De Duitschers en de Franschen. Oostonrijk-Sorviö. VARIA. NEDERLAND. VARIA. slechts één, die een brug trol, schade aanrichtte. Vijl menschen werden gewond, van wie drie ernstig. Ook Zaterdagavond werden bommen in de stad geworpen Een daarvan beschadigde het dak van het station. Zaterdagmiddag hoorde men kanongebulder in de richting van Borst en Hougaerde, ten zuiden van Thienen. Men meende, dat' de groote veldslag wel licht reeds begonnen was. Van officieele zijde wordt echter medegedeeld, dat er in den algemeenen toestand nog geen verandering is gekomen. Sedert gisteravond wordt tegenover het Belgische leger geen samentrekking van Duitsche troepen gezien en het Belgische leger is op geen enkel punt van het front in onmiddellijk contact met den vijand. Over het geheel is de indruuk, dat er voor het oogenblik een stilstand in de militaire operaties is in getreden. DUITSCHERS EN BELGEN. Zaterdagavond hebben bewoners van Visé, naar van Duitsche zijde wordt beweerd, op de Duitschers geschoten. Onmiddellijk drong men de huizen bin nen en alle inwoners zonder onderscheid werden ge dwongen, hun woningen te verlaten. De geheele stad staat in brand, terwijl de bewoners niets konden me- denemen. Ze zullen naar Aken worden vervoerd, DE BESTORMING VAN LUIK. De N. R. Crt. verneemt uit Maastricht dat Luik gisteren onder Duitsch militair bestuur wordt gesteld en dus het Belgisch civiel bestuur aftreedt. De Bel gische vlag, die tot dusverre nog steeds van het stad huis af waaide, is gisteren door de Duitsche vervang en. Uit de nabijheid der stad beschoten de Duitschers de omliggende forten, die uit vrees van schade aan de stad en de bewoners het vuur niet beantwoordden. Een medewerker van de „Tel." verneemt uit Luik, dat de forten Fleron, Barchon, Pontire, Chaudfontai- ne, Liers en Evegnée in handen der Duitschers zijn. Chaudfontaine heeft zich moeten overgeven, nadat de lading van een eigen kanon teruggesprongen was in de ammunitie, waardoor een geweldige explosie werd teweeggebracht, en een groot aantal manschappen ge wond werden. De Duitschers beschieten de overige forten nog met hun zwaarste geschut, opgesteld zoo ver mogelijk in de stad, zoodat de forten het vuur niet kunnen beant woorden zonder de stad te bombardeeren. Zaterdag was de Belgische vlag aan het stadhuis neergehaald en de Duitsche geheschen op het paleis. Gisteren zou een Duitsche stadhouder van Luik of ficieel worden benoemd. Groote troepenafdeelingen zijn Zaterdag te Luik binnengekomen en in particuliere woningen inge kwartierd, daar de openbare gebouwen, waaronder het paleis, reeds geheel waren bezet. De troepenbeweging over de Maas bij Lixhe naar het Westen duurt onophoudelijk voort. De correspondent van de Daily News heeft Zater dag het slagveld van Haelen bezocht. Hij vond daar een terrein ter lengte van honderd meter, waar de grond omwoeld was. Het is het graf, waarin de lij ken van 1200 Duitschers zijn begraven, die in het ge vecht van Woensdag waren gesneuveld. Ook elcj^rs op het slagveld vindt men overal gra ven, sommige van Belgen, andere van Duitschers, weer andere van paarden. Toen Ik het slagveld be reikte vervolgt de correspondent waren de boe ren nog bezig de graven met aarde af. te dekken. Twee volle dagen al waren zij daarmede bezig geweest. Zij waren er ellendig onder. Op dit slagveld stond het koren rijp om geoogst te worden, maa rslechts weinig ervan* zal worden bin nengehaald. Donkere plekken in de bietenvelden zijn gedrenkt met het bloed van menschen of paarden. NOO EEN DUITSCHE PROCLAMATIE. Té Visé is in het Fransch en Nederlandsch de na volgende proclamatie aangeplakt: Aan het volk van België: Wij zl]n uit zelfverdedi ging gedwongen het Belgische land te betreden. Wij strijden met net Belgische legei alleen om ons den doortocht naar Frankrijk te verzekeren, dien uwe re geering ons ten onrechte geweigerd heeft, ofschoon zij uw land voor Fransche eclaireurs geopend had, een feit dat uwe nieuwsbladen in verborgen hebben. Het vredelievend volk van Belgiè is ons niet vijandig, en zal, wanneer het metterdaad zijn vreedzame gezind heid bewijst, met zachtheid behandeld worden, doch waar ergens door de bevolking geprobeerd wordt weerstand te bieden, of waar aan ook onze militaire belangen te schaden, zal met meedoogenlooze streng hel daartegen opgetreden worden. Montjoie, 11 Aug. 1914 w.g. De bevelvoerder van het tweede leger v. Bülow. EÉN FRANSCHE OVERWINNIN BIJ DINANT. Het Fransche gezantschap bevestigt dat de Fran sche troepen een overwinning hebben behaald bij Di- nant. De Duitsche troepenmacht, voorzien van mi trailleuses, viel de stellingen der Franschen aan. Een allerhevigst gevecht volgde, waarbij de Fransche ar tillerie de Duitsche gelederen decimeerde. De Fran schen houden beide oevers van de Maas bezet. EEN BESCHIETING VAN PONT b. MOUSSON. Een officieele mededeeling van het Fransche mi nisterie van oorlog behelst, dat de stad Pont-fc-Mous- son bij Nancy en ten Zuiden van Metz, Woensdagoch tend om 10 uur door zwaar geschut op grooten af stand beschoten is. Honderd granaten vielen in de stad, waardoor eenige inwoners gedood en gewond en een of twee huizen vernield werden. Geen infante- rie-beweging ging met deze operatie samen. De be schieting had op de bewoners geen zedelijke uitwer king. DE FRANSCHE VLIEGERS AAN HET WERK. HET Fransche ministerie van oorlog deelde mede, dat Fransche vliegers een' Duitsch vliegtuig dat zich in Noord-Frankrijk bij Kamerrijk op ongeveer 1000 meter hoogte boven de Fransche troepen waagde, on middellijk beschoten, met het gevolg, dat de motor ge troffen is en het vliegtuig gedwongen was te dalen. Twee Duitsche officieren gevangen genomen. Een Fransche vlieger achtervolgde een Duitsch vliegtuig en schoot er met zijn browning op. De Duitsche vlieger nam de vlucht, zonder het schot te beantwoorden. De Oostenrijksch-Hongaarsche troepen zijn. naar het Weensche correspondentiebureau meldt, op ver schillende punten van Servië binnengerukt en hebben de daar aanwezige vijandelijke strijdmachten terug geworpen. Sgabatz is in bezit van Oostenrijk- Hongarije. HET BOMBARDEMENT VAN BELGRADO. Volgens een bericht aan de Times, wordt Belgrado voortdurend eiken nacht gebombardeerd. DE EUROPEESCHE LUCHTVLOOT. In „Avia" worden de luchtvloten van verschillende oorlogvoerende partijen besproken. De Fransche mi litaire vliegmachine is op het oogenblik de meest vol maakte. De gepantserde vliegtoestellen zijn verreweg de besten voor den krijgsdienst, daar het met het te genwoordig geschut geenszins onmogelijk is een vliegtoestel te raken en neer te schieten. Duitschland is echter met zijn luchtschepen Frank rijk vèr voor. Ze zijn tevens grooter in aantal dan de Fransche. De Engelsche luchtvloot bestaat voorna melijk uit water-vliegtuigen. Rusland bezit op het oogenblik een voldoend aantal vliegtuigen, waarvan vooral de sikarsby's als vervoer middel uitmunten. De toestand van de Oostenrijksche luchtvloot is zeer onvoldoende, daar de meeste vliegtuigen onlangs zijn afgekeurd. De Belgen bezitten een kleine, doch goed-ingerichte luchtbrigade welke uit even bekwame als onver-' schrokken vliegers bestaat. Als oorlogswerktuig kan de vliegmachine weinig diensten bewijzen, daar de trefkans zeer gering is, als verkenningsmiddel heeft het echter reeds voortref felijke diensten bewezen. VOOR MILITAIREN. Nu bijna alle gedachten zich bezighouden met mili taire zaken is het wel geschikt, den raad te versprei den van een oud-militairwie weet, of de onzen er. hun voordeel niet mee kunnen doen. De man spreekt uit eigen ervaring, omdat hij ja renlang bij onze koloniale troepen gediend heeft, en o. a. de Atjeh-expeditie meemaakte. In Indië hadden de troepen natuurlijk veel te lijden van de warmte en bij lange marschen, wanneer door stof en zweet de poriën in hals en gezicht verstopt werden, steeg de lichaamswarmte tot een ondragelijke temperatuur. Om dit te verhelpen werd door den troep zelf een middel bedacht, dat zeer eenvoudig en goedkoop was, en met veel succes werd aangewend. Om hals en gezicht af te drogen is de zakdoek zooal aanwezig spoedig niet zeer geschikt meer en dan bewijst een sponsje, dat b.v. met een bandje aan een knoop kan worden opgehangen, zeer goede diensten. Het wordt zooveel mogelijk bevochtigd en verfrischt en geeft dan, wanneer gezicht en hals ermede afgewas- schen worden, direct verlichting. Ook kan een natte spons, op het hoofd onder den helm gelegd, veel nut doen. Door de warmte der hoofdhuid verdampt het vocht in de spons, en zoo komt er een heerlijke verkoeling, die het weerstands vermogen van den soldaat niet onbelangrijk bevor dert. Wanneer men bedenkt, dat het winnen van een slag vaak afhangt van de meer of minder lange mar schen, die de manschappen kunnen afleggen, dan blijkt wel van hoeveel belang het onschuldige mid del is. Het eenvoudige middel heeft zeer vaak dienst ge daan en zou ook voor de troepen hier te lande in vele omstandigheden zeer aan te bevelen zijn. NA DEN OORLOO. Er is een Fransche kaart verschenen, waarboven geschreven staat: Le partage d' Allewagne." Het gedeelte van Berlijn tot Boeslau is Russisch geworden dat van Keulen tot aan den Elzas Fransch, dat van Keulen tot de Noordzee (Bremen, Hamburg) Engelsch en ten deele Belgisch en Sleeswijk-Holstein benevens Lubeck Deensch. Alleen Thuringen blijft als Duitschland bestaan. Misschien komt er nu ook wel spoedig een Duitsche kaart, die er vermoedelijk wel eenigszins anders zal uitzien I BEZUINIGINGEN AAN HET HOF. H. M. de Koningin heeft last gegeven tot aanzien lijke bezuinigingen op hare hofhouding en huishou den, met behoud van het geheele personeel, teneinde ruimer te kunnen bijdragen in de leniging van den nood, welke een gevolg is van den thans heerschenden drukkenden toestand op economisch gebied. Daartoe zal het Vorstelijk Echtpaar voor eenigen tijd op meer bescheiden voet leven en is voor dit jaar reeds afgezien van een verder verblijf op het Loo en van het jaarliiksch bezoek aan Amsterdam, terwijl de ebruikelijke feesten in den aanstaanden winter ten ove niet zullen worden gegeven. H. M. wenscht, dat de door haar later in het land te brengen bezoeken niet als officieel zullen worden aangemerkt. BESTAAT ER TEGEN UITVOER VAN UIT NEDERLAND BEZWAAR? In de subcommissies van het Kon. Nat. Steuncomité konden reeds betrouwbare gegevens worden verza meld over den stand der levensmiddelen in de ver schillende deelen van het land. Daarbij bleek, dat er van sommige producten, vooral van land- en tuin bouwproducten, een zoodanige overvloed is, dat zij, ook bij een normaal verkeer per spoor en te water, binnenslands niet geheel zouden kunnen worden ver bruikt. Dit geldt vooral voor sommige groenten, voor boter, hooi, slachtvee en varkens. Ook onder omstandigheden wijdt de subcommissie voor het vervoer, haar volle aandacht in de eerste plaats aan de beschikbaarstelling van vervoermidde len, waar zij binnenslands noodig zijn, maar daar naast ook aan het vervoer naar Engeland, Duitsch land en België van hetgeen voor binnenlandsch ver bruik niet behoeft te worden gereserveerd. Men zij dus niet beangst wanneer men in deze kri tieke dagen constateert, aat levensmiddelen naar Engeland worden verscheept of per trein of per schip naar Duitschland of België worden vervoerd. Efr wordt op gelet, dat er voor binnenlandsch verbruik genoeg m het land blijft. Bovendien houde men in het oog. dat Nederland er een overwegend belang bij heeft, dat er geen tekort ontstaat aan grondstoffen en hulpmiddelen voor landbouw, veeteelt en nijverheid, die het zelf óf in het eheel niet of in niet voldoende hoeveelheden voor- Brengt. Men denke slechts aan graan, steenkolen, zout en dergelijke meer. Alleen wanneer Nederland van zijn overvloed aan sommige producten naar het buitenland uitvoert, kan het andere pi aan het behoefte heeft van het buitenland betrekken. tijdelijk in zijn werkzaamheid geldt nog meer dan in nor- Nu het credietwezen zoozeer is ingekrompen, male tijden, dat hetgeen van het buitenland wordt ingevoerd, betaald moet worden met goederen of met goud. Waar nu verschillende staten het goud zoo veel mogelijk vasthouden, is het duidelijk, dat wij hetgeen wij van het buitenland noodig hebben, alleen kunnen krijgen als wij van onze overvloed van koffie, thee, rijst, cacao, groenten, boter, kaas, vee, varkens en" vleesch uitvoeren, wat wij kunnen, zonder den voor raad, die voor binnenlandsch verbruik moet worden teruggehouden, te na te komen. Men zij gerust: op het behoud en de aanvulling van dezen voorraad wordt nauwlettend toegezien. ONZE GROENTEN EN VRUCHTEN. De heer J. Leendertz Cz., rijkstuinbouwleeraar voor1 Utrecht en Zuid-Gelderland, wijst er in de N. R. Crt. op, dat van groenten en ooft in gewone jaren een vrij geregelde cn zeer belangrijke afzet naar verschillende van de ons omringende landen plaats heeft. Die afzet is thans zoo goed als opgehouden en wanneer zich daartoe een dezer dagen de gelegenheid weer voordeed, is het nog altijd de vraag, of we er onder deze omstandigheden goed aan doen veel naar het buitenland te verzenden. Moeten we ons niet afvra gen, of we niet beter doen thans meerdere producten in ons land te houden en die door bewaren, drogen of door het laten ondergaan van bepaalde andere bewer kingen geschikt te maken om gedurende langen tijd als voedsel te kunnen dienen? En is het niet mogelijk, vraagt hij, dat de kweeker, die thans zijn producten door zeer beperkten afzet goedkoop ziet worden, zijn toevlucht neemt tot ge noemde maatregelen? Hierdoor toch heeft hij de kans gedurende langeren tijd zijn anders aan bederf bloot gestelde artikelen te kunnen bewaren en daardoor den tijd voor verkoop te verlengen en is hij dientengevolge allicht in staat betere prijzen te bedingen. Ook vraagt hij of in de tegenwoordige omstandig heden geen vingerwijzing ligt voor het zoeken van nieuw afzetgebied in ons eigen land, b.v. in de plaat sen, waar veel soldaten zijn. De vereenigingen zou den kunnen vragen aan publieke lichamen of er in be paalde streken behoefte is aan groenten of ooft. Is het niet mogelijk, dat doo relders gevestigde vereenigin gen of kooplieden tijdelijk veilingen gehouden wor den in streken, waar bepaalde producten niet of wei nig te bekomen zijn DE STRENGE KRIJGSTUCHT. Nu de militie buitengewoon onder de wapenen is geroepen, zijn in verband met artikel 87 W. v. S. de zeer strenge strafbepalingen van het Crimineel Wet boek, voor den oorlog geldende, ook thans reeds van kracht. Een militair is dus na 24 uur onwettige afwezig heid reeds deserteur, terwijl insubordinatie door fei telijkheden met den dood, kan worden gestraft. POLITIEKE ORGANEN. Het officieel orgaan van de Liberale Unie „De Vaderlander" zal vooreerst niet meer verschijnen. Ook „De Hoofdstad", het orgaan van de Vrijzin nig-Democratische Vereeniging te Amsterdam, ver schijnt, wegens het staken van den politieken strijd, voorloopig niet meer. De „Vrijzinnig-Democraat", het orgaan van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, zal blijven verschijn en. Politiek in het algemeen en partij-politiek in het bijzonder zal in deze dagen streng uit het blad wor den geweerd. Het blad erkent en dient alleen de eenheidspolitiek van het vaderland. Als economisch, nationaal blad hoopt het nuttig werk te kunnen ver richten. KORTE METTEN. Een der Haarlemsche drogisten had, schrijft de O. H. Crt., 25 vaatjes verf in vóórkoop, doch de fabri kant leverde die niet af. Op herhaald aandringen kwam eindelijk als ant woord, dat het contract als verbroken werd be schouwd en de levering alleen zou plaats hebben wanneer 20 pet. meer werd betaald. De drogist zond zijn koopbrief aan den Minister van Nijverheid en reeds twee dagen later had de fa brikant een schrijven thuis waarin hem werd bericht, dat, kan hij de geeischte prijsverhooging niet behoor lijk motiveeren, de burgemeester gemachtigd was, be slag te leggen op zijn geheelen voorraad. EEN ENGELSCHE TORPEDOBOOT OVER VAREN. Het Nederlandsche stoomschip „Kinderdijk", Za terdagavond van Methil te IJmuiden aangekomen, rapporteerde den vorigen nacht op de Noordzee te hebben overstoomd den Engelschen torpedojager „Bullfinch", die zoo goed als doormidden gesneden werd. Vermoedelijk zijn enkele opvarenden verdronken. Vijf ernstig verwonden werden aan boord van de „Kinderdijk" verbonden en later overgegeven aan een andere torpedoboot, die verdere hulp verleende. De „Kinderdijk" bekwam lichte boegschade. De aanva ring wordt geweten aan een verkeerde manoeuvre van de „Bullfinch". In Rotterdam zullen waarschijnlijk 50.000 gezin nen werkloos worden. VREDE-COMITé. Te Deventer is opgericht een vrede-comité, dat het volk van Nederland een beroep wil laten doen op de menschlievendheid der groote mogendheden, daar dit de plicht is van het land, op welks bodem het Vredes paleis opgericht is. Het comité verzoekt daarom aller handteekening onder een „Brief aan de strijdende Mogendheden", waarin gevraagd wordt een scheids gerecht te benoemen, dat in het Vredespaleis de inter nationale verwikkelingen zal beslechten. Secretaris van het comité is de heer H. Buhrs. UIT MAASTRICHT. Aan een Zaterdagmiddag uit Maastricht verzonden brief, gericht aan een stadgenoot, die het epistel ons welwillend ter inzage gaf, ontleenen we het volgende: Terwijl ik dit schrijf, hooren wij alweer het ka nongebulder, dat reeds vóór vanmorgen vier uur be gonnen is. Woensdag was hier een vreeselijke dag; toen hoorden we hier dat zware Duitsche geschut zoo duidelijk, dat de ramen er van rinkelden, het duurde den geheelen dag en ook Donderdag. Hier beweert men, dat de Duitschers nog steeds de forten niet heb ben. Het zijn hier angstige dagen, steeds dat kanonge bulder te hooren, die gewonden te zien binnen bren gen en begraven (7 gewonden zijn hier gisteren ge storven. Na gisteren zijn hier geen gekwetsten meer binnengekomen. Woensdagmiddag zijn we over de grens geweest. We zijn voor het dorp Mesch geweest, vlak bij 't Prui sische leger. Nooit hebben we zooveel soldaten en paarden gezien. We konden met de soldaten spreken, ze vroegen ons om sigaren en uit het dorp Mesch brachten de boeren manden met eieren en emmers met melk, welke de soldaten gretig kochten. Vlak voor ons zaten de officieren aan een gedekte tafel, ze zaten te smullen aan een heele ham, spuitwater, wijn, boter. De soldaten waren spek aan 't braden boven groote vuren. Iets verder hield een veldprediker in zwarte toga een godsdienstoefening met de troepen, die den volgenden morgen in het vuur moesten. Het was al les zoo treurig, hij zei, dat het wellicht de laatste dag van hun leven was, ze zouden zich voorbereiden enz. enz. en natuurlijk moest en zou God de Duitsche wapenen zegenen! Daarna speelde de kapel uit Han nover (die daar lagen waren allen uit Mecklenburg) en zongen zij psalmen. Duizenden en duizenden sol daten. Nooit zal ik zoo iets meer zien, tenzij het ons gelukt morgen nog door te komen, maar men zegt, dat men sedert Donderdag niet verder mag dan op 100 Meter afstand. Toen we daar Woensdagavond om 7 uur zoo vlak bij al die soldaten stonden, die Die landers en die officieren van de Belgen, die nu in Alkmaar zijn, hebben wij verleden week hier in den grooten stoet gezien. daar lagen te eten en te rooken en de meesten welge moed, kon men zich niet indenken, niettegenstaande wij het kanongebulder steeds door hoorden, dat op nog geen twee uur afstand zoo vreeselijk werd ge vochten. De troepen, die daar lagen, waren pas aan gekomen en die jongens zal men niet verteld hebben, dat daar reeds 25000 van hun kameraden gesneuveld waren. Gisteren heeft een gevecht bij Diest plaats gehad, waar weer vele gewonden moeten zijn, zoodat het Roode Kruis gevraagd is ze te komen halen. De laat ste dagen werd niet toegestaan, dat het Roode Kruis over de grens ging. We hebben zoo juist 't is twee uur een wan deling door de stad gemaakt en veel erger dan van morgen hoort men de kanonnen. Of het geluid komt uit de richting Luik of Tongeren is niet met zekerheid te zeggen, maar vast staat, dat ze weer vreeselijk aan den gang zijn. De tram loopt hier niet meer, de heele spoorbrug ligt opengebroken. Waar het heen moet weet ik niet, want als het niet gauw verandert, gaan die groote fabrieken van Regout en de Céramique stil staan. Er werken nu reeds eenige fabrieken 4 dagen in de week, andere maar van den gewonen werkdag. Je beseft, wat dat voor den fabriekstad als Maastricht zeggen wil. De Duitschers gaan bij Lixhe in grooten getale de Maas over. Dag en nacht trekken de troepen door Aken, in de straten waar ze door gaan, moeten de menschen emmers water voor hun huizen zetten voor de militairen en paarden en zoo komen ze ook maar steeds door bij Mesch aan. Dat alles trekt tegen die arme Belgen op. De verhalen van de menschen, die uit hun huizen gevlucht zijn, zijn haast niet om te ge- looven, men zou denken, dat deze oorlog in de mid deleeuwen gevoerd wordt. Van uit Mesch zagen we het dorp Mouland liggen, het is te zeggen, waar het geweest is, want enkel half verbrande huizen staan er nog. Visé is totaal leeg, geen Belg is er meer in. Al de menschen zijn gevlucht en die Pruisen drinken de champagne van de hotels van Visé op en gooien de flesschen in de Maas. Dat voorrecht behouden de heeren officieren zich voor. De Stellingcommandant te Amsterdam deelt mede, dat de doorvoer door het gebied van de Stelling Am sterdam van niet een enkel artikel verboden is. Op verzoek van het Rotterdamsche gemeentebe stuur vingen de geschorste muziekuitvoeringen in het Park aldaar gisteren weer aan. H. M. üe Koningin bezocht Zaterdagmiddag het Post- en Telegraafkantoor te 's-Gravenhage. Het doel van het bezoek was belangstelling te toonen aan het personeel der telegraphie enz., nu dit zulk een druk ken dienst heeft gehad dezer dagen. Door een rijwielhandelaar te Amsterdam is aan gifte gedaan, dat een persoon hem, onder valsche voorgevens, een rijwiel heeft afhandig weten te ma ken. De man deelde mede Van het „Roode Kruis" te zijn en vertoonde een roode kaart voor vervoer uit een militair zakboekje, welke kaart echter waardeloos bleek te zijn. Het O. M. bij het Kantongerecht te Utrecht heeft 40 boete subsidiair 15 dagen hechtenis geëischt te gen een antiquair aldaar, die op 2 Augustus had ge weigerd een krijgsman inkwartiering te verschaffen Bovendien kreeg de weigeraar een flinke schrobbee- ring. Bij het Amsterdamsche Steuncomité is tot dus ver ingekomen 76.451.32y2. Vorig jaar kwamen van 915 Aug. 220 schepen den Nieuwen Waterweg binnen, dit jaar in dezelfde week slechts 31, waarvan 18 Nederlandsche. Bij den secretaris der Alg. Synode zijn tot nu toe 63 aanbiedingen van predikanten, candidaten en anderen ingekomen, om als veldprediker uit te gaan. Hieruit zal de Minister van Oorlog veldpredikers aanstellen. Het Nederlandsch Comité tot steun van de Bel gische slachtoffers van den oorlog heeft tot Vrijdag 5082 en 256.26 francs ontvangen. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat ook officieren van voormalige dienstdoende schutterijen als commandant van landstormafdeelingen kunnen op treden. Door de militaire overheid was gelast, dat giste ren geen burgers in Naarden mochten; wèl mochten de militairen uit Naarden naar Bussum, Huizen, Hil versum, Laren en Blarikum, om daar hun verwanten te ontmoeten. In een uitvoerig artikel in de „Haagsche Post" wordt aan de hand van vele statistische gegevens ge concludeerd, dat Nederland zich geheel zelf kan voe den wanneer het zijn broodverbruik wat inkrimpt en meer vleesch, melk, kaas, groenten, suiker en suiker bieten dan gewoonlijk gaat gebruiken. Een zoon van mr. P. J. Troelstra, die te Dresden woont, is vandaar teruggekeerd en heeft zich, meldt „Het Volk", met zijn vader aan het ministerie van oor log vervoegd, om alsnog als vrijwilliger tijdens de mobilisatie in dienst te treden Van Zaterdag af worden ijl- en vrachtgoederen zoomede levende dieren, lijken, rij- en voertuigen, voor zoover de dienst zulks zal toelaten, in binnen- verkeer S. S. en N. C. S. en in rechtstreeksch-binnen- landsch verkeer met de overige Nederlandsche Spoor wegen wederom ten invoer aangenomen. H. M. de Koningin heeft een zeer uitgebreide en belangrijke verzameling boekwerken doen toekomen aan den Minister van Oorlog, ter uitreiking aan de militairen in de kazernes en kampementen. Op de Nieuwe Meer bij Amsterdam is gister morgen een roeibootje, waarin vijf personen gezeten, omgeslagen. Twee personen, een blinde, die acte En gelsch M. O. had, alsmede de bruid van zijn broeder, verdronken. BINNENLAND. Gemengd nieuws. UIT BROEK OP LANGENDIJK. In de week van 10 tot 15 Aug. werd aan de veiling te Broek op Langendijk aangevoerd: 2606 zak aardap pelen, 174300 bloemkool, 177600 roode kool, 42200 gele kool, 10550 witte kool, 43200 bos wortelen, 1805 K.G. slaboonen, 795 baal zilvemep en 2925 K.G. au gurken. 'Tot veler genoegen kan worden gemeld, dat de prijzen der groenten zich thans weer geheel herstel len, die der roode kool zijn bijv. thans f 4, der witte f 6, gele f 7, bloemkool f 4 h f 5. De uien f 2,50 per baal enz. Deze stijging der prijzen is mede het gevolg van het weder uitvoeren naar het buitenland. Ds. de Jong, van Hindeloopen heeft het beroep naar de Doopsgez. Gemeente alhier aangenomen. UIT BERGEN AAN ZEE. Hedenvoormiddag werden de badgasten veront rust door het bericht, dat de militaire autoriteiten het strand en de duinen onveilig maken zouden en dat er geschoten zou worden met scherpe patronen

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2