De Duitschers en de Bassen. De Duitschers en de Engelschen. De Oostenrijkers en de Serviërs. Oostenrijk-Montenegro. YARIA. NEDERLAND. VARIA. geen prikkeldraad, geen barrikade, evenmin als het I moorddadige geweer- en geschutvuur, de Duitache co-1 lonnes. kou tegenhouden. De officieren gingen steeds voorop. De bezetting der stad liep in razende vlucht weg. Kilometers ver, zegt de correspondent, was de weg bedekt met geweren en uniformstukken. l'oen de Duitschers Namen binnenrukten beschoot het zware belegeringsgeschut de laatste forten, wier bezetting zich zeer dapper hield. Niemand kan zich de uitwerking der 200 K.O. zwa re granaten voorstellen. De correspondent zag for ten, die nog slechts een diepen krater vormden; de vele meters dikke cementen gewelven waren in stuk ken gescheurd, en als rotsblokken op elkaar gestapeld. Op een plaats lagen 150 Belgische soldaten, met hun generaal, die liever wilden sterven dan zich overge ven, onder de puinhoopen begraven. IN ELZAS—LOTHARINGEN. Een Fransch officieel communiqué bevatte het be richt, dat in Lotharingen twee Duitsche legeraf- deelingen bij de Verouze tot den aanval overgingen. Ze werden door de Fransche troepen bij Lunéville te ruggeslagen, terwijl de Franschen nu weer eenige stellingen ten oosten van Lunéville hebben inge nomen. Een Dultsch bericht meldt, dat de Franschen, op enkele stellingen bij Cohnar na, uit Opper-Elzas zijn verdreven. C.EN DUITSCHE MEDEDEELING. De Duitsche groote generale staf deelt, volgens een Wolff-bericht, mede: Bij Namen zijn alle forten gevallen. Ook Longwy is na dapperen tegenstand ingenomen. Tegen den linkervleugel van het leger van den Duitschen kroonprins trokken uit Verdun en uit Oostelijke richting sterke troepenafdeelingen op, die echter werden teruggeworpen. DE ONTSCHEPING VAN ENGELSCHE TROEPEN. Blijkens een mededeeling in de „Manch. Guardin" worden nog voortdurend Britsche troepen naar Frankrijk gezonden Zaterdagavond en Zondag zijn de Britsche troep en transportschepen schepen met voorraden levensmiddelen en oorlogsmateriaal komen geregeld aan weder in de Fransche havens aange komen. Mededeelingen over de havens waar deze troepenaanvoer plaats heeft, worden niet gedaan. Maar vertelt wordt dat Zaterdag in een der havens acht groote troepenschepen, waarvan enkele schepen van 10,000 ton waren, aankwamen, binnen het etmaal waren de troepen uit deze schepen aan land gebracht. Een der schepen, die twee infanteriebataljons met de noodige vuurmonden had overgebracht, was twaalf uur na aankomst reeds weder naar zee vertrokken. Het record werd in een der havens behaald met de lan ding van 6000 man, met paarden, kanonnen en oor- logsmaterieel. IN OOST-PRUISEN. Terwijl de Russische rechtervleugel Pruisen bin nentrekt en de linker in Galicië binnengevallen is, marcheert, naar de „Tel." verneemt, het Russische centrum, samengesteld uit de hoofdwacht van 't Rus sische leger kalm met een ontzettende macht op Posen aan. Het Russische gezantschap te Londen ontving een telegram van het hoofdkwartier van den staf te Peters burg, waarin gezegd wordt, dat het Duitsche leger aan de Russische grens terugtrekt en zich nabij het fort Köningsbergen verschanst. De Russen hebben Insterburg en Angerburg bezet. Via Rome wordt uit Petersburg geseind, dat drie Duitsche legercorpsen omsingeld zijn door Russische troepen, die geheel Oost-Pruisen bezet hebben, hetgeen door het Duitsche leger is ontruimd. DE ENGELSCHEN IN DE DUITSCHE KOLONIöN. In het Engelsche Lagerhuis deelde de staatssecreta ris van koloniën mede, dat hij van den officier, die het bevel over de Engelsche troepen in Togo land voert, het volgende op 25 Aug. gedateerde telegram ontvan gen heeftHet Duitsche station voor draadlooze tele grafie te Kamina, in Duitsch Togoland, is door de Engelschen verwoest. De Duitschers zonden een par lementair, die verklaarde, dat zij capituleeren wilden, wanneer zij met militaire eer mochten uittrekken en enkele bijzondere voorwaarden werden ingewilligd. De Engelschen antwoordden, dat de positie der Duitschers zoo was, dat zij geen voorwaarden kon den stellen en zich onvoorwaardelijk moesten overge ven. Verder werd hun medegedeeld, dat particuliere eigendommen zouden worden geëerbiedigd en dat Engeland zich zoo min mogelijk zou bemoeien met den handel des lands en met de belangen der firma's. De Engelsche troepen zijn vooruitgerukt en hebben den overgang over de rivier de Amu bezet. Het antwoord der Duitschers werd gisteren of van daag verwacht. DUITSCHE EN OOSTENRIJKSCHE RESERVISTEN KRIJGSGEVANGENEN. De Nederlandsche mailboot ..Potsdam" (van de Holland-Amerika-lijn) is van Nieuw-York te Fal mouth aangekomen met vierhonderd Duitsche reser visten en enkele Oostenrijksche dienstplichtigen aan boord. De Duitsche mail werd door de Engelschen in beslag genomen, de reservisten zijn krijgsgevangen gemaakt. DE GEVECHTEN AAN DE DRINA. Aan het gevecht bij het Tzer-gebergte aan de Drina namen, volgens een Servisch bericht, 300,000 Oosten rijkers deel, van wie 15,000 werden gedood, 30,000 gewond en 15,000 krijgsgevangen gemaakt. Zij ver loren bovendien 75 kanonnen. EEN SERVISCHE OVERWINNING. De Londensche „Evening News" vernam, dat de Serviërs den aanval hernieuwden en de overblijfselen van het Oostenrijksche leger te Dubowitch over de grenzen joegen na 'n tweeden slag, die vier dagen duurde. De Oostenrijksche gevangenen in Servië moeten 10,000 man bedragen. FRANSCHE SAMENWERKINO MET MONTENEGRO. Verschillende Weensche bladen berichten, dat het Fransche detachement voor Skoetari gelijk met de an dere detachementen is afgetrokken en zich naar Mon tenegro heeft begeven. De „Reichspost" teekent hierbij aan: „Wanneer de Franschen daar misschien aan de zijde der Montene- grijnen zouden willen strijden, evenals de Duitschers met onze troepen bij Vardiste, kan dat een eigenaardi- gen Fransch-Duitschen oorlog worden op origineel terrein." HET DUITSCH IN LUXEMBURG. Het gebied, dat den naam Luxemburg draagt, be staat uit het Groot-Hertogdom en uit de gelijknamige Belgische provincie. Nu hebben twee Duitsche profes soren Marker en Langhans, een kaart samengesteld omtrent de Duitsche taal in de Belgische provincie Luxemburg. Het totale aantal inwoners bedraagt rond 230.000 en meter dezen spraken ex slechts 39.000 Duitsch. De hoofdzetel der Duitsche taal is het gebied dei hoofdstad Arlon, Ook hier spreekt slechts de helft der inwoners Duitsch. Zij la echter geheel omgeven van een zone, waarin bijna uitslui tend Duitsch gesproken wordt. Een Duitsche uit- looper loopt langs de grens naar het Noorden en verder zijn er nog twee kleine Duitsche „eilanden" een bh Langsweiler (Longchamps), de tweede in he: gebied van Bochholz en Alt-Salm. Prof. Warkes, die zelf te Arlon woont, heeft na uitvoerige studiën een volledige lijst van Duitsche namen samengesteld. Met dit doel heeft hij tal van inlichtingen bh predi kanten en onderwijzers ingewonnen, persoonlijk ter plaatse onderzoekingen ingesteld en ook de aanwezi ge literatuur gebruikt Op deze manier is een werk tot stand gekomen, dat naar de Duitschers hopen er toe zal bijdragen het verdwijnen der Duitsche namen te verhinderen. In het Groothertogdom Luxemburg (250.000 inwoners) is Duitsch de eigenlijke volkstaal, HET GRIEKSCHE VUUR. In de zeeoorlogen der eerste eeuwen onzer jaartel ling was het „Grieksche vuur" een vreeselijk wapen, De uitvinder van het Grieksche of Byzantijnsche vuur moet Kalliüikos, een bouwmeester uit Heliopolis in Syrië geweest zijn, die op het eind der zevende eeuw leefde en uit zwavel, steenzout, hars, asfalt en ge- bluschte kalk een brandbare stof fabriceerde, die op de aanrukkende vijanden gespoten werd. Bij het ont branden dezer massa ontwikkelde zich damp, rook en vuur en dit vuur brandde ook onder water door, ver nietigde de houten deelen der schepen en verwoestte door explosie ook de niet brandbare ijzeren deelen Voor de eerste keer vindt men het gebruik van deze stof vermeld in den oorlog, die de Byzantijnen op het einde der 7de eeuw tegen de Arabieren voerden: in 678 moet een Arabische vloot van Kysikos door het Grieksche vuur tot zinken zijn gebracht. In 716 werd Constantinopel door het Grieksche vuur verdedigd en ais men de kroniekschrijvers gelooven mag, werden toen 80,000 Arabieren voor de poorten der stad ge dood. Nog belangrijker was het succes, dat keizer Konstantijn VII met deze uitvinding had: hij slaagde er in 914 in, met zijn kleine vloot van 15 schepen een veel sterkere Armada, die uit de Zwarte Zee kwam, tot het laatste schip te vernietigen. Ook gedurende de Kruistochten is herhaaldelijk van het Grieksche vuur sprake, de Byzantijnen bedienden zich er het laatst van in 1453, toen zij vergeefsche pogingen de den, de Turksche schepen in de straat der Dardanellen en in den Bosporus te vernietigen. Het Grieksche vuur kon toen echter den val van Constantinopel niet verhinderen. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer werd, zooals we reeds meldden, het overlijden van den Paus herdacht door den voorzitter en den imnis- ter-president, waarvoor de heer Nolens dank bracht. 's Middags ging de Kamer in de afdeelingen voor het onderzoek van spoedeischende wetsontwerpen, om half vier zou de openbare vergadering beginnen, doch daar van geen enkele der onderzochte ontwerpen op dat uur verslag was uitgebracht, werd de vergadering verdaagd tot acht uur. Op grond van verschillende bedenkingen gaf het rapport van de Commissie van Rapporteurs de Re geering in overweging dit wetsontwerp terug te ne men. Zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd het ontwerp om een buitengewoon crediet van 5 millioen te verleenen voor de Marina Vooraf had de heer T r o e 1 s t ra (S. D. A. P.) een verklaring afgelegd, waarin hij wees op de uitnemen de houding van de bemanning onzer „roode vloot". De Bond van minder Marinepersoneel besloot alle actie te laten varen in deze tijdsomstandigheden. Spr. zal daar ter zijner tijd zijn conclusies uit trekken. Spr. las daarna een verklaring voor, inhoudende een broedergroet aan alle arbeiders bij het 25-jarig be staan der Internationale. Hij wekte de arbeiders op, geen chauvinistische en nationalistische opwinding te laten hooren en den oorlog te verklaren aan het ka pitalisme. Er werden eenige vragen in verband met den tegenwoordigen toestand gesteld door de heeren De Jong (U.L.), T r o e I s t r a (S.D.A.P.) en Schaper (S.D.A.P.) Minister T r e u b zei In zijn antwoord o.m.dat men wat den algemeenen toestand aangaat, voor zichtig 'moet zijn met dezen te gunstig in te zien wij leven nog altijd In een kritieken toestand. Wat de levensmiddelen betreft, Is het eenerzijds ver keerd te beangst te zijn, maar anderzijds Is over- groote gerustheid evenzeer een gevaar. Een aantal levensmiddelen zijn hier zóó overvloedig aanwezig, dat zij ook kunnen worden uitgevoerd, zooals land bouwproducten, rundvee en varkens, groenten, zul velproducten, spek en dergelijke. Daarvan moet zelfs worden uitgevoerd, want b.v. de varkens eten, zoodat er wel eens te weinig voedsel voor de menschen zou kunnen overblijven. De regeering ls op aanvoering van levensmiddelen van elders be dacht. Men vreeze niet* dat door den veeuitvoer niet genoeg vleesch voor ons overblijft. Wat wordt nu gedaan om den voorraad te be houden voor de bevolking? Geregeld, van dag tot dag, wordt nagegaan wat er uitgaat, en man doet alles om de voorraden te behouden voor de be volking. Verboden ls de uitvoer van die artikelen, welke met bet oog op de veiligheid des lands niet vrij konden uitgaan en waarvan niet voldoende overvloed hier aanwezig was. De regeering heeft een belangrijke partij meel overgenomen uit Amerika. Mochten de pogingen aangewend te Londen om graan in Amerika te koopen, niet gelukken, dan zal de minister geen oogenblik aarzelen om den rljst- ultvoer te verbieden. Minister B o s b o o m zal onderzoeken, of er burge meesters zijn, die toekenning van landweervergoeding afhankelijk stelden van betaling der huishuur. „Maak de oefeningen niet onnoodig hard!" zeide de heer Sebaper. De soldaten moeten, aldus de min., worden getraind op de zware vermoeie nissen, die hen zullen wachten als onverhoopt hier de oorlogstoestand mocht Intreden. Men late dit over aan het beleid van bun chefs. Spr., die het 40 jaar lang goed met de troep kon vinden, zou onder deze omstandigheden stram laten exerceeren. Aangenomen werd een ontwerp tot uitbreiding van den portvrijdom. Het w. o. beoogende mogelijke verschuiving van den datum van verkiezing van wethouders en vaste raadscommissies werd door de regeering ingetrokken. Goedgekeurd werd een onderwerp betreffende den accijns op het gedistilleerd, dat tot doel heeft den kleinen dfstallateurs in de gegeven omstandig heden te helpen. Het ontwerp-Beurswet zal Maandag worden be handeld. EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden zitting der Eerste Kamer huldigde de voorzitter de nagedachtenis van den Paus en van het overleden lid Jhr. Bosch van Drake- stein. Teruggenomen werd een begrootingspost van f8000 voor kronen en meubilair der Kamer. De vergadering werd daarna verdaagd tot van morgen. NEDERLANDS NEUTRALITEIT. De „Times" bevat zoo meldt het Hbld. een hoofd artikel over de positie van Nederland. Het blad wijst er op, dat Nederland tot dusver zorgvuldig zijn Slichten als neutrale mogendheid is nagekomen en et blad is overtuigd, dat het de oprechte begeerte van Nederland is die plichten aldus tot het einde toe te vervullen. Dat is te meer te verwachten, omdat Nederland reeds zelf lijdt onder de gevolgen van den oorlog, door het gemis aan levensmiddelentoevoer. De „Times verklaart, dat Engeland niet aan Duitscïilanjd kan toelaten over Nederlandsche havens voorraden te betrekken, maar dat het niet de minste beegeerte heeft om het brood in Nederland duur te maken, indien Engeland den toevoer naar Dultsch- land kan afsnijden, zonder dit te doen. Er is het denkbeeld opgeworpen om den toevoer van levens middelen In Nederlandsche havens te vergunnen, mits deze alleen voor verbruik in Nederland bestemd zijn. De „Times wil niet behoordeelen of dit plan toe laatbaar is, maar het blad meent, dat de Britsche staatslieden en militairen toch wel In staat zullen zijn middelen te ontwerpen om de neutrale Nederlanders van voorraden te voorzien, zonder tezelfder tijd dan de Duitsche vijanden te approviandeeren. DE TAAK DER KERK. Van cite hand van den heer C. Boerendonk, Herv. predikant te Oudendijk (bij Hoorn), komt in het N. v. d. D. een uitvoerig ingezonden stuk voor, aan het slot waarvan hij zegt: Mede-Christenen van Protestantschen huize, be denkt dat uwe kerken of vereenigingen, die in norma le omstandigheden eikaars tegenstanders moeten zijn, thans de oude verschilpunten moeten vergeten en in den algemeenen nood als bond genooten zij aan zij moeten optreden. Ach, mochten toch alle besturen of vertegenwoor digingen der meest verschillende kerken met elkander in contact treden I Indien men snel en eensgezind kon handelen zou het misschien nog niet te laat zijn wellicht dat de grootste ramp die Europa kan betref fen nog kon worden gestuit in haar vaart. God al leen weet, of nu niet reeds de regeeringen der oorlog voerenden berouw voelen, en of niet als maar één eer biedwaardige geestelijke of zedelijke macht wilde op treden, die regeeringen op een gunstig oogenblik dat nu nog verre schijnt, zouden willen luisteren naar andere stemmen dan die van het kanon. O, indien Rome's Paus als de eerste en machtigste van alle Christenen zich aan het hoofd kon stellen van een machtige processie der Christelijke Kerken, om op het weigekozen oogenblik zijn indrukwekkende stem voor een wapenstilstand, ja voor een „de wa pens neder" te doen klinken. Schr. meent dat helaas niet te verwachten is dat de drang voor zulk een optreden van boven af zal ko men, maar van beneden naar boven zal moeten wer ken. Derhalve, Protestanten, ijvert er voor opdat dit con tact tusschen de verschillende kerken gezocht worde. Katholieken, verheft uwe stem vrijmoedig maar eerbiedig opdat dit contact niet worde ontweken. Met medewerking van den heer Bruins (ouderling te Hoorn) heeft de heer Boerendonk het initiatief ge nomen, om eenige Kerkeraden op te wekken tot een adres-beweging aan de algemeene Synode der Herv EEN INBESLAGNEMING. Sedert enkele dagen hing voor het bureau van het Nieuwsblad voor het Gooi „Vooruit" te Hilversum, naast verschillende oorlogsbulletins, een gekleurde kaart van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie. Deze kaart is door de politie in beslag genomen op telegra- phische lastgeving van den groepscommandant te Naarden. De kaart was eene reproductie (vergroot) naar een schets in het „Leerboek der Aardrijkskunde van Nederland" door Schuiling. REIZEN VAN MILITAIREN OP RIJKSKOSTEN? Het lid van de Tweede Kamer, de heer K. ter T-aan, heeft tot de ministers van marine en van oorlog de vraag gericht, of de miliciens en de landweermannen, die nu onder de wapenen zijn bij het met verlof be zoeken van de gezinnen waartoe zij behaoren, op rijkskosten mogen reizen. De directie van de H. IJ. S. M. heeft gratis ver voer toegestaan langs hare lijnen voor boeken, tijd schriften, versnaperingen, kleedingstukken en derge lijke artikelen, die door het Algemeen Ner. Verbond, de vereeniging „Onze Vloot" en het Dames-comité te Zeist naar de onder de wapenen zijnde militairen worden verzonden. In tegenspraak met een vroeger bericht, wordt gemeld, dat de subsidie van 5000, aan het Ned. Gymnastiek-Verbond over 1914 uit 's Rijks kas is toe gezegd, niet is ingetrokken, doch reeds dezer dagen is uitbetaald. In de Duitsche bierhuizen te Rotterdam begint, schrijft de N. Rott. Crt., de voorraad op te raken. Pilsner bier is in de meeste niet meer te verkrijgen en vervangen door een product, dat aan de Maas of de Am8tel gebrouwen is. KON. NAT. STEUNCOMITÉ 1914» Tot en met 22 Aug. is b(j bovengenoemd comité Ingekomen f 263.922.731/2. Bovendien schonk de American Petroleum Company te Rotterdam 100000 Liter petroleum in bons van 4 Liter. STADNIEUWS. MIDDENSTANDSCREDIETBANK. In een goed bezochte vergadering in de bovenzaal der Unie leidde gisteravond de heer mr. K. A. Cohen Stuart 't onderwerp: „Middenstandscredietbank" in. De heer Jb. Cloeck, die de vergadering leidde, wees er in zijn openingswoord op, hoe door samenwerking, iet gevoel van saamhoorigheid iets wordt bereikt en hoe in een stad de handel bloeit, wanneer er van za ten een bepaald aantal ls. Men moet er van over tuigd zijn, dat ook de concurrenten er zijn moeten. Spr. wees er daarna op, dat de heer Cohen Stuart, die eenige jaren geleden een encjuête heeft gehouden voor den middenstand, tijdens die enquête zooveel had meegemaakt, dat zijn sympathie voor den midden stand hem wel bereid deed zijn er dezen avond voor op te treden. De heer Cohen Stuart begon met te wijzen op de ernstige tijden op financieel gebied en het gevaar hierin voor den middenstand. Toen het bekende con sortium 200 millioen bijeenbracht, gingen terstond stemmen op, dat ook de Middenstand daar ruim schoots van profiteer en zou. Spr. ging daarna na, ïoe eenige groote mannen zich bereid verklaarden den raad van commissarissen te vormen van een op te richten Centrale Middenstandscredietbank en wees op de bekende 18 Aug. onder voorzitterschap van dr. 3os te Amsterdam gehouden vergadering. Spr. stond stil bij den zeer zorgelijken toestand van ïandel en industrie, er is bijna geen geld te krijjgen. Te ware ellende, waarvan men duur en omvang niet kent, zal nog komen. Is nu de Middenstandscredietbank het aangewezen ichaam om hier steun te bieden Spr. wees er op, dat de bank kan beschikken over contante geklen, als de plaatselijke bank 2 ton heeft, dan krijgt ze 2 millioen uit het consortium. Heeft iemand verschillende verplichtingen, dan kan hij zich tot de credietbank wenden om onderzoek van den stand zijner zaken. De bank kan zich dan wenden tot den crediteur en zoo is dan te komen tot langza me afwikkeling van zaken. Dan zifa er die misbruik maken. Velen vragen in den aanvang uitstel van betaling en al9 het niet lan ger kan, hebben ze chicanes over den stand der reke ning. Wendt de debiteur zich tot de Bank met de vraag of het hem gemakkelijk kan worden gemaakt, dan kan de Bank zich van den stand der rekening overtuigen. Er zijn velen, die goed kunnen betalen, zij het ten koste van wat meerdere rente, doch dit niet doen. Dat is een schandaal. Wanneer men geen bedrijfskapitaal noodig heeft, wel geld kan krijgen en weigert zijn re keningen te betalen, dan houdt alles op. Wanneer een crediteur zich in zoo 'n geval bij de Bank vervoegt en de debiteur door de Bank wordt aangeschreven, dan kon hij wel eens anders gaan den ken. De persoonlijke middenstander, die vaak af hankelijk is, kan zijn debiteur niet bruskeeren. Het doel moet zijn den middenstand te helpen, groot en klein, vooral klein. De Bank wil geen con currentie doen aan bestaande Banken, noch aan be staande Middenstands-Credietbanken, noch aan gewo ne kassiers. De besturen van „de Hanze" en „Boaz"- Banken juichen het oprichten van de Middenstands credietbank toe. Ze kunnen zich zelfstandig wenden tot de Centrale Bank om beschikking te krijgen over hun deel in hetgeen het consortium beschikbaar stelt. Wanneer er waarheid schuilt in het gerucht, dat een kassier zich niet ontzien heeft aan iemand te zeggen, dat hij bij het nemen van een aandeel in de Midden- stands-Credietbank mede het bankbedrijf ging voeren en hij, de kassier, hier tegenover zijn maatregelen zou nemen, dan zijn geen woorden scherp genoeg te vin den om een dergelijk optreden te laken. (Applaus). Van concurrentie is geen sprake. Of de Middenstands-Creditbanken blijven bestaan, hangt van den Middenstand zelf af, maar ze zullen haar werk moeten beperken en inkrimpen, b.v. tot het verschaffen van kleine credieten voor hen, die bij den gewonen kassier kwalijk terecht kunnen. Op de ver gadering te Amsterdam werd medegedeeld, dat de Boaz-banken credieten verleenen van 800 900. Dat is dus geen ernstige concurrentie. Waar de heer van Nierop zitting heeft genomen in den raad van commissarissen der Centrale Middenstands-Crediet- bank, daar behoeven de provinciale kassiers geen wantrouwen te koesteren. De statuten van de Centrale zfjn nog niet geheel vastgesteld. Het bestuur van de algemeene bank te Amsterdam bestaat uit middenstanders. Ze zal bij het consortium kunnen beschikken over het 10-voudig bedrag van de gezamenlijke Middenstands-Crediet- bank. De Centrale Bank geeft aandeden utt van 500, te splitsen in onder-aandeelen van 100, verplichte storting 20 pet. Men moet aandeelhouder zijn dus minstens 20 storten om erediet te kunnen krij gen. Spr. acht dit juist gezien. Wil men erediet, dan wendt men zich tot de plaat selijke bank, welke, zoo voldoende zekerheid geboden wordt, met haar advies de aanvraag richt tot de Cen trale. De aansprakelijkheid, welke men heefL is 20 f pet. boven het bedrag, dat men opneemt bij de Bank. Besluit men tot oprichting, dan moeten aandeden worden genomen alleen en uitsluitend door midden standers. 't Geldt voor menigeen, meer dan men denkt, het bestaan. Men moet voor eigen belang de hand in eigen zak steken. (Applaus). Uit de beantwoording van verschillende vragen bleek o.m., dat men voor 20% boven het geleende aansprakelijk ls, als onderlinge verbintenis tegenover verliezen door niet terugbetaling b.v. De Centrale verleent crediet aan de Banken, men moet via de Bank bij de centrale komen. Zekerheid moet men stellen, wanneer men geld opneemt. Aan deden, die volgestort zijn, geven niet meer dan 5 meerdere rente wordt gevoegd bij het reserve-kapi taal. Commissarissen verrichten hun taak belangeloos, de taak van het bestuur kan zoo groot worden, dat men wel verplicht ls hiervoor eenë vergoeding te geven. Bij een credietaanvraag onderzoekt het uit middenstanders bestaande en door dezen gekozen bestuur, dat rapport uitbrengt aan commissarissen. Vereenigen dezen zich hiermee, dan wordt het ver zoek doorgezonden aan de centrale bank. Er bestaat geen bezwaar, dat ook menschen uit de omgeving zich aansluiten bij de Bank. Er wordt geen geld gegeven op effecten. De heer mr. A. J. M. Leesberg twijfelde er aan of men met de Middenstandscredietbank als incas sobureau meer Invloed zal hebben op particulieren Verder vroeg spr. of het niet mogelijk zou zijn een klein blanco-credlet te geven aan wie geen zeker heid kunnen stellen en het crediet het meest noodig hebben. De Inleider wees op de abnormale omstandighe den. De Middenstandscredietbank wil geen incasso bureau zijn en moet de werking in dit opzicht ook niet gelijk stellen met de incasso-bureaux, zooals die gewoonlijk werken. Het gaat hier ten aanzien van menschen, die geen bedrijf hebben en wel betalen kunnen. Een blanco crediet zou spr. toejuichen, wanneer het verstrekken op den duur mogelijk ls. Op de vergadering te Amsterdam werd dit punt niet be sproken. 't Geldt hier echter geen filantropische instelling. Men wil doen wat anders de gewone geldschieters doen. Een enkele mag eens voor schieten aan een zwakken broeder, maar dan zet hij bet niet in zijn boek, daar de post niet voldoende ls gedekt. Liever ls hij het dan nog uit zijn eigen zak kwijt. De Centrale credietbank treedt in de plaats van de geldschieters, die niet de taak kunnen, vervullen, welke ze in normale omstandigheden vervullen. De heer Leesberg vroeg of ook bedoeld ls cre diet op vorderingen. Wanneer crediet verleend wordt na inzage van boeken en goederen in den win kel, dan is dat toch blanco-crediet. De heer Cohen Stuart antwoordde, dat op deze wijze zeer zeker crediet zal kunnen verleend. Een groot deel van de taak der banken zal, oordeelt spr., zijn de correspondentie over vorderingen. De heer Leesberg meende, dat de oprichting van een Middenstandscredietbank dan groote kans van slagen beeft en steun zal vinden in de vergadering. (Applaus.) Nog werd toegelicht, dat 't niet gebeurt, dat eenigen groote credieten kunnen nemen bij de Bank, waarop anderen achter het net visschen. Dr. Bos zei in Amsterdam, dat het gaat om credieten beneden f 1000. Het geld van de Bank zal niet goedkoop zijn. Wanneer iemand van een handelsvriend een ander crediet kan krijgen, dan Is hij echter niet aan de Bank gebonden/ De heer Th. van der Klei gaf de verzekering, dat wanneer de Centrale van de Hanze te Delft kan worden aangesloten bij de Centrale M. Crb., de Hanze-leden deze zullen beschouwen als hun steun en hulp In alle omstandigheden. l^prlc.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2