats hebben. Deze berichten vestigen den indruk, dat het zeer waarschijnlijk is, dat bij de gevechten, die plaats hebben en waarbij datum en plaats werden vermeld, het succes aan de zijde van Servië bleef. Aan de hand der jongste berichten kan echter worden vastgesteld, dat geen handbreed Oostenrijk-Hongaarsch gebied door de Serviërs is bezet. Hiermede is voldoende de bewering van het Servische Persbureau weerlegd, volgens welke een reeks plaatsen aan de grens van Bosnië en Herzegowina, die willekeurig met namen worden aangeduid, zich in handen der Serviërs zou bevinden. EEN PROTEST. Het Servische gezantschap te Parijs overhandigde de Fransche regeering een nota, waarin geprotesteerd wordt tegen het bij voortduring bombardeeren van Belgrado, niettegenstaande de ontkenningen uit Wee- nen, er bijvoegende, dat verscheidene openbare ge bouwen reeds verwoest zijn. De buitenlandsche ge zantschapsgebouwen leden er eveneens onder, terwijl er een groot aantal dooden zou zijn. De nota zegt, dat de Oostenrijk-Hongaarsche militaire autoriteiten Servië nooit lieten weten, dat zij de vijandelijkheden zouden beginnen met een bombardement van de hoofd stad en dat zij de overgave der stad niet eischten, noch ee ntermijn toestonden aan de non-combatanten, om de stad te verlaten. De nota eindigt met een pro test tegen de bedreven schendingen van het interna tionaal recht, waaromtrent de in Servië geaccrediteer de vertegenwoordigers der mogendheden getuigenis kunnen afleggen. DE GEVECHTEN IN P' OT i DRaBANT. Woensdagochtend werdf ~crstc s \oten tus schen Duitschers en Belgen, bil H-.^en (10 K.M. zui delijk van den spoorweg A...werpenMaastricht) ge wisseld. De Belgen lieten de Duitschers eerst nade ren, om dan plotseling het geschut op hen te richten, waardoor velen getroffen werden. De Duitsche ka nonnen daarentegen werden slecht bediend en richt ten weinig verwoesting aan, zoo wordt van Belgische zijde verklaard. Des middags om twee uur werd het gevecht buitengewoon hevig en de strijd hoe langer hoe meer verbitterd. De Belgische cavalerie rende op de Duitsche in, waarbij de Belgen een buitengewonen moed toonden. De Duuitschers konden dan ook niet vooruit komen en hun manschappen verminderden sterk. Ze wilden n.l. door hun overmacht de Belgi sche stellingen nemen en hun aanval was verschrikke lijk. De Duitschers moesten echter de riviertjes Ge- the en Velpe overtrekken en daartoe de daarover ge slagen bruggen in lange colonnes overtrekken, waar door ze nog meer aan het Belgische vuur werden blootgesteld. De bruggen waren dan ook weldra met lijken bedekt, terwijl op den weg van Haelen naar Herck (over de Gethe aan een zijtakje daarvan) een ware slachting plaats had. Mannen en paarden vielen bij tientallen neer, en eerst nadat de meesten gevallen waren, werd order ge geven zich terug te trekken. Ook bij Corteneken had een verwoede aanval der Duitschers plaats. Daa rondemamen de Belgen een zijdelingschen aanval, kruipend de manschappen der Duitsche batterij onder vuur nemend, welke zich ten slotte moest terugtrekken. 's Middags om 6 uur was de nederlaag der Duit schers een voldongen feit. De overgeblevenen vlucht ten in groote wanorde naar Gethe en Velpe terug, terwijl de rest der cavalerie naar Tongeren rende. Hun verliezen worden op 2 3000 man geschat, die der Belgen zijn in verhouding gering en bestaan voor namelijk uit gewonden. Ook bij Eghezce, 13 K.M. ten N. van Namen had een treffen tusschen Belgen en Duitschers plaats, welke laatste met groote verliezen werden terugge slagen. Volgens Belgische soldaten heeft een Duitsche vlieger een groote hoeveelheid blokjes op hen laten neerregenen, die na proefneming bleken, zeer gevaar lijke, giftige stoffen te bevatten. Tweehonderd bewoners van Firlemont, of Thleven, vluchtten, toen in de nabijheid van het plaatsje ka nongebulder werd gehoord, in groote angst naar Brussel. DUITSCHERS EN FRANSCHEN. DE OPMARSCH VAN HET DUITSCHE LEGER. De militaire medewerker van de „Times" is van meening, dat de hoofdmacht van het Duitsche leger oprukt tegen Frankrijk, in het Noorden van Lotharin gen. Er zouden, naar zijn berekening, ongeveer twin tig legerkorpsen op marsch zijn naar dit gebied. Het grootste deel van het Duitsche operatieleger is naar de Belgische Ardennen gevoerd. De sterkte van de 20 legerkorpsen met 8 divisies ca valerie worden geschat op 1,275.000 man, aldus ver deeld: 783.000 geweren, 65.000 sabels, 4416 kanon nen en houwitsers, 1488 machinegeweren. Voor den hoofdaanval zouden slechts 17 legerkorpsen beschik baar zijn met een sterkte van ongeveer een millioen man. De „Times" meent, dat wanneer de Fransch-Engel- sche strijdmacht deze legermacht verslaat en dus het offensieve veldtochtsplan van Duitschland belet, zij reeds haa rtaak schitterend heeft volbracht. Het blad vreest, dat het Belgische veldleger kan worden gesla gen door von Emmich's leger en door de cavalerie die de Maas overtrok en op Leuven aanrukte. OP DE GRENS VAN LUXEMBURG. Het gevecht, dat den 11 en Aug. gevoerd werd, werd den volgenden dag op schitterende wijze voort gezet, zoo wordt uit Fransche bron gemeld. Twee Fransche btaljons, die werden aangevallen door een veel grootere Duitsche strijdmacht, trokken zich terug maar deden kort daarop een tegenaanval, waarbij het hun gelukte, de Duitschers in wanorde op de vlucht te drijven. Dezen leden talrijke verliezen aan dooden, gewonden en krijgsgevangenen, terwijl tevens een bat terij en drie mitrailleurs door de Franschen werden buitgemaakt. Het 2l8te regiment Duitsche dragonders werd door een Fransche batterij vernietigd. De Duitsche troe pen trokken zich terug, op den voet gevolgd door ons leger. Negen officieren en duizend gewonden en krijgsgevangenen bleven in onze handen. Het bombardement van de brug over de Mousson (op Fransch grondgebied aan den Moezel) levérde opnieuw het bewijs voor het geringe effect, dat het zware Duitsche geschut heeft. KRIJGSGEVANGENEN. De „Petit Parisien" meldt, dat op het oogenblik het aantal Duitsche krijgsgevangenen, bestaande uit in fanteristen en cavaleristen, die naar Poitiers gediri geerd werden, duizend zou bedragen. IN POLEN. Van het Noordelijk oorlogstooneel wordt gemeld, dat de Oostenrijk-Hongaarsche troepen verder in Rus sisch Polen zijn doorgedrongen. Ongeveer 700 Russische deserteurs zijn te Linz, Selsburg en Innsbrück binnengebracht. Kenschetsend voor den geest onder de Oostenrijksche troepen is het feit, dat een in krijgsgevangenschap geraakte huzaar reeds den volgenden dag, gezeten op het paard van een kozak, zich weer bij zijn detachement kwam voe gen. RUSSISCHE KOZAKKEN EN OOSTENRIJKSCHE CAVALERIE. Aan de „Corrièra d'Italia" zijn via Triest de vol gende bijzonderheden gemeld over de wijze, waarop 5000 kozakken twee Oostenrijksche cavalerie-regimen- ten uit Lemberg in de pan gehakt hebben. De Oos tenrijkera waren, stoutmoedig geworden door de te rugtrekkende beweging der Russische strijdmacht tot Bielgoraj doorgedrongen. Nauwelijks had de gou verneur van Lublin zulk vernomen, of hij verzamelde een bende kozakken, plaatste zichzelf aan het hoofd en, gesteund door een veldbatterij, trok hij naar het dichte bosch, dat grenst aan den hoofdweg op een korten afstand van Bielgoraj. Daar legde de Russen zich in hinderlaag. Door den hevigen regen was de Wieprz bij Bielgoraj buiten haar oevers getreden, zoodat hei 0>_uede land langs den we? tegenover het woud onder water stond en in een ko. as was veran derd. Dienieufoevolge waren de Oostenrijkers, toen zij naar het hoofdkwartier terug -wilden keeren, ge dwongen, om den hoofdweg langs het bosch te nemen. Rustig reden zij voort, niets vermoedend van het ge vaar, dat hen dreigde. Plotseling zagen zij zich van voren en van achte ren door kozakken aangevallen, terwijl tegelijkertijd uit het bosch een hevig geweervuur klonk, waardoor de Oostenrijksche cavaleristen bij tientallen tegelijk neergeschoten werden. Onder de Oostenrijkers ont stond een paniek, wild renden de paarden door el kander. Een groot aantal der cavaleristen, geen andere uitweg meer ziende, reden het moeras in, waar zij ge troffen door de kogels der Russen, in groote getale omkwamen. Het was een ware slachting en de Rus sische batterij zette het bloedbad voort, zoodat geen enkele Oostenrijker levend ontkwam. OORLOGSHUWELIJKEN. Op 1 en 2 dezer zijn alleen te Berlijn 1800 „oor logshuwelijken" voltrokken, sommige zelfs bij het ziekbed waarop de verloofden van de opgeroepen boI- daten lagen. NATIONAAL STEUNCOMITé. In de op 12 Augustus gehouden vergadering van de commissie van uitvoering uit het Koninklijk Nati onaal Steuncomité 1914 en van de daardoor gevorm de commissie tot regeling van de distributie van le vensmiddelen, is de wijze van werken voorloopig vast gesteld, terwijl verschillende sub-commissies zijn be last een met het onderzoek van de moeilijkheden, die de nijverheid ondervindt; van deze sub-commissie zijn leden de heeren mr. J. C. A. Everwijn, J. van Hasselt, jhr. H. Loudon en dr. F. G. Waller; eene met het on derzoek van de moeilijkheden, die de tuin- en land bouw ondervinden; van deze sub-commissie zijn leden de heeren jhr. mr. W. Th. C. van Doom, P. van Hoek en mr. J. T. Linthorst Homan; eene met het onder zoek van de moeilijkheden die de visscherii onder vindt; van deze sub-commissie zijn leden de heeren J. M. Bottemanne en J. Simons; eene met de onder vonden vervoermoeilijkhedenvan deze sub-commissie zijn leden de heeren mr. J. C. A. Everwijn, A. G. Kröller, jhr. H. Loudon en dr. A. Plate. Deze sub-commissies zullen waarschijnlijk de hulp van velen moeten inroepen, op wier bereidvaardig heid men dan ook meende een ernstig beroep te moe ten doen. De in de commissie van uitvoering vertegenwoor digde organisatie, hebben aan de samenstellende ver- eenigingen en lichamen aller steun en medewerking voor het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 ver zocht. De directeur-generaal van den arbeid en de chef van de afdeeling Handel hebben een circulaire ge richt tot de verschillende nijverheidsbedrijven ten ein de ingelicht te worden over de bezwaren, die zij in dezen tijd ondervinden. DE LANDSTORM. In verband met de oproeping van den Landstorm, welke zich voorloopig alleen uitstrekt tot officieren en verder kader, zij hier de aandacht gevestigd op de overgangsbepaling der landweerstormwet „Tot den landstorm behooren geen andere perso nen dan die na het in werking treden van deze wet in een der toestanden omschreven in artikel 2 komen te verkeeren." Volgens art. 2 omvat de landstorm bijna alle per sonen van 19 tot en met 40 jaar, die niet in het leger hebben gediend of uit den dienst bij militie of land weer zijn ontslagen. De wet heeft echter geen terug werkende kracht en is alleen toepasselijk op de perso nen, die na de inwerkingtreding (Mei 1913) in een der toestanden omschreven in art. 2 komen te verkee ren, dus b.v. na 1 Mei 1913 zijn vrijgeloot of uit den dienst ontslagen zijn Dit ter geruststelling van velen die misschien op grond van het vérstrekkende art. 2 der wet bevreesd zijn geworden voor een oproeping. Allen die thans tot den landstorm behooren, heb ben daarvan reeds vroeger een bewijsstuk van den burgemeester ontvangen. Daar gebleken is, dat er bij het publiek nog onze kerheid bestaat betreffende de vraag, wie w e 1 en wie niet tot den Landstorm behooren, zij medegedeeld, dat hiertoe uitsluitend behooren die mannen van 20 tot 40 jaar, die vanwege den Burgemeester een stuk hebben ontvangen, waarin ver meld staat, dat belanghebbende is ingeschreven in de registers van den Landstorm. Aangezien de Landstormwet op 24 Mei 1913 in werking is getreden, kan zoodanig stuk alleen nk dien datum zijn uitgereikt. HET STEENKOLEN-VRAAGSTUK. Aan het departement van handel zijn uitvoerige besprekingen gevoerd met belanghebbenden ten aan zien van middelen, die kunnen leiden tot een herstel van den handel, voor zoover zulks onder de bestaande omstandigheden mogelijk is. Met name is thans van veel belang de vraag, of de regeering geneigd zou zijn het molest-risico op zich te nemen voor schepen, die steenkolen van Engeland naar Nederland zou den kunnen brengen, daar vrees bestaat, dat, tenzij het verkeer met de Limburgsche mijnen spoedig her steld wordt, de nijverheid gebrek zal krijgen aan stook-materiaal. DAT ZAL EN MOET ANDERS WORDEN! Gistermorgen trok, meldt de Msb., een stoet van ruim 100 werkloozen naar het gemeentehuis van Vel- sen, waar hun werd medegedeeld, dat zij aan het werk konden gaan voor de vereeniging „Steun in werkloos heid" tegen 1 per dag. De mannen vonden dit te weinig en eischten hooger loon. Waar het een parti culiere vereeniging betrof kon de burgemeester geen toezegging in deze doen In optocht trokken de man nen daarop naar Velsen terug. GEEN WERKKRACHTEN NQODIG. Het bureau voor arbeidsbemiddeling te Schagen heeft wel vele aanvragen ontvangen van werkzoeken den, doch zeer weinig van werkgevers. Er bestaat dus voor werkloozen voorloopig zoo goed als geen kans in Noord-Holland in exen land bouw werk te vinden. ABONNEMENTSKAARTEN EN KILOMETER BOEKJES. Met het oog op de crisis, hebben de Nederlandsche Spoorweg-maatschappijen besloten, den geldigheids duur van abonnementskaarten, welke bij haar zijn of worden gedeponeerd, te verlengen met evenzoovele halve maanden als de kaart tijdens haren geldig heidsduur onder berusting van eene der maatschap pijen zal zijn gebleven. Voorts zullen kilometerboek jes welker geldigheidsduur op 31 Juli 1914 of later eindigt, tot nader bericht geldig blijven, zoodat voor deze de volle waarborgsom zal worden vergoed, ter wijl ook ongebruikte kilometerboekjes kunnen worden bvergeschreven. Ook kilometerkaarten blijven voor loopig geldig. Te Den Haag waren gisteren eenige kinderen aan het „oorlogje-spelen". Ze groeven kuilen in een hoop zand, waarbij plotseling twee knapen onder een neerstortende zandmassa begraven werden. Een 12- jarige jongen stikte. Men meldt aan de „N. Ct.", dat, in navolging van Rotterdam en Amsterdam, een Noord-Hollandsch dorpje van 1000 zielen ook begonnen is met de uit gifte van gemeentelijke zilverbons van ƒ1, De aangekondigde 41ste algemeene vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik zal, in verband met de tijdsomstandigheden, niet worden ge houden op 26 Augustus 1914, maar wordt tot nader bekend te maken datum uitgesteld. Het Hoofdbestuur van den Bond van Neder landsche onderwijzers besloot, aan het Nationaal Steuncomité 1914 een bedrag van 5000 te doen toekomen. Van de pelgrims naar Lourdes zijn twee aldaar overleden en ter aarde besteld, n.l. mej. van Oostrum, uit Amsterdam, en mej. A. Heeffer, uit Waalwijk. Door geheel Frankrijk werden, schrijft de „Tijd", de bedevaartgangers geestdriftig begroet met „Vive la Hollande". De gisteren te den Haag gehouden collecte voor het Roode Kruis heeft 34000 opgebracht De Nederlandsche R.-K. Timmerliedenbond, be sloot in zijn Bestuursvergadering van 9 dezer, om een bedrag van drie duizend gulden beschikbaar te stellen voor de werkloozenkas, om de uitkeeringen langer te kunnen doen plaats hebben. Bovendien werd speciaal voor Amsterdam een bedrag van twee duizend gulden beschikbaar gesteld. BINNENLAND. Gemengd nieuws. DE HEER VAN KOL. De heer Van Kol, zal, naar „Het Volk" verneemt, pogen ten spoedigste uit Japan via San Fransisco, door de Vereenigde Staten en verder per stoomschip uit Nieuw-York weer in ons land terug te keeren. Hij vertrekt morgen uit Japan. UIT EGMOND AAN DEN HOEF. Door den toestand in Noord-Brabant is Ds. Jolles, uit Vught, verhinderd a.s. Zondagavond te spreken in de Ned. Herv. kerk alhier. Ds. J. van Dorp hoopt nu deze avondgodsdienstoefening te leiden en dan, inge volge den wensch- der Algemeene Synode, deze ure te wijden aan de overdenking van den ernst der tijden. Aanvang zeven uur. UIT HOORN. De harddraverijvereeniging Hoorn en omstreken besloot de tegen 31 Aug. uitgeschreven harddraverij niet te laten doorgaan. UIT URSEM. In de algemeene vergadering der afd. Ursem van de H. M. v. Landbouw gisteren gehouden, is gebleken een voldoend aantal werkkrachten zijn. Daarenbo ven was men algemeen van oordeel, dat de leden der ven was men algemeen van oordeel, dat de leden den afdeeling geen paarden disponibel konden stellen, welke voor den graanoogst als trekkracht dienst zou den kunnen doen. Ten slotte benoemde men tot bestuursleden de hee ren P. Schermerhom te Oterleek en S. de Heer te Ursem. UIT SCHOORL. In de hedenmorgen gehouden raadsvergadering werd besloten met het oog op het gemis aan kasgeld een leening van 1500 aan te gaan om hieruit zoo noodig tevens steun te verleenen aan die gezinnen, welke hiervoor volgens het comité, dat in de gemeen te is opgericht om den werkloozen werk te verschaf fen, in aanmerking komen. UIT BERGEN. In overleg met het Mobilisatie-comité is de con certzaal van ae Rustende Jager onder leiding van Mej. Bos van Gravenmoer tot cantine van de Militai ren ingericht Aan deze cantine is tevens een bibliotheek verbon den. De eigenaar verdiend voor het bereidwillig af staan zeer zeker een woord van dank. STADSNIEUWS. GESLAAGD. De heer W. Tamis, onderwijzer aan de Kath. Jon gensschool, slaagde voor de hoofdacte. De heer Ta- mis ontving zijn opleiding aan den Gemeentelijken Cursus voor de hoofdacte. Te Den Haag slaagde voor acte Fransch 1. o. mej. H. J. P. van Amstel, voor acte Engelsch 1. o. de heer J. N. Kroone en voor acte handteekenen 1. o. de heer H. J. Wesseling, allen alhier. TIJDELIJKE ARBEIDSBEURS. Opgaaf van 12 Augustus. Aanbiedingen: Losse werklieden 96, sigarenmakers 22, schoenmakers 2, boekbinders 3, boekdrukkers 11, timmerlieden 13, schilders 8, stucadoors 6, metselaars 5, opperlieden 2, behangers 1, meubelmakers 3, sme den 4, borstelmakers 1, stokers 4, visschers 1, pak huisknechts 6, schippersknechts 4, bierbottelaars- knechts 1, slachtersknechts 1, tuindersknechts 5, goud smidsknechts 1, bakkersknechts 4, loopjongens 0, werkvrouwen 4, bouwkundige teekenaars 1, boerenar beiders 11, naaisters 2, suikerwerkers 1, glazenwas- schers 1, steenhouwers 1, blikslagers 1, boekhouders 1, ijzerwerkers 1, rijwielreparateurs 2, voerlieden 1, zeelieden 1, winkelbedienden 2, kleermakers 8, stoe- lenmatters 2, kantoorbedienden 3, magazijnbedienden 1, houtbewerkers 3, electriciens 3, typisten 1, wagen makersknechts 1, zadelmakers 1. Totaal 257. Geplaatst 15. Aanvraag van werkgevers 13. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. De Openbare Leeszaal en Boekerij opent morgen ochtend haar nieuwe zaal voor het publiek. De in richting zal voortaan geopend zijn van 10 uur vm. tot half tien 's avonds. De leden der Vereeniging kunnen op dezelfde wijze als vroeger boeken leenen. Tevens zal de openbare leeszaal zooveel mogelijk voorzien in de behoefte aan bestuur voor de in deze stad vertoevende militairen. Te dien einde doet het bestuur een beroep op de bur gerij om zooveel mogelijk hun dagbladen, geïllus treerde week en maandbladen, ter beschikking van de Leeszaal te stellen. Eenige heeren hebben zich reeds bereid verklaard de dag en weekbladen aan de hui zen op te vragen; men word dus beleefd verzocht gelezen exemplaren vooral niet te oud voor dit doel beschikbaar te stellen. Door de zorg der Openbare Leeszaal wordt dan de literatuur verdeeld over de Leeszaal en de plaatsen waar de militaire verblijf houden. COURANTEN-PAPIER. In verband met den toestand, begint het thans reeds moeilijk te worden, couranten-papier te krijgen. De grootste fabrikant in ons land is genoodzaakt de fa bricage op andere wijze dan tot dusverre te doen ge schieden, hetgeen met een aanzienlijke kostenvermeer- dering gepaard gaat. OORLOGSKAARTEN. Bij de uitgevers van Holkema en Warendorf te Am sterdam zijn verschenen de oorlogskaarten van den FranschDuitschen en van den DuitschOosten- rijkschRussischen oorlog. Op de eerste kaart zijn de vestingen van Duitschland, België en Frankrijk duidelijk aangegeven, evenals de forten. Vele kleine plaatsjes, die misschien nog van belang kunnen wor den in de toekomst, zijn eveneens aangebracht, zoo dat men gemakkelijk de gevechten zal kunnen na-

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2