DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en zestiende jaargang,. im Nieuwe Abonnementen. No. 214. DONDERDAG 10 SEPTEMBER. MtfJtiLAm DUITSCHLAND. BELGIË. ALKMAAR, 10 September. „Attendre pour attelndre" was tot Zondag het de vies van de Engelach-Franaclie legermacht, afwachten, om zijn doel te bereiken. Afwachten ia thans ook de boodschap voor ons, Stof voor een beschouwing bieden de berichten, sinds gistermiddag over het westelijk oorlogstooneel ont vangen, weinig. Het Duitsche hoofdkwartier be waart een hardnekkig stilzwijgen, waarschijnlijk om evenals den 23sten Augustus, een „Sieg auf der gan zen Linie", of anders een nederlaag over de heele li' nie aan te kondigen. En uit Fransche en Engelsche bron worden enkele gunstige berichten, betrekking hebbend op gedeeltelijke operaties, gemeld. Sinds Zondag duurt nu de reusachtige strijd en Donderdagnamiddag weten wij nog zoo goed als niets van het verloop! Alleen kunnen wij ons thans de opstelling der tal rijke legers zoo ongeveer voorstellen. De eenvoudigste voorstelling is de volgende: Men denke zich een tang, waarvan de eene poot, iets naar buiten gebogen, op den grond staat en de andere, die meer den vorm heeft van het onderste ge deelte van een cirkel, meer horizontaal naar links uit' wijkt. Het scharnier van de tang nu wordt gevormc door het leger van den Duitschen Kroonprins ten noord-oosten en noord-westen van Verdun, de staan de poot door de legers van den Kroonprins van Beie ren ten oosten van Nancy en van den oud-minister von Heeringen, ten oosten van Belfort. Van het schar nier af is de andere poot samengesteld uit de legers van Albr. van Wurtemberg, generaal von Bülow, ge neraal von Hausen en generaal von Kluck (ten noord oosten van Parijs). De tang omsluit een gelijkvormige kleinere tang, waarvan de staande poot wordt gevormd door het Fransche Oosterleger en de andere door het Fransche Noorderleger. Raakt deze laatste poot geheel los, dan slaat de Duitsche tang dicht en zit het Fransche Oosterleger bekneld en is verloren. Wordt er een gat in die poot geboord, dan valt de bovenste poot van de Duitsche tang ook naar beneden, maar evengoed als dan het Fransche Oosterleger wordt bestookt van vo ren en In den rug, zal het eene Duitsche leger dan, zij het dan ook onder gunstiger omstandigheden, tus- schen twee vijandelijke legers in staan. Maar wanneer de bovenste poot van de Duitsche tang eens door die der Fransche omhoog gedrukt en verbrijzeld werd, zou het er voor de Duitschers leelijk uitzien. Dat trachten de Engelsch-Fransche troepen thans te doen. Vooral op het uiteinde hebben ze het gemunt. Toch zouden we voorzichtigheid willen aanraden ten opzichte der overwinningsberichten. Wanneer de zegepraal werkelijk zoo groot is als de berichtgevers ons zouden willen doen gelooven, dan zouden zij niet nagelaten hebben, melding te maken van de groote verliezen, welke de Duitschers hebben geleden, van het aantal dooden dat de Fransche overwinningsberichten in het begin van den oorlog ongeveer per vierkanten meter vermeldden van de buitgemaakte kanonnen e. d. Zoolang dergelijke be langrijke bijzonderheden uitblijven, zouden we niet te veel gewicht aan de Fransch-Engelsche overwinnings berichten willen hechten. Het wordt tijd, dat het Oostelp oorlogsterrein weer eens een goede beurt krijgt Dank zij evenwel den zonderlingen toestand, dat in het Oosten de oor log feitelijk is uitgebroken en de slagen, welke het meest de aandacht vragen, in België en Noord-Fran krijk vallen, vergeet men „de kleine straf-expeditie" van Oostenrijk naar Servië geheel en schiet ook de strijd der Russen tegen de Duitschers en Oostenrij kers er wel eens bij in. Toen men in Weenen merkte, dat „de tuchtiging" der Serviërs lang niet zoo vlot ging als men zich had voorgesteld de Serviërs gaan thans zelf uit tuchti gen heeft men de troepen, die daarvoor bestemd waren, zooveel mogelijk teruggehaald om ze tegen de Russen in het vuur te brengen. Aanvankelijk was het voordeel aan 4e Oostenrijksche wapens, maar na de overwinning bij Krasnik zijn er leelijke slagen geval len en van den voorgenomen opmarsch naar War schau kwam niets in, daar de linkervleugel van het Oostenrijksche leger onder generaal Dankl bij Lublin werd tegengehouden en de rechtervleugel onder aarts hertog Jozef Ferdinand meer oostelijk werd terugge slagen. De linkervleugel van het Russische leger had daardoor gelegenheid Oalicië binnen te trekken en allereerst de Oostenrijksche stad Lemberg, daarna Halicz, ten zuid-oosten daarvan en vervolgens Mikola- jof te nemen. Succes schijnt alleen .het Oostenrijksche centrum onder generaal Auffenberg te hebben gehad, dat zich door de Russische troepen heensloeg. Met dit leger als spil heeft er toen een zwenking plaats ge had, waardoor het front van Oost-West werd Noord- Zuid. Maar de Oostenrijksche legermacht wordt in den rug en In de flank bedreigd door de Russen en dat zij naar Duitsche hulp uitziet als zuster Anna naar haar broer laat zich denken doch Duitschland heeft in Frankrijk de handen nog veel te vol, om troe pen voor Oalicië te kunnen afzonderen. Als anecdote zg verteld, dat de Russische comman dant der bezetting van Lemberg naar Krakau en Weenen zou hebben getelefoneerd, dat de Russische troepen waren aangekomen! In de buurt van Lemberg ls thans een nieuwe slag begonnen, waarschijnlp, maas dit zegt het berich niet, tusschen generaal Auffenberg en den Russischen generaal Russky. Een gelukkig toeval speelde ons heden reeds een Berlijnsche courant van gisteren In handen. Daaruit blijkt, dat men te Berlijn een offensief der Duitschers tegen de Russen verwacht en wel over den Weichsel, teneinde het Oostenrijksche leger te hulp te komen Men zou zoo zeggen, dat ook hieruit volgt, dat de officieele Weensche voorstelling, alsof in Galicië de zaak er voor Oostenrijk goed voor staat, wel wat al te optimistisch ls. Inmiddels hebben de Russen een gouverneur van Galicië benoemd graaf Bobrinski die indertijd in Galicië strafrechtelp werd vervolge wegens hoogverraad! Duitschland heeft op het goede oogenblik de Rus sen in Oost-Pruisen aangepakt, die al zoo mooi op weg waren, niet naar Berlijn, maar dan toch naar den Weichsel. Zij heetten al Allenstein te hebben geno men, maar dit werd ook weer tegengesproken. Uit later ontvangen Duitsche bladen is ons echter gebleken, dat de Russen inderdaad één dag in Allen stein de baas zijn geweest. Zij hebben er zich voor beeldig gedragen het ware te wenschen dat de Duitschers in België en Frankrijk het „Tageblatt' van 5 September te lezen kregen, omdat zij hierdoor o. m. zouden kunnen vernemen, hoe de veelgesmade kozak ken-benden een open stad behandelden. Men oordeele maar eens: Nadat zij (de Russen) eenige cavalerie-patrouilles vooruitgezonden hadden, welke in de stad geen militairen hadden gevonden, waren zij Donderdagmiddag binnengerukt. De com mandant deelde den eersten burgemeester mede, dat zijn troepen streng de regels van het volkenrecht zouden volgen; hij verwachtte natuurlp ook geen buitensporigheden van de zijde der bevolking. Voor winkels en magazijnen van levensmiddelen werden dubbele posten opgesteld om elke plundering te ver hinderen, de officieren betaalden wat ze kochten, zij bestraften de buitensporigheden van enkele soldaten met luidklinkende oorvijgen." Verder stond in die correspondentie, dat de troepen er over klaagden, dat ze zooveel honger moesten lij den, enkele deelen kwamen uit den Kaukasus en uit Moskou en waren reeds maanden lang onderweg. Men had hun medegedeeld, dat het slechts groote ma noeuvres betrof, eerst aan de grenzen kregen ze scher pe patronen, terwijl de officieren zeiden: „Binnen en kele dagen zijn we te Berlijn, daar kunnen wij uitrus ten, en nadat wij Keizer Wilhelm gevangen genomen hebben, keeren wij naar huis terug." De meerderheid der menschen meende, dat het van Allenstein naar Berlijn maar een kattesprongetje was. In een particuliere correspondentie van de Maan- dagsche Berl. Lok. Anz. uit Allenstein wordt gezegd, dat de gevangenenen van het Kaukasische korps reeds sinds Maart en April op marsch naar het Westen wa ren 1 Het verdient vermelding, dat In die correspondentie met waardeering over de Russische soldaten wordt gesproken. Zij marcheeren niet, zooals verwacht werd, als een kudde schapen, maar met goed ge- miik van het terrein volgens moderne methodes. Zij zijn vastberaden en moedig, zij schieten echter slecht men weet echter dat de vijand altijd slecht schiet. De leiders zijn het vuur hunner manschappen op een afstand van ruim 800 meter zeer goed meester. Meest al werden salvo's gelost en wel „rond" d. w. z. ge- ijktijdig afgegeven. Over de kozakken Is de schrijver slecht te spreken, hij noemt ze zwak, roofzuchtig en wreed, maar het wapen der artillerie prijst hij uitbun dig: „De eerste batterijsalvo voor, de tweede achter het doel, de derde zat! Wee den vijand, die niet tg dig genoeg van positie veranderde oi dit om een of andere reden niet kon doenHg werd vernietigd. Een groot deel der granaten was met zand gevuld. Een speci aliteit der Russische veldartillerie was echter het be schieten van de vijandelijke staven. Alle „veldheer- heuveltjes" werden gauw onder vuur genomen. De hoogere Duitsche officieren moesten dan ook dik wijls van positie veranderen. Wat den geest der Russische troepen betreft, een groot deel der regimenten zwoer bg de superieuren, vooral bij de corpscommandanten en de legeraanvoer ders. Kan, zegt de correspondent, het werk van den mi nister van oorlog Soechomlinoff ter verbetering van het Russische leger succesvol worden genoemd, het heeft ten opzichte van het officieren-korps gefaald. De officieren begrepen de tactische situatie meestal niet en zochten het eerst in den vlucht hun heil. De gevangen generaals waren geheel gebroken. De aan voerder van het 13de legerkorps weende als een kind. Van een ander generaal kreeg men de portefeuille in handen, welke behalve belangrgke militaire documen ten de briefwisseling met mevrouw en nog met een pi kante schoone bevatte! Maar we moeten schrijven over den Russischen op marsch. Daaraan werd een einde gemaakt, doordat een Duitsch leger onder generaal von Hindenburg de Russische hoofdmacht In het ongunstige district der Masurische meren een geweldige nederlaag heeft toegebracht. Hier zg nog even een aardige bijzonder heid ingelascht. In de Lokal Anzeiger schreef dezer dagen een offi cier over het onderricht in de tactiek, zooal3 dat vg en twintig jaar geleden werd gegeven aan de Berign- sclie militaire academie door een majoor, die zijn leerlingen altijd wist te overtuigen, dat zi] het mis hadden, wanneer ze met de kaart voor zich allerle tactische oefeningen verrichtten. Maar een keer was men het met den majoor niet eens. De leerlingen wil den met hun denkbeeldige cavalerie den vijand aan vallen, die echter moeilijk te vinden was In de streek der Masurische meren, waar iedere weg een omweg is en zoo smal, dat er geen twee man naast elkaar kun neu rgden zoodat noodzakeigk veel tgd verloren gaat. Er werd gezocht naar bruikbare wegen buiten het moeilijke en gevaarhjke meren-gebied. Tenslotte ga de majoor van den general-en staf zgn eigen oplossing „Ik zou er met den heel en troep dwars door rgden. Van de meren zal niemand ons verwachten!" Toen de leerlingen zich daarmede niet bleken te kunnen vereenigen zeide de leeraar: „Nu, dan niet, heeren". En 25 jaar later heeft hg thans op de Russen vol gens zijn methode in het gebied der Masurische me ren een overwinning behaald, want die majoor is thans generaal von Hindenburg, die naar van ochtenc wordt gemeld, de orde pour la mérite gekregen heeft Eindelijk zij nog even er aan herinnerd, dat er ook nog een Russisch Noorderleger ls, opereerend in de richting Koningsbergen, waarvan we echter de laat ste dagen niets hebben gehoord, zoodat we mogen aannemen, dat het de stad nog niet heeft bereikt, laat staan ingesloten en niet veel verder komt de Rus sen maken in Oost-Pruisen niet zooveel vorderingen als in Galicië. Ziezoo, nu zgn we weer eens even op het Oosteigk oorlogsveld geweest. Tot slot zij nog even aangegeven, hoe het Russische volk wordt voorgelicht. Het nummer van 2 September van de Nowoje Wremja, het te Petrograd verschijnend bekend orgaan meldt: „De chef der Beiersche troepen, aldus vertelt ons iemand, die uit Frankrijk naar Rusland is terugge keerd, is door toeval in gevangenschap geraakt. Slechts door eenige personen vergezeld, had hij zich naar de voorste gelederen begeven. Midden in een bosch stiet hij geheel onverwachts op een vgandetijke patrouille. De Fransche soldaten schoten op de Duitsche officieren en doodden er twee. De twee an deren werden gevangen genomen. Een van hen was kroonprins Rupprecbt van Beieren. Toen men hem zijn naam vroeg, wilde hg eerst niets zeggen. Ten slotte bracht men hem naar het hoofdkwartier van Jotfre. Ook hier antwoordde hg op alle vragen: ik hen geen naam." Eindeigk werd hij door generaal Pau herkend." EEN PROCLAMATIE VAN DEN KONING. De koning heeft tot de koloniën een proclamatie ge richt, die aldus luidt: Gedurende de laatste weken zijn alle volken van mijn keizerrijk, in het moederland, zoowel als in de koloniën in beweging gekomen, terwijl allen bezield zijn met dezelfde bedoeling om den ongehoorden aan val op de beschaving en den wereldvrede af te slaan. Ik heb dit noodlottig conflict niet gezocht, integendeel steeds heb ik mijn stem verheven, ten gunste van den vrede. Mijn ministers hebben alle pogingen in het werk gesteld om de spanning te verzachten en de moeilijkheden uit den weg te ruimen, waarin mijn kei zerrijk niet betrokken was. Zou ik mij afzijdig heb ben gehouden, wanneer ten spijt van geteekende ver dragen, waarbij mijn keizerrijk gemoeid is, het grond gebied van België wordt geschonden, zijn steden ver woest en wanneer de Fransche natie met den onder gang wordt bedreigd? ik zou dan mijn eer opgeofferd en berust hebben bij de vernietiging van de vrijheid van mijn keizerrijk en de menschelijkheid. Ik verheug er mij over, dat alle deelen van mijn keizerrijk mijn beslissing goed keuren. Groot-Brittannië en het keizerrijk beschouwen het als een gemeenschappelijk erfgoed om het eens gege ven woord te eerbiedigen en de verdragen, die door coningen en volken geteekend zijn, te houden. Mijn volken van de overzijde van den Oceaan hebben ge- oond, dat zij de ernstige beslissing goedkeuren, die genomen moest worden en dat zij mij hun volledigen steun hebben verleend. Ik ben er trotsch op aan de heele wereld te kunnen laten zien, dat mijn volken in de koloniën even vast besloten zijn als die van mijn roninkrijk om vereenigd de rechtvaardige zaak door te zetten tot een bevredigend resultaat verkregen zal zijn. Zij hebben op de meest volledige wijze de fun- damenteele eenheid van het keizerrijk bewezen, on danks de verscheidenheid van oorsprong. DE INVLOED VAN DEN OORLOG OP DEN HANDEL. De opgaven van den Engelschen Board of Trade over het handelsverkeer in de maand Augustus toonen hoezeer de invloed van den oorlog zich ook in het Engelsche handelsverkeer heeft doen gevoelen. Wel zijn na een eerste periode van diepe inzinking weer O a g e I (I k 3 bestaat gelegenheid tot het nemen van een abonnement op de „Alk- maarsche Courant." Het reeds verschenen gedeelte van een kwartaal wordt niet in rekening gebracht. □e „Alkmaarsche Courant" bevat dage lijks o.m. de laatste telegrammen van het oorlogsterrein. Voor een geregelde bezorging worden alle mogelijke maatregelen genomen. Aangiften voor nieuwe abonnementen bij de Admi nistratie Voordam C 9, bij de Agenten en Brieven gaarders. normale toestanden teruggekeerd, maar zooals de En gelsche bladen opmerken, de-eerste slag is toch zeer hevig geweest. Dat blijkt uit de volgende cijfers. Terwgi in Au gustus 1913 de invoer een waarde bereikte van 55.775.704 p. st., bedroeg deze in Augustus 1914 slechts 42,362,034 p. st., een vermindering dus van 13,413,670 p. st. De vermindering van de waarde der uitvoeren was nog grooter, zg bedroeg 19,899,456 p. st (44.110.729 p.st. in Augustus 1913 en 24.211.271 p.st. in Augustus 1914). Voornamelijk werd de uitvoer van industrie-waren getroffen (ijzer en staal, machinerieën, schepen, ka toenen en wollen garens en stoffen), terwijl de uitvoer van kolen en cokes met 50 proc. verminderde. De ver mindering van den invoer betrof ook voornamelijk nijverheidsproducten, in granen en meel, katoen en ertsen nam de waarde van den invoer zelfs eenigszins toe. DE ENGELSCHE OFFICIEREN. In Engeland worden nu jongelui van de universitei ten of die op andere wijze blijk geven eenige alge- meene ontwikkeling te bezitten, als officier aangeno men. Uit een mededeeling van den vice-kanselier van de universiteit van Oxford blijkt, dat èr sedert het be gin van den oorlog reeds 1113 studenten door de uni- versiteitsoverheid voor een benoeming tot officier zijn aanbevolen, n.l. 50 voor het gewone staande leger, 28 voor de militaire academie te Sandhurst, 208 voor de bizondere reserve, 403 voor het territoriale leger en 424 voor Kitchener's nieuw leger. Een aantal Ox- fordsche studenten was al officier bij de territorialen. DE KIESRECHTVROUWEN. Miss Christabel Pankhurst heeft verlof gekregen uit haar ballingschap te Parijs terug te keeren en is reeds te Londen aangekomen. Zg voerde het woord op een druk bezochte vergadering van kiesrechtvrouwen te Londen en verdedigde in een warm toegejuichte rede Engeland'8 deelneming aan den oorlog. „Wij zijn thans allen eensgezind" zeide zij. „Engeland mag, kan en wil niet verslagen worden. Van vrouwelijk standpunt bezien, zou dit een ramp beteekenen, daar Engeland zich altijd het meest gunstig gezind heeft getoond tegenover de rechten der vrouw en Duitsch land het minst. Ofschoon aldus besloot zij En geland gedeeltelijk oorlog voert ter verdediging van het heldhaftige België en het hoogelijk beschaafde Frankrijk, is het ook en voornamelijk om de handha ving van onze eigen positie in de wereld. De militan te geest der kiesrechtvrouwen is het best geschikt om de mannen aan te vuren tot een helfhaftigen strijd, die tot de overwinning moet leiden!" DE VEROVERING VAN MAUBEUGE. De verovering van Maubeuge wordt in het geheele Duitsche rijk als een nationale feestdag gevierd. In de straten van Berlijn is veel gevlagd. In geheel Duitsch land werd op de scholen vacantie gegeven. DE JODEN IN POLEN. Onder dé Joden in Polen is een proclamatie, In het Hebreeuwsch, verspreid, waarin hun gelijke burger rechten en geloofsvrijheid wordt beloofd, en gezegd*: „Wij zullen alle krachten in het werk stellen, opdat de geigke rechten ook voor Joden op vaste grondslagen komen te staan", zoo meldt het „Berl. Tageblatt". Deze proclamatie is door het Duitsche en het Oos tenrijksche legerbestuur onderteekend. GEEN BESCHOUWINGEN OVER BELGIë's TOEKOMST. Den te Maagdenburg en te Koblenz verschgnenden bladen ls het verboden beschouwingen te publiceer en over de Belgische kwestie en de toekomst van Belgie. Vermoedelijk zal dit verbod ook in andere steden afge kondigd worden, verneemt de Tel. DE FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN. De Duitsche „Vorwarts" protesteert scherp tegen riet bezigen van Fransche krijgsgevangenen als ar beiders bij den stationsbouw te Munchen. Zooals we gisteren mededeelden, is echter het ver richten van werk door krijgsgevangenen geoorloofd. GEEN ROUWKLEEREN. In Duitschland wordt nog zeer aan het ge bruik vastgehouden rouwkleeren te dragen. En in de ze dagen viel het groote aantal mannen en vrouwen in zwarte gewaden, die met een in-treurig gezicht langs straat liepen, zóó op, dat er een verzoek gedaan werd de treurnis alleen innerlijk te dragen, schrijft de Berlijnsche correspondent van het „Hbld." DE VERWOESTING VAN NAMEN. Bij het binnentrekken der Duitsche troepen in Na men werd, volgens Namensche burgers op de Duit schers geschoten en gaf dit aanleiding tot fusillades en brandstichting, verhaalt een correspondent van het „Hbld.". De Belgische chirurg aan een der hospita len moest zelf eenige Fransche vluchtelingen van bo ven den muur van den tuin bij het hospitaal verjagen, toen dezen zich gereed maakten de aanrukkende troe pen aan te vallen! Doch de straf zou niet malsch zijn. De geheele „Place d'Armes" ging in vlammen op: het stadhuis en alle tegenover gelegen huizen brandden geheel uit, evenals de huizen der Rue des 3rasseurs, van de Rue du Pont tot aan de Rue du Bailli, die de achterzijde vormen van de langs de Pla ce d'Armes gelegen en verbrande huizen. Hier ligt ALRMAARSCHE COUBA

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1