DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, I Ho. 199. Honderd en zestiende Jaargang. Duitschland en Japan. 1914 MAANDAG 24 AUGUSTUS. DUITSCHLAND» BELGIË. ENDELAND. RUSLAND. Andere Mogendheden. Duitschland en de verbondenen. De Duitschers en de Franschen. De Duitschers en de Engelschen. De Duitschers en de Russen. ALKMAAR24 Augustus. Een gisteravond ontvangen telegram uit Parijs ga! te verstaan, dat Engeland en Frankrijk over een gou den brug het beklagenswaardige België te hulp zou den komen, immers het berichtte, dat beide landen sa men 500 millioen francs beschikbaar stelden voor Bel gië, ten einde de eischen, door den oorlog gesteld, te kunnen volbrengen. Wij hebben tot dit oogenblik er niets naders van gehoord, maar lazen in de „Daily Chronicle", dat er Woensdag a.s. voor een bedrag van 180 millioen gul den schatkistbiljetten door de Britsche regeering zal worden uitgegeven, waarvan 120 millioen gulden zullen worden geleend aan de Belgische regeering. Het is van ganscher harte te hopen, dat de beide groote rijken zich van het rampzalige landje ook in financieel opzicht de goede buren zullen toonen, die immers beter zijn dan verre vrienden. Als een flink, zelfstandig volk heelt het Belgenvolk zich gedragen. Maar juist door zijn heldhaftig gedrag heeft het zichzelf den zwaren last der Duitsche over- heersching op zijn schouders geladen, heeft het bloed en goed moeten offeren; Juist door zijn kranig tegen houden van den Duitschen opmarsch, heeft het zelf er toe bijgedragen, dat op het eigen gebied de harde klappen vallen, maar daardoor heeft het vermoedelijk ook den Franschen en den Engelschen onschatbare diensten bewezen Het ligt voor de hand, dat de bei de groote mogendheden dit alles ook in geld gaan waardeeren al klinkt het heel onwaarschijnlijk, dat men bepaalde sommen zou noemen, daar immers Duitschland nog wel meer zal vragen (denk aan Na men!) en nog meer overvragen zal, wanneer het weet, dat er geld is men herinnert zich natuurlijk, hoe jammer Bismarck het vond, dat hij niet heel wat meer gevraagd had, toen Frankrijk de vijf milliard francs zoo vlot betaalde 1 De Duitschere eischen nu alvast 200 millioen oor logsschatting van Brussel en 60 millioen francs van Luik. Zulke bedragen zijn reusachtig in de ellendige omstandigheden, waaronder België verkeert. Men be seft dit het best, wanneer men bedenkt, dat hetgeen van Brussel wordt geëischt, vijf maal zooveel be draagt als de jaarlijksche opbrengst der belastingen van de stad! Vae victus wee de overwonnenen I Uit de Duitsche bladen wordt het duidelijk, waar om zooveel geëischt wordt. „Het bezit van Brussel", aldus het Berliner Tage- blatt van 21 Augustus, „stelt ons in staat het franc- tireurswezen door hooge bijdragen in geld te onder drukken." Wij kunnen ons voorstellen, dat de Duitsche sol daten, tot woede geprikkeld door het op verraderlijke wijze beschoten worden vanuit huizen en hindernissen met de verdierlijklng, waarmede immers het oorlog voeren noodzakelijk gepaard gaat, optreden en vree- Belijk wraaknemen. Doch dat een regeering in koelenbloede een stede lijke bevolking zoo zwaar laat boeten voor wat hier en daar plattelandsbewoners hebben misdreven, dat dat zullen we maar niet kwalificeeren 1 Het recht van een dergelijke buitensporige heffing mist Duitschland ongetwijfeld. Maar men denkt in dezen tijd onwillekeurig aan het cynische Holland- sche Staten-lid, dat, toen het Eeuwig Edict werd op gesteld, met een pennemes een boekband zat te be werken en toen men hem vroeg, wat dit beteekende, antwoordde: „ik probeer eens wat sterker is, staal oi perkament." Het reglement op den oorlog te land, vastgesteld ter tweede vredesconferentie, bepaalt, dat in een door een vijandelijk leger bezet gebied een schatting mag worden opgeheven, enkel echter voorzoover noodig voor militaire behoeften van het leger of het bestuur van het bezette gebied. Er is natuurlijk geen sprake van, dat er 200 milli oen francs noodig zouden zijn voor het bestuur van Brussel. En wat de millitaire behoeften van het be zettingsleger betreft, is bepaald dat deze, in ver houding moeten zijn met de inkomsten van het gebied. Nu is een bedrag van 200 millioen stellig buiten elke verhouding voor het door den oorlog geteisterde Brussel en ook bulten verhouding ten opzichte van het leger, noodig ter bezetting voor deze strategisch waardelooze stad. Hoe zal Brussel dit bedrag kunnen opbrengen? En wat zou er gebeuren, indien de Brusselsche ge meenteraad eens verklaarde, dat hij het geld niet had? Stellig niet veel goeds voor de Brusselaren. Reeds Vrijdag vroeg het Tageblatt, waarom men niet dezelfde middelen zou bezigen, die Napoleon toepas te, toen zijn troepen Hamburg hadden bezet. Napo leon liet er flinke bolwerken maken en deinsde er niet voor terug, ook de welvarendste en de het best ge voede burgers te dwingen naar de schansen te gaan, zeide het blad. „Zooals wij Luik door het herstellen der verdedigingswerken „vast in de hand hebben, zoo zullen wij ook het bezit van Brussel weten te verze keren." Over Luik gesproken. De Berliner Lokal Anzei- ger schrijft: „Een ding schijnt ons zeker. Wij kun nen ons de weelde niet veroorloven, in een toekomsti- gen oorlog nogmaals Luik met stroomen kostbaar bloed te moeten bestormen. Luik moet Duitsch blij ven, dat zal de wensch aller Duitschen zijn." Men weet, dat Luik vroeger tot het bisdom behoor de, dat een souverein land was van het Duitsche Rijk in den kreis Westfalen, doch in het begin der vorige eeuw door de Franschen veroverd werd. Mocht Luik Duitsch worden, dan zal het nage slacht een aanleiding tot weerwraak te meer hebben. Maar Luik is nu wel Duitsch, doch of het Duitsch zal blijven zal de toekomst leeren. In elk geval is het ten allen tijde onvoorzichtig geweest bij den aan vang van den krijg reeds victorie te kraaien. De Duitsche Keizer heeft in een proclamatie ver klaard, dat de mobilisatie en concentratie van het leger aan de grenzen zijn voltooid. M. a. w. het bloedige spel kan nu eerst recht een aanvang nemen. Voor Namen buldert het zwaar geschut, maar ove rigens valt er heden over de krijgsverrichtingen in België niets te zeggen, De operaties blijven daar in een absoluut zwijgen gehuld: men kan vermoeden en veronderstellen zooveel men wil, weten doet men niets. Zqq hadden we er pns op gespitst iets anders te vernemen omtrent den Zaterdag vermelden Duit schen opmarsch naar Rijssel, omdat een dergelijke noordelijke beweging weinig werd vermoed en zij zou getuigen van een kolosale legermacht en een uitne mende verzorging. Maar betrouwbaarlpend nieuws blijft uit. Anders is het echter aan de Duitsch Fransche grens in Lotharingen gesteld. De Fran schen spreken van een „tijdelijken tegenspoed" en be schuldigen de Duitschers van „belachelijke overdrij ving", maar men kan er maar vast op rekenen, dat ze voor de waarheid niet durven uitkomen, omdat die waarheid een bittere pil voor het Fransche volk zal zijn. Er is inderdaad daar tusschen Metz en de Vo gezen een slag geleverd van beteekenis. Wij durven haast schrijven, dat de Duitschers er in geslaagd zijn de Franschen die er ten getale van 240,000 man stonden daar van 't Duitsche grondgebied te verdrijven en de invalspoorten daar te sluiten, terwijl ze nu elk oogenblik kunnen pogen de Fransche toe gangspoorten binnen te trekken. Het is precies zoo uitgekomen als we dadelijk ver moedden: er is gevochten over een heel breed front, de Duitsche rechtervleugel leed eenige nederlaag, maar de linkervleugel is buitengewoon fortuinlijk ge- weert Dat de kroonprins een groot aandeel bij het terugslaan der Franschen heeft gehad, geeft natuurlijk voor de Duitschers aan de overwinning nog bijzon dere beteekenis. De kroonprins is ten noorden van Metz met zijn leger langs beide kanten van Longwy opgerukt, d.w.z. op Fransch grondgebied en de Wurtemburgers heb ben volgens een telegram reeds deover de Semoy (een zijrivier van de Maas) getrokken Franschen terugge slagen. Hieruit blijkt duidelijk, dat de drie groote Duitsche legers dicht bij elkaar staan. Van het zuide lijke en 't middelste, zou men haast willen zeggen: 't gaat volgens het oude recept van gescheiden optrek ken doch vereend slagen, van afzonderlijk opmarchee- ren, doch als het moet, helpend optreden. Maar in elk geval: men kan nu heel spoedig een krachtig aan vallend optreden op Fransch grondgebied van Duitschland verwachten. Nu staat de partij dan 2 tegen 7Duitschland en Oostenrijk tegen Frankrijk, Engeland, België, Rus land, Servië, Montenegro, Japan. De „O. Anz. f. El- berfeld-Barmen" maakte Vrijdag melding van een grapje. Op een goederenwagen van een militairen trein stond met krijt geschreven: „Kriegserklërungen werden nicht mehr angenommen". Duitschland heeft echter thans nog een oorlogsver klaring moeten aannemen, n.l. Japan. En of het hier bij blijven zal? Och, het schijnt er tegenwoordig op een oorlogsverklaring meer of minder niet op aan te komen en wie weet wat bijv. landen als Italië en Spanje zullen doen, wanneer er van den vermoedelij- ken uitslag meer te zeggen valt dan op dit oogenblik en de mogelijkheid dus schoon ls om den kant van de sterksten te kiezen I Duitschland heeft het overigens heel aardig gedaan met Japan. Het heeft het rijk van den Mikado be schouwd ais een mogendheid, welke men niet meer volgens den maatstaf van Europeesche beleefdheid be hoeft te behandelen en het heeft mondeling laten we ten, dat het geenerlei antwoord op Japan's ultimatum had te geven 1 Japan heeft hierop natuurlijk Duitschland den oor log verklaard. Amerika zal intusschen scherp letten op hetgeen de Japanners met de te veroveren Duit sche kolonie Kiautsjau zullen doen. Is men het er in Duitschland over eens, dat de gele Japs niet op de Europeesche slagvelden zullen ko men, de Fransche minister Clemenceau zegt, dat Ja pan zoo noodig binnen 2 maanden 300.000 man op de Fransche kust zou kunnen ontschepen, doch dat het hem raadzamer leek ze met het Transsiberische Bpoor te laten vervoeren en zij aan zij met de Russen te strij den. Het ontbreekt er waarlijk nog aan, dat ook nog Ja panners in Europa komen vechten I Duitschland mag om een lief ding willen, dat de heer Clemenceau fan taseert, want als de Japanneers, voor wie immers de dood op het slagveld den ingang van den schoonsten der hemelen beteekent, komen, is 't einde niet te over zien. LANDVERRADERS IN HET RIJKSLAND, De militaire opperbevelhebber in Elzas-Lotharingen hééft de volgende kennisgeving aan laten plakken: „Landverraders hebben pogingen gedaan, om zich zelf aan de telefoongeleidingen aan te sluiten. Ik heb daarom bevel gegeven, ieder, die zonder daartoe be voegd te zijn, aan een telefoongeleiding werkt of deze kennisgeving van de plaatsen van aanplakking af scheurt, onmiddelip dood te schieten." SOCIAAL-DEMOCRATEN IN POLITIE DIENST. Aan de politiehulpdienst in Hamburg, die door de Hamburgsche oorlogs- en schutters-vereenigingen is samengesteld, zullen ook sociaal-democratische orga nisaties en vele vereenigingen deelnemen. OLIESLAGERS SERGEANT. Jan Olieslagers, de bekende vlieger, is wegens uit nemende vliegverrichtingen van korporaal tot ser geant bevorderd. MIJNEN OP ZEE. Een officleele mededeeling van het Engelsche de partement van marine vestgt er de aandacht van de neutrale mogendheden op, dat de vaart in de Noord zee gevaar oplevert. Met schending van de de des betreffende bepalingen van de Haagsche Conventie gaan de Duitschers voort op de scheepvaartwegen van den handel, drenvende mijnen uit te strooien. Tengevolge hiervan is de scheepsvaart van de neu trale mogendheden aan de grootste gevaren blood- gesteld. In de Noordzee zijn op aanzienlijken af stand van de Engelsche kust twee Deensche sche pen vergaan. Ook zijn in de Finsche Golf twee Ne- derlandsche schepen, die uit Zweedsche havens kwa men, op mijnen geloopen en vergaan. De Britsche admiraliteit wenscht er met nadruk op te wijzen, dat het voor de neutrale schepen van het grootste belang is in Britsche havens binnen te loopen vóór zij zich in de Noordzee wagen, om daar te wor den op de hoogte gesteld van de vaarwegen, die de admiraliteit heeft laten vrijmaken en op welke de scheepvaart zoo veilig is gemaakt als onder de om standigheden mogelijk is. CAMELEON-PAARDEN1 De Petersburgsche correspondent van de „Times" meldt, dat de Russen te beschikken hebben over der tig millioen paarden. Alle Russische regimenten zijn in khaki gekleed en de cavalerie-paarden zijn groen geschilderd, waardoor zij onzichtbaar worden wan neer zij grazen tusschen geboomte. Zouden ze misschien geel overgeschilderd worden als ze in een zandstreek komen en blauw wanneer ze per vliegmachine worden getransporteerd? AMERIKA EN JAPAN. In haar antwoord op Japan's verzekering, dat de integriteit van China zou worden geëerbiedigd, wordt de houding der regeering van de Vereenigde Staten ten opzichte van het door Japan aan Duitschland ge stelde ultimatum aangegeven. Hoezeer betreurende, dat tusschen Duitschland en Japan een geschil is ontstaan, neemt de regeering te Washington niettemin deze gelegenheid te baat te doen uitkomen welke haar opvatting is van den toe stand. Deze is n.l.: lo. dat vaststaat, dat Japan geen uitbreiding van grondgebied wenscht; 2o. dat Japan beloofd heeft Kiautsjau te zullen te ruggeven aan China en de integriteit der Republiek China te zullen handhaven, aldus handelende in over eenstemming met het Britsch-Japansche verdrag van bondgenootschap, dat betoogt de gelijkheid der han delsbelangen van alle mogendheden in China te be waren, en 3o. dat ingeval van onlusten in het binnenland van China, Japan met de Vereenigde Staten overleg zal plegen, alvorens maatregelen te nemen buiten ae grenzen van Kiautsjau. GEVECHTEN !N ELZAS-LOTHARINGEN. Ten Noorde~ .at „„ca heeft de Duftsche kroon prins met zijn k>.er, dat aan beide zijden van Long wy (op Fransch grondgebied bij den driesprong der Fransche, Belgische en Luxemburgsche grens) op rukte, Zaterdag de Franschen overwonnen en terug geworpen. Hei leger, dat onder aanvoering van den Beler- schen kroonprins in Lotharingen overwonnen had, heeft, de verslagen Franschen achtervolgend, de lijn Lunevillc—Blamont bereikt en zet de vervolging voort. Een officii*:'e Fransche mededeeling zegt, dat in Lotharingen de aanvallende beweging der Duitschers die het antwoord was op den Franschen aanval tot staan is gebracht. Gevechten hebben plaats gohaü op de hoogten ten Noorden van Luuéville. De Duitsche aanval maakte een slappen indruk. Het is zeker dat indien de Fransche verliezen ge durende de laatste dagen ernstig zijn geweest, die van de Duitschers dat evenzeer waren. Verder wordt van Fransche zijde gezegd dat deze tijdelijke tegenspoed, welke gevolgd is op een krachti ge voorwaartsche beweging van Fransche zijde, niets is dan een episode In de worsteling, die noodzakelij ker wijs talrijke malen aan eb en vloed onderhevig zal zijn. De Franschen troepen in Lotharingen zijn nog steeds vol vuur en verlangen niet anders dan te over winnen en hun dooden te wreken. IN LUIK. De Luiksche burgers mogen niet na 's avonds 6 uur uit hun huizen komen. In een proclamatie werden ar beiders, die zich lichamelijk daartoe in staat achten, aangemaand zich bij de militaire autoriteit aan te mel den om werkzaamheden te verrichten in en om de for ten op den linker Maasoever. De Duitschers willen dus Luik vasthouden en ter opneming van troepen gebruiken, indien een tegenaanval der Fransche troe pen succes mocht hebben. Voorts is een verbod uit gevaardigd waarbij de verkoop van alcohol of alco holhoudende dranken in iedere hoeveelheid ten strengste zal worden gestraft Huiszoekingen naar wapens worden zelfs gedurende den nacht gehouden; mochten in een huis waar in weerwil van bevel tot inlevering der wapens, deze nog werden aangetroffen, zoo zal de bewoner onmiddellijk de strengste straffen ondergaan. De belangen der vele Nederlanders zijn thans toe vertrouwd aan een Belgisch onderdaan, wien het om begrijpelijke redenen zeer moeilijk zal vallen naar be- hooren samen te werken met het Duitsche bestuur, dat alle macht in handen heeft. Niettemin worden de Ne- dérlandera te Luik met voorkomendheid behandeld. Velen hebben de stad verlaten en toevlucht gezocht op Nederlandschen bodem. IN BELGIë. Volgens een officieel Belgisch bericht heet is de toestand rondom Antwerpen veel verbeterd. Belgische vliegende colonnes zuiverden de omstreken volledig. Alle Duitschers in de nabijheid van Antwerpen wer den verjaagd. De Belgische troepen deden verken ningstochten door de Kempen, het land van Waes en in de omstreken van Mechelen. Nergens werd een spoor van den vijand ontdekt IN DEN ELZAS. Officieele Duitsche telegrammen, waarin werd ge meld, dat de door Frankrijk op 20 Augustus in Lotha ringen geleden tegenspoed den 21sten in een vlucht is ontaard, gedurende welke 10.000 man gevangen zouden zijn gemaakt en 50 kanonnen vermeesterd zou den zijn, worden belachelijke overdrijvingen genoemd. Het succes der Duitschers in Lotharingen was niet grooter dan dat der Franschen in den Elzas. Het aan tal dooden, gewonden, krijgsgevangenen en vermisten is gezamenlijk nauwelijks 10.000. Gedurende den Franschen terugtocht hebben geen Duitsche afdeelin- gen de Meurthe (pi. m. 20 K.M. van de grens van Lo tharingen) overschreden en Fransche troepen hebben het fort bij Nancy bezet gehouden. EEN SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. De censuur stond de Engelsche „Press Association" toe, voor haar eigen verantwoording het volgende be richt te publiceeren: Te Manchester is bericht ont vangen, dat het stoomschip „Hyades", van 3352 ton en geregistreerd te Liverpool, bij Pemambuco, op weg naar Rotterdam, door de Duitschers is aange houden en tot zinken gebracht. Een ander Engelsch schip, de „City of Winchester", is eveneens gezonken. De firma teekende protest aan. SCHIP AANGEHOUDEN. De Italiaansche stoomboot „Ancona", van Nieuw York naar Napels, is te Gibraltar aangehouden. De zich aan boord bevindende militair-plichtige Duitschers, ongeveer zeventig in getal, werden als gevangenen naar Gibraltar gebracht DE RUSSEN IN OOST-PRUISEN. Gisteren hebben de Russen de Oost-Pruisische stad Insterburg, aan den Bpoorlfjn Koningsbergen Oumbinnen, is genomen ook bezetten ze de stad Goldap, ten Z. van Gumbinnen. Een Duitsch bericht meldt, dat de Russen tegen de Unie Gumbinnen Augesburg (ten Z.-W. van Gum- biinnen optrekken. Bij een gevecht werden de Rus sen teruggeworpen, waarbij de Duitschers 8000 ge vangenen maakten en 8 stukken geschut veroverden. Andere Russische versterkingen trekken op ten N. van de Pregel (aan melksmond Koningsbergen ligt.) RUSSISCHE WREEDHEDEN. In de Nordd. Allg. Ztg. vertelt een bewoner van de Oost-Pruisische grensplaats Bialla (Z.-W. van Leyck) dat bewoners van het door de Russische Hunnen in brand gestoken dorp Schurddem door de zozakken werden verwond, ook in het dorpje Kozucken werden verschillende personen vreeaelijk mishandeld en ge dood. Alle winkels in de naburige grensplaatejes werden geplunderd. Tenslotte jaagden de Duitsche troepen de woeste bende over de grenzen. HET ANTWOORD OP HET JAPANSCHE ULTIMATUM. Naar aanleiding van het ultimatum van Japan is gistermorgen aan den Japanschen zaakgelastigde te Berlijn de volgende mondelinge verklaring gedaan: „Op de eischen van Japan heeft de Duitsche regee ring geenerlei antwoord te geven. Zij ziet zich daar om genoodzaakt haar ambassadeur te Tokio terug te roepen en den Japanschen zaakgelastigde te Berlijn zijn paspoort te doen overhandigen." Japan heeft nu aan Duitschland den oorlog ver klaard. De Japansche oorlogsverklaring is in Duitschland nogal kalm opgenomen. Men ls er in gezaghebbende

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1