DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Kamer Ton Koophandel on Fabrieken Nieuwe Abonnementen. Nöo 195. Honderd en zestiende Jaargang. 1914. WOENSDAG 19 AUGUSTUS. DUimHLAND. Openbare Vergadering Andere Mogendheden. De Duitschers en de Belgen. Oeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zor»= en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0v80; franco door het geheele Rijk flt— Afzonderlijke nummers 3 Cents, Prijs der gewone advertentiën Per regel S0.10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V, Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordatn C 9. BELGIË FRANKRIJK. ENGELAND- JAPAN. Telefoonnummer 3. ALKMAAR, 19 Augustus. STRAATSBURG Glrey Schirmeck Donon St. Marfe Bonhomme COLMAR Muhlhausen Altklrch Wil men de krijgsverrichtingen goed kunnen vol gen, dan moet men goede kaarten hebben? Niet ieder een echter is zoo gelukkig daarvan de bezitter te zijn. Wel zal bijna elk couranten-lezer in deze dagen een atlas of een kaart bij de hand hebben, waarop de voornaamste steden zijn aangegeven. Ten einde nu onze lezers in staat te stellen deze hulpmiddelen met vrucht te kunnen gebruiken, zullen we af en toe een situatie-plan van de gebeurtenissen geven, waarop ook de kleinere plaatsjes staan vermeld, die men in den regel op de gewone kaarten niet kan vinden. Legt men zoo'n plan dan naast een kaart, waarop enkel de grootere steden zijn aangegeven, dan is men onmid dellijk thuis. Wie daartoe lust gevoelt, kan boven dien de namen, welke ontbreken, op zijn kaart invul len. Deze methode moge eenigszins primitief schijnen, zij zal er ongetwijfeld toe kunnen leiden, dat onze le zers zich gemakkelijker kunnen oriënteeren. Vandaag beginnen wij met zoo'n situatie-plannetje van hetgeen er zich in het zuiden van den Elzas heeft afgespeeld en waarover wij nu op grond van officieele gegevens, kunnen schrijven. Men weet, dat de Franschen in dit gebied een uitval hebben gedaan. Niet voor niets trokken zij aller eerst naar „de kinderen van den Elzas", zooals gene raal Joffre in een proclamatie aan de bevolking sein de. De uitval werd echter spoedig tot staan gebracht bij Altkirch en Mühlhausen. De herneming van Mühlhausen werd door de Duitschers vergeleken met Wörth, hetgeen we dadelijk al dwaas hebben ge noemd. De Franschen hebben dan ook gezorgd, dat ze steviger houvast kregen op Duitschen bodem. Ze zijn met meer succes noordelijker opgedrongen en hebben daar ontegenzeggelijke voordeelen behaald. Bij Schirmeck hebben ze 12 kanonnen en 8 machine geweren veroverd, nadat ze eerst een Beiërsch korps voor Cirey teruggeslagen en Sainte Marie veroverd hadden. Een afdeeling Straatsburger vestingtroepen drong op, maar werd aangepakt door het artillerie vuur van Donon, op de Fransch-Duitsche grens. Men geeft dit alles van Duitsche zijde toe, doch zegt dat het een gelegenheidsgevecht was (natuurlijk!) en dat men de geweren en machinegeweren maar onbruik baar had achtergelaten. Het is echter duidelijk, dat van deze actie het voordeel aan de Fransche zijde is. En dit voordeel kan slechts te niet gedaan worden, als de Duitschers er in slagen de vijanden te verslaan of wel hun retraitelinie af te snijden. Zij zullen daartoe ongetwijfeld ernstige pogingen doen, omdat het hun alles waard moet zijn te voorko men, dat de Franschen vasten voet krijgen in den Elzas. Van heel veel belang achten wij de Duitsche mede- deeling „of hierbij verraad van de bevolking heeft meegewerkt, wordt onderzocht." Verraad van de bevolking? En van de prachtige stemming der bevolking in Elzas-Lotharingen werd immers van Duitsche zijde zoo hoog opgegeven I Het kleine zinnetje in de officieele mededeeling leert nu ffel anders een goed gezinde bevolking verdenkt men niet van verraad. Aan het gevecht tegen de Duitschers namen naar het Petit Journal meldt Turco's deel, die khaki- uniformen droegen. De Duitschers werden door de kleur der uniform, welke op hun veldtenue geleek, in de war gebracht. Zij lieten den vijand zonder arg waan naderen. Toen zij hun vergissing bemerkten, was het reeds te laat. De Turco's wierpen zich met gevelde bajonet op de Duitschers en richtten vreeselijke verwoestingen aan. Aldus het Fransche bericht. In een zooeven ontvangen l'Etoile beige lezen we ook, dat er uit Afrika Zouaven- en Turco-regimenten waren aangekomen. Ook in '70 waren deze troepen bestemd het eerst den strijd over de"fiyitsche grens te voeren. De zou aven stammen oorspteqkelijk uit Noord-Amerika. Later werden wat wij zouden noemen de apachen, de losbandige Fransche jongelingen, er bij ingelijfd. Hun uniform bestaat uit een meestal groene tulband om het kort afgeschoren hoofd, een roodwollen nauw sluitend geborduurde rok, zeer gemakkelijke wijde matrozenbroeken, door korte lederen slobkousen aan de practisch? schoenen verbonden, welke aan den hak met zacht leder van wild zijn bekleed, om op het openwrijven te voorkomen. De Turco's, Kabylen uit Afrika, die een witten tul band en rooden rok dragen, verschenen tijdens den Oostenrijksch-Italiaanschen oorlog in 1859 voor de eerste maal in Europa. Zij boezemden wegens hun wreedheid geduchte vrees in. Zij sneden de ge- vangenen ooren en duimen af, reten hun de nagels van de handen en voeten, bonden ze in de gloeiendste zonnehitte aan de boomen en stelden hen aan allerlei ontzettende folteringen bloot. Als katten sprongen zij op hun slachtoffers af en trachtten hen de keel af te snijden. Zij gebruikten als krijgslist een uitval, trokken dan terug, om den tegenstander tot een snelle vervolging te lokken. Onder de terugtocht viel hier en daar een turco neer, maar als de Oostenrijkers voorbij waren, stonden ze gauw weer op, om de Oos tenrijkers in den rug aan te vallen. Er wordt verteld dat vele Turco's ook wilde katten medevoerden, die verwoed moeten hebben meegevochten. In 1870 maakten Zouaven en Turco's, aan den voet van den Geisberg gelegen, den slag bij Weiszen- burg zoo uiterst bloedig. Ook thans hebben ze, naar verluidt, met de bajonet verschrikkelijke verwoestin gen aangericht. Maar ze zijn nu blijkbaar niet in hun historische kleeding verschenen, 'doch in Khaki-uni- forrn en vermoedelijk is ook dit een krijgslist geweest. Khaki, de kleur, welke de soldaten zoo moeielijk doet herkennen, is van Engelschen oorsprong. Brit- sche troepen in Indië droegen een uniform van katoen, dat echter spoedig verkleurde. Een Manchester zaken man zeide eens, dat er een fortuin viel te verdienen voor wie een kleur kon maken, die noch door de zon noch door zeep noch door soda leeiijk zou worden. Een jong Engelsch officier hoorde deze opmerking en zette een inboorling aan het werk. Jaren gingen met vruchteloos pogen voorbij, totdat de kleur was ge vonden, die een soldaat onzichtbaar eneen of ficier millionair heeft gemaakt 1 Hoewel men in België nog volhoudt, dat de forten nog steeds hebben stand gehouden, mag nu wel wor den aangenomen, dat zij voor de overmacht zijn be zweken. Het is zooals wij verleden Donderdag reeds betoogden voor zulke forten niet mogelijk, om langen tijd weerstand te bieden aan het zware bele geringsgeschut. Een Duitsche officieele mededeeling doet thans zien, hoe het is gekomen, dat de Duitschers hebben ge tracht de forten bij overrompeling te nemen en niet de oude theorie hebben gevolgd, van forten niet dan met behulp van de zware belegerings-artillerie te bestor men. „Het geheim van Luik" heet te zijn een poging, om voor Fransche overrompeling op de hoede te zijn. Niet gemobiliseerde regimenten werden op de vesting afgezonden, om maar snel te handelen. Voor de waar heid van deze lezing pleit, dunkt ons, dat er om Luik van den beginne af aan door zooveel korpsen gestre den is. Wij hebben dadelijk er op gewezen, dat er van zooveel korpsen (het zevende, het tiende, het achtste en het negende) sprake was, die onmogelijk daar ter plaatse op volle sterkte konden zijn. Vermoedelijk wa ren die troepen ten deele afkomstig van het kamp bij Elsenbom (nabij Montjoie), dat, naar we van een stadgenoot, die er toefde, vernamen, Bterk belegd was. In de mededeeling van den Duitschen generalen staf wordt verder gezegd, dat de stelling van Luik een steunpunt zal zijn voor het Duitsche leger en dat de Duitsche opmarsch begonnen is. De juistheid van deze laatste verklaring wordt bevestigd door het tele gram, dat de groote slag begonnen is over het geheele front, waaruit immers blijkt, dat de vijandelijke legers elkaar dichtgenoeg zijn genaderd om contact met el kander te krijgen, niet enkel hier en daar, bij Eghezee of St Truyen, of Haelen of zoo, maar over de geheele linie. Wij mogen aannemen, dat gisteren het groote ge vecht begonnen is. De achttiende toch is altijd een veelbeteekenende dag voor Pruisen en Djuitschland geweest. Op den 18den Juni werden de overwinningen bij Fehrbellin (1675) en bij Waterloo (1815) behaald, den 18den Ja nuari zette (1701) de keurvorst Frederik III van Bran denburg de Pruisische kroon op, den 18den October (1813) werd de groote volkerenslag bij Leipzig ge slagen, den zelfden dag (1831) werd kroonprins Fre derik Willem („onze Frits geboren"), den 18den Au gustus 1870 werd de zege van Gravelotte bevochten, waarvan de Pruisische koning, heden juist 44 jaar ge leden, uit Rézonville schreef: „Dat was gisteren een nieuwe dag van zegepraal, waarvan de gevolgen nog niet zijn te berekenen." Op den verjaardag van dat wapenfeit, op den den Duitschers geluk-brengenden datum van den achttien den, neemt dus de strijd een aanvang, de reuzenstrijd, die ten deele antwoord zal geven op de vraag: JENA of SEDAN? RUSSISCHE KRIJGSGEVANGENEN. Een aantal hooggeplaatste Russische officieren, die in Duitschland een badkuur volgden of zich Paar voor hun genoegen bevonden, zijn aangehouden en krijgsgevangen gemaakt. Tot deze officieren behoort de vroegere commandant der Zwarte Zee-vloot, admi raal Skiydlof, en een vroegere generaal-gouverneur van Moskou. In het geheel zijn 23 Russische generaals en admi raals in Berlijn, die in arrest worden gehouden; hun dames en kinderen zijn in hotels onder dak gebracht. De heeren worden goed behandeld en mogen eenige uren per dag met elkaar of met hunne families bijeen komen. DUITSCHE GRUWELDADEN. De commissie van onderzoek inzake de naleving'der oorlogswetten, meldt, dat de Duitschers den 12den Augustus, na den strijd bij Haelen, kapitein Van Damme, die ernstig gewond was, afmaakten door een schot in den mond. Den 9den Augustus maakten zij commandant Knapen af, die gewond was. Talrijke soldaten werden door de Duitschers op verschillende plaatsen mishandeld of afgemaakt. Ook schoten zij op ambulance-soldaten, geneesheeren en voertuigen van het Roode Kruis. Zij marcheerden naar Boncelles onder dekking van de Belgische vlag en schoten den 6den Augustus te Vottem, bij het fort Loncin, op soldaten, die de witte vlag geheschen had den. DE OORLOGSCORRESPONDENTEN EN DE CENSUUR. Correspondenties, bestemd voor het buitenland, uit gezonderd naar Frankrijk en Engeland, moeten in Brussel geopend aan het postkantoor bezorgd wor den. Alle Engelsche oorlogscorrespondenten zijn door hun regeering gedwongen Brussel te verlaten en huis waarts te keeren. EEN MOOIE GIFT. De hertog van Orléans heeft twee mitrailleuses en 40,000 patronen uit zijn wapencollectie ter beschik king van de Belgische regeering gesteld. BULGAARSCHE OFFICIEREN IN HET BELGISCHE LEGER. De Bulgaarsche militaire attaché te Parijs heeft, naar de Bulgaarsche „Soir" meldt, aan de Bulgaar sche officieren, die in vrij grooten getale in België verblijf houden, medegedeeld, dat hun door de re geering van Bulgarije wordt veroorloofd dienst te ne men bij het Belgische leger. DE ENGELSCHE TROEPEN. Het officieele Londensche persbureau deelt mede dat het Engelsche expeditie-corps behouden op Fransch grondgebied is aangekomen. De inscheping, het transport en de ontscheping der manschappen en munitie hadden met de grootste zorgvuldigheid en zonder persoonlijke ongelukken plaats. Ze werden, volgens de bladen, met de grootste geestdrift begroet. Toen Sir John French, de Engelsche bevelhebber van het- expeditieleger -aan wal stapte, steeg een eindeloos re jubel op ter eere van koning George en Engeland. Iedere soldaat is in het bezit van een voorschrift, on derteekend door lord Kitchener, met de aanmaning, God te vreezen en het vaderland te eeren, zich te ont houden van drank en zich correct te gedragen tegen over de vrouwen. Voor hun vertrek heeft de Engelsche Koning het volgende manifest tot de troepen gericht: „Gij verlaat thans het vaderland om voor de veilig- D a g e I jï k s bestaat gelegenheid tot het nemen van een abonnement op de „Alk- maarsche Courant." Het reeds verschenen gedeelte van een kwartaal wordt niet in rekening gebracht. De „Alkmaarsche Courant" bevat dage lijks o.m. de laatste telegrammen van het oorlogsterrein. Voor een geregelde bezorging worden alle mogelijke maatregelen genomen. te ALKMAAR. ten STADHUIZE, op Donderdag, 20 Augustus 1914, des avonds half negen. A. PEINS Azn., Voorzitter. Mr. J. VEEDAM, Secretaris. heid en de eer van mijn keizerrijk te vechten. België, dat wij verplicht zijn te verdedigen, ia aangevallen en Frankrijk staat bloot aan 'n invasie van denzelfden machtigen vijand. Ik stel in u, soldaten, volkomen vertrouwen. Plicht is uw wachtwoord en ik weet, dat gij uw plicht op waardige wijze zult vervullen. Ik zal elke beweging van u met de meeste belangstelling volgen en met groote voldoening uw succes gadeslaan. Nimmer zult gij uit mijn gedachten zijn en ik smeek God u te zegenen, te bewaken en u als overwinnaars naar het vaderland terug te brengen." De Belgische socialist van der Velde vertelde, dat hij in Parijs verscheidene treinen met Engelsche troe pen had zien passeeren en autobussen ontmoet vol Engelsche soldaten. De Engelschen werden overal door de bevolking geestdriftig toegejuicht. GENERAAL GRIERSON. t In Londen is plotseling overleden de Engelsche generaal Grierson. Hij was een der meest geschikte personen, om het bevel te voeren over de Engelsche troepen, die deelnemen aan den Europeeschen oorlog, vooral door zijn persoonlijke beschouwingen der vas- telandsleger8 en in het bizonder van het Duitsche leger zijn boeken over moderne militaire onderwer pen waren in Engeland ongeëvenaard. Generaal Grierson is bekend uit den Zuid-Afri- kaanschen oorlog en hij was bij verschillende slagen in Oranje Vrijstaat en Transvaal. DE SAMENWERKING VAN ENGELAND EN JAPAN IN CHINA. De Engelsche en Japansche regeeringen, die zich met elkaar in verbinding hebben gesteld, achten het noodzakelijk, aldus deelt een bericht van het Engel sche persbureau mede, dat zij ieder optreden tot be scherming van de algemeene belangen in het Verre Oosten, bedoeld bij het Engelsch-Japansche verbond en speciaal van de onafhankelijkheid en integriteit van China. Overeengekomen is, dat het optreden van Ja pan zich in den Grooten Oceaan niet verder zal uit strekken dan de Chfneesche Zee (behalve ten aanzien van de bescherming der Japansche zeevaartlijnen in den Grooten Oceaan), noch verder dan de Aziatische wateren ten Westen van de Chineesche Zee, noch over eenig ander vreemd gebied, dan hetwelk bezet is door Duitschland op het vasteland van Oost-Azië. AMERIKA EN JAPAN. President Wilson heeft zich tot het Amerikaansche volk gericht met een proclamatie, waarin hij te velde trekt tegen den partijgeest, die de diepste, de gevoelig ste en de zekerste oorzaak kan worden van inbreuk op de neutraliteit. President Wilson ziet met misnoegen zekere po gingen om de Vereenigde Staten in het conflict tus- schen Japan en Duitschland te betrekken. EEN DUITSCHE LEZING OVER DE INNEMING VAN LUIK. Volgens een officieele Duitsche lezing zou de inne ming van Luik een daad van tegenweer zijn over het feit, dat nog vóór 't uitbreken van den oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland, Fransche officieren, en mis schien ook manschappen, naar Luik waren gezonden, om daar de Belgische soldaten in den vestingdienst te onderrichten. Na den aanvang der vijandelijkheden was dit in de oogen van Duitschland een schending der neutraliteit door Frankrijk en België. Duitschland moest dus Bnel optreden. In allerijl werden niet gemobiliseerde troepen naar Luik gezon den, in het geheel 20.000. Zes zwakke vredesbrigades met eenige cavalerie en artillerie namen Luik in. De Keizer wilde niet meer manschappen wagen, en na een korte beschieting der forten, moesten deze zich een voor een overgeven. De forten zijn nu weer voor de Duiutsche troepen AAHSCHB ÜRANT. MUNSTER Aangiften voor nieuwe abonnementen bij de Admi nistratie Voordam C 9, bij de Agenten en Brieven gaarders. :_.i-

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1