De Duitschers en de Russen. Duitschland en Japan. VARIA. NEDERLAND. Varia. DUM-OUM-KOOELS. Uit Duitsche bron wordt gemeld, dat de dum-dmn- kogels, die de Duitschers op Fransche en Eugelsche krijgsgevangenen vonden, geheel gereed van de fa briek kwamen. Uit het aantal en de manier van fabri catie bleek n.l. duidelijk, dat deze patronen machinaal zijn gemaakt. In een fort bi] Longwy werd een derge lijke machine gevonden. De patronen werden dus door het legerbestuur in dezen vorm geleverd. Ter wijl Frankrijk en Engeland met grove vertreding van de Conventie van Genève kogels toelaten, welker ge bruik een kenteeken van een barbaarsche oorlogvoe ring is, neemt Duitschland de volkenrechtelijke'bepa lingen nauwkeurig in acht. Nergens in het geheele Duitsche leger worden dum-dum-kogels gebruikt, zegt het Duitsche bericht 'DE UITWERKING DER MACHINEGEWEREN. De uitwerking der machinegeweren is, zoo vertelt een Engelsch infanterist, verschrikkelijk. „Wij waren zegt hij in een der voorste loopgraven. Wij la- grn daar zonder ons te kunnen bewegen. De Duit sche machinegeweren schoten zoo fel over ons hoofd, dat we geen hand konden opsteken zonder te wónden gewond. Zoolang we in de loopgraven lagen, konden ze ons geen kwaad doen, maar zoodra we die, verlie ten om terug te trekken, werden we weggemaaid. Bij het begin van dit gevecht, bestond ons regiment nog uit 1300 man, daarna waren er slechts 300 over. De Engelsche machinegeweren richtten aan den an deren kant ontzettende verwoestingen onder de opruk kende Duitschers aan. Ik heb een sergeant met een machinegeweer tegen hen zien werken op een afstand van slechts 150 meter. Zij vielen als halmen." DE GEVECHTEN IN OOST-PRUISEN. De Russische generale staf meldt naar aanleiding van de nederlaag der Russen bij Hohenstein, dat de ze als een zuiver plaatselijke onfortuinlijkheid moet worden beschouwd, en aan de plotselinge versterking der Duitschers en de aankomst van hun zwaar ge schut worden toegeschreven. Onmiddellijk zijn Russi sche versterkingen heengezonden. DE STRIJD OM KIAUTSJAU. De Japanners hebben 7 eilanden om Kiautsjau be zet en meer dan duizend mijnen opgevischt uit de wa teren om Kiautsjau. DE WICHELROEDE IN DEN OORLOG. Bij den Verein der Rutenganger te Hannover is aangevraagd, of de Duitsche en Oostenrijksche roede- loopers bereia zouden zijn zich gedurende den veld tocht ter beschikking te stellen van den generalen staf tot het opsporen van water door middel van de wichelroede. Ami ieder roedelooper zou in dat geval een boorcolonne met boormaterieel toegevoegd worden Het onderzoek zou natuurlijk door den roedelooper kosteloos gedaan worden. De vereeniging heeft nu aan alle geoefende roede- loopers in Duitschland en Oostenrijk verzocht om hunne gave ten nutte van het vaderland en tot het welzijn hunner medemenschen te gebruiken en zich derhalve zoo spoedig mogelijk aan te melden. Te Hamburg is opgericht een comité ter onder steuning der werkiooze Hollanders. Dit comité is sa mengesteld als volgtFlaes, Rolandhaus, S. de Mi randa, Husumerstra8se 3, Harry Mullem, Stadtdeich 27, J. L. van der Schalk, Deichterstrasse 8, J. G. Kor- teling, Rappolthaus. Een 5700-tal miliciens te Amsterdam is gisteren aan een her-inënting onderworpen; 570 buisjes pok stof waren voor deze gelegenheid gereed gemaakt. ALBANIë. Men verwachtte heden het vertrek van den Mbret Wilhelm von Wied uit Durazzo. Door de bezetting van Durazzo werden eenige ka nonschoten gelost, waarop de opstandelingen met kanonnen antwoordden. Een granaat is aan de bin nenzijde der verschansingen gevallen; van twee an dere, die blijkbaar op het paleis van den vorst waren gericht, is een vlak bij de stad in zee gevallen. In de stad hcerschte een paniek. LONDEN IN OORLOGSTIJD. Men schrijft ons: Londen in oorlog verschilt niet veel van het gewone voorkomen der Engelsche hoofdstad. Een vreemde ling, die voor de eerste maal Londen bezocht, zou geen sporen van den oorlog kunnen bemerken. Parijs, Brussel, Berlijn en Weenen moeten een melancho- lieken aanblik opleveren. De mooiste winkels zijn ge sloten, de schouwburgen, de café's en de restauraties zijn leeg. Maar Londen vertoont den gewonen aan blik. Het levendige straatgewoel is even groot als anders in Augustus. Slechts de schouwburgen zijn gesloten, evenals altijd in dezen tijd, de winkels zijn echter open, evenals de café's en restaurants, de bios copen en de music-halls. Men moet te Londen ge leefd hebben, om te bemerken dat er werkelijk oorlog is. Het meest opvallende is het verdwijnen der schit terende roode uniformen. Slechts bij het Koninklijk paleis ziet men nog de scharlaken jassen en de roode mutsjes. Maar bi] andere diensten dragen de Ko ninklijke gardes en alle Engelsche soldaten kahki. Ook de brandweer draagt deze stofkleur en zelfs de Schotten hebben hun Scliotsche rokjas voor kahki ver wisseld. Een andere ongewone aanblik in het aantal cfficieren in uniform, die men op straat en in de res taurants ziet. Dat is een merkwaardig verschijnsel in Londen, waar men in vredestijd in de voornaamste restaurants geen enkel officier in uniform ziet. Thans is het heel gewoon daar groepen officieren in kakhi te zien, een zonderling gezicht tusschen de avondtoilet ten der dames. Gedurende het diner wordt nog mu ziek gemaakt, deze mag echter slechts patriotiscn zijn. Londen heeft een groot aantal kleine Duitsche en Oostenrijksche orkesten, die in restauraties spelen, deze zijn bijna allen verdwenen. De orkesten, die ge bleven zijn, dragen zorg alle Duitsche muziek te boy cotten en spelen bij voorkeur Fransche en Russische wijsjes. Bij het dessert buigt de eerste violist voor de dichtst bijzijnde officiersgroep en het volkslied begint, liedereen in de zaal staat op. Vervolgens komt de Marseillaise, die eveneens staande wordt aangehoord. Het Russische en het Belgische volkslied volgen. Het leven der Londenaars wordt door den oorlog nauwelijks getroffen.In andere hoofdsteden is de mannelijke bevolking voor een groot gedeelte weg, te Londen is dit niet het geval. De handel is niet be dreigd, de voorraad levensmiddelen blijft groot, im mers ae Britsche vloot beheerscht de zee. Iedereen zet het gewone leven voort. EEN SLECHTE TIJD VOOR DE KRANTEN. De chr. hist. Nederlander wijst er op, dat de cou ranten een moeilijken tijd doormaken, daar de handel weinig adverteert, omdat men toch geen koopers ver wacht, De steeds stijgende kosten van een courant worden uit de opbrengst der advertenties niet gedekt. Het blad schrijft dan: Maar toch wagen wij het onzen lezers een bepaal den voorslag te doen. Vele zaken staan stil of zoo goéd als stil We begrijpen levendig dat de handel op dit oogenblik nog niet hard aanpakt, wat reclame betreft. Maar ?r ijn aken, die tiooit stil staan. In den breeden kring onzer lezers, onder onze dui- zendeu, mogen wij zeggen worden dagelijks nieu we wereldburgers en burgeressen geboren; men ver looft zich, men trouwt; men viert zijne jubilea.... Als onze trouwe vrienden zich nu eens voornamen om al die gedenkdagen te adverteeren in onze courant, het zou in hun vreugdige dagen een luttele opoffering zijn; zij zouden er een breeden kring van vrienden en kennissen, in elk geval geestverwanten, mede berei ken en voor ons zouden vele kleintjes één groote ma ken. Wij gewaagden niet van sterfgeval, schoon in zulke omstandigheden slechts een wenk beheeft ge geven te worden om het eigen blad niet te vergeten. De „Köln. Zeitung", die ook klaagde over de miserie van krantenbedrijf in oorlogstijd, liet ons Dinsdag zien hoe men in Duitschland zijn courant weet te steunen. Een aanzienlijk man die in vele commissies en besturen zitting had, stierf in Aken, en a 1 die be sturen plaatsten in de „Kölnische" een eigen doods- advertentie, elk over twee kolommen, zoodat ander halve pagina van het blad met advertenties van dit eene sterfgeval werd gevuld. Wij geven toe, dat de lectuur niet bijster opwekkend is, maar zóó behoeft het bij ons ook niet in eens. Wij zullen tevreden zijn als onze lezers, onze vrienden,onzen wenk ter harte nemen, en vooral bij vreugde in hun gezin zich de kleine moeite en kosten getroosten om in wijder kring van die vreugde kennis te geven, al zouden ze 't dan maar alleen doen om de voldoening dat ook zij nu eens iets voor hun pers hebben gedaan, voor de pers, die iederen dag voovéél doet voor hen NEDERLANDSCHE VEREENIGINO VAN KAASHANDELAREN. Het bestuur der Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren heeft op 31 Augustus j.l. tot den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel een schrijven gericht, waarin gevraagd wordt, zulke maatregelen te willen beramen: lo. dat de Nederlandsche Bankinstellingen zich niet kunnen onttrekken aan de uitbetaling van aan «haar ter incasseering gegeven en door de betrokkenen be taalde wissels, ongeacht of de correspondenten dier Bankinstellingen al dan niet solide zijn; 2o. dat het eigendomsrecht van in prolongatie gege ven effecten bij Nederlandsche Bankinstellingen ten volle worde gehandhaafd; 3o. dat het bedrag der vele vorderingen en der schulden van den handel op en aan eenzelfde land zoo mogelijk door de hulp van een centrale, door de jre- geeringen van beide landen, aan te wijzen Bankinstel ling in elk dier landen, tegen elkander worden uitge wisseld, zonder groote koersverliezen van beide kanten. DE AALMOEZENIERS EN VELDPREDIKERS. De geestelijke verzorging van het leger te velde is opgedragen aan eenige geestelijken en predikanten, die zich daartoe vrijwillig hebben beschikbaar gesteld en respectievelijk den titel dragen van aalmoezenier of veldprediker. Genoemde heeren zijn zoolang zij hun diensten bij het leger verrichten in rang gelijk gesteld met een ma joor. Zij dragen op hun kleeding de voor dien rang vastgestelde onderscheidingsteekenen, alsmede een uniformpet van het voor het leger vastgestelde model van zwarte stof; de band om de pet is bij de aalmoe zeniers van blauwe, bij de veldpredikers van zwarte kleur, terwijl bij allen het cijfer der divisie, waarbij de heeren resp. zijn ingedeeld, op de voorzijde van de pet binnen de daar aangebrachte krans met goud is geborduurd. Daar de aan de legers verbonden geestelijken over eenkomstig het bepaalde in art. 9 van het verdrag van Qenêve, de bij dat verdrag vastgestelde bescher ming genieten, dragen zij aan den linkerbovenarm den bekenden roodekruisarmban d. DE STAATSMIJNEN: In verband met klachten van verschillende zijden over de houding van de directie der Staatsmijnen te- fenover haar afnemers, naar aanleiding van de hui- ige tijdsomstandigheden, verneemt de N. R. Crt., dat aan de vaste afnemers reeds weder verschillende fa ciliteiten voor de betaling zijn verleend. De prijzen der steenkolen werden tevens verhoogd, naar men ons mededeelt, ten gevolge van hoogere productiekosten, doordat de verkrijging van spring stoffen moeilijker geschiedt en men een deel van van het normaal geschikte personeel ten gevolge der mo bilisatie heeft moeten missen. De maatregelen, door de directie der staatsmijnen genomen, waren geschied in overleg met de particu liere mijnen Men wilde o.a. opeenhooping van veel steenkool bij bepaalde afnemers, waardoor andere af nemers en fabrieken schade of moeilijkheden zouden hebben ondervonden, voorkomen. De echtgenoote van een der Belgische offi cieren, die in Gaasterland geïnterneerd zijn, is meldt het Nws., aldaar aangekomen om met hem zijne Interneering te deelen. Naar aanleiding van een adres, door het hoofd bestuur der Nederlandsche Vereeniging tot afschaf fing van Alcoholhoudende Dranken Ingediend, is ingetrokken de bepaling dat in bijzondere gevallen op bijzonderen last van de betrokken commandee- rende officieren aan onderofficieren en soldaten jenever zal worden verstrekt. Gistermorgen is de landweerkorporaal de Vries, van Bussum afkomstig, door een van Amsterdam komenden sneltrein onder Naarden overreden. De dood trad onmiddellijk in. Het ongeluk ontstond, doordat De Vries couranten wilde oprapen, door passagiers van een naar Amsterdam gaanden trein voor de militairen op de spoorbaan geworpen. De N. Rott. Crt. verneemt, dat in Friesland een tweede kamp voor interneering zal worden ingericht, en wel in de gemeente Opsterland. STADNIEUWS. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken vergader de gisteravond ten Stadhuize in voltallige zitting, onder voorzitterschap van den heer A. Prins Azn. Uitgegaan waren ingevolge besluiten der vorige vergadering een adres aan den Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid, met verzoek een prijs- noteering vast te stellen voor den groothandel en een adres aan den Raad dezer gemeente, waarin teleurstel ling wordt uitgesproken, dat de Kamer niet is ge hoord inzake het opnieuw verhuren van het perceel Langestraat 74. Eenige ingekomen stukken werden aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde was daarna de bespreking van de po- litie-verordening ten aanzien van de verbodsbepalin gen betreffende het rijden in verschillende straten. Reeds eerder is dit punt in de Kamer ter sprake ge weest. In de vergadering van 7 Mei-1913 werd beslo ten den Raad te verzoeken art. 39 der Alg. Politie verordening tewijzigen en er in op te nemen, dat be spannen'voertuigen, b. v. op Zaterdag, worden toege laten, zij het ook in ééne richting, handelswaren voor de aan den Voor- en Zijdam en beide zijden van de Mient gelegen schuiten en booten te lossen en te la den, daar het dikwerf moeilijkheden oplevert om b. v. vaten peHvVunt, w mw*. handelaar* tillen wegens gemis van lier of ander hijschtoestel aan boord van een vaartuig te leveren. De notulen, welke even werden nageslagen, wezen echter niet uit, dat dit stuk aan den Raad is uitgegaan, de secretaris zal in het copieboek naslaan of het schrijven misschien aan B. en W. gericht is. Besloten werd een commissie te benoemen, welke zal onderzoeken hoe de toestand ten aanzien van het vervoer door de straten naar de markten is en zal na gaan hoe de toestand moet wezen, zal deze goed zijn. Tot leden van deze mm missie werden benoemd de heeren J. G. Potgieser en Jb. Cloeck. Op verzoek van den heer Cloeck zal de secretaris nagaan in de notulen of juist is de in den Raad geuite en niet tegengesproken bewering, dat de Kamer zich al eens ten aanzien van het perceel Langestraat 74 heeft uitgesproken. Bij de rondvraag wees de heer Boom er op, dat men, wanneer men een gezegelde kwitantie ter inning heeft afgegeven en deze tweemaal onbetaald terugge kregen heeft, een nieuwe kwitantie moet schrijven, daar de zegel niet meer mag worden gebruikt, hoewel deze door de postambtenaren niet is mogen worden gestempeld. Hij vroeg of daar geen verandering in zou kunnen worden gebracht. Spr. zelf neemt in zoo'n geval den zegel er af en gebruikt deze opnieuw, de datum kan worden veranderd, wat men ook doet als men zich verschrijft op den zegel. Verschillende leden wezen er op, dat op deze wijze de weg kan worden geopend tot het opnieuw gebruik van zegels, welke op wel betaalde kwitanties zijn ge plakt. De heer Boom had eerst naar den directeur van het postkantoor willen gaan, maar dacht de zaak in de Kamer ter sprake te brengen. Nu deze niet met hem meegaat, zal hij zich wenden tot den directeur van het postkantoor. Hierna werd de openbare vergadering gesloten. MUZIEK IN HET MILITAIR TEHUIS. Woensdagavond was in het Militair Tehuis aan de Koorstraat een muziekavond georganiseerd. Door vriendelijke medewerking van de dames Noordijn en Wakkers en den heer Maschaupt werden achtereenvol gens de militairen vergast op piano-, viool- en vio- loncelspel, terwijl ook een van de aanwezige militai ren, de heer Troost, eenige nummers op de viool ten gehoore gaf. Het geheel werd aandachtig aangehoord en het herhaalde applaus gaf ondubbelzinnig te ken nen, dat ee nen ander zeer op prijs werd gesteld. Na mens het bestuur van den Volksbond werden de da mes en heeren vriendelijk dank gezegd voor hunne zoo welwillende en gewaardeerde medewerking en ook de militairen werden op hartelijke wijze toege sproken. Een der aanwezige onderofficieren bedank te daarna uit aller naam voor den aangenamen avond. Met het zingen van het „Wilhelmus" werd deze zoo gezelligen avond besloten. TIJDELIJKE ARBEIDSBEURS. Opgaaf van 2 September. Aanbiedingen Losse werklieden 154, sigarenmakers 28, schoen makers 4, boekbinders 3, boekdrukkers 13, timmerlied den 40, schilders 19, stueadoors 7, metselaars 19, op perlieden 12, behangers 3, meubelmakers 6, smeden 7, borstelmakers 2, stokers 4, visschers 1, pakhuis knechts 14, schippersknechts 9, bierbottelaarsknechts 1, slachtersknechts 1, tuindersknechts 6, goudsmids knechts 2, bakkersknechts7, loopjongens 2, werk vrouwen 8, bouwkundige teekenaars 1, boerenarbei ders 26, naaisters 4, suikerwerkers 1, glazenwasschers 1steenhouwers 1, blikslagers 1, boekhouders 1, ijzerwerkers 16, rijwielreparateurs 2, voerlieden 1, zeelieden 1, winkelbedienden 3, kleermakers 17, stoelenmatters 2, kantoorbedienden 7, magazijnbe dienden 2, houtbewerkers 5, electrlciens 4, typisten 1, wagenmakersknechts 1, zadelmakers 2, koetsiers 1, banketbakkers(kok) 2, reizigers 2, loodgieters 3, horlogemakers 2, straatmakers 1, mandenmakers 1, onderwijzers 1, mecaniciens 1. Totaal: 485. Geplaatst: 154. Aanvraag van werkgevers i 46. VACATURE KAMER VAN KOOPHANDEL. Naar we vernemen, heeft de heer H. P. Ibink Meienbrink bedankt als lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De heer Ibink Meienbrink werd tot lid der Kamer gekozen in November 1894 en was 1 Januari a.s- aan de beurt van aftreding. IETS ANDERS I J;.Meu toonde ons heden een schrijven van eèn Amsterdamsche firma, waarin deze haar clientèle bericht, dat ze met het oog op de moeilijke tijds omstandigheden besloten heeft over de rekeningen der door haar ln de maanden September en October geleverde goederen, niet eerder dan per 1 April 1915 met de gewone zichtdagen te beschikken. Zeker vermeldingswaard in de tegenwoordige tijdsomstan digheden. BINNENLAND. Gemengde Mededeelingen, DE PAUSKEUZE. Gistermorgen zes uur stonden ongeveer 30000 personen op het plein voor het Vaticaan om het resultaat van de verkiezing van een nieuwen Paus af te wachten. Om elf uur en half twaalf stegen blauwe rookwolkjes op van het Vaticaan, ten teeken dat de stemming nog geen resultaat had opgeleverd. De stembiljetten werden met een weinig vochtig stroo verbrand. Heeft de stemming resultaat, dan worden de stembiljetten alleen verbrand en stijgt een wit rookwolkje op, het sein voor de buiten wachtenden dat een Paus is gekozen. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DE WETHOUDERSVERKIEZING TE AMSTERDAM. Men schrijft ons: De benoeming tot wethouder van de heeren Den Hertog en Vliegen is een verrassing geweest Alge meen werd aangenomen alleen zij, die achter de schermen konden zien, namen het niet direct aan dat in de vacature Serrurier Mr. van Tienen zou wor den benoemd, terwijl wethouder Delprat, die zich herkiesbaar had gesteld, natuurlijk zou „inhuren". Eerst Dinsdagochtend vernamen we, dat de kans, dat Mr. van Tienen zóu worden gekozen, minder groot was, dan aanvankelijk gemeend werd, terwijl in den Raad een sterke strooming tegen wethouder Delprat was. Zoo zouden de Rechtsche leden niet erg met den heer Delprat dwepen. Doordat de Rechtsche le den zich van stemmen onthouden hebben, is de so ciaal-democraat Vliegen in de vacature Delprat geko zen. Louter toeval. Wellicht was het blanco-stem men der Rechterzijde slechts als een demonstratie be doeld. In ieder geval had niemand verwacht, dat zoo snel de tweede sociaal-democraat in het college van B. en W. zou zijn gebracht. De heer Vliegen heeft thans verklaard, dat hij de benoeming tot wethouder niet aanneemt, maar dat hij den Raad in de gelegen heid wil stellen, nog eens te beslissen, wien deze tot wethouder wil kiezen. Zou dan blijken, dat de Raad werkelijk Vliegen wil, dan zou hij zich een benoeming lateu welgevallen. Wij kunnen ona voorstellen, d# vele luisterden- 8che Raadsleden het niet wenschelijk vinden, reeda nu het sociaal-democratisch element in het college van B. en W. te versterken, en dat zij thans liever den heer Delprat of Mr. van Tienen benoemd zullen zien. Ook kunnen wij ons niet voorstellen, dat de Rechterzijde er toe zou meewerken, om het wethouderschap van den heer Vliegen te bevorderen. Maar aan den anderen kant kunnen wij het best begrijpen, dat er Raadsleden zijn van allerlei kleur, die redeneeren: Wat kan het mij schelen, welke richting de man heeft Ik wensch een persoonlijkheid, een karakter, een stuwkracht, opdat aan de regeering van de „anoniemen" van het Prinsenhof, de domme Bureaucratie, een eind kome. En Vliegen, die als eenvoudig typograaf begon, en nu tot de beste Nederlandsche publicisten en politici ge rekend wordt, i s een persoonlijkheid. De heer Den Hertog zal zich zijn benoeming wel laten welgevallen. In den Raad heeft de heer Den Hertog niet veel gesproken. Buiten den Raad is hij beter bekend. Wij kennen hem als hoofdredacteur van „de Telegraaf", en weten, dat Den Hertog een serieus werker is. Een man, die niet veel zegt maar die doet. Iemand, die van aanpakken weet. Een man uit één stuk. In het kort: iemand, die de capaciteiten be zit, welke van een wethouder worden verondersteld. Als oud-hoofd van een openbare school zullen de voorstanders van het Openbaar Onderwijs in hem den rechten man zien Laten wij hopen, dat hij deze ver wachtingen nietzal beschamen. ROODE KRUIS. In verband met de hier en daar geuite meeningen omtrent de ter beschikkingstelling, ten behoeve van oorlogvoerenden, van Roode Kruis-ambulances, meent het Hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis het vol gende ter algemeene kennis temoeten brengen. Het Hoofdcomité, dat reeds meermalen de uitzen ding van ambulances naar den vreemde in overweging heeft genomen, en ten opzichte van deze aangelegen heid bij voortduring diligent blijft, stelt zich op het standpunt dat de omstandigheden niet toelaten dat tot bedoelde uitzending worde overgegaan. Het be paalt er zich derhalve toe, ten onzent zooveel moge lijk alles voor te bereiden dat dienstig kan zijn om den militairen geneeskundigen dienst op krachtige en sneltreffende wijze ter zijde te staan. KORTE BERICHTEN. Een schoenmakersknecht onder Temeuzen kreeg een brief uit Sliedrecht met 500, onder toevoeging dat dit was voor het redden van schrijvers eenig kind op 12 September 1910. Louis Bouwmeester is gisteravond teruggekeerd op het Leidscheplein. Hij speelde de hoofdrol in „Madame Saüs-Gêne". De schouwburg was uitver kocht. Er waren veel bloemen. 17 Sept. zal voor het Arnhemsche Hof in hooger beroep worden behandeld de bekende zaak tegen den inspecteur van politie v. d. M. aldaar. UIT CASTRICUM. Dinsdagavond vergaderde de Raad in voltallige zit ting. Aan de orde was de verkiezing van een wethouder door periodieke aftreding van den heer P. J. Valke- ring. Uitgebracht werden op den heer Valkering 4 stemmen, op den heer Spaansen 1, en op den heer P. Twisk 1 stem. De heer Valkering nam de benoeming aan. Aan den heer Korff, onderwijzer, en mej. M. J. Veen, onderwijzeres, werd op verzoek resp. tegen I October en 1 November ontslag uit hun betrekking verleend. Ingekomen was een verzoek van J. Meijne e. a., nog maals verzoekende den Limmerweg te willen doen be- harden. Besloten werd het den vorigen keer genomen besluit te handhaven. In behandeling kwam daarop de gemeente-begroo- tirg voor 1915. De Voorzitter zei, dat in verband hiermede ingeko men was een adres van gemeente-ambtenaren n.l. van burgemeester, secretaris, baas-fitter en stoker der gasfabriek, om vermindering van bijdragen voor het pensioen, welke bijdrage thans bedraagt 8 pet. Adres santen vragen, dat de gemeente 4 pet. in die kosten zal bijdragen. Over dit adres werd uitvoerig beraad slaagd en ten slotte werd de navolgende regeling ge troffen: De ambtenaren met jaarwedden tot 600 be talen 2 pet., tot 1000 3 pet., boven 1000 5 pet. Na verschillende besprekingen werd alsnog beslo ten een post op de begrooting te brengen van 2000 voor buitengewone verbetering van wegen. De be grooting werd vastgesteld in ontvangst en in uitgaaf op een bedrag van 41,461. Het onderzoek der reke ning had tot geene opmerkingen aanleiding gegeven, zoodat deze voorloopig werd vastgesteld in ontvangst op 139,309,77 en in uitgaaf op 136,585, batig saldo 2724. De heer Louter besprak daarop de wensche- lijkheid van het invoeren van een progressieven hoof- delijken omslag. De meerderheid van den Raad scheen voor dit stelsel niet veel te voelen, er werd op dit onderwerp nietverder ingegaan. Daarna werd vastge steld de begrooting van 't Burgerlijk Armbestuur en voor de gasfabriek. De voorzitter zei, dat thans 3 pa tiënten in de ziekenbarak zijn opgenomen en het ge- wenscht is een tarief van kosten voor verpleegden vast te stellen. Met algemeene stemmen werd besloten het tarief te bepalen voor volwassenen op 1,50, voor kinderen op 1. De vergadering werd daarop ge sloten. UIT EGMOND AAN ZEE. Zondag 6 September hoopt des namiddags de heer J. A. van Wijngaarden, cand. t. d. H. D., zijn intrede te doen bij de Herv. Gemeente te Egmond aan Zee. De bevestiging zal des voormiddags geschieden door ds. van Wijngaarden, pred. te Katwijk aan Zee. - UIT GRAFT. Den lsten September vergaderde de Gemeenteraad alhier in voltallige zitting. De heer J. Klopper werd geinstalleerd. De heer W. Klopper werd met 6 stem men en 1 blanco herkozen als wethouder. Daarna werden door B. en W. de gemeentebegroo- ting voor 1915 en de begrootingen van de Burger lijke Armbesturen ingediend. Deze werden voor de leden ter lezing gelegd. Op een adrs van het fanfa- rcorps „Graftaijk?" om financieelen steun werd af wijzend beschikt." Met algemeene stemmen werd besloten de kermis voor dit jaar af te schaffen. Daarna sluiting. UIT URSEM. In de gistermiddag gehouden Raadsvergadering deelde de voorzitter mede, dat hij het huisje voor de verpleging van besmettelijke zieken had bezocht, de kamers zijn altijd beschikbaar. Spr. wilde echter bij den dokter informeeren wat er in moet, aangezien er niets aanwezig is. De vlak er naast staande carbid-installatie achtte spr. niet in het belang van de zieken. De voorzitter zal ook hierover met den dokter spreken. Van de directie der Posterijen en Telegrafie was be richt ingekomen, dat de geheele gemeente in den kring voor de kostelooze bestelling wordt opgenomen. De heer P. Koppes werd hierna met 5 stemmen als wethouder herbenoemd. Eén stem was op den heer J. Oudt en één stem blanco uitgebracht. De voorzitter sprak den wensch uit, nog vele jaren

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2