VARIA. De Oostenrijkers en de Fransehen. De Duitschers en de Engelsehen. NEDERLAND. VARIA. Telegrammen van heden. De Oostenrijkers en de Russen. Duitschland-Frankrij k. Duitschland-Rusland. voor een heiligeheeld werd uitgedragen, dat op een spiegel was geschilderd en dat tot verraad aan Rus land werd gebezigd. Wanneer men er in slaagt de Russen op gevaarlijk terrein te dringen, dan worden zij steeds door spionnen uit den val geholpen. 163 Oostenrijksche krijgsgevangenen, die naar Ko- wel in Rusland werden overgebracht, verklaarden, dat in het Oostenrijksche leger gebrek aan levensmiddelen heerscht Het resultaat door de Oostenrijkers behaald in den grooten slag in het zuiden van Russisch-Polen wordt te Weenen als een volslagen schitterende over winning langs het geheele noorderfront beschouwd. DE FRANSCHE VLOOT. De Fransche Middellandsche zeevloot, bestaande uit 16 slagschepen en pantserkruisers en een groot aantal torpedobooten, heeft op 1 en 2 Septmber alle vestingwerken en versterkingen van Oostenrijk aan éai ingang van den havenmond van Cattaro gebom bardeerd en daarop zee gekozen in een onbekende richting om zijn operaties voort te zetten. DE GOUVERNEUR VAN SAMOA KRIJGSGEVANGEN. De Duitsche gouverneur van Samoa, die zich over gaf als krijgsgevangene, is naar de Fidzji- eilanden overgebracht DE HYPNOTISEUR OP HET SLAGVELD. Wells heeft zich door een correspondent van een Nieuw-Yorksch blad laten interviewen. Aan den pers man deelde hij mee, dat de oorlog 1914 nog niet ge heel als Wells z'n modernen oorlog kan worden be schouwd. De vliegmachines b.v. spelen nog slechts een ondergeschikten rol, en van een monorail over het Kanaal is nog geen sprake gelukkig. Een ouderwet- sche oorlog is deze krijg zeker niet, maar de oorlog is nog veel te weinig „volmaakt", om de laatste te zijn, om den vrede te helpen volmaken. Wells hindert erg de domheid van de militaire auto riteiten. De soldaten zijn machines, maar de „hooge oomes" bij het leger zijn automaten. Men laat bij el kaar spioneeren, men copieert, maar originaliteit zoekt men bij de diverse legers tevergeefs. Aan het Engel- sche en Fransche Ministerie van Oorlog liggen heele kelders vol met militaire geheimen, vindingen, ontdek kingen, plannen, goede ideeën, enz. Men gaat ze echter niet toepassen, voor de vijand proefnemingen gedaan heeft. Vandaar, dat de oorlogstechniek zich feitelijk in een langzaam tempo ontwikkelt. De „vooruitgang" kon veel sneller zijn. Wells prijst daar entegen de zeeofficieren, die flinke kerels zijn. Die zijn niet in de strategie verstikt, maar het zijn vroo- lijke snaken, met kunstzin en zin voor humor. Zoo'n zeeofficier is een ontdekker, een uitvinder, een ideeën- maker. Engeland kan gerust zijnde Engelsche vloot zal geen domme dingen doen. Wells deelde den verslaggever tenslotte mee, dat hij aan den Franschen Generalen Staf een zijnens in ziens goed idee heeft doen toekomen, waardoor de krijg een heel ander karakter zou krijgen, 't Zal de vraag zijn, of er nota van genomen wordt. Maar dit kan Wells niet zooveel schelen. Feitelijk kunnen er toch eerst na den oorlog proeven mee genomen wor den. Wells wil n.l. den hypnotiseur de diverse veld slagen laten voorbereiden. In den toekomstoorlog zal het winnen of verliezen van een veldslag voor het grootste gedeelte afhangen van den hypnotiseur. Wells redeneert als volgt: Duizenden infanteris ten en artilleristen schieten uitstekendin vredes tijd. Maar fluiten de vijandelijke kogels om hun ooren, en vallen hun wapenbroeders, dan begint hun bloed sneller te stroomen. 't Is, alsof ze de koorts krijgen. Zij rillen, zij schudden en schouderschokken, hun hand beeft. Ook hun hersenen verkeeren in oor logstoestand: zij functioneeren niet meer, zooals het hoort. Resultaat: de goede schutter is geen goed sol daat. Dat wil niet zeggen, dat het een lafaard be hoeft te zijn. Het kan hem niet schelen, of hij valt. Hij vecht als een leeuw. Maar dat is 't 'm juist: een goed soldaat moet niet strijden als een leeuw, maar als een mensch, niet alleen met moed, maar ook met beleid, met tact, met scherpzinnigheid. En evengoed als de geniale musicus, de vioolkramp krijgt, wanneer hij voor het publiek optreedt, genezen wordt door den hypnotiseur-arts, zal de krijgsman van de kanonnen- koorts genezen worden door den hypnotiseur. Napo leon overwon, doordat hij niet alleen strateeg, maar ook suggereerend aanvoerder was: Maar de combi natie hypnotiseur-strateeg ko mtniet zooveel voor. Daarom moet den hypnotiseur in het front een plaats je worden ontruimd, Wells ziet reeds de wagentjes, waarin de hypnose- specialiteiten hun mannetjes zullen behandelen. Alle zenuwartsen, enz. zijn weldra bij de troepen. KON. NAT. STEUNCOMITÉ. 1014. Bij het Kon. Nat. Steuncomité is tot en met 29 Aug. Ingekomen f 332.906.44Vg. EERSTE KAMER. In de gisteravond gehouden vergadering der Eerste Kamer herdacht de voorzitter den verjaardag der Ko ningin en het overleden lid der Kamer, den heer Bloembergen. Ingekomen zijn de ontwerpen-Beurswet, Faillisse- mentswet en Amnestiewet. Ze zouden hedenmorgen in de afdeelingen worden onderzocht en vanmiddag om drie uur in openbare vergadering worden behan deld. BAKP ROEVEN. Door het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen zijn in den laatsten tijd met het oog op de benarde tijdsomstandigheden bakproeven uitge voerd, ten doel hebbend na te gaan of naast tarwe bloem ook andere grondstoffen voor het gebuilde brood zouden kunnen dienen. Deels zijn deze proe ven op verzoek van den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel geschied. Omtrent de resultaten kan het volgende worden medegedeeld: Eene vermenging van deel en tarwebloem en V» aardappelmeel laai zich zeer goed verdedigen, daar het daarmede verkregen brood, zelfs met water, en dus nog meer met melk redelijk smakend kan worden ge noemd. Gebruikt men van beide meelsoorten gelijke deelen, dan is het brood nog wel eetbaar, doch smake lijk is het niet Het heeft te weinig broodstructuur, sa menhang ontbreekt, zoodat het zeer snel kruimelig wordt, uitdroogt en zich moeilijk laat eten. De smaak is zoo niet bepaald slecht toen in geenen deele goed te noemen. Voorts is op te merken, dat dergelijk brood licht schimmelt ten gevolge van het zeer hooge zetmeelge- halte. Dit is bij bewaring van monsters al gebleken. Tevens dient men er rekening mede te houden, dat, vooral indien men voor de helft aardappelmeel ge bruikt, het eiwitgehalte van het brood uitermate laag is en de voedingverhouding (zetmeel tot eiwit) veel te ruim wordt. Deze verhouding is in gewoon water brood pijn. 6 V,: 1en wordt ongeveer 12: 1De ei witvoeding komt derhalve zeer veel te kort; daarmede zou rekening moeten worden gehouden, ook al om deze reden dat de mogelijkheid bestaat dat vele men- schen dergelijke broodsoort nid in groote hoeveelheid kunnen nuttigen zonder stoornis in de spijsvertering. De ervaring zou verder moeten leeren welke afme tingen deze veronderstelling kan aannemen. Wat den smaak aangaap is toevoeging van een ge ringe hoeveelheid roggemeel van bijzonder gunstigen invloed. Ook maakt dit het deeg taaier, wat ten slotte de samenhang van de kruim van het brood ten goede komt. Door bakproeven is vastgesteld, dat brood bereid van b/8 tarwebloem, 1/8 roggemeel en 2/8 aardappel meel, zelfs als het met water bereid wordt, beslist smakelijk genoemd kan worden, en zeer goed kan wor den genuttigd. Met melk gebakken blijft het ook vol doende lang smakelijk. Indien voor de bereiding tarwemeel, 1/B roggemeel en */s aardappelmeel ge bruikt wordt, en zelfs half melk en half water gebe zigd wordt, is het gebak weinig smakelijk te noemen. Wat de proeven betreft, waarbij een mengsel van tar wemeel en rijstemeel gebruikt is, zijn de resultaten als volgt: De proefbrooden, verkregen door toevoe ging van 30 rijstemeel aan tarwemeel, kunnen al leszins goed worden genoemd. Met water gebakken kan mén dit brood goed eetbaar achten. Het eiwitge halte is slechts weinig beneden dat van gewoon wit tebrood. Wordt voor de bereiding gebruik gemaakt van melk, dan kan men uitgaan van tarwemeel en Va rijstemeel. In diverse plaatsen van ons land zijn proeven als bovenstaande thans reeds genomen, en daarbij heeft men ook getracht het tekort aan eiwit aan te vullen door eiwitstoffen opzettelijk toe te voegen. Het is den directeur uit mededeelingen gebleken, dat o.a. hier voor gebruik is gemaakt van een product, in hoofd zaak bestaande uit water en melkcaseine (melkeiwit) met een eiwitgehalte van pl.m. 14%, een handelspro duct uit melk gewonnen. Deze vloeistof is geconser veerd met borax of met boorzuur. Dit artikel wordt de bakkerij aangeboden o.a. voor de bereiding van be schuit en komt dus thans ook reeds in een gewoon voedingmiddel ajs brood voor. Zal men een groot deel van het ontbrekende eiwit vervangen, dan moet veel van dit product gébruikt worden en wordt de af nemer onthaald op een vrij groote dosis boorzuur, dag in, dag uit. Hiertegen kan niet genoeg worden geprotesteerd. In een monster brood, gebakken op aeze wijze, werd aan het Station de aanwezigheid van boorzuur aangetoond. Het beste zal dus zijn iets minder aardappelmeel te gebruiken: nl. 5/s tarwe bloem, 7/s roggebloem en 1/« aardappelmeel. Dit mengsel geeft goed waterbrood en nog beter melk- brood. Toevoeging van eiwit kan dan als veel minder noodig beschouwd worden. EEN ECONOMISCH ARCHIEF. De „Koninklijke Bibliotheek" (afdeeling Docu mentatie, conservator dr. H. E. Greve, 34 Lange Voor hout, Den Haag), heeft van de regeering de opdracht gekregen, om, in samenwerking met 't Nederlandsche Registratuurbureau (directeur de heer J. A. Zaal berg), de besluiten en maatregelen, genomen door de Hooge Regeering, door besturen der provincies, door gemeenten, door vereenigingen, door comité's, door articuliere inrichtingen, enz. in zoover ze betrekking ebben gedurende den tijd van het oorlogsgevaar op den economischen en. financieelen toestand, in den ruimsten zin opgevat, te verzamelen en te registreeren op systematische en overzichtelijke wijzen, zoodat daarvan zoowel door wekelijkscne publicaties in uit treksel geregeld kennis kan worden gegeven, als op aanvraag daaromtrent informaties kunnen worden verstrekt. De Koninklijke Bibliotheek rekent hier op de mede werking van allen, om de. omvangrijke door haar te ondernemen taak op bevredigende manier te volvoe ren. Het is daarom dat de vraag gericht wordt aan al le besturen van vereenigingen en comité's, aan de ban ken en firma's, aan de redacties van dag- en weekbla den, vooral ook die van patroons- en vakvereenigin- gen, om hun circulaires en oproepen, hun mededeelin gen aan het publiek of aan cliëntele, htm bladen en publicaties geregeld mee te deelen en te zenden aan de Koninklijke Bibliotheek, afd. Documentatie, 34 Lange Voorhout, den Haag, terwijl de Koninklijke Bibliotheek van haar kant cp zich neemt om van haar wekelijksche publicaties in brochurevorm telkens een exemplaar aan bovengenoemde lichamen en redacties kosteloos in ruil te zenden, opdat door deze samen werking tusschen Regeering en de over 't land ver spreide lichamen en vereenigingen met den verzamel den, registreerenden en systematiseerenden arbeid der Koninklijke Bibliotheek een zooveel mogelijk volledig beeld tot stand kome der economische en financieele verhouingen in het Koninkrijk der Nederlanden tij dens het oorlogsgevaar van het jaar 1914 en daar door afdoende informaties aan ieder, die ze noodig heeft, kunnen worden verleend. De eerste publicatie van dit economisch archief zal een systematische verzameling bevatten der besluiten van de Hooge Regeering sinas 31 Juli 1914. Op aanvraag aan de Koninklijke Bibliotheek (afdeeling Documentatie) is de geheele reeks der publicaties ver krijgbaar tegen oversturing van frankeer- en verzen dingskosten (vijftig cents). OPGEBRACHT 1 Het stoomschip „Tambora" van den Rotterdam- schen Lloyd, op de thuisreis van Java passeerde 31 Augustus Ouessant. Sedert, schrijft het Hbld. kreeg de Maatschappij geen nadere berichten, zoodat ver moed wordt dat het stoomschip hetzij door de Franschen, hetzij door de Engelschen is aangehouden en opgebracht. Onder het groot aantal passagiers aan boord is ook mevrouw Idenburg, de echtge- noote van den Qouvernevr-Generaal. „Het Volk" meldt, dat bi] het bezoek van H. M. de Koningin in Amsterdam bleek, dat H. M. ook in onderdeelen precies kende de noodregeling van minis ter Treub ten aanzien van de werkloozenfondsen. Het onderhoud met verschillende heeren had in de werk kamer der Koningin in het paleis plaats zonder eenig ceremonieel. Door het personeel van 's Rijks Marinewerf te Amsterdam is besloten, 2 pereent van hun wekelijk sche verdiensten af te dragen aan het Koninklijk Steuncomité. Op enkele uitzonderingen na voldoen allen gaarne hieraan. Uit een brief van Engelsche herkomst, die het Hbld. getoond werd, bleek, dat de censuur in Enge land zich nu ook tot brieven, aan Hollanders geadres seerd, uitstrekt. De brief was opengesneden, en weer dichtgeplakt met het roode censuurzegel, waarop on der het Engelsche wapen staat: „opened by censor". Gistermorgen werden te Stokkum (gem. Bergh, Gld) drie personen gearresteerd, die getracht hebben negen paarden over de grens te smokkelen. De paar den werden in beslag genomen. Twee der smokke laars kwamen uit Winterswijk, de derde uit Doesburg. Te Zelhem is gistermorgen een militaire auto, welke op verkenning uit was, totaal verbrand De chauffeur en de korporaal kwamen er met den schrik af. De auto behoorde aan het 2de escadron wielrij ders-huzaren te Lochem. Te 's Gravenhage is opgericht een centraal comi té voor Nederland voor het in ontvangst retnen van bijdragen voor een door de Nederlandsche kolonie in België tot stand te brengen ambulance. Penning meester is de heer A. T. J. Romswinckel. BINNENLAND. üemengd Nieuws. DE BEHANDELING DER MELK. Het Bestuur van den Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland heeft cartons laten vervaardigen, waarop eenige voorschriften in zake de behandeling der melk zijn afgedrukt. Deze zijn voor de aange sloten fabrieken tegen een lagen prijs verkrijgbaar gesteld. De bedoeling is, dat de fabrieken aan ieder der leveranciers gratis een exemplaar uitreiken met het verzoek, het carton op een geschikte plaats in de boerderij op te hangen. Op het carton staat het volgende Werkt allen mede tot de levering van deugdelijke melk aan uwe kaasfabriek. Dit is beslist de eerste voorwaarde tot het geregeld maken van beste zui velproducten en tot een goede uitbetaling voor uwe melk. Schiet in het doen van uw plicht tegen over uwe mede-leveranciers niet te kort en doet het volgende1. Houdt verkeerde en verdachte melk streng ofzonderlijk. 2. Zorgt voor een reine winning der melk. 3. Gebruikt alleen solied blikken melkgereedschap (emmers, teems, bussen, melkscho- tels, Swartz'sche vaten), dat gemakkelijk goed is te reinigen. 4. Gebruikt uwe melkemmers niet voor andere doeleinden. 6. Boent het gereedschap direct na het gebruik met heet sodawater en spoelt met beslist goed water nabij gemis aan betrouwbaar boenwater met kokend water. Bederft uw blikken gereedsehap niet, door er met zand of klei het tin laagje af te schurenimmers dit juist moet het tegen roesten vrijwaren. Maakt het gereedschap ten slotte niet weer vuil door het met een niet volko men schoone droge doek of lap af te drogen. 6. Teemst de melk zoo spoedig mogelijk. 7. Laat de melk goed uitluchten. Sluit de melkbus zoo laat mogelijk af. 8. Koelt de melk zooveel mogelijk af, voordat gij| ze aflevert. 9. Indien de avondtnelk op de boerderij blijft, zorgt dan voor spoedige afdoende koeling en plaatsing in een frissche ruimte. Con tröleert uw werk met den thermometer. Maakt de roombakken vau binnen niet weer vochtig. UIT OTERLEEK. Dinsdag vergaderde de Raad. Tegenwoordig alle leden behalve wegens ziekte de heer de Jong. Voorzit ter de Burgemeester. Na opening zeide de voorzitter, dat de gehouden collecte voor het Roode Kruis 217,25 heeft opge bracht op een bevolking van pl. m. 650 zielen. Hij bracht dank aan de burgerij voor de milde bijdragen en zei dat B. en W. een schriftelijke dankbetuiging aan de collectrices hebben gezonden. De notulen werden goedgekeurd. Benoeming wethouder, wegens periodieke aftreding van den heer Glijnis. Deze werd herbenoemd met 5 stemmen, op den heer Vader was 1 stem uitgebracht. Ingekomen was een verzoek van de Vereeniging voor Vakonderwijs in West-Friesland, om subsidie. Om reden niemand uit de gemeente aan dat onderwijs deelneemt, werd het verzoek afgewezen. Verzoekschrift afd. Noord-Holland inzake vergoe ding gemeente-ontvanger. Deze zaak is hier voldoen de geregeld. De voorzitter zei, dat door de oproeping onder de wapenen van het hoofd der school van het dorp, door B. en W. last is gegeven de leerlingen der 2 hoogste klassen onderwijs te doen geven aan de school te Stompetoren. Algemeen werd dit goedgevonden. Tot lid der commissie tot Wering van Schoolver zuim werd herbenoemd de heer K. Zwiep. De begroo ting van het Burgerlijk Armbestuur 1915 werd vastge steld op 1004,94 met eene subsidie uit de gemeente kas ad 400. De gemeente-begrooting werd vastge steld op 11973,72 in ontvang en uitgaaf. Besloten werd met algemeene stemmen eventueele tekortkomingen wegens vergoedingen aan onder de wapenen geroepen miliciens en Landweermannen uit de gemeentekas te voldoen. Na eenige huishoudelijke besprekingen werd de openbare vergadering gesloten en overgegaan tot eene met gesloten deuren, ter behandeling recdame en vaststelling le suppletoir kohier Hoofdelijken Omslag dienst 1914. UIT GRAFT. Wegens vertrek naar Geesteren (Geld.) zal Ds. H. W. Bosch, predikant bi] de Ned. Herv. Gemeente al hier, a.8. Zondag, 6 September, 's morgens te 10 uur, zijn afscheidsrede houden. UIT WARMENHUIZEN. In de Dinsdag gehouden Raadsvergadering werd de heer A. Kraakman met 6 stemmen als wethouder herkozen. De gemeente-rekening werd goedgekeurd in ontvangst op 196770,38, in uitgaaf op 197602,00%, nadeellg slot 831,62%. Den heer Roos, gasdirecteur, werd tegen 1 October eervol ontslag verleend. UIT SCHOORL. We ontvingen van den schrijver van het verslag over den eersten feestavond voor de militairen in het café „Wognum" te Camp een uitvoerig relaas, waarin hij met groote ingenomenheid en erkentelijkheid schrijft over het genot, dat de dames mej. Bakker, mei. Boelmans ter Spill, de freules van Foreest, mej. de Ruijter en de heeren mr. P. van Sonsbeeck en mr. Stap hebben verschaft. Vele voordrachten, viool- en zang nummers lokten een buitengewoon hartelijk applaus uit. De schrijver is het van harte eens met den land weerman, die na afloop zeide: „Van zulke avondjes lust ik er nog wel honderd". Andere detachementen, die dit clubje ook gaarne eens willen hooren, kunnen zich schriftelijk tot den heer van Sonsbeeck te Egmond-Binnen wenden. Het is gaarne bereid ook andere plaatsen In de omgeving te bezoeken. BUITENLAND. DE NIEUWE PAUS. Kardinaal Giacomo della Chiesa, aartsbisschop van Bologna, die tot Paus gekozen is, heeft den naam Benedictus XV aangenomen. De nieuw gekozen Paus werd 21 Nov. 1854 te Peg- ni geboren. Na zijne studies aan het gymnasium en het lyceum te Genua volbracht te hebben, werd hij tot doctor in de rechten aan de universiteit dezer stad bevorderd. Eenige maanden later trad hij in het college Ca- pranica te Rome, om er de studies voor priester te maken. Nadat nij tot licenciaat in de theologie be vorderd was, werd hij 12 November 1878 priester gewijd. Vervolgens ging hij naar de academie der adellijke Eriesters. Daarna werd hij toegelaten als leeraar in et secretariaat van buitengewone kerkelijke zaken, waarvan kardinaal Rampolla secretaris was. Deze laatste nam, toen hij tot nuntius in Spanje be noemd was, della Chiesa als secretaris mee naar Madrid, in welke functie hij tot 1887 bleef. Toen Rampolla tot kardinaal en staatssecretaris door Leo XIII was verheven, werd della Chiesa terug geroepen, om in het staatssecretariaat werkzaam te zijn. Hij doorliep de verschillende graden, totdat hij be last werd met het ambt van substituut bij het staats secretariaat, dat hij ook behield tijdens de „Sedis va- catio" en gedurende de eerste vier jaren van het pon tificaat van Pius X. Na het owuvier» vss" wgr ff' - 007 w» della Chiesa dén 16en Dec. van dat jaar in diens laats tot aartsbisschop van Bologna gekozen en den 2sten daaropvolgende bisschop gewijd door den Paus. Della Chiesa werd den 25en Mei 1914 tot kardi naal gecreëerd. Zoodra de stemming in het Conclave, die tot resul taat had gehad, dat kardinaal Della Chiesa tot paus was gekozen, was afgeloopen, werd mgr. Boggianl, secretaris van het Conclave, met den ceremoniemees ter en den sacrista toegelaten in de Sixtijnsche Kapel. De kardinaal-deken boog met de dekens van kardina len-priesters en kardinalen-diakens voor den zetel van Della Chiesa en vroeg hem volgens den gebruikelij- ken vorm of hij het pausschap aanvaardde. Toen daarop een bevestigend antwoord was gegeven, wer den alle baldakijns boven de zetels van de kardinalen nedergelaten met uitzondering van die van Delia Chiesa. Deze antwoordde op een vraag van den kar dinaal-deken, dat hij den naam Benedictus XV wilde aannemen. Mgr. Boggiani maakte daarna met den oppercere- moniemeester de officieele acte op van de verkiezing en aanneming. Toen kwamen de Conclavisten de kapel binnen en begeleidden zij den nieuwen paus naar de kleedkamer, waar hij de witte kousen en de roode schoenen aandeed, het witte kleed, het koor hemd en de roode muts. Kardinaal Della Volpe, deken der diakens, deed hem de roode met goua geborduurde stola om. Daar op ging de Paus weder naar de Sixtijnsche kapel te rug, nam plaats op den troon op de trede van het al taar voor de huldiging door de kardinalen, die hem hand en voet kusten en daarna door den Paus om armd en gezegend werden. De Paus gevolgd door de kardinalen, verliet de Sixtijnsche kapel en begaf zich naar dien St.-Pieter. Hij gaf den zegen aan de aanwezigen, welke deze ge knield ontvingen. Van den Paus wordt getuigd, dat hij als Kardinaal een gematigde politiek volgde. Hij is een bevorderaar van de wetenschap en de kunst. ALBANIë. Prins Wilhelm von Wied is gisteren uit Durazzo naar Venetië vertrokken. LEMBERG DOOR DE RUSSEN OENOMEN. AMSTERDAM, 4 September. Volgens een offi cieel bericht uit Petrograd is Lemberg, de hoofd stad van Gaiicië, door de Russen ingenomen. EEN DUITSCHE NEDERLAAG VOLGENS ELGrSCHE BLADEN. ANTWERPEN, 4 Sept. De bladen melden, dat de Duitschers door de geallieerden bij St Quentin zijn geslagen. EEN FRANSCH COMMUNIQUé. PARIJS, 4 Sept. Een officieel communiqué van de militaire overheid van gisteravond elf uur luidt: Sedert gisteren is het leger te Parijs niet in contact geweest met den vijand, die in den om trek van Compiègne en St. Lis is gesignaleerd. Bovendien waren er maatregelen getroffen om iederen aanval tot stand te brengen. Fransche vliegmachines, die sterk bewapend zijn, hebben de Duitsche aviateurs belet opnieuw over Parijs te vliegen. De toestand in het N.-O. is onveranderd. DE STRIJD IN GALICIë. PETROGRAD, 4 Sept. Officieel wordt mede gedeeld, dat in Oost-Pruisen nieuwe Duitsche versterkingen aangekomen zijn, welke op eenige punten aanvallend optraden. Aan het Oostenrijk sche front duurt de slag voort, waarbij ten Zui den van Lublin de Russische legermacht van hei defensief tot het offensief overging. De vijand had groote verliezen. De strijd is verbitterd. Bij Tomasejof wordt nog eveneens hevig gestreden. Vele Oostenrijkers zijn krijgsgevangen gemaakt, terwijl eveneens veel krijgsmateriaal werd ver overd. DE TOESTAND IN FRANKRIJK. BERLIJN, 3 September. (Wolff). Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld: Bij de vermeestering van het hoog in de ber gen gelegen sperfort Givet hebben, evenals bij Namen, de door Oostenrijk toegezonden zware motorbatterijen door hun bewegelijkheid en ze kerheid van schot hun voortreffelijkheid bewe zen. Zij hebben ons uitstekende diensten be wezen. De sperversterkingen bij HIrzon, Ayvelles, Con- dé, La Fère en Laon zijn zonder strijd ver- meesterd. Daarmede bevinden zich alle sperver sterkingen in Noord-Frankrijk, behalve de ves ting Maubeuge, zich in onze handen. De aanval op Reims is begonnen. De cavalerie van het leger van maarschalk Kluck is tot in de nabijheid van Parijs gekomen. Het westelijk leger is voorbij de Aisne-Iinie vooruitgedrongen en zet zijn opmarsch naar de Marne voort. Enkele afdeelingen der voorhoede hebben de Marne reeds bereikt. De vijand trekt voor de legers van de veld maarschalken Kluck, von Bülow, von Hausen en de hertog van Wurtemberg terug op den oever der Marne. Het leger van den Duitschen kroonprins heeft den v(jand, die, steunende op Verdun, tegen stand bood, in zuidelijke richting teruggeworpen. De legers van den Kroonprins van Beieren en den generaal-veldmaarschalk von Heeringen hebben nog altijd een krachtigen vijand in de de versterkte stellingen in Fransch Lotharingen tegenover zich. In den Boven-Elzas hebben Duitsche en Fran sche afdeelingen geregeld voeling met elkaar, w. g. VON STEIN, kwartiermeester-generaal. DE TOESTAND IN OOST-PRUISEN. BERLIJN, 3 September. Uit het groote hoofd kwartier wordt gemeld In het Oosten oogsten de troepen onder den generaal-veldmaarschalk von Hindenburg nieuwe vruchten van hun overwinning. Het aantal ge-

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2