DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. te ALKMAAR No. 208 Honderd en zestiende jaargang. 101 l DONDERDAG 3 SEPTEMBER. BELGIË. DUITSCHLAND. FRANKRIJK. ENGELAND. op Haandag 7 September 1914. Andere Mogendheden. Do Oostenrijkers en deRnssen. Duitschland en do verbondenen. ALKMAAR, 3 September. Als een veel-potlge spin nadert de furor teutonicus Parijs en de opmarsch der geweldige legerscharen geschiedt dusdanig, dat de Fransche regeering reeds nu tijdelijk naar Bordeaux is overgeplaatst. Concen trisch trekken in geforceerde marschen de verschil lende Duitsche legers op Parijs af en hoe geweldig de geboden tegenstand moge zijn want het Fran sche leger schijnt inderdaad geen voet grond terug te wijken zonder zich daartegen heldhaftig te hebben verzet en de Franschen van thans onderscheiden zich roemrijk door hun grootsch, moedig verweer hun overmacht is onweerstaanbaar. En lukt het een enke len keer een Duitsch leger tot staan te brengen en zelfs terug te werpen den hertog van Wurtemberg b.v. dan volgt op de zegepraal spoedig weer de ne derlaag, en alleen de kroonprins van Beieren en de oud-minister von Heeringen schieten in het Zuiden weinig op. Met de macht der vestingen schijnt het thans heelemaal gedaan te zijn. Vroeger werden zij omgetrokken of ingesloten, thans eenvoudig zoo terloops haast genomen. Reeds Zaterdag hebben wij geschreven, dat de toe stand er voor de Fransche hoofdstad dreigend uitzag. En al hebben dan ook de Duitschers op den Sedan dag nog niet voor Parijs gestaan, zoo heel mis is onze voorspelling toch niet geweest, hoe onwaarschijnlijk zij toen velen moge hebben toegeschenen. Intusschen meene men niet, dat de oorlog nu spoe dig uit zal zijn. Alle Duitsche aanvoerders haasten zich om in de Fransche hoofdstad te komen, welke in omvang en in sterkte alle vestingen der wereld over treft. Eigenlijk Is het geen vesting, veelmeer een versterkte provincie. De vestingwerken van '70 vor men thans de z. g. .n binnenste verdedigingslinie, waaraan 32 nieuwe forten op een afstand van 15 kilometer zijn toegevoegd. Was de omtrek der forten in '70 ongeveer 55 K.M., thans is deze ruim driemaal zoo groot. De laatste dagen moesten alle gebouwen, gelegen in de rayons der forten ontruimd en afgebro ken worden en hard is er aan de versterkingen ge werkt. De moderne vestingwerken hebben een geheel moderne bewapening. Maar het Duitsche zware belegeringsgeschut! Maar de luchtschepen en vlieg machines, die Duitschland als bravour-stuk wel voor namelijk voor Parijs zal hebben bewaard! Het lijkt ons dan ook niet aan twijfel onderhevig, dat Parijs zal vallen en dat dit zeker niet tot 28 Ja nuari zal duren, gelijk in '70—'71, toen het beleg 19 September een aanvang nam. Doch met den val van Parijs is het geenszins met het verzet van beteekenis gedaan. Het Fransche leger zal zooveel mogelijk retireeren, eerst op de Loire-linie en als het moet nog verder. Het zal eenerzijds een terugtrekken en verdedigen, anderzijds een oprukken en slagleveren, eventueel een nazetten worden. En de Duitschers mogen daarop gedrild zijn nog altijd worden de regels van Frederik den Qroote over het attaqueeren en opnieuw attaqueeren in de velddienstvoorschriften met bijzonderen nadruk ver meld zij zullen, wordt dit spel door de Franschen goed volgehouden, daaraan ontzaggelpe offers moeten brengen. En hoe verder zij in Frankrijk moeten oprukken, hoe langer en gevaarlijker hun com municatie-lijnen worden, hoe moeilijker het zelfs bij den uitnemendsten intendance-dienst valt voorraad en munitie aan het front te brengen, hoe veel meer manschappen ook voor den étappendienst moeten wor den afgezonderd. Napoleon heeft dat ondervonden. In 1812 stond hij met 450.000 man aan de Russische grens en slechts 100.000 kwamen er voor Moskou. In 1870 hadden de Duitschers 400.000 man in Aug., van wie er slechts 170.000 voor Parijs kwamen te staan Natuurlijk zullen de Franschen ook trachten de re traite-linies te verbreken en aldus Duitsche troepen af te snijden, en daarbjj zullen de Engelschen hulp kun nen verleenen. Wel is dus de eerste faze van dezen oorlog voor de maar wanneer de Franschen werkelijk willen en Duitschers zeer gelukkig en voorspoedig verloopen, na den rampspoed niet weer terugvallen in de militai re misère van vóór 44 jaar, wanneer de ervaringen van vroeger door moderne geheimen niet even volle dig weggevaagd worden als thans door het befaamde 42 c.M. geschut ten opzichte van den •vesting-oorlog is geschied, dan kunnen de Duitschers het nog hard te verduren krijgen. Dat de Franschen echter stand kunnen houden, totdat Russische hulp komt opdagen we weigeren vooralsnog dit te gelooven. Bordeaux, waarheen de Fransche regeering ver plaatst is, is in oorlogstijd altijd een ongeluksstad ge weest, hoe hoog aanzien zij in vredestijd door haar gerenommeerde wijnen over heel de wereld heeft ver worven. In 407 verbrandden de Vandalen en Alanen de stad, in 412 namen de Gothen haar, in 732 werd zij door de Arabieren bestormd en geplunderd, de Noormannen teisterden haar in de negende eeuw, in 1451 moest de toenmaals Engelsche stad voor de Franschen capitu- leeren, tijdens de revolutie werd zij gedeeltelijk ver woest en in December 1870 werd de stad de zetel der nationale verdediging, terwijl van hieruit de histo risch geworden proclamaties werden uitgevaardigd, waarin het Fransche volk bedrogen werd. En den 15den Februari 1871 werd door de inmiddels bijeen geroepen en in den schouwburg samenkomende na tionale vergadering het vredesverdrag goedgekeurd. De nationale vergadering, waarin de dichter Victor Hugo o. m. zeide: „Van morgen af aan, zal Frank rijk maar één gedachte hebben zijn heiligen toom te voeden, een leger te vormen, dat uit een heel volk zal bestaan, weer het groote Frankrijk te worden, het Frankrijk van 1792, het Frankrijk der idee en der sabel. En eens zal het zich onverwinlijk verheffen: Keulen terugnemen. Het zal uitroepen: Duitschland hier ben ik. Zijn wij vijanden? Neen, ik ben uw zuster. Laten wij de Vereenigde Staten van Europa zijn, de universeele vrijheid, de universeele vrede. Ik zal nooit vergeten, dat gij mij van mijn Keizer be vrijd hebt, ik zal u thans van den uwen bevrijden." Het was Thiers, die hierna nuchterder den heeren aanried, den moed te hebben, de waarheid in te zien. Vijfhonderd zes en veertig personen bleken dien moed te bezitten, honderd zeven stemden tegen het verdrag, de beslissing was gevallen. En een fontein geeft in het schoone Bordeaux de plaats aan, waar in dien tijd een ruiterstandbeeld van Napoleon III werd vernield. Zal er andermaal te Bordeaux een vrede worden ge sloten? Mocht het hiertoe komen, Hqn kan het niet anders dan een voorloopige zijn. Waar zooveel mogendheden in het geding zijn, daar is een definitieve afrekening tusschen Frankrijk en Duitschland niet waarschijnlijk. In vroegere oorlogen, waarin meerdere landen wa ren betrokken, moge wel eens een partieele vrede zijn gesloten, het is niet aan te nemen dat iets dergelijks thans zal geschieden. Ditmaal zal er wel worden doorgevochten tot het bittere einde 1 Aan het bericht over de verplaatsing der Fransche re geering gaat een Duitsch bericht vooraf, dat generaal von Bülow in een tweedaagschen slag bij St Quentin vier Fransche legerkorpsen en drie divisies reseive verslagen hebben, dat iq dus een legermacht van schier een half millioen. Of een der grootste toe gangswegen naar Parijs dus ook goed bewaakt werd! En dat de verliezen aan beide kanten overweldigend zullen zijn, kan men gerust aannemen. In het Oosten schijnt de geweldige slag tusschen Oostenrijksche en Russische troepen te zijn afgeloo- pen met een Oostenrijksche overwinning bij Lublin op Russisch en een Russische overwinning bij Lem- berg op Oostenrijksch gebied. Zoover wij kunnen nagaan is de Russische overwinning van veel meer béteekems dan de Oostenrijksche en in elk geval is zij zekerder, al moet men niet uit het oog verliezen, dat volgens 'een Russisch bericht de Oostenrijkers dan toch al bij Warschau hebben gevochten. Maar meerdere en betrouwbaarder gegevens dienen afge wacht. HET ANTWOORD VAN BELGIë OP DE OOSTENRIJKSCHE OORLOGSVERKLARING. De Belgische regeering antwoordde o. m. op de oorlogsverklaring van Oostenrijk aan België: „Indien het heeft gemeend de voorstellen van Duitschland niet te moeten aanvaarden, dan is het om dat deze schending inhielden van de verbintenissen, welke het had aanvaard ten opzichte van Europa, ver bintenissen, welke de voorwaarden geweest zijn van de stichting van het Koninkrijk België. „Het heeft niet geloofd dat een volk, hoe zwak het ook zij, zijn plichten mag miskennen en zijn eer ten offer brengen door zich te buigen voor de macht. „De regeering heeft niet alleen den tijd van het ul timatum afgewacht, maar zelfs de schending van zijn grondgebied door de Duitsche troepen alvorens een beroep te doen op Frankrijk en Engeland, welke even als Duitschland en Oostenrijk zijn onzijdigheid had den gewaarborgd en zich verbonden hadden om na mens en krachtens de verdragen mede te werken tot verdediging, van het Belgische grondgebied. „Door met de wapenen den indringer terug te slaan heeft hét zelfs niet een daad van vijandschap vervuld. „Duitschland heeft zelf erkend, dat zijn overval een schending is van het volkerenrecht, en daar het zich niet kan rechtvaardigen, heeft het zich beroepen op zijn krijgskundig belang. België ontkent beslist de bewering dat de Oosten rijksche en Hongaarsche 'uitgedrevenen een behande ling zouden ondergaan hebben in strijd met de eerste eisdien vhn menschelijkheid. De Koninklijke regeering heeft van het begin der vijandelijkheden de strengste bevelen gegeven, wat de bescherming der Oostenrijksche en Hongaarsche per sonen en eigendommen betreft." DE TOESTAND IN BRUSSEL. In Brussel gelooft het volk algemeen, dat de Duit schers door Holland zijn getrokken. Burgemeester Max liet aanplakken, dat de Franschen nooit gezegd hebben, dat ze niet hulp konden komen, en dat de des betreffende bekendmaking van den Duitschen com mandant van Luik gelogen was.Daarop volgde een verbod van den Duitschen gouverneur van Brussel, om voortaan aanplakbiljetten zonder zijn verlof aan te slaan. „Er broeit iets in Bnissel, zegt de correspondent van het N. v. d. D. De Duitschers voelen dat ook en hebben op verschillende punten mitrailleurs in huizen doen plaatsen. Men raadt de vreemdelingen aan heen te gaan en de verschillende legaties zenden de menschen naar hun land terug. Een Amerikaan hield me op straat aan in de ge dachte dat ik een landgenoot was en deelde mij mede dat de eigen woorden van zijn gezant waren: „go to Holland as soon you can. It will be a rotten situation here in a short time." (Ga naar Holland, zoo gauw mogelijk. Het wordt hier een misse boel en al heel gauw ook.) De Duitsche militaire overheid verwacht zelf iets dezer dagen. Wat het is, deelt men natuurlijk niet mede, maar Dinsdagochtend, toen ik Brussel weer verliet, werd er juiat sangeplakt dat niemand meer Brussel mocht verlaten zonder specialen pas, terwijl de Roode Kruis-auto's zich gereed moesten houden om op het eerste teeken te verzafelen. De bevolking was bovendien weer dubbel onrus tig, want heden was de datum verstreken van de acht dagen waarin Duitsche soldaten geen eetwaren zon der betaling mochten opeischen. Die datum was nu voorbij.... wat ging nu gebeuren?" Twee treinen gaan er per dag van Brussel naar Aken. De Hollanders, die van een pas voorzien zijn, hebben vrije reis naar Holland, maar niet terug. Na 9 uur is te Brussel alles dicht. Alcohol is ge heel verboden en moet vernietigd worden. Dit ver bod wordt echter niet gehandhaafd en dronken solda ten veroorzaken opstootjes. Maandag trokken steeds Duitsche soldaten van Leuven door de hoofdstad naar het Z.W. Ook 21 der groote kanonnen zijn in de richting Parijs ver trokken. De mannelijke bewoners van Leuven, die naar Keu len waren gebracht, zijn weer teruggevoerd. DE ZEPPELIN BOVEN ANTWERPEN. De Zeppelin, die eenige bommen boven Antwerpen heeft laten vallen, had het, naar men meent, er vooral op gemunt, het arsenaal bij Berchem te vernielen, evenals de militaire slachtplaatsen bij Schietschotel. Men vermoedt, dat het Bchip licht getroffen is door het vuur uit de forten, omdat het snel achtereen acht a negen bommen op éen weide bij Antwerpen liet vallen, om sneller te kunnen ontvluchten. Het schijnt, dat enkele personen door de hommen uit het luchtschip getroffen werden. Wel werd scha de aangericht aan de spoorlijn bij Berchem, evenals aan de slachtplaatsen bij Schietschotel. De bommen waren van een bizonder wreedaardig karakter en gevuld met scherpe stukken ijzer, die het spierweefsel geheel verscheuren. FRANC-TIREURS-GEVECHTEN IN NAMEN. Maandagavond schoten eenige lieden, waarschijn lijk vreemdelingen, op Duitsche soldaten in Namen. Plotseling begonnen de kanonnen te donderen en de Duitsche troepen snelden, schrik verspreidend, door de stad. Verscheidene gebouwen, waaronder de oog heelkundige kliniek, werden in brand gestoken. Dins dag verscheen een proclamatie waarin de franc-tireurs met de zwaarste straffen bedreigd werden. Een andere proclamatie van den Duitschen commandant verbiedt alle zaken, café's en hotels den verkoop van sterken drank. DE DUITSCHERS IN AALST. De Duitschers trokken gisteren Aalst (tusschen Brussel en Gent) binnen, waar zij de telefoon- en te legraafdraden doorsneden en het stadhuis, de brug gen en het spoorwegstation bezetten. De bureaulist slaagde er echter in de kas der spoorwegmaatschap pij, welke ongeveer 20.000 bevatte, in veiligheid te brengen. DE DUITSCHE KEIZER EN HET ENGELSCHE LEGER. De Keizer heeft, naar een bericht aan de N. Ct., af stand gedaan van de waardigheid van veldmaarschalk bij het Britsche leger. KROONPRINS RUPPRECHT VAN BEIEREN. Kroonprins Rupprecht van Beieren, de aanvoerder van een van de Duitsche legers die pas zijn oudsten jongen op den leeftijd van 13 jaar verloren heeft, is wel zwaar beproefd. Twee jaar geleden was zijn ge malin (een hertogin van Beieren en dochter van den bekenden oogarts Karei Theodoor) gestorven en van zijn vier kinderen is er nu nog maar een in leven, de 9-jarige prins Albert, die naar den koning van Bel gië heet. De koningin van België is een schoonzus ter van hem. EEN SMALDEEL FRANSCHE VLIEGERS. Met voldoening heeft het Parijsche publiek verno men, dat een smaldeel vliegtuigen is gevormd voor de beveiliging van Parijs tegen aanslagen van Duitsche vliegtuigen, die wel geen strategische beteekenis heb ben of de stad in gevaar kunnen brengen, maar toch den dood van inwoners kunnen veroorzaken. HET WERPEN VAN BOMMEN BOVEN PARIJS. De Amerikaansche gezant te Parijs richtte aan zijn regeering een rapport over het werpen van bommen in Parijs dat hij niet alleen beschouwt als een onmen- schelijke daad, maar tevens als een schending van de Haagsche Convertie. AANVULLING VAN DEN VOEDSEL VOORRAAD. Een Engelsche lord waarschuwt de Engelsche land bouwers toch vooral elk stukje beschikbaren grond te gebruiken voor den verbouw van voedingsmiddelen, nu in 1915 een zoo groote verandering van de pro ductie is te verwachten, ten gevolge van het feit, dat in zoo vele landen, Frankrijk, Rusland, Duitschland, Oostenrijk, alle physiek geschikte mannen op het oor logsterrein zijn. Andere graanproduceerende landen zullen het verlies in die productielanden niet kunnen goedmaken en het is dus noodig in eigen land zoo veel mogelijk de productie op tevoeren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis,; dat in het Gemeenteblad van Alkmaar, No. 456 en 457, zijn opgenomen de besluiten van den Raad der gemeente van 12 Augustus 1.1., waarbij zijn vastgesteld lo. Eene verordening tot vaststelling van het getal leeraren en der jaarwedden van het personeel, verbonden aan de Hhndelsdagschool met driejarigen cnrsns te Alkmaar (Gemeenteblad No. 456). 2o. Eene verordening tot regeling der be looningen van het onderwijzend en bedienend personeel aan de Handels avondschool voor handels- en kan toorbedienden (gemeenteblad No. 457.) Welke verordeningen, heden afgekondigd, gedu rende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing zijn nedergelegd en aldaar tegen betaling van resp. f 0,12i/j en f 0,10 in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 1 Sept. 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. DE ONZIJDIGHEID VAN ROEMENIë EN BULGARIJE BEDREIGD? Naar uit het Oostenrijksche hoofdkwartier wordt gemeld, worden op den Donau voortdurend Russische munitietransporten voor Servië vervoerd. Aan den mond van den Donau worden blijkbaar ook toebereid selen voor Russische troepentransporten naar Servië getroffen, waardoor de Roemeensch-Bulgaarsche neu traliteit bedreigd wordt. De Italiaansche „Messagero" verneemt uit Nisj (Servië), dat het Bulgaarsche gouvernement Servië er van heeft onderricht, dat, wanneer Rumenië zijn neutraliteit zal opgeven en zich bij Rusland aanslui ten, Bulgarije hetzelfde zal doen. OOSTENRIJKERS EN RUSSEN. DE GEVECHTEN AAN DE OOSTENRIJKSCH— RUSSISCHE GRENS. Na een verbitterden slag, die een week duurde, heeft het Oostenrijksche leger onder generaal von Auffenberg bij Samos, in Rusland, ten Z.O. van Lublin, Dinsdag een volkomen overwinning behaald. De Russen trokken terug over den Boeg. Ook het Oostenrijksche leger bij Lublin had, volgens berich ten uit Weeneu, voortdurend sueces. Ook wordt uit Oostenrijksche bron gemeld dat Lemberg, de hoofd stad van Oostenrijksch Galicië, onhoudbaar is, zoo dat de archieven naar een andere plaats zijn over gebracht, terwijl van Russische zijde de opmarsch naar Lemberg en een overwinning op de Oosten rijkers wordt gemeld bij de Guila Lipa, een zijrivier van de Dujeste, welke ten O. van Lemberg ont springt. Ze werden met groote verliezen teruggeslagen j het officieele Russische bericht zegt, dat 9800 Oos tenrijkers door hen begraven werden en velen krijgs gevangenen werden gemaakt. Een communiqué van den Russischen generalen staf zegt, dat na een gevecht van zeven dagen, waarbij het Russische leger zich meester maakte van zeer versterkte, vooruitgeschoven stellingen op 20 werst ten Oosten van de stad, naderde het Russische leger de voornaamste forten van Lemberg. Na een uiterst hevig gevecht, werden de Oostenrijkers den len September in wanorde op de vlucht gejaagd, waarbij zij stukken geschut, zwaar en licht, en geheele veld keukeus achterlieten. Russische voorposten en de cavalerie vervolgden den vijand die enorme verliezen aan dooden, ge wonden en gevangenen had. Het Oostenrijksche leger schijnt geheel verslagen te zijn. Gedurende de vervolging door de Russische troepen, van de Oos tenrijksche, die van de Gnila Ripa terugtrokken, was de vijand gedwongen nog 31 kanonnen in den steek te laten. De Russen trokken voort langs wegen, die bijna versperd zijn door stukken geschut en pro- viand-convooien. Het totaal aantal stukken geschut, dat de Russen bij Lemberg buitgemaakt hebben, be draagt 150. Ook bij Warschau, de hoofdstad van Russisch Polen, werden de Oostenrijkers afgeslagen, terwijl 1000 krijgsgevangenen werden gemaakt. DE GEVECHTEN IN NOORD-FRANKRIJK. Het Bureau van den Duitsche Generalen Staf deelt mede: „Het centrum der Fransche troepen, ongeveer 10 legercorpsen sterk, werd gisteren tusschen Reims en Verdun door de Duitsche troepen teruggeworpen. De achtervolging werd voortgezet. Een uitval der Fransche troepen uit Verdun, werd afgeslagen. De keizer bevond zidi gedurende den strijd bij het leger van den kroonprins en bracht den nacht te mid den ter troepen door." Het Fransche ministerie van oorlog meldde, dat in Lotharingen de opmarsch der Fransche troepen werd voortgezet. In het Noorden van Frankrijk had bij Lannoy, Sig- ny, Novion- Porden een hevig gevecht plaats, dat zonder beslissing bleef. Bij Guise, ten O. van St. Quentin. vielen de Fran schen de Duitschers aan, die op Guise werden terug gedreven. Op den linkervleugel werden de Franschen terug gedreven naar Lafère. ALKMAARSCHE COURANT. r

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1