DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. IP No. 211 Honderd en zestiende jaargang. 1914 MAANDAG 7 SEPTEMBER. DUITSCHLAND. BELGIË. FRANKRIJK. RUSLAND. JAPAN. ;i hit Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote Liters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Duitschland en de verbondenen. QtT/vvS Telefoonnummer 3. ALKMAAR, 7 September. „Samen uit, samen thuis" hebben Engeland, Frank rijk en Rusland elkaar thans plechtig beloofd. Zij hebben een officieele verklaring afgelegd, waarin mel ding wordt gemaakt van een afspraak tusschen de drie regeeringen om geen afzonderlijken vrede met Duitschland en Oostenrijk te sluiten. België is, hoewel de regeering er geheel mee heet in te stemmen, buiten die afspraak gebleven, waar schijnlijk om officieel de fictie van België's neutraliteit te handhaven. Het is tenminste niet aan te nemen, dat de drie mogendheden, die het Belgen-volk op zijn eentje heb ben laten vechten op zijn grondgebied en tot dusverre hebben volstaan met wat platonische verklaringen van bewondering en eerbied, met wat eervolle onder scheidingen wegens betoonde dapperheid en met wat financieele hulp, het ook verder aan zijn rampzalig lot zullen overlaten. Het treft verder alweer heel merkwaardig toevallig, dat het juist Engeland is, dat bij dit zaken-doen weer in de voordeeligste positie verkeert, als het eens mis mocht loopen. Immers Duitschlands plannen zijn er blijkbaar op berekend om eerst af te rekenen met Frankrijk, dan met Rusland en eindelijk met Enge land. Wat we tot dusverre gezien hebben, wettigt dit vermoeden volkomen en het wordt bevestigd door de mededeeling over het besluit der Duitsche „burger lijke" partijleiders het schijnt, dat daarginder het klassenstrijd-criterium nog steeds gehandhaafd wordt, hoewel men dit niet zou afleiden uit de houding der sociaal-democraten, noch uit die van hun orgaan de Vorwarts. Blijkens dat besluit zal de marine zoo snel mogelijk aangevuld en versterkt worden en men kan er wel van verzekerd zijn, dat de nog in het land aanwezige bruikbare krachten met koortstachtigen ijver bezig zijn en dat de scheepswerven en pantser- platenfabrieken met bestellingen overladen worden. Een telegram in dit nummer gewaagt van een zeer aanzienlijke vlootuitbreiding zoowel met lichtere als met zwaardere schepen, terwijl ook de Engelsche vloot danig vergroot zal worden. Dit alles leert behalve dat men op een langen duur van den oorlog moet rekenen dat Engeland het laatst aan de beurt is en Rusland en Frankrijk moeten dus maar volhou den, totdat 't pleit tusschen Duitschland en Engeland is beslist. Men weet hoe de Russen in den tijd van Napoleon met tegenzin bleven doorvechten, omdat de Engel- schen altoos hulp beloofden, doch deze nooit zonden en alleen maar schenen te denken aan 't inpalmen van koloniën en hoe bij de ontmoeting tusschen Alexander en Napoleon, welke aan den vrede van Tilsit vooraf ging, de Tsaar zeide: „Ik haat de Engelschen even innig als u zelf". Frankrijk is er natuurlijk het allerslechtst aan toe. Worden de Duitschers er de baas, dan zullen zij daar natuurlijk „van den waard leven", d. w. z. mannen voeden en paarden voederen van hetgeen het land op levert. En als Frankrijk de vreeselijke verarming eens niet op den langen duur kan doorstaan, dan heeft Engeland goed praten van volhouden! Bovendien scheen men in Duitschland niet ongeneigd, Frankrijk een eervollen vrede te schenken, een, die naar het Fransche volk een „gouden brug" zou leiden. Die overbrugging is thans onmogelijk gemaakt. En als het nu eens misloopt met Duitschland, wel, al had Frankrijk reeds vrede gesloten, dan zou Engeland als eindoverwinnaar toch den vrede kunnen dicteeren en dus ook een nieuwe editie van het Fransch-Duitsche ev Russisch-Duitsche verdrag kun nen eischen. Het zal nog moeten blijken, of het positieve nadeel, dat Duitschland in dezen oorlog naar drie fronten van de afspraak der drie bondgenooten ondervindt wel zoo groot is, als het op het eerste gezicht lijkt. Doch dat Engeland, dat het minst heeft te duchten van een langen duur van den oorlog, dat voor geen oorlogsschatting heffende, het land vernielende en de bevolking teisterende vijandelijke troepen bevreesd be hoeft te zijn, positief voordeel bij de verbintenis, om niet afzonderlijk vrede te sluiten, zal hebben, is wel niet aan twijfel onderhevig. Het is op het oogenbiik niet mogelijk eenig inzicht te krijgen omtrent de troepenbewegingen van de legers in Frankrijk. Er is een Fransch en een Engelsch com muniqué, maar beiden verschaffen slechts onvolledige gegevens, duiden niet de posities van de legers der verbondenen aan en bepalen zich hoofdzakelijk tot enkele der Duitsche legers. Beide communiqué's geven evenwel te kennen, dat de Duitschers hun groote om zwenking gestaakt hebben en plotseling van verschil lende kanten met groote snelheid naar de Manie op gerukt zijn. Het Engelsche communiqué geeft te ver staan, dat de Duitschers öf den strijd over een zulk ontzaggelijk front niet langer kunnen voortzetten öf een beslissenden slag willen verhaasten en daarom zelfs Parijs maar links laten liggen. Er is alle aan leiding om achter beide mogelijkheden een vraagtee- ken te plaatsen. De verbondenen zijn tot dusverre niet voldoende op de hoogte van de Duitsche plannen gebleken, om bijzonder groote waarde aan hun kijk op die plannen te hechten. Bovendien sluiten zich bij deze voorstelling tal van vragen aan waarop geen ant woord kan worden gegeven. Doch wat is er dan waar? Het hoofdkwartier van den Duitschen gene- ralen staf zwijgt en dat zwijgen is verdacht. In wat 't schrijft is het Duitsche hoofdkwartier over het ge heel wel betrouwbaar, maar zoodra het begint te zwij gen, houdt dunkt ons, de betrouwbaarheid in eens op. Zoolang er dan ook geen nadere berichten zijn, mogen we het er voor houden, dat er iets niet klopt, zonder te weten, wat dit is. Maar juist het feit, dat er iets niet klopt in de tot dusverre overigens als ma noeuvres verloopen krijgsverrichtingen, kan reeds op zichzelf zeer bedenkelijk zijn. De tijd van onbetee- kenende gevechten is thans voorbij, wat er nu ge schiedt is mogelijk van beslissende beteekenis en der halve is ook een plotselinge wijziging in de tactiek bij de voorbereiding daarvan van groot gewicht. Terloops zij even gewezen op een eigenaardigheid: het Duitsche communiqué zegt, dat twee forten van het beschoten Maubeuge gevallen zijn, terwijl het Fransche van drie gevallen forten spreekt. En nog een eigenaardigheid: terwijl de Duitsche Keizer aan het Westfront (bij het leger van den Kroonprins van Beieren?) de beschieting van Nancy bijwoont, trekt zijn gemalin naar Danzig op het oostelijk oorlogs terrein, hetzij dan om de wereld te verkondigen, dat het in de stad, door het Friesche Haff van Konings bergen gescheiden, veilig is, hetzij om hulp te bren gen aan de gewonden. Blijkbaar hebben de Duitschers tevergeefs getracht den overtocht over de Schelde te forceeren, om in het land van Waas te komen, de verbinding met Gent af te snijden en daardoor te beletten, dat Antwerpen communicatie houdt met Ostende en dus ook met En geland. Zij zijn daarbij op hardnekkigen tegenstand der Belgen gestooten, die worden aangespoord liever tot den dood toe te vechten, dan gevangen genomen te worden. DE DUITSCHE VLOOT. In den Rijksdag heeft een beraadslaging plaats ge vonden van de leiders der burgerlijke partijen in den Rijksdag. Het doel daarvan was, aan den vasten wil van de afgevaardigden uiting te geven, om ook voor zoover het den strijd ter zee betreft, alle krachten tot het uiterste aan te wenden. In overeenstemming met de groote politieke betee kenis van het genomen besluit werd onmiddellijk na het einde van de vergadering de volgende mededeeling ter kennis van den staatssecretaris van marine ge bracht: „De ondergeteekenden, leden van den Rijksdag, ver klaren zich bereid, in hun fracties en in den Rijksdag te verdedigen, dat de voor alle door den oorlog ver- eischte maatregelen van het rijksdepartement van ma rine op de begrooting te brengen bedragen en de ver rekening daarvan goedgekeurd zullen worden. In het bijzonder zullen zij hun steun verleenen aan 1. on middellijke vervanging van verloren schepen; 2. on middellijke uitvoering van alle in 1912 vastgestelde maatregelen; 3. onmiddellijken aanbouw van nieuwe schepen in plaats van de in 1915 van den staat van dienst af te voeren reserve-schepen; 4. de verminde ring van den levensduur der schepen van 20 tot 15 jaar." VERSTERKINGEN NAAR DE OOSTGRENS. De correspondent van den Parijschen „Matin" te Rome bericht, dat aan de Weichsel vijf Duitsche leger corpsen uit West-Pruisen zijn aangekomen om den verderen opmarsch der Russische troepen te beletten. Deze legercorpsen behoorden voor een groot deel tot het leger in België en het noorden van Frankrijk. DE KEIZERIN NAAR DANTZIG. De Keizerin is gisteren naar Dantzig in West-Prui sen vertrokken. GEEN ONDERWIJS DOOR ONDERDANEN VAN VIJANDELIJKE NATIES. De Pruisische regeering heeft bepaald, dat allen, die onderwijs geven aan de openbare scholen in Pruisen en behooren tot een der naties, die oorlog tegen Duitschland voeren, niet langer tot het geven van on derwijs worden toegelaten. Ook de leerlingen en stu deerenden uit die bedoelde staten worden van de Pruisische scholen geweerd. DE GEVECHTEN BIJ DiENDERMONDE. Tusschen Dendermondc en Aalst woeden de gevech ten nog steeds door. Bij Aalst heeft men de spoorlijn in de lucht doen vliegen. Reizigers, die uit Brussel kwamen, moesten langs Ninöve en Aalst gaan en ver volgens terugrijden over Denderleeuw en Sotteghem en Gent naar Ostende. Bij Dendermonde schoten de Duitschers op een voorbijgaanden trein, waardoor verscheidene passa giers, waaronder een jong meisje, gewond werden. Volgens een telegram uit Antwerpen moet er ver schrikkelijk gevochten zijn in de omstreken van Den dermonde en het feit, dat de Duitschers deze stad ver laten hebben, duidt genoeg aan, dat zij zware verlie zen hebben geleden Zeer vele Duitsche gekwetsten zijn te Antwerpen aangekomen en worden met vol strekt dezelfde zorg als de Belgische gewonden in de hospitalen verpleegd. BOMMEN IN GENT GEWORPEN. Te Gent zijn Zaterdagmorgen van uit een vliegtuig, dat over de stad kwam, twee bommen geworpen, een in de Weldadigheidsstraat en een in de Kortrijksche poort. De materieele schade was niet beteekenend. Vrijdag passeerde over Eecloo een vliegtuig, waar uit ee nbom werd geworpen, die op een straatweg neerkwam en niet ontplofte. Een wielrijder was op enkele meters afstand. DE VERDEDIGERS VAN NAMEN. De vierde Belgische divisie, die na den val van Na men, welke vesting zij had verdedigd, naar Frankrijk was afgetrokken, is op de Belgische kust ontscheept en in goede orde te Antwerpen teruggekeerd, waar zij een belangrijke aanwinst voor de verdediging der stelling is. Volgens een bericht uit Antwerpen gaan de Duit schers voort met hun beweging om Antwerpen langs het Westen van de zee af te snijden. EEN DUITSCH POSTBESTUUR IN BELGIë. Voor het gebied van het keizerlijke Duitsche gou verneur-generaalschap België zal op een van de eerst volgende dagen een post- en telegraafdienst ingericht worden, die zal staan onder de directie van de rijks- posterijen te Berlijn, zoo meldt een officieel bericht uit Berlijn. DE VERWOESTING VAN LEUVEN. Volgens een rapport van de Belgische Commissie van onderzoek hebben de Duitschers in Leuven vree selijke wreedheden begaan. ioen ze de stad binnetrokken, eischten ze inkwar tiering en levensmiddelen. In de bosschen lieten ze de kasvorraad afleveren; huizen werden geplunderd. Verscheidene personen werden als gijzelaars wegge voerd. In de naburige" dorpen werden de inwoners gedood, vrouwen en meisjes verkracht; sommige lij ken vond men half verkoold, met petroleum overgo ten. Een kinderlijk was met tallooze bajonetsteken door boord, andere lagen nog in smeekende houding, met de armen omhoog en de handen gevouwen. Onder voorwendsel, dat de bevolking op de solda ten had geschoten werd Leuven in brand gestoken. De burgers hadden echter reeds verscheidene dagen tevo ren hun wapenen aan de Duitsche overheid moeten inleveren. Talrijke lijken van burgers lagen in de straten ver spreid. Op verschillende plaatsen werd de mannelijke be volking naar Duitschland gestuurd, om er blijkbaar bij den oogst te werken, evenals vroeger de slaven. Ook wordt de bevolking gedwongen loopgraven te maken en andere werkzaamheden voor de Duitschers te verrichten. Tijdens hun opmarschen plaatsten de Duitschers ook Belgische mannen en vrouwen in de eerste gele deren, om den Belgen het schieten te beletten. Ook maken ze misbruik van de witte vlag en de Roode- Kuris-vlag, schieten op ambulances, mishandelen en dooden de Belgische gekwetsten. Vooral de geeste lijken zijn bizonder het voorwerp hunner geweldda den. HET BOMBARDEMENT VAN MECHELEN. Jef Denyn, de beroemden klokkenspeler uit Me- chelen, heeft aan den correspondent van de Lon- densche „Times" verteld, dat de beschieting van Mechelen begon op Dinsdagochtend te 4 uur 15 en Donderdagavond eindigde. Het beroemde klokken spel is vernield. Er bleven geen twintig burgers in de stad. Troepen honden en katten, uitgemergeld van den honger, loopen door de eenzame straten. OORLOGSHONDEN IN HET BELGISCHE LEGER Het Belgische leger bezit een eigenaardige speci aliteit, die, voor zoover bekend, overigens nergens is ingevoerd. Men heeft namelijk honden aange schaft, wier taak het is, de machinegeweren bij de infanterie te trekken. Bij elk der twintig mitrail- leuse-compagniën behooren twaalf honden en zes klei ne wagentjes. De militaire autoriteiten zijn zeer tevre den over de wijze, waarop de honden hun taak ver vullen. Door zorgvuldige teeltkeuze hoopt men een speciaal oorlogshonden-ras aan te fokken, 't Spreekt vanzelf, dat honden veel minder trefkans bieden dan een paard. DE TOESTAND DER BEVOLKING. Uit de rapporten van verschillende prefecten in den ministerraad uitgebracht bleek, dat de geest onder de bevolking overal uitstekend en dat zij kalm is, ver trouwen stellende in de regeering en de opvattingen van deze deelt. De ministerraad beraamde verder maatregelen ter verzekering van de voorziening in le vensmiddelen voor de burgerbevolking. VECHTGRAGE VROUWEN. Twee dochters van den Russischen kolonel Tomi- lowsky hebben zich als vrijwilligers aangemeld en zijn op haar aandringen, in een soldaten-uniform ge kleed, naar de vooruitgeschoven posities gezonden. DE JAPANSCHE LANDDAG. In een bijzondere zitting van den Landdag heeft de minister van buitenlandsche zaken gezegd, dat in het begin van Augustus Engeland aan Japan hulp vroeg onder de voorwaarden van het bestaande verbond, omdat de Duitsche oorlogsschepen de Engelsch-Ja- pansche handelsbelangen bedreigden eü 'Kiautsjau toebereidselen scheen te maken tot oorlogsdaden. GEEN AFZONDERLIJKE VREDE. De volgende overeenkomst is Zaterdag te Londen onderteekend door den Engelschen, den Fransch en en den Russischen ambassadeur: De ondergeteekenden, daartoe behoorlijk gemach tigd door hun respectieve regeeringen, verklaren hier bij als volgt: De Britsche, Fransche en Russische re geeringen verbinden zich wederkeerig niet afzonder lijk vrede te zullen sluiten gedurende den tegenwoor- digen oorlog. De drie regeeringen komen overeen, dat als vredesvoorstellen in bespreking komen, geen der verbondenen vredesvoorwaarden zal vragen zon der voorafgaande toestemming van elk der andere ver bondenen, in het vertrouwen waarop de ondergetee kenden deze verklaring hebben geteekend en er hun zegels aan hebben gehecht. Gedaan te Londen in triplo 5 September 1914. DE POSITIE. Een officieel Engelsch communiqué, dat de gevech ten beschrijft, die in de afgeloopen week gedurende den strategischen terugtocht der geallieerden geleverd zijn, zegt, dat het Engelsche leger zich thans ten Zuiden van de Mame bevindt in één lijn met de Fransche strijdmacht, die ter linker- en rechterzijde van de Engelsche staat Volgens de laatste berichten, wordt Parijs door den vijand ontweken en rukken de Duitschers op in Zuid oostelijke richting naar de Mame en naar den linker vleugel en het centrum der Fransche linie. Gemeld wordt, dat het eerste Duitsche leger La Ferté Sous, Jouarre en Essisses (nabij Chateau-Tierry) binnengetrokken is. Het tweede Duitsche leger rukte, na Reims bezet te hebben, tot Chauteau-Thierry voort en staat ten Oos ten van deze plaats. Het vierde Duitsche leger rukt op in Zuidelijke richting ten Westen van het Argonnewoud, tusschen Suippes en Ville-sur-Tourbe. De Duitschers bereik ten deze punten den 3 den dezer. Het zevende Duitsche leger werd door Fransche troepen nabij Damvillers teruggeworpen. Het schijnt dus, zoo gaat dit Engelsche communi qué voort dat de Duitschers hun omtrekkende bewe ging op de linkerflank der Engelsch-Fransche troe pen opgeven, hetzij dat zij dit doen wijl dit over een zoo groote uitgestrektheid niet meer mogelijk is, het zij dat zij de voorkeur geven aan een directen aanval op de linie der geallieerden. De loop der gebeurtenissen zal aantoonen of deze wijziging in hun plan de campagne vrijwillig is, of wel dat de vijand dit doen moest wegens den strate gischen toestand en de groote macht der geallieerde legers. Het officieele Fransche communiqué luidt: le. Op onzen linkervleugel is in de respectieve po sitie der Duitsche en Fransche legers geen wijziging van eenig belang gebracht. De omtrekkende beweging van den vijand schijnt definitief tot Btaan te zijn ge bracht. 2e. Bij ons centrum en op onzen rechtervleugel, in Lotharingen en de Vogeezen, is de toestand niet ver anderd. 3e. Bi] Parijs, waarvan de vijand zich thans ver wijderd houdt, worden de verdedigingswerken met be kwamen spoed voltooid. 4e. De beschieting van Maubeuge duurt met de uiterste hevigheid voort. De vesting biedt tegenstand niettegenstaande drie harer forten vernield zijn. BOULOGNE. De „Times van gisteravond meldt, dat de burge meester van Boulogne een telegram ontving, waarin gezegd wordt, dat generaal Joffre er in slaagde een omtrekkende beweging om de Duitsche liniën uit te voeren en dat de Engelsche troepen het Ehritsche le ger in flank bedreigen. De Duitsche troepen hebben gisteren in allerijl Rijs- sel verlaten. NANCY EN MAUBEUGE. De Duitsche groote generale staf deelt mede: De keizer woonde de aanvallende gevechten ron dom de vestingwerken van Nancy bij. Van Maubeuge zijn reeds twee forten en de verster kingen daartusschen gevallen. Het artillerie-vuur kon nu direct tegen de stad gericht worden, die op verscheidene plaatsen in brand staat. Van Duitsche zijde meldt men nader: De keizer begaf zich van het hoofdkwartier nadat hij tot nog toe slechts het leger van den kroonprins had bezocht, naar de Zuidelijke legers en was gisteren tegenwoordig bij den aanval op Nancy. Deze stad kan nog maar korten tijd standhouden, want voor haar verovering is niet eens de zwaarste Duitsche artillerie noodig. De aan de Belgisch-Fran- sche grens gelegen vesting Maubeuge heeft reeds ge- ALKMAARSCHB COURA

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1