DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Cursus In het knippen van Onderkleed^ No, 2m Nieuwe Abonnementen. Alkmaarsche Huishoud en Industrieschool. Cursus In Costuumnaafen voor dames, Honderd en zestiende jaargang. 19U MAANDAG 21 SEPTEMBER, Duitschland en do verbondenen. D© Oostenrijkers en de Russen. De Duitschers en de Engelschen. Duitschland en Japan. DUITSCHLAND. Ktt ALKMAAR, 21 September 1914. „De grootate slag In 's werelds historie," zooals een Engelsch blad den strijd aan de Aisne noemt duurt nog voort. De officieele communiqué's welke er worden uitgegeven, doen denken aan de dagelijk- sche mededeelingen over een gevaarlijke zieke: „er is geen verandering In den toestand ingetreden." Afwachten wat komen zal, blijft de boodschap. Te bespreken valt er op het oogenblik dan ook niets. Alleen mag vermeld worden, dat de bladen van de oorlogvoerende partijen in deze periode van afwach ting zijn gekomen tot waardeering van den tegenstan der. Het snoeven en pralen op eigen voortreffelijkheid en het neerhalen van en afgeven op den vijand heeft een einde genomen en van alle kanten wordt gewaar schuwd voor overschatting van de behaalde voor deden en voor onderschatting van de vijandelijke krachten. De Daily Chronicle zegt b.v. dat de Duitsche terug tocht met zulk een snelheid en vaardigheid is geschied en met zulke opmerkelijk geringe verliezen, dat 's vijands legermacht weinig verzwakt is en het moge lijk is, dat deze nog steeds de verbondenen in aantal overtreft, terwijl zij een buitengewoon sterke stelling inneemt, welke ongetwijfeld reeds jaren te voren door haar Generalen Staf werd uitgekozen. Succes op dit terrein, doet het geheele oorlogstoo- neel in het Westen wijzigen. Daarom is de stand van zaken zoo kritiek. Er wordt nu al dagen achtereen gevochten en vermoedelijk zullen er nog verscheiden dagen verloopen, voordat een beslissing bereikt is. De strijd wordt beschreven als de hardnekkigste uit den oorlog, en hij wordt dag en nacht gevoerd. Kort geleden traden de Duitschers verdedigend op en toen noopte de komst van hun versterkingen hen met de uiterste kracht aan te vallen. Onze verliezen- lijst vertelt daarvan." Aldus het Engelsche blad. De Berlijnsche Morgenpost schrijft o.m.: wij we ten en wij erkennen het, dat ook onze vijanden dapper zijn. De hardnekkige tegenstand van de Franschen was niet verwacht." De Vossische Ztg. verklaart o.a. „De verbitterde worsteling toont ons, dat de overwin ning niet enkel het resultaat van een betere bewape ning en leiding is, maar dat zij slechts door een on afgebroken opoffering behaald kan worden." Een dergelijke taal steekt gunstig af bij die, welke kort geleden zoowel in Duitsche als in- Engelsche taal werd aangeslagen. Zij toont duidelijk, hoe men in beide landen, nu het vechten tijdelijk op het doode punt is geraakt, nu het er héél erg spannen gaat, over den uitslag geheel in het onzekere verkeert^ ondanks alle mooie overwinningsberichten en allerlei gunstige veronderstellingen. Het is opvallend, hoe, wanneer de eene oorlogvoe rende partij de andere van iets beschuldigt, de andere dadelijk klaar staat met een tegenbeschuldiging. Staat A. heeft het volkenrecht grovelijk geschonden en dit erkend, doch dit verhindert geenszins, dat hij staat B. ten laste legt, dat deze zich ten opzichte van een ondergeschikt punt niet aan het volkenrecht houdt zoo ongeveer dus als iemand, die het huis van zijn buurman is binnengedrongen, daar moord en brand stichting heeft gepleegd qn zich achterna beklaagt, dat buurmans kat hem over zijn hand gekrabbeld heeft. De dum-dum-kogeis worden tegenwoordig In de couranten misschien nog meer gebruikt dan op het oorlogsveld. Nauwelijks duiken er geruchten en be richten op over mishandelde vrouwen en afgesneden vingers, of uit een andere plaats in een ander land wordt ook gewaagd van mishandelde vrouwen en afgesneden vingers. Wij gelooven, dat de oorlogvoerende partijen elkaar op het stuk van gruwelen, wreedheden en andere onmenscheüjkheden niet veel hebben te verwijten, dat zij elkaar met dezelfde munt betalen. Maar wie in 'n glazen huis woont, moet niet met steenen gooien, want dan loopt hij hard kans, dat ook zijn eigen ruiten worden ingeworpen. En wie zich zelf aan iets schuldig maakt, vennijde dat anderen te verwijten, wanneer zij desgelijks doen. In het Berliner Tageblatt troffen we een particu liere correspondentie aan uit Oost-Pruisen, welke de aandacht verdient. De door Kozakken afgehakte handen en beenen laten we nu maar blauw-blauw, doch het volgende Is de vertaling waard: „Wij voeren oorlog niet tegen menschen, maar tegen dieren", zeide gisteren de eigenaar van een kasteel, v. Jansen, tegen mij. Gerdauen, een vriendelijk stadje van circa 3500 inwoners bestaat alleen nog maar in den naam. Alles plat- en uitgebrand 1 Het dichter woord van het afgrijzen uit leege venster-openingen i3 hier op de verschrikkelijkste wijze verwezenlijkt 1 Pompejl met zijn sombere tragiek is hier ten tweede male verrezen, alleen zonder de vergoelijkende scha duw van het verleden en zonder de schoone betoove- ring der zuidelijke natuur! Geen enkel huis is ge spaard gebleven, de vlammen zetten het werk der ver nieling voort 1 Slechts weinige angstige menschen, een paar bedroefde, weenende vrouwen, die klaagden: „Alles weg I Geen bete brood hebben wij gered". Den 16 Kilometer langen straatweg van Gerdauen naar Nordenburg kan men als den weg des jammers aanduiden. Alles vernietigd! Geen huis, geen hut, geen boerderij, geen gehucht werd gespaard! Alles in puin, overal werd de roode haan op het dak gezet. De fraaie, wel zestigjarige beuken zijn geveld. Maar alles zou in zekeren zin nog overtroffen worden in Nor denburg. Eens 2500 inwoners tellend, waren er slechts 200 meer aanwezig. De huizen had men ge spaard, maar daarbinnen was niets meer heel, alles was overhoop gehaald, doelloos stukgegooid en stuk getrapt uit vernielzucht-." Zóó beschrijft de heer Paul Lindenberg, -de oorlogs correspondent van het „Tageblatt', het optreden der Kozakken in Oost-Pruisen. Deze journalist moest naar België en naar Noord- Frankrijk worden gezonden, om zijn lezers te vertel len van Leuven en Mechelen, van Visé, Dendermonde, van het aan bouwkunst rijke Noord-Frankrijk met zijn prachtige gothische kathedralen de Duitsche regeering zegt toe, dat het schoone kerkgebouw van Reims zooveel mogelijk gespaard zal blijven, op het oogenblik waarop een Fransch bericht de totale ver woesting meldt 1 en zijn historische monumenten, naar die streken, waar Duitschers hebben huisgehou den als Kozakken, of erger nogl Kon hij de dingen in het Westen met even onbe vangen oogen zien als in het Oosten, dan zouden zijn lezers waarschijnlijk ook wel tot het inzicht komen, dat de oorlogshartstochten den mensch, wie en wat hij ook moge zijn, tijdelijk al het tnenschelijke ontne men en met name zijn gevoelens van menschenliefde, van eerbied voor het schoone, het zwijgen opleggen. De mensch, die oorlog voert, schijnt enkel te kunnen spreken door den mond van kanon of geweer en enkel te kunnen schrijven met de punt van bajonet of speer. En humoristisch want ook humor schrijnt wel doet het aan, wanneer men in de Lok. Anzeiger het volgende stukje zedelijkheids- en rechtvaardigheids- vertoon leest: Hal le, 17 September. De Russische generaal Mar- tos, die beval de door zijn troepen bezette plaatsen van Oost-Pruisen te verbranden en de mannelijke in woners dood te schieten, werd hier heden geboeid binnengebracht. Dat is recht. In Duitschland wor den alle krijgsgevangenen fatsoenlijk en de officieren met de hun toekomende eerbewijzen behandeld. Wan neer echter een misdadiger, die tot moord en brand stichting aanspoort, in generaalsuniform steekt, dan kan de uniform hem niet dekken, dan moet hij niet als krijgsgevangene, maar als strafgevangene worden be schouwd, en geen straf is hard genoeg, om zijn mis daad te boeten." De Kölnische Ztg. van gisteren kondigt een „schit terend succes" aan: op de oorlogsleening is voor 3,500,000,000 mrk. geteekend. Op 't oogenblik, waar op Frankrijk en Engeland zich in zwaren financiee- len nood bevinden, is het Duitsche volk in staat, meer dan 3,5 milliard op het altaar van het vaderland neer te leggen, en het zal, daaraan twijfelen wij geen oogenblik, in staat en gaarne bereid zijn, nog meer milliarden op te brengen, wanneer de noodzakelijk heid zich mocht voordoen. Naast de eensgezinde dappere vastberadenheid van ons volk, die zich op de slagvelden in West en Oost reeds zoo schitterend heeft getoond, komt door dit resultaat thans de vaste wil te staan ook economisch alle krachten in te span nen, totdat onze vijanden voorgoed overwonnen zijn. Met het volste recht mogen wij daarom bij dit resul taat zeggen„Lieb Vaterland magst ruhig sein." Andere Duitsche bladen getuigen eveneens, dat de bereidwilligheid van het Duitsche volk om voor deze leening te'teekenen getuigenis aflegt van zijn onwrik baar besluit, om den oorlog tot het einde toe te voe ren. Wij meenen dan ook in deze bereidwilligheid het antwoord te mogen zien van het Duitsche volk op de berichten over Duitsch land's wensch om vrede te sluiten. En deze tegenspraak is vooral niet van gerin ger beteekenis dan die van de officieele Nordd. Allg. Ztg. Volk en regeering zijn het in dit opzicht eens. En dat is maar goed ook een vrede, op dit oogenblik gesloten, zou weinig duurzaam zijn. Hoe meer de oorlogvoerenden in elk opzicht tot uitputting gera ken, hoe grooter de kans, dat wie dan ook als overwinnaar uit het strijdperk moge treden het thans levend geslacht niet weer zoo'n wereldbrand zal beleven. Een papieren vrede brengt de mensch- heid niet veel verder - alleen wanneer al het kruit verschoten is kan men hopen, dat de kanonnen gerui- men tijd zullen zwijgen. DE SLAG AAN DE AISNE. Het Fransche communiqué van Zaterdagavond zegt: Op den linkervleugel hebben de Franschen ten zuiden van Noyon een vaandel buitgemaakt. Bij een tamelijk ernstig treffen op de hoogvlakte van Craonne hebben wij talrijke gevangenen gemaakt op het 12e en het 15e legerkorps en op de Pruisische garde. De Duitschers, die, in weerwil van uiterst heftige aanval len, voor Reims geen terrein hebben kunnen winnen, hebben den geheelen dag de kathedraal gebombar deerd. Over het algemeen is de toestand onveran derd. Op het centrum hebben wij op de westelijke helling van Argonne terrein gewonnen. Van den rechtervleugel is niets nieuws gemeld. De algemeene toestand blijft gunstig. Het communiqué van gisterenmiddag 3 uur meldt: uur meldt. Op onzen linkervleugel zijn wij op den rechteroever der Oise opnieuw een weinig vooruitgeschoven. De Algerijnsche divisie veroverde wederom een vaandel. Alle pogingen van de Duitschers, gesteund door een talrijke artillerie, om ons front tussichen Craonne en Reims te verbreken, werden verijdeld. Bij Reims werd de hoogte van Brimont waarvan wij een gedeelte hadden veroverd, door den vijand hernomen, maar hier staa^ tegenover, dat wij ons heb ben meester gemaakt van de hoogvlakte van Pompelle. De Duitschers bleven, zonder eenige militaire reden, woedend doorschieten op de kathedraal van Reims, die in brand staat In het centrum, tusschen Reims en het Argonner Woud, bezetten wij het dorp Souain. Hier maakten wij duizend gevangenen. Op de westelijke helling van de heuvels van Argonné blijven wij vorderen. De rechtervleugel van den vijand in Lotharingen is teruggetrokken tot voorbij onze grens, en heeft in het bijzonder de streek yan Avricourt ontruimd. In de Vogezen trachtte de vijand het offensief te hervatten, in de buurt van Saint Dié, zonder resultaat evenwel. Wij bezitten nog geen enkele bevestiging van de overgave der niet vernielde forten van Maubeuge, maar de Duitsche pers bericht de inneming dezer stad, en zegt zelfs, dat haar gouverneur te Torgau ge vangen zou zitten. Het Saksische leger is ontwricht. Zijn opperbevel hebber, generaal von Hausen, ex-minister van oorlog, in Saksen, is van zijn bevel ontheven. De cavalerie-divisie van ditzelfde leger, die bij den aanvang van den veldtocht in Lotharingen had ge streden, en naderhand naar Rusland werd gezonden, is daar meegesleept in het débacle van het Oosten- rijksche leger. Zii moet zware verliezen hebben gele den. Het Londensche persbureau publiceerde gisteren het volgend communiqué: De toestand is in geen enkel opzicht gewijzigd. Het weder is buitengewoon slecht. De tegenaanvallen, gisteravond en gedurende den nacht door den vijand ondernomen, werden met gemak afgeslagen, met ver liezen aan de zijde der Duitschers. Het communiqué van het Duitsche groote hoofd kwartier van Zaterdag, 's avonds, luidt: De toestand is in het Westen in het algemeen on veranderd. Over het geheele front, waar slag gele verd wordt, is het Engelsch-Fransche leger tot een defensief gedwongen. De aanval tegen de sterke, ge deeltelijk in meerdere linies achter elkaar gelegen, ver sterkte stellingen, kan slechts langzaam vorderen. Het doorzetten van den aanval tegen de sperforten, ten Zuiden van Verdun, is voorbereid. In den Elzas staan onze troepen langs de grens, dicht bij de Fransche strijdkrachten. DE STRIJD IN GALICIë. Het communiqué van den Russisch en generalen staf luidt: De Russische troepen maakten zich van de ver sterkte stellingen Simava en Sambor meester. De troepen van de achterhoede der Oostenrijkers werden van Vihnye over de San teruggeworpen, in de streek van Radymno en Medyka hebben de Oostenrij kers de bruggen over de San vernield. Jaroslaw, aan de San, is in vlammen gehuld. Den 15den September werden in het gebied van Sandomir, aan de Oostenrijksch-Russische grens, en Radomysl drieduizend man gevangen genomen en 10 kanonnen buitgemaakt In den omtrek van Nemirow werden 3000 amunitiewagens genomen. In de streken, die door de Russen bezet zijn, wer den vele vijandelijke soldaten aangetroffen, die afzon derlijk rondzwierven en zich geleidelijk overgaven. Aan het Duitsche front wordt geen slag geleverd. De Oostenrijksche troepen, die poogden onzen op- marsch aan het front BaranofRamchof te stuiten, werden met groote verliezen teruggeslagen. De artillerie belegert en bpmbardeert de fortifica ties van Joraslaw. Gevechten zijn begonnen met het garnizoen van Przemysl, welks artillerie het vuur opende. De Russische troepen vinden bij het doortrekken van bosschen verschillende door de Oostenrijkers in den steek gelaten batterijen. Het communiqué van het Duitsche groote hoofd kwartier van 19 September 's avonds In het Oosten is den 17den September de vierde Finsche brigade infanterie bi] Augustow verslagen. Bij het oprukken tegen Ossorviec werden Grajewo en Szczuczyn na korten strijd genomen. JAROSLAU DOOR\DE OOSTENRIJKERS ONTRUIMD. Uit Petrograd wordt aan de Londensche „Daily Mail" gemeld, dat de Oostenrijkers de vesting Jaros- lav hebben ontruimd en in brand gestoken, omdat de Russen door de bezetting van Kryheshof de verbin ding van de achterhoede met Przemysl afgesneden hadden en de achterhoede bedreigden. Van Oostenrijksche zijde wordt officieel bekend ge maakt: De nieuwe opstelling van ons leger op het noordelijk oorlogstooneel is aan den gang. Een ge ïsoleerde aanval van een Russische infanterie-divisie werd den 17en September bloedig afgeslagen. De kleine versterkingen ten Oosten van Sieniawa werden door zeer zwakke afdeelingen met heldenmoed verde digd. Zij dwongen de Russen tot de ontplooiing van twee korpsen zware artillerie. Toen de versterkingen Nieuwe Abonné's op de „Alkmaarsche Courant" voor het volgende kwartaal (4e) ontvangen de nog in deze maand ver schijnende nummers kosteloos en franco. De „Alkmaarsche Courant" bevat dage lijks o.m. de laatst» telegrammen van het oorlogsterrein. Aangiften voor nieuwe abonnementen bij de Admi nistratie Voordam C 9, bij de Agenten en Brieven gaarders. gedurende 1 maand, ongeveer 8 lessen voor f 1,—. f 25.— per halfjaar, 2 lestijden per week. Aangifte voor belde cursussen van 33 tot en met 30 SEPT. gedurende de schooltijden. Aangifte van Leerlingen voor den 2-jarigen cursus van 22 Sept. tot en met 10 October. Lesgeld f 40.— per jaar. (DnderwijsvakkenKoken, voedingsleer, huishoudkundewaschbehandelingver stellen en vervaardigen van onderkleeding, eenvoudig costuumnaaien. Inlichtingen verstrekt gaarne De Directrice J. F. BEUMER. hun taak hadden vervuld, werden zij vrijwillig ont ruimd. IN DUITSCH OOST-AFRIKA. Het Engelsche stoomschip „Kavirondo" heeft twee Duitsche dhows (inlandsche vaartuigen) op het Vic toria Nyanza-meer in den grond geboord. Het Duitsche schip „Muanza" heeft het Engelsche stoomschip „Winifred", dat den 15en dezer te Karun- go binnenkwam, aangevallen. De „Winifred" trok zich terug, doch keerde met de „Kavirondo" weer en bezette Karungo zonder dat tegenstand geboden werd. Het Engelsche schip „Pegasus", die van uit Zan zibar opereert, verwoestte Dares Salam, in Duitsch- Oost-Afrika, en boorde de Duitsche kanonneerboot „Möwe" in den grond. Gisterochtend werd de „Pe gasus" echter door de „Königsberg" aangevallen, toen zij in de baai van Zanzibar haar machines wer den schoongemaakt. Het Engelsche schip, dat aldus in zeer ongunstige omstandigheden verkeerde, werd geheel ontredderd. De verliezen zouden 25 h 30 man bedragen. De bemanning telde 234 koppen. DE STRIJD OM KIAUTSJOU. Japansche troepen zijn Vrijdag met steun van de vloot, in de baai van Lao-sjan ten noorden van Kiao- tsjou ontscheept, meldt een officieel bericht uit Tokio. De tweede Duitsche gezantschapssecretaris te Pe king, is als vrijwilliger te Tsingtao gedood in een voorpostengevecht Volgens Duitsche berichten zijn door bommen uit een vliegtuig 30 Japanners gedood en velen gewond. De Japanners naderen geleidelijk de versterkingen van Tsingtao. De landing der Japanners in de baai van Lao- Shan wordt officieel uit Tokio gemeld. De landing troepen vielen de Duitschers Vrijdag 1.1. bij Wang-Ko- Huang, 13 mijlen ten oosten van Tsimo, aan. De Duitschers die een versterkte positie bezetten, gebruik ten mitrailleurs, maar moesten niettemin bij zonson dergang in wanorde terugtrekken, met achterlating van krijgsvoorraden en uitrustingsstukken. DUITSCHLAND EN DE VREDE. De „New York Evening World" bevat het volgen de resumé van de opvattingen van Keizer Wilhelm: 1. Duitschland zou gaarne bemiddelingsvoorstellen in overweging nemen, maar dit wordt het volkomen belet door de houding van Engeland 2. Duitschland zal den strijd niet staken, zoolang van Engelsche zijde wordt beweerd, dat de oorlog moet worden voortgezet tot een beslissing gevallen is. 3. Duitschland kan zich enkel bezig houden met de quaestie van bemiddeling en vrede, indien ook de ver bondenen bereid zijn een verzoenende en welwillende houding aan te nemen. 4. Indien de oorlog zal worden voortgezet tot een beslissing zal zijn gevallen zooals Engeland da gelijks beweert zal Duitschland blijven vechten. Mochten de verbondenen besloten zijn, Duitschland te verpletteren en het stukken van zijn gebied te ontne men, dan /.al het tot den laatsten man strijden. 5. Mocht de wereld de hoop koesteren op ontwape ning, dan zou de vernietiging van Duitschland de slechtste manier zijn om dat te bereiken. Een verplet terd Duitschland zou een herhaling te zien geven van de periode na de Napoleontische oorlogen: Duitsch land zou iederen man en ieder kind in het rijk wape nen voor den dag der wraak. AARSC

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1