Nieuwe Abonnementen. RUSLAND. ITALIË. Andere Mogendheden. Duitschland en de verbondenen. De Duitschers en de Russen. De Duitschers en de Engelsehen. De Oostenrijkers en de Russen. De Oostenrijkers en de Serviërs. VARIA. NEDERLAND. VARIA. Telegrammen van heden. Duitschland-Rusland. Duitschland-Engeland. RUSSISCHE ORDETEEKENS VAN VIJANDELIJKE VORSTEN VERBODEN. De regeering maakte een besluit bekend, waarbij den Duitschen en Oostenrijkschen keizers en overigen vorstelijken personen het recht wordt ontzegd voor taan eerekolonel te zijn van een Russisch regiment of Russische decoraties te dragen. Tevens heeft de Tsaar het Russische officierskorps verboden Duitsche of Oostenrijksche ordeteekenen te dragen. DE SOCIAAL-DEMOCRATEN, redevoering gehouden,cvcgegmfwy xzeao enijen enenij Door den woordvoerder der sociaal-democraten is in de Doema een redevoering gehouden, toen de cre- dieten voor de mobiliseering van het leger en den oor log daar aan de orde waren gesteld. Hij stelde de regeering en het imperialistisch ge zinde kapitalisme aansprakelijk voor het uitbreken van den Europeesschen oorlog. De internationale so lidariteit der arbeiders zou echter de middelen vinden om de gruwelen van den krijg af te wenden. Het vre- destractaat zou niet door de diplomaten, maar door de volkeren worden gesloten. De tegenwoordige uit barsting der barbaarschheid zou de laatste zijn. Na deze verklaring verlieten de socialistische afge vaardigden de zaal, zoodat de oorlogscredieten buiten hun aanwezigheid werden behandeld en goedgekeurd. ITALIë ANTI-DUITSCHLAND. Volgens de Romeinsche „Secoio" heeft een groote anti-Oostenrijksche betooging Zondagavond te Rome plaats gehad bij de aflossing der paleiswacht te Rome. ROEMENIë. AFSTAND VAN KONING KAROL? Een telegram uit Boekarest aan de Italiaansche „Stampa" kondigt aan, dat koning Karol van Rumenië ernstig ziek en zijn afstand aanstaande is. De Parijsche „Matin" brengt hierbij in herinne ring, dat koning Karol behoort tot de familie der Hohenzollems en sympathiseert met de Oostenrijksch- Duitsche groep. De afstand zou een herleving kun nen brengen In de houding van Rumenië, waar de volssympathie gaat naar Rusland. EEN DUITSCH EN EEN FRANSCH COMMUNIQUé. Uit het Duitsche hoofdkwartier wordt gemeld: „Het Engelsche leger, waarbij zich 3 Fransche di visies territoriale troepen hadden aangesloten, is ten Noorden van St. Quentln (Noord-Frankrijk) geheel verslagen en in vollen terugtocht over genoemde plaats. Verscheidene duizenden gevangenen, 7 batterijen veldgeschut en 1 zware batterij zijn in onze handen. Ten Z.O. van Mézières ten W. van Sedan, a/d. Fransche Maas zijn troepen na voortgezette gevechten met een breed front de Maas overgetrokken. Onze linkervleugel heeft, na gedurende negen da gen slaags te zijn geweest in het gebergte, de Fran sche bergtroepen teruggedreven tot ten Oosten van Epinal (Westelijk van de Vogezen, 45 K.M. van de Fransch-Duitsche grens) en rukken nog zegevierend op. De burgemeester van Brussel deelde den Duit schen commandant mede, dat de Fransche regeering het Belgisch gouvernement van de onmogelijkheid in kennis stelde om het Belgische offensief, waar ook, te steunen, wijl zij zelf genoodzaakt is defensief op te trekken. Een officieel Franseh bericht zegt o. m.: „In het Noorden werd het Engelsche leger door een groote overmacht aangevallen en is het, na schit terend tegenstand genoden te hebben, gedwongen ge worden een weinig terug te trekken. Onze legers op den rechtervleugel handhaven zich in hun stellingen. Onze troepen wierpen verscheidene aanvallen van de Duitschers op de Maas met groote kracht terug. De Belgische veldtroepen, die mede Namen hebben verdedigd, en een Franseh regiment, dat hen had ver sterkt, hebben onze llniën bereikt. In België heeft het Belgische leger uit Antwerpen zich door een aanvallende beweging los gemaakt. Het houdt verscheidene Duitsche divisies vast. In de Vogezen hebben onze troepen het offensief hervat en de vijandelijke strijdkrachten aangevallen, die ons gisteren gedwongen hadden terug te trekken. De Duitschers hebben gisteren de onversterkte stad Saint Dié (a/d. Meurthe, ten W. v/d. Vogezen) be schoten en geplunderd. In de streek tusschen de Vogezen en Nancy wordt ons offensief sedert 5 dagen onophoudelijk voortoe- zet. De verliezen der Duitschers zijn zeer groot. Ten Z.O. van Nancy werden op een front van 3 K.M. 250Ö, bij Vitrimont (W.N.W. van Lunéville) op een front van 4 K.M. 4500 lijken van den vijand gevon- den. De tot officier in het Legioen van Eer benoemde gouverneur van de gecapituleerd hebbende, zeer oude en slechts door een bataljon verdedigde vesting Long- wy is overste Darche. LEUVEN IN BRAND GESTOKEN. De Belgische oude, prachtige universiteitstad Leu ven ongeveer 25 K.M. ten Oosten van Brussel, aan de Dijle is door de de Duitschers in brand gestoken en geheel verwoest. Leuven had tal van antieke gebouwen en bevond zich de laatste jaren in zeer welvarenden toestand. Toen de Belgen uit Antwerpen een uitval deden, overvielen de inwoners van Leuven de Duitsche mu nitie- en proviand-colonnes, zoo wordt van Duitsche zijde verklaard. De Duitschers staken bij wijze van strafoefening alles in brand waarbij alle kunstschatten verloren gingen. De „Vossische Zeitung" schrijft hierover: Den 26en Augustus deden vier divisies een uitval uit Antwerpen. Tegelijkertijd overvielen de inwoners van Leuven de munitie- en proviandkolonnes, die on ze troepen volgden. De bevolking was tot heden zeer vredelievend geweest. Uit vensters, kelders en van daken af werd geschoten op de Duitsche troepen, die door de straten marcheerden. Er ontstond een af schuwelijk gevecht van man tegen man, waaraan de geheele civiele bevolking deelnam. Onzen soldaten gelukte het in den kortst mogelijken tijd de opgewonden bevolking meester te worden. He laas, ook bij dezen aanval is veel Duitsch bloed ver goten. Het zelfbehoud gebood hier, evenals in Batht- ce en Hervé, dat strenge maatregelen werden geno men. Hier was helaas geen andere keus mogelijk. Het zelfbehoud gebood hier, dat Leuven de zware schuld, die het op zich geladen had, onmiddellijk be taalde en de ouae, aan kunstschatten zoo rijke, stad bestaat thans niet meer. Het is aan geen twijfel on derhevig, dat de overval in Leuven van te voren voor bereid was en ten doel had den uitval van Antwerpen te ondersteunen, want beide gebeurtenissen vonden gelijktijdig plaats. Men kan nu wel aannemen, dat België langzamer hand wel tot bezinning zal komen en dat door de laatste les hun de lust tot voortzetting van den franc- tireurs-oorlog wel zal vergaan zijn. FRANSCHE AVIATEURS. Naar het Hbld. uit Parijs verneemt, zou het over moedig optreden der Fransche aviateurs in den Elzas onder de Duitschers grooten schrik hebben teweeg ge bracht. Zij werpen overal bommen, waar zij de bi- vakvuren der Duitschers bemerken. Orders zijn ge geven om de kampementvuren niet meer te ontsteken. Zelfs de treinen rijden met slechts zeer kleine olie lampjes. DE RUSSEN NAAR THORN. De Russische cavalerie, onder den vermaarden ge neraal Rennenkampf, rukt naar uit Kopenhagen wordt geseind, aan op Thom, de vesting van den fortenketen tusschen Danzig en Posen. DE DUITSCHE EN OOSTENRIJKSCHE SCHEEPVAART BELEMMERD. De „Triest", een stoomschip van de Oostenrijksche Lloyd, is, volgens het „Hbld.", uit Calcutta te Fiume aangekomen. De scheepscommandant vertelde, dat het Engelsche havenbestuur van Port-Said, niettegen staande het Suez-kanaal een internationaal karakter draagt, den doortocht weigerde. De Engeischen wil den het marconi-apparaat van het schip verwijderen en hadden hem eerst met rust gelaten, toen de kapi tein zijn eerewoord gegeven had, het toestel verder niet meer te zullen gebruiken. Aan de Duitsche sche pen, die zich te Port-Said bevonden, werden allerlei moeilijkheden in den weg gelegd. Hun marconigraaf- toestellen werden door de Engeischen aan land gezet. Het stoomschip „Derfflinger", van de Norddeutscbe Lloyd, werd genoodzaakt de verdere vaart op te ge ven, daar men een belangrijk deel van zijn machines had weggenomen. GEVECHTEN BIJ DE OOSTENRIJKSCH— RUSSISCHE GRENS. De Russen ondernamen volgens een Berlijnsch be richt, een uitval tegen Brody ten N. O. van Lemberg in Galicië, en de rivier Zbruc. Andere Russische troe pen tusschen de Weichsel en de Boeg werden bij Krasnik ten Z. W. van Lublin, door de Oostenrijkers verslagen. Een Russische hoofdgroep drong op naar de linie Rawaruska-Zloczow, bij Lemberg. Zoowel middelgroep Zloezow-Rawaruska dringt zegevierend den gang. De linkervleugel van de Oostenrijksche middelgroep Zolzow-Rawaruska dringt zegevierend vooruit tusschen de Weichsel en de Boeg. Aan den rechtervleugel worden voortdurend gevechten gele verd. Het slagfront bedraagt vierhonderd kilometer. Ondanks den gunstigen toestand van de Oostenrijk sche troepen is een lange duur van den slag te voor zien. SCHENDING VAN HET VOLKERENRECHT. Van Oostenrijksche zijde wordt het volgende ver meld omtrent Servische wreedheden. Servische troepen vermoorden en verminken ge vangenen en gewonden. De Oostenrijksch-Hongaarsche verbandplaatsen worden door hen beschoten. Servische geregelde troepen hijschen de witte vlag en overvallen, nadat het vuren is gestaakt, verraderlijk de Oostenrijksche troepen. Bij gevallen komitadji's zijn patronen gevonden, geladen met spijkers en stukken kopervitriool. De Servische burgerbevolking, vooral vrouwelijke, schiet en werpt bommen in de rug van het leger. IN DE VUURLINIE. Eén van de gewonden Fransche soldaten zeide tot den vertegenwoordiger van de „Standard": „Zes en dertig uren sporen, dan marcheeren, des nachts in het kamp, koffie om half zes des morgens, in de vuurlinie om half negen, na vijf minuten een schol in mijn voet, gevolgd door de akelige gewaarwording dat ik mijn voet verloren haddat is alles wat ik mij van den krijg herinnerZe zeggen dat ik mijn voet zal behouden, of misschien ook niet, in ieder ge val zal ik vijf maanden, vijf jaren of vijftig jaren lang met een kruk moeten loopen. Ik ben 22 jaar oud".... AUGUSTUS BLOEDMAAND. Er is reeds vaker op gewezen, dat ook in 't jaar 1870 in de maand Augustus de eerste geweldige sla gen geleverd werden. Minder bekend is het echter, merkt de „Frankfurter Zeitung" op, dat in de maand Augustus de voornaamste slagen in de wereldgeschie denis gevallen zijn Behalve de bekende Augustus- slagen in 1813 en 1870, moeten de volgende genoemd worden: Canne (2 Aug. 216 v. Chr.), Tagliacozzo (23 Aug. 1268), Marchfeld (26 Aug. 1278), Crécy (26 Aug. 1346), Döffingen (23 Aug. 1388), St. Jacob aan de Bios (26 Aug. 1444), Bosworth (22 Aug. 1485), Mo- hacs (29 Aug. 1526), Lutter aan de Barenberg (27 Aug. 1626), Höchstadt (13 Aug. 1704), Belgrado (16 Aug. 1717), Zorndorf (25 Aug. 1758), Kunersdorf (12 Aug. 1759), Liegnitz (14 Aug. 1760), Borodino (17 Aug 1812). DE VERWANTSCHAP DER EUROPEESCHE VORSTEN. Vorstelijke personen betitelen elkaar meestal in hun brieven met neef, en niet ten onrechte. Immers de meeste regeerenae Europeesche vorstenhuizen zijn op de een of andere wijze bloedverwanten. En nu staan de neven tegenover elkaar in het veld. Talrijk zijn vooral de familiebanden tusschen het Russische kei- zerhuis en de Duitsche vorsten. De Tzaar is met een Hessische prinses gehuwd, zijn moeder was een Deen- sche, haar neef is de Hertog v. Brunswijk. De groot moeder van den Tsaar was weer een Hessische prin ses, zijn overgrootmoeder een Pruisische, zijn betover grootmoeder een Wurtembergsche. De Russische grootvorsten hebben bijna allen Duitsch bloed in de aderen, zij zijn nauw verwant met de Wurtembergsche Oldenburgsche, Mecklenburgsche, Saksen-Altenburg- sche en Saksen-Coburgsche hoven. De moeder van kroonprinses Cecilie is een dochter van Grootvorst Michael van Rusland, een broeder van Alexander den Tweeden. Koning George van Griekenland is een neef van den Duitschen keizer. Nauw met hem verwant zijn ook de Hertogen van Saksen-Coburg, de vorsten van Sleeswijk-Holstein, de Groothertogen van Mecklenburg. Koning Albert van België heeft Hohen- zollem's bloed. Zijn moeder was Prinses Marie van Hohenzollem, zuster van den koning van Roemenië. De Belgische koningin is een hertogin van Beieren, een dochter van den bekenden oogarts Karl Theodor. VRIJ VERVOER VAN MILITAIREN. Naar gemeld wordt, is een regeling voor vrij ver voer voor militairen, miliciens en landweermannen, bij het Departement in bewerking, binnenkort te ver wachten GRAANCONTRACTEN. Naar aanleiding van een gehouden bespreking tus schen den directeur van de afdeeling graan en meel van het departement van landbouw, nijverheid en handel en de firma Gerhard Polak, te Amsterdam, heeft laatstgenoemde firma gisteren aan dien direc teur hef votgefdp me* *ne!Mititw In overwe ging gegeven. De regeering neemt alle contracten, gesloten door Nederlandsche firma's met Amerikaansche meelfa brieken op Augustus- en zoo noodig September-afla- ding over. Na ontvangst van de cognossementen, of bij aankomst der goederen, levert de regeering aan inporteurs tot denzelfden prijs, plus gemaakte on kosten en rente-verlies, tegen contante betaling de voor ben oorspronkelijk bedoelde partijen terug. Deze verbinden zich, alle door hen afgesloten contracten met hun koopers, hetzij meelhandelaren, bakkers of anderszins, te leveren tot den prijs, waarvoor oor spronkelijk door hen verkocht is, onder bijberekening van de extra onkosten hierboven vermeld. De regeering bepaald den prijs van het niet ver kochte gedeelte, onder toepassing van art. 76 a en b aanvulling-onteigeningswet, gelijk dit sedert 8 Aug. regelmatig geschiedt. Toelichting: Op deze wijze worden ongeveer 300,000 balen meel van Amerika gekocht tot ten minste 25 pet. beneden de huidige noteering, naar Nederland geleverd, welke anders vermoedelijk voor een groot deel geroyeerd zouden worden. Immers, de voorwaar den, door de Amerikaansche meelfabrikanten gesteld, betaling in Nieuw-York zonder eenige zekerheid voor ontvangers, dat de goederen onder neutrale vlag zul len worden verscheept, opent risico's, die een com missie-firma niet ongestraft kan aanvaarden en dan ook categorisch, zoowel door de Engelsche als Ne derlandsche inporteurs is geweigerd. De regeering, die in deze algemeene belangen dient en uit den aard risico's aanvaarden kan, anders dan particulieren heeft dan ook volgens mededeeling van den minister in de zitting van de Tweede Kamer van 26 dezer, be sloten deze contracten te aanvaarden. Terwijl de huidige inkoop van tarwe door de re geering en verkoop hiervan aan de meelfabrikanten tot een prijs, die dezen in staat stelt met winst meel te verkoopen h 14 per 100 K.G.; offers van de schat kist vraagt, zal daardoor door ae regeling van de Amerikaansche meelcontracten de regeering, zonder eenig bezwaar voor de schatkist de invoering van be tere Amerikaansche meelsoorten verzekeren. Hieraan is thans behoefte, omdat thans reeds grondstoffen bij de broodbereiding gebruikt worden, die in normale tijden minder geschikt worden beschouwd Boven dien wordt de dreigende toestand van den meelhan- del, waaraan de regeering reeds haar aandacht wijd de, hierdoor aanmerkelijk verbeterd en worden pro cessen omtrent annuleering der contracten vermeden. De firma sluit met de verzekering, dat het contract door den directeur namens de regeering afgesloten, ongetwijfeld door alle inporteurs zou worden aan vaard. Alle belanghebbenden worden uitgenoodigd aan het bureau van den directeur mede te deelen A. Den naam en het adres van de fabriek van wie zij contracten hebben. B. Hoeveelheid in prijs. LEVENSMIDDELENVERVALSCHING IN VERBAND MET DEN OORLOG. Dr. Van Hamel Roos en Harmens schrijven in het Maandblad tegen de Vervalschingen Overtuigd van de noodzakelijkheid dat vooral in deze ernstige tijden, ieder naar zijn krachten behoort kjij te dragen om de goede orde van zaken te steunen, stelt de redactie van het Maandblad zoolang deze noodtoestand bestaan zal, ieder in de gelegenheid, om zich door kosteloos chemisch onderzoek voor eigen zekerheid te overtuigen van de hoedanigheid der waren, welke van overheidswege tegen de daar voor vastgestelde prijzen verkocht moeten worden. De koopers behooren slechts den naam van den verkoo- per en den aard der waren, met hun adres, op te ge ven aan het bureau der redactie: Keizersgracht 800, Amsterdam, waarna van harentwege de monsters ge kocht en onderzocht worden. Het spreekt van zelf, dat alleen bij twijfel aan de deugdelijkheid der waren deze opgave behoort te ge schieden, ten einde onnoodig werk te voorkomen. Indien opzettelijk vervalschingen geconstateerd worden, zullen deze niet mèt de namen der fabrikan ten of leveranciers in het Maandblad gepubliceerd worden. DE BUITENGEWONE WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. Naar het „Volk" verneemt, is het zoo goed als ze ker, dat voor Amsterdam de buitengewone werkloos heids-verzekering, bedoeld in de circulaire van minis ter Treub, tot stand zal komen. Er worden nog onderhandelingen gevoerd over bijzaken, maar zij die het weten kunnen, twijfelen er niet aan, of die onderhandelingen zullen tot een goed resultaat leiden. Dat wil dus zeggen, dat het zoo goed als zeker is, dat alle Amsterdamsche arbeiders boven 18 jaar, die minstens 3 maanden contribueerden aan een werkloo- zenkas, na 8 dagen werkloosheid een uitkeering zul len krijgen van 6 per week zoo zij gehuwd en van 5 per week zoo zij 'bngehuwd zijn. VEENBRANDEN. Mede als gevolg van den oorlogstoestand beginnen in de Weerdinger- en Roswinkelsche venen (Dren the) de kleine landboeren weder het veenbranden in toepassing te brengen. In de laatste 15 jaren werd de ze oude bemestings-methode op zijde gedrongen door het toenemend gebruik van kunstmestspeciën, en de landerijen voeren er goed bij. De boeren kochten dan van den leverancier zooveel meststoffen als noodig waren en betaalden nadat zij de veldvruchten hadden te gelde gemaakt, dus als dc kunstmest zijn werking had gedaan. Thans echter bij den onzekeren toestand en even onzekere vooruitzich ten, zijn de kunstmesthandelaren voorzichtig en kun nen zij slechts h contant leveren. Hierop in te gaan is voor vele kleine landbouwers ondoenlijk, te meer daar de meesten nog over dit loo- pende seizoen hebben te betalen en men nog niet weet hoe de opbrengst van den oogst zal uitvallen, al is de oogst zelve dan ook boven 't middelmatige. Daarom gaan verscheidenen, die op veengronden bouwen, tot bovengenoemde oude manier over en ziet men de rookwolken der gebrande veenkorst weer als van ouds opstijgen. VOOR DE MILITAIREN. In Leeuwarden worden 's avonds gratis rijwielen beschikbaar gesteld voor militairen, die met verlof komen en hun bestemming niet meer kunnen bereiken. Zelfs is er een firma, die in het nachtelijk uur reeds eenige keeren militairen per auto heeft weggebracht, zelfs nadat de „jongens" eerst nog waren onthaald. STEUN DOOR ONDERWIJZERS. De afdeeling Heerhugowaard en Omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft de wenschelijkheid uitgesproken, dat het Hoofdbestuur, behalve de 5000, die reeds aan het Nationaal Steun comité is afgedragen, een beweging op touw zet, om van alle 7000 bondsleden te verkrijgen, dat zij elke maand een zeker percentage van hun salaris afstaan, ten einde dit bedrag aan het Nationaal Steuncomité maandelijks te kunnen afdragen. EEN PERSDELIKT. Tegen Spiekman is in zijne kwaliteit als redacteur van het „Volksweekblad" rechtsingang verleend, we gens het feit, dat in het genoemde orgaan van 8 Aug. 1914 een stuk was opgenomen, getiteld: „Woeke raars", waarin op scherpe wijze gehekeld werd de handelwijze van eenige groote, Rotterdamsclie winke liers, om n.I. briefjes van 10 tegen 8 en 8,50 te koopen. In het bijzonder werd daarbij aan de kaak gesteld de winkelier Van der Pols Jr., te Charlois, zoon van het vroegere anti-revolutionnaire raadslid, welk arti keltje eindigde met de woorden„Aan den schandpaal met zulk een handeling". Geacht wordt, dat deze woorden beleedigend voor den heer Van der Pols zijn, en geschreven met het kennelijk doel om aan het in dat stuk aan dien heer ten laste gelegde feit ruchtbaarheid te geven. Spiekman is gedagvaard, heden voor den rechter van instructie te verschijnen. (Het Volk). DIE WAS OP DE HOOGTE! Een der Zeeuwsche correspondenten van de „Tel." schrijft: Een landsverdediger uit deze provincie schreef, na dat de oorlogstoestand was ingetreden, ter geruststel ling aan zijn familie, dat Zeeland, Noord-Brabant en Gelderland aan Nederland den oorlog hadden ver klaard, maar dat Nederland daarvoor had bedank. Te Veendam is een afdeeling van de Nederl. Mid- denstands-Credietbank in wording. 52 personen heb ben zich als aandeelhouder doen inschrijven. Het Comité ter Bestrijding van het Bioscoop kwaad te Amsterdam zal gedurende de mobilisatie bioscoopvoorstellingen in de forten organiseeren. Het inlichtingsbureau van den Generalen Staf te 's-Gravenhage vraagt degenen, die buitenlandsche dagbladen geregeld ontvangen, deze aan den Staf te zenden. Gisteravond kwam een trein met 100 Ameri kanen uit Duitschland te Rotterdam binnen. De Nederlandsche „spion," die te Antwerpen was aangehouden is reeds weer op vrije voeten gesteld. De aanhouding berustte op een misverstand. De heer Z., te Antwerpen woonachtig, was gegaan om eenige papieren uit zijn woning te halen. Ook de burgemeester van Roosendaal heeft in, navolging van zijn ambtgenoot in Maastricht, het verzoek tot de ingezetenen zijner gemeente gericht om, bij wijze van voorzorgsmaatregel, hun vuur wapenen en schietvoorraad in te leveren, welke later, als de rust zal zijn weergekeerd, weer afge haald kunnen worden. Gisteren is te den Haag bericht ontvangen van het sneuvelen van een luitenant der Belgische artillerie, Rollin, zoon van den bibliothecaris van het Vredespaleis. Nog vier zoons van den heer Rollin strijden thans bij de Belgische krijgsmacht voor hun vaderland. Gistermiddag zijn in Maastricht hondéren vluchtelingen aangekomen uit Wonck en Bassenge. De vrijwilligers-vereeniging en oud-strijders van land- en zeemacht in O. en W. Indië „Voor Vaderland en Vorstenhuis" heeft haar diensten aangeboden aan het rijk. Het aanbod is door de regeering aanvaard. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden dat het kanaal van Luik naar Maastricht en de Zuid-Willemsvaart van Maastricht naar 's-Hertogenbosch weder kunnen worden bevaren. De minister van oorlog heeft bevolen, dat indien in verband met de mobilisatie van het leger burger-werklieden in vasten dienst bij de korpsen of Inrichtingen van de landmacht zijn ontslagen, of hun de dienst opgezegd, dat ontslag of die dienst opzegging moet worden ingetrokken. D a g e I ji k s bestaat gelegenheid tot het nemen van een abonnement op de „Alk- maarsche Courant." Het reeds verschenen gedeelte van een kwartaal wordt niet in rekening gebracht. De „Alkmaarsche Courant" bevat dage lijks o.m. de laatste telegrammen van het oorlogsterrein. Voor een geregelde bezorging worden alle mogelijke maatregelen genomen. EEN DUITSCHE OVERWINNING IN HET OOSTEN. BERLIJN, 29 Augustus. De Duitsche troepen in Pruisen, onder aanvoering van Generaal von Hinden Burg hebben het uit Narew voort trekkende Russische leger ter sterkte van 5 legerkorpsen groot 250.000 man en 3 cavalerie divisies in een driedaagschen slag in de buurt van Gllgenburg en Ortelsburg verslagen en zij vervolgen hen thans over de grenzen. De Rus sen hebben groote verliezen. EEN RUSSISCHE OVERWINNING. LONDEN, 29 Augustus. (Part. Handelsblad). De Russische ambassade meldt, dat de Russen zich meester gemaakt hebben van de belangrijke stad Allensteln. EEN ENGELSCHE OVERWINNING IN DE NOORDZEE. AMSTERDAM, 29 Aug. Uit Londen wordt gemeld, dat gistermorgen in de Baai van Helgo land een zeegevecht plaats had tusschen Engel sche en Duitsche kruisers en onderzeeërs. De Duitsche kruiser „Mainz" en een kruiser van het Koelntype zijn gezonken. Een andere Duitsche kruiser geraakte in brand en verkeert in zinken den toestand; twee Duitsche torpedobootvernie- Iers zijn eveneens gezonken. Vele andere Duit sche schepen werden beschadigd. Van Engelsche zijde werden een lichte kruiser en een torpedo- bootvernieler beschadigd. Een Britsch oorlogs schip keerde terug met 9 gevangenen genomen Duitsche officieren en 81 matrozen. EEN ZEESTRIJD BIJ HELGOLAND. LONDEN, 29 Aug. (Officieel). Gistermor gen vroeg heeft een actie van eenig belang in de Baai van Helgoland plaats gehad. Een sterke macht van torpedobootvernielers ondersteund door lichte kruisers en slagkruisers, en optreden- Aangiften voor nieuwe abonnementen bij de Admi nistratie Voordam C 9, bij de Agenten en Brieven gaarders.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2