De Duitschers en de Franschen. De Duitschers en de Russen. YARIA. NEDERLAND. VARIA. DE FRANSCHE OVERWINNINGEN. De Fransche bevelhebber, generaal Joffre, seinde, dat de Franschen in de afgeloopen dagen in Elzas Lotharingen belangrijke voordeelen behaalden. De Duitschers leden overal zware verliezen. De uitwer king van de, Fransche artillerie werkte demoralisee- rend op hen en was vernietigend. Maandag rukten de Franschen in den Boven-Elzas voorwaarts. De Duitschers trokken terug, overal ge wonden en oorlogsmateriaal achterlatend. De Franschen bezetten de meeste dalen der Voge zen aan de zijde van den Elzas, vanwaaruit zij weldra de vlakte ten Zuiden van Saarburg zullen bereiken, meende de generaal. De Duitschers hadden een zeer versterkte stelling opgeworpen, die zij met zwaar geschut verdedigden, Maandag trokken "zij in alle haast terug, en werden door de Fransche cavalerie achtervolgd. De Fransche troepen bezetten in Lotharingen de geheele streek van Les Etangs, tot ten Westen van Finstingen, 12 h 13 K.M. ten Noorden van Saarburg. Ze rukken van de Seille (een zij-rivier van de Moezel voorwaarts; een gedeelte van de doorgangswegen is door de Duitschers ontruimd. De cavalerie is te Chateau-Salins aan de Seille. De Fransche legatie te Brussel verzekert, dat de Franschen Saarburg (ongeveer 20 K.M. van de Fransch-Duitsche grens) zijn binnengerukt. EEN DUITSCH VLIEGTUIG BESCHOTEN. Het Fransche ministerie van oorlog maakte bekend, dat bij Dinant een Duitsch vliegtuig naar beneden is geschoten, de bestuurder gedood en drie militaire waarnemers gevangen genomen. Het vliegtuig was onbeschadigd. 2000 RUSSEN GEVANGEN GENOMEN. Volgens een Wolffs-bericht zijn in het jongste ge vecht tusschen Duitschers en Russen 2000 Russen ge vangen genomen. 10 PLAATSEN VERBRAND. De Russen hebben aan de Duitsch-Russische grens volgens de Lok.-Anz. 10 plaatsen in brand gestoken. De bewoners moesten vluchten en hebben voor het meerendeel slechts hun leven en hun kleeren gered. De brandstichters schoten allen neer, die binnen het be reik van hun geweren kwamen. EEN SOLDATENSTUKJE. De „Köln. Ztg." verhaalt het volgende stoute stuk je dat aan de Russische grens zou zijn voorgevallen. Een korporaal en twee man van een Duitsch regi ment cavalerie, wien het wachten op den vijand wat lang viel, waagde zich bij een patrouille wat verder in 't vijandelijk gebied, dan hun voorgeschreven was. Zij kwamen daarbij aan een gehucht, dat voor enkele dagen door de Russen was afgebrand. Tot hun verbazing zagen zij licht in een schuur. Zij slopen naderbij en zagen een majoor met 15 man van zijn afdeeling wodkidrinken en sigaretten rooken. De korporaal sloeg met zijn geweerkolf de deur in, stond met één sprong midden onder de Russen, die in hun schrik vergaten naar de wapens te grijpen. Togn de korporaal riep: „Handen omhoog!" was de majoor de eerste, die zijn handen omhoog hief. En zoo werden 15 Russen gevangen genomen en door de drie huzaren meegebracht bij hun regiment. EEN ONDERHOUD MET MINISTER TREUB. Uit een onderhoud dat een der directeuren van het Nederlandsch (Haagsche) Correspondentie-bureau van Dagbladen Belinfante en Vaz Diaz met Minister Treub mocht hebben over den economischen toestand, valt het volgende mede te deelen De Minister zeide, dat in het begin van den huidi- gen toestand de rente die de bankiers voor beleenin gen vorderden inderdaad, zooals werd geklaagd, te hoog is geweest, maar dat daartegenover staat, dat niemand kon voorzien hoe de toestand zich verder ontwikkelen zou en er gerechtvaardigde vrees was dat, indien niet het vragen van crediet zou worden be moeilijkt, er eed overstelpend aantal aanvragen zou komen waaraan niet zou kunnen worden voldaan. Na voorts te hebben herinnerd hoe van alle zijden uit de financieele wereld met de Regeering is medegewerkt om tot een normalen rentestand te komen, gaf de Mi nister als zijn meening te kennen, dat in deze nog niet het laatste woord gesproken is, waarom het te hopen zou zijn, dat de strijd die dreigt te ontbranden tusschen verschillende organisaties van het Neder- landsche credietwezen en financieele bladen of perso nen uit het publiek, die hem gun gemoed in ingezon den stukken meen en te moeten lucht geven, zal wor den bewaard tot kalmer tijd, ook al omdat op het oogenblik een pennestrijd slechts kwaad zou kunnen doen en de taak der Regeering om er toe mede te wer ken dat er op het gebied van den geldhandel een meer normale toestand komt, zou bemoeilijken. De Minis ter sprak de hoop tlit, dat er nu ook aan het onge rechtvaardigde en in vele gevallen verregaand onbe hoorlijke weigeren van betaling door het publiek van zijn rekeningen een eind zal komen. Met betrekking tot den economischen toestand der bevolking in 't algemeen deelde de Minister o. a. me de, dat hoewel de toestand zich op het oogenblik beter laat aanzien dan een week geleden men in derdaad er mee moet blijven rekenen, dat er in ver schillende takken van bedrijf reeds abnormale werk loosheid is en dat die werkloosheid in de komende weken en zelfs maanden helaas naar alle waarschijn lijkheid nog sterk zal toenemen. ALGEMEENE NEDELANDSCHE CENTRALE MIDDENSTANDSCREDIETBANK. Dinsdag vergaderde te Amsterdam het bestuur van de Algemeene Nederlandsche Centrale Middenstands- kredietbank, onder voorzitterschap van dr. D. Bos. Uitgenoodigd tot deze vergadering waren de bestu ren van alle Nederlandsche Micfdenstandscrediet- banken, benevens alle vereenigingen, aangesloten bij den Middenstandsbond. De vergadering was zeer druk bezocht. In zijn openingswoord gaf dr. Bos een uiteenzetting van den economischen toestand, welke zoo zorgwekkend bleek te zijn, dat de Regeering van oordeel was, dat alles aangewend moest worden, wat mogelijk was, om den crisis te bezweren. Natuurlijk gold dit niet alleen voor de middenstand, maar voor ons- geheele volk, Voor den Midenstand echter ziet de toestand er droe vig uit. Er moet daarom getracht worden verbetering te brengen, een spoedige en zoo mogelijk duur zame verbetering. En nu blijkt het onmogelijk te zijn om hulp te ver- leenen als de Middenstand niet zelf de hand aan de ploeg slaat. Hiervan ik ook de Regeering doordrong en. Bij de beraadslagingen, welke de vorige week aan het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel plaats vonden, heeft minister Treub aan Dr. Bos en aan den heer Meuwsen een officiëele Regeer- ingsopdracht gegeven van Algemeene Nederlandsche Centrale Middenstandskredietbank te stichten, om daarna in alle plaatsen in Nederland locale banken, beheerd en bestuurd door middenstanders, te stichten, opdat deze het krediet in hun eigen kring verstrek ken. Al deze locale banken moeten zich dan organi- seeren in centrale banken op de wijze, zooals er zich reeds verschillende in Holland hebben ontwikkeld, zooals b.v. die te Groningen, waarbij zich pl.m. 20 banken hebben aangesloten, ook zooals de „Boaz"- banken die een centrale hebben, ook zooals de „Han- ze"-banken, welke gewestelijke centralen hebben en andere. En al deze centrale banken en de nu op te richten alleen staande locale banken komen dan in de Algemeene Nederlandsche Centrale Middenstands- kredietbank, zijnde dit hei lichaam, dat,zich direct in verbinding kan stellen met de geldmarkt te Amster dam en de Nederlandsche Bank. De bedoeling van ons was niet concurrentie te brengen, doch eenheid in het verkrijgen van krediet voor alle soorten van middenstandskredietbanken. Vervolgens deels spreken mede, dat het doel van de Centrale Bank niet is om zelf krediet te verleenen aan personen, maar uitsluitend aan kredietbanken voor den middenstand, aan spaar- en voorschotbanken, in het kort aan alle banken, die aan middenstanders kre diet verleenen, natuurlijk. Vervolgens ook aan coöperatieve inkoop en verkoop- vereenigingen, evenals dit in het buitenland het geva: is. Natuurlijk moeten al deze banken en vereeniging en van hun kredietnemers de noodige zekerheidsstel lingen eischen, welke door de Centrale verlangd wor den. Het comité van den geldhandel en de Neder landsche Bank zullen deze zaak steunen. Wij zullen tot het tienvoud van het aandeelenkapitaal op de Ne derlandsche Bank kunnen trekken. Als eisch wordt echter gesteld, dat de midden stand als één man aangordt om de middenstandskre dietbanken zoo soliede mogelijk in te richten. De middenstand moet toonen, zooveel saamhoorig- heidsgevoel te bezitten, als de omstandigheden dit zullen eischen. Dë geheele Middenstand moet zich voor elkaar borgstellen, niet zooals bij de Boeren leenbanken, met zijn geheele vermogen zich aanspra kelijk stellen voor eventueele verliezen, maar eene aan sprakelijkheid van 20% voor iedere credietnemer, bo ven het krediet, dat hij neemt. Nadat dr. Bos verschillende vragen uitvoerig had beantwoord, stelde hij de vraag, of de vergadering er zich mee kon vereenigen dat door en voor den georga- niseerden Nederlandschen Middenstand deze nieuwe Centrale werd opgericht. Met algemeene instemming bleek de vergadering dit gevoelen te zijn toegedaan, waaruit geconcludeerd kon worden, dat de geheele georganiseerde Middenstand de oprichting van de Centrale Middenstands Credietbank met instemming begroet. Hierna deelde dr. Bos mede, dat de Statuten, waar van de voornaamste artikelen door hem waren mede gedeeld, nog aan een bespreking met den vertegen woordiger van het consortium van den Geldhandel en van de Nederlandsche Bank zouden worden on derworpen en daarna de Koninklijke goedkeuring zou worden aangevraagd, hetgeen in een paar dagen met het oog op den spoed zou kunnen geschieden. Spreker wekte voorts de aanwezigen op om zoo spoe dig mogelijk in eigen kring vergaderingen te beleg gen, ten einde op zoo ruim mogelijke schaal aandeelen te plaatsen, op de tweede serie van 100,000 nog deze week zou worden geplaatst en overal het voor beeld door de Amsterdamsche Middenstanders gege ven, mag worden gevolgd. KAASHANDELAREN. Het bestuur van de Nederlandsche vereeniging van kaashandelaren heeft aan den minister van oorlog het drieledig verzoek gedaan: lo. om een vrijen uitvoer van kaas uit het gebied der stelling Amsterdam te wil len toestaan; 2o. om zoolang de spoorwegen onder militair beheer zijn wagons te doen beschikbaar stel len voor het vervoer van kaas; 3o. om de consumptie van kaas bij het leger te willen helpen bevorderen. De aandacht van den minister van landbouw, nij verheid en handel is gevestigd op het buitengewoon groot belang voor ons land van een geregelden afzet van een onzer meest belangrijke landbouwproducten, de Nederlandsche kaas, waarvan de aanmaak niet kan worden stop gezet, vooral naar het buitenland. VOOR DE MILITAIREN. Het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeni ging „Onze Vloot" vraagt plaatsing voor het navol gende: De oproep aan onze landgenooten, waarbij ver zocht wordt om geld en versnaperingen voor onze matrozen en ook voor onze soldaten aan de grenzen, bracht ons al dadelijk vele verblijdende bewijzen van sympathie. Wij verheugen ons, dat wij daarop zoo spoedig mo gen wijzen, maar wij mogen evenmin onvermeld la ten, dat vanuit het Zuiden van ons land, onmiddellijk voeling met ons gezocht werd met het dringend ver zoek o mhulp voor de mannekes aan de grenzen. Men vergete toch niet, dat daar langs onzen Zui delijken grens, geheel verspreid meer dan honderd duizend man liggen, dat men daar nietheeft kunnen zoeken naar de meest geschikte plaats voor inkwartie ring, maar dat, overal in het open veld, in de kleinste gehuchten, in schuren en stallen, soldaten liggen, wie weet voor hoelang. Als trouwe wakers bespieden zij dag en nacht de grens, terwijl zij zich geen kilometer van hunne post mogen verwijderen. Is het wonder, dat een der leden van eene commis sie uit Breda, die doet wat zij kan, ons zei: „Toen wij met den auto, beladen met boeken en tabak langs de posten reden, werden wij als reddende engelen aan geroepen, maar wij kunnen al die duizenden slechts héél, héél weinig geven. Was nu onze oproep in hoofdzaak bedoeld voor onze matrozen en zullen wij die ook zeker niet verge ten, daar herhalen wij met aandrang onze bede om ons ruim te bedenken, om ook onze soldaten aan de grenzen eene versnapering te kunnen geven. Als wij kiezen mogen, hebben wij het liefst geld, teneinde tabak, vooral tabak te kunnen koopen. Maar daarnaast kunnen wij gebruiken houten pijpen, lectuur en nog eens lectuur, (boeken, tijdschriften, couranten), kaartene dominospellen, puzzles, in één woord, al die zaken, die men in de eentonigheid duubbel waardeert. Welaan, wij roepen U toe: „de handen in elkaar geslagen, alle hens aan dek en allen, zonder onder scheid wat gegeven. Laat een ieder de op hem of haar rustende plicht vervullen om mede te werken, dat on ze zonen, onze broeders, onze neven met opgewekt heid, de zware van heB gevraagde diensten in het be lang van het Vaderland kunnen verrichten. Voor „Onze Vloot" is geen werk te veel en het adres: Stationsweg 89, 's-Gravenhage, is bekend. Namens het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot", H. M. van Bemmeren, Voorzitter; A. L. Boelen, Administrateur, Jhr. C. A. L. van der Wyck, Secretaris-Penningmeester. EEN WETTELIJKE REGELING VOOR DE EFFECTENBEURZEN. Vanavond zou aan het ministerie van Handel enz. te 's-Gravenhage een conferentie plaats hebben, waar bij tegenwoordig zouden zijn de Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid, de Minister van Justitie, de president van de Nederlandsche Bank, de president van de Nederlandsche Handel-Maatschappij, bestuur- deren van 't bankconsortium, benevens de bestuurde- reu van de Vereenigingen voor den Effectenhandel te Amsterdam en Rotterdam en van den Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de Provincie. In deze bij eenkomst zal een wettelijke regeling (n zake de Effec tenbeurzen en de daarmee in verband staande maatre gelen worden besproken. PRIJSBEPALING EERSTE LEVENSBE HOEFTEN. Aan den minister van landbouw is door het comité ter behartiging van de belangen van den middenstand te Arnhem een adres gericht, waarin wordt aange drongen op vaststelling van eerstehandsprijzen, gros siersprijzen en detailprijzen voor de eerste levensbe hoeften. Er wordt in het adres op gewezen, dat de prijszet ting van den minister alleen de eerste hand ten goede komt, omdat de aanvoerprijzen van granen en suiker niet boven de normaal-prijzen zijn. BESLAG OP TARWE. Op last van den Minister van Landbouw is bij be sluit van 18 Augustus aan burgemeesters las gegeven beslag te leggen op alle voorraden onbewerkte tarwe. In pakhuizen en op schepeh mag geen tarwe verwerkt worden. GROENTENHANDEL. De tomaten en komkommers zijn aan de Loosduin- sche groentenveiling weer in prijs gestegen. Dinsdag werd, schrijft het N. v. d. D„ voor het eerste product zelfs 3.05 per 50 kilo betaald en voor het tweede tot 1.75 per 100. Een ongehoorde prijs in den laatsten tijd. De eerste verzending naar Berlijn is goed aan gekomen, maar is vijf dagen onderweg geweest. De opbrengst was zeer bevredigend. Ook de verzending van tomaten naar Engeland is goed geslaagd. EEN ADRES. De afdeeling Rotterdam van den Algemeenen Ne derlandschen Timmerliedenbond heeft, meldt de N. R. Crt., in een adres aan den gemeenteraad haar ver wondering te kennen gegeven over de bijzondere stroo ming, welke in werkgevers kringen bestaat, om een tijdelijke loonsvermindering in te voeren. Het adres voert aan, dat de werkliedenvakvereenigingen in de bouwvakken pogingen in het werk stellen, om, in over leg met de patroonsvereenigingen, den arbeidsduur in te krimpen, opdat zooveel mogelijk werkloozen aan het werk gezet kunnen worden. Door die verkorting van den werktijd zal waarschijnlijk een belangrijke loonderving plaats hebben en ae loonen, welke in ge wone tijden reeds niet te hoog zijn, behooren, zegt adr., niet verder verminderd te worden. Verzocht wordt, bij eventueel aan te besteden wer ken de bepalingen vast te stellen, dat aan de werk lieden geen lagere loonen betaald zullen worden dan voorheen door hen ontvangen werden. WERKLOOZEN. Een troep werkloozen is gisteren naar het Prinsen hof te Amsterdam getrokken. Een deputatie, bestaan de uit 2 mannen en één vrouw heeft een onderhoud met den burgemeester gehad. Er werden drie vragen tot den burgemeester ge richt: le. of B. en W. nu niet reeds konden aanvangen met een financieele uitkeering, daar de nood hoog gestegen is; 2e. of B. en W. maatregelen kunnen nemen, dat aan 300 patiënten, die vroegtijdig uit het ziekenhuis ontslagen zijn, een betere verpleging kan worden verschaft dan zij in huis kunnen krijgen; 3e. of B. en W. maatregelen kunnen nemen tegen ontrui ming van woningen wegens achterstallige huur. De burgemeester antwoordde hierop zoo deelde men mede dat hij geen vaste toezegging kon ge ven; wel zal hij in de eerstvolgende vergadering van B. en W. deze drie punten ter sprake brengen. Daarna trok de stoet, bestaande uit 6 a 700 perso nen naar het Algemeen Steuncomité om den penning meester te verzoeken haast te maken met de uitkeering WAAR DE MOBILISATIE GOED VOOR IS. (Van een onzer Amsterdamsche correspondenten). Natuurlijk is de mobilisatie ergens goed voor, vraag het maar eens aan het eerste het beste Amster damsche bakvischje. Duizenden en duizenden jongens van het platte land, met verbruinde gezichten en stevige knuisten aan het lijf, zijn ingekwartierd bij brave Amsterdam mers en hun tengere dochterkens met vale stadskleur vertroetelen hun half-paying guests, loopen ze achter na met vlaatjes en toetjes en ommeletjes soufflees, en riz glace of gamalencroquetjesmaar die boeren jongens hebben sterke magen 1 en besproeien hun tijdelijke huisgenooten als het ware met bier, kwast, melk, chocolade, koffie, thee en leut. De plattelands- jongelui laten het zich welgevallen. Zij, verdedigers van het vaderland, mogen zij het niet goed hebben, hebben zij daar geen recht op, zij, die hun boerderij in de steek lieten, toen Hare Majesteit order gaf tot mobiliseeren 1 Zij hadden zich niet anders voorge steld! Maar inmiddels zijn zij er toch maar door gevleid, dat de dochter des huizes hen zoo verwent, en's Avonds lijkt Amsterdam een gamizoen- stad. In de Kalverstraat loopen militairen, langs de frachten trekt uniform, op de groote verkeerswegen eeft eveneens de gewapende macht de overhand. Overal, waar men komt, de soldaat domineert. Maar de meeste militairen trekken 's avonds naar het Von delpark, en ontmoeten daar heel toevallig de dochter van hun kostjuffrouw of haar keukenprinses. En eenigen tijd duurt daar onder het zware geboomte de mobilisatie voort. Waar die mobilisatie niet al goed voor is! Bij het algemeen steuncomité te Amsterdam tot dusver In 109.023.42%. B. en W. van Amsterdam hebben de uitgifte van betalingsbons gestaakt, daar op andere wijze voldoen de in de behoefte aan circulatiemiddelen is voorzien. De uitgegeven bons kunnen tot 15 Sept. a.s. ter in wisseling worden aangeboden. De feestelijkheden, welke 19 Sept. zouden wor den gehouden, ter viering van het 75-jarig bestaan der H. IJ. S. M. gaan niet door. Later zal een dag worden bepaald voor de aanbieding van het hulde blijk, der optocht uit. enz. H. M. de Koningin heeft den wensch te kennen gegeven, dat, met het oog op de ernstige tijdsomstan digheden Hare a.s. verjaardag niet feestelijk zal worden herdacht. Ook van het uitsteken van vlag gen dient te worden afgezien. De te Zevenaar aangehouden vreemdeling is onder politiezicht naar Duitschland teruggeleid. De in uitzicht gestelde bijzondere trein om in Zwitserland vertoevende Nederlanders naar het va derland terug te voeren, zal morgen van Lindau ver trekken en over Munster te Bentheim aankomen. De feestvereeniging „Het Vaderland Getrouw" te Rijswijk (Z H.) heeft besloten den verjaardag van H. M. de Koningin dit jaar niet te vieren, doch 100 te schenken aan het Roode Kruis en 250 aan het plaatselijk steuncomité. Naar de N R. Crt. verneemt, is met het oog op de tegenwoordige omstandigheden de 31 Aug. van elk jaar gebruikelijke toekenning van Nederlandsche ridderorden ditmaal niet te verwachten. De scheepsbouwmeesters en machine-fabrikanten vereeniging te Rotterdam besloot 13000 beschik baar te stellen ten behoeve van de werkloozen te Rot terdam en omstreken, waar de bedrijven der leden zijn gevestigd. Gistermorgen arriveerde uit Bentheim te Olden- zaal voor de eerste maal na het uitbreken van den oorlog een trein, geladen met stukgoederen. De trein bestond uit 8 wagens, waaronder een geladen met cement en een met kalk. Bij informatie bleek het Handelsblad, dat de op heffing van het verbod van uitvoer voor in Duitsch land voor ons land klaar liggende steenkolen, alleen voor bunkerkolen geldt. STADSNIEUWS. TE VEEL LECTUUR! Hoewel er geen bepaalde oproep om lectuur voor de, geïnterneerden is gedaan, slechts de wenschelijk- heid te kennen is gegeven dat deze wat te lezen zou den hebben, krijgt de kolonel-commandant van het Intemeeringsdepöt op zijn bureau ten Stadhuize zoo veel boekwerken en tijdschriften toegezonden, dat de lectuur veel en veel te groot begint te worden. We hebben ons er zelf van kunnen overtuigen, dat heele stapels boeken langs de wanden van het bureau lig gen en de commandant vreest dan ook, dat wanneer de boekenstroom niet luwt, er straks op zijn bureau geen plaats meer zal zijn voor de aan het depót ver bonden officieren, daar het bureau dan geheel door de boeken dreigt te worden ingenomen! De geïnterneerden hebben nu dus meer dan vol doende lectuur, te meer nog daar ze thans veel vrij heid van beweging genieten, welke hen begrijpelijk niet voortdurend „met een boekje in een hoekje" doet zitten Zij, die zoo van hun goed hart voor de vreemde soldaten hebben doen blijken, zullen dus goed doen thans niet méér lectuur te zenden, daar men kana loopt hiermee zijn doel niet te bereiken. Men kan vele anderen met lectuur gelukkig maken men leze b.v. den oproep van „Onze Vloot" en van het Alg. Ned. Verbond in dit nummer. Echter de geïnterneerden zouden daarom niet graag vergeten worden! Er zijn er, die van hun ge voeld gemis aan een harmonica b.v. blijk hebben ge geven. In 't algemeen zouden ze muziekinstrumenten zeer op prijs stellen, ze kunnen dan nog eens samen een concert geven. Ook een voetbal zou zeer welkom zijn. En tabak is natuurlijk een artikel, dat steeds van pas komt. Zoo had de commandant met grooten dank 90 pakjes van den heer Kaaij ontvangen. Ook zeep en handdoeken b.v. zouden de Duitschers en Belgen wel te stade komen. Waar men met lectuur zoo overmatig ruim de geïn terneerde militairen heeft bedacht, zal men ze met iets anders toch ook wel gelukkig willen maken, niet waar? EEN TWEEDE INTERNEERINGSDEPOT. Naar gemeld wordt, bestaat bij het departement ven Oorlog het voornemen, om een tweede Inter- neeringsdepot op te richten. Dit zal gevestigd wor den in Gaasterland in de nabijheid van Balk. De voorbereidende maatregelen tot de inrichting zijn reeds getroffen. De Belgen zouden naar Gaasterland worden overgebracht. KURT REPENNING. Prof. Repenning uit Aken deelde ons heden mede, dat zijn zoon en hij niet naar Dbitschland zijn kun nen terugkeeren. Kurt is n.l. ongesteld geworden blijkbaar wreekt zich thans de moeielijke periode, welke de knaap heeft doorgemaakt. Hij had zulke hooge koortsen, dat er een dokter werd gehaald, die rust voorschreef. Zoo toeven vader en zoon thans ten huize van den heer E. G. Wentink. Prof. Repen ning verhaalde van den angst, dien hij een week lang had doorgestaan. Ettelijke malen was hij in België en zelfs in Luik geweest, zonder echter eenige zeker heid omtrent het lot van zijn zoon te kunnen krijgen. Hoogst dankbaar was hij voor de behandeling welke zijn zoon en hij in ons land en in het bijzonder in on ze stad zoowel van overheidspersonen als particulie ren hadden ondervonden en vooral sprak hij met groote erkentelijkheid over kolonel Lussanet de la Sa- blonière en over kapitein Sikman, die niet alleen zijn zoon, maar ook de andere geïnterneerde landgenooten met zooveel menschlievendheid behandelden. VERGADERING HUISEIGENAREN. Zaterdagavond wordt in café „Central" een verga dering gehouden van huiseigenaren, ten einde vast te stellen, welke houding moet worden aangenomen in de tegenwoordige moeilijke tijdsomstandigheden tegenover de dienstplichtige en werklooze huurders. VOOR DE GEÏNTERNEERDEN. Door een comité, dat zich gevormd heeft ten be hoeve der geïnterneerden wordt de volgende op roeping gedaan aan allen die sympathie koesteren, voor zijn denkbeelden: Binnen onze grenzen verleenen wij gastvrijheid aan officieren en manschappen van strijdende legers die de oorlogskans de mogelijkheid heeft ontnomen iets voor hun vaderland te doen of tot hun vredes- arbeid terug te keeren en die thans, zij het in mil- den vorm van hun vrijheid zijn beroofd. Sommigen zijn herstellend van hun wonden. Met kleinigheden, zonder dat daarvoor veel geld noodig is, kan in overleg met de autoriteiten hun lot in menigerlei vorm worden verzacht. Hoe, is nader te overleggen. Wie hiervoor sympathie gevoelt zende zijn kaartje aan een der volgende heerenMr. A. J. Fokker, Mr. E. L. Th. Hoogenstraaten, J. H. v. Waveren, Leiden; L. J. C. de Vriese, Den Haag; P. A. de Lange, Kennemerpark 20 te Alkmaar. DE NEDERLANDSCHE BANK. Nadat reeds op 14 dezer de rente voor belee ningen en voorschotten in rekening-courant met een half percent was verlaagd, heeft de Directie der Nederlandsche Bank gisteravond besloten verder de rente voor alle rubrieken met een vol percent te verlagen. De rentestand is thans zooals op bijgaand lijstje is aangegeven Rentestand sedert 20 Aug. '14. Wisseldisconto5 Promessendisconto 5i/2 Beleening van Binnenlandsche Effecten 5 Buitenlandsche 5i/a o/0 Goederen 5 Korte beleeningen51/2 Voorschotten in Rekening-Courant 5i/s VERVROEGDE TRACTEMENTBETALING. Naar we vernemen zullen, teneinde tegemoet te komen aan de moeilijkheden, ontstaan uit het h contant verkoopen, de tractementen van alle rijks ambtenaren, welke per 1 September opvorderbaar zijn ook de driemaandelijksche reeds van 24 Augustus af bij den Rijksbetaalmeester te Alkmaar cunnen worden geïncasseerd. [Het is onwaar, wat sommigen beweerd hebben, n.l., dat de tractementen, den 1 Aug. dus vervallen, slechts voor de helft uitgekeerd zijn. TIJDELIJKE ARBEIDSBEURS. Opgaaf van 19 Augustus. Aanbiedingen Losse werklieden 115, sigarenmakers 26, schoen makers 3, boekbinders 3, boekdrukkers 12, timmerlie den 17, schilders 9, stucadoors 7, metselaars 8, op-

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2