DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ambachtsschool, bi emeent olijke Burgeravondschool Avondschool voor Handwerkslieden, AVONDCURSUSSEN Honderd en zestiende jaargang. Uitkeering vergoedingen LANDWEER en MILITIE. Inschrijving van Leerlingen No. 219 1914 WOENSDAG 16 SEPTEMBER. Duitscliland en de verbondenen. Oe Duitschers en de Russen. De Oostenrijkers en de Russen. Duitschland en Japan. De Duitschers en de Engelschen. BELGIË. ALKMAAR, 16 September. De Berlfjnsche bladen van Maandagavond be vatten nog geen woord over den terugtocht van de Duitschers in Noord-Frankrijk, de Engelsche Daily Chronicle van Dinsdag negeert totaal het Duitsche succes op de Russen, het Parijsche Journal des débats geeft tot 10 September (het laatste nummer, dat wij ontvingen) nog niet de kleinste mededeeling over den val van Maubeuge, welke vesting den 8sten capitu leerde. Zóó worden de couranten-lezers In de oorlog voerende landen voorgelicht 1 Wij, bewoners van een neutraal land, zijn er beter aan toe, zegt u? Dat denkt u maar! Hoeveel mach ten zijn er niet in de weer, om ons, neutralen, goed voor te lichten, daar de staatsorganen en de nieuws bronnen van de tegenstanders ons zulk een partijdl- gen, éénzij digen kijk op de zaken geven I De Duitsche generale staf heeft zich, terwille van ons, neutralen, al heelemaal van zijn stuk laten brengen. Tot dusverre meldde hij, in koelen vorm, gebeurtenissen. „Maar wij lezen dit in de offici euze Lok. Anzeiger wegens de buitensporig dries te, valsche voorstellingen van den toestand van het oogenblik in Frankrijk, heeft het groote hoofdkwar tier het woord genomen. Kort en bondig heeft het gezegd, dat de slag gunstig staat en dat de ongunsti ge berichten onwaar zijn. Niet aldus gaat het blad voort voor het binnenland is dit geschreven; het vertrouwen van het Duitsche volk is zoo vast ge grond, dat het ook door een langer stilzwijgen niet geschokt zou worden. Deze zinnetjes zijn voor het neutrale buitenland bestemd, dat toch wel langzamer hand ooren krijgt om te hooren hoe de waarheid en hoe de leugen klinkt." Doch nu iets merkwaardigs. De groote buiten- landsche bladen in de oorlogvoerende landen krijgen hun telegrammen voor een groot deel uit.de neu trale landen! De Daily Chronicle heeft een oorlogs correspondent in Amsterdam, die bijna dagelijks het nieuws uit Nederlandsche bladen overseint en de Duitsche couranten krijgen nogal veel nieuws via Roozendaal! Ongelukkigerwijze is echter het een zoowel als het ander louter tendenzieus nieuws: wat er aan gunstigs voor de Duitschers uit onze bladen kan worden gehaald vermelden de Duitsche couran ten en wat er voor moois ten bate der verbondenen kan worden saamgegaard drukken de Engelsche per sen af. Natuurlijk ontbreekt het den vreemden jour nalisten, die hier te lande vertoeven, aan de noodige objectiviteit, om het nieuws uit onze couranten onpar tijdig te behandelen. Maar zelfs al was dat niet het geval, zelfs als wilden de lezers in de oorlogvoerende landen ook het ongunstige nieuws onder de oogen hebben, dan nog zou dit niet kunnen, omdat de cen sor met zijn blauwe potlood tusschen den nieuws-af- zender en den nieuws-ontvanger staat. Ons, neutralen, belemmert zoo'n blauw potlood het vrije gezicht over de oorlogsvelden niet. Maar wij zien toch ook niet met onze eigen, ongewapende oogen. Wij moeten door de gekleurde glaasjes kijken en trachten uit al die tendenzieus-gekleurde afbeel dingen ons een beeld te vormen, dat de werkelijkheid het meest nabij komt. Wij moeten daarom er voor oppassen, dat wij de dingen niet te veel zien, zooals wij ze gaarne zouden willen zien, niet al te zeer den geheelen toestand gaan beoordeelen naar het glaasje, dat voor onze oogen wordt geplaatst en dat toevallig wat wij hopen of wat wij vreezen juist het dui delijkst laat zien. De achterwaartsche beweging der Duitschers, gaat volgens de Fransche berichten nog maar steeds door. De rechtervleugel, waarvan de cavalerie reeds ten Zuiden van Parijs heeft gepatrouilleerd, staat nu al tusschen Amiens en Atrecht! De hoofdmacht heeft in de linie Péronne Le Fère Laon, door de Franschen in het laatst van Augustus verlaten, posi tie gekozen. Zelfs Reims zeggeh de Franschen al weer bezet te hebben en het leger van den Kroonprins is een heel stuk noordelijker gedreven. Dit laatste lijkt ons, wanneer dit klopt met de werkelijkheid, het allerbedenkelijkst. Kregen de Duitschers Verdun, dan zouden ze o. a. goede spoorlijnen ter hunner be schikking krijgen, maar houdt Verdun stand dan wee het Duitsche gebeente. En terwijl de vorige week de kroonprins deze sterke vesting bedreigde van uit het westen, noorden en oosten, komt de bedreiging thans enkel maar meer uit het noorden. Wat dit wel beteekent, kunnen we niet beter aangeven, dan door even te beschrijven, hoe de Duitschers Maubeuge heb ben genomen dé Berlijnsche couranten met uitvoe rige bijzonderheden bereikten ons juist vanmorgen. Het behoort zegt een der oorlogscorresponden ten tot de gewichtigste werkzaamheden van den ge- neralen staf, om reeds in vredestijd goede aanvals plannen over de vestingen van de vijanden uit te wer ken. Deze op schrift gestelde plannen bevatten in de kleinste bijzonderheden de indeeling in aanvals fronten, waarbij nauwkeurig rekening gehouden is met de terreins-omstandigheden en de gunstigste plek ken voor de artillerie-opstelling. Maubeuge was in vier aanvalsfronten verdeeld'. Noord-Oosten, Zuid-Oosten, Zuid-Westen, Noord- Westen. De hoofdaanval richtte zich tegen de noord oostelijke forten. Het zware geschutvuur werd opge steld op een afstand van 8 tot 10 K.M. der verdedi gingswerken, hoofdzakelijk 21 cM. mortieren, vèr-dra- gende vlak-vuur kanonnen, modem krombaan kanon nen, en de bekende 42 cM. mortieren en de Oosten- rijksche 30,5 cM. motormortierbatterijën. Nadat het geschut één dag gebruikt was, kon tot de bestorming door de infanterie worden overgegaan, en den volgen den dag capituleerde de vesting, nadat ook op de an dere aanvalsfronten geen of weinig weerstand meer werd ontmoet. Van 's middags half twee tot 's avonds negen uur duurde het uitrukken der 40.000 krijgsgevangenen de Duitschers hadden gehoopt dat er zich veel Engelschen in de vesting zouden bevinden, maar dit waren slechts een 120 tal jongens van 18 tot 20 jaar, die, als na een voetbalmatch van plan waren met de Duitschers een handdruk te wisse len. Past men het bovenstaande toe op de vesting Ver dun, dan blijkt het groote gewicht van de terugtrek kende beweging van het leger van den kroonprinshet aanvalsplan voor deze belangrijke vesting is mislukt, van de gevormde aanvalsfronten is er thans enkel het noordelijke overgebleven en de kans voor de vesting om stand te houden is daardoor in niet geringe mate verhoogd. Zoolang men geen Duitsche berichten over de te rugtrekkende beweging over de heele linie krijgt, moet men tevreden zijn met de verklaringen, welke de verbondenen geven. Een uitvoerige opsomming van de oorzaken geeft bijv. de oorlogscorrespondent van de „Daily Chronicle", Philip Gibbs. De Duitsche sol daat, zegt hij, is van Luik tot bij Parijs komen vech ten, onafgebroken in één stuk door. Een maand lang heeft hij geen rust gehad, heeft hij moeten marcheeren en vechten. Hij heeft de uiterste onverschilligheid van zijn officieren gezien jegens het leven van de man schappen. Hij heeft kameraden vooruit zien zenden soms in gesloten formatie een zekeren, onver- mijdelijken dood tegemoet, en hij heeft de geweldig heid van de bevelen gehoord, om bloed te doen Vloeien als water, zoo erg, dat wie volgen, wellicht door bloed naar 't bestemde doel moeten waden. Nu de manschappen zich vechtend achterwaarts terugtrek ken, wreekt deze methode zich, daar de soldaten woest zijn op hun officieren en in opstand komen te gen hun bloeddorstigheid. De cavalerie werd verder veel te ver vooruit gezonden; de schrijver zag haver zakken, enkel gevuld met gras en de ruiters Bmeekten om voedsel. Maar ook de kanonnen hadden geen voedsel. Dat Parijs niet bereikt werd, het doel waar voor zoo hardnekkig gevochten was, was een bittere teleurstelling en werd het onheilspellende voorteeken van de groote ramp, welke hun ten deel viel. Ten slotte heeft de kracht van den Franschen aanval, het élan van de Fransche troepen, een paniek bij de Duit sche soldaten teweeg gebracht Zij renden wanhopig voor de lange Fransche bajonetten weg, zoo groot was hun vrees voor het koude staal. Ook viel hun ar tillerie niet mee. Het Duitsche veldtochtsplan was gebaseerd op het vooruitrukken, niet op het terugtrekken en met den terugtocht werd geen rekening gehouden. Thans trachten de Duitschers al vechtend terug te trekken met een leger, welks geestkracht gebroken is, welks lichamelijke kracht uitgeput is, welks voorraden en munitie niet voldoende aangevuld is, en aan het welk het genie voor achterwaartsch vechten ontbreekt. Dit zal de vreeselijkste terugtocht sinds Loele Boer- gas zijn, en op veel geweldiger schaal, omdat het le ger geen oogenblik rust zal worden gegund door de vervolgende legers. Een ander correspondent van hetzelfde Engelsche blad verzekert, dat de Duitschers hun Moskou schij nen te hebben gevonden en dat hun Waterloo niet lang zal kunnen uitblijven. Wij kunnen dit alles niet zoo maar aannemen. Gis teren nog lazen wij in dezelfde kolommen van hetzelf de blad een uitvoerig verhaal van een Amerikaansch journalist, die het Duitsche leger te velde had aan schouwd en vol bewondering schreef over den op- marsch van het Duitsche leger, over den uitnemenden verplegingsdienst Hij zag wagens met schoenma kers, bezig met de reparatie van soldatenlaarzen alsof ze thuis in hun werkplaatsen zaten. „De soldaten", schreef hij, „worden behandeld als kostbare machines, die tot het hoogste vermogen worden aangezet. Zij zijn goed gevoed, goed gelaarsd en gekleed. Alleen lieden voor wie goed wordt gezorgd kunnen dagelijks vijf en dertig mijlen marcheeren week in week uit" En dat dit alles nu ineens een havelooze, vluchten de Turken-bende zou zijn geworden en erger dan dat, het is mogelijk, maar niet te gelooven, voordat het be vestigd wordt. Men vergete niet, dat het Duitsche le ger nog nergens geslagen is. En wordt, blijkens een pas ontvangen telegram, te Parijs niet verzekerd, dat de Duitschers zeer snel en in goede orde over de ge- heele linie teruggetrokken zijn en dat de geheele Duit sche linie nog als intact kan worden beschouwd? Het is zoo zeker als wat, dat er aan alle kanten thans hard getogen wordt Terwijl in het eene telegram van Parijs wordt ge sproken over de belegering van Verdun, wordt in een ander telegram, eveneens uit Parijs, stoutweg beweerd dat op die stad nooit een aanval is gedaan ai dat er enkel een fort, niet behoorend tot de stelling, is be schoten 1 En terwijl mag worden aangenomen, dat de Duit schers zoo ver van Parijs zijn als de Maastrichtenaren van Amsterdam, vertelt de Duitsche generale staf ge- noegelijk, dat de toestand voor Parijs gunstig is voor het Duitsche leger 1 Alles mysterie waarvan alleen de tijd de juiste oplossing kan brengen. DE GEVECHTEN IN FRANKRIJK. Een officieel Fransch communiqué zegt: „Op on zen linkervleugel boden de Duitschers gisteren ten Noorden van de Aisne tegenstand op een linie, die Zich uitstrekt door het woud van Laigle naar Craon- ne, (ten Noord-Westen van Reims). In het centrum liep hun linie gisteren ten Noorden van Reims en het kamp van Chalons (gelegen tusschen Reims en St. Minehould) en bereikte Vienne-la-Ville, aan den westelijken kant van de Argonne gelegen. De Duitschers, die het Zuidelijk deel van de Argon ne bezetten, trokken nog steeds terug, zich opstellend tusschen de Argonne en de Maas. Maandagavond maakten wij front bij Varennes en Consenvoye, (ten N.-W. van Verdun). Op onzen rechtervleugel trokken de Duitschers zich terug op de linie Estain (ten N.-O. van Verdun), Metz DelmeChateauSalins. De situatie in de Vogeezen en den Elzas is on veranderd." DE DUITSCHE LEZING OVER DEN STRIJD. Uit het Duitsche hoofdkwartier wordt gemeld: De strijd, die op den rechtervleugel van het Weste lijk leger sedert twee dagen voortduurt, breidde zich heden uit naar de in het Oosten aansluitende legers tot aan Verdun. Op eenige punten van het uitge strekte slagveld behaalden de Duitsche wapenen eenig succes. Overigens is de Btrijd nog onbeslist. DE TOESTAND AAN DE DUITSCH-RUSSISCHE GRENS. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldt: Op het Oostelijk oorlogstooneel ordent zich het leger van Hindenburg na het einde van de vervolging. De in Boven-Silezië verspreide geruchten over een dreigenden inval der Russen zijn van allen grond ont bloot. DE VERNIETIGING VAN EEN ZEPPELIN. De „Daily Telegraph" ontving een telegram uit Moskou waarin verhaald wordt hoe een Zeppelin werd vermeesterd te Mlawa, een spoorwegstation aan de Russisch-Pruisische grens. Toen de Zeppelin ver scheen bevond ze zich op niet zeer groote hoogte, de Russische artillerie opende het vuur en beschadigde drie der motors. De „Zeppelin" heesch toen de witte vlag, waarop het vuren werd gestaakt. Toen werd echter van het luchtschip een bom geworpen, tal van menschen werden gewond. Toen nog drie bommen waren geworpen, waardoor drie en twintig menschen werden gedood, openden de batterijen opnieuw het vuur, waardoor de vierde motor van de Zeppelin werd beschadigd. Het luchtschip daalde neer vier mijlen van het station. Voor de Russische troepen kwamen hadden de Duitschers het luchtschip vrijwel volkomen vernield DE GEVECHTEN IN GALICIë. Een communiqué van den Russischen Grooten Ge- neralen Staf meldt: De Russische troepen zijn over de San getrokken en hebben stellingen ingenomen bij Ravaroeska. Zij namen meer dan 8000 man gevangen en maakten groote voorraden oorlogsbenoodigdheden en proviand buit. De vijand trekt steeds terug. Na de stelling van Grodek bezet te hebben werd Mosciska bereikt, zoodat de Russen tot op een dag- marsch afstand van Przemysl gekomen zijn. In de moerassen in de streek van Belgorai werden nieuwe kanonnen, die op de vlucht der Oostenrijkers in de modder waren blijven steken, gevonden. Het leger van generaal Broessilof heeft toen het den wanhopigen aanval der Oostenrijkers afsloeg, en daarbij zelf tot den aanval was overgegaan, tal van' vuurmonden veroverd en zeer veel krijgsgevangenen gemaakt. Hoe groot hun aantal is, is nog niet vast gesteld. Generaal Broessilof verklaart, dat zijn troepen blij ken van buitengewonen moed en volharding hebben gegeven. Op den rechteroever van de Doester zijn de Oos tenrijkers teruggeworpen in de richting van Dorogo- bytsj. Czemowitz, de hoofdstad van de Boekowina, en de geheele omliggende streek zijn zonde rslag of stoot door de Russen bezet Uit een telegram van Men oorlogscorrespondent van het „Berliner Tageblatt" in Galicië blijkt, dat het le ger van den Oostenrijkschen generaal Auffenberg zich ten gevolge van den opmarsch der Russen in een ge vaarlijke positie bevindt. De mogelijkheid schijnt nietbuitengesloten, dat generaal Auffenberg niet in staat zal zijn zich wederom met de andere Oostenrijk- sche legers te vereenigen. Volgens een telegram uit St." Petersbur gaan de „Daily News" heeft Soechomlinof, de Russische mi nister van oorlog, verklaard, dat de nederlagen, hun door de Russen toegebracht, de Oostenrijkers zoo hebben ontredderd, dat Rusland hen verder kan ver- waarloozen en al zijn krachten tegen Duitschland richten. I)e Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Ge uit keering der vergoedingen zal plaats hebben ten Stadhnlze, alhier, op DOIhEBDAG 17 8£PTEMB£B a.s. voor zooveel de LAUD- WJBEB betreft van ÏO—11 uur en voor zoo veel de MXI-iIÏTE betreft van 1113 uur, des voormiddags. Alkmaar, ló September 1914. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. in het Schoenmaken, Behangen en Stoffeeren en voor Gezellen in het Kleedermakersvak. De inschrijving van leerlingen en gezellen, ook die van den vorigen cursus, in bovengenoemde vakken, zal geschieden op Woensdag 23 September a.s., des avonds van 79 uren en op Donderdag 24 September a.s., des namiddags van 2—4 uren in het gebouw der school aan den Bergerweg De Directeur, H. VAN DER HEIJ. met daaraan verbonden ieder met 2-jarigen cursus te ALKMAAR. aan bovengenoemde inrichtingen voor den cursus 1914/1915 zal plaats hebben op Maandag 21 Sep tember voor leerlingen van den vorigen cursus en op Dinsdag 22 September voor hen, die de school voor het eerst wenschen te bezoeken, tel kens des avonds van 7—9 uren, in het geöouw der Burgeravondschool aan den Bergerweg. Zij, die een bewijs kunnen overleggen van met vruent het lager onderwijs aan een openbare of bijzondere school genoten te hebben, worden van het vereischte toelatingsexamen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt 5 per leerling, 2.50 voor wien dit te bezwarend is en geheel vrij voor hen, die geen schoolgeld betalen kun nen, ter beoordeeling van Burgemeester en Wet houders. Voor zoover er plaatsruimte is, kunnen oud-leerlingen, die aan het einde van den vorigen cursus het diploma ontvingen, en leerlingen uit omliggende gemeenten de laatsten tegen het hoogste schoolgeld worden aangenomen. Tevens wordt nog medegedeeld, dat zff die meer dan tweemaal in de maand zonder noodzaak de lessen verzuimen, van de inrichtingen kunnen worden verwijderd. Ouders en voogden gelieven hiervan goede nota te nemen. De Directeur, H. VAN DER HEIJ. DE STRIJD OM KIAUTSJAU. Een communiqué van het Japansche ministerie van oorlog meldt: Onze cavalerie heeft Tsih-Moh genomen, 16 kilo meter buiten de zone van Kiautsjau. Er vertoonde zich geen enkele vijand ten Noorden van de rivier Tisja, doch af en toe zijn vijandelijke vliegtuigen ge zien. GEVECHTEN IN ZUID-AFRIKA. Een detachement Zuid-Afrikaansche fuseliers te paard heeft, na twee nachten gemarcheerd te hebben (overdag hielden zij zich schuil), een Duitsche strijd macht overvallen, die een doorwaadbare plaats in de Oranjerivier, ongeveer zestig mijlen van Steinkopf, in Namaqualand, bezet hield. Na een scherp gevecht moesten de Duitschers zich overgeven. DE DUITSCHERS IN BELGIë. Volgens een officieel bericht uit Antwerpen moeten de Duitschers bij de gevechten der laatste dagen grooti vei .ezen hebben geleden, hetgeen volgt uit het feit, dat niets ondernomen werd. Het terugtrekken der Belgische divisies op de stel ling Antwerpen geschiedde zonder dat de vijand eeni ge poging deed om dit te beletten. LUIK ONDER DUITSCH BESTUUR. Det Duitsche overheid in Luik tracht op alle moge lijke wijzen de nijverheid en industrie weer te herstel- ALKMAA COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1