VARIA. NEDERLAND. Telegrammen van heden. Duitschland en de verbondenen. sehe stallen waren nog noot» zoo »'»rk gevuM '■- gemvoordig. Zeker zal de invoer van gerat wordpti verminderd Daar Thter de aardappeloogst in do^r- snep uitmuntend schijnt te wordeD, zoo zullen zeker de talrijke Duitsche drogerijen in staat zijn, gedroog de aardappelen voor hef mesten der varkpns te leve ren. Door den uitmuntenden hooioogst behoeft het aantal runderen niet verminderd te worden, zoodat er ook aan melk en boter geen gebrek is. In ieder geval zal zich het Duitsche volk uit eigen kracht en van de voortbrengselen van eigen bodem tot aan den volgenden oogst rijkelijk kunnen voeden. KOLONEL VON REUTER OESNEUVELD. De uit de Zabem-geschiedenis bekende kolonel von Reuter is, naar een particulier telegram uit Berlijn aan de „N. Rott. Crt." meldt, aan het hoofd van hetzelfde regiment als zijn vader in 1870 in België gevallen. EEN AMAZONE. De correspondent van de Dally Chronicle te Bordeaux meldt, dat met een convooi gewonden binnengebracht werd een 38-jarige waschvrouw, die bij het volgen van een regiment zouaven een broek, tuniek en geweer gekregen had en deelnam aan de gevechten te Meaux. Officieren ontdekten, dat ze een vrouw was en ofschoon onder het betuigen van dank voor den aan den dag gelegden helden moed, waren ze verplicht haar naar huis te zenden. OORLOG EN VOLKSLIEDEREN. Zonder oorlog, geen volkslied; zonder volkslied geen overwinning, zei onlangs een bekend psycholoog en vestigde daarbij de aandacht op het feit, dat alle nationale hymnes geboren worden door vaderlands liefde, dat vaderlandsliefde den vreemde niet op eigen bodum duldt, zelf ten koste van het eigen leven niet. Verder toont hij aan, dat moreele kracht van het volks lied een belangrijke, zoo niet de grootste bijdrage is tot het winnen van een slag. Een ander geleerde, Dr. Böckel, besprak in zijn „Psychologie van het Volk" onlangs de plaats, die de oorlog inneemt ten opzichte van het volkslied. Hij haalt verschillende treffende voorbeelden, hoe uit sluitend door den oorlog nieuwe liederen zijn ontstaan en oude deuntjes hun weg vonden door een geheel an der werelddeel. Het meest treffende voorbeeld_ is dat van de „Yankoe-doodle" Hierin meent Dr. Böckel te herkennen een oud danswijsje, dat bekend was bij de Hessische boeren. Dat de melodie naar het verre Amerika werd overgebracht, schrijft een van het Hes sisch volkslied, Johann Lewalter, toen aan het vertrek van ettelijke Hossische huurlingen naar Atlanta In de 18de eeuw wierven een aantal Engelsdie zwervers Hossische arbeiders, aan voor den strijd van Enge land in Amerika. Het Marlboroughlied, dat zoowel in Engeland. Frankrijk, België en Nederland als In Duitschland fezongen is, werd ook door soldaten verspreid. De 'ransche troepen brachten het zelf3 naar Egypte, van waar het zich verder in Azië uitbreidde tot in Syrië. NIEUWE ERVARINGEN VAN EEN OORLOGSCHIBURG. De Duitsche officier van gezondheid Kraske deelt in de Münch Mediz Wochenschr. een en ander, aan gaande zijn ervaringen in het veldhospitaal en in de krijgs-operatiezaal. Hij behandelde een 600 gewonden Het waren meest ongevaarlijke infanterie-schoten die spoedig genazen. Volgens mededeelingen van de gewonden hadden zij de schoten van een afstand van 4—600 M. gekre gen. De dokter merkte het eigenaardige feit op, dat net genezingsproces van vele borstwonden er wer den er circa 30 behandeld oen zeer goed aardig verloop had. De patient hoestte slechts nu en dan wat bloed op en had over het algemeen zeer weinig bloedverlies. Ook doorboorde darmen konden eenvoudig weer ge naaid worden. Het ergst waren over het algemeen de schedelwonden, die in de meeste gevallen den dooc ten gevolge hebben. Toch heeft men npg vele patiën ten kunnen Eeden. Het kwam daarbi voornamelijk aan op den aard van het schot, of het In den schede explodeert of niet. De rechtsche houding van het hoofd, noodig om liggende te kunnen schieten; is er de oorzaak van, dat de schedel links geraakt wordt, waardoor de personen in gunstige gevallen slechts be trekkelijk weinig lijden, doch waardoor de rechter zijde van het lichaam vaak wordt verlamd en ook wel verlies van het spraakvermogen wordt veroor zaakt. Verwondingen van korten afstand zijn ernstiger dan die, op grooten afstand toegebracht. Het weefse is dan als het ware veel meer vaneen gereten, ook wanneer geen beenderen worden geraakt. De boven arm bleek in zulke gevallen wel zoo sterk mishandeld, dat er aan geen behoud te denken was. Dr. Kraske vertelt verder nog van een geval, dat hij in de rij der wonderen zou willen scharen. Hij be handelde een slodaat, wiens tong was doorgeschoten doch verder absoluut geen verwondingen toonde. De al- of niet gevaarlijkheid van schoten in dien buik, hangt af van der tijd, die verloopt voor de ope ratie. Dr. Kraske eindigt met een lofrede op den Ijver en de plichtsbetrachting van hen, die in dienst van het Roode Kruis dag en nacht in de weer zijn, menig een het lijden verzachten en van den dood redden. EEN OUDE VELDAPOTHEEK. In een Duitsch museum bevindt zich een oude velü- apotheek, samengesteld door den chirurg en arts ra- bricins Hildanus. De inhoud dier kist geeft oen eigen aardig denkbeeld van de toenmalige geneeskunde en chirurgie. De 15 enkelvoudige en 17 verschillende gemengde purgeermiddelen, die het bevat, doen ver moeden dat de vele lofspreuken op eene goede spijs- vertering, die onze taal bevat, nog uit dien tijd ai- komstig zijn. De kist bevat voorts een groot aantal kruiderijen, wortels, bloemen en theeu. De meest ver schillende vetsoortén van menschenvet tot berenve toe zijn aanwezig. In het geheel bevinden zich in at kist niet minder dan 307 medicamenten. Het ter jammer, dat met den dood van Hildanus ook Is heengegaan de kennis van het gebruik van al de mid deltjes. Ook een receptenlijst was nog eens de moeiti waard geweest! KON. NAT. STEUNCOMITé. Aan een circulaire, waarin over de samenstelling, het doel en de werkwijze van bovengenoemd comitc nadere inlichtingen worden verstrekt, ontleenen we, dat het Kon. Nat. Steuncomité onmiddellijk begonnen is met pogingen om het economisch leven weer in te brengen, en is daarbij gesteund door den Toch is de taak zeer belangrijk ge- gang het loop van zaken. weest. Samengewerkt is met het militair bestuur om spoorwegverkeer te verbeteren, belemmering vpor de binnenlandsche scheepvaart weg te nemen. Zoowel in 't algemeen als in bijzondere gevallen is bevorderd, dat het crediet voor de nijverheid werd hersteld, a. konden niet alle wenschen bevredigd worden. Een zeer uitgebreide taak was en bleef tot op lieden de steun tot het verkrijgen van grond-en liulpsto len, Geregeld komen op het bureau talrijke telegrammen en brieven in over moeilijkheden die de industrie on dervindt en door wier opheffing werkloosheid wordt voorkomen. De omstandigheden hebben veroorloofd, dat tuinbouw en de visscherij weer voor een groot het bed rij' Vi-mi» Ik :\adfti i Het ditfcli' v?neenen van steun moest geheel wor den overgelaten aan de plaatselijke commissies. Deze konden de omstandigheden betei beoordeelen en den steun inrichten naar de eischen der omgeving. Toch kon a*n verschillende van de 350 plaatselijke commissies ten aanzien van diverse punten advies worden gegeven. In 't algemeen heeft het Kon. Nat. Steuncomité ten opzichte der uitkeering de volgende denkbeelden bevorderd: lo. zooveel slechts doenlijk is, moet er onderscheid gemaakt worden tusschen den nood als gevolg der tijdsomstandigheden en de armoe, die reeds bestond. Treedt voor de eerste het steuncomité op, zoo dient de bestaande armoe geheel voor rekening'van armen zorg te blijven 2o. De geldelijke uitkeering aan arbeiders, die zich verzekerd hadden tegen de financieele gevolgen van werkloosheid, worde door werkloozenkassen en fond sen uitgekeerd. Het voorstel van Minister Treub aan de gemeentebesturen schiep de mogelijkheid om dit te doen buiten de steuncomissies om. 3o. De uitkeeringen aan arbeiders, die in vak- of al- gemeene werkliedenvereenigingen georganiseerd zijn, cunnen het doelmatigst gegeven en gecontroleerd worden door de besturen dier vereenigingen. Commercleele overwegingen maken het niet ge- wenscht, uitvoerige mededeelingen te doen over de stappen, welke gedaan zijn door een speciale sub commissie voor levensmiddelen. Verscheiden aanvragen zijn reeds uit allerlei stre ken van het land gedaan om financieelen steun. Uiteraard wordt elke aanvrage nauwkeurig onder zocht, meestal door bezoek of door andere bevoeg de beoordeelaars om voorlichting te vragen. Indi- vidueele aanvragen worden steeds naar de plaatselijke commissies verwezen en deze zijn het, die hun aan vragen tot het Kon. Nat Steuncomité kunnen rich ten. BEHANDELING INDISCHE- EN STAATS- BEGROOTINO. Bij de verschillende parlementaire fracties in de Tweede Kamer bestaat bet plan, zich te beraden en zoo mogelijk te verstaan over de wijze van behande ling der Indische- en Staatsbegrooting voor 1915, zoolang de tegenwoordige buitengewone omstandig heden voortduren. AANPAKKEN. (Van een onzer Amsterdamsche correspondenten.) Je moet nu maar je handen uit de mouwen steken. Alleen dan kom je door deze treurige tijden heen. Je moet echt op z'n Amerikaansch aanpakken. Niet vra gen, of dat nu wel voor je geschikt is, of je eigenlijk niet ergens anders voor in ae wieg bent gelegd Je moet doen. En vooral niet het hoofd laten hangen. Hier in Amsterdam beleven we eiken dag iets bij zonders. Voor enkele dagen kregen we een werktuig kundig ingenieur op bezoek, die met de „Graphic' colporteerde. Hij vertelde, dat hij twee dagen in de week colporteur was. Hij verdiende dan gemiddeld 2.— per dag. Drie dagen in de week liep hij voor een begrafenisionds, waarmee hij dan 1.50 per dag verdiende. Zaterdagsavonds was hij pianist in een volkscafé. Zondags rustte hij. Den Zaterdagachtend moest hij nu alleen nog productief zien te maken, maar, maar hij had veel kans dan een uur les te ge ven aan iemand, die voor acte M. O. Wiskunde leer de; daarmee zou hij dan 2.50 per uur verdienen, en zou hij als pianist verdiende hij een rijksdaalder een totaal inkomen Jbebben van ongeveer 13.50. De ingenieur was een flinke vent. Hij was ervan over tuigd, te moeten aanpakken. Van 13.50 kon hij in zijn eentje wel eenvoudig leven. Zoo zijn er meer. Menig heer heeft thans een pet opgezet, en loopt achter een kar, of tracht kranten aan den t"an te brengen. Waarvoor zou hij zich schamen? Geen verstandig menscb zal hem er minder om aan zien. PUBLICEEREN VAN STAATSGEHEIMEN. De heer L. van W., te Hilversum, redacteur van „Vooruit", vrijzinnig nieuwsblad voor het Gooi, te gen wien onlangs proces-verbaal werd opgemaakt we gens het voor het bureau van genoemd blad doen op hangen eener kaart der Nieuwe Hollandsche Waterli nie, zou, meldt de „Tel.", heden (Dinsdag)-middag door den rechter-commissaris te Amsterdam, mr. Van Geer, gehoord worden terzake van het (vermoedelijk) publiceeren van staatsgeheimen. VOOR DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Op initiatief van de heeren Dr. R. van Leijden en Ds F. C. M. Boenders, belden te Abbekerk, werd gis teren in de Doelen te Hoorn een vergadering gehou den om te komen tot de oprichting van een Comité in West-Friesland voor de Belgische vluchtelingen. Uitvoerige besrpekingen werden gevoerd, vooral omdat door de aanwezige Katholieke geestelijker weid aangedrongen op de verpleging van R.K. vluch linger: 'm R. K- gezinnen of Communiteiten. Ten slotte verklaarden zij zcih nietbereid in het Co mité zitting te nemea. Besloten werd tot dc oprichting van een Comité dat zich zal belasten met de inkwartiering al of niet in gezinnen van Belgische vluchtelingen in West-Friesland. Zooveel mogelijk in overeenstem ming met de wenschen van helpers en hulpbehoeven den en met Inachtneming van het verlangen der hulp behoevenden. Voor hen, die dus jrija stellen op een Katholieke omgeving, zal men trachten een R. K. te huis te vinden. Tot leden der commissie werden benoemd de da mes: Mevr. de Jager Meezenbroek-van Beverwijk te Wijdenes en Mevr. Boenders te Abbekerk en de heeren Dr R. van Leijden en Ds. F. C. M. Boenders te Abbe kerk; Ds. A. Klaver, D. Rink, en J. A. Kernkamp te Hoorn; H. J. Avis te Midwoud en Ds. Hoek te Enk huizen. In verschillende gemeenten zullen sub-comlté'6 worden benoemd. Men hoopt deze week nog de werkzaamheden te kunnen aanvangen. EEN ONTMOETING AAN DE GRENS. Een Gentsch burger, die uit Nederland kwam, heefi een onderhoud gehad met een lid der redactie van het „Handelsblad van Antwerpen" Zijn eerste woord was: „In Nederland worden de Belgen gelijk broers ontvangen". En hij vertelde al lerlei voorvalletjes, om dat te bewijzen. '1 Laatste sprak hij van de grensstreek boven Vlaanderen. Ten Noorden van Temeuzen is een groot, overdekt kamp opgericht, waar 2500 Belgische vluchtelingen kosteloos van alles voorzien worden. Dat Is meer dan sympathie In woordendat zijn daden van edele naas tenliefde. De Belg zal het met vergeten. Woensdag had in de grensgemeente K.... een eigen aardig voorval plaats Een Belgische patroelje was zoo dicht de Neder landsche grens genaderd, dat zij zich eensklaps tegen over eene Nederlandsche patroelje bevond. Beide of ficieren keken verrast op; zij hielden hunne mannen staan en gingen elkander tegemoet bij een grenspaal waar 'n warme handdruk, na den eeregroet, de weder- keerige sympathie tot vriendschap bezegelde. Ook de mannen kwamen dan elkander nader, met verlof van de officieren natuurlijk, en verbroederden weldra, al waren er slechts vier Vlamingen naast een aantal Walen in de Belgische patroelje. Tamelijk veel volk kwam die verbroedering aan schouwen en een rijk man uit de streek zette de kroon op dat 'ofK si Hij de> <1 ««fels MOfKh» ten, met het eene uiteinde op Belgisch, het andere op Nederlandsch grondgebied Elk bteef op zijn eigen grond en toch zaten allen samen bij spijs en fijnen drank, die hun overvloedig werden voorgediend, 't Volk had er een vreugdig hart van bij 't zicht alleen. Als vreemden hadden de soldaten elkander ontmoet als warme vrienden scheidden zij. BINNENLAND. de deel Gemengd Nieuws. INDISCHE. BEGROOTING 1915. Het bij de Tweede Kamer ingediende wetsont werp tot vaststelling van de begrooting van Neder- landsch-Indië voor 1915 wijst, in afwijking van het vroeger in Indië verschenen voorwerp, de volgende eindcijfers aam uitgaven iu Nederland f 69,453.691, uitgaven in Indië f 286,084,050; totale uitgaven f 355,537.741. Middelen in Nederland f 46,610,799, middelen in Indië f 262,616,875, totaal middelen f 308,227,674, Nadeelig saldo f 47,310,067. ONLUSTEN IN INDIë. Volgens een Reuter-bericht uit Batavia is een op stand uitgebroken te Djilolo, op het eiland Xemate. De districts-ambtenaar Agerbeek, controleur, is ver moord. Drie oppassers en een soldaat zijn gedood, twee soldaten gewond. DE ENCYCLIEK VAN PAUS BENEDICT US XV. Aan de „Köln. Volksztg." ontieent de „Maasbode" den tekst der eerste encycliek van Paus Benedictus, zooais het blad die volledig zegt te kunnen publicee- ren. „Onmiddellijk na Onze verheffing op den H. Stoel van Petrus, hebben Wij, hoewel Wij Ons wel bewust zijn, hoe weinig Wij voor het hooge ambt bekwaam zijn, Ons met den diepsten ootmoed onderworpen aan het geheime raadsbesluit der Voorzienigheid, Die On zen zoo geringen persoon tot een zoo verheven waar digheid verheven heeft. Wanneer Wij, zij het zonder eigen verdiensten, toch met opgewekten moed en vol vertrouwen het bestuur der Kerk aanvaarden, dan ge schiedt dit, wijl Wij ,vol vertrouwen op Oods goed heid, er niet aan twijfelen, dat Hij, Die Ons den zwa- ren last van dit ambt heeft opgelegd, Ons ook Zijn kracht en te gelegener tijd Zijn bijstand verleenen zal. Wanneer Wij van dezen hoogsten post van het apostolisch ambt Onzen blik over de kudde des Hee ren laten weiden, dan bevangt Ons dadelijk een on beschrijfelijke verschrikkingen groote bitterheid ten gevolge van het zoo ontzettende oorlogstooneel, waardoor zulk een groot deel van Europa te vuur en te zwaard wordt verwoest en door Christenbloed wordt gedrenkt Door den goeden Herder Jezus Christus is Ons im mers opgelegd met de grootste vaderlijke liefde alle lammeren en schapen te omvatten. Daar Wij, het voorbeeld des Heeren volgend, bereid moesten zijn en het ook inderdaad zijn, om Ons leven voor de kudde te laten, is het Ons vaste besluit, niets na te laten van hetgeen in Onze macht is om het einde van de ramp te bespoedigen. Intusschen kunnen Wij niet nalaten, om, voor Wij Ons naar de gewoonte der Roomsche Pausen bij het begin van Ons Pontificaat aan alle herders richten, aau het laatste woord van Onzen heiligen, onvergete- lijken Voorganger, Pius X, te herinneren, dat kort voor Zijn dood Zijn apostolische zorg en liefde voor het menschengeslacht hem ingaf. Terwijl Wij zelf, oogen en handen ten hemel gehe ven, niet ophouden zullen, den Allerhoogste te smee- ken, bidden, bezweren en vermanen Wij, gelijk On ze Voorganger het met zooveel aandrang heeft ge daan, alle zonen der Kerk, en vooral de dienaren des Heeren, dat zij voortgaan, hetzij in deemoedige (pri vate) gebeden of in publieke plechtigheden, God ge weld aan te doen, dat Hij, Zijn barmhartigheid ge dachtig, den geesel Zijns tooms, waarmede Hij recht vaardigheid uitoefent over de zonden der volkeren, moge nederleggen. Moge de allerzaligste Maagd en Moeder Gods onze gebeden ondersteunen, Zij, Wier geboorte Wij heden vieren, en Die, lichtend als het morgenrood des vre- des, het geprangde menschengeslacht Hem schenken zou, in Wien de Eeuwige Vader alles wilde verzonen. Wij bidden en bezweren derhalve uit heel Onze ziel hen, die de geschiedenis der volkeren leiden, dat zij om wille van het welzijn van het menschelijk geslacht de tweedracht mogen ter zijde stellen, dai zij mogen bedenken, dat er reeds ce veel rouw en ellende heer- schen, om deze nog te doen vermeerderen, dat genoeg ruïnen in het leven geroepen zijn, genoeg menschelijk bloed vergoten is. Dat spoedig de gevoelens van vrede in hun gemoed i rog ten doordringen en dat zij spoe dig de hand elkaar mogten geven 1 Dan zullen zij voor zich en hun volkeren Oods rijksten zegen ver werven, zich de hoog^u verdiensten ten opzichte van de beschaving verwerven en Ons dat verleenen, wat het meest aangename en wenschenswaardige is, daar Wij door de zoo ernstige verwikkeling der omstan digheden van den aanvang van Ons Apostolisch ambt af Ons niet weinig gestoord zien." Gegeven te Rome, bij St Pieter, 8 September 1914. PAUS BENEDICTUS XV. DE VELSENSCHE QUAESTIE. Tusschen B. en W. van de gemeente Velsen en het scheidsgerecht voor de ambtenaren is thans weder een quaestie ontstaan over het benoemen van een accoun tant voor het onderzoek der zaak van den ontslagen gemeente-architect R. Hartmans. B. en W. hebben in een buitengewone vergadering besloten de heeren El- les en Hamelberg (de door het scheidsgerecht be noemde accountants) niet in de gelegenheid te stellen met het zonder hun voorkennis aangevangen onder zoek voort te gaan, totdat omtrent het een en ander behoorlijk overleg heeft plaats gehad en overeenstem ming is verkregen. GEWIJZIGDE DIENSTREGELING H. IJ. S. M. Met goedkeuring van den opperbevelhebber van land- en zeemacht wordt, met intrekking der thans geldende dienstregeling, op 21 September a.s. een ge heel gewijzigde dienstregeling ingevoerd op de lijnen der H. IJ. S. M. Deze zal bevatten de door den Minister van Water staat goedgekeurde definitieve winterdienstregeling 19141915, waarvan echter eenlge treinen zijn uitge vallen. Dit zijn in de eerste plaats de internationale trei nen, die door het niet meer verkeeren der aansluitende treinen voor het verkeer veel van hunne beteekenis hebben verloren, terwijl eenige beperking van den lo calen dienst in verband met militaire eischen moest plaats vinden. De op 21 September a.s. op de H. IJ. S. M. lijnen in te voeren dienstregeling onderscheidt zich van de te genwoordige doordat: le. de treinen weder zullen rijden met normale snelheid en formatie. In verband met bekorting van statiormementen en niet stoppen aan tusschenstations zal de reistijd belangrijk worden bekort; 2e. het aantal ter beschikking gestelde treinen zeer wordt uitgebreid. Op de lijn AmsterdamRotterdam zullen enkele enkele der voor het zakenverkeer zoo gezochte expres treinen, die slechts te Dnn Haag stoppen, weder gaan rijden terw'l1 «v>V lij.v^n V» asribd snel- en personentreinen zeer belangrijk wordt uitge. breid. Ten dienste van het publiek zal op 17 September een spoorwegboekje, omvattende de nieuwe regeling, verkrijgbaar worden gesteld. UIT HE1LOO. Gisteravond heeft alhier voor het eerst het elee- trisch licht gebrandzoowel voor straatverlichting als in verschillende particuliere woningen. De ver lichting trok zeer de aandacht en velen zullen de ingezetenen hebben benijd, wier aansluiting geheel gereed was. KORTE BERICHTEN. Tegen den gewezen spoorwegconducteur van de Nederl. Centr. Spoorwegmaatschappij B. v. d. Z. is gisteren voor de Utrechtsche rechtbank wegens ver duistering in dienstbetrekking twee jaren en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorloo- pige hechtenis, geëischt Eenige militairen uit Schoterland, gedetacheerd aan de Belgische grenzen, in Noord-Brabant, vonden bij terugkomst van verlof hun kwartier een boer derij aldaar door brand verwoest. Hunne gewe ren en ransels waren een prooi der vlammen gewor den. In Drente heerscht in ernstige mate de varkens ziekte. In het dorpje Valthermond alleen zijn reeds meer dan 1000 varkens aan de ziekte overleden. Zondagmiddag is te IJmuiden de milicien Fr. v. Ouwel, 23 jaar, wonende te Haarlem, bij een poging om een hondje uit zee te redden, van den Zuidpier voorover geslagen en verdronken. Het hondje werd gered. Te Assendelft wordt, meldt het „Nws.", sinds eenige dagen vermist de heer Willem V., die j.l. Zater dag 5 dezer per fiets naar Hoorn gegaan is en sedert dien tijd niet meer van zich heeft laten hooren. De stroomtreiler „Judith" IJM. 56 raakte bij Doggersbank, 160 mijlen van IJmuiden, met het net verward in een wrak. Toen het loskwam, vond men er inwrakhout en een Engelsche vlag waaraan visch- korlijn. I STADNIEUWS. KONINKLIJK NATIONAAL STEUN- COMITé 1914. Het personeel van de Handelsdagschool, alhier, heeft besloten voorloopig 2 pet. der salarissen ter be schikking te stellen van het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 te 's-Gravenhage. Het personeel der Handelsavondschool alhier heeft een dergelijk besluit genomen. BENOEMD. Met ingang van 1 September 1914 zijn benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogere Burger school de heeren Dr. K. W. Walstra en A P. Pot- ma-c-i. DE TERUGTOCHT DER DUITSCHERS. PARIJS, 15 Sept. Officieel. Onze troepen heb ben overal met de achterhoede en zelfs met de hoofdmacht van den vijand voeling gehad. Wij zijn Amiens, dat door de Duitschers verlaten was, binnengerukt. Thans schijnt de vijand weerstand te bieden op een front, door de Aisne begrensd. De vijand trekt-zich nog steeds tus schen Argonne en de Maas terug. Het gelukte ons het fort Troyon te bevrijden. In Lotharin gen blijven wij in contact met de Duitschers. Het moreel en de gezondheidstoestand van on ze troepen blijft uitstekend. DE TOESTAND OP HET OORLOGSTERREIN. BERLIJN, 15 Sept. (particulier E.) Uit het Hoofdkwartier verneem ik uit het Westelijk oor logstooneel: Op den rechtervleugel van het Duitsche leger noordwestelijk van Parijs vindt verscheidene da gen een zware strijd plaats, die tot nu toe onbe slist blijft. De Franschen probeerden met een geweldige overmacht door te breken om de le gers van generaals von Kluck en Bülow van het groote Duitsche strijdfront te isoleeren. Deze poging werd op de geheele Unie met gevolg ver ijdeld. Tot Maandagavond was in het Westen nog geen beslissing gevallen. Van het OosteUjke oorlogstooneel deelt men de vernietiging van het eerste Russische leger mede. Het Duitsche leger schrijdt steeds voorwaarts. De Duitsche verliezen zijn zeer gering; de Russische niet te overzien. Oeneraal von Hindenburg heeft de Russische grens overschreden. Het Russische gouvernement Suwalki is Binds heden onder Duitsch bestuur gesteld. De bevolking is tot nu toe rutsig, doch terughoudend. BERLIJN, 15 Sept. (E.) (Van Duitsche zijde). Fransche en Engelsche bladen verspreiden be richten over de Fransche overwinning aan de Mame, zeggend dat het Duitsche leger volkomen verslagen is. Betreffende deze bewering verneemt een zeel vertrouwbare bron: De beweringen van den Duitschen generalen staf dat de toestand voor Duitschland goed is, zeggen te weinig; de Duit sche troepen bevinden zich in uitstekende stelling en hébben de aanvallen van het Fransche leger herhaalde malen overwinnend teruggeworpen Waar zij op eenige punten door een kolossale overmacht teruggedrongen zijn, trokken zij op andere punten met gevolg vooruit De verwach tingen van den Duitschen generalen staf zijn in hoofdtrekken vervuld. De groote beslissende slag van Parijs tot de Vogezen verloopt ten gunste van Duitschland. Het aantal van de tot nu toe ver overde kanonen is over de 150; het aantal krijgs gevangenen is nog niet vastgesteld. Alle bench- ten van Parijs en Londen over groot succes zijn slechts gedeeltelijke successen, oen gezamenlijk® voortschrijding van het Duitsche leger niet ver hinderd. EEN COMMUNIQUé VAN DE FRANSCHE LEGATIE. 's-GRAVENHAGE, 15 Sepl De Fransche le gatie zegt in een communiqué: De geallieerde legers hebben gisteren de offensieve beweging over het geheele front voortgezel Aan onze linkervleugel hebben de Duitsche strijders zich teruggetrokken tot Amiens of Peronne en St Verdun. De Fransche cavallerie heeft Mont Di-

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2