DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No, m t Honderd en zestiende Jaargang. 1914. VRIJDAG 21 AUGUSTUS. BELGIË. ENGELAND. JAPAN. OOSTENBIJK. üeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V Boek- en Handelsdrukkerij v/ho HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Duitschland en de verbondenen. Duitschland-Engeland. Telefoonnummer ALKMAAR, 21 Augustus. Turnhout O ANTWERPEN Mechelen Aerschot Diest Herck "la Ville Leuven BRUSSEL Haelen I Thienen St. Truijen De Duitschera zfjn gisteren te Brussel gekomen, waar ze de Leuvensche poort binnenkwamen. Het was gisteren te voorzien, dat het hiertoe zou komen. Toen het Duitsche leger in Leuven Btond, was de opmarsch niet meer tegen te houden en de Belgen hebben dan ook geen enkele poging meer aan gewend om den vijand buiten hun schoone stad te houden. Er zijn Brusselaars geweest, die hierover ontevredenheid toonden, doch het was verstandig van de overheid, dat zij de Duitschers kalm hebben laten binnentreden. Toch kan men zich voorstellen, dat het een pijnlijk oogenblik is geweest toen bij de aankomst der troepen de witte vlag werd omhoog gehouden, ten teeken dat de bescherming der stad gevraagd werd. Een Duitsch commandant onderhield zich vriende lijk met den burgemeester en gaf dezen de verzekering dat de stad geen leed zou geschieden, indien de inwo ners zich kalm zouden gedragen en niet tot vijande lijkheden zouden overgaan. Daartoe heeft burgemeester Max de bevolking aan gemaand in een waardige proclamatie, waarin hij eenerzijds er op wees, dat niemand gedwongen kon worden den vijand inlichtingen te verschaffen of als gids te dienen en dat ieder misbruik van den indrin ger hem onmiddellijk moest worden medegedeeld, maar aan den anderen kant een beroep deed op de be volking, om hem te helpen om de rechten en waardig heden van de burgers te beschermen. „Ik verzoek, aldus de proclamatie, den inwoners mijne taak te verlichten, door zich te onthouden van alle gebruik van wapenen, van alle tusschenkomst in de gevechten of ontmoetingen. Medeburgers, wat er gebeure, hoort naar de stem van uw burgemeester en behoudt het vertrouwen in hem, hij zal het niet verraden." Het is te begrijpen, dat tallooze Brusselaren, die daartoe in de gelegenheid waren en enkelen zullen ook wel niet zoo'n heel zuiver geweten gehad hebben gevlucht zijn, maar wanneer aan de vermaning van burgemeester Max gehoor gegeven wordt, zullen de Duitschers wel een zelfde houding aannemen als in de stad Luik, waar ze zich rustig hielden en waar de administratieve werkzaamheden door Duitsche ambtenaren werden verricht op een wijze, alsof ze er altijd hadden gezeteld. Brussel is evenwel geen Luik, maar het is te hopen, dat zoowel bij de Brusselaars als bij de Duitschers de betere elementen den toon aangeven en dat men over en weer zich niet te zeer zal laten beïnvloeden door daden van het grauw, dat zich zoowel in de Brusselsche straten als in de Duitsche gelederen zal bevinden. Van Brussel naar Antwerpen is in vredestijd maar een uurtje sporen. Doch wanneer de Duitschers ook binnen de Schel- destad mochten willen zijn, zal het niet zoo gauw gaan! Niet natuurlijk omdat het treinenverkeer geheel stil staat, maar omdat Antwerpen de spil is der na tionale verdediging, en een zorgvuldig beschermde spil. Het volgende plannetje moge hiervan eenig denkbeeld geven. Twee fortengordels beschermen de stad, De bui tenste ligt ongeveer 16 Kilometer van de stad af en is zeer modem ingericht, terwijl in den binnenste het Belgische veldleger thans is opgesteld achter een breeden wal, waarvoor zich nog een breede sloot be vindt. Wij geven hier alvast de namen van de groote for- ien en merken nog even op, Antwerpen en de forten St. Marie, Stabroek, Red Dorderen door inundatie ge dekt kunnen worden. Estbrand Stabroek f Putte ■Brasschaet t .1 t Capellan Lillo Lïeïkens- Red. Dorderen hoek f Schooten Merxem f St. Marie i Citadel Zwljndrecht Haesdonk Cruybeke Antwerpen fl 12 f f m s Rupelmonde f f Liezel IGraven- ■j- wezel Oeleghem I Kessel Waëlhem IWavre St.Catherlne Men weet, dat Antwerpen reeds dikwijls belegerd werd. Parma sloeg in 1586 het beleg voor de Schel- destad, aldus „den bijl aan den wortel des booms leggende". De Italiaansche ingenieur Oianibelli liet een door de Spanjaarden geslagen Scheldebrug in de lucht springen door middel van een schip met een uurwerk, een methode, welke sindsdien Antwer- pensch vuur wordt genoemd. De citadel, op last van Alva in 1568 gebouwd, werd in 1832 door generaal Chassé meesterlijk verdedigd tegenover een overmach tig Fransch leger, hetzij dan ook dat het kanon der citadel de laatste kans van het huis Oranje Nassau op het behoud van België verloren heeft doen gaan. Thans is Antwerpen een der sterkste vestingen van Europa. Zullen de Duitschers nu op Antwerpen aftrekken? Waarschijnlijk ja. Maar niet om te trachten de vesting in te sluiten, doch enkel om de forten te mas- keeren, teneinde daardoor te voorkomen, dat zij in den rug worden aangevallen. Wanneer het bericht, dat er twee stoombooten voor de Koningin en de kinderen gereed liggen om hen in geval van nood naar Engeland te kunnen brengen, waar is, dan zou dit een aanwijzing zijn, dat de ver bonden mogendheden ook rekening houden met een Duitsche poging, om de stad te nemen. Een telegram uit Parijs zegt, dat Mühlbausen weer door de Franschen genomen is. STRAATSBURG I Cirey Donon I Schirmeck I St. Marie Bonhomme MUNSTER COLMAR Muhlhausen Altkirch Een der eerste vijandelijke daden der Franschen is geweest Mülhausen te bezetten. In het Journal der Débats van 10 Augustus, dat we eerst hedenmorgen ontvingen, werd met vreugde gesproken over „ce beau fait d'armes" en in herinne ring werd gebracht, dat 'n industrieel te Mühlhausen aan wien een Duitscher verleden jaar had gevraagd of deze streek zich schikte in haar lot van altijd Duitsch te zullen zijn had geantwoord: „Voor altijd! zie daar die ruïnes van de kasteelen, welke de toppen der Vogezen beheerschen. Elk kas teel werd bewoond door een ridder, die de baas speel de in zijn gebied. Die ridders dachten ook, dat zij altijd baas zouden blijven. En wat is er nu van over?" Evenwel lang duurde het niet of de Franschen werden weer uit Mülhausen teruggeworpen. Toevallig kregen we van ochtend ook de Duitsche bladen, waarin dit feit vermeld is. Met dikke letters deelen de couranten mede: „Deutscher Sieg bei Mül hausen" of „Kein Franzose mehr auf deutschem Boden." De Morgenpost bijv. schreef: „Door dit gelukkig resultaat is de Opper-Elzas voor den Franschen inval beschermd en bewaard. Het Duitsche rijksland is vrij van den vijand. Maar hooger nog is de moreele indruk van deze zege te schatten. Voor de eerste maal in dezen oorlog heb ben Duitschers en Franschen in grooten getale elkaar ontmoet, voor de eerste maal hebben Duitsche en Fransche leiding elkaar gemeten, heeft Duitsche en Fransche scholing om de overwinning geworsteld en bij deze ontmoeting hebben de Duitschers gezege vierd!" De slag is echter voor de Franschen niet zoo heel erg aangekomen, immers zij zetten zich stevig vast op de Duitsche Vogezen, veroverden Sainte Marie en be haalden een overwinning bij Schirmeck, hetgeen men overigens van Duitsche zijde als een gelegenheidsge vecht voorstelde. Zijn zij nu werkelijk weer in Mülhausen? Wij hebben alleen het Parijsche bericht, dat er niet al te betrouwbaar uitziet en dan nog een ietwat uit voeriger mededeeling, waaruit blijkt, dat de Fran schen zes kanonnen en eenige kisten met munitie buit gemaakt hebben. Dan bevat dit telegram de volgen de zinsnede: „Ons leger trekt op van het Noorden van Straatsburg naar Delme langs Morhange." Met Morhange zal wel Morchingen, een heel eind ten Noord-Westen van Saarburg bedoeld zijn, terwijl Delme vlak aan de grens gelegen is, een stuk ten Noordoosten van Nancy. Wij wisten dat de Franschen in Delme waren maar het telegram kan alleen dan beteekenis hebben, wan neer met „ons leger" het Duitsche wordt bedoeld, dat dan van Straatsburg optrekt om het Fransche offen sief te stuiten, doch dit zou dan al een heel malle ver gissing moeten zijn. Wij zullen ons nu maar niet in verdere gissingen verdiepen, doch kalmpjes nadere berichten afwachten. staat bui hun hun ANTWERPEN ALS REGEERINGSZETEL. Antwerpen wordt nu, als regeeringszetel, zoo spoe dig mogelijk in staat van tegenweer gebracht Op de Schelde liggen twee snelvarende schepen van de lijn Ostende—Dover, om, in geval de vijand Antwerpen verovert, de koninklijke familie naar En geland over te brengen, zegt de Tel. Zich voorbereidend op alle gebeurlijkheden, Antwerpen thans op het punt om geheel van de tenwereld te worden afgesloten. De melkboeren, die gisterochtend in de stad waren brachten, kregen de mededeeling, dat dit laatste bezoek voor de eerstvolgende weken aan Ant werpen zou zijn. Een groote vee-voorraad is in de nieuwe stadspar ken gebracht en aan de approviandeering voor gerui- men tijd wordt krachtig gewerkt. De vrees voor al wat vreemdeling is, is gebleven. Thans zijn alle vreemde dagbladcorrespondenten uit gewezen en is de pas, waarop hun beroep staat aan gegeven, voor den drager het allergevaarlijkste stuk. Want op het bureel van den staf is zonder omwegen verklaard, dat de buitenlandsche journalist, die giste renavond nog op Belgisch grondgebied zou worden aangetroffen, tegen den muur zou worden geplaatst, d. w. z. gefusilleerd. 't Staat nu zoo: Antwerpen wordt of is misschien reeds op dit oogenblik van de buitenwereld afgeslo tendoor het eigen leger. Komen de Duitschers op de stad af, dan zal het be leg beginnen en de gevechten, die gesteund door de forten door het Belgische leger tegen zijn vijand zul len worden geleverd. HET BELGISCHE LEGER IN ANTWERPEN. De Belgische Kabinetsraad gaf gisternacht, de vol gende officieele mededeeling: „In den loop van den dag van 18 Augustus is het Belgische leger, liggend op de stellingen, die het ver scheidene dagen dapper en met welslagen verdedigd had, plotseling aangevallen door Duitsche strijdmach ten, aanzienlijk sterker dan die der Belgen. Na een moorddadig gevecht werd besloten het hoofdkwartier over te brengen naar Mechelen, vervol gens naar Antwerpen, en het veldleger te doen aftrek ken op de omheining van Antwerpen, Bpil der natio nale verdediging. Deze schikkingen Btemmen overeen met de traditio- neele verdedigingsplannen, die sedert 1859 vastgesteld zijn. Zij stellen België in staat een leger te behou den, dat hoezeer bcprc"fd, door talrijke en dappere gevechten toch ter vrijwaring van die onafhankelijk heid zal kunnen voortgaan doeltreffende hulp te ver- leenen, bij de verwachte krijgsverrichtingen, aan de le gers der waarborgende mogendheden. Aanzienlijke krijgsmachten verzekeren trouwens de verdediging van de stelling te Namen, die den overtocht van de Maas beheerscht. Overtuigd van de rechtvaardigheid zijner zaak en gesterkt door de goedkeuring van het geweten der heele wereld, zal België, dank zij aller vaderlandsche eendracht, voortgaan te strijden voor het recht, en de onafhankelijkheid van zijn grondgebied verdedigen." NEDERLANDSCHE OFFERVAARDIGHEID. Twee Nederlandsche bekroonden in den tooneel- wedstrijd te Antwerpen hebben volgens de N. Rott. Crt. aan het Belgische Roode Kruis geheel of gedeel telijk afstand gedaan van het hun toegekende bedrag. DE OPVOLGER VAN GENERAAL GRIERSON. Als opvolger van generaal Grierson, die, naar we reeds meldden, plotseling overleed, is benoemd gene raal Smith-Dorrien, die nu dus een der divisiën van het Engelsche expeditieleger zal aanvoeren. Generaal Smith-Dorrien, 56 jaren oud, heeft in ver schillende der Engelsche koloniale oorlogen als offi cier meegevochten. Ook is hij bekend uit den Zuid- Afrikaanschen oorlog, toen hij aanvoerder was van een der brigades, die generaal Cronjé bij Modderri- vier omsingelden en tot overgave dwongen. DE ENGELSCHE OÜD MINISTER Kolonel Seel Oorlog, bevindt'zich op VAN OORLOG IN HET LEGER. :Iy, de vroegere Engelsche minister van dt zich op het oogenblik in actieven dienst in het Engelsche expeditiecorps. Kolonel Seely heeft indertijd deelgenomen aan den oorlog in Zuid- Afrika. AUSTRALISCHE SOLDATEN. De Australische staat Victoria zal ruim 7000 man ter beschikking van het Engelsche legerbestuur stellen Voor het fonds van den burgemeester van Melbourne is 480.000 bijeen. HET ULTIMATUM. De Japansche inmenging is, zoo merkt de Lon- densche „Times" op, niet geschied zonder volkomen overleg met Groot-Britannië. Uit de officieele me dedingen blijkt, dat de regeeringen in Groot-Britan nië en Japan met elkander in voortdurende verbin ding zijn geweest. Zij zijn van meening, dat het noodzakelijk is de algemeene belangen in het Verre Oosten op grond van de EngeLsch-Japansche over eenkomst te beschermen. Men mag volgens dat blad dan ook veilig aanne men, dat de verklaring in het Japansche ultimatum aan Duitschland, omtrent het eventueele teruggeven van Kiao-tsjan aan China niet zonder voorkennis en instemming van de Britsche regeering is afgelegd. De ze verklaring, die dus moest worden opgevat als een aanwijzing voor de volkomen overeenstemming tus- schen de beide regeeringen, stempelt het initiatief van Japan als een gericht op verdediging eE behoud der Engelsch-Japansche belangen in het Verre Oosten en niet als een daad van agressie of verovering. Intusschen heeft het optreden van Japan in de Ver- eenigde staten zorg gewekt, hoewel officieel werd ver klaard, dat de president bevredigende verzekeringen ontving, dat Japan de integriteit van China zal eer biedigen. NIEUWE UCHTINOEN. Gisteren zijn alle tot nog toe niet onder de wape nen geroepen reservisten, aanvullingsreservisten en landstorm onder de wapenen geroepen, alsmede alle mannen, die verlof hadden gekregen om bij het bin nenhalen van den oogst te helpen en alle voorwaarde lijk afgekeurden van 19 tot 42 jaar. EEN DUITSCHE OVERWINNING. Volgens een Wolff's bericht hébben de Duitsche troepen bij Tienen een batterij zwaar veldgeschut en een vaandel veroverd. Tevens maakten zij Haar 500 man krijgsgevangen. Bij Perwez ten N. van Namen heeft de Duitsche cavalerie 2 stukken geschut en 2 machinegeweren buit gemaakt. GEEN ENGELSCHEN AAN HET FRONT. Het Engelsche ministerie van oorlog laat tegenspre ken, dat het Engelsche expeditiekorps thans bij de ge vechten aan het Fransch-Belgische front betrokken is. MÜHLHAUSEN DOOR DE FRANSCHEN HERNOMEN. De Franschen hebben, naar een Reuter-telegram meldt, Mühlhausen in den Elzas opnieuw bezet. GEVECHTEN IN DE NOORDZEE. -De kleine Duitsche kruisers Straatsburg" en „Stralsund" hebben gedurende de laatste dagen een tocht ondernomen naar het Zuidelijke gedeelte van de Noordzee. Hierbij kreeg de „Straatsburg" voor de Engelsche kust twee vijandelijke onderzeeërs in het zicht, van welke zij er een op grooten afstand met enkele schoten deed zinken. De „Stralsund" werd, eveneens op grooten afstand, in een vuurgevecht gewikkeld met verscheidene torpe dojagers, van welke er twee beschadigd werden. Tevens werd bij die gelegenheid en bij een verken ningstocht van een luchtschip vastgesteld, dat de Duitsche kust en de Duitsche wateren tot aan het Ska- gerak vrij zijn van vijanden en de onzijdige koopvaar dijschepen onbelemmerd kunnen varen. De „Straatsburg" en de „Stralsund" zijn pantser- dekkrulsers van 4550 ton, in 1911 van stapel geloopen en voorzien van 12 kanonnen van 10.5 c.M. Zij loo- pen 28.3 knoop. 11 J v t

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1