DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Moitderd on zeptie^d© jaargang. 1914 MAANDAG 14 SEPTEMBER. No. 217 Dnitschland en de verbondenen. De Oostenrijkers en de Russen. De Duitscliers en de Russen. ALKMAAR, 14 September. De tooneelen, waarop de groote krijgsbedrijven worden afgespeeld, hebben een belangrijke verande ring ondergaan, de toestand, zooals die uit de sinds Zaterdag ingekomen berichten kan worden beoor deeld, heeft zich aanzienlijk gewijzigd. Met één enkelen blik Europa van het Westen naar het Oosten overspannend, zien we: dat in Noord-Frankrijk de verbondenen een be langrijke overwinning hebben behaald en de Duit- schers hebben gedwongen zich over de geheele linie terug te trekken op aanzienlijken afstand; dat in OaliciS het Oostenrijksche leger totaal is verslagen, zoodat de Russen mooi op weg zijn naar Krakau, d.w.z. halfweg Weenen, en a) dat de Rassen uit Oost-Pruisen zijn verdreven, zoodat Daitsckland geen vijand meer op zijn grond gebied heeft. Na deze algemeene beschouwing willen wij de drie verschillende krijgstooneelen nader bekijken. Wij heb ben daarvoor merkwaardigerwijze uitsluitend berich ten van één zijde ter beschikking. Parijs en Londen weten enkel de zegepraal der Fransch-Engelsche wa pens te melden, Berlijn laat enkel een overwinnings- bericht uit Oost-Pruisen los, Petrograd laat alleen maar een victoriekreet uit Galicië hooren en Weenen piept even na met een zwak juichtoontje over een overwinning van lageren rang, die nog niet eens vol tooid kon worden. Onlangs schreven we, dat zoodra het Duitsche hoofdkwartier begon te zwijgen, de be trouwbaarheid ineens ophield, zoodat het zwijgen op zichzelf reeds als een verdacht teeken dient te worden beschouwd. Aan het zwijgen der andere generale sta ven kennen wij geen andere beteekenls toe. Wij zullen dus af en toe ook voor hetgeen verzwegen wordt, wel even de aandacht moeten vragen. De eerste berichten over den Duitschen terugtocht hebben wij wel met eenig wantrouwen gelezen. Het Londensche persbureau sprak van een terugtrekken in wanorde, neen in groote wanorde, van den heelen Duitschen rechtervleugel, van demoralisatie en dron kenschap onder de Duitsche troepen, terwijl het Parijsche officieele bericht al te zeer middeltjes (door den vijand achtergelaten dagorders) bezigde teneinde stemming te maken, om er onvoorwaardelijk ver trouwen aan te schenken. Soberder berichten zijn echter komen bevestigen dat de Franschen en Engel schen 'n belangrijke overwinning hebben behaald. De gematigde generaal Joffre heeft bijv. in een waardig gestelde legerorder verklaard: „De veldslag, die „gedurende vijf dagen werd geleverd, Is op een onbe „twistbare overwinning uitgeloopen." En in zijn telegram aan de regeering heeft de opperbevelhebber geseind: „Onze overwinning blijkt meer en meer compleet te „zijn. De vijand is overal op den terugtocht, ge vangenen, gewonden en materieel in den steek latend." De terugtocht is begonnen bij den rechtervleugel, waar de generaals von Kluck en von Bülow tegen een overmacht van Engelschen en Franschen niet slechts niet bestand bleken, maar bovendien alles in het werk moesten stelle nom ten slotte te voorkomen, dat de vleugel door de verbondenen werd omgetrokken en afgesneden. Honderd kilometer werd teruggetrokken en zelfs Amiens, van zooveel belang omdat het bezit van deze stadl het Somme-dal In Duitsche handen val len deed, de vorming van noorderlegers, gelijk in '70 ontstonden om Parijs te ontzetten, onmogelijk maakte en bovendien den opmarsch van Engelsche landings legers zou kunnen belemmeren, werd weer prijs gege ven. Waar de vleugel zoover moest terugtrekken, diende het centrum (een deel van het leger van generaal von Bülow, het leger van von Hausen, en een deel van het leger van Alb. van Wurtemberg) wel te volgen, daar anders het troepenverband zou worden verscheurd. Deze legermacht, van misschien wel 250.000 300.000 man, zou het hoofdwerk moeten doen, n.l. door het Fransche front breken. Eenerzijds ge dwongen door de vleugelbeweging en aan den ande ren kant door een tegen-aanval, heeft ook zij haar positie moeten verlaten. En nu komt er ineens een gaping in de Fransche en Engelsche berichten. Ver dun, de kop van de stelling Verdun-Toul, wordt heelemaal vergeten. Natuurlijk is het niet onopzette lijk, dat omtrent de spil der Duitsche operaties het Btilzwijgen wordt bewaard. Daar hapert iets aan de „overwinning over de geheele linie", doch de beteeke- nis van dit hiaat valt op het oogenblik niet te beoor- deelen als het iets belangrijks was zou Berlijn het trouwens wel hebben geseind. Maar dan komen in eens de besliste overwinningen van Pont a Mousson, tot SL Die, waar verscheidene door Duitschera geno men plaatsen (oa. Lunéville) door de Franschen zijn hernomen, waaruit dan duidelijk blijkt, dat de meer afzonderlijk staande legers van den kroonprins van Beieren, dat voor Nancy stond, en van den oud-minis ter von Heeringen, dat voor de stelling Epinal-Belfort opereerde, hun ingenomen posities hebben moeten prijsgegeven. De ingenomen posities hebben moeten prijsgeven dat is dunkt ons de voornaamste beteekenls van den Duitschen terugtocht. De Duitsche legers zijn niet verslagen, nog veel minder van Fransch grondgebied verdreven. Maar de plannen van den Ehiitschen generalen staf zijn voorloopig ver ijdeld, Parijs heeft vooreerst een ijzeren omarming niet te duchten. Men denke er aan, dat het de eerste faze van den grooten strijd is. De voordeelen, welke Duitschland aanvankelijk behaalde maar nu weer verloren zag gaan, kunnen opnieuw worden bevoch ten 't grondgebied, dat Duitschland bezette, doch nu weer kwijtgeraakt is, kan opnieuw worden veroverd, daar de geleden verliezen immers weer kunnen wor den aangevuld. Maar onherroepelijk verloren ge gaan Is de Tijd. En tijd Is voor het Duiische rijk méér dan geld. Alles was er op gezet om tijd te win nen. Groote troepenafdeelingen werden maar gauw naar Oost-Pruisen getransporteerd, ondanks de ver zwakking van het leger door de onttrekking van man schappen voor de bewaking van de verbindings lijnen, in ijlmarschen werden de troepen naar Noord- Frankrijk gezonden, om daar maar zoo vlug mogelijk te gaan vechten. Door al die gauwigheid hébben echter de Duitsche legers aan slagvaardigheid inge boet. „Wie zacht een duin beklimt, genaeckt allengs het spits", zegt Vondel. Duitschland heeft echter al te snel den berg des triumfs willen bestijgen en is daarbij komen te vallen. Voor de Duitschere geldt thans een ander woord van Vondel: „Men kent des tijds waardy, wanneer „hg ons ontglijd", terwijl voor hun vijanden meer van toepassing kunnen worden gebracht deze regelen van denzelfden dichter: „Dickwijls keert de tïjt ten langen „leste door zijn verandering de zaecken noch ten bes te." Hoe het „ten langen leste" zal afloopen, weet men niet, maar voor het oogenblik kunnen de verbondenen te velde verscheidene plaatsen nemen en krijgsgevan genen bij tienduizenden maken, mogen zij, die thuis bleven, vlaggen uit- en lichtjes aansteken, terwijl de Parijzenaars, herademend, in staat zijn zich buiten de poorten van hun bedreigde vesting te begeven en daar de slagvelden te bezoeken, waar voor deez' keer een naderende ramp voor hun schoone stad werd afge wend. En terwijl de Duitschera op Franschen bodem te genslag ontmoetten, begonnen ook weer de Belgen nieuwen moed te scheppen en nieuwe activiteit te ont plooien. Het Belgische veldleger uit de stelling van Antwerpen is tot den aanval overgegaan en volgens de Belgische berichten niet zonder succes, fn elk ge val blijkt, dat Duitschland genoodzaakt is hier een aanzienlijke troepenmacht te immobiliseeren, terwijl het deze in Frankrijk zoo hoog noodig heeft! Een enkel woord ten slotte over Oost-Pruisen en Galicië. Uit een telegram in dit nummer blijkt, dat Rusland de Duitsche methode heeft gevolgd van troe pen te verplaatsen. De Russische generale staf geeft te kennen, dat uit Oost-Pruisen troepen naar Galicië zijn gezonden. Nadat de Russen eerst hun hoofdaan vallen hadden gericht op den zwakkeren Oostenrijk- schen rechtervleugel, hebben ze, na versterkingen te hebben gekregen, het centrum en den linkervleugel aangevallen, zoodat het geheele Oostenrijksche leger op den terugtocht is. Het succes van generaal von Hindenburg, „maar schalk voorwaarts" zeggen de Duitsche bladen, wordt door de Russen tot een feit van geringe beteekenis te ruggebracht Wij gelooven ten onrechte en zijn van meening, dat de Russen hier gevoelig klop hebben ge leden en dat de aanvankelijk behaalde voordeelen hier geheel te loor zijn gegaan. In elk geval behoeven de Duitschera bij hun groote teleurstelling over het ge beurde bij Parijs niet de vrees te dragen, dat Berlijn spoedig door de Russen zal worden bezet! DE TERUGTOCHT DER DUITSCHERS. Een officieel Fransch communiqué van Zaterdag avond meldt: Aan onzen linkervleugel duurt de algemeene terug tocht voort der Duitschera voor de Engelsch-Fransche strijdkrachten, die reeds den benedenloop van de Ais- ne hebben bereikt Ook in het centrum blijven de Duitsche legers terugwijken. Wij zijn de Mame tus- schen Epemay en Vitry le Francois overgetrokken. Aan onzen rechtervleugel begon de vijand heden ook een terugwijkende beweging en werd de streek om Nancy ontruimd. Wij hebben Lunéville weder be zet. Ondanks de vermoeienissen van een vijfdaagsch gevecht, vervolgen onze troepen den vijand krachtig. De terugtocht van den vijand schijnt sneller te gaan dan de opmarsch was. Zij was op sommige punten zoo overhaast, dat onze troepen in de hoofdkwartie ren, in het bijzonder te Montmirail, kaarten, docu menten, persoonlijke schrifturen vonden, die door den vijand waren achtergelaten, benevens pakken brieven die ontvangen waren of voor verzending gereed la gen. Overal, en in het bijzonder in de streek van Fro- mentières, liet de vijand batterijen, houwitsers en tal van caissons achter. De gevangenen wekken den in druk van gebrek, afmatting en ontmoediging. Vooral ook de paarden zijn uitgeput. Men vond o. m. te Vitry le Francois een door den Duitschen luitenant-generaal Tuff von TBcheppe und Werderabach onderteekende dagorder van den vol genden inhoud: „Vitry le Frangois, 7 September, 10 u. 30 m. Het doel van onze lange, moeilijke marschen is bereikt. De voornaamste Fransche strijdkrachten hebben den strijd moeten aanvaarden na zich aanhoudend te heb ben teruggetrokken. De groote beslissing is ophan den. Morgen zal dus de geheele Duitsche strijdmacht, waaronder ons legercorps, over de geheele linie van Parijs tot Verdun slag leveren. Voor de eer en den voorspoed van het Duitsche rijk verwacht ik van el ken officier en soldaat, dat hij, in weerwil van de he vige en heldhaftige gevechten van de laatste dagen, geheel zijn plicht zal doen en tot zijn laatsten adem tocht Alles hangt van het resultaat van den dag van morgen af." Den 6 September vaardigde de Fransche opperbe velhebber, generaal Joffre, den volgenden dagorder uit: „Op het oogenblik, dat de veldslag begint, waar van het lot van het land afhangt, moet ik er allen aan herinneren, dat de tijd van achterom zien voorbij is. Alle pogingen moeten ten doel hebben den vijand aan te vallen en terug te werpen. Een troep, die niet meer kan oprukken, moet ten koste wat het wil stand hou den op het veroverde terrein en zich eerder op haar plaats laten dooden dan terugtrekken. In de huidige omstandigheden kan geen zwakheid worden geduld." Uit deze twee dagorders blijkt wel, dat beide par tijen zeer veel beteekenis hechten aan den uitslag van den strijd aan de Mame. Een gistermiddag uitgegeven Fransch communiqué meldt, dat de terugtocht der Duitschera op den Fran schen linkervleugel nog steeds voortduurt. Zij ontruimden Amiens en retireerden in Oostelijke richting. Tusschen Soissons en Reims trokken de Duitschera zich ten Noorden van de Vesle terug, ter wijl zij de Mame ten Zuid-Oosten van Reims niet ver dedigd hebben. De Fransche troepen bezetten Sois sons, In het centrum handhaaft de vijand, die Revigny en Brabant-le-Roi verloor, zich nog in het Zuiden van het Argonne-woud. Op onzen rechtervleugel gaan de vijandelijke strijd machten, die zich aan de Meurthe bevonden, tot den terugtocht over. Behalve St. Dié en Lunéville hebben wij Raon-l'Etape, Baccarat, Remereville, Nomeny en Pont-è-Mousson opnieuw bezet, De Fransche opperbevelhebber Joffre gaf de vol gende dagorder uit: „De slag, die sedert v^f dagen gaande was, is ge ëindigd met een onbetwistbare overwinning. Voor onzen linkervleugel en het centrum trekken de Duit sche eerste, tweede en derde legers steeds meer terug. Het vierde vijandelijke leger begint te wijken naar benoorden Vitry en Sermaix. De vijand laat overal talrijke gewonden en groote hoeveelheden munitie op het slagveld achter. Overal worden krijgsgevangenen gemaakt. Onze troepen zien, terwijl zij terrein winnen, overal de sporen van de hevigheid van den strijd en van de buitengewone inspanning, die de Duitschera zich heb ben getroost om te trachten weerstand te bieden aan ons élan. De krachtige hervatting van het offensief heeft ons succes verzekerd. Officieren, onderofficieren en manschappen, gij hebt allen gehoor gegeven aan mijn oproep en u ver dienstelijk gemaakt jegens het vaderland." Omtrent den strijd zelf wordt gemeld, dat de Duit schera eerst opgerukt waren tot de linie Coulommiere (50 K.M. ten O. van Parijs, aan de Grand Morin) Provius (43 K.M. ten Z. O. van deze plaats). Deze beweging werd gedekt door een sterke mach aan de flank ten westen van Ourq (een zijrivier van de Seine), welke de Parijsche versterkingen bewaakte, waardoor de rechtervleugel der Duitschera in een ge vaarlijke positie geraakte. De Verbondenen vielen dezen vleugel aan. Dc hoofdmacht werd door de Engelschen aangevallen er door een Fransch corps op de lijn CrecyCoudom- mieraSezanne (ten oosten van Parijs). De Duitsche buitenflank werd tot de Ourq teruggedrongen. Daar hield ze krachtig stand en deed verschillende hevige tegenaanvallen, maar zij was niet in staat den Fran schen opmarsch terug te dringen. De hoofdmacht van den Duitschen rechtervleugel trachtte tevergeefs de linie van de Grand Morin en vervolgens die van de Petit Morin te houden. Zij werd over beide rivieren teruggedrongen. Daar de linkervleugel der bondge- nöoten de dekkingsmacht der Duitschera had versla gen, moest de Duitsche rechtervleugel op 10 Septem ber over de Mame terugtrekken. Het Engelsche leger trok met een deel der Fransche troepen aan den lin kervleugel over de Mame beneden Chateau Thierry. Door deze terugtrekkende beweging was ook het Duitsche centrum genoodzaakt te wijken, omdat an ders de verbindingen zouden worden verbroken. Volgens Engelsche berichten hebben de eerste en tweede divisie van het Britsche leger, te samen met de derlijl K.M. te N. O. van Parijs de Duitschera overwonnen, Fransche cavalerie bijeen afzonderlijke beweging 60 waarbij 6000 gevangenen en 15 kanonnen in hun handen vielen. Het slagveld was bezaaid met menschelfjke over blijfselen. De Duitschera verbrandden hun gesneu velden op groote brandstapels. Terwijl de Diiitsche rechtervleugel aldus werd te ruggedreven en in wanorde gebracht, waren de Fran sche legers verder Oostelijk in hevige strijd gewikkeld met het Duitsche centrum, hetwelk tot Vitry was door drongen. Van Dinsdag tot Donderdag waren mdgenooten niet in staat om ten Westen van Vitry veel voordeel te behalen. Dit gedeelte van het Duit sche leger begon Vrijdag te wijken en gaf ten slotte Vitry prijs. De Franschen vervolgden den vijand en dreven een gedeelte van zijn strijdkrachten naar het Noorden in de richting van het woud van Argonne. Het aan tal kanonnen, dat het derde Fransche leger heeft buit gemaakt bedraagt waarschijnlijk 160. Generaal Pau, dien de Fransche soldaten Soixante- dix noemen heeft met zijn cavalerie bij Crépy, ten Z. van Compiègne een Duitsche ammunitie-colone van bijna 5 mijlen lengten vermeesterd en Het den voor raad springen. De Duitschera zullen waarschijnlijk die ammunitie spoedig hard noodig hebben. In de nabijheid van Meaux (a. d. Mame, ten N.-O. van Parijs) werd sedert omstreeks Vrijdag Bporadisch doch hevig gevochten. De streek ziet er nu ver van aanlokkelijk uit. In de straten van elk dorp raakten Fransche afdeelingen, voornamelijk zouaven en Alge rijnen, handgemeen mei Pruisen in verwoede gevech ten. De huizen liggen in puin en in de straten gruwt men van het gezicht en den stank der cadavers, waar op de aasvogels zich gezet hebben. Te Bregy, dat door de Duitschera bezet was, onder namen de Fransche Afrikaansche troepen een van hun woeste aanvallen, de geweren afvurende, terwijl zij met de bajonet stormliepen, zooals hun gewoonte is. Zouaven werden ter hunner versterking afgezonden, doch toen zij ter plaatse kwamen, lagen hoopen Duit sche dooden in het dorp en waren de Afrikanen bezig de Duitschera er uit te jagen. De overwinning aan de Mame wordt door de ver bondenen van groote beteekenis geacht De Duitsche troepen zijn totaal gedemoraliseerd. De Duitschera leden groote verliezen toen zij de Mame overataken in de nabijheid van Meaux, waar de Franschen de bruggen hadden vernield. De Duit schera trachtten schipbruggen te leggen, die door de Fransche artillerie onmiddellijk werden Btuk gescho ten. DE DUM-DUM-KOGELS. De kroonprins heeft, zooals bekend is bij de inna me van Longwy den commandant van de dappere ver dediging van zijn stelling zijn degen laten behouden. Nu is hem zijn degen opnieuw afgenomen, omdat vastgesteld is geworden, dat bij de verdediging van Longwy dum-dum-kogels zijn gebruikt. De commandant beweert, dat hg niets van dum- dum-kogels afweet. De president der Fransche republiek heeft het volgende telegram gericht aan den President der Ver een igde Staten: „Mijnheer de President: Ik héb vernomen dat de Duitsche regeering getracht heeft U.Exc. de overtui ging te schenken, dat dum-dum-kogels in werkplaat sen van de Fransche regeering waren vervaardigd en door onze soldaten zouden zijn gebruikt. Deze laster is een brutale poging om de rollen om te keeren. Duitschland heeft sedert het begin van den oorlog dum-dum-kogels gebruikt en hiermede het volkeren recht geschonden. Sedert den 18en Augustus hebben wg gelegenheid gehad deze daden bg U. Exc. en de mogendheden, die de conventie van den Haag hébben geteekend te signaleeren. Duitschland, dat met onze protesten bekend is, zoekt daaraan thans een wending te geven en zich van leugenachtige voorwendsels te bedienen om zich opnieuw aan barbaarache hande lingen over te geven. Uit naam van het geschonden recht en van de gehoonde beschaving zend ik U. Exc. een-verontwaardigd protest. (W.G.) Raymond Poin- caré." DE GEVECHTEN IN GALICIS. Een bericht uit Petrograd meldt, dat Duitsche troepen zich bevinden in het gebied van Grodék, westelijk van Lemberg. De operaties van de Russische troepen op de beide vleugels en achter het Oostenrijk sche leger in het westen zijn gunstig voor de Russi sche wapenen. Bg Rawaroeska ontwilskelt zich de Russische omtrekkende beweging tegen de Oostenrijk sche flank met succes. Bij de vervolging van het Oostenrgksche leger zfin de Russische troepen genaderd tot de San, een zijri vier van de Weichsel. m Westen en ten Noord-Westen van Lemberg namen de Russen meer dan 200 officieren en ongeveer 30.000 man gevangen j bovendien maakten zij vele ka nonnen, mitrailleurs en munitie buit Een bericht van het Oostenrgksch gezantschap te 's-Gravenhage meldt echter: Volgens officieele berichten, duurt de strijd !n de streek van Lemberg voort. De Oostenrfiksch-Hon- gaarsche troepen hebben veld gewonnen. Ze maakten 10.000 gevangenen en veroverden talrij ke stukken geschut. Door den Oostenrijkschen gena- ralen staf werd echter gezegd, dat van dit succes niet voldoende partij getrokken kon worden, daar de noor delijke vleugel bij Rawa-Russka door een groote over macht bedreigd is. Bovendien rukten nieuwe Russi sche strijdkrachten op, zoowel tegen het leger onder generaal Dankl, als in de Btreek gelegen tusschen dit leger en het slagveld van Lemberg. Met het oog op de aanzienlijke overmacht van de Russen was het noodzakelijk de reeds sedert drie weken bijna onafge broken heldhaftig strijdende Oostenrijksche legers, in een gunstige positie bijeen te trekken, om hpp voor verdere operaties gereed te houden. De Russische successen, die volgens berichten uit Petrograd zouden behaald zijn te Lublin, Tomaschow en Rawa-Roeska zijn zuivere verzinsels. Keizer Frans Joseph heeft dien generaals Auffen- berg en Dankl, ter gelegenheid van de te Komarow en te Krasnik behaalde overwinningen, het Grootkruis van de Leopoldsorde. DE RUSSEN OVER DE GRENS GEJAAGD. £en communiqué van het Duitsche erooïe hoofd- kwartier meldt: üeneraal-majoor von Hindenburg heeft het Rus sische leger in Oost-Pruisen met een hardnekkigen strijd van eenige dagen, totaal verslagen. De terug tocht der Russen is in een vlucht overgegaan. Gene raal von Hindenberg heeft bij het vervolgen de grenzen van Rusland overschreden en meldt, dat hij meer dan 10.000 ongewonde Russische soldaten krijgsgevangen en 80 kanonnen, benevens machine geweren en vliegtuigen van allerlei soort buitge maakt heeft. RUSSISCHE WREEDHEDEN? volgens den oorlogscorrespondent der „Voss. Zei- tung", bedrijven de Russen op het oostelijk oorlogs- terrein onmenschelijke wreedheden. Zoo zou de Rus sische generaal Rennenkampf bevel hebben gegeven ALKMAARSCHE COURANT,

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1