KM. §w- MtÉil - voorh, E. van Dam. Een Bakkerteht gevraagd. ZOUT Pui Spiegelglas itd NiHiin Schoenwerk Bouwterrein m en Mrliaar bij de NI Y.b. I J. HOED. SMalUlkw. MlÉtt.221. Belast zich met het Inklaren ran Bnltenlandsche Goederen. „Alkmaar Packet". een flinke jongen Leerling gevraagd timmermanszaak, per 100 pond f3,25. Fa. GEBR. TEN KLEIJ, F. FEIJEN, Payglop Terens Inrichting tooi Reparatie. eene Boerenwoning met 31 Heet. Weiland, Stalhouderij en Onderneming van Begrafenissen. Kantoor; BREEDSTRAAT 23. Intern, Telephoon 92 Bevraagd een JUFFROUW en een KAMERMEISJE. Hotel „De Lindeboom", den Burg, TEXEL meisje Bij de firma Gebr. TEN KLEI.! Het is beslist onnoodig hoogere prijzen voor bet zout te betalen. Lnttik-Oudorp C 2-0, Alkmaar. MUZIEKONDERWIJS. Aanbevelend, P. A. ELAAUW. FEUILLETON. Koning: ^Ijn J. J. Bo J. BOUVY, Dordrecht. N assau-Kwartier. Lindelaan, Lamoraalstraat, Van der Meystraat, Nassauplein, Egmonderstraat, Nassaulaan. Bebr. STROOMER, Bergen. op en verzekert U v&Sr 1 Oct. n.s. bij de PUialen a Expeditie; Stalhouder ij: KOjNUSOSSTRAAT. ridderstraat. Tel. 200. Telefoon 4. en alle andere glassoorten. Levering direct franco door gebeel Nederland. De verkoopprijs is f 1. 9. TELEFOON No. 3. Laat 161, Telefoon 446. J. BOSSERT. Droge bergplaats voor Inboedels. Erass Begin van den NIEUWEN CURSUS October a.s. Aanmelding van leerlingen vóór 80 Sep tember. Gelegenheid tot mondelinge aanmelding Zaterdags v?n 10 tot 12 uur In het Doelenhotel. Programma's en nadere inlichtingen op aanvrage. De Directeur, I. KOBIL. H. W. PISART Leeraar Boekhouden M. O., Toussaintstraat 16, Alk maar, leidt op voor praktijk en examens, belast zich met 't Inrichten en controleeren van boeken en het opmaken van balansen. voor de fclnderen en het huishonden Tegen 1 November een gevraagd door Mevr. Wed. F. H. DE LANGE, Langestraat 72. Mevrouw PEEIJER, Kennemerpark, vraagt een voor halve dagen. Aanmelding des voormiddags van 912 uur. C. WIJN, JEöglïSü kan voor direct geplaatst worden, met het vak bekend en van goede getuigschriften voorzien. in de eerste Alkmaarsche Electrische Ban- ketbakkerij G. W. VAN DER VEEN. Door sterfgeval te hoop ol te haar een op besten stand staande met ülnh erf en tnln, gelegen te Deemster. Te bevragen bij G. BORSJES, Schermerhorn. Telefoon No. 151. Kennemerpark (hoek Bitsevoort). dóór COLETTE YVER. Geautoriseerde vertaling van W. E, P, 4) Heinsius, de grijsaard met ervaring, verklaarde: „Misschien. Er zullen niet veel onmiddellijke re sultaten te verwachten zijn van deze staking. Maar toch is het goed, dat het volk zich zijn kracht bewust wordt. Wat het eene geslacht niet tot stand brengt, zal een volgend geslacht doen. Laten we niet over: haasten, wij werken samen met de ijzeren noodwem digheid." Maar tri Lend riep Kosor uit, terwijl zijn oogen vlamden in zijn verschrompeld gelaat: „Het geluk is dringend noodzakelijk!" Clara Hersberg, als vrouw, had een mildere en practischer opvatting. —„Vrienden, staken is goed, maar men moei de staking zoo min mogelijk pijnlijk weten te maken. Hebt gij er aan gedacht, dat er van nu af aan een kas moet wezen, waaruit de stakers gedurende den tijd, dat ze niet werken, onderhouden kunnen wor den?" —„Wij hebben de kas van de Unie", zei Goeth- lled. Clara schudde zachtjes het hoofd. „Ja, het gemeenschappelijke grondkapitaal. Maar dat is wel heel weinig om achttien duizend menschen te eten te gevenJullie weet, vrienden, dat het weinige, dat ik bezit ter beschikking van de Unie staat. Reken dus op een ingebracht kapitaal, dat het tegenwoordige ongeveer zal verdubbelen. En verder hebben we onder ae intellectueelen van Oldsburg per sonen, die de Unie goedgezind zijn, bij die menschen zullen we om steun moeten aankloppen". Johannes Karl was, met zijn elbogen tegen de tafel leur. 1 en het gelaat gebogen over zijn papier, al aan 4 J.. jrs opkrabbelen. Het waren wekelijksche, dageiijksche en hoofdelijke begrootingen van wat er nood'!- zou zijn om de stakers te steunen. Kosor zei: GROOTE VOORRAAD BIJ IN HET Te bevragen by A. G. DEN BOE8TEBD Nassanpleln 41, Tel. B68. Te huur bij inschrijving voor 2 jaren staande en gelegen a.d. Schermeerring- vaart in de Schermeer, gem. Oudorp, thans bewoond door D. ROOD, aldaar. Gegadigden hebben tot 20 September a.s. gelegen heid hunne franco brieven met opgaaf van huurprijs per jaar en van 2 solide borgen in te zenden aan R. DE GROOT, Administrateur, Leidschevaart 132 te Haarlem. Persoonlijke bezoeken kunnen voorloopig niet worden afgewacht. OndergeteekendenTimmerlieden en Aannemers, bevelen zich beleefd aan tot het maken van en het uitvoeren van werken. Teekeningen en begrootingen gratis. „Altijd weer die kanker van de maatschappijhet geld, die noodlottige oorzaak van de ongelijkheid! Wanneer wij die zullen hebben weggenomen, zal alle arbeid gemakkelijker en Honender worden, en als we er niet komen door economische schikkingen, dan weet ik, wie het maatschappelijke geldstelsel te gron de zal richten, dat zal Ismael Kosor zijn. Zijn werk vordert. Hij was ook scheikundige en uitvinder, maar hij verachtte alle schoolschheid, ging op nietwetenschap- pelijke wijze te werk; raadde maar; haspelde formules dooreen met uitkomsten, waarvan hij droomde; substi tueerde in vergelijkingen voor de onbekende die waar de die hem het best uitkwam met zijn wenschen. Op zekeren dag, tooi hij bezig was een electrischen stroom te leiden door een natriumzout, had hij een neerslag gekregen, dat, toen het gewasschen was, in kleine schilfertjes schitterde als goud, En hij had zijn ontdekking overal verkondigd als een meesterlij ke bijdrage tot de theorie van de eenheid der stof. Door bemiddeling van Clara had hij in de academie van Oldsburg een laboratorium voor eigen gebruik gekregen; maar de geleerden namen een loopje met lem en toen na verscheiden weken, ondanks alle elec trische stroomen, zijn natriumchloride onveranderlijk ceukenzout bleef, werd hem te kennen gegeven, dat zijn contract aan de academie van wetenschappen als geëindigd beschouwd werd. Toen zette hij zijn proe ven thuis voort, 't Ging allerongelukkigst, maar hij was onvermoeid, zijn illusie gaf hem kracht. „Mijn werk vordert", vervolgde hij, en zijn stem had een doffen, metaalachtigen klank. Hij was zóó vervuld van dat goud, dat hij eenmaal had geprodu ceerd, maar sinds dien dag nooit had weergezien, dat lij aan aan dat onbelangrijke thermium van Clara al 'ang niet meer dacht 1 „Op het oogenblik zijn er thuis drie batterijen In werking, morgen zal de bewerking klaar zijn en dezen keer ben ik zeker van het resultaat. En bovendien, de volgende week ga ik naar Hansen; de gemeentelijke school voor scheikundig onderzoek stelt daar een a- boratorium te mijner beschikking; ik zal op grooter voet proeven kunnen nemen, en men zal het goud, dat ik produceer, bij grammen tegelijk kunnen zien. Denk eens, denk je eens in die ontzaglijke omwen teling; telkens wanneer men de proef zal herhalen volgens mijn voorschriften zal er goud te voorschijn komen, het goud zal in groote hoeveelheden gemaakt DE KAART die aan eene werkelijke behoefte voldbet. Door den korten tijd voor vervaardiging en de kleine schaal om een groot terrein In beeld te brengen, geven alle kaarten slechts een te beknopt overzicht. Dit is ondervangen door van het meest belang rijke gedeelte, waar de eindveldslagen moeten plaats hebben, een kaart samen te stellen naar de officieele buitenlandsche stafkaarten. De kleinste steden en gehuchten, zelfs de voornaamste kasteelen zijn hierop aangegeven, terwijl de vestingen, forten en versterkingen nauw keurig door militaire medewerkers geprojecteerd zijn. VOORDAM C ALKMAAR. Zegt thans het contract met Uwe Glasassurantie-Maatschappij lo. Hebben wij ruime reserve. 2o. Werken wij met minimum onkosten. 3o. Heffen wij matige premie. 4o. Vergoeden wij de schade onmiddellijk. Op Uwe aanvraag geven wij gaarne kosteloos alle inlichtingen omtrent af te sluiten posten en opzegging van bestaande contrasten. De Directeur, Beleefd aanbevelend, J. HOED. VAN ALKMAAR: 6. 8.—, 10.-, 11.30, 2.30, 4.-, 6.—, 7.30 VAN AMSTERDAM 6.30, 8.-, 9.30, 11.30 2.15, 4.-, 6.- 7.30 worden, de overvloed van goud zal vanzelf, zonder etmige revolutie, dis ellendige kjejne geldstukjes ver nietigen, dis nu ia onze oogen den rijkdom der maat schappij vertegenwoordigen. Alleen door het feit van die overproductie zal het geld zijn waarde verliezen. „Ja", zei Clara, die zich door zijn opgewonden woorden liet verblinden, „die vernietiging van het goud door goud, wat een weldadig ingrijpen zal dat zijn in de vorming van de toekomstige maatschappij. Zij zal zichzelf dan opbouwen zonder groote schok ken. Met het loonstelsel zouden tegelijk de uitersten van rijkdom en armoede verdwijnen." Zij bezat die eigenaardige lichtgeloovigheid van ge leerden, die zich door niets uit het veld laat slaan. Kosor was haar held en zij geloofde vast in zijn uit- vindersgenie. Maar Goethlied maakte tegenwerpingen en pleitte voor den ouden grondslag van ruiling. Hij bouwde den staat der toekomst op andere grondsla gen en had 't bestaan van geld en goud noodig om zijn theorie, een theorie van een burger-staatsambte naar, aannemelijk te maken en te kunnen toepassen. „Jawel, Goethlied", zei Kosor vriendelijk, op dien overredenden en nadrukkelijken toon, waardoor hij, meer nog dan door zijn woorden, de menigte voor zich wist te winnen, „maar je ziet toch wel, beste vriend, dat we niet vooruitkomen; de maatschappij wil niets met zich laten beginnen. Maar de vernietiging van het goud zou een natuur lijke onteigening zijn. Op denzelfden dag, dat ik het goud zal gedood hebben, door het in massa te produ- ceeren, zullen de rijken elkaar verslagen aanzien, alsof de inhoud van hun brandkasten plotseling in kiezel steentjes was veranderd. De koning zelf zou niet meer de tractementen van zijn hofhouding met al hun mooie ordeteekenen en galons kunnen betalen, want natuurlijk zou 't papieren geld, dat niets meer vertegenwoordigde, niet meer gangbaar zijn en hij zou al zijn weelde en al zijn grootheid en dus ook zijn gezag zien verdwijnen; want zijn gezag ligt 'n iet goud van zijn schatkist, In het goud van zijn uni- ormen en van de nestels van zijn adjudanten. Weg met Wolfram, dan begint het rijk van de republiek der unionisten, waar de volksregeering zichzelf waardig zal weten te vormen." Allen hoorden hem zwijgend aan, met die opgeto genheid van leerlingen tot wie de meester spreekt. Zelfs Clara liet zich wiegen door dien heerlijken droom van een vreedzame omwenteling, die aan allen geluk zou brengen zonder één druppel bloed te heb ben gekost. De woorden van Kosor brachten haar terug naar haar voordracht van zooeven, waarvan haar gedachten nog vervuld waren. „O, dat weet je nog niet, Ismaël, de koning was straks op mijn college; hij is incognito mijn demon stratie komen bijwonen; ik heb hem niet herkend; ik heb zelfs, zonder het te weten, even met onzen vorst gesproken." Zij lachte, Kosor schudde het hoofd. „Welnee, je vergist je, hij zou zooiets niet gedurfd hebben. Sinds hij, midden in de voorstad een hoef ijzer tegen zijn gelaat geslingerd heeft gekregen, gaat hij nooit uit, tenzij voorafgegaan door zijn lictoren en gevolgd door zijn pretoriaansche lijfwacht, dat weet je ook wel en hij rijdt alleen maar in een gepantserd rijtuig. Je hebt je vergist, Clara, het was iemand an ders, je hebt een of anderen knappen, roodharigen man voor hem aangezien." „Nu, hij of een ander, wat doet 't er eigenlijk toe!" zei Clara. „Je begrijpt toch wel, dat Zijne Majesteit mij niet van mijn stuk heeft gebracht." Na die woorden overstelpten allen den koning met aanklachten. In de voorstad werd hij alleen nog maar bij zijn bijnaam „Duurbrood" genoemd. Hoe kon het ook anders? Op een tijdstip dat je, dank zij den groo- ten vooruitgang, aan alle kanten koren kon krijgen, uit Amerika, uit Frankrijk, uit Duitschland, en voor zoo'n geringen prijs; zouden nu protectiewetten de hongersnoodprijzen weer terug doen keeren- Hij wilde zoo de landbouwers begunstigen. Wat waren dat nu voor menschen! Voor 't meerendeel kleine grondeigenaars, die niets bezaten dan den grond, dien ze bebouwden. Zij vormden een zelfvoldanen stand, voor wien genieten hoofdzaak wa», 't bewij9 daarvan was dat het heele platteland van Lithauen zich verzette tegen de collectivistische theoriën van de Unie. De koninklijke regeering wijdde zich vooral aan het welzijn van die menschen en om die te be- voordeelen werd de groote meerderheid van het pro letariaat uitgezogen. Mzinp in ptol Europa, ender pfi. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 4