De Duitschers en de Russen, De Duitschers en de Engelschen. Do Oostenrijkers en de Russen. De Oostenrijkers en de Serviërs. De Oostenrijkers en de Franschen. VARIA. NEDERLAND. VARIA. Telegrammen van heden. In België. die groote verwarring teweeg brachten. Er werden schoten gelost in de richting van den ballon, die ech ter veilig de Fransche linies bereikte. DE RUSSEN TREKKEN OVER DE DUITSCHE ORENS. Volgens een officieel bericht uit Petersburg is het Russische leger de Pruisische grens overgetrokken. Dinsdag en Woensdag hadden hevige gevechten plaats. De Duitschers werden verslagen en vlucht ten. De Russen bezetten Lyck (Oost-Pruisen, pl. m. 85 K.M. ten Z. van Gumbinnen) en rukten op naar Lotzen. Twintig legercorpsen zullen onder bevel van grootvorst Nicolaas een inval in Pruisen doen. Het Russische leger is nu tot een algemeene aanval lende beweging overgegaan en heeft verscheidene voordeden behaald in belangrijke gevechten te Stallu- ponen, waar de le Duitsche divisie in wanorde is te ruggetrokken, met achterlating van 8 kanonnen en twee mitrailleuses. EEN RUSSISCHE BESCHOUWING OVER DEN STRIJD. De St. Peterburgsche „Nowoje Wremja" geeft een uitvoerige beschrijving van de jongste Duitsch-Russi sche gevechten rondom Eydtkuhnen (Oost-Pruisen). In 't kort samengevat komt dit relaas op het volgende neerTot heden hebben de operaties tot resultaat ge had, dat alle Duitschers van Russisch grondgebied binnen de sfeer van het eerste legercorps verdreven zijn. Van nog meer belang is echter, dat deze operaties aangetoond hebben, dat Duitschland niet onoverwin nelijk is. Een kozak, die de vorige week deelnam aan den strijd aan de Duitsche grens, schrijft, dat eenige escadrons kozakken, die van hun paarden gestegen waren en gesteund werden door artillerie en machine geweren, gedurende verscheidene uren den opmarsch van twee Duitsche infanterie-regimenten tegenhielden. De strijd was wanhopig. Aan beide zijde sneuvelden er velen. Ook twee kozakken-officieren werden ge dood. Toen de Russische cavalerie haar taak ver vuld had, trok zij zich terug. De Duitschers ver brandden hun dooden, doch lieten de lijken der ge sneuvelde kozakken-officieren onbegraven op het slag veld liggen, zeggend, dat de kozakken goed voedsel voor de kraaien waren. Deze woorden werden geuit in tegenwoordigheid van inwoners, die het de Russen vertelden, toen zij den volgenden dag de plaats her overden. SCHENDING VAN HET VOLKENRECHT. Officieel wordt van Russische zijde gemeld, dat de Duitschers bij Kalisch acht vrouwen, waaronder een meisje van 12 jaar, neergeschoten hebben. Het lichaam van het meisje vertoonde vier kogelwonden. DE DUITSCHE SCHEPEN. Men schat in Engeland het aantal stoombooten, dat Duitschland bij het begin van den oorlog bezat, op 635, met een tonnenmaat van drie millioen; hier van zijn er 200, inhoudende een millioen ton, geno men. Het grootste deel van de rest houdt zich op in neutrale havens. OOSTENRIJKSCHE VERLIEZEN. Uit Krasnick bij Lublin (Russisch Polen) wordt ge meld, dat aldaar de vijfde Oostenrijksche infanterie divisie, bij een zwenkende beweging, teruggeslagen werd. De Oostenrijkers lieten verscheidene dooden en gewonden op het slagveld achter. Er werden 250 man gevangen gemaakt. DE OOSTENRIJKERS TERUGGESLAGEN. De Serviërs vervolgen den uitersten linkervleugel der Oostenrijkers naar de Drina. Deze trekken terug voor den Servischen rechter- en linker-vleugel. De Oostenrijksche magazijnen en schepen zijn ver woest bij Stara-Moldava. OOSTENRIJKSCHE FORTEN BESCHOTEN. Volgens in Rome ontvangen berichten beschoot Dinsdag en Woensdag de Fransche vloot, gesteund door de Montenegrijnsche forten, de Oostenrijksche forten van Cattaro allerhevigst. Een Oostenrijksch fort werd geheel vernield, andere werden in een on- houdbaren toestand gebracht. DE MODERNE SLAG. Aan een opstel van graaf Schlieffen, den vroegeren chef van den Pruisischen generalen staf, over den he- dendaagschen oorlog, dat hij bij de nieuwejaarsont- vangst van de generaals in 1909 gedeeltelijk aan den Keizer heeft voorgelezen, is de volgende beschouwing over den modernen slag ontleend: „Dit is zeker: dat zoowel de algemeene slagen als de gedeeltelijke slagen, zoowel de afzonderlijke als de samenhangende gevechten, zich op velden en in ruim ten zullen afspelen, die de tooneelen van vroegere oorlogsdaden ontzaglijk zullen overtreffen. Maar hoe groot de slagvelden ook zullen zijn, zij zullen maar weinig te zien geven. Niets is in het uitgestrekte ver laten terrein te zien. Als het gebulder van de kanon nen het oor niet verdoofde, zou slechts een zwakke vuurstraal de aanwezigheid van de artillerie verraden. Men zou niet weten, waarvandaan het rillende infan- terievuur kwam, als niet af en toe nu eens hier, dan weer daar een dunne linie voor een oogenblik een sprong vooruit deed, om even snel weer te verdwij nen. Geen ruiter is te zien. De ruiterij moet haar taak buiten het tooneel van de werkzaamheid van de twee andere wapens zoeken. Geen Napoleon, omgeven door een schitterend gevolg, staat op een hoogte. Zelfs met den besten kijker zou hij niet veel te zien krijgen. Zijn schimmel zou het gemakkelijk te treffen doel van tal- looze batterijen zijn. De veldheer bevindt zich een heel eind naar achteren toe in een huis met ruime schrijfkamers, waar telegraaf met en zonder draad, te lefoon- en 8eintoestellen bij de hand zijn, waar tal van auto's en motorfietsen, voor de verste tochten toege rust, op de bevelen wachten. Daar in een gemakkelij- ken stoel voor een breede tafel heeft de moderne Alexander op een kaart het geheele slagveld voor zich, van daar telefoneert hij vlammende woorden, en daar ontvangt hij de berichten van de leger- en corps aanvoerders, van de kabelballons en luchtschepen (nu ook: vliegtuigen) die langs de heele linie de bewegin gen van den vijand gadeslaan en op zijn stellingen het oog houden. Ook de veldslagen van de toekomst zul len in overeenstemming met de massa's, die over een groote uitgestrektheid gebruikt worden, verscheidene, ja vele, zoo niet veertien dagen, als bij Moekden, ver- eischen." SPIONNENVREES. Te Colwyn Bay in Engeland, zat dezer dagen een dame te schilderen. Een voorbijganger vond dat verdacht en zag in haar een spion. Dit leidde tot eenige onaangenaamheden voor de dame, die_ zich echter ten slotte kon legitimeeren als een nichtje van lord Kitchener. RIJKSPOSTSPAARBANK. Men deelt ons mede, dat evenals bij de bijzondere spaarbanken ook aan de Rijkspostspaarbank de toe stand gaandeweg beter is geworden. Toonden dit de uitkomsten van net tijdvak 1—7 Augustus, dus on middellijk na de paniekdagen 29, 30, 31 Juli en 1 Augustus reeds aan, zeer verrassend waren inder daad die van het tijdvak 815 Augustus. Van 1 tot en met 7 Augustus werd in totaal uitbe taald ongeveer 2,5 millioen, de inlagen bedroegen toen echter reeds bijna 1,5 millioen, een bedrag, dat zeer zeker niet verwacht kon worden, omdat de tijds omstandigheden (de in vele vakken bestaande werk loosheid en de belemmering van het crediet) een aan zienlijk deel der inleggers, noodzaken hun spaarpen ningen aan te spreken. Onder de inlagen waren zonder twijfel begrepen aanzienlijke sommen, die in den eersten angst van de spaarbank waren afgehaald, doch welke, toen de vrees geweken was, spoedig weer naar de veilige bewaarplaats teruggebracht werden. In het tijdvak 815 Augustus bedroegen de inla gen bijna 991.000—, dus minder dan in eerst ge noemde periode, doch de terugbetalingen waren in nog veel belangrijker mate gedaald (n.l. tot 1.083.000.—) zoodat slechts een nadeellg verschil tusschen inlagen en terugbetalingen bestond van 92.000.—. Werden van 1—7 Augustus in alle provinciën en groote plaatsen de inlagen door de terugbetaling overtroffen; in het tijdvak 8—15 Augustus overtrof fen in Overijsel, Gelderland, Utrecht, Den Haag en, merkwaardig genoeg, Noord-Brabant, Limburg en Zeeland, de inlagen de terugbetalingen. Het aantal aanvragen om terugbetaling, in de laatste dagen van Juli zoo schrikbarend groot, dat aan afdoen ervan niet te denken viel, is gedaald, mis schien zelfs tot beneden het gemiddelde en talloos zijn degenen, die hun in de paniekdagen gedane aanvragen herriepen. WETTELIJKE REGELINGEN VOOR DE EFFECTENBEURZEN. Donderdagavond had in het ministerie van Handel enz. te 's-Gravenhage een langdurige bespreking plaats over de bij de Tweede Kamer in te dienen wets- voorstellingen in zake de te treffen wettelijke rege lingen voor de Effectenbeurzen. Bij deze belangrijke conferentie waren tegenwoor dig: de minister van Landbouw, Handel en Nijver heid, de minister van Justitie, de president van de Nederlandsche Bank, ae president van de Nederl. Handel-Maatschappij, bestuurderen van 't bankcon- sortium, benevens de bestuurderen van de Vereeni- gingen voor den Effectenhandel te Amsterdam en Rotterdam en van den Bond voor den Geld- en Effec tenhandel in de Provincie. De aanwezigen kwamen tot overeenstemming wat betreft de in te dienen wetsvoorstellen. In het door minister Treub in te dienen wetsvoorstel zal o. m. bepaald worden, dat alle prolongatie-posten zoodanig zullen moeten worden afgewikkeld, dat dit niet tegen abnormale lage prijzen zal kunnen geschie den. De minister houdt de beslissing in zake opening of sluiting der beurzen in handen en zal worden bijge staan door een door de regeering te benoemen com missie van advies. De minister van Justitie zal een wetsontwerp in dienen, waarbij het mogelijk wordt, dat den debiteur een lange termijn ter afwikkeling wordt toegestaan, wanneer hij kan aantoonen, dat hij door dezen oor logstoestand in tijdelijke moeilijkheden is geraakt en de mogelijkheid bestaat, dat hij zich. wanneer hem vodoenden tijd wordt gegeven, kan herstellen. DE NEDERLANDSCHE CONSULAIRE DIENST TE LUIK. Naar men verneemt, zijn, zoodra bekend wa3 dat te Luik van de Nederlandsche consulaire verte genwoordiging niemand aanwezig was, maatregelen genomen, om daarin zoo spoedig mogelijk te voorzien. In den loop van dit jaar waren te Luik voor Neder land aangesteld een consul en een vice-consul, beiden Belgische onderdanen, die bij het uitbreken van den oorlog, Luik vermoedelijk hebben verlaten, om hun militairen dienstplicht te vervullen. DE NOODTOESTAND VAN DEN MIDDENSTAND. De heer J. S. Meuwsen te Amsterdam schrijft: Op het permanent bureau van den Middenstand ko men dagelijks klachten in over schandelijke praktijken tegenover de toch reeds zoo geteisterde personen in het klein-bedrijf. Een zeer ernstig geval werd ons thans medegedeeld. In een der dagbladen te dezer stede verscheen in het begin dezer week een adverten tie, waarmede kleinen industrieelen in een bepaald be drijf werd medegedeeld, dat voorwerpen door hen vervaardigd en die tengevolge van den treurigen eco- nomischen toestand geen koopers vonden, door den steller der annonce werden gekocht tegen cdntant geld. Bij het onderzoek, door ons hiernaar ingesteld, bleek, dat deze menschbevende firma zich niet ontzag om zelfs 50 pet. van den vastgestelden, zeer lagen mi nimum en-gros-prijs voor deze voorwerpen te bieden, blijkbaar overtuigd, dat de honger deze arme kleine industrieelen wel zou dwingen de helft van den ge wonen prijs te schenken. Gelukkig bestond in het hier bedoelde vak een pa troons-organisatie met een oplettend, voor zijn taak berekend bestuur. Er werden aanstonds maatregelen getroffen om het gepleegde onrecht te herstellen, het nog te plegen onrecht te voorkomen en middelen te beramen om deze slachtoffers van den noodstand voor onherstelbaren ondergang te behoeden. Maar tevens acht ik het noodig om klein-industriee- len in alle vakken en ook de winkeliers te waarschu wen, niet in te gaan op voorstellen tot verkoop hun ner producten of winkelwaren beneden den gewonen laagsten prijs. Teneinde met kracht tegen deze mis bruiken te kunnen optreden, verzoeken wij aan alle middenstanders onmiddellijk mededeeling te doen van dergelijke feiten aan het permanent bureau van den Middenstand, Leidschestraat 4, Amsterdam. OOK EEN „SLACHTOFFER" VAN DEN OORLOG. Zekere A. B., uit Leerdam, werd in 1911 door de rechtbank te Tiel veroordeeld, wegens oplichting, tot 6 maanden gevangenisstraf. Om die straf te ontgaan, was hij, schrijft het N v. d. D., naar Duitschland uit geweken. Thans moest hij daar kiezen: geneutrali seerd worden en dan tevechten, of terug naar Hol land. Het laatste koos B., doch werd, te Leerdam ko mende, spoedig door de politie aangehouden en naar Tiel overgebracht. BRUILOFT IN EEN SOLDATENKW ARTIER. Donderdagavond was Katwijk aan den Rijn, waar militairen gelegerd zijn, drukker dan anders, vertelt het Nieuws. Een milicien, vóór de mobilisatie ondertrouwd, was dien dag in 't huwelijk getreden, had daarvoor verlof gekregen en moest nu thuis komen. Zijn kameraden hadden het Weeshuis, waar hij was ingekwartierd, versierd. De driekleur hing uit; ook zijn krib hadden zij met groen omhangen. Toen hij arriveerde werd hij met hoerageroep en gejuich ont vangen. Harmonicamuziek luisterde het feest op, dat tot laat in den avond duurde. De voortdurende toevloed van vreemdelingen van allerlei nationaliteit te Scheveaingen heeft ten ge volge gehad, dat het Palaee-Hotel vol i§ en het Graad Hotel is moeten worden heropend» De Rotterdamsche Voetbalvereeniging „Sparta" heeft 600 geschonken aan het Kon. Nat. Steunco mité. Bij de werkzaamhedgp aan het inundatiekanaal te Tiel geraakten gistermorgen twee werklieden te wa ter. Een werd gered, de ander, H. van Uden, een ge huwd man, verdronk. Door de gemeente Enschedé is op de begrooting voor 1914 in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 100.000 uitgetrokken, met het doel daaruit te bestrij den de uitkeeringen aan de achtergebleven betrekkin gen van onder de wapenen zijnde militairen en 't in- koopen van levensmiddelen. Te Veendam is een comité benoemd met jhr. Van Berensteyn, burgemeester, als voorzitter, met het doel, een onderzoek in te stellen naar het credietwe- zen van den middenstand in de gemeente Veendam. Een enquête zal worden gehouden en blijkt hulp noo dig, dan zal ze worden verleend^ zoo mogelijk door plaatselijk kapitaal. De „Rotterdam" der Holland—Amerika-lijn kwam van Nieuw-York te Rotterdam binnen met ruim 400 Nederlanders aan boord, die als dienstplichtigen of als vrijwilligers het vaderland komen dienen. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Z. H. DE PAUS. f Het lijk van den Paus is gisteren om 9.30 naar de ba siliek van Sint Pieter overgebracht. Aan de indrukwekkenden stoet namen deel een corps Pauselijke soldaten, het Pauselijk hof, 22 kar dinalen tal van aartsbisschoppen, bisschoppen en godsdienstige genootschappen. De vice-deken verrichtte de absoute in tegenwoor digheid der kardinalen. Vervolgens werd het lijk, dat steeds gedragen werd op de armen van acht palfreniers, naar de Sacra mentskapel overgebracht, om daar, omringd door kaarsen, ten toon te worden gesteld. De hekken der kapel werden om 11.15 gesloten. Na afloop der ceremonie werd het publiek toege laten tot bezoek aan het lijk. Duizenden personen stonden op het plein van Sint Pieter te wachten op de opening der hekken en begonnen toen langs het lijk te defileeren. TOESTAND VAN DEN LANDBOUW IN NOORD-HOLLAND, Het beknopt overzicht van den toestand van den landbouw van Noord-Holland in de week van 11 tot 18 Augustus luidt als volgt: Over het geheel kan gezegd worden, dat de toe stand van den landbouw gunstiger is dan aanvanke lijk werd voorgesteld. De oogstwerkzaamheden schieten goed op, wel is hier en daar een weinig gebrek aan arbeidskrachten te eonstateeren, doch daarin wordt dadelijk voorzien door personen uit de steden, terwijl ook vele graanmaaiers en zelf- binders in gebruik genomen zijn. Ook gaan talrijke arbeiders uit de veehouderijstreken naar de akker- bouwstreken om aan den oogst mede te helpen. De uitvoer van vleesch is gering en de prijzen zijn veelal lager. Hetzelfde geldt van de zuivel producten. De kaas is zeer sterk in prijs gedaald, zoodat vele boeren besloten dit product te bewaren. De prijs der volle melk is evenzeer gedaald. DIEFSTAL VAN AANGETEEKENDE BRIEVEN. Gisteren is te 's-Gravenhage aangehouden de hulp brievenbesteller S. van het hoofdpostkantoor er diens vriend S., beiden ongeveer 20 jaar. De hulpbrievenbe steller heeft zich schuldig gemaakt aan diefstal van kennisgevingen van verschillende aangeteekende brie ven, welke hij aan zijn vriend ter hand stelde, die deze onderteekende met de namen der geadresseerden en ze daarna ten postkantore in ontvangst nam. Beiden heb ben bekend. UIT OUDORP. De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond in voltallige zitting. Na opening van de vergadering en lezing der notu len werd mededeeling gedaan van een schrijven van mevrouw de Wed. Hoek, inhoudende bericht van het overlijden van den heer J. Hoek, in leven secretaris en ontvanger dezer gemeente. Naar aanleiding van dit schrijven gevoelde de voorzitter zich verplicht de na gedachtenis van den overledene te huldigen, wegens de groote diensten, deze gemeente bewezen. Op voor stel van den voorzitter werd besloten mevrouw de Wed. Hoek een schrijven met rouwbeklag te doen toe komen. Een schrijven van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren met het verzoek den gemeente; ontvanger schadeloosstelling toe te kennen voor kan toorverwarming, inbraakverzekering en andere uitga ven, werd voor kennisgeving aangenomen. Van de directie der K. E. M. was een schrijven in gekomen met de mededeeling, dat tengevolge van de mobilisatie een tekort aan personeel is ontstaan, zoo dat de aanleg van het gemeentelijk net vertraging zal ondervinden. De voorzitter deelde mede, dat B. en W., met het oog op den huidigen toestand, van de firma Westzaan en Laan 200 baal meel hebben aangekocht, waaraan de Raad zijn goedkeuring hecht. Hierna kwam aan de orde de vervulling van de va cature voor gemeente-secretaris, waarvoor zich als sollicitanten hadden aangegeven de heeren G. Bos Wz. en C. Kramer. Bij gehouden stemming werden op den heer Bos 6 stemmen uitgebracht en 1 blanco, zoodat de heer Bos was benoemd. Voor de betrekking van gemeente-ontvanger had den zich 4 sollicitanten aangemeld, waaruit B. en W. een voordracht hadden opgemaakt bestaande uit de heeren C. Hoogzaad en P. Wijdenes Spaans. Op den heer Hoogzaad werden 4 stemmen uitgebracht, terwijl de heer Wijdenes Spaans er 3 verkreeg. Alzoo was de heer Hoogzaad benoemd. De voorzitter deed mededeeling van een schrijven van Gedeputeerde Staten, dat de heer G. de Jongh is benoemd tot zetter dezer gemeente. Aan de orde kwam nu het nazien van de gemeente rekening. De ontvangsten bedroegen 7713.18 en de uitgaven 7455.27. Besloten werd tot voorloopige goedkeuring dezer rekening. Ten slotte werd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur nagezien, waarvan de ontvangsten en uit gaven respectievelijk 2516.51 en 1446.42 bedroe gen. Hierna sluiting. UIT LIMMEN. Gistermiddag twee uur vergaderde de Raad. Door Gedeputeerde Staten was o. m. goedgekeurd het Raadsbesluit tot aanvaarding van de schenking grond van den heer Kuijs en de aankoop voor den nieuwen weg. Besloten werd, de door Ged. Staten, overeen komstig het advies van den inspecteur van de volksge zondheid, gewenschte wijziging in de bouwverorde ning aan te brengen. De aangeboden gemeente-rekening wees in ontvang sten 24886,095 en ta uitgaaf 24877,38% aan. Het voordeelig saldo bedroeg alzoo 8,72. De heeren Kooij, Pepping en Dekker werden belast met het nazien van deze rekening. Met algemeene stemmen werd besloten aan den lan taarnopsteker Boersen in verband met de electrificatie eervol ontslag te verkenen met ingang van 1 Septem ber. Van het Harmoniecorps „Sempre Crescendo" was d.d. 13 Juni het verzoek ingekomen om de subsidie van 10 op 25 te brengen. De voorzitter wees er op, dat hoewel men in de te genwoordige tijdsomstandigheden zeer voorzichtig met de geldmiddelen moet omspringen, B. en W. toch van meening zijn het verzoek te moeten ondersteunen. Spreker wees er op, dat de vereeniging zich onder den tegenwoordigen directeur, den heer Metselaar, zeer uitbreidt. Dit jaar kwam de vereeniging reeds twee maal gelauwerd uit den strijd. Bij de gansche bur gerij bestaat dan ook sympathie voor het corps, wat bleek bij het schenken van het vaandel. De heer Pepping vond de tijden voor deze zaken te treurig. Armoede staat voor sommigen voor de deur. Ook voor Limmen staat het er slecht voor. Spreker was voor uitstel. De heer Kooij wilde een jaar uitstel. De voorzitter wees er op dat ook B. en W. op de treurige tijdsomstandigheden gelet hebben. De leden van het corps contribueerden reeds een geruimen tijd dubbel en kunnen hiermede niet doorgaan. De ver eeniging heeft dan ook den steun zeer noodig. De heer Kuijs deelde mede, dat vele leden de instru menten reeds uit eigen zak betaalden. Het komende jaar zal voor de gemeente ook wel geen rooskleurig jaar zijn. Het gaat z. i. niet aan om het corps stil te laten staan. De heer Pepping stelde hierop voor om het verzoek drie maanden aan te houden. Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten, al leen de heer Valkering stemde tegen. Met algemeene stemmen werd besloten in de poli- tie-verordening de bepaling op te nemen, dat het ven ten in het dorp, uitgezonderd met gedrukte stukken, zonder vergunning van den burgemeester verboden is. Deze vergunning moet schriftelijk gegeven wor den en op aanvrage vertoond. Deze vergunning kan voor een bepaalden tijd of tot wederopzeggens toe verleend worden. Met algemeene stemmen werd besloten om van Ged. Staten machtiging te vragen den laatsten ter mijn van de bouwkosten der dokterswoning over den dienst van 1913 te mogen uitbetalen. Met algemeene stemmen werd mede op voorstel van B. en W. besloten dit jaar geen kermis te houden. In de rondvraag wees de heer Kleef op den slechten toestand van den Startingerweg. De voorzitter zei een onderzoek toe, waarna de Raad in comité ging ter vaststelling van het kohier voor de hondenbelasting. UIT WIERIGERWAARD. Door de damesclub „Acmarylja" alhier is ten be hoeve van 't Roode Kruis een inzameling gehouden, waarvan de opbrengst de verwachting heeft overtrof fen. Behalve veel kleedingstukken, katoen, linnen, dekens enz., totaal 260 stuks, werd ook nog een bedrag van 108 ingezameld. UIT WIERINGERWAARD. Onze waam. dokter Schmidt heeft Donderdag avond een cursus geopend in het verleenen van eerste hulp bij ongeluk, waaraan door 32 dames en 2 heeren werd deelgenomen. Deze cursus zal worden gehouden 3 avonden per week. Eerst zullen theoreti sche lessen worden gegeven, om daarna over te gaan tot het meer belangrijke, n.l. het practische. UIT OTERLEEK. Tot tijdelijk leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het gymnasium te Doetinchem is benoemd dr. K. F. Proost, beroepen predikant te Drempt, thans alhier. KORTE BERICHTEN. In „De Rotterdammer" komt de volgende merk waardige advertentie voor: 70-Jarige echtvereeniging van Marius den Boer Czn. en Grietje Boot Jd. Hunne liefhebbende 12 kin deren, 11 behuwdkin deren, 64 kleinkinderen, 21 be- huwdkleinkin deren, 76 achterkleinkinderen. Dirks- land, 20 Aug. 1914. LAATSTE BERICHTEN. Mr. L. W. VAN GIGH. AMSTERDAM, 22 Aug. Hedennacht is het Amsterdamsche Gemeenteraadslid Mr. L. W. van Gigh overleden. DOOR BRUSSEL GETROKKEN. ROZENDAAL, 22 Aug. Volgens berichten uit Brussel ontvangen, hebben de Duitsche troepen in goede orde de stad doortrokken. Er hadden geen ongeregeldheden plaats. BEZETTING VAN VERSCHILLENDE PLAATSEN. BRUSSEL, 22 Aug. De bladen melden, dat de Duitschers Minose, Haelen en Hall bezet hebben. Te Minove zouden 15000 manschappen zijn. De Duitsche troepen zullen centraal België doortrek ken ondanks alle verdragen en protesten. BLIJFT GENT VRIJ? TERNEUZEN, 22 Aug. Volgens inlichtingen van hedenmorgen zijn de Duitsche troepen, die tot Aalst waren doorgedrongen, in Z.-W. rich ting verder getrokken, niet naar Gent, zooals gis teren werd verwacht. Het blijkt, dat zij de rich ting KortrijkRijssel nemen. Het binnentrekken van Belgische troepen in de stelling Antwerpen is voltooid. Een Belgisch soldaat deelt mede, dat reeds in het begin dezer week in het Z.-O. van België een krachtig Fransch leger aanwezig was. Hij ver telt, dat de Duitschers, ondanks dat ze groote verliezen leden, steeds voorttrokken. Het aantal gesneuvelden aan Duitsche zijde was ten slotte zoo groot, dat ze barricaden maakten van de lij ken. Ten slotte moesten de Belgen wijken voor hun overmacht. NAMEN GEDEELTELIJK INGESLOTEN. PARIJS, 22 Aug. (Officieel.) De Duitsche cavale rie trok in Westelijke richting door Brussel. De stad Namen is gedeeltelijk ingesloten en een he vig artillerievuur is op de stad geopend. DE DUITSCHERS TREKKEN DOOR BRUSSEL. BRUSSEL, 22 Aug. Omtrent de overgave

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2