ENGELAND. BELGIE. RUSLAND. ITALIË. OOSTENRIJK. VARIA. NEDERLAND. Varia. 6. Duitschland is bereid, den oorlog als onbeslist geëindigd te verklaren. Een dergelijke oplossing zou, beweert het, het meest bijdragen tot een toekomstigen vrede in Europa en tot ontwapening. Een besliste overwinning voor een van beide par tijen zou niet tot stabiele toestanden leiden. Er zijn echter drie voorwaarden, die aan een over weging van vredesonderhandelingen moeten vooraf gaan: 1. De aanbieding van goede diensten door de Ver- eenigde Staten moet iets tastbaars omvatten, dan en kel „de goede diensten". Ofschoon de vriendelijke belangstelling van de Amerikaansche regeering erkennende, merkt de. Duit- sche regeering op, dat het Amerikaansche voorstel geen verzekering van de verbondenen bevat, dat En geland zijn eisch van een oorlog tot een beslissing en een volkomen verplettering van Duitschland prijs geeft. Zoolang Engeland in die opvatting volhardt, moet Duitschland doof blijven voor alle vriendschap pelijke voorstellen van derden. 2. Duitschland moet in Europa niet worden ge schonden. Terwijl onderhandelingen over de Duit- sche kolonies kunnen worden gevoerd, moet het Duit- sche Rijk in Europa intact blijven. 3. Duitschland moet in den vervolge door de om- li wende rijken met rust gelaten worden. DE NEUTRALITEIT DER KLEINE STATEN. Uit officieele Duitsche bron wordt gemeld, dat de Duitsche regeering enkele opmerkingen maakt over de rede van den Engelschen minister-president Asquith ten opzichte van de verklaring van den rijkskanselier von Bethmann Hollweg. In verband met de weglating van Denemarken in de opsomming der kleine staten, die door Engeland te- een Duitschland zouden worden beschermd, meent Duitschland, dat Engeland indien het dit noodig mocht achten de Deensche onzijdigheid wil schen den. „Een als ENGELAND's AANLEIDING TOT DEN STRIJD De heer Lloyd George heeft in een vergadering te Londen, waar alle partijen vertegenwoordigd waren, o.m. gezegd: ,Wij zouden ons niet buiten den oorlog hebben kunnen houden zonder het land te onteer en. Naar de meening der Duitschers, was het verdra; waarbij de onzijdigheid van België was gewaarborg slechts een stuk papier. Deze leer van het stuk pa pier is een aanranding van alle publiek recht. Men moet Duitschland leeren in het vervolg verdragen eerbiedigen." 1t Omtrent de verontschuldiging, door Duitschland in het midden gebracht, zeid Lloyd George: groot volk moest zich schamen, zich te gedragen een frauduleus bankroetier." De minister president Asquith heeft in een ver gadering te Edinburgh verklaard, dat de mogelijkheid van een vergelijk reeds was gerezen, toen Duitschland met opzet den oorlog had ontketend. Duitschland had geen poging gedaan, dit feit op andere wijze weerleggen dan door moedwillige leugens. Wij meenen, zeide de eerste minister, dat het niet alleen in het belang van het Brltsche rijk doch van de geheele beschaving is, om zich tegen den aanmatigen den eisch, dat één mogendheid over het lot van Eu ropa zou beslissen, te verzetten. De Duitsche staatslieden meenden, aldus de heer Asquith dat het overwicht van Duitschland en de overheersching van de Duitsche beschaving (gelach) het beste was, dat aan de wereld kon overkomen, doch de Duitsche leer van de materieele macht, welke tot de opvatting leidde, dat verdragen niets meer be- teekenden dan scheurpapier, was gebleken kortzichtige philosophic te zijn. Deze philosophic had den keizer en het Duitsche volk tot een ernstige misrekening met betrekking tot het Brische rijk en de houding van Indië en de koloniën geleid. Dat was een tragiko mische misrekening geweest en een wreed ontwaken zou het deel van het Duitsche volk zijn. HET ENGELSCHE LEGER. In een door Lord Kitchener gehouden rede in het Hoogerhuis wees deze er op, dat bij de vorming van een nieuw groot leger groote moeilijkheden moeten worden overwonnen vooral wat betreft de enca- dreering met officieren. In de behoefte aan officie ren zal worden voorzien door promotie van onderof ficieren, terwijl lord Kitchener hoopt, dat het land voldoende jongelieden zal opleveren, die onder lei ding van de beroepsofficieren tot officier zullen kun nen worden opgeleid. Hij had goed vertrouwen, dat in het a.s. voorjaar de noodige veldlegers georganiseerd zullen zijn DE BELGISCHE VLAG. De Duitsche overheid in België heeft de bevolking gelast, de Belgische vlaggen binnen te halen. De vlaggen worden, zegt een proclamatie, door de Duit sche soldaten als een uittarting beschouwd; om nu te beletten dat de troepen op eigen hand optreden, ver zoekt de gouverneur de inwoners zelf de vlag op te bergen. Het doel hiervan is, de burgerij voor alle nadeel te vrijwaren. Als antwoord heeft burgemeester Max doen aan plakken „Waarde medeburgersEen heden aange plakt bericht leert ons, dat de Belgische vlag, die aan onze huizen wappert, door de Duitsche troepen als een uittarting wordt beschouwd. Veldmaarschalk von der Golatz heeft anders in zijn proclamatie van 2 September gezegd, dat hij niemand vroeg zijn va- derlandsche gevoelens te verloochenen. Wij konden dus niet voorzien, dat het uiting geven aan deze ge voelens als beleeaigend zou worden beschouwd. Ik moet toegeven, dat de verzekering van het tegendeel in gematigde bewoordingen is opgesteld, met hetken- nelijk doel onze gevoelens niet te kwetsen. Toch zal zij daarom niet minder de vurige en fiere bevolking van Brussel doen smarten. Ik vraag aan deze bevol king een nieuw bewijs te geven van haar koelbloedig heid en grootheid van ziel, waarvan zij in deze smar telijke dagen reeds zoovele voorbeelden heeft gegeven. Laten wij ons voorshands buigen onder het lot, dat ons wordt opgelegdlaten wij onze vlaggen inhalen om wrijving te vermijden, en geduldig het uur der her stelling verbeiden." Den volgenden morgen waren deze biljetten wit papier beplakt.... EEN OVATIE AAN DE BONDOENOOTEN. Volgens berichten uit Petrograd, hebben bij de her opening van het keizerlijk theater, groote manifesta ties plaats. Het orkest speelde driemaal het Russi sche volkslied en de Marsaillaise. De Fransche ge zant Paliogue dankte voor de geestdriftige. Ook de Engelsche, Belgische, Servische en Japansche volks liederen werden gespeeld en de gezanten van deze landen stonden lachend in hun loges op om t publiek voor de ovaties te danken. Vooral de Japansche ge zant Motno werd levendig toegejuicht. DE TUTURISTEN EN DE OORLOG. Uit Milaan wordt aan de „Times" gemeld, dat Marinetti, de bekende futurist gearresteerd werd op een meeting, die door de futuristen was op touw gezet ten gunste van de deelname van Italië aan den oorlog aan de zijde van de Triple Entente. De politie deed de vergadering uiteengaan, maar kon niet beletten, dat de Oostenrijksche vlag in brand werd gestoken. OOSTENRIJK. SIENKEWICZ NIET KRIJGSGEVANGEN. Het Weensche Correspondentiebureau deelt mede, dat het bericht, dat de winnaar van den Nobelprijs, de Poolsche dichter-Henrijk Sienkewicz. zich onder de gevangenen bevindt, die door de Oostenrijkers in Rus- sisch-Polen gevangen genomen werden onwaar is. Sienkewicz bevindt zich werkelijk te Weenen, maar niets als krijgsgevangen, doch in volste vrijheid. WEER EEN NIEUWE BOM. Een Engelsch marine-officier heeft een benzine-bom uitgevonden. Het ding heeft een aluminium-huls. Het is half gevuld met benzine, half bestaat het uit een( aluminium-mechaniek. De bom is derhalve ontzet tend licht. Dus hij is bestemd voor de aviatiek. Uit een luchtschip of vliegmachine geworpen, moet de bom ontploffen, en de proeven, die zijn genomen, heb ben aangetoond, dat de uitwerking enorm is. French vindt de vinding prachtig, en heeft order gegeven, dat het projectiel in het arsenaal te Wool wich zal worden vervaardigd. Dat kost niet veel tijd. Men maakt tien benzin e-bommen tegen één andere. De uitvinder moet in een droom het idee gekregen hebben. Daarna bestudeerde hij het denkbeeld en kwam eindelijk met het soliede plan voor den dag. Eerst waren er verschillende moeilijkheden te over winnen, maar weldra bleek de bom uitstekend te vol doenvoor den oorlog. Een nieuw soort vliegmachine kan 800 bommen meenemen. EEN NIEUW WAPEN. In de Münchener Medizinische Wochensehrift doet de semi-arts Volkmann mededeelingen over een nieuw wapen, waarvan zich de Fransche vliegers bedienen. Plotseling, zoo vertelde een gewonde, voelde Ik een stekende pijn in mijn rechtervoet vlak boven de hak. Toen ik mijn voet bekeek, zag ik dat een metalen pijl er ongeveer 1 centimeter ingedrongen was. Ik trok den pijl er dadelijk uit. Ongeveer. 15 kameraden in mijn buurt waren door dergelijke pijlen getroffen. Na dat wij eenigszins van onze verbazing waren bekomen, ontdekten wij van waar wij werden beschoten. Slechts uit een vliegtuig, dat boven ons zweefde, konden wij aldus zijn bedacnt. Onze wonden waren niet zwaar, zoodat wij spoedig waren verbonden. Iedereen kroop nu, zoo goed en zoo kwaad dat ging, onder wagens om dekking te zoeken. Van de ongeveer 50 pijlen, die naar beneden kwamen, troffen er 15 doel. Óver het algemeen maakten de pijlen wonden in de weeke dee- len en wondden zij slechts zelden groote gaten in beenderen. Slechts een pijlschot, dat iemand op het hoofd trof, was doodelijk. De pijlen bestaan uit een stift van geperst staal, 1015 centimeter lang en 8 millimeter dik. Het be nedeneind is massief en loopt uit in een spits, zoo scherp als een naald. Van boven bestaat de stift uit vier plaatjes, die een rechten hoek vormen. Door de ze vermindering van de metaalmassa aan het boven eind vallen de pijlen met de spits naar beneden. Door de snelheid van het vliegtuig bestrijkt een bundel bij na tegelijkertijd neergeworpen pijlen een vrij groot met oppervlak. Zoo werden in dit geval 4 compagnien, een batterij, die daarachter stond en bovendien nog een ander regiment getroffen. KORTE BERICHTEN. Uit Montreal wordt naar Londen gemeld, dat Canadeesche oorlogsfonds 10 millioen gulden be draagt. Aan de „Daily Mail" wordt gemeld dat een groepje Duitschers als Fransche officieren vermomc is gearresteerd bij een poging om de spoorwegbrug bij Oissel, in de nabijheid van Rouaan, in de lucht te doen springen met het doel de verbinding tusschen Parijs en Dieppe te verbreken. De krijgsraad te Straatsburg maakt bekend, dat tegen den advocaat Blumenthal, den voormaligen Rijksdagafgevaardigde en burgemeester van Cölmar, die als zoodanig lid der Eerste Kamer in Elzas-Lo tharingen was, een rechtsvervolging wegens hoog' verraad is ingesteld en zijn vermogen in beslag is genomen. De bekende Zweedsche schrijver en Noord poolreiziger Sven Hedin heeft zich op uitnoo diging van den Duitschen keizer naar het hoofd kwartier in het Westen begeven, om zich persoonlijk van den stand van zaken te overtuigen De Engelsche admiraliteit heeft bepaald, dat alle Engelsche torpedojagers en duikbooten, die dee hebben genomen aan den zeeslag b ij Helgo land, waarin drie Duitsche kruisers in den grond geboord zijn, een geelkoperen plaat zullen krijgen, waarop dit feit vermeld staat. Naar Reuter uit Konstantinopel verneemt, heb ben de Ooeben endeBreslau nog Duitsche bemanning en is er nu op elk schip van de Turksche vloot een Duitsch officier. Volgens Havas, is de Duitsche admiraal Souchon van de Goeben, benoemd tot opperbevelhebber van de Turksche vloot' Aan Prins August Wilhelm, de vierde zoon van den Duitschen keizer, Is het ij z e r e n kruis toegekend. Vijf zoons van den keizer zijn thans In het bezit van dit hoogste eereteeken in den oorlog Telegrammen uit Canada toonen aan, dat de oorlog, die de mededinging van Duitschland heeft doen verdwijnen, in verscheidene takken van nijver heid een grooten opbloei heeft doen ontstaan, meest in de katoen-, linnen- en Ljzerindustrie. Het blijkt, dat de berichten omtrent den dood van kolonel Von Reuter, bekend uit de Zabern-zaak, ongegrond zijn. Wel werd zijn paard onder hem doodgeschoten, doeh hij zelf bleef ongedeerd. Uit Upington wordt gemeld, dat 250 Duitschers, een post te Nakob aanvielen. Het garnizoen dat slechts uit vijf politiebeambten bestond, boot tegenstand, totdat hun munitie verschoten was. Bi een poging om te ontsnappen, werd er een gedooc ea een, naar gevreesd wordt, doodelijk gewond. De drie anderen werden gevangen genomen Uit een sloot langs de buitenplaats Blankenburg te Wassenaer, is opgehaald het lijkje van een pasge boren kind, gewikkeld in een hemd, waarin zich te vens eenige zware steenen bevonden. Het stoomschip Martha Washington van een Oostenrijksch-Amerikaansche maatschappij, dat te Nieuw-York lag, is aan het Roode Kruis aangeboden ten einde naar Europa te worden gezonden. Het aan bod zal worden aanvaard, indien de daarvoor benoo- digde gelden worden bijeengebracht. INDISCHE BEGROOTINO 1915. Bij de nota van wijzigingen zijn een aantal vermin deringen voorgesteld in het ontwerp Indische begroo' ting, daar de tegenwoordige omstandigheden dwin gen tot de grootst mogelijke zuinigheid. Tengevolge van de voorgestelde wijzigingen zullen de gewone en de buitengewone uitgaven onderschei denlijk een vermindering van 11,441,276 en 6,980,250 ondergaan, HET DEFENSIEFONDS. De Minister van Binnenlandsche Zaken deelt in di Staatscourant mede, dat iemand, die onbekend wenscht te blijven, zich onder eenige voorwaarden bereid verklaard heeft 10 pet. van zijn vermogen, dat op 136.000 wordt geschat, ter beschikking te stel len van het fonds, waarvan de strekking bekend is ge maakt in de Staatscourant van 30/31 Augustus. DE LANDBOUW. Het Hbld. had een onderhoud met den heer P. van Hoek, directeur-generaal van den landbouw en Smid, referendaris bij de afd. Landbouw. Er bleek .m. uit, dat volgens deze heeren de landbouw op het oogenblik voornamelijk lijdt ten gevolge van de lagere veeprijzen, die veroorzaakt worden door het dreigend gebrek aan veevoeder. Aan maïs vooral, waarvoor we uitsluitend op import uit Amerika zijn aangewezen, is groote behoefte. Op dit oogenblik worden echter pogingen gedaan om, met medewer king van de regeering, de coöperatieve vereenigin- gen van veevoeder te voorzien. De groote moeilijkheid zit 'm natuurlijk daarin, dat Engeland en Frankrijk in beginsel geen bezwa ren hebben ons op dat punt ter wille te zijn, doch niet willen dat Duitschland door de te onzent inge voerde producten zal worden gefourageerd. Iemand die geacht kan worden van deze moeilijk heid volkomen op de hoogte te zijn, vertelde dien aangaande „Hoe onaangenaam het ook voor onze landbou wers en handelaars mag zijn, dat de aan hen ge adresseerde ladiugen in beslag genomen worden, van het standpunt der mogendheden die de zee be- heerschen, valt er niet veel tegen in te brengen. Zij hebben het in hun macht om Duitschland van allen toevoer af te snijden. Het is te begrijpen dat zij niet de kans willen loopen, dat die macht door Nederland middellijk gebreideld wordt." DE KERK EN DE NOODEN. De Ring Enkhuizen heeft een schrijven gezonden aan de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk, waarin dit college in overweging wordt gegeven een rondschrij ven te richten aan de diaconieën, kerkvoogdijen, wees huizen en andere heel- of half-kerkelijke instellingen, met name aan diegenen daaronder welken het beheer hebben over welvoorziene kassen, om hen op te wek ken om ditmaal, in afwijking van hun overigens meer beperkt arbeidsveld, aan de onder hun beheer staande gelden een ruimer bestemming te geven. Er wordt in het schrijven op gewezen, dat 't Chris tenplicht is voor een ieder steun te bieden wegens den algemeenen nood binnenslands en niet minder in het verwoeste België. „Waar zoo menigmaal is gerept van belasting der gelden in de „doode hand", doet zich nu een goede gelegenheid voor om te doen blijken dat onze kerke lijke administratiën vermogen mede te leven met wat het nationale leven beweeg en ruimer interesse heb ben dan voor het enge gebied binnen de grenzen ha- rer gemeenten. Ook hieruit heeft te blijken dat onze Kerk met recht een Nationale Kerk wenscht te heeten." De raad van Bloemen daal heeft 100.000 toege staan voor den aanleg van een weg over de duinen naar Zandvoort, uit te voeren door de toekomstige werkloozen van Bloemendaal, Haarlem en Schoten. In de provincie Groningen zullen binnenkort de cartonfabrieken stopgezet worden, wegens gebrek aan zoutzuur, waarvan Duitschland de uitvoer ver bood. Bij het Nederl. Comité tot steun aan de Belgische slachtoffers is tot dusverre Ingekomen 53,447, 2887 frs. en 97 Mark Het verbod van uitvoer van cacao is tijdelijk opgeheven. Een Koninklijk besluit van 17 dezer ver biedt den uitvoer van alle producten, afkomstig van haver, tarwe en spelt, rogge, gerst, boekweit en maïs. Te IJmuiden is opgericht eene onderlinge maat schappij tegen oorlogsrisico, waarbij reeds over de 100 stoomtrawlers zijn aangesloten. De gemeente raad van Velsen heeft besloten 10 pet. van de eventu- eele molest-schade te dragen, echter tot een maximum van 20,000, bovendien beloofde de gemeente voor 25,000 deel te nemen in het waarborgfonds. Naar de „Rotterdammer" verneemt, is de Mi nister van Oorlog niet genegen het aantal veldpre dikers te vermeerderen. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DE a.s. GOUVERNEUR VAN ATJEH EN O. De N. R.Crt. verneemt dat luitenant-generaal H. N. A Swart, civiel en militair gouverneur van Atjeh en Ouderhoorigheden, in Mei a.s. 's lands dienst zal verlaten. Er zou dan in Atjeh nog geen civiel bestuur worden ingevoerd. Generaal Swart zou als gouverneur van Atjeh wor den opgevolgd door generaal-majoor C. H. van Riet- sciioten, gewezen militair-resident van Timor, thans commandant der 2de Militaire Afdeeling op Java, tij delijk als regeeringscommissaria in de Westerafdee- ling van Borneo werkzaam. N. J. SINGELS, f Te 's-Gravenhage is op 49-jarigen leeftijd over leden de heer N. J. Singels, directeur van het elec- trische bedrijf aldaar. De overledene kreeg Indertijd opdracht om door de Transvaalsche regeering te Johannesburg het electrisch bedrijf voor verlichting en voor de mijn werken in te richten. Daarna werd hij door de Haagsche gemeente uit- genoodigd om plannen op te maken voor het elec trisch bedrijf. Voor vele gemeenten hier te lande heeft hij omtrent inrichtng der electrische centrales adviezen uitgebracht, zoo ook voor Alkmaar. REGELING VAN HET STAATS- SPOORWEGBEDRIJF. Een wetsontwerp is ingediend tot regeling van het Staatsspoorwegbedrijf. Blijkens de memorie van toelichting zal, voordat naasting van spoorwegen volgens de spoorwegover eenkomsten van 1890 zou kunnen plaats hebben, een veelomvattende arbeid te verrichten zijn. De naasting zelf behoort niet tot de taak, welke de tegenwoordige regeering zich heeft gesteld. Doch de regeering moet bij haar houding ten op zichte van het spoorwegbedrijf nimmer de mogelijk heid van naasting uit het oog verliezen en hinderpa len daartegen zooveel doenlijk vermijden of wegnemen Dat deed ook de ambtsvoorganger van den tegenwoor dig en minister van waterstaat door de voor het spoor wegpersoneel zoo heilzame oplossing van het vraag stuk der pensioneering te bevorderen. Deze minister meent in denzelfden geest te moeten handelen, door voort te werken aan den reeds verrichtten arbeid ter organisatie van het Staatsspoorwegbedrijf. De vrucht van dit inzicht is het thans voorgestelde ontwerp van wet tot regeling van dat bedrijf. KORTE BERICHTEN. Te Arnhem is Zaterdagmiddag op 49-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer D. Fockema, hoofdconsul van den A. N. W. B., voorzitter van den Bond van Vreemdelingenverkeer en lid van den Am- hemschen raad. De li. IJ. S. M. bestond gisteren 75 jaar. De di rectie ontving talrijke blijken van belangstelling. De feestelijkheden, uitgesteld in verband met de tijdsom standigheden, zullen later plaats hebben. Naar men verneemt ia aan de Koningin ver- zoGht het besluit van den Gemeenteraad van Velsen, die den geschorsten architect zonder de uitspraak van het scheidsgerecht af te wachten ontsloeg, te willen vernietigen. Te Cadzand (Zeeland) is Zaterdag door een paar vrouwen een afgedreven mijn op het strand gevonden. Vermoedelijk is deze afkomstig van de gelegde mijnen in de Wielingen aan den mond van de Wester-Schelde. STADNIEUWS. KURT REPENNING. In den middag van 3 Aug. werd hij gids van 'n ba taljon jagers, dat zich door het Aachener Wald naar zijn jjKriegserlebnisse", waaraan wij het volgende ontleenen: In den middag van 3 Aug. werd gids van een batal jon jagers, dat zich door het Aachener Wald naar iiergenrath moest begeven, 's Avonds kreeg hij op dracht naar Aken te gaan o meen aantal stafkaarten uit de kazerne te halen, den volgenden morgen om 9 uur moest hij terug zijn. In de kazerne kreeg hij een gewichtig militair bevel aan het bataljon jagers over te brengen. Men stelde een auto ter zijner beschik king. Gemakkelijk ging het niet om de toestemming zijner ouders te krijgen voor de nachtelijke reis. Om 11 uur 's avonds ging hij weg, met de belofte den volgenden avond terug te komen. Met het leger hij woonde beraadslagingen van officieren bij trok hij België binnen. Toen hij 's middags vier uur weg zou gaan, eerst naar Herbesthal en vandaar met den trein naar Aken vonden de officieren dit veel te gevaarlijk. Ze wil den duizend tegen één wedden, dat hij alleen niet le vend thuis kwam. Het bataljon wilde hem in zijn be scherming nemen en zijn ouders zou men bericht stu ren, hetgeen echter onmogelijk bleek. Men rukte verder op. Plotseling zag men een vij andelijke vlieger. Om de zwakte te maskeeren werd een truc gebruikt. In een paar minuten was een boom stam afgezaagd en van twee raderen voorzien; twee paarden werden er voorgespannen en met de noodige manschappen ging het in galop naar een boeren plaats met het bevel terug te keeren, zoo gauw de vliegers niet meer zichtbaar waren. Zoo geschiedde en wat vermoed werd, gebeurde: het volgende oogen blik sloegen Belgische artillerieschoten in de boerde rij en beschoten de Belgische bewoners. Kurt vertelt dan verder, hoe hij als vrijwilliger werd ingeschreven. Zijn eerste schot, dat hem door den terugslag van het geweer een slag in het gezicht gaf, ging op 200 M. afstand in een vensterruit. Een officier, die een meisje van 16 jaar den weg vroeg, werd door een revolver, dien ze verborgen hield, ge dood. Een soldaat liet van ontsteltenis het geweer vallen. Een oogenblik later hing het meisje aan een boom. Steeds verder ging de opmarsch in het vijandelijk land. Na veel strijd kwam men in de nabijheid van Visé. Daar kreeg hij 's avonds het bevel, de veldpost te verzamelen. Hij moest de post aan een daarvoor aangewezen officier overgeven en het bataljon jagers pas den volgenden morgen over de Maas volgen. De post werd dan aan een Hollandschen padvinder over gegeven, die een band van het Roode Kruis om den arm had en verder een vlag meedroeg, welke te ken nen gaf, dat hij bij het Roode Kruis behoorde. In vluggen draf reed de padvinder naar de Hollandsche grens. Spoedig werden schoten gehoord en het paard kwam zonder ruiter terug. Drie soldaten vertelden later, dat franc-tireurs den padvinder hadden gedood. Kurt kwam over de Maas granaten van de forten van Luik vielen in het water, zonder te ontploffen, doch maakten allen nat als poedels en toen hij aan de overzijde was, had hij zijn geweer vergeten, zoodat hij den overtocht nog eens moest maken. Kurt, die een ambulancewagen bestuurd had, be reikte deze weer per fiets. Plotseling sloeg er een granaat in, waardoor de wagen in de lucht vloog. Gelukkig bevond hij zich niet in de onmiddellijke na bijheid. Per fiets ging het toen naar Herstal bij Luik. On derweg kreeg hij een schampschot aan de hand. Twee dokters verbonden hem, nauwelijks waren ze 20 pas van hem af, toen beiden werden doodgeschoten door franc-tireurs. Generaal von Emmich beval dat Kurt met andere gewonden in een auto moest, om naai Aken te worden gebracht. Bij de Hollandsche grens wees een Hollander hem een verkeerden weg, en zoo kwam men in Maastricht, waar hij met de anderen ontwapend en verbonden werd. Herhaaldelijk nam hij deel aan het transporteeren van verbandartikelen voor de Duitsche gewonden aan de grens en werd, zoo schrijft hij, daarop gevangen genomen onder ver denking van spionnage. Voor hun transport naar het intemeeringsdepot zouden we in Maastricht nog deelnemen aan de begrafeqis van den voor het vader land gesneuvelden zoon van den bestormer van Luik. Men zag hiervan af, om niet nog meer opzien te baren. „Met onze soldaten en licht verwonden, die uit on bekendheid met het terrein over de Hollandsche grens gekomen en gevangen genomen waren, moest ik mee naar Alkmaar. Voor ons allen, die zoo graag verder meegestreden hadden, was de reis en ook de marsch door Amsterdam tusschen de ons aangapende menigte zeer pijnlijk. In Alkmaar werden we in de Hoogere Burgerschool ingekwartierd en goed verzorgd. Ieder soldaat kreeg bovendien voor iederen dag 10, en iede re onderofficier 25 ets. Nauwelijks was het bericht van onze interneering als een loopend vuurtje door heel Holland gegaan en bekend geworden, dat er ook een padvinder uit Aken bij was, of dadelijk kwamen mijn vrienden van de Am- sterdamsche padvindersvereeniging, vermoedend dat ik het kon zijn, in Alkmaar. Ze stelden zich, om bi] me te zijn, dadelijk ter beschikking van de militaire autoriteiten voor het verrichten van ordonnancedien- sten, en zorgden voor mij. Mijn rugzak was in Bel gië verloren gegaan, mijn padvinderstenue geheel be- modderd en verscheurd en mijn schoenen waren to taal aan flarden. Ze hebben voor alles gezorgd. Hen en hun ouders dank ik hartelijk op deze plaats. Mijn ouders ontvingen van alle correspondentie en telegrammen slechts één brief. Toen echter kwam een telegram van mijn vader gericht aan den vriende lijken commandant van het intemeeringsdepot met de mededeeling, dat hij komen zou. Ik verwachtte hem met spanning in Bergen bij Alkmaar, waar we intus- schen waren heengegaan en in tenten waren onderge bracht. Mijn vader had bij de militaire autoriteiten mijn vrijlating weten te bewerken, omdat ik nog nid militieplichtig was. Zoo vlug ging ons vertrek uit Alkmaar niet in zijn werk. Wij moesten nieuw worven vrienden bezoeken. Toen ik kort voor ver- ons vertrek nog ziek werd, hebben allen mij zoo zorgvul dig verpleegd en zoo hartelijk voor me gezorgd, dat ik hen mijn leven lang gedenken zal." VERBETERING. Niet Dinsdag 23 September, maar Woensdag 2j September 's namiddags 1 uur, vergadert de Raad dezer gemeente. I

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2