DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ambachtsschool, Gemeentelijke Burgeravondschool Avondschool voor Handwerkslieden, No, m AVONDCURSUSSEN Inschrijving van Leerlingen Honderd en zestiende jaargang. 1914 ZATERDAG 19 SEPTEMBER. Duitschland en de verbondenen. De Oostenrijkers en de Rassen. De Duitschers en de Russen. BELGIË. ENGELAND. DUITSCHLAND. Andere Mogendheden. VARIA. ALKMAAR, 19 September. 19 September heden voor 44 jaar begon een be langrijke épisode uit den Fransch-Duitschen oorlog van 1870/1871het beleg van Parijs. Den 19den Sep tember, op welken dag de koning van Pruisen bij Ver sailles zijn intrek nam in het met Oostersche pracht getooide kasteel Ferrières van de familie Rothschild, werd de insluiting van de Fransche hoofdstad vol tooid, was de stad geheel aan haar eigen lot overge laten, van iedere verbinding met de buitenwereld af gesloten. Alle toegangen waren versperd, niemand kon in- of uitgelaten worden, levensmiddelen konden niet meer worden Ingevoerd, zoodat de twee millioen inwoners het met de aanwezige voorraden moesten uithouden. Het bezettingsleger bestond uit 300.000 man het was compleet geworden toen op dezen dag het leger van den kroonprins van Saksen zich met de insluitende legermacht kon vereenigen. Wat de Parijsche bevolking geleden heeft is door een Fransch dichter, wiens woorden wij hier vertaald laten volgen, aldus weergegeven: „Toen eindelijk de golven der geketende Seine niet „langer de gewone schatting der omliggende plaatsen „naar dat uitgebreide menschenverblijf voerden, toei „de bleeke en wreedaardige honger binnen Parijs bt „gon rond te waren, door den akeligen dood op zijn „hielen gevolgd, toen werden er afschuwelijke kreten „gehoord. Dat trotsche Parijs was vol ongelukkigen, „wier sidderende handen, wier zwakke stem te ver geefs om levensonderhoud smeekten, terwijl de rijke „zelfs na tevergeefsche inspanningen, ten slotte te „midden van zijn schatten door den hongersnood „werd gekweld." Het scheen drie weken geleden, alsof een hernieuwd beleg van Parijs aanstaande was. Maar terwijl de Parijzenaars van 1870 niet aan de mogelijkheid van een belegering hadden geloofd en onverwacht d? zware beproeving moesten ondergaan, waren de Pa rijzenaars van 1914 voorbereid op de dingen, die ko men konden en nog niet gekomen zijn. Op een kanonschot afstand hebben de Duitschers in het begin dezer maand voor Parijs gestaan. Toen is er echter een keerpunt in de operatiën gekomen. De krijgskans is voor de poorten van Parijs gekeerd en het met ontzettende snelheid opgerukte leger van ge neraal von Kluck heeft weer van de hoofdstad moeten afwijken om te toonen, dat het even vlug .kon te rugtrekken als voortstormen. Wanneer later betrouw bare gegevens ter beschikking staan, zal moeten blij ken in hoeverre de thans het meest voor de hand lig gende veronderstelling, dat het leger veel te snel op gemarcheerd is, zich te ver van zijn operatie-basis heeft verwijderd en dus niet in staat was den onver wacht te voorschijn komenden Engelschen generaal sir John French voldoenden tegenstand te bieden, juist is. Maar in elk geval zullen latere inlichtingen het feit niet kunnen wegredeneeren, dat op het oogenblik, waarop ieder dacht, dat het voor Parijs zou gaan spannen, een ontspanning intrad. Intusschen lijkt het ons voorbarig te meenen, dat Parijs nu voor goed buiten schot blijft en dat de Fransche regeering, wel ke haar zetel naar Bordeaux had overgebracht, nu wel spoedig weer haar koffers zal pakken, haar ge ïmproviseerde apartementen Kamer en Senaat ver gaderen in de Oaronne-stad ln specialiteiten-theaters, de eerste minister zit in het stadhuis, enz. zal ver laten, om zich weer ln de Seine-stad te vestigen. Het gevaar, om het lot van '70 andermaal te moeten ondergaan, is voorshands van Parijs afgewend, maar dit wil nog niet zeggen, dat een belegering in 1914 geheel uitgesloten is. De groote slag tusschen Oise en Mame „staat" nog, d. w. z. geen der partijen heeft tot dusverre een be slissend voordeel behaald. De Duitsche groote gene rale staf rekende er Donderdag op, dat gisteren de definitieve beslissing ten gunste van 't Duitsche leger zou vallen, doch die rekening is blijkbaar een misre kening geweest. Trouwens de Duitsche generale staf is de laatste dagen erg van de kook. Na geruimen tijd het zwijgen als methode te hebben aanvaard, be ijvert die staf zich thans vlijtig weinig-zeggende be richtjes te zenden, en nadat eerst de feiten werden vervangen door beschouwingen, worden er nu ook al veronderstellingen wereldkundig gemaakt. Intusschen de staf heeft gisteravond toch nog een voordeel kunnen melden. Twee Fransche leger korpsen, zegt hij, zijn bij Noyon op beslissende wijze geslagen, bij Chateau-Briamont zijn 2500 man gevan gen genomen en dan zijn er nog zooveel kanonnen veroverd, dat het aantal nog niet te schatten is. Wanneer de Duitscher, die dit bericht van het hoofdkwartier leest, er een'kaart op nahoudt zal hij raar op zijn neus kijken. De man is natuurlijk nog steeds in de verbeelding, dat er aan de Mame gevoch ten wordt, en wanneer hij ziet, dat Noyon een 60 h 70 kilometer noordelijker ligt, dan zal het hem plotseling duidelijk moeten worden, dat de Duitschers te velde een heel stuk zijn teruggetrokken zonder dat de Duit schers in het rijk daarvan iets hebben vernomen, ter wijl hij zich heelemaal niet zal kunnen voorstellen, hoe de Duitschers het noordelijk fort van Reims (Cha- teau-Brimout) plotseling gaan bestormen, terwijl de stad reeds 4 September, „zonder slag of stoot" door de Duitschers werd bezet. Niet onwaarschijnlijk dus, dat men in Duitschland toen er vele dagen achtereen gezwegen werd toch wel heel wat te zeggen zou zijn geweest als men de minder aangename waarheid maar niet achter had willen houden. En misschien, dat het in Duitschland nu ook wel duidelijk wordt, waarom men dagen ach tereen tevergeefs heeft gewacht op de inneming van Nancy, van Verdun Wanneer het Duitsche overwlnningsbericht juist uit (het overwinningsbericht van den staf leert, dat er, blijkt, dan moge het slechts slaan op een gedeeltelijk misschien zelfs tijdelijk voordeel, maar dan lijkt hei ons toch van belang vooral om hetgeen er niet ii gezegd wordt, doch er in opgesloten ligt. Men weet, dat het aan de Mame ook al voortdurend ging om den Duitschen rechtervleugel, waar generaal von Kluck stond. Door dien vleugel weg te drukken slaagden de verbondenen er ln, het geheele Duitsch front te noodzaken achteruit te gaan. Onze lezers we ten, dat generaal von Kluck zich in een gevaarlijke po sitie bevond. Heeft hij thans de overwinning kunnen behalen, die de staf hem toeschrijft, en die door nadere Fransche berichten wordt bevestigd, dm: blijkt hieruit, dat hij een meester in 't terugtrekken is Hij heeft dan toch onder moeielijke omstandigheden een goede positie ingenomen en den vijand van daar uit met succes weerstaan. Evenwel 'n ernstig drei gement van den Duitschen rechtervleugel komt meer uit 't westen, vanwaar uit wel 'n poging zal worden gedaan om de belangrijke spoorlijn La FèreLaon, de voornaamste Duitsche communicatie-lijn af te snij den, door het 6de Fransche legerkorps, dat var Amiens uit schijnt te opereeren. Evenwel het komt ook nu meer aan op hd: centrum en den Duitschen linkervleugel. In het eer trum worden wel aanvallen en tegenaanvallen gedaan, maar heel veel schiet daar geen der partijen op. De Duitschers zeggen, dat de vijandelijke aanvallen op Duitsche front zijn mislukt, de Franschen, dat er een driemaal herhaalde aanval der Duitschers tegen de Engelschen is mislukt en dat verder oostwaarts de Franschen nachtelijke tegenaanvallen der Duitschers hebben afgeslagen. En aan den Duitschen linkervleu gel schrijven de Duitschers zich eenig succes toe, ter wijl de Franschen enkel zeggen, dat de Duitschers daar bij de grens verdedigende stellingen innemen, zoodat zij zich dus hier goed hebben kunnen handha ven. Over het geheel is de indruk wel, dat de Duitschers er op het oogenblik heel wat gunstiger voorstaat dan de vorige week Het Fransche telegram, volgen. hetwelk het gevecht verflauwt, wijst op uitputting. En wie aan het einde de gunstigste posities inneemt, is er het best aan toe. Wij deden hierboven uitkomen, dat plaatsnamen van groote beteekenis kunnen zijn en heel wat meer te verstaan geven, dan wel de bedoeling is geweest. De Russische generale staf vermijdt ook in zijn laat ste communiqué zorgvuldig een plaatsaanduiding te geven. Hij zegt, dat de troepen van generaal Rennen- kampf het offensief der Duitschers tot staan hebben gebracht, maar zwijgt zorgvuldig over de hoofdzaal dat n.l. de Duitsche troepen al een aardig eindje Li Rusland staan en er zelfs al een eigen goevememetr hebben ingesteld. Ten slotte wijzen we nog even op een telegram u:t St. Petersburg, volgens hetwelk de Duitschers vei sterkingen hebben aangebracht in Galicië. HET DUÏTSCHE COMMUNIQUé. Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier ge meld: Het 13de en 14de Fransche legercorps, alsmede af- deelingen van een andere divisie werden gisteren ten zuiden van Noyon beslissend geslagen. De vijand heeft verscheidene batterijen verloren. De vijandelijke aanvallen tegen verscheidene pun ten van ons front zijn na bloedige gevechten afgesla- gen. Ook is een aanval der Fransche Alpenjagers op den kam der Vogeezen bij het Breuschtal mislukt. Bij de bestorming van Chateau Brimont nabij Reims zijn 2500 gevangenen gemaakt. Ook op andere plaatsen, waar het gevecht In open veld plaats had, werden gevangenen gemaakt en stuk ken geschut veroverd, in welk aantal is nog niet t overzien. HET FRANSCHE COMMUNIQUé. Het officieel communiqué meldt: De slag duurde op 17 September langs het geheele iront van de Oise en het Woevregebied voort, zonde- noemenswaardige wijzigingen op eenig punt. De Duitschers ondernamen tot driemaal toe een tegenaanval op het Engelsche leger, die telkenmale mislukte. Op enkele punten drongen wij eenigszins vooruit, op de hoogten ten Noorden van de Aisne. Wij sloegen eenige heftige nachtelijke tegenaanval len tusschen Craonne en Reims af, benevens een po ging om offensief tegen Reims op te rukken. Van Reims tot het Argonner Woud legden wij aan zienlijke versterkingsweiken aan, en namen daar een zuiver defensieve houding aan. In Lotharingen eri de Vogeezen bezetten wij eveneens defensieve posities in de buurt van de grens. De toestand in het Argon ner Woud en in Woevre is ongewijzigd. GEVECHTEN IN DEN ELZAS. Naar de Köln. Ztg. verneemt hebben Badensche en Wurtembergsche landweertroepen bij Sennheim in gevechten, die verscheidene dagen duurden, een beslissende overwinning behaald. De in getal sterkere reservebezetting van Belfort Is verslagen en over Guebvillers gevlucht. De Franschen hebben groote verliezen geleden. Da gevechten, die in de afgeloopen week op het front ReiningenZweighausenSennheim zijn ge leverd, waren tegen de bezetting van Belfort ge richt, welke een krachtdadigen uitval had gedaan. Enkele dorpen in de Sundgau hebben het van de Franschen hard te verantwoorden gehad. Dezen hebben ook weer een aantal mensehen meegenomen. DE STRIJD IN GALICIë. Een Russisch communiqué meldt, dat op het Oos tenrijksche front de achtervolging van den vijand voortduurt. De Russische troepen naderden de de fensieve stellingen van Siniawa, Jarolslaw en Pre- mysl, alle drie gelegen aan de rivier de San. DE GEVECHTEN AAN DE DUITSCH-RUSS1SCHE GRENS. Een communiqué van den Russisch en generalen staf meldt: Op het Oost-Pruisische front hebben de troepen van generaal Rennenkampf den 17den dezer het offen sief der Duitschers definitief tot staan gebracht. Op verscheidene punten trokken de Duitschers terug, oi voerden troepenverplaatsingen uit. Het officieele Duitsche bericht zegt, dat het ooste lijke leger de operaties in het gouvernement Soewals- ki voortzet. Afdeelingen rukken aan op de vesting Osowiec, aan de Bobr, een rechterzijrivier van de Na rew. Uit Petrograd wordt aan de „Times" gemeld, dat de twee divisies, die den terugtocht van generaal Rennenkampf's leger in Oost-Pruisen dekten, heldhaf tig hebben gevochten. Zij trokken eerst terug toea de hoofdmacht in de stelling achter de Goldop geko men was. DE VERNIELZUCHT DER RUSSEN. De commandant van het vijftiende Russische leger corps, generaal Martos, die bevel gegeven had alle Oost-Pruisische plaatsen binnen het bereik van zijn Loepen te verbranden, alle mannelijke inwoners dood te schieten, ook als zij niet aan den strijd hadden deel genomen en zij levensmiddelen enz. vrijwillig afston den, werd geboeid naar Hollesaale gebracht en zal voor den Duitschen krijgsraad terecht staan. De burgemeester van de Oost-Pruisische stad Nei- denburg verzoekt in de bladen hulp voor de inwo ners. Den 22sten Augustus trokken kozakken door de onbezette stad, beschoten de vensters, verwondden de inwoners en bombardeerden de stad drie uur lang, zoodat zij grootendeels afbrandde. De helft van cl, inwoners is dakloos. In de overige huizen vernielden de binnenrukkende Russen meubelen en kleeren. D, inwoners bezitten slechts de kleeren, die zij aan heb ben. KONING ALBERT EN KONING GEORGE. Koning Albert seinde gisteren aan Koning George: „Ik wensch u van harte geluk met de uitnemende ver richtingen van de Engelsche troepen in den slag aan de Mame. In naam van het geheele Belgische volk spreek ik mijn diepste bewondering uit voor den hel denmoed van officieren en soldaten van uw leger. God zal ongetwijfeld onze legers helpen de wreedhe den te wreken, welke gepleegd zijn tegen vredelieven de burgers en tegen een land, welks eenige misdaad was dat het weigerde zijn verplichtingen niet na tt komen." Koning George antwoordde: „Ik dank u hartelijk voor uw telegram en de daarin geuite waardeering voor onze troepen. Innig hoop ik, dat de gecombineerde operaties der bondgenooten in samenwerking met uw dapper leger, welks houding boven allen lof verheven is, zullen leiden tot een be sliste overwinning, zoodat uw land bevrijd wordt, dat zooveel van den indringer heeft moeten hjden." LONDEN EN DE DUITSCHE LUCHTSCHEPEN. Met het oog op de Zeppelins, wordt voorshands de vermindering van de verlichting van straten en winkels te Londen gehandhaafd. Een Engelsch lucht schip zal zich nu eenige nachten boven Londen bewe gen om zich te vergewissen in hoeverre het licht nog aanwijzingen geeft, maar bij het verschil in duisternis van de avonden zal de proef een tijd duren. Men hoopt na die proef zekere beperkingen van verlichting te kunnen intrekken. VAN MEENING VERANDERD. De sociaal-democratische Rijksdagafgevaardigde Wendel, die eenige maanden geleden een door hem in den Rijksdag gehouden redevoering eindigde mee de woorden: „Vive la France!", schrijft, volgens de „Vorwarts", o. a.: „Nadat ik mij eerst in net algemeen ter beschikking stelde van het legerbestuur, trad ik midden Augustus als vrijwilliger in dienst bij he landstormbataljon te Frankfort am Main. Ik wilde niet bij de kachel blij ven zitten, terwijl het geheele volk gewikkeld is in een strijd om zijn bestaan." AMERIKA EN DE VREDE. President Wilson heeft van den Duitschen Rijkskan selier een ontwijkend antwoord ontvangen op zijn vraag of de Keizer geneigd zou zijn in besprekingen over den vrede te treden. De Amerikaansche ambassadeur te Berlijn heeft aan president Wilson geseind, dat de rijkskanselier von Sn het Schoenmaken Behangen en Stoffeeren en voor Gezellen in het Kleedói makersvak. De inschrijving van leerlingen en gezellen, ook die van den vorigen cursus, in bovengenoemde vakken, zal geschieden op Woensdag 23 September a.s., des avonds van 7—9 uren en op Donderdag 24 September a.s., des namiddags van 24 uren in het gebouw der school aan den Bergerweg De Directeur, H. VAN DER HEIJ. met daaraan verbonden ieder met 2-jarigen cursus te ALKMAAR. aan bovengenoemde inrichtingen voor den cursus 1914/1915 zal plaats hebben op Maandag 21 Sep tember voor leerlingen van den vorigen cursus en op Dinsdag 22 September voor hen, die de school voor het eerst wenschen te bezoeken, tel kens des avonds van 7—9 uren, in het gebouw der Burgeravondschool aan den Bergerweg. Zij, die een bewijs kunnen overleggen van met vrucht het lager onderwijs aan een openbare of bijzondere school genoten te hebben, worden van het vereischte toelatingsexamen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt 5 per leerling, 2.50 voor wien dit te bezwarend is en geheel vrij voor hen, die geen schoolgeld betalen kun nen, ter beoordeeling van Burgemeester en Wet houders. Voor zoover er plaatsruimte is, kunnen oud-leerlingen, die aan het einde van den vorigen cursüs het diploma ontvingen, en leerlingen uit omliggende gemeenten de laatsten tegen het hoogste schoolgeld worden aangenomen. Tevens wordt nog medegedeeld, dat zij die meer dan tweemaal in de maand zonder noodzaak de lessen verzuimen, van de inrichtingen kunnen worden verwijderd. Ouders en voogden gelieven hiervan goede nota te nemen. De Directeur, H. VAN DER HEIJ. Bethmann Hollweg het verzoek van den president, of de Keizer van gedachten wilde wisselen over den vre de, met hem besproken had. De rijkskanselier had ge zegd, dat aangezien de bondgenooten overeen waren gekomen de vijandelijkheden niet afzonderlijk te sta ken, de Vereenigde Staten zich tot het verkrijgen van vredesvoorstellen tot de bondgenooten moesten wen den. IERSCHE DAPPERHEID. De Daily Chron. bevat het volgende staaltje van dapperheid Een Iersch soldaat had onder hevig geweervuur een gewonden vriend naar een boerderij gebracht. Toen de Engelschen zich moesten terugtrekken bleef hij achter en werd daar gevonden door een Duitsche patrouille. De leren waren slechts met hun beide terwijl de een nog gewond was bovendien tegen een dozijn uhlanen. Achter een barrière van allerlei meubelen namen ze de Duitschers onder vuur, de helft van hen doo- dend of wondend. De Duitschers stelde toen een machinegeweer op en dreigden het huls te verwoeste. De twee soldaten wilden den eigenaar der boerderij deze schade niet berokkenen en liever dan hem of het dorp te benadeelen deden ze een uitval met het doel het machinegeweer te vermeesteren. Vlak voor den drempel der deur vielen ze belden doodelijk getroffen neer. UIT EEN OORLOGSDAGBOEK. De „Köln. Ztg." geeft een vertaling van een zak boekje, dat gevonden werd op het slagveld in Lotha ringen en vermoedelijk heeft toebehoord nan een ge sneuvelden Franschen korporaal, die van dag tot dag daarin aanteekeningen heeft gemaakt. Het begint met 1 Augustus, de mobilisatie, vertelt van de treinreis en van den eersten opmarsch. Achter 8 Augustus staat o. a.„Den heelen dag hebben wij rust. Ik visch 's namiddags in den Moe zel en vang twee kleine vischjes. Plotseling houdt het lste bataljon een man aan, die water en melk vergif tigd moet hebben Een dozijn vrijwilligers schiet hem dadelijk dood. Rechtvaardigheid moet er zijn. Dinsdag 11 Augustus vertelt de schrijver, dat men zich in een bedauwd veld te ruste heeft gelegd: de aarde als matras, de sterrenhemel als deken en de ran sel ais Hoofdkussen. Zaterdag 15 Augustus: Om vier uur zijn we opge staan en na een half uurtje marcheeren schiet het ons te binnen, dat vandaag de jacht geopend wordt en wij nu jacht moeten maken op menschen. Hij vertelt dan van mislukte pogingen om een vliegtuig neer te schie ten. Men ontmoet dan twee totaal uiigeputte solda- COURANT, i

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1