DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Isdas- en - Nieuwe Abonnementen. Einde Zomervacantie. Nöo 196 Honderd en zestiende Jaargang» 1914 DONDERDAG 20 AUGUSTUS. DUITSCHLAND. ENGELAND- RUSLAND.. "to AHs.ma.ar, Oeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3 Prijs der gewone advertentiën Per regel ¥0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V, Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Andere Mogendheden. De Duitschers en de Belgen. ALKMAAR, 20 Augustus. Turnhout ANTWERPEN Mechelen Aerschot Diest Herck la Ville Haelen BRUSSEL Leuven Thlenen St. Truljen Niets nieuws omtrent hetgeen er den achttienden, op den herinneringsdag van den „Koningsslag" bij Gravelotte is geschied. Geen berichten over een belangrijk wapenfeit of over een bezetting van Brussel, hetgeen een mooi schijn-succes zou zijn geweest, dat zou hebben ge pakt al was de strategische beteekenis gering, hebben ons uit Berlijn bereikt. Men kan er van overtuigd zijn, dat het uitblijven van een zege op den historischen, geluk brengenden datum, een groote tegenslag is voor de Duitschers, omdat de moreele invloed van een dergelijk wapen feit of succes-vertoon, aanzienlijk zou zijn geweest aan den vooravond van den volkerenslag. De Duitsche regeering zwijgt echter als een Duitscher. En de Belgische regeering spreekt als een Franschman: ontzettend veel woorden met allerlei plichtplegingen en geruststellingen van niet bevreesd behoeven te zijn, doch voor het overige niet veel zaaks. Plechtig verzekert de Belgische regeering, dat het de voornaamste taak der Belgische troepen is, het doel te bereiken, dat in het algemeene plan de, cam pagne is gesteld waaraan ook overigens wel nie mand zal hebben getwijfeld. Maar omtrent het doel zelf wordt het grootste stilzwijgen bewaard: „zelf zoo heet het de meest scherpzinnige geesten kun nen het niet ontdekken, daar met opzet de inlichtingen die over de operaties gegeven worden, zoo vaag mo gelijk zijn." „Naar gelang het contact tusschen de vijandelijke legers grooter wordt, zal de beslissing meer nade ren" zoo lezen we verder, iets waaraan zeker ook wel niemand zal hebben getwijfeld. „Tegelijkertijd aldus gaat de regeeringsverkla- ring voort tegelijkertijd moet men meer met de mogelijkheid rekening houden, dat, terwijl men aan den een en kant in het voordeel komt, men op een an der punt moet wijken. Deze mogelijkheid is zooals vanzelf spreekt voorzien voor de veldslagen die op de fronten geleverd zullen worden. Ook zijn met het oog hierop, door de groote moderne legers maatrege len getroffen. De bewegingen, die thans plaats hebben, kunnen onberekenbare gevolgen hebben voor het normaal verloop der operaties 1" En zelfs daaraan zal niemand hebben getwijfeld als het tijdperk van inleidingen en voorbereidingen afgeloopen is, beginnen gewoonlijk de groote opera ties, welke onberekenbare gevolgen kunnen hebben. „Het kan gebeuren, dat een of ander leger een ma noeuvre moet uitvoeren, d. w. z. van positie verande ren, teneinde den algemeenen toestand te verbeteren. Wij vormen den uitersten vleugel en daar zijn derge lijke manoeuvres bijna altijd noodzakelijk hetzij om direct de flank te dekken, hetzij om dit te doen op indirecte wijze door het telkens veranderen van po sitie. „De taak van ons leger kan dus meebrengen, dat wij onze" oorspronkelijke posities wijzigen, die wij had den ingenomen om onze eerste rol te spelen, die be stond in het winnen van tijd. Men moet zich dus niet ongerust maken, indien het leger in deze of gene richting trekt. Kamer-strategen zullen goed doen met zich van critiek te onthouden over de maatregelen «vaartoe zal worden overgegaan. Men moet in het x>g houden, dat ons leger thans een onderdeel vormt /an de gezamenlijke strijdmacht der verbondenen en lat de toestanden geheel en al gewijzigd zijn sinds a: nauwer contact gekomen is tusschen onzen rechter vleugel en het leger van onze bondgenooten." Men behoeft ook al weer geen strateeg te zijn, om te weten, dat schijnbaar verwarde bewegingen van af zonderlijke legerafdeelingen, dikwijls geschieden met een vooropgezet, nauwkeurig vastgesteld, strategisch doel. Er is reeds dikwijls genoeg betoogd, dat het bij een front van 400 kilometer nagenoeg onmogelijk is over de geheele linie een beslissend voordeel te beha len, dat de ontwrichting van het heele vijandelijke front wel acht dagen of nog langer kan duren. De officiëele wijsheid komt dan ook wel een beetje laat. Terwijl echter de Belgische regeering zulke lessen uitdeelt, gebeurt er iets te velde. Wat er echter ge schiedt, laat zich slechts raden, niet met zekerheid vaststellen. Duidelijk is, dat een Duitsch leger bezig is de Bel gen uit hun stellingen te verdringen en aan alle kan ten het Belgische grondgebied te bezetten. Thienen is in handen van de Duitschers, Dinsdagavond werd n.l: de lijn DiestThienen bezet. Niet maar door verkennende cavalerietroepen, maar wel degelijk door een kop van een leger, groote massa's infanterie, wel ker opmar8ch werd gesteund door artillerie en mi trailleurs. De Belgen trokken terug. Het hoofdkwar tier werd uit Leuven weggenomen en Leuven lag voor het nemen, want de wegen daamaartoe waren open. Van Leuven zijn de Duitschers opgetrokken naar de hoofdstad Brussel en hebben hun zwaar ar tillerie-geschut daar in actie gesteld. Toen de Brusse laars dit zagen hebben ze de stad door de troepen la ten ontruimen, teneinde een verwoesting te voorko men. De stellingen om de stad werden echter bezet gehouden en uit een telegram zou men opmaken, dat al de stellingen aan de wegen en bosschen nabij Brus sel met de grootste hardnekkigheid zullen worden verdedigd. De Duitschers zullen echter, hoe gun stig het terrein voor de verdedigers tusschen Leuven en Mechelen moge zijn, zoo ze er al niet reeds zijn Brussel binnentrekken, doch van eenige strate gische waarde zal de bezetting der Belgische hoofd stad niet zijn. Maar dan komt Antwerpen, eigenlijk tegenwoordig de hoofdstad, immers daarheen is de regeering verplaatst, aan de beurt. Of liever eerst zullen de Duitschers wel trachten de verbonden le gers af te snijden van het centraal reduit, door een omtrekkende beweging te maken, terwijl de verbonden legers niets liever zullen willen, dan de Duitschers in de noord-oostelijke richting terug te slaan. Wat het centraal reduit betreft, dit wordt be schermd door 2 fortengordels, waarvan de uiterste geheel modern is en de binnenste door een breede gracht is omgeven, terwijl inundatiën de inneming kunnen bemoeilijken. Het noordelijkste fort ligt on geveer tien minuten loopens van onze grens. Blijkens de telegrammen hebben de Belgische troepen uit Mechelen zich reeds teruggetrokken op deze buitenste fortenlinia Wij hopen dat bovenstaand situatie-plan het hier geschetste eenigszins zal kunnen verduidelijken. HET J[APANSCHE ULTIMATUM.( De Duitsche Vossische Zeitung schrijft oVer de houding van Japan: „Hoewel een oorlog met Japan het aantal onzer tegenstanders vermeerderen zal, zoo is het duidelijk, dat dit voor den alleen beslissenden loop der gebeurtenissen op het Europeesche oorlogs terrein zonder eenige beteekenis moet blijven. Wij hebben reeds in den korten tijd van den tegenwoordi- gen oorlog afgeleerd ons door een oorlogsverklaring meer of minder te laten verontrusten. Een onwrik baar vertrouwen hebben wij in de overwinning van onze wapenen, waardoor nu alleen nog het weefsel van internationale leugens, dat onze vijanden aan wenden om waarheid en recht te omsluieren, ver scheurd kan worden." AANMUNTING VAN ZILVERGELD. In Duitschland wordt op groote Behaal zilvergeld gemunt. Ofschoon sedert de sluiting van de Londen- sche markt gebrek aan zilvergeld gekomen is, die tot prijsverhooging van het zilver geleid heeft, koopt de fiscus elke noeveelheid zilver, die aangeboden wordt, op, om de schaarschte van zilvergeld het hoofd te bieden. De Rijksbank heeft sedert het begin der mobilisatie reeds meer dan 72 millioen gulden zilvergeld in cir culatie gebracht. GEZANTEN-LOT. Een Duitsch blad deelt onder voorbehoud mede, dat de Duitsche gezant te Parijs geheel op eigen hout je aan Frankrijk den oorlog heeft verklaard. De heer von Schoen kreeg een tlegram uit Berlijn, dat geheel verminkt aankwam en niet te ontcijferen was. Enkel viel er uit op te maken, dat de gezant aan de Fran- Bche regeering een mededeeling moest doen. Maar welke mededeeling? De heer von Schoen kwam tot de slotsom, dat een oorlogsverklaring was bedoeld en hij waagde het er maar op. Eerst toen hij over de Duitsche grens was, bleek hem uit de couranten, dat hij het juiste besluit had genomen. Keizer Wilhelm heeft den gezant voor zijn tegenwoordigheid van geest zijn bijzonderen dank betuigd. Minder goed is prins Lichnowsky, de Duitsche ge zant te Londen er in de veelbewogen dagen afgeko men. Terwijl de gezanten von Schoen en graaf Pour- tales (St. Petersburg) na hun terugkeer onmiddellijk bij den Keizer ontboden werden, viel deze eer niet aan den prins ten deel, die in den laatsten tijd overi gens met gunstbewijzen werd overladen en die werd genoemd als opvolger van den rijkskanselier. De po sitie van den heer von Bethmann Hollweg is echter gesterkt, de carrière van prins Lichnowsky, die dacht, uat een vriendschappelijke regeling met ngeland mo gelijk was, en wiens optimisme naar Berlijn over sloeg, waar de heer von Tirpitz haar bestreed, afge broken. DE VLOOT. Op verschillende Duitsche werven wordt nacht en dag gearbeid aan den bouw van een groot aantal oor logsschepen tot versterking van de vloot. Er zijn reeds drie nieuwe duikbooten in dienst gesteld. DE OORLOGSKOSTEN. Uit den wekelijkschen staat van de rijksmiddelen is gebleken, dat Engeland in den afgeloopen week 101.325.480 voor den oorlog heeft uitgegevep, en de voorafgaande week 146.274.372. VRIJWILLIGERS. Een groot aantal jonge Engelsche lords hebben zich, volgens een bericht van Engelsche zijde, als vrij williger bij hefleger aangemeld. VERBOD VAN UITVOER. De Russische ministerraad heeft besloten tot het verbod van uitvoer van granen, paardevoer, groenten, meel, lijnkoeken., vleesch, gevogelte, visch, eieren, bo ter, vee, huiden, zaad, tabak, petroleum en bij-produc ten, steenkool, hout enz. De minister van financiën zal daarvan alleen ontheffing kunnen verleenen ten be hoeve van de bondgenooten. GRIEKENLAND. HET BONDGENOOTSCHAP MET SERVIë. Duitschland heeft bij het uitbreken van den oorlog Griekenland bepaalde voorstellen gedaan, aldus wordt aan de Londensche „Daily Telegraph" gemeld. Het verzoek om Griekenland's samenwerking heeft dit ondubbelzinnig geweigerd. Verzoekt echter de En gelsche regeering Griekenland zijn onzijdigheid te la ten varen, aan zou het daartoe bereid zijn. Er is geen twijfel aan, dat, wanneer Bulgarije Servië aan valt, Griekenland zijn bondgenoot te hulp komt. TURKIJE. GEEN DRAADLOOZE TELEGRAFIE AAN BOORD. De Turksche regeering heeft alle vertegenwoordi gers van het buitenland te Konstantinopel een nota gezonden, waarin zij meedeelt, dat alle koopvaardij schepen, die de Dardanellen passeeren, hun toestellen voor draadlooze telegrafie aan land moeten achterla ten. Als ze terugkeeren kunnen zij de toestellen weer in ontvangst nemen. HET GEVECHT BIJ DINANT. Over het gevecht bij Dinant wordt van Belgische zijde het volgende verteld: Reeds Zaterdag waren de Duitschers naar de Maas opgerukt en begonnen de stad Dinant te beschieten. Weldra was het gevecht in vollen gang en er werd verwoed en zonder ophouden geschoten. De Duit schers werden bij twee bruggen teruggeslagen, waar op ze een heuvel beklommen, vanwaar ze de stad bombardeerden. Toen de Duitschers daar de zwart-wit-roode vlag heschen, ontstond er groote woede onder de Fransche soldaten en de officieren konden hen slechts met de allergrootste moeite weerhouden. De Duitschers werden tot tweemaal toe teruggesla gen en door de Fransche artillerie werd het Duitsche kanonnenvuur tot zwijgen gebracht. Alleen van den heuvel af regende het geweerkogels over de Fran- schen. Plotseling, Blechts gehoor gevend aan zijn kokende woede, blies een Fransche korporaal-hoornblazer tot den aanval en daar stormden de Franschen voor waarts, de bajonet op het geweer, onder de kogels en het schroot, om de heuvel stormenderhand te nemen. Door een Franscli soldaat werd de Duitsche vlag afgerukt, terwijl de Franschen nog steeds met de Duitschers slaags waren. Ten slotte moesten de laatsten aftrekken met achterlating van talrijke doo- den en gewonden. EEN BELGISCHE KRUITFABRIEK IN DUITSCHE HANDEN. Den directeur-generaal Greiner, van de welbekende Belgische wapen- en kruitfabriek Cockeril bij Luik, werd door het Duitsche oppercommando opgedragen projectielen etc. te doen maken. Hij weigerde die op dracht uit te voeren, waarop hem en tevens eenige hoofdingenieurs dier fabriek gelast werd hun woning D a g e I ji k s bestaat gelegenheid tot het nemen van een abonnement op de „Alk- maarsche Courant." Het reeds verschenen gedeelte van een kwartaal wordt niet in rekening gebracht. De „Alkmaarsche Courant" bevat dage lijks o.m. de laatste telegrammen van het oorlogsterrein. Voor een geregelde bezorging worden alle mogelijke maatregelen genomen. Aangiften voor nieuwe abonnementen bij de Admi nistratie Voordam C 9, bij de Agenten en Brieven gaarders. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat met het geven van onderwijs in de Ie, 3e en 5e Gemeenteschool op VRIJDAGMORGEN a.s. te 9 uur weder zal worden aangevangen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Met den aanvang van den nieuwen cursus worden voor het cursusjaar 1914/15 gevraagd: 1. aan de Handelsdagschooleen leeraar in sell rij ven en stenografie (aantal lesuren per week 4; belooning per wekelijksch lesuur per jaar f 65); EL aan de Xfandelsavondschooleen leeraar in de Neder landsebe taal (aantal wekelijksche lesuren 6; belooning per wekelijksch lesuur per cursus van 7 mnd. f 55) en een leeraar in de Dnltsolie taal (aantal wek. lesuren 7beloo ning per wek. lesuur per cursus van 7 mnd. f 55). Stukken in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 25 Augustus a.s. niet te verlaten, terwijl aan de fabriek de navolgende procuamatie werd aangeplakt: „1. Van heden af neem ik het bestuur over de fa briek van Cockerill te Costi van den tegenwoordigen directeur-generaal over. 2. Het personeel blijft in zijn betrekkingen gehand haafd. 3. De arbeiders hebben zich strict aan mijn bevelen te houden. 4. Hun loonen worden hun gewaarborgd. 5. Uit hoofde van de duurte der levensmiddelen zal het Pruisische ministerie van oorlog gedurende den oorlog aan de arbeiders een loonsverhooging van 50 percent verleenen. 6. Hij die zijn werk met nauwgezetheid verricht en wiens gedrag niets te wenschen laat, zal goed be handeld worden. 7. De personen, die moeilijkheden veroorzaken of zich aan sabotage schuldig maken en de fabrikaten uit eigen beweging beschadigen, zullen terechtstaan voor den krijgsraad en zeer streng gevonnist worden. 8. Het werk zal zooveel mogelijk in alle afdeelingen hervat worden. Maandag, 17 Augustus 1914." w. g. Keppel, attaché van de Duitsche re- geering bfj de tentoonstelling te Luit OVERTREDING DER INTERNATIONALE OORLOGSWETTEN. Het comité, belast met het onderzoek naar de nale ving der internationale oorlogswetten, merkt op, dat in den nacht van 5 op 6 Augustus een honderdtal Duitsche soldaten tot 150 M. van de Belgische loop graven te Sart, bij Spa, naderden, de wapenen weg wierpen, de handen omhoog staken, de witte vlag zwaaiden en riepen: „Wij zijn vrienden!" De Belgische commandant liet het vuur staken en naderde de vijand, slechts door enkele manschappen vergezeld. Nauwelijks had hij een 30 M. afgelegd of hij viel neer, doodelijk getroffen door de Duitschers. Op verschillende plaatsen hebben de Duitschers na afloop van het gevecht boerderijen en huizen in brand gestoken door middel van handgranaten of door in petroleum gedrenkt stroo. Verscheidene Belgische soldaten, die gewond waren of ontwapend en niet in staat waren zich te verdedigen, werden door honder den Duitsche soldaten mishandeld of afgemaakt. DUITSCHE PATROUILLES ONTWAPEND. Bij Turnhout werden Duitsche patrouilles aange troffen, welke 'door de Belgische burgerwacht werden ontwapend. De oude brug bij Hoey, welke in 1294 werd ge bouwd, heeft men gisteren in de lucht laten springen. VLIEGTUIG NAAR BENEDEN GESCHOTEN. Gisteren is te Sterrebeek (10 K.M. ten oosten van Brussel) een Duitsch vliegtoestel door Belgische sol daten naar beneden geschoten, meldt de „Patriote". Er zat een gfewapend officier in. Men vond militaire inlichtingen op hem. Na te zijn neergekomen wilde de officier nog op de Belgische soldaten schieten. Beide beenen waren hem verbrijzeld.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1