DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ambachtsschool, Gemeentelijke Burgeravondschool Avondschool voor Handwerkslieden, Luit AitoiibislM It hoor. No, m AVONDCURSUSSEN Inschrijving yan Leerlingen JAC. MET, CarrossertefabrlkanL 1P HoMord en zestiende jaargang. 1914 ZATERDAG 12 SEPTEMBER. BELGIË. ALKMAAR. Telefoon 572. Alkmaar. DUITSCHLAND. I ij te ALKMAAR, 12 September. Het belangrijke krijgsbedrijf van het groote oor' logsdrama, dat sinds Zondag speelt op het Westelijk tooneel, tusschen Parijs en Verdun is nog steeds niet beslist. Wij wachten. Wij weten, dat het bedrijf van het allergrootste gewicht kan zijn voor het verdere verloop van de tragedie, voor de toekomst van Frank rijk of Duitschland, voor die van Europa. En dat juist maakt het uitblijven van houvast biedende be richten zoo pijnlijk, doet de spanning van dag tot dag stijgen. Waar het thans gaat, niet slechts om lauweren te behalen, maar om een overwinning, welke, mis schien niet van overheerschende, maar zeker wel van vérstrekkende beteekenis moet worden geacht, daar licht het voor de hand, dat beide partijen geen kamp geven, maar volhouden tot het uiterste. „Attaquer et anéantir", aanvallen en vernietigen, is thans aan de beide fronten de leuze. Het tempo van den strijd is tot dusverre buitenge woon snel geweest en ook deze omstandigheid brengt mee, dat de couranten lezers en -schrijvers ongedul dig worden en naar de eindbeslissing van den strijd, die al een week aan den gang is en eigenlijk moeielijk meer een veldslag kan worden genoemd, verlangen. Er wordt gevochten over een front van 250 K.M, tusschen Verdun en Parijs. Natuurlijk kan buiten de leidende legeraanvoerders niemand zich een beeld van een dergelijken strijd vormen. Wij moeten ons echter niet voorstellen, alsof de soldaten mannetje aan man netje staan, alsof de geheele linie bestond uit een on afgebroken keten van militaire afdeelingen. Het zijn groote groepen, welke tegenover elkaar staan en waar van het onderling verband alleen in de hoofden en op de kaarten der aanvoerders bestaat. Vandaar ook, dat auto's in dezen oorlog zoo grooten rol spelen. Zij kunnen officieren van den generalen staf met afzon derlijke bevelen snel op verafgelegen plaatsen brengen zij kunnen munitie en proviand" en zelfs kanonnen van de eene plaats naar de andere brengen en wel licht kan daardoor een gevaarlijke situatie, welke in vroegere tijden als verloren gold, thans nog worden gered ook dit maakt, dat de slag van thans zoo veel dagen als vroeger uren duurt. Wat de algemeene toestand van heden betreft, heb ben wij aan het gisteren geschrevene weinig toe te voegen. Het succes der verbondenen aan den Duit- schen rechtervleugel wordt bevestigd, de Duitschers zijn daar een 75 K.M. moeten terugtrekken. En al blijkt niet veel van ernstige verliezen, zij verliezen bij den dag meer een gewichtig bondgenoot: de Tijd. Met schier ongelooflijke snelheid zijn ze opgerukt, zij gunden zichzelven nöch den vijand eenige rust, de Franschen waren zelfs de Daily Chronicle geeft dit heden toe en verbaast zich er over, dat de Franschen niet beter geïnformeerd waren en veronderstelt voorts dat de Fransche mobilisatie niet zoo vlot van stapel is geloopen, als werd verwacht slecht ingelicht over hun plannen, maar veel van het in de afgeloopen we ken behaalde voordeel kan door het uitblijven van een beslissing ten deele verloren gaan. Een terugdrijven van hun rechtervleugel kan den Duitschers noodzaken hun opmarsch in het oentrum en in het Oosten te vertragen, eventueel zelfs te staken. Het is mogelijk, dat hierop van toepassing is het „reculer pour mieux sauter," maar tot dusverre is er geen enkele aanwij zing, dat het leger van generaal von Kluck achter uitgetrokken is om beter te kunnen springen, om dus in gunstiger positie een nieuwen uitval te doen, doch uitsluiten zouden we deze mogelijkheid niet. Even zeer is het mogelijk, dat het terugtrekken van dezen vleugel beoogt de aandacht van den vijand van de hoofdactie, welke wij nog altijd veel verder Oostelijker zoeken, af te leiden. Komt geen van deze mogelijke gevallen met de werkelijkheid overeen is de terug tocht van den vleugel alleen door den nood geboden en wordt hij verder over de linie voortgezet, dan zal de Duitsche legermacht zoo geducht geslagen kunnen worden, dat alle voorafgaande operaties daarbij in het niet verzinken. Tenminste als de verbondenen in staat zijn de zege voldoende te benutten door de te rugtrekkende Duitschers achter na te zitten. De aan voerders moeten in een dergelijk geval hard zijn en geen.medelijden kennen weekhartige personen be reiken de hoogste rangen niet! wat niet mee kan blijft maar liggen, als de rest den geslagen vijand maar vooruit jaagt, naar het recept van Napoleon en von Moltke. Dat de Duitschers in een hun zoo vij andig mogelijk gebied onder dergelijke omstandighe den ontzettende verliezen kunnen lijden, laat zich denken. Winnen echter de Duitschers dan zullen zij natuur lijk precies hetzelfde doen en staat het leger der ver bondenen, dat wel gunstiger factoren in zijn voordeel, maar ook minder goede in zijn nadeel heeft, ongeveer aan hetzelfde lot bloot. Het veldleger te vernietigen is het voornaamste doel van den oorlog, dat de beslissing brengt. De beteekenis van de groote worsteling, welke thans plaats heeft, ligt dus niet in de allereerste plaats in de overwinning zelve, uan wel in de verliezen, welke den vijand worden toegebracht. Een nederlaag of een overwinning, welke beslissend schijnt, kan dan ook tactisch wel een onbeslisten slag blijven, en dit is het geval, wanneer den vijand geen onherstelbare verliezen zijn toegebracht en den vijandelijken troepen niet de gelegenheid is ontnomen zich opnieuw te for meer en. Waar het niet onmogelijk is, dat de uitslag van den strijd tusschen Parijs en Verdun vóór het volgen de nummer van ons blad verschijnt, bekend is, meen den we goed te doen op verschillende mogelijkheden en gevolgen de aandacht te vestigen. De strijd, welke thans wordt geleverd is zeer be langrijk, de uitslag legt stellig veel gewicht in den schaal, maar een nederlaag zal wel voor geen der partijen zwaar genoeg kunnen zijn, dat zij haar dwingt, de wapens neer te leggen. Men make zich daaromtrent geen illusies! Maar ook hechte men niet veel aan een verklaring van den militairen medewerker van de Times, die be toogt, dat Engeland eerst over vijf jaar een indruk wekkend leger op de been zal hébben en dat het tact loos van Duitschland is om over den vrede te spreken, terwijl Engeland zulk een langen tijd noodig heeft om zijn geheele macht te ontwikkelen. Hoe de vrede, wanneer hij gesloten is, de kaart van Europa, wellicht van de wereld zal wijzigen, is niet te voorspellen. Maar dat hij geen vijf jaar kan uit blijven, nu, daar is wel een weddenschap op aan te gaanDochc daarover valt later nog wel eens iets te zeggen. DE GEVECHTEN IN BELGIë. Donderdag had een gevecht plaats in den omtrek van Oudenarde, Kortrijk en Ronaix, tusschen Duit schers en Belgen. De Duitschers zoeken een gevecht te vermijden en trachten in allerijl de Fransche grens te bereiken. Dendermonde is weer door het Belgische leger be zet. Wareghem, ten noord-oosten van Kortrijk, werd ge durende 30 minuten gebombardeerd. Eenige huizen zijn beschadigd. Menschenlevens zijn niet te betreu ren. De Duitschers bombardeeren het plaatsje alleen om de bevolking schrik aan te jagen. Volgens de „Nieuwe Gazet" is bijna gansch het Vlaamsche gedeelte van het land van Duitschers ge zuiverd. De Belgische troepen hebben Aerschot her overd. Te Aerschot hebben bij een vijfhonderd man gevangen genomen en groote hoeveelheden oorlogs- voorraad buitgemaakt. De Belgische soldaten hebben Aerschot totaal ver woest gevonden. In de kerk hebben een hondertal burgers drie weken gevangen gezeten. De burgemees ter, zijn zoon en verscheidene notabelen zijn gefusil leerd en alle weerbare mannen naar Duitschland weg gevoerd. Heele straten liggen in puin. Een officieel communiqué van de Belgische regee ring meldt: De provincies Antwerpen en Limburg zijn geheel ontruimd, hetzelfde geldt voor bijna de ge heele provincie Oost-Vlaanderen. Onze troepen heb ben Dendermonde hernomen. Gisteren heeft in de omgeving dezer stad een laatste slag plaats gehad, die aan den vijand belangrijke verliezen heeft gekost en zijn volkomen nederlaag tengevolge had. De Duitsche colonne, die zich van Melle over de Ruyen had begeven, heeft dezen nacht een terugkee- rende beweging beproefd naar het noorden. Deze be weging is onderbroken op de hoogte van Eename en eenige uren later zijn deze troepen tëruggetogen naar het zuiden. De beweging door ons veldleger onder nomen tegen de Duitsche troepen, welke de versterkte stelling van Antwerpen maskeerden, en waarvan het eerste gevolg is geweest de herneming van Aerschot, is met methode en goed gevolg voortgezet. Onze troepen hebben niet opgehouden vooruit te gaan en zij hebben den tegenstander belangrijke ver liezen toegebracht. Deze verliezen zijn hoofdzakelijk toegebracht door de werking der artillerie en bijzon der door het in -werking stellen van veldgeschut van zwaar kaliber, waarvan het effect beslissend schijnt te zullen worden. EEN PROTEST. De Belgische legatie te 's-Gravenhage meldt: Om zich te verdedigen tegen de leugenachtige be weringen van het Wolff-bureau te Berlijn stelt de Bel gische regeering er prijs op, haar vroegere verklarin gen te herhalen „Bij den aanvang van den Duitschen inval op 4 Augustus heeft de regeering tot alle burgemeesters van het land een circulaire gericht omtrent de bepa lingen, welke de non-combattanten verbieden gebruik te maken van de wapenen tegenover de indringers. Aanplakbiljetten hebben deze ter kennis van het pu bliek gebracht, de bladen hebben ze voortdurend her haald. De regeering heeft te dezen aanzien, evenals op de andere punten, volkomen haar plicht gedaan. Overigens stellen talrijke en geloofwaardige getuige nissen haar in staat te verzekeren, dat de burgerbevol king de wapenen tegen de Duitschers nooit heeft ge bruikt. De tegenovergestelde beweringen van Duitschland worden waarschijnlijk alleen verspreid, om op Blgië en de Belgische regeering de verant woordelijkheid terug te werpen voor de wreedheden zonder weerga, welke Duitschland begaat. De wijze, waarop Duitschland in België het voeren van den oorlog opvat, het opleggen van ruïneerende oorlogsschattingen, het in brandsteken van boerde rijen, dorpen en zelfs steden, het vermoorden van on schuldige leiders, hebben noodzakelijkerwijze de le vendige verontwaardiging gewekt der beschaafde we reld." HOE NAMEN GEVALLEN IS. De Belgische legatie deelt het volgende mede: De val van Namen heeft verwondering gewekt in sommige kringen, waar men er op rekende, dat deze 3 laats een minstens even langdurigen weerstand zou bieden als Luik. Onder deze omstandigheden is het nuttig eenige nadere bijzonderheden mede te deelen omtrent de krijgsgebeurtenissen, welke van 23 tot 25 Augustus j.l. zijn voorgevallen rondom de versterkte stelling van Namen. Deze nadere bijzonderheden rectificeeren de onwelwillende geruchten, die in het buitenland geloo pen hebben omtrent de werkzaamheid van het garni zoen van deze stad. Volgens de inlichtingen, ingekomen bij het ministe rie van oorlog te Antwerpen, en bevestigd door het rapport van luitenant-generaal Michel, commandant Van ue vierde divisie van het Belgische leger, heeft de versterkte stelling van Namen een systematisch bom bardement Van 3 dagen en 2 nachten ondergaan. Een verbijsterende hoeveelheid projectielen is ge worpen niet alleen op de forten, maar ook tegen de ti.sschenruimten daarvan. Van den aanvang af ge bruikten de Duitschers de groote stukken van 28 een timeter, die de werken hebben vernield. Het vuur was zoo aanhoudend, dat geen herstelling van de tus- schenwerken kon worden beproefd. Het fort van Suarlée is van Zondag 23 Augustus af in den morgen gebombardeerd; het is den 25sten om 5 uur des na middags bezweken, na den 23sten door 800 schoten, den 24sten door 1300 schoten en den 25sten door on geveer 1400 schoten van drie Duitsche batterijen van groote stukken met projectielen van 350 kilo's te zijn getroffen. Toen het fort viel, was het geheele beweeg bare middengedeelte vernield; er bied geen hoop op tegenstand meer over. Aan den anderen kant werd het fort van Marchove- lette, uit hoofde van zijn ligging in het uiterste Noor den van de stelling, het eerste en ernstig aangevallen. Toch waren niet minder dan drie dagen en drie nach ten noodig om zijn artillerie tot zwijgen te brengen, nadat zijn koepels bedekt waren met een hagel van projectielen. Daarna waren twee dagen noodig om het fort tot capitulatie te dwingen. Deze forten zijn dus niet met 3 of 4 schoten uit groote stukken geschut tot zwijgen gebracht. Men moet zich ook herinneren, dat de forten van Namen, evenals die van Luik, 30 ja ren oud zijnhet zijn derhalve geen geduchte moderne fortificatiën. Deze weinige inlichtingen zijn voldoende om te kpnnen verzekeren, dat de buiten gevechtstelling van cfc forten te Namen en de terugtocht van de vierde di visie uitnemend verklaarbaar zijn, zonder dat men zi-lks behoeft toe te schrijven aan zwakheid van het garnizoen. Waar Namen het niet kon houden tegenover zoo veel sterker Duitsche strijdkrachten, werd de terug tocht van het leger bevolen en ordelijk uitgevoerd. vierde divisie kwam, na zich door de vijandelijke liniën een weg te hebben gebaand, in Frankrijk, voortdurend vechtende. Men weet, dat dit leger, in Havre ingescheept, te Ostende is ontscheept en thans te Antwerpen uitrust. NIEUWE VERRICHTINGEN VAN HET BELGISCH LEGER? Een der oorlogscorrespondenten van de „N. Rott. Crt." meldt uit Temeuzen: Zoo even komt mij van iemand, die in Belgische militaire kringen uitstekend bekend is, een nieuw tje ter oore. De man had een telegram uit Antwer pen ontvangen, volgens hetwelk de Belgische gene rale staf uit de stad naar elders overgebracht is. Waarheen, was nog niet officieel bekend Die ver plaatsing zou, altijd volgens mijn zegsman, hiermede in verband staan, dat uit de stelling van Antwer pen, waar op het oogenblik 150,000 man troepen liggen, (en wel in zekeren zin werkeloos), een groot gedeelte zal uittrekken o mtegen de Duitschers, die nog in België zijn, op te rukken. Volgens de geruchten die er in omloop zijn. zou den er op heto ogenblik maar honderdduizend man Duitsche troepen in België zijn, en dan nog meeren- deels landstormmannen. Volgens andere geruchten, zou er een sterke Rus sische troepenmacht te Oostende aan land gezet wor den, om de Belgen te helpen. Hun landing daar zou, zoo heet het, slechts nog een kwestie van vier-en twintig uur zijn. i ea opzichte van deze berichten en geruchten maak ik natuurlijk het noodige voorbehoud. Ik geef ze echter weer om ook de stemming hier, die nog geens zins moedeloos is, te teekenen. Voor mij staat intusschen vast, dat er in Belgische militaire kringen iets gaande is, want reeds zijn sterke troepenafdeelingen Belgen opgerukt in de rich- tin St. Nicolaas en Lokeren. Het zou ook kunnen zijn, dat de Duitschers de tak- tiek volgen, om al de plaateen rond Antwerpen te verontrusten, om den beer uit zijn hol te lokken en dat de oprukkende beweging der Belgen hun niet on gelegen komt. Maar dan zouden er uit België niet te veel troepen naar het Noorden van Frankrijk gezon den moeten worden. Hoewel de Duitschers uit allerlei plaatsen in de buurt van Antwerpen de bevolking verdreven hebben, hebben zij nog geen kans gezien, dezelfde taktiek ook langs den waterkant toe te passen. Aan den kant van de Schelde zouden zij onvermijdelijk in de vuurlinie van de geweldige Scheldeforten komen niet alleen, maar ook onder het geweervuur van de groote troe penmacht, die rondom die forten samengetrokken is. De openbare meening in België is ook voor een aanvallende beweging tegen de Duitschers. Velen vragen reeds lang, waarom de rest van de troepen, die allen in de stelling Antwerpen ondergebracht zijn, daar werkeloos blijven wachten tot de vijand nadert, terwijl deze de naburige plaatsen teistert. Al de Belgische vluchtelingen die hier in Temeuzen inkomen, waren in de wolken toen vorengenoemde Belg zijn telegram voorlas. Men was een en al geest drift en de blijdschap straalde uit ieders blik. Men omarmde elkander en iedereen was üitgelaten. Wij zullen spoedig weten, wat er van aan is. Met cfeze aankondiging van nieuwe krijgsverrichtin gen van het Belgische leger kloppen de telegrammen van gisteren over een geslaagden uitval der Belgen uit Antwerpen zeer goed, teekent de Redactie hierbij aan. in het Schoenmaken. Behangen en Stoffeeren en voor Gezellen in het Kleedermakersvak. De inschrijving van leerlingen en gezellen, ook die van den vorigen cursus, in bovengenoemde vakken, zal geschieden op Woensdag 23 September a.s., des avonds van 7—9 uren en op Donderdag 24 September a.s., des namiddags van 24 uren in het gebouw der school aan den Bergerweg De Directeur, FL VAN DER HEIJ. met daaraan verbonden ieder met 2-jarigen cursus te ALKMAAR. aan bovengenoemde inrichtingen voor den cursus 1914/1915 zal plaats hebben op Maandag 21 Sep tember voor leerlingen van den vorigen cursus en op Dinsdag 22 September voor hen, die de school voor het eerst wenschen te bezoeken, tel kens des avonds van 7—9 uren, in het geöouw der Burgeravondschool aan den Bergerweg. Zij, die een bewijs kunnen overleggen van met vrucht het lager onderwijs aan een openbare of bijzondere school genoten te hebben, worden van het vereischte toelatingsexamen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt 5 per leerling, j 2.50 voor wien dit te bezwarend is en geheel vrij voor hen, die geen schoolgeld betalen kun nen, ter beoordeeling van Burgemeester en Wet houders. Voor zoover er plaatsruimte is, kunnen oud-leerlingen, die aan het einde van den vorigen cursus het diploma ontvingen, en leerlingen uit omliggende gemeenten de laatsten tegen het hoogste schoolgeld worden aangenomen. Tevens wordt nog medegedeeld, dat zij die meer dan tweemaal in de maand zonder noodzaak de lessen verzuimen, van de inrichtingen kunnen worden verwijderd. Ouders en voogden gelieven hiervan goede nota te nemen. De Directeur, H. VAN DER HEIJ. BILLIJK TARIEF. DE DUITSCHE VLOOT. De Duitsche vloot in de Oostzee zorgt, dat de Duit sche kustscheepvaart rustig kan worden voortgezet De Duitsche vloot dringt tot in de Botnische Golf 'door. Daar heeft ze in 't gezicht van de vijandelijke vloot een Russisch koopvaardijschip in den grond ge schoten. Passagiers en bemanning waren te voren aan boord van een oorlogsschip opgenomen en zQn naar een Duitsche haven gebracht. DE DOOD VAN Dr. FRANK. De minister van Bingenlandsche 7.akpn van de staat Baden, de heer Bodmann, heeft, in opdracht van het staatsministerie, zijn sympathie betuigd in ver band met den dood van den sociaal-democraat dr. Frank. De heer Bodmann noemde Frank's dood een ernstig verlies voor de sociaal-democratie en voor het vaderland, daar Frank bij de na den oorlog noodza kelijk geworden reorganisatie der verhouding, nog veel buitengewoons had kunnen presteeren. Frank's stoffelijk overschot is naar Mannheim overgebracht. Onder den titel „Parijs, Verdun, Namen" schrijft de gepensionneerde majoor Morath in het „Bel. Tage- blatt": Dat wij met onze zeven legers op het Weste lijke oorlogstooneel voor den beslissenden slag staan wordt overal in Duitschland bemerkt. Maar om te zegevieren is het medeweten van het Duitsche volk niet noodzakelijk. De tijd der voor- f II AARSCHE COURANT, P li

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1