DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en zest'eMe Jaarsa^s 1914 ZATERDAG 26 SEPTEMBER. Duitschland en de verbondenen. De Oostenrijkers en de Russen. De Duitschers en de Russen. De Duitschers en de Engelschen. Oostenrij k-Servië. BELGIE. DUITSCHLAND. ENGELAND. VARIA. DSt nummer bestaat uit 2 bladert Peronne St. Qucntin Ham La Fère Noyon Laon I Compiègne Soissons I Maubeuge Rethel Reims ALKMAAR, 26 September. De slag aan de Aisne duurt nu al twaalf dagen dat is ongeveer zoo lang als de slag van LiaoYang er. de helft van den tijd van den slag van Moekden, waaraan tegenwoordig nog al eens wordt herinnerd. Natuurlijk <s het onmogelijk, zich een goed denkbeeld van dezen slag te vormen. Een medewerker van de Daily Telegraph doet dit aardig uitkomen, wanneer hij seint, dat geen mensch den slag kan overzien, wijl een goed looper minstens 14 dagen noodig zou heb ben cm van het eene eind van het front naar het ande re te komen 1 Beide partijen hechten natuurlijk groot waarde aan de overwinning, welke, naar algemeen wordt aange nomen, slechts kan worden behaald door middel van een frontdoorbraak of wel door een omtrekkende be weging aan een der vleugels. Uit den Japansch—Russischen oorlog, herinnert men zich misschien wel, hoeveel moeite het den aan voerders kostte een dergelijke beweging uit te voeren, voordat deze kon worden ontdekt en afgeweerd. De moeielijkheden moeten tegenwoordig veel grooter zijn dan vroeger, omdat de legermachten zooveel sterker, de afstanden zooveel grooter en de Inlichtingsdiensten door de vliegmachines zooveel beter zijn, hetgeen ten gevolge heeft, dat het uiterst lastig wordt, ook zelfs ver achter het front bewegingen uit te voeren, welke voor den tegenstander verborgen werden. Het Fran- sche communiqué van gisteren geeft daarvan een staaltje, waar wordt medegedeeld, dat de Duitschers tusscken de Somme en de Oise versterkingen hebben verkregen, die zijn onttrokken aan het centrum, uit Lotharingen en de Vogezen en die langs Kamerijk, Luik en Valenciennes zijn aangevoerd. Wanneer de eene partij dergelijke maatregelen van den tegenstan der verneemt, zal hij natuurlijk al 't mogelijke in het werk stellen om tegen-maatregelen te nemen. De aan voerders zijn dus als 't ware twee schakers, die de be wegingen van de stukken van den tegenspeler even goed kunnen waarnemen als die van hun eigen. Wan neer men dit bedenkt, dan begrijpt men ook, dat, waar het Fransche communiqué van Donderdagavond sprak over een slag, die zich ontwikkelde aan den Franschen linker vleugel, het nogal voor de hand lag, dat de Duitschers, zoo ze daartoe maar in staat waren versterkingen aanvoerden. De slag, zoo hooren wij dan verder, vindt plaats tusschen de Somme en de Oise. Wanneer men zich herinnert, dat de Oise langs Noyon en tusschen Ham en La Fère loopt en weet, dat de Somme ten Zuiden van Ham Oost-West stroomt dan komt men vanzelf tot de slotsom, dat er thans ge- vochten wordt ten Westen van la Fère. Het pas ont vangen Fransche communiqué geeft nog nader aan, dat er gevochten wordt ten noord-westen van Noyon. En Péronne dan? vraagt men misschien. Men moet echter bedenken, dat de vleugel der Duitschers, dien de Franschen willen omtrekken, opgesteld is van Si. Quentin tot la Fère. Die vleugel staat bijna loodrecht op de hoofdstelling aan de Aisne en uit het commu niqué volgt, dat het gevecht thans geleverd wordt op het zuidelijke uiteinde van den Duitschen uitersten rechtervleugel, die steunt op de forten van la Fère. Het Fransche offensief vindt hier voor den beoog den flank-aanval een krachtig defensief tegenover zich, zooals uit het bovenstaande gebleken is. Het offensief werd zelfs even gestaakt, maar spoedig hernomen. De ontwikkeling van den slag hier zal dan ook wel niet zoo spoedig gaan als in den Mame-slag aan de Ourcq toen de Franschen een verrassend snel resultaat bi reikten. Misschien gaat er nog wel een dag of tien heen, voordat kan worden vastgesteld, of deze flank- aanval al of niet is gelukt. Aan de hoofdstelling, tusschen Aisne en Oise ge schiedt thans niets belangrijks, daar hebben de par tijen zich „ingegraven". De stellingen, aldus de straks reeds aangehaalde oorlogscorrespondent van de Dai ly Telegraph, die de Duitschers thans bezet houden, zijn ten minste drie weken geleden voor hen in ge reedheid gebracht om het leger te redden voor het ge val het mocht worden verslagen aan de Mame. Daar zijn op de eerste linie emplacementen gelegd voor het belegeringsgeschut, die zijn afgerasterd met prikkel draadversperringen. De hardnekkige pogingen om deze stellingen te bestormen, zijn tot dusverre niet ge lukt. De genoemde correspondent zegt dat Fransche en ook Algerijnsche troepen, welke laatste zich door niets laten terughouden, wanneer zij bloed hebben ge zien, tevergeefs over het open terrein de Duitsche loopgraven van den vijand bestormden. Zijn conclu sie is: „Slechts hard en langdurig volhouden zal hier terrein winnen." Hadden de Duitschers, toen ze nog aan de Mame stonden, reeds eenige weken te voren stellingen In gereedheid gebracht met het "oog op een mogelijken terugtocht, ook thans nemen zij maatregelen voor he: geval, dat zij weer opgedrongen worden. Aan de Sambre worden versterkingen gemaakt en alles wordt in gereedheid gebracht om op Bergen en Namen terug te kunnen trekken, terwijl op de Belgi sche verbindingslijnen stellingen moeten zijn klaarge maakt. In dit verband zij gewezen op de berichten uit België, waarin veel overdrevens zit, maar waarin stellig ook wel iets waars kan schuilen. Steeds wee opnieuw wordt er gewag gemaakt van pogingen on aanvallend op te treden, ten einde öf de Duitscher weg te dringen naar hun eigen gebied, öf de verbin dingen met dat gebied af te snijden. Deze pogingei zouden niet enkel door Belgische troepen uit en om Antwerpen worden ondernomen, maar gesteund woi- den door Fransche en Engelsche en Russische expt ditiaire machten. Aan den anderen kant duiken, ui: Engelsche bron, berichten op over groote kanonner die in letterlijken zin zouden zijn gesleept van Mar beuge in de richting van Antwerpen, hetgeen geens zins onmogelijk zou zijn en er eventueel op zou wi;, zen, dat een nauwere insluiting van Antwerpen door het Duitsche legerbestuur van belang werd geach ook misschien met het oog op een mogelijken terug tocht uit Frankrijk. Etaln I Verdun ITroyon Domèvres I St. Mihiel I Metz Chateau Salins Toul «Nancy Wij volgen het Fransche communiqué van gister avond elf uur verder en komen nu in de buurt van Verdun, waar de Duitschers een omtrekkende bewe ging beproeven, die evenzeer kans op succes biedt al? de zooeven besproken Fransche poging en evenzeer noodlottig voor den tegenstander kan worden luk te zij, dan zou een strategische nederlaag voor de ver bondenen over de heele linie evenzeer het gevolg zijn als een dergelijke nederlaag den Duitschers ten deel zou vallen door een overwinning in het Aisne-Som- megebied. In het Fransche communiqué wordt gezegd, dat de Duitschers op de Maasheuvels terrein winnen, in de richting van St. Michiel is voortgerukt en twee forte! (Parodies en Camp des Romains) hebben beschoten, 't zooeven ontvangen Duitsche communiqué zegt, drt het fort Camp des Romains bij St. Michiel (ongevet halfweg ToulVerdun) als eerste der sperforten zu delijk Verdun gevallen is. Nu moeten we allereers i even opmerken, dat het gevallen fort niet behoort tc t die van het geretrancheerde kamp Verdun, maar tot d kringforten, welke Toul met Verdun verbinden. Wax - neer evenwel ook de andere forten aan de Maas te zuiden van Verdun tot zwijgen zouden kunnen woi- den gebracht, dan komt Verdun zelf in een moeielijk positie. Doch die forten behooren tot den „Noorder- dijk" en wanneer zij allen vallen, komt er een rech streeksche, vrije gemeenschap tusschen de legers, die op Duitsch en die op Fransch grondgebied staai daar zij al de wegen en de dalen in deze streek tn heerschen, terwijl bovendien door den val der forten de Duitsche verschansingen op de vlakte van Woevre in het zqiden waarvan de Duitschers thans terrein verloren niet langer zouden worden bestreken door het zware Maas-geschutvuur. Vandaar dat di 42 c.M. mortieren nu wel spoedig zullen trachten d andere forten onder vuur te nemen. En vandaar ooi dat de Duitschers trachten over de Maas te komen, hetgeen hun tot dusverre nog niet is gelukt. Resumeerende mogen we dus zeggen: dat er twee vleugelbewegingen worden beproefd, welke beide kans van succes bieden, dat de Duitschers aan hun uitersten rechtervleugel tijdig versterkingen hebben laten aanrukken, ei dientengevolge eenig terrein hebben gewonnen, hei- geen echter, wijl ook de Franschen versterkt zijn, wel van zeer tijdelijken aard kan zijn, dat de Franschen in Zuid-Woevre eenig terrein heb ben gewonnen, dat de Ehiitschers het fort St Michiel hebben geno men, hetgeen het begin van een belangrijk succes kan worden, doch dat ze er voorshands nog niet In ge slaagd zijn de Maas over te trekken. DUITSCHLAND EN DB VERBONDENEN. DE SLAO AAN DE AISNE. Het officieele Fransche communiqué luidt: „Tusschen de Somme en de Oise is een zeer hevig algemeen treffen gaande met de Duitschers, die, na versterkingen te hebben gekregen, die zijn onttrok ken aan zijn centrum, uit Lotharingen en de Voge zen en die langs Kamerijk, Luik en Valenciennes zijn aangevoerd, in de streek van Tergnier (ten zuiden van St. Quentin bij La Fère) en St. Quentin staan. Onze troepen zijn ten oosten van Reims naar Berru Moronvillers (5 K.M. ten oosten van Reims) vooruit gedrongen. Op den rechteroever der Maas is de vijand er in ge slaagd vasten voet te krijgen op de Maasheuvels en het voorgebergte van Hattonchatelhij is in de rich ting van St. Midi (aan de Maas, 10 K.M. ten zui den) voortgerukt en heeft twee forten, Paroches en Camp des Romains, beschoten. Wij blijven daarentegen de baas ten zuiden van Verdun en rukken van Toul op naar Beaumont (10 K. M. ten N.O. van Qironville). Op den rechtervleugel hebben wij aanvallen op No- meny afgeslagen. Ten oosten van Lunéville heeft de vijand enkele schijnaanvallen ondergenomen op de lijn VezouseBlette. De toestand blijft dus bevredigend, daor de beslis sende krijgsverrichtingen thans op den linkervleugel geschieden." DE KATHEDRAAL VAN REIMS WEER BESCHOTEN. De Duitschers begonnen Donderdag de kathedraal van Reims opnieuw te bombardeeren zoo meldt een Havasbericht. DE STRIJD IN GALICIë. Het officieele Russische bericht meldt, dat in West Galicië niet gestreden werd. Het Oostenrijksche le ger, dat bij Khyrow teruggeslagen werd, retireert nog steeds. De Russische troepen hebben de versterkte stelling van Falstijn, Chirew en Ustrzyki genomen, daardoor de nadering van de versterkte plaats Przemysl van de zuidzijde dekkende. Aan de noordzijde zijn eveneens genomen de forten in de streek van Radimo, met het geschut, waarmede zij bewapend waren. Het garni zoen van Przemysl heeft Médica in zijn oostelijken sector ontruimd en is op de fortenlinie teruggedron gen. DE STRIJD AAN DE OOST-PRUISISCHE GRENS. Het communiqué van den Russischen generalen staf, dato 23 September, luidt: De Russen beletten de poging van de Duitsche voorhoede, om in het gouvernement Soewalki vooit te rukken. In het gebied van Schtschutschin en Wincenta (aan de Oost-Pruisische grens) hadden verschillende voor postengevechten plaats, die voor de Russen gunstig afliepen. DE HOOFDSTAD VAN DUITSCH NIEUW-GUINEA BEZET. De Engelsche admiraliteit heeft een telgram ont vangen van vice-admiraal Patey, meldende dat de hoofdstad van Duitsch Nieuw-Guinea door Australi sche troepen zonder tegenstand is bezet. De vijande lijke macht was saamgetrokken te Herbertshöhe. Daar werd zij vernietigd. In de hoofdstad is een Australi sche bezetting gelegd. DE OPEN STAD DARESSALAM VERWOEST. Het bericht van Duitsche zijde, dat de Engelsche kruiser Pegasus Daressalam heeft verwoest, is van Engelsche zijde bevestigd. De Pegasus is later, naar men weet, door den Duitschen kruiser Königsberg vernield. Aangezien Daressalam een onversterkte stad was, heeft Engeland tegen den volkenrecht gehandeld zegt een Duitsch blad. Het Berliner Tageblatt merkt dienaangaande op: „Men zal ons niet verwijten, dat wij een open en vreedzame stad gebombardeerd hebben. Wel mogen wij vragen of de Engelsche hoofdstad nu nog langei ontzien hoeft te worden. Worden bij gelegenheid bommen in Londen geworpen, dan zullen wij twij felen er geen oogenblik aan weer in de heele buiten- landsche pers de gebruikelijke protesten tegen de roe keloosheid van de Duitschers worden verheven. Maar dan zullen wij herinneren aan de verwoesting van de open stad Daressalam door een Engelschen kruiser en de aanklagers op goeden grond antwoorden, dat En geland het niet anders heeft gewild." VERSLAGENHEID IN SERVIë. Naar men te Weenen verneemt, zouden de gebeur tenissen op het Oostenrijksch-Servisch oorlogstooneel in alle Servische kringen de grootste ontsteltenis wekken. Het mislukken van het Servisch aanvallend optreden tegen de monarchie heeft aan alle hoop op een gunstigen afloop van den oorlog, die men nog koesterde, den bodem ingeslagen. Na de vernietiging van de Timok-divisie heeft ook de Sehumadia-divisie, die tegen de Oostenrijkers was uitgezonden, zeer zware verliezen geleden. WIJKEN DE DUITSCHE TROEPEN? Naar de „Tel." uit Antwerpen verneemt, werd daar gisteren medegedeeld, dat generaal von Kluck te Ber gen zou zijn aangekomen en dat te Namen toebereid selen gemaakt zouden worden om den generalen staf van den kroonprins te ontvangen. Een Duitsche staff, die uit Frankrijk kwam, heeft zich n.l. komen vesti gen te Hal, ten zuiden van Brussel. Hij heeft de lo kalen van het station voor zijn gebruik in beslag ge nomen en er den stationsoverste uit doen verhuizen, In ieder geval schijnt het zekerj zoo wordt verder ge meld, dat de aankomst van een zeer serke Duitsche legermacht, die uit Frankrijk wijkt, in België nakend is. Op gansdi hun verbindingslijn door België heb ben de Duitschers verdedigende stellingen klaarge maakt. DE DUITSCHERS IN BELGIë. Den 22sten dezer is, naar het schijnt, een uitgebrei de actie van het garnizoen van Antwerpen in Zuid- Oostelijjke richting begonnen, gericht tegen de ver bindingen van de Duitsche legers over Luik meldt de N. R. Crt. Den 23sten zijn tusschen Mechelen en Aersohot ongeveer 2000 man Duitsche landstorm bui ten gevecht gesteld. Alle (1800) krijgsgevangenen, buiten de officieren, worden dadelijk naar Engeland vervoerd. De meeste officieren trouwens, die in den huidigen oorlog gevangen genomen zijn, zijn niet doorgevoerd, doch te Antwerpen geïnterneerd. Tegen hem, in wiens bezit gestolen voorwerpen gevonden zijn, of tegen wien Bterke vermoedens bestaan, dat zij de gruwelen in Aerschot, Leuven enz. hebben bevolen, wordt veer den krijgsrrmd rechtsingang verleend. In den omtrek van Ninove heeft een Engelsche vlie ger jacht gemaakt op een Duitsche „Taube" op zeer groote hoogte en deze neergeschoten. De vlieger werd gedood. Mevrouw Knight, uit Amsterdam, is te Antwerpen aangekomen met 5,000 eerste storting van het Ned. Steuncomité voor weduwen en weezen van Belgische soldaten. Al de vrouwen van Belgische staatsbeambten, die nog te Brussel waren, zijn door den Duitschen gou verneur uitgedreven. Zij ontvingen een paspoort voor de bestemming, die zij-zelven aanduidden. In Antwerpen werd bericht ontvangen, dat vele ge vangen genomen burgers van Aerschot en omliggende plaatsen overgebracht zijn naar Soltau, een dorp na bij Bremen. HET PROTEST VAN DEN PAUS TEGEN DE VERWOESTING VAN DE KATHEDRAAL TE REIMS. De Paus heeft zich door den Pruisischen gezant over de ware toedracht van de verwoesting der kathe draal te Reims laten inlichten en zich over de ophel dering voldaan betoond DE VELDPOST. De pakketpost naar het Duitsche leger heeft veel te lijden onder den gebrekkigen dienst en tallooze pak jes, van huis naar den strijdenden soldaat gezonden, kunnen niet aan den geadresseerde worden afgegeven. Nu het met pakketten niet gaat, tracht ieder zijn be trekkingen te velde nog zooveel mogelijk door middel van brieven toe te sturen. Een brief mag tot een half pond wegen. In een brief van dit gewicht kan vrou welijke vindingrijkheid heel wat inprakkizeeren. In de winkels in Duitschland zag men reeds van de eerste dagen van den oorlog afgepaste en als brief ingerich te pakjes met sigaretten, sigaren, chocolade en allerlei andere aangename dingen, waar het adres slechts op hoefde ingevuld te worden. Zeer begeerd bij de troepen, vooral in het Oosten, zijn zijden hemden, omdat zij, naar het heet, beschermen tegen ongedierte. Ook die waren zeer geschikt voor verpakking in een brief. Het gevolg hiervan was, dat de post overladen werd met als brieven vermomde pakketten. Men heeft geconstateerd, dat aan één soldaat op één dag door één persoon 70 van deze brieven uit Berlijn verzon den zijn. In het geheel bedraagt de dagelijksche post uit de hoofdstad met zijn voorsteden voor het leger 300,000 stuks. In de eerste weken, toen er nog in 't geheel geen sprake kon zijn van verzending heeft deze post zich opgehoopt, zoodat er later geen doorko men meer aan was. Gewonden, die vier weken bij de troepen hebben gestaan, vertellen dan ook, dat zij geen enkelen brief of briefkaart hebben gekregen, of schoon hun verwanten hun voortdurend geschreven hadden. DE GEDRAGSLIJN DER SCHEPEN BIJ ZEERAMPEN. De Engelsche admiraliteit heeft naar aanleiding van de ramp, die de drie kruisers „Aboukir", „Ho- gue" en „Cressy" heeft getroffen, verklaard, dat het noodzakelijk is voor de toekomst de volgende ge dragslijn voor Britsche oorlogsschepen vast te stel len: Wanneer een schip averij krijgt door een mijn of bloot staat aan een onderzeeschen aanval, moet het ontredderde schip op zijn eigen hulpmiddelen zijn aangewezen, ten minste als het groote oorlogsbodems betreft. HULP UIT DE KOLONIëN. De Indische vorst Ranjitsinghje heeft aangeboden aan Engeland te leveren 1000 man infanterie, 2 eska drons landers, 200 paarden en 15 auto's. De kleine kolonie Gambia (Westkust van Afrika) droeg 120.000 bij in het Engelsche Nationale On dersteuningsfonds. DE NOBELPRIJS VOOR DEN VREDE 1 Een professor aan de universiteit te Christiania, Agathon Aal, stelt voor om dit jaar den prijs voor den vrede aan niemand toe te kennen. Het geld zou dan kunnen besteed worden om een groote internatio nale beweging te verwekken o min de toekomst een oorlog slechts na een algemeene volksstemming te kunnen verklaren. TIEN GEBODEN. Van de hand van Geh. Medlzinalrat Professor A. Eulenberg bevat het Berl. Tageblatt tien geboden in dezen tijd voor degenen, die niet aan den oorlog deelnemen. Leef In oorlogstijd, zooals ge In tijd van vrede zoudt moeten hebben geleefd, luidt het eerste gebod. Uit de geboden blijkt verder o.m., dat men in tijd van oorlog moet werken als In tijd van vrede, zoo mogelijk nog meer. Stel voor lederen dag een arbeids- program vast en voer dit nauwkeurig uit. Lees van de oorlogsberichten alleen de officieële - of geloof tenminste deze alleen. Wees op uw hoede voor salon- en koffiehuis-oorlogspraatjes. Blijf ver verwij derd van de optimisten, maar nog veel verder van de onverbeterlijke pessimisten. Bedoel u ook in oorlogstijd, en meer dan gewoonlijk met alles wat u anders dierbaar is, met kunst, wetenschap, phflo- sofie, godsdienst. Streef naar een rustige, gelijkmatige vroolijkheid van gemoed, die ook over het zwaarste heen komt. EEN TORPEDO-PACIFIST. De leider der Engelsche Arbeiderspartij Mac-Do- nald, die zich zoolang tegen den oorlog verzet heeft, en nu al het mogelijke doet, om den vrede weer zoo

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1