DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. «Épi mm1 ■SHIT;! IN I ill t. No. 204 Honderd en zestiende jaargang. 1914. ZATERDAG 29 AUGUSTUS. DUITSCHLAND. FRANKRIJK. BELGIË. ENGELAND. i I I :i« ALKMAAR, 29 Augustus. „Dat ia niets" zeide Alva toen den Briel was geval len, maar later leerde hij, dat de val van deze vesting wel wat was geweest. „Dat i3 niets" zeiden de Franschen, toen de Duit- schers de vorige week hun grenzen overtrokken, doch thans hebben ze moeten inzien, dat het iets heel, héél ernstigs is geweest. Als een olievlek verspreidt zich de Duitsche leger' macht over het noorden van Frankrijk. Of neen, het beeld is veel te zwak, als een banjir, als een machtige stortvloed van het gebergte komt het Germaansche gevaar aangestuwd. De korte, precieze berichten van den Duitschen ge- neralen staf geven een beeld van hetgeen er de afge loopen week aan de lange Fransche grens is ge schied. Ze zijn overweldigend voor den Duitscher, verpletterend voor den Franschman, huiveringwek kend voor den buitenstaander. Aan alle kanten van het reusachtige front is heftig gevochten en ondanks den heldhaftigsten tegenstand, behaalden de Duit sche troepen alom de zegepraal. Het Duitsche offen sief is overal veel krachtiger en veel machtiger ge weest, dan het Fransch-Engelsch-Belgische defensief. De positie van de eene partij was de klappen te geven, die der andere ze af te weren, doch de Duitschers sloegen zoo hard en zoo raak, dat er geen afslaan mogelijk was en de Franschen ten slotte in ontloopen hun heil moesten zoeken. In het Noorden werden Westelijk van Maubeuge door het leger van generaal von Kluck de Engelschen met eenige Fransche land weer-divisies totaal verslagen en tot een terugtocht genoopt tot Saint Quentin, 125 K.M. van Parijs, om dat de pas om naar het Noorden te wijken hun afge^ sneden was. De legers van de generaals von Bülow en von Hanzen drongen een legermacht van 350.000 man terug uit den driehoek tusschen Sambre- Namen- Maas. De armee van hertog Albrecht von Wurtem- burg joeg de verbondenen terug over de Semois, ter- terwijl ten slotte langs de grenzen van Elzas-Lotha- ringen reeds het sterkste sperfort der Franschen, naar Reuter meldt Manonvlllers maar vermoedelijk Ba- donviller, 5 uur Z. O. van Luneville in de handen der Duitschers is gevallen. Zoo is dus, nadat eerst het Fransche offensief tot staan is gebracht, ook het Fransche defensief reeds gebroken. De Franschen weten op dit oogenblik, dat zij voor een verloren zaak vechten. Hun taak is niet meer, den vaderlandschen bodem te verdedigen, doch slechts om onder groote opofferingen den Duitschers aanzienlijke verliezen toe te brengen en hen bezig te houden, in de hoop, dat de vijand, wanneer hij straks zal moeten optreden tegen de Russen, voldoende ver zwakt zal zijn om daar in het Oosten den ondergang te ontmoeten. Maar aan den anderen kant drijft deze Fransche tac tiek den Duitscher tot nog meer spoed. En we zien het gebeuren, dat zij op den herdenkdag van Sedan inderdaad staan voor de poorten van Parijs. Ze heb ben nog maar enkele dagen, doch ze zullen ze benut ten 1 Zondagsrust zal er morgen niet heerschen. Trou wens Zondagsheiliging en Zondagsrust kent men niet op het slagveld. Verleden Zondag werd er gevoehten bij Neufchateau en bij Longwy en in vroegere oorlo gen kwamen ook herhaaldelijk Zondagsche gevechten voor: 29 Augustus 1813 bij Kulm, 18 Juni 1815 bjj Waterloo, en in den oorlog van '70'71 14 Augustus Colombey-Nouilly, 18 September Bicêtre, 30 October Le Bourget, 27 November Amiens, 4 December Orlé- ans, 18 December Nuits, 15 Januari Lisaine. Juist dat de herdenking van Sedan en de hoofdstad Parijs zoo dicht bij zijn, zal den Duitschers tot den meest mogelijken spoed aandrijven. En de Parijzenaars maken zich op de algeheele af sluiting van hun mooie hoofdstad gereed en leggen loopgraven aan en werpen verschansingen op. Het is nu zeker nog niet de tijd, om na te gaan, hoe het mogelijk is dat de Franschen, ondanks hun zeer groote dapperheid, hun élan, hun heel wat betere aanvoerders dan de vergulde generaals van '70 zoo snel hebben moeten wijken voor de Duitschers. Toch willen we even op enkele factoren de aandacht vesti gen. Wanneer men de laatste jaren boeken en artikelen las over den grooten toekomst-oorlog, dan werd al tijd de stellige verwachting uitgesproken, dat het slag veld een groote leegte zou vertoonen. Voorbij heette de tijd, waarin de dichtgesloten linies der oprukkende infanterie onder de signalen van het attaqueeren op den vijand afgingen. De troepen zouden enkel in ge dekte stellingen liggen en op grooten afstand vuren. Het blijkt thans reeds duidelijk, dat deze voorspel ling gefaald heeft. De tot dusverre geleverde gevech ten hebben getoond, dat er nog wel degelijk op zeer korten afstand gestreden wordt. Geen sprake is er van, dat de krijg door alle strijdenden, van den gene raal af tot den gewonen soldaat toe wordt beschouwd als een rekensommetje, dat in koelen bloede wordt be cijferd. De persoonlijkheid van den soldaat komt als belangrijke factor voor den dag. Storm-aanvaUen met de bajonet zelfs met de kolf worden herhaaldelijk be schreven. Voet- en paardenvolk staat voortdurend als man tegenover man in het gevecht op leven en dood. En voortdurend blijkt, dat Duitschland op het juis te oogenblik en op de juiste plaats een overmacht be zit, zoodat de manmoedigste tegenstand ten slotte niet meer baten kan. Niet alleen echter zijn de levende strijdmachten in uitnemenden staat, maar ook in an der opzicht toont Duitschland, dat het Keizerwoord van het scherp gehouden zwaard en droog gehouden kruit geen holle klank is geweest. Superieur is het zware geschut en het heeft een ongedachte bewegings vrijheid. De verplegingsdienst is uitmuntend gere geld het is in den Balkan-oorlog opnieuw geble ken, dat oorlogvoeren met hongerlijdende troepen niet mogelijk is. Wanneer men het gewicht van deze fac toren op de dappere Fransche troepen beseft, dan zal men begrijpen, dat de geweldige overmacht, die uit Rusland op komt zetten, voor de Duitschers niet on overwinlijk behoeft te zijn. Immers in de Franschen hadden de Duitschers tegenover zich een leger van hooge gevechtswaarde wanneer de verliezen in cijfers gepubliceerd worden, zal men ontzet zijn over de moorddadigheid van het vechten van deze wéék een leger, waarvan de operaties onder tactische lei ding stonden. De Russen zijn echter lang geen Franschen. En hoe talrijk een legermacht ook moge zijn, wanneer goedgedisciplineerde troepen, uitstekend geleid, met een prachtigen verplegingsdienst, er in slagen ze te omsingelen of ze van hun retraite-linies af te snijden, dan is ze ten slotte toch reddeloos ver loren. En men cijfere toch vooral niet weg, dat de Duitschers, vechtend tegen de Russen, alle voordeelen van het strijden op eigen grondgebied zullen kunnen benutten. Terwijl wij dit schrijven komt een belangrijk over- winningsbericht uit Berlijn, volgens hetwelk 250.000 Russen met 3 cavalerie-divisies in een driedaagschen slag in de buurt van Gilgenburg en Ortelsburg ver slagen zouden zijn en tot over de grenzen zouden zijn vervolgd Wij hebben nog eens geïnformeerd en het blijkt, dat ook dit bericht afkomstig is van den Duitschen ge- neralen staf en dus vertrouwen verdient. Wel was de Duitsche tactiek er op gericht om eerst aan de Oderli- nie emstigen tegenstand te bieden, maar de laatste da gen zijn er tallooze treinen met militairen naar dit ge bied vertrokken, terwijl er daar nog voor 't eind der maand gebeurtenissen van beslissende beteekenis zou den plaatsvinden naar gemeld werd. Het gerucht, dat Allenstein gevallen is, achten we van geenerlei betee kenis. Immers Ortelsburg en Gilgenburg liggen Z.-0. zuid-west van Allenstein, op een 25 30 K.M. af stand. In het nummer van Maandag zal er wel stof zijn, om deze actie in het oosten nader te beschouwen. Gaat het te land voor de Duitschers voorspoedig, op zee hebben ze echter er weer wat van langs gekre gen. De Duitsche vloot blijkt bij al die kleine tegen slagen voorloopig toch wel de wonde plek van het Duitsche rijk te zijn. Bij de actie in de baai van Hel goland heeft een Engelsch eskader van lichte schepen in samenwerking met onderzegbooten een Duitsch be- wakings-eskader getroffen. Bij de schermutseling gingen de „Mainz" en nog een andere Duitsche krui ser verloren, terwijl geen enkel Engelsch schip ern stige schade beliep. De „Mainz" is een der 43 kleine kruisers van Duitschland. Zij liep in 1909 van stapel evenals de „Cöln" en de in het begin van den oorlog genoemde „Augsburg". Deze onbeschermde kruisers hebben een bemanning van ongeveer 250 koppen. Wij mogen dit overzicht niet eindigen zonder een bewogen woord van deelneming te hebben gebracht aan onze zuidelijke buren, die bij al de zware beproe vingen nu ook nog de vernieling van de schoone, eer biedwaardige stad Leuven hebben moeten aanvaarden. ONDERSCHEIDINGEN VOOR KEIZER WILHELM EN GENERAAL v. MOLTKE. Keizer Frans Joseph van Oostenrijk zond Keizer Wilhelm het volgende telegram: „De schitterende, verpletterende overwinningen, welke het Duitsche leger onder uw opperste leiding heeft behaald, vinden haar oorzaak in den ijzeren wil, waarmede gij het machtige zwaard scherpte en zwaai de. Aan den lauwerkrans, die u als overwinnaar tooit, wil ik het hoogste militaire eerbewijs dat wij bezitten toevoegen. Ik verzoek u, het grootkruis van de Maria Theresia-orde als teeken mijner hooge waar deering van onze trouwe wapenbroederschap aan te willen nemen. De insignes zullen u door een bijzon deren afgezant worden gebracht zoodra u dit gelegen komt. Wetend, hoezeer gij en uw leger den genialen arbeid van den generaal Von Moltke weten te waar- deeren, verleen ik dezen het commandeurskruis van de Maria Theresia-orde." EEN PROTEST UIT HET HOOFDKWARTIER. De groote generale staf meldt uit 't hoofdkwartier: iet Duitsche legerbestuur protesteert tegen de door onze tegenstanders verspreide berichten over de wree- d( wijze, waarop de Duitschers den oorlog zouden voeren. Indien harde, strenge maatregelen noodig zijn geworden, dan zijn deze uitgelokt door het deel nemen der burgerbevolking, waaronder vrouwen, aan verraderlijk overvallen van onze troepen, en door de beestachtige wreedheden, op gewonden gepleegd. Ver antwoordelijk voor de gestrengheid van ons optreden, zijn alleen de regeering en de overheden van 't door ons bezette land, die aan de burgers wapenen ver schaffen, om hen zoodoende op te hitsen tot deelne ming aan den oorlog. Overal waar de bevolking zich onthield van vijandelijkheden tegen onze troepen, werd noch menschen leed gedaan, noch goederen schade toegebracht: De Duitsche soldaat is geen moordenaar, brand stichter of plunderaar. Hij voert slechts oorlog tegen een vijandelijk leger. De berichten in de buitenlandsche pers, dat de Duitschers in de gevechten de bevolking van het lanc voor zich uitdreven, is een leugen, waaruit 't lage, moreele gehalte van dengene, die dit bericht in de wereld zond, blijkt. Ieder, die de hooge cultuuront wikkeling van ons volk kent, zal dit moeten toestem men. VON MOLTKE. DE LEVENSMIDDELENVOORRAAD. Op het oogenblik is er In Duitschland een over vloedige hoeveelheid voedingsmiddelen, zegt een bericht uit Berlijn. De officieele statistieken der laatste jaren wijzen een meerdere invoerwaarde (d. i. het bedrag waar mede de invoeren de uitvoeren overtreft) aan van ongeveer 200 milioen gulden. Duitschland zendt jaarlijks voor 50 millioen gul den rogge naar het buitenland. Geen land ter wereld heeft grooter reserve-voor raad aan levensmiddelen dan Duitschland. HET GEBRUIK VAN DUMDUM-KOGELS. Blijkens Duitsche dienstrapporten zijn in de tas- schen van gewonde Engelsche en Fransche soldaten groote hoeveelheden dum-dum-kogels gevonden. De Duitsche autoriteiten zullen genoodzaakt zijn, de allerscherpste maatregelen te nemen tegen het gebruik van deze kogels, wat in strijd is met het volkenrecht. PARIJS MAAKT ZICH GEREED. Het schijnt, aldus wordt aan de „Tel." uit Parijs geseind, dat de Fransche generale staf binnen eenige dagen de totale afsluiting van Parijs verwacht. De verbinding met Londen wordt op het oogenblik nog via Boulogne onderhouden. Ook de verbinding met Nederland vindt thans nog via Boulogne en Folkes tone plaats, maar men meent uit het resultaat der Duitsche operaties in Noord-Frankrijk te mogen at- ieiden, dat al zeer spoedig deze weg afgesloten zal worden door de oprukkende Duitsche troepen. Zij, die in den toestand zijn ingewijd, weten, dat 't hoogst kritiek kan worden. z.oodra de Duitschers tot Amiens zijn genaderd, is de afsluiting van Parijs aan de noordzijde een voldongen feit. Fe Parijs zelf is het volmaakt rustig. De bladen verbloemen het ernstige van den toestand en doen het voorkomen, alsof aan het voortrukken der Duitschers geen ai te groote beteekenis moet worden gehecht uit een strategisch oogpunt. De officieele communiques luiden ook onveranderd zeer geruststellend, maar in stilte is men bezig Parijs voor te bereiden op een be-, leg. Zooveel mogelijk worden de armlastige bewo ners in staat gesteld, zuidelijker te trekken. De con suls der bevriende mogendheden stellen alles in het werk, om hun landgenooten te doen vertrekken. Men vergemakkelijkt de formaliteiten, geeft desverlangd zelfs vrije reisbiljetten, indien men zijn heengaan maar bespoedigt. De Nederlandsche consul deelde mede, dat uiterlijk Zaterdag de laatste gelegenheid werd ge boden, om naar Boulogne te gaan. Men moest er op rekenen, dat plotseling de dienst onderbroken kon worden. Er wordt druk gewerkt aan de verdedigingswerken van Parijs. Loopgraven zijn aangelegd en verschan singen worden opgeworpen. Parijs is zoo weerbaar mogelijk gemaakt en zal, indien het beleg plaats vindt, het zeer lang kunnen uithouden. Naar men hoopt, lang genoeg om de Russen intusschen hun op- marsch te doen voltooien. Zooals gezegd, Parijs weet nog niet, dat het gevaar zoo nabij is. Men weet er nog niet te lezen tusschen de regelen van de niets zeggende mededeelingen, dié de pers verstrekt worden. Te wreeder zal het voor de Parijzenaars zijn als zij aanstonds plotseling voor het droeve feit gesteld worden, dat hun fraaie stad be dreigd wordt en die dag is meer nabij dan menigeen daar wel vermoedt EEN SCHRIJVEN VAN MINISTER MILLERAND. De minister van oorlog heeft aan den opperbevel hebber, generaal Joffre, het volgende schrijven gezon den: „Waarde generaal. Op het oogenblik dat ik weder de leiding op mij neem van het ministerie van oorlog, wensch ik dat mijn eerste daad zij het zenden aan de troepen, die onder uwe bevelen strijden en aan hun chefs, van een betuiging van bewondering en vertrouwen van de regeering der republiek en van het land. Frankrijk is verzekerd van de overwinning, om dat het vast besloten is dien te behalen; naar uw voorbeeld en dat van uw legers zal het tot het einde toe vol kalmte en zelfbeheersching zijn, die voorwaar den zijn voor welslagen. Onderworpen aan een ijzeren discipline, die de wet is en de kracht der legers, is het geheele volk opge staan voor de verdediging van zijn land en zijne vrij heden. Van te voren heeft het vastberaden alle be proevingen, zelfs de wreedste, aanvaard. Geduldig, vasthoudend, sterk in zijn recht en met een vasten wil zal het volk stand houden. Ik omhels u." (geteekend) A. Millerand. KOLONEL MAHON. Kolonel Mahon, de militaire medewerker van de „Temps", is in den Elzas bij een gevecht den 24sten Augustus, naar een bericht uit Parijs aan het „Hbld.", gedood. UITVOER UIT NEDERLAND NAAR BELQIE. De militaire gouverneur van Antwerpen brengt, naar de „Tel." verneemt, de volgende maatregelen ter kennis van belanghebbenden, welke den invoer van Nederlandsch vee in België kunnen bevorderen: lo. de heffing van invoerrechten wordt opgeheven; 2o. de invoer in België zal vrij kunnen geschieden op alle punten van de grenzen: 3o. de gezondheidsmaatregelen, tot nu toe van kracht, worden opgeheven. DE TOESTAND IN BRUSSEL. De Vlaamsche „Nieuwe Gazet" schrijft over den toestand in Brussel: De stad is in volstrekten zin in staat van beleg. De dagbladen mogen niet verschijnen en het is ver boden er binnen de stad te brengen. Men begint vol komen beroofd te zijn van melk, eieren, boter en groenten. In het Volkshuis eischten de Duitschers 80.000 brooden op. Er zouden gedurende vijf dagen 600.000 Duitschers door en langs Brussel gepasseerd zijn. Dit getal lijkt echter overdreven, vooral met het oog op de schatting der Engelsche correspondenten. In de buitenwijken plunderden de soldaten de vil la's en begaan er allerlei ongeregeldheden. De wijnkelders waren welhaast geledigd. De Bel gische vlag werd verscheurd. Bij een hoenderkwee- ker stal men 600 kuikens enz. Aan den kant van T ervueren werden verscheidene wielrijders die waarschijnlijk niet gehoord hadden dat zij moesten stilhouden, beschoten. Twee van hen werden gedood. Personen van beider geslacht, dragers van den armband van het Roode Krüis, werden officieel ge dwongen dienst te doen in den Duitschen ambulance dienst. Iedereen heeft diepe bewondering voor den moed en de waardigheid, waarmede de burgemeester in alle omstandigheden weet te handelen, voor de kalmte en orde, waarmede hij waakt over het goed bestuur der stad. Bij de eerste ontmoeting tusschen den generaal von Amim en den heer Max, stak de eerste den burge meester de hand toe. Deze wees de eer af met de woorden: Verontschuldig mij, mijn generaal. Ik kan u niet als vriend behandelen. EEN BELGISCHE MEDEDEELING. Officieel werd door de Belgische regeering gisteren aan de pers medegedeeld: „Donderdag 27 Aug. De DuitscherB bombardee ren, in strijd met de oorlogswetten, de open en on verdedigde plaats Mechelen. De vijand bombardeer de eveneens Heyst-op-Den-Berg, op tien kilometer af stand van Lier, een open plaats, welke niet door mili tairen was bezet. Deze twee krijgsbedrijven kunnen uit geen enkele krijgskundige reden worden verklaard en hebben geen ander doel dan de burgerlijke bevolking schrik aan te jagen en ze te doen wijken naar Antwerpen. De leger- afdeeling, welke de forten en tusschenruimten van Na men bezette, is in goede orde teruggetrokken op de Fransche linie, gebruik makende van de te Luik ont vangen les, waar zij bekennen 40,000 man verloren te hebben, zijnde de sterkte van een legerkorps. IN BADKOETSJES ONDERGEBRACHT. Op het strand bij Ostende zijn, volgens het „Antw. Hbld.", meer dan vijfhonderd vluchtelingen onderge bracht in de badkoetsjes, waarin stroo gelegd is. El- ken dag wordt het noodige voedsel uit de stad aange voerd. Men verzamelt geld om dezen dakloozen te hulp te komen HET ENGELSCHE LEGER. De Engelsche eerste minister Asquith las in het La gerhuis het volgende telegram voor van den Engel schen opperbevelhebber Sir John. French: „In het gevecht van Woensdag j.l. werden de Britsche troepen aangevallen door vijf Duitsche legercorpsen, twee ca valerie-divisies, een reserve-korps garde cavalerie en en twee cavalerie-divisies. Een gedeelte van ons leger had zwaar te lijden onder den cavalerie-aanval, een ander van onze legerkorpsen, dat op den rechter- i lank werd aangevallen, bracht den vijand zware ver liezen toe. De houding der Britsche troepen was in alle opzichten bewonderenswaardig en de Fransche legerbevelhebber Joffre heeft ons telegrafisch zijn ge- lukwenschen aangeboden en hartelijken dank gebracht voor onzen krachtigen steun aan den Franschen." De mededeeling werd met luide toejuichingen be groet. EEN SCHRIJVEN VAN MINISTER ASQUITH. Minister Asquith schreef, naar de „Tel." verneemt, aan de Lord-mayors van Londen, Dublin, Cardiff en Edinburg het volgende: „De tijd is gekomen, om de publieke opinie te orga- niseeren, het is de grootste Btrijd, waarin ons volk ooit betrokken was. Ik stel voor, dat er onmiddellijk meetings moeten belegd worden in alle districten van het Vereenigd Koninkrijk, waarin men de rechtvaar digheid van onze zaak zal uiteenzetten, en er op ge wezen zal worden, dat iedereen zijn plicht moet doen. Ik zelf ben gereed, voor zoover de algemeene belan gen het veroorlooven, zoodanig bijstand te verleenen, als noodig zal zijn. Het zal mij een genoegen zijn, mijn medeburgers in uw steden toe te spreken. Ik kan aannemen, dat ik nog rekenen mag op de medewer king der leiders van iedere fractie der politieke par tijen." F BELGISCHE VLUCHTELINGEN IN ENGELAND. Een reusachtige volksmenigte wachtte te Folkesto ne de aankomst af der Belgische vluchtelingen, onder wie zich ongeveer tachtig soldaten bevonden, die uit Namen hadden weten te ontkomen, meldt het „Hbld." Men is te Londen nog steeds in afwachting van de lijst der Engelsche verliezen in den slag bij Bergen. VERDACHTE PERSONEN GEARRESTEERD. Een patrouille arresteerde in Londen twee Duit schers, die in het bezit waren van dynamiet. É!i u} l il li ill ALKMAARSCIE COURANT. ïflUi I IJ! Ml

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1