Varia. Telegrammen van heden. IMtschiand-Frankrij k* In België. VABIA. Gemeenteraad van Alkmaar, op Dinsdag 1 SEPTEMBER 1914, nan. 1 am. ■KVl huldigde het voorgaan van de Koningin üj de uoodle- aigiag. De geheele Kamer hief eeu driewerf hoera aau voor de Koningin. Minister Gort van der Linden sloot zich bij de woorden van den voorzitter aan namens de regeering. Aangenomen werd het wetsontwerp betreffende am nestie aan koloniale deserteurs. Aan de orde kwam daarna het ontwerp-Beurswet 1914, vaststellende bepalingen voor den geld- en fond senhandel in deze buitengewone omstandigheden. Bij art 6 werden eenige opmerkingen gemaakt door den heer Marchant (V.-D.). Hij meende, dat art. 6 onnoodig is, wanneer herbeleening, gelijk beweerd wordt, legaal te verdedigen is. Het is hier, volgens spr. een feitelijke onteigening over bet geheele land van fondsen in onderpand gegeven, ten bate van en kele geldschieters in het centrum des lands en een be nadeeling van zeer vele anderen, 't Is een eenzijdige regeling ten behoeve van de geldschieters. De heer Rutgers (A.-R.) oordeelde, dat het van zelf spreekt, dat de bevoegdheid verleend bij art. 6 niet slaat op overeenkomsten voor de wet tot stand gekomen. De heer de Savornin Lohman (C.-H.) zei, dat de herbeleening eene gewone usance is. Spr. .heeft tegen dit ontwerp dan ook geen bezwaar. Wel is spr. van oordeel, dat een pand slechts mag strek ken als waarborg voor schuld door den geldnemer zelf aangegaan. Dit behoort in art. 6, lste alinea dui delijk te worden uitgedrukt. Minister T r e u b antwoordde den heer Rutgers, dat art. 6 zich zeer zeker uitstrekt tot overeenkomsten voor het tot stand komen der Wet getroffen. De strekking van artr. 6 is ongetwijfeld, dat het onder pand van een aantal effecten van zekere soort in gelij ken getale en van dezelfde soort moet worden verant woord. Doch niet kunnen dezelfde nummers worden teruggevorderd. Men moet hier een middel hebben, om hetgeen wat nu min of meer geblokkeerd ligt; li quide te maken Aan de opmerking van den heer Lohman komt spr. tegemoet, door in alinea 3 te bepalen, dat de bevoegd heid, aan pandhouders gegeven, geldt ten opzichte van fondsen in pand gegeven, na het in werking tre den van deze wet, alleen voor zoover zij in de pand overeenkomst is gestipuleerd. Den heer Marchant antwoordde spr., dat de goede trouw zeker niet aan de zijde der geldnemers moet worden gezocht. De juridische onrechtmatigheid is begonnen bij de geldnemers. De heer M a rc h a n t zei, dat de overneming van het voorstel-Lohman, zijn bezwaren zeer heeft vermin derd. Het ontwerp werd daarna aangenomen met alge- meene stemmen. Na eenige discussie werd nog aangenomen het wetsontwerp betreffende toekenning van uitstel van schuldvoldoening, ter voorkoming van faillissementen en executiën. EEN TELEGRAM VAN HOLLANDERS IN HET RIJNLAND AAN DE KONINGIN. Aan Koningin Wilhelmina zonden talrijke in de Rijnprovincie en Westfalen wonende Nederlanders bij gelegenheid van Haren verjaardag de hartelijkste ge- lukwenschen. In het telegram wordt gezegd: „In dit uur, nu Europa in een bloeaigen strijd is gewikkeld, zijn onze harten met des te vuriger wen- schen voor het heil van Uwe Majesteit vervuld. Wij veroorloven ons tegelijkertijd Uwe Majesteit onzen innigsten dank uit te spreken voor de energische maatregelen, welke door Uwe regeering ter verdedi ging van onze neutraliteit zijn genomen. Wij zijn er trotsch op en het vervult ons met dankbaarheid, dat Uwe regeering zulke afdoende maatregelen heeft ge nomen om onze grenzen te beschermen. De door Ne derland geproclameerde strikte neutraliteit tegenover alle Staten en de gelijktijdige bezetting der grenzen door ons leger, doen ons hopen, dat van geen enkelen kant gewaagd zal worden de neutraliteit van het vre delievende Nederland aan te tasten of zijn grondge bied te betreden. Wij in de Rijnprovincie en Dest- falenwonende Nederlanders, die sedert jaren de op rechtheid der Duitschers kennen, zijn vast daarvan overtuigd dat de Dultsche Keizer en evenmin zijne re geering den oorlog wenschten. Nu echter Duitschland en de vredelievende Keizer Wilhelm II tegen hun wil in dezen oorlog betrokken zijn, weten wij, dat Neder land geen schending zijner neutraliteit door Duitsch land behoeft te vrezeneen bewijs hiervoor bracht het tactvolle en strikt aan de voorschriften gehouden om- heentrekken van Maastricht door de Dultsche troepen aan de Belgische grens. Wij betreuren het daarom des te meer, dat vele valsche en verdraaide berichten in de wereld gezonden zijn, die Duitschland gewin zucht toeschrijven, berichten, die in de neutrale lan den groote bezorgdheid wekten en veel schade op handelsgebied hebben aangericht. „Daarom begroeten wij met vreugde, dat deze be richten ook in Nederland meer en meer als onwaar gebrandmerkt worden, wat voor handel en verkeer van beide landen van groot voordeel is. „God bescherme Nederland en het Koninklijk Huis." MIJNEN IN DE NOORDZEE. Men seint uit Rotterdam aan het „Hbld": De kapitein van een gisteren hier van Engeland aan gekomen Nederlandsch stoomschip bracht het sensa- tioneele bericht mede, dat gisteren een aantal Duitsche stoomtrawlers, die men overschilderd en de merken Hull en Yarmouth had gegeven, er op betrapt zouden zijn mijnen te strooien in de Noordzee. In verband hiermede besloot een tweetal reederijen alhier, die hun schepen tijdelijk in dè Newcastlevaart hadden ge bracht, hiervan voorloopig af te zien. HET KAMERLID SCHAPER. De heer Schaper deelt in „Het Volk" mede, dat hij reeds eenige weken geleden den minister van oorlog heeft medegedeeld, dat Z. Exc. in deze omstandighe den over hem kan beschikken De firma H. Oijens en Zn. te Amsterdam heeft uit Port Said van de passagiers van de „Koningin der Nederlanden", op weg naar Ned. Indi6, 500 ontvangen, om dit ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin te storten in de kas van het Kon. Nat. Steuncomité. Reeds hebben zich verscheidene groote gemeen ten bereid verklaard de regeling, zooals de minister van landbouw, nijverheid en handel heeft voorgesteld ten opzichte van uitkeering aan de leden van werk- loozen-kassen, al of niet aangesloten bij gemeentelijke werkloozenfondsen, te aanvaarden. De Koninklijke Familie is voornemens morgen het paleis „Huis Ten Bosch" te betrekken, voor een verblijf gedurende de maand September. Naar uit Berlijn gemeld wordt heeft prof. De Groot, die in 1911 naar de Berlijnsche universiteit uit Leiden werd beroepen, de helft van zijn salaris aan het Duitsche Rijk afgestaan. DE DUITSCHERS RUKKEN VOORT. BERLIJN, 1 Sept. (Off.) Generaal von Klöck heeft de poging door een zwakke Fransche troe penmacht ondernomen, om in de omstreken van Comblez een aanval in de flank te doen met een legercorps, teruggeworpen. Het leger van generaal von Bülow heeft een sterke Fransche overmacht bij St Quentin versla gen, nadat reeds een Engelsch infanterie-bataljon krijgsgevangen was gemaakt. Het leger van ge neraal von Hausen heeft bij Rethel den vfjanc naar de Aisne teruggeworpen. Het leger van den hertog van Wurtemberg heeft bij de pogingen om over de Maas te komen eerst de voorhoede van den vijand doen terugwijken, doch toen het leger op sterkere vijandelijke tropenmachten stiet, ge deeltelijk over de Maas teruggetrokken. Daarna slaagde de poging om over de Maas te komen. Het leger rukt thans voorwaarts naar de Aisne, waarbij het fort Les Ayvelles veroverd werd. Het leger van den Duitschen kroonprins, dat verder over de Maas voorttrok, nam de vesting Nont- médy, terwijl de bezetting krijgsgevangen were gemaakt. De legers van den kroonprins van Bei eren en van generaal von Heeringen zijn nog in Fransch Lotharingen in strijd gewikkeld. MECHELEN GEBOMBARDEERD. ANTWERPEN, 1 Sept. Gistermorgen hebben de Duitschers Mechelen opnieuw gebombardeerd. In de kerk Notre Dame is het schoone en kostbare schilderij van Rubens verwoest. OOSTENRIJKSCHE TROEPEN IN AKEN? MAASTRICHT, 1 September. Men beweert dat in de nabijheid van Aken Oostenrijksche troepen gezien zijn. Zij zouden als steun dienen voor het Duitsche leger in BelgiS. DUITSCH TREINNENVERKEER. HASSELT, 1 September. Tusschen Hasselt en Aken is thans een Duitsche treinverbinding tot stand gekomen. In het Station te Hasselt be vinden zich vier locomotieven waarvan éen ge blindeerd is. EEN VLIEGMACHINE BOVEN KAMERRIJK. OSTENDE, 1 September. Hedenmorgen is boven Kamerrijk een Duitsche aeroplane gezien. Deze kwam boven het station en wier talrijke bommen naar beneden, waarvan één doel trof. De spoorweg brug werd licht beschadigd. De soldaten die bij het station op wacht stonden openden een heftig vuur op het vliegtuig, dat door talrijke schoten getroffen naar beneden viel op een vrij veld. Van de beide inzittende Duitsche officieren werd één emtig gekwetst. De andere bekwam geen letsel. Beide officieren werden ge vangen genomen. CENSUUR OPGEGEVEN. GENT, 1 September. De censuur op de dag bladen hier is opgeheven. De Gentsche bladen mogen niet meer in Antwerpen komen. UIT HET CENTRAAL RE DU IT. ANTWERPEN, 1 September. Generaal Dufour heeft den burgemeester door weten ter kennis van de bevolking te brengen dat alle personen die voor 1 Augustus in de versterkte plaats Antwer pen niet gehuisvest waren zich zoo spoedig mo gelijk naar het station Waas moeten begeven waar treinen gereed staan om hen naar Vlaande ren over tebrengen. Al wie na 13 September des nachts 12 uur nog in de versterkte vesting ver toeft zal als verdachte voor den krijgsraad moe ten verschijnen. Uitzondering wordt gemaakt voor die personen die niet in de versterkte plaats gehuistvest waren en waarvan de vader recht streeks of niet rechtstreeks in dienst is van de krfigsoverheid. TOT MAARSCHALK BEVORDERD. BERLIJN, 1 Sept. De commandant van de Duit sche troepen in Oost-Pruisen, generaal von Hen- denburg, is tot maarschalk bevorderd, terwijl hem door den Keizer het ijzeren kruis eerste klas se werd verleend. De Keizer zond hem een tele gram, waarin hjj zijn warmen dank uitsprak voor hetgeen het leger onder leiding van generaal van Hendeburg heeft verricht. EEN VERSTERKING VAN HET LEGER DER VERBONDENEN? ANTWERPEN, 1 Sept. Men zegt, dat 100.000 Russen op de Fransch-Belgische kusten zullen landen, te neinde het leger der verbondenen te versterken. Eveneens wordt gezegd, dat in de omstreken van Péronne generaal Pau er in ge slaagd is 50.000 Duitschers buiten gevecht te stel len. GENERAAL VON BüLOW. t OSTENDE, 1 September. De Duitsche generaal prins von Bülow die bij het gevecht te Haelen ge kwetst werd is op het kaswal van Henezou bij Hasselt, dat door een prins de Bourbon in een Duitsche ambulance veranderd was overleden. Hij zal te Wimmertingen begraven worden. EEN SYMPATHIEKE DAAD. ANTWERPEN, 1 SepL President Wilson heeft aan Keizer Wilhelm medegedeeld, dat zoo Duitschland voortgaat met steeds oorlogsschat tingen te heffen en kunstwerken te verwoesten, Amerika 1 millioen belasting zou heffen van in Amerika wonende Duitschers of daar gevestigde instellingen, ten einde daardoor België schade loos te kunnen stellen. LAAToic BERICHTEN. WETIIOUDERSBENOEMING. AMSTERDAM, 1 Sept. In de wethoudersvacature van den raad dezer gemeente werden heden benoemd in plaats van den heer Serrurier, de heer den Hertog en in plaats van den heer Delprat de heer Vliegen. b. van den Voorzitter de Burgemeester de heer G. Ripping. Secretaris de heer Donath. Tegenwoordig 17 leden. Afwezig de heer Glinder- man. Met kennisgeving de heer Boelmans ter Spill, De notulen der vorige vergadering worden vastge steld. Aan de Vergadering wordt medegedeeld, dat is ingekomen a. een schrijven d.d. 5 Augustus 1.1. No. 63 van de Gedeputeerde Staten betreffende onteigening van het perceel Sectie A No. 3817 voor het maken van een verbindingsweg van het Kaasmarktplein naar de Korte Nieuwesloot Ged. St. vragen nadere inlichtingen omtrent de onteigening van 96 c.A. van perceel sectie A No. 3817. De betreffende stukken worden in han den van B. en W. gesteld om praeadvies. een schrijven d.d. 12 Augustus 1.1. No. 87 van de Gedeputeerde Staten ten geleide van het goedge keurde Raadsbesluit d.d. 6 Augustus 1.1. No. 1, waarbij is besloten, de kermis in deze gemeente voor dit jaar niet te doen plaats hebben; Voor kennisgeving aangenomen. c. een schrijven d.d. 14 Augustus 1.1. No. 12 van den Minister van Waterstaat betreffende den bouw van een nieuw post- en telegraafkantoor in deze gemeente; Voorlezing werd gedaan van een schrijven van B. en W. aan den minister van waterstaat, waarin er op wordt gewezen, dat de wachtzaal van het publiek in het te stichten post- en telegraafkantoor ter grootte van 26 M2. beslist onvoldoende is. Den 14 Aug. is bericht ingekomen van den minister, dat de ontworpen wachtkamer voor geruimen toekomst voldoende is. De voorbereiding is te ver gevorderd, om nog wijziging aan te brengen. De Voorzitter zegt dat de opmerking zoo vlug mogelijk is gemaakt, worden er weer nieuwe gebouwen van rijkswege gesticht, dan zullen direct opmerkingen moeten worden gemaakt zonder plan of iets. Het schrijven werd daarna voor kennisgeving aan genomen. d. een schrijven d.d. 24 Augustus 1.1. No. 14153 van den Minister van Binnenl. Zaken waarbij de goed keuring wordt bericht van de Raadsbesluiten tot wijziging der verordeningen tot vaststelling van het getal leeraren en van de jaarwedden van het personeel der handelsdag- en avondschool in deze gemeente; Voor kennisgeving aangenomen. e. een sehrijven d.d. 12 Augustus 1.1. No. 6 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goed gekeurde raadsbesluit van 22 Juli 11. No. 16, tot aankoop van grond van den heer D. Schuit. Voor kennisgeving aangenomen. f. een schrijven d.d. 26 Augustus 1.1. No. 30 van de Gedeputeerde Staten, ten gelelde van het goed gekeurde raadsbesluit dd. 12 Augustus 11. No. 7b tot onderhandsche verhuring van het perceel Langestraat 74. Voor kennisgeving aangenomen. g. een schrijven d.d. 28 Augustus 1.1. No. 507 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, zich beklagende, dat door den Raad haar advies niet is gevraagd in zake het opnieuw verhuren van het perceel Langestraat 74. Na eenige discussie, waarbij de Voorzitter uit eenzet, dat hier geen sprake is van geringschatting der Kamer en haar prestaties, de heer van den Bosch verklaart, waarom hij betreurt, dat de Kamer niet gehoord is en de heer Dorbeck de klacht zeer ongemotiveerd noemt, daar het punt in kwestie al lang bestaat en de Kamer dus lang genoeg eerder had kunnen komen, wordt het schrijven aangenomen voor kennisgeving. h. een schrijven d.d. 29 Augustus 1.1. van den Direc teur der gemeentewerken, houdende dankbetui ging voor de verhooging van zijn jaarwedde. Nog was ingekomen een adres van de afd. Alk maar van den Bond van Ned. Onderwijzers met het verzoek het adres om salarlsverhooging als niet in gediend te beschouwen. (Applaus) De voorz. stelde voor te berichten, dat men met waardeering kennis genomen heeft van het schrijven en In dien geest zal handelen. Aldus wordt besloten. VERKIEZING WETHOUDER. Aan de orde was de verkiezing van een wethou der, wegens periodieke aftreding van den heer de Wit. Deze wordt herkozen met 13 stemmen, 4 blanco. De heer de Wit neemt de benoeming aan, dank zeggend voor het vertrouwen. De voorzitter wenscht den heer de Wit geluk en hoopt op dezelfde aangename samenwerking als voorbeen. BENOEMINO ONDERWIJZEND PERSONEEL HERHALINGSSCHOOL. B. en W. stellen voor te benoemen voor het Herha- lingsonderwijs aan jongens: E era te groep (2e leerjaar). 1. J. Eits, 2 J. J. T. Kooij voor Nederl. taal. 1. J. R. van Arnhem, 2. D. van den Berg voor reke nen. 1. G. C. van Gulik, 2. W. Strubbe voor aard rijkskunde. 1. J. van Woerkum, 2 D. L. Beijneveld voor Fransch, benevens J. N. Kroone voor Duitsch en S. J. S. Schippers voor Engelsch. Tweede groep (le leerjaar). 1J. J. T. Kooij, 2. J. Eits voor Nederlandsche taal 1. D. van den Berg, 2. A. List voor rekenen. 1. W. Strubbe, 2. G. C. van Gulik voor aardrijkskunde 1. D. L. Beijneveld, 2. S. J. S. Schipper voor Fransch, benevens J. N. Kroone voor Duitsch en S. J. S. Schip per voor Engelsch. Voor het Herhalingsonderwijs aan meisjes 1. Mei. J. Kijlstra, 2. Mej. M. Bakker voor Nederl. taal.11. Mej. M. Bakker, 2. Mej. M. L. Pape voor nuttige handwerken. 1. Mej. G. Bakker, 2. Mej. E. Sellemans voor Fransch. 1. Mej. Tr. Bakker, 2. Mej. M. L. Pape voor rekenen, benevens J. N. Kroone voor Duitsch en Mej. E. Sellemans voor Engelsch. De eerst voorgedragenen worden benoemd. GE JTEENTELIJK FEfCSTOlETEFOrNTDS De heer Udo wijst op de moeielijkheid van de stof. Voor de gemeenteambtenaren vooral was de regeling erg tnoetefïjk, daar dew vaak ovorgna» in rijksbetrekking. De Rijkswet is gemaakt op een tijd stip, dat de regeering meende spoed te moeten ma ken, daar het vlak voor de verkiezingen was, daar door ging de behandeling In de Kamer vlug en zoo zijn er wellicht leemten, die bij betere behandeling er niet ingekomen zouden zijn. We moeten niet vervallen in de fouten, waarin de wetgever is ge vallen. In voorstel 1 van de bijlage worden 3 zaken ge regeld, welke spr. nagaat. Op art. 1 heeft spr. niets aan te merken. Art. 2 is een foutieve lezing van een artikel in de wet. De wet op de pensionneering van de gem. ambtenaren rekent den tijd in tijdelijken dienst doorgebracht, wanneer die overgaat in een definitieven, ook wel degelijk mee. Behalve de tijd genoemd in art. 15 letter c. geldt wat voor burger lijke ambtenaren is bepaald ook voor gemeente ambtenaren. Ook wanneer er een hiaat is tusschen den tijd in tijdelijke en vaste aanstelling kan nog, zet spr. uiteen, onder zekere voorwaarden de tijd in tijdelijke dienst doorgebracht, worden meegeteld. Dit kan niet in gevolge het voorstel van B. en W. Spr. wilde in overweging geven de zaak nog eens aan te houden, wanneer B. en W. die overtuiging nog niet bezitten. Dan kan spr. er eens over spreken in het college van B, en W. Spr. maakt nog eenige andere opmerkingen. Op voorstel van den Voorzitter werd dit punt aangehouden tot de volgende vergadering. De heer d e W i t vroeg of de heer Kok, uit Rot terdam, ook de vergadering van den heer Udo en het college van B. en W, kon bijwonen. De heer Udo had hiertegen niet in het minst bezwaar. BEGROOTING VAN HET GEMEENTELIJK ELECTRISCH BEDRIJF, DIENST 1914. De heer van den Bosch had geen bezwaar om zijn stem te geven aan het voorgelegde besluit. Toch merkte spr. op, dat nu reeds wordt geraamd een verlies op de rekening van het electriciteitsbe- drijf. Dit is op zich zelf niet zoo erg, 't is een be drijf, dat pas begonnen is. Spr. zou, ziet hij de cijfers, meenen, dat de begrooting wel eenigszins geflat teerd is. Krijgen we de rekening, dan kon er wel eens een grooter verlies komen. Spr. wijst er op, dat de commissie f23300 wil èpnemen van de gasfabriek. De Voorzitter merkt op, dat er feitelijk geen bedrijfskapitaal is voor het electrisch bedrijf. Het is geen verlies, maar een nadeelig saldo, door posten van aankoop, welke voor het bedrijf noodig zijn. Van de reserve van de gasfabriek wordt geleend voor de bedrijfskosten. De heer Van den Bosch zet uiteen, dat z.i, het verlies grooter zal zijn dan is becijferd. Spr. merkt op, dat de winkeliers, de groote afnemers zeggen dat het electrisch licht zeer duur is. Gaat deze gedachte post vatten, dan werkt dit belemme rend op het aantal aansluitingen. Spr. wil niet ter stond voorstellen het tarief te verlagen, hoewel dit misschien wel het best is om winst te maken door den grooteren afzet. Spr. heeft gehoord, dat het Haagsche tarief, dat toegezegd is, niet geheel wordt gevolgd. Spr. geeft in overweging het tarief nog eens te her zien, om daardoor te komen tot een grooteren afzet. De Voorzitter zegt, dat het rapport van den heer Singels rekening houdt met een eenheidsprijs van 22 ets. Voor de derde periode was een bedrijfswinst geraamd van 575. De kosten van stroom op 14332, tegenover een ontvangst van 27913. De stroomaankoop bedroeg 13450, 1000 beneden de raming. Het geschat inkomen voor verkoop was 27930, 't is geworden 18900. Doch de tarieven zijn ook verlaagd. Er kan nog wel eenige jaren een verlies zijn. Doch de zaak gaat goed, er komen geregeld aan sluitingen bij, het personeel heeft geregeld werk Ui terlijk een paar jaar zal men nog verliezen. De heer Fortuin wijst er o.m. op, dat er '8 avonds van 7—9 minder spanning is, waarom men meer ichten moet inschakelen. Spr. heeft hierover met den ingenieur gesproken, doch was geen ant woord gekregen. Hij vroeg den voorzitter dit punt een met ingenieur te bespreken, wat de voorzitter toe zegde. Het tarief wordt niet geheel toegepast, gelijk is toegezegd. De Voorzitter merkt op, dat meterhuur wel zou zijn genomen, als we nog geen gas hadden. De gasverbruikers betalen geen meterhuur. Dit is inder tijd een prinripieele kwestie geweest. Spr. wijst er op, dat het zeer wel mogelijk is, dat het verlies lager blijkt. De begrooting is op weinig gebaseerd, 't is zeer wel mogelijk, dat het verlies lager is. Een verlaging van de tarieven raad spr. af. Men moet zeker nog wel een paar jaar hierop staan. De heer van den Bosch merkt op, dat men de cijfers beter beoordeelen kan, als de rekening er is. Dan kunnen deskundigen bespreken of het overweging verdient het tarief te herzien. Spr. geeft in overweging de kwestie van den meter huur onder het oog te zien. Toen de meterhuur voor het gas werd afgeschaft, was er een andere raad. Spr. is altijd een voorstander van meterhuur geweest, hij acht deze billijk. De Voorzitter merkt op, dat men zegt, dat de kleine man profiteert omdat hij een gratis meter heeft, doch de kleine man kan 't slechtst betalen. Laat die dan een voordeeltje hebben. Na nog eenige discussie, waarbij de heer Fortuin medèdeelt, dat de middenstandsvereenigingen van plan zijn te komen met een verzoek om tariefverla ging, wordt de begrooting goedgekeurd. SUBSIDIE MILITAIR TEHUIS TE HELDER. B. en W. stellen voor aan de vereeniging „Alge meen Tehuis voor Militairen" te Helder met ingang van 1 Januari 1915 tot wederopzeggens een jaarlijk- sche subsidie toe te kennen van 25,—. De heer Ringers zegt zeer te sympathiseeren met militaire tehuizen, 'tls spr. persoonlijk sympa thiek, maar hij acht het geen gemeentebelang een militair tehuis in den Helder te subsidieeren. Komt men uit 's-Hertogenbosch of Brielle b.v. vragen, moet men ook geven. Er kunnen ook andere aan vragen uit den Helder komen. Er was voor dit te huis te Helder al een Christelijk en Katholiek tehuis. De Voorzitter wijst er op, dat een groot deel der militieplichtigen uit Alkmaar naar den Helder gaan. 'tls een absoluut neutraal militair tehuis. De heer Ringers zegt, dat naar Hoorn ook Alkmaarsche jongens gaan. De Voorzitter merkt op, dat misschien later een voorstel komt om dat tehuis te Hoorn te sub sidieeren. _jDe heer van den Bosch betreurt het, dat B. en W. niet zullen voorstellen aan een christelijk cf Katholiek huis te geven. Spr. zal tegen de voordracht stemmen. Spr. acht het ook niet den goeden tijd. Laat Alkmaar, ofschoon niet gevraagd, het werk der tehuizen hier steunen, b.v. door elk f 15 of f25 te geven. De heer Dorbeck vindt dit laatste wel zoo sympathiek. Waar gaan we heen, als we voor eenige particuliere individuendie in een andere gemeente moeten huizen, steun geven.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2