OOSTEKRIJK. RUSLAND. De Oostenrijkers en de JTranschen. De Oostenrijkers—Montenegrijnen VARIA. Door Zuid-Limburg. NEDERLAND. VARIA. Telegrammen van heden. Dnitschland-Japan. In België. Duitschland-Rusland. Duitschland-Frankrij k. Yaria. van Valcarher vertrokken, waar zij afgericht zullen worden. De Italianen te Montreal hebben een indrukwek kende betooging gehouden en een verzoekschrift aan de regeering te Rome gericht, waarin zij als één man vragen, dat Italië de wapens zal opvatten en zich scharen aan den kant van Engeland en Frankrijk. STOOMSCHIP GEZONKEN. Het stoomschip „Baron Gautsch", dat op weg was naar Triest, is gezonken, Volgens officieele mededeelingen had de „Baron Gautsch" 246 passagiers en een equipage van 64 man. samen dus 310 personen aan boord. Daarvan werden er 179, waaronder vele vrouwen, gered. Men hoopt echter, dat het aantal geredden grooter zal blijken, dan men tot dusverre heeft kunnen nagaan. De directie van „Lloyd" heeft 't stoomschip „Wurm- baud" gelast Pola aan te doen en de schipbreukelin gen naar Triest te brengen Daar de meeste geredden zonder middelen zijn, is aan den gezagvoerder van de „Wumbrand" machtiging verleend om voorschotten te verleenen tot aanschaffing van het noodzakelijkste. DE MOBILISATIE. De mobilisatie van het leger zal, naar uit Italiaan' sche bron wordt gemeld, geëindigd zijn reeds vóór het tijdperk, dat door den generalen staf hiervoor is bepaald. Naar men verzekert, zal de Tsaar persoonlijk het opperbevel van het leger in handen nemen. OOSTENRIJKSCHE TROEPEN NAAR DEN ELZAS. Uit Innsbrück wordt gemeld dat Oostenrijk beslo ten heeft, 't 14e legerkorps naar den Elzas te zenden, waarvan het hoofdkwartier in Innsbrück zal geves tigd zijn; dit zou dan ten doel hebben de Duitschers in de gelegenheid te stellen, om meer manschappen naar België te zenden. Deze beslissing is vier dagen geleden in overleg met de militaire autoriteiten te Berlijn genomen. Het 14e legerkorps stond onder bevel van den groothertog van Toscane, dit is vermoedelijk aarts hertog van Toscane, dit is vermoedelijk aartshertog Jozef Ferdinand, de zoon van den laatsten aartsher tog, die te Florence heeft geregeerd. Hij is 42 jaar oud en voerde vroeger het bevel over de 3e Oosten rijksdie divisie infanterie te Linz. De Montenegrijnen zetten hun aanval in Oostenrijk met succes voort, aldus een bericht uit Montenegrijn- sche bron. Zij worden door de inwoners van Herze- gowina gesteund. Deze hadden zich in het geheim gewapend en voegen zich thans openlijk bij de Monte negrijnen en Serviërs. Ooor de oorlogsverklaring van Engeland aan Oos tenrijk is er feitelijk een einde gekomen aan de blok kade der Montenegrijnsche havens. De Albaneesche opstandelingen kiezen de partij der Montenegrijnen en helpen dezen Skoetari belegeren. DE GOEBEN EN DE BRESLAU. De „Exchange Telegraph Company" verneemt uit Constantinopel, dat de Turksche regeering 48 tnil- lioen gulden betaalde voor de kruisers „Göben" en „Breslau", die zich nu in de Dardanelles bevinden. ONGEGRONDE EPIDEMIEëN-VREES? In Duitschland bestaat onder de soldaten de vrees, dat bij de verschrikkingen van den oorlog ook nog besmettelijke ziekten zullen komen, die over de Russische grenzen zouden komen. Er zijn n.l. in Rus land enkele cholera-gevallen voorgekomen. Ter ge ruststelling echter schrijft de „Köln. Ztg.", dat Rus land, gedurende de laatste tien jaren, o. a. in 1905, herhaaldelijk door cholera wera geteisterd. Door den uitnemenden Duitschen gezondheidsdienst heeft men echter de overbrenging -op Duitsch grondgebied steeds weten te voorkomen Het Duitsche leger heeft een groot aantal laborato ria, waardoor omtrent elk verdacht ziektegeval zeker heid zal worden verkregen, terwijl entstof tegen ty phus en cholera aanwezig is. Bovendien zijn voor het koken van water en voor ontsmetting de noodige toestellen aanwezig. KANONGEBULDER. De bekende Zwitsersche weerkundige, dr. A. de Quervain, heeft reeds meermalen op een natuurwon der gewezen, dat in den oorlog van veel belang schijnt. Verscheidene malen heeft men opgemerkt, dat buitengewoon sterke geluiden als ontploffingen, kanongebulder enz., wel op gewone wijze in de on middellijke nabijheidvan de plaats waar ze ontston den, gehoord werden, doch dat dan een meer of min der breede zóne komt, waarin zelfs van het sterkste geluid niets meer vernomen wordt, en dat eerst weer achter deze zone het geluid valt waar te nemen. Het is tegenwoordig een vaststaand geschiedkundig feit, dat Frederik de Groote tengevolge van dit verschijn sel den 15 Augustus 1760 de slag bij Liegnitz tegen Daun en Lascy kon winnen. De Oostenrijksche gene raals hadden namelijk het kanongebulder van den slag niet gehoord en waren dientengevolge generaal Laudon ook niet ter rechter tijd bij Liegnitz ter hulp gesneld. Algemeen hield men de bewering der gene raals, die echter door hun soldaten werd bevestigd, voor een grove leugen, want troepenafdeelingen, die veel verder van Liegnitz verwijderd waren dan Daun en Lascy, hadden het kanongebulder heel duidelijk kunnen hooren. Het lijdt tegenwoordig wetenschappelijk geen twij fel meer, dat de beide generaals met hun troepen in een „stilte-zóne" stonden en werkelijk het kanongebul der niet hooren konden. Ook in lateren tijd heeft men een dergelijk verschijn sel kunnen waarnemen. Bij den aanleg van de Jung- frauspoorweg hadden 15 November 1908 een reusach tige ontploffing van 25.000 K.G. dynamiet plaats, in de ontzettende knal werd zeer duidelijk in een omtrek van 30 K.M. gehoord. Toen volgde echter een zóne van 140 K.M., waarbinnen niemand, ook slechts het geringste van het vreeselijke leven hoorde; achter deze zóne lag echter weer een 50 K.M. breede streek, waar in door iedereen de ontploffing kon worden waarge nomen Men heeft getracht verschillende vcklaringen voor dit merkwaardige natuurschij>1',°' ever (ie een zoekt de oorzaak in nevels, in de ver schillende temperatuur d: .uundm3""1 e meeste waarschijnlijkheid heeft echter - veronderstel ling, dat men hier met een ^tipsikalisch verschijnse te doen heeft, dat gelijkt op de straalbreking, wanneer het licht van de eene stof in de andere overgaat. OORLOGSZUCHTIGE VROUWEN. Frankrijk was het land van oorlogszuchtige „Ama zones". Alleenstaande figuren als Jeanne d'Arc, de maagd van Orleans, en Geaoveva Premoy, meer be- kend onder den naam van „La Dragoae", zijn alge- meen bekend; minder weet men misschien, dat sedert de dagen der Fransche revolutie de oorlogszuchtige Fransdie vrouwen zich vereenigden. In Februari van het jaar 1792 vormde Théroigne de Méricourt te Parijs het eerste vrouwen-bataillon. Ze gaf zichzelf den titel van „Generaal der revolutionaire amazonen", met de zinspreuk: „Het wordt tijd, dat de vrouwen haar beschamende nutteloosheid laten va ren. Met welk recht maken de mannen alleen aan spraak op oorlogsroem? Wij vrouwen zijn niet min der waard voor het vaderland ons leven te laten. Al schijnen we ook zwak onze moed en de hoop op de overwinning geven ons de kracht van een Hercu les." De regeering liet de „generaal" een prachtige eere degen overhandigen. Toen eenige toeschouwers daar tegen opkwamen, riep de president der vergadering hen toe: „Zwijgt 1 Deze vrouw zal den degen beter hanteeren dan gij." In het begin van 1793 lieten zich 900 burgeressen, als mannen verkleed, bij het gewone leger indeelen, om de bedreigde grenzen ie verdedigen. Anderen voorzagen te Parijs in den veiligheidsdienst, en dik wijls kon men vrouwelijke troepen de wacht zien be trekken. Ze verlangden verder van de Volksvertegen woordiging de toestemming tot de vorming van een hulpcorps, bestaande uit tienduizend vrouwen en meisjes: „We vragen verlof, den nietswaardigen vij and te bestrijden en zweren plechtig alle verzoekingen der liefde te weerstaan, totdat we den lauwerkrans van den roem hebben verkregen!" Dit corps moest vijf legioenen omvatten, elk van vier bataillons, be staande uit 500 burgeressen van 1840 jaar. De eer ste bepaling luidde: De burgeressen moeten zich het haar tot op schouderhoogte laten afknippen, opdat ze geen onnoodigen tijd verliezen met haar toilet, dat overbodig is voor strijdsters, wier eenig doel moet wezen, onoverwinnelijk te zijn. Ofschoon enkele vrouwen in de gelederen van het gewone leger zich door de grootste dapperheid on derscheidden, had geen der talrijke, vooral in de plat telandssteden gevormde Amazaonencorpsen gelegen heid, met den vijand in onmiddellijke aanraking te ko men. Alleen het stadje l'Isle had korten tijd een vrouwen-korps in het vuur; deze kleine heldenschare gaf den vijandelijken troepen de handen vol werk, terwijl ze de wallen der stad met doodsverachting verdedigde. Ik schrijf U in de wachtkamer van het station Sit- tard. Wel heeft de Regeering er voor gezorgd, dat de deelen des lands niet totaal afgesloten bleven, maar zekerheid, dat men zijn doel bereiken zal, heeft men nimmer. Een trein naar Holland gaat niet eerder dan 4.31, terwijl ik Heerlen reeds om 12.07 moest ver laten, waarheen ik gegaan was om mijn daar logeer- ende kinderen met het oog op het oorlogsgevaar naar Amsterdam te brengen. De drie uur wachtens ge bruik ik om een verhaal te geven van de toestanden, die ik aantrofvan de gebeurtenissen die ik bijwoon de. Bij de heenreis trof ik op het station Weert ver scheidene Oostenrijksche vluchtelingen die verschrik kelijke verhalen deden over wat hun landgenooten en de Duitschers te Brussel moesten ondervinden. Op van zenuw-overspanning stonden zij met hun vrouwen in beraad of zij over Büdel naar Vloodrop zouden gaan, dan wel of zij in Holland zouden blijven. Zij vroegen mij of Amsterdam veilig voor hen was. Ik antwoordde natuurlijk: „Ja" en dat de eenigste con ditie was dat zij als vreemdeling in staat moesten zijn in him onderhoud te voorzien. O, Haar zou het niet aan mankeeren, Geld hadden zij genoeg bij zich. Te Roermond vertrokken 800 vluchtelingen naar Duitschland. Hun toestand is ontzettend. Twee hunner kinderen stierven van ontbering in den trein. 'Zij weigerden de lijkjes af te geven. Een der dienst gebouwen van het station is ingericht als toevluchts oord. 60 jeugdige dames en heeren uit den gegoeden burgerstand, met witte band om den arm, hebben zich gevormd tot een comité van bijstand, dat de vluchte- ingen van voedsel voorziet. Een der heeren zei mij dat de hoeveelheid verslonden eetwaren ontzaglijk is. Velen zijn verwond. Daarom zijn eenige pleegzusters tot Vloodrop mede gegaan. De vertrekken den hingen uit de ramen der coupé's. Zij waren enthousiast van dankbaarheid voor de hulp der Hollanders. Hoera's voor de Koningin weerklonken. Een bankier-milli- onair is te Roermond achtergebleven om te wachten op zijn vrouw en vier kinderen. Hij vertelde, dat hij op het oogenblik slechts vier francs op zak had, maar dat hij, als de oorlog voorbij was, naar Roermond wou terugkeeren, en daar een groot feest geven ter belooning van alle weldaden door de bevolking bewe zen. Tot het midden der vorige week zijn hier nog levensmiddelen naar Duitschland vervoerd hoofdza kelijk eierende bevolking heeft zich daar echter tegen verzet en nu behoort deze toestand weer tot het ver leden. Te Heerlen aangekomen, moest ik constateeren, hoewel dicht in de nabijheid, waar de dood zijn scep ter zwaait van ontzetting, dat er zelfs van belangstel ling niets te merken viel. Toen ik mij echter buiten den kom der gemeente begaf langs het Leemenpad, dat nu door regen een modderige lijn door het gore land getrokken lijkt, aan beide zeiden geflankeerd door de op eenige afstand van elkander gelegen mijn arbeiders kolonies, kreeg ik onverwacht karakteristie ke tafereelen te zien. Voor de vensters der vele „Wirtschaften" hing van den Oostenrijkschen K. und K. consul-Sekrtar, een „Kündmanchung" dat de laatBte weerplichtigen opgeroepen waren om twaalf uur aan het station te zijn van waar zij zouden wor den vervoerd over Kerkrade naar Herzogenrath en zich om twee uur voor het douanen-kantoor te Holz te bevinden en vandaar naar hun „Heimat" te gaan. De café's waren vol. Muziek weerklonk. De man nen schreeuwden schor hun liederen. Vrouwen en anderen, die straks alleen zouden zijn, stonden bui ten en zagen zich zoo zelfs beroofd van het laatste geld, dat hun broodwinners hadden kunnen achterla- :en. Deze hadden zich omhangen met linten in hun nationale kleur. Naar Vaderlandsch gebruik sierde een veer hun hoeden en om klanten te trekken, had de kastelein de Oostenrijksche vlag uitgestoken. Heden te twaalf uur zagen wij hen aankomen in optocht, waarop de Oostenrijksche vlag, waartoe de wethouder mij tijdens ums gesprek, dat ik strakr zal weergeven, dat onmiddel"k maatregelen te nemu. net het oog op besliste neuudiiteit. Nu schreeuwden de mannen niet meer. Boven de vlag had men aan de stok een zwart lint bevestigd. De ommegang was als lijkstatie. Nu tril den door de grijze lucht van drenzigen motregen, die neerviel in den modder hun liederen op droevige wijs als een doodenzang. De stoet ging gemeentewaarts en een Oostenrijksche vrouw, doek om het hoofd, bleef achter in de op het Stationsplein uitkomende straatAch, mein mann, mein geliebter, o, mein geliebter, zij wrong de handen. Na des avonds het mijnarbeiderskwartier te heb ben bezocht, begaf ik mij naar het centrum van het plaatsje, waar nu meer levendigheid was dan bij mijn aankomst met den trein. De autobus uit de richting Valkenburg bracht lieden aan, die getrach hadden het slagveld te bereiken en het gerucht ging, dat de Duitschers vele verliezen hadden geleden! Daar kwam de dokter vertellen, hoe hij gezien hac dat in de nabijheid van Visé Duitschers over de Maas waren getrokken en telkens wanneer een colonne van 800 man de Belgen genaderd, was, werden deze door de Belgen onder vuur genomen, zoodat van de heele colonne niet meer dan 4 man overbleven. Nadat te Heerlen 's morgens reeds een automobiel met drie gewonden was aangekomen, kwam nu zulk een voer tuig met 4 zwaar gekwetsten binnen, waar van een een kogel in den buik, een ander een in het achterhoofd had gekregen en van een derde, de lip van een gereten, en de boven- voorkaak verbrijzeld was. In het hospitaal werden zij ontvangen, waar de dokteren van Leent en Hus tings onmiddellijk tot hunne noodzakelijke verrich tingen overgingen. Die met een kogel in den buik, werd, nadat hij na behandeling op de zaal was ge bracht door de aanwezige priesters voorzien van het H. Secrament der stervenden. Onder de aangekomenen was ook een kapitein, wiens beide handen door granaten doorschoten waren. Nog voel ik de hand van den gewonde, die naast den chauffeur zat en nog spreken kon. „Sind Sie sehr verletzt" vroeg ik „Wie geht er"? en toen kwam er droevig uit: 25ste weg, 53ste weg. De man vie! terug in het kussen, zijn blik zei, dat het slagveld in gedachte aan zijn oog voorbijging -en hij fluisterde: „Wegweg." Een ander was zeer spraakzaam. Het was hem niet uit het hoofd te praten dat België de neutraliteit geschonden had. Toen de Duitscher aan de grens lag had men de straten door omgehouwen boomen versperd. Het was dus voor dezen Duitscher heel gewoon, dat hij zich slechts te vertoonen had om toegelaten te worden. Hij gaf een verklaring voor de verbittering waarmede de eerste dagen de bevol king door de Duitschers werd afgestraft. Ondanks de burgemeester had gezegd, dat de burgers niet op soldaten zouden schieten, werden soldaten, die ten gevolge van voetpijn in het lazareth vertoefden van hun bajonet-geweren beroofd en daarmee afgemaakt. DE LANDSTORM. De officieren en onderofficieren, behoorende tot den .landstorm, zullen a.s. Dinsdag onder de wapenen moeten komen. DUITSCHE OFFICIEREN GEÏNTERNEERD. Twee Duitsche marine-officieren, die gistermorgen op Borkum waren opgestegen, deden wegens een de fect aan hun machine een landing aan het strand van Schiermonnikoog. Zij zijn ontwapend en in het dorp gebracht. SOLDATENPOSTZEGELS. De Res.-Bode vraagt, of er geen reden zou zijn om de soldaten te velde vrijdom van port te geven. Ze lig gen vaak op plaatsen, waar postzegels niet te krijgen zijn. En ze hebben in deze dagen zooveel voor het vaderland te verduren, dat ze wel een voorrecht mo gen hebben. Alleen in Frankrijk zijn sinds 1901 z.g. „soldaten- postzegels" ingevoerd. Het is de gewone 10-centi- mes-zegel met opdruk F. M. (Franschise militaire). Deze zegels mogen ook in de Fransche koloniën en Tunis gebruikt worden. De Nederlandsche regeering zou dus b.v. onzen 5-cent-zegel met een M (Militair^ kunnen overdrukken. WERKLOOSHEID TE ZAANDAM. Bij de arbeidsbeurs, die te Zaandam in verband met de treurige tijdsomstandigheden werd opgericht, heb ben zich reeds ongeveer 700 personen om werk aan gemeld. Ongeveer 60 personen zijn door bemidde ling van de beurs aan werk geholpen. Door de directie van de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug zijn ongeveer 500 losse arbeiders, meest uit Zaandam, in dienst genomen, waaraan het te dan ken is dat in Zaandam thans het aantal werkloozen niet reeds tot ver boven de duizend is gestegen. VELDPREDIKERS. Van de Hervormde predikanten hebben zich, naar „De Rott." meldt, als veldprediker aangeboden ds. J. C. H. Scholten te Rotterdam, ds. A. S. Talma te Ben- nebroek, ds. S. K. Bakker en ds. H Visser, beiden te Zwolle. „De Stand." meldt, dat ook dr. De Visser zich aan dezen arbeid wil geven. Door den bisschop van Breda zijn benoemd tot aalmoezenier bij het veldleger de heer G. Huys en tot reserve-aalmoezenier de heer J. Antonissen, beiden professor van het seminarie IJpelaar te Ginneken. ALGEMEENE ARMENCOMMISSIE. De Algemeene Armencommissie heeft de aandacht van de onderscheidene Armenraden gevestigd op de noodzakelijkheid welke zich allerwege doet gevoelen, bijzondere maatregelen te nemen in verband met de toenemende armoede en werklooshaid tengevolge van de ernstige omstandigheden, waarin ons vaderland verkeert. De nationale organisatie dezer dagen door het ini tiatief van H. M de Koningin tot stand gekomen, stelt zich op het standpunt, dat allereerst plaatselijk alle krachten moeten worden ingespannen. Dit nationaal comité zal dan ook alleen optreden om plaatselijke organisaties met raad en steun te die nen. De Armenraad komt, naast instellingen als „ar beidsbeurzen" of „werkverschaffingen" in de allereer ste plaats in aanmerking het gemeentebestuur in deze zware tijden ter zijde te staan. Mocht in de betrokken gemeente nog geen bepaalde organisatie tot dit doel zijn tot stand gekomen, dan wekt de commissie den Armenraad op, met het be stuur der gemeente in overleg te treden, welke buiten gewone maatregelen noodig en mogelijk mochten zijn. GROENTEHANDEL NAAR HET BUITENLAND. Men meldt uit Loosduinen aan het Handelsblad: De Harwich- en Batavierbooten hebben het er op gewaagd tochten te doen naar Engeland. Woensdag zijn twee booten met tomaten daarheen vertrokken en gisteravond zou er weer een gaan Gistermiddag werd op de Groentenveiling een schrijven voorgelezen van de Holl. Spoorwegmaat schappij dat groenten weer naar Duitschland konden gezonden worden, maar dan moeten die op de grens worden overgelaaen. Hierop stegen de groene Engel- sche komkommers tot 10 en 12 maal den prijs der vo rige dagen. DE GELDRENTE. De heer M. Treub, notaris te den Haag, wijst er in „het Vaderland"op, dat de geldhandel publiceert, dat bij de berekening van de gemiddelde prolongatie rente over het 3e kwartaal van dit jaar, sedert 3 Au gustus, zal worden aangenomen een rentekoers van 2 pet. boven de rente, welke de Ned. Bank van voor schot in rekening-courant belast; in deze rente is dan de „gebruikelijke provisie van l"/l0 pet. niet inbegre pen. Dat beteekent dus in gewoon Hollandsch, schrijft de heer Treub, een rente van 10a/iq pet. Met den geld handel wordt in deze tijden, waarin niemand wint en een ieder verliest, met geld van anderen 63/l0 pet. ge wonnen. De heer Treub wijst er op, dat de regeering het be wijs heeft geleverd, dat zij voor zeer ingrijpende maatregelen niet bepaald terugschrikt en dat is ge lukkig, omdat het algemeen belang het vordert. „Maar het algemeen belang vordert ook, dat de geldhandel thans geen winsten geniet, althans niet van beteekenis, en dat geen kapitalen, welke men an ders altijd zoo lang mogelijk productief maakte, than» eensklaps aan de circulatie worden onttrokken Even goed als de regeering strenge maatregelen nam tegen mogelijke uitingen van gewetenloos ego isme bij den kleinhandel (en de regeering vocht bij het nemen dier maatregelen niet tegen windmolens), evengoed zal zij maatregelen kunnen vinden, om op drijving van rente, zooals thans geschiedt, tegen te gaan." De Particuliere Bank van Leening te Zutphen be leent met het oog op de benarde tijdsomstandigheden, de panden renteloos. De minister van koloniën vertoefde gisteren te Amsterdam, waar hij een langdurig onderhoud had met de directeuren der Nederlandsdie Bank en Kon. West-Indische Mail. Eenige mannen zijn te Emmer-Compascuum aan de Drentsch-Duitsche grens, het postkantoor binnen gedrongen en hebben daar vijfhonderd gulden ge roofd. Een trein uit Berlijn bracht gisteravond aan het Centraal-Station te Amsterdam 700 Amerikanen. In 't geheel moeten 25000 Amerikanen van plan zijn Duitschland te verlaten en naar hun vaderland terug te keeren. Onder hen zijn velen, die reeds geruimen tijd in Duitschland wonen. Te Schiedam zijn ongeveer 1000 glasblazers zon der werk. DE OORLOGSVERKLARING. LONDEN, 15 Aug. Uit Londen wordt aan de „Demière Heure geseind, dat Japan officieel den oorlog aan Duitschland heeft verklaard. LONDEN, 15 Aug. De Dily Telegraph meldt, dat de Japansche vloot zee gekozen heeft. NAMEN BESCHOTEN. BRUSSEL, 15 Aug. De National meldt dat gisteren in de richting van Namen kanonschoten zijn gehoord. Hetzelfde blad meldt, dat de Duitschers het station Ciney (Oostelijk van Di- nant) hebben bezet. Om zeven uur gisteravond was de verbinding verbroken met het meer Noor delijk gelegen Assesze. BRUSSEL, 15 Aug. Namen is gisternacht door de Duitschen beschoten. Ciney werd bezet. GEVANGENEN. BRUSSEL, 15 Aug. Te Leuven zijn 40 gevangen en aangekomen, onder wie 1 kolonel en 2 andere hoofdofficieren. HET FRANSCHE LEGER. PARIJS, 15 Aug. (Officiéél). Een groot Fransch leger rukt België binnen Charlemont in de richting Gembloux. (Gembloux is ten Noordwesten van Namen gelegen Red. Alkm. Crt.) EEN RUSSISCH SUCCES. PARIJS, 15 Aug. De Russen vernietigden bij Nnjester 4 regimenten Oostenrijksche infanterie en 1 regiment cavalerie. IN GELGIë. PRINS HEINRICH VAN BEIEREN. KEULEN, 15 Augu. Uit Berlijn wordt aan de Köln. Ztg. gemeld, dat bij een der laatste gevech ten Prins Heinrich van Beiren met een eskadron een afdeeling Fransche dragonders heeft aange vallen en geheel vernietigd. BRAZILIë BLIJFT NEUTRAAL. AMSTERDAM, 15 Aug. Van betrouwbare zij de wordt gemeld, dat de Braziliaansche regeering de neutraliteit heeft openbaar gemaakt. OUD-GENERAALS WEER IN DIENST. BERLIJN, 15 Aug. Aan de Köln. Ztg. wordt gemeld, dat 150 generaals, die niet meer in actie ven dienst waren, zich als vrijwilliger hebben aangemeld. VAN DER BILT CHARTERT BERLIJN, 15 Aug. Uit Turijn wordt d.d. 14 Aug. aan het „Berl. Tageblatt" gemeld, dat het den millionair Van der Bilt, die in Europa ver toefde, gelukt is het stoomschip „Prinz von Udi- ne" te charteren. Hij zou daarmee gisteren met 500 andere rijke Amerikaansche families uit Ge nua vertrekken. STADSNIEUWS. DE GEÏNTERNEERDEN. De geïnterneerde Duitschers maakten vanmorgen een wandeling naar Bergen. Hun geleide "bestond uit slechts één korporaal. Van verschillende zijden ontvangt de commandant van het intemeringsdepot lectuur voor de hier onder gebrachte buitenlandsche soldaten. Dames uit ver schillende steden hebben gevraagd couranten te mo gen zenden, te Leiden is zelfs een commissie gevormd, welke zich het verschaffen van lectuur aan de hier ge-

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2